Langegracht schakel in N.Z.-verbinding koelkasten Duurt nog jaren Leiden - bloemenstad V erkeersmaatregelen in binnenstad en Z.W. WOENSDAG 24 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD lekkerrrr koud Staande op de ladder van de Brandweer maakte onze fotograaf deze luchtfotovan de in eerste aanleg klaar gekomen Lange gracht. Op de achtergrond de Ma- rekerk en het gebouw van de S.L.F. (Foto L.D./Holvast) Er komt thans tekening in een belangrijke schakel in de Noord-Zuidverbinding de gedachten "San deze verbinding dateren reeds uit de jaren der tig de demping van de Lan- tfi) gegracht, waartoe de Leidse raad in juli 1962 een krediet van 2miljoen gulden be schikbaar stelde. In dit bedrag was tevens de demping van de Oostdwarsgracht begrepen. Nadat beide grachten in 1963 waren uitgebaggerd, is het daarop volgende jaar een zand- lichaam aangebracht, waarbij de walkanten werden openge houden in verband met de af watering en riolering van langs deze grachten staande bedrijven en woningen. Tot overlast van alle omwo nenden kwam het werk toen circa 1 Yi jaar stil te leggen. «Oorzaak: gebrek aan financiële middelen. In de eerste maanden van 1966 het College van B. en W. er om voor de verdere werkzaamhe den aan deze grachten geld los te krygen, waarna tot aanbesteding kon worden overgegaan. Op 2 mei van jaar vond de aanbesteding plaats en kon het werk voor een be drag van f 1.294.520 aan de firma ij Van Hees in Utrecht worden gegund. Een ploeg van 15 tot 25 man zal tot half 1968 moeten werken om van de Langegracht een brede verkeersweg te maken, met een wegprofiel van circa dertig meter van gevel tot ge vel. Parkeerstroken, trottoirs en een middenberm zijn in dit wegprofiel op genomen. Over enkele weken komt men gereed met het eerste gedeelte, dat loopt van de Oude Herengracht tot de thans reeds gedempte Oost dwarsgracht. Dit is dan 200 jheter van de totale lengte (720 m) van de Langegracht. Sloop van 7 bruggen Leiden, dat evenals Delft rijk is ian bruggen, zal het thans met zeven bruggen minder moeten doen. Ter wijl de Langegrachtbrug (In de Korte Mare) rn de Houtmarktbrug reeds door dammen zyn vervangen, vormde het slopen van vijf bruggen een on- Voor tweehonderd meter Voor tweehonderd meter straat- aanleg het thans gereedge- w komen gedeelte van de Lan- 'Q gegracht komt toch wel heel wat kijken. Van de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, vernamen wij, dat In deze 200 meter straat zijn verwerkt, circa 1000 meter trot- toirband met 10.000 trottoirte gels, een parkeerstrook van plm. 200 meter, waarvoor 25.000 be- tdnklinkerkeien werden ge bruikt en tenslotte voor het 1 wegdek nog eens 150.000 gebak- ken klinkerkeien. De Oude Sing el„wand"welke geheel zal moeten verdwijnen om een verbinding met de Lange gracht tot stand te brengen. (Foto L.D./Holvast) derdeel van de werkzaamheden. Ver dwenen zijn de Volmolenbrug, de Oostdwarsbrug en de Wol-, Grein- en Looiersbrug. Hoewel het onderhoud aan deze brede verkeersweg straks weer ande re eisen (investeringen) stelt, bete kent het een financieel voordeel voor de gemeente, dat het onderhoud aan plm. 1630 meter walmuur komt te vervallen. Direct by de aanvang van de werk zaamheden werd het aannemersbe drijf Van Hees voor twee moeilijkhe den geplaatst. Zo moest met het oog op het groot aantal kabels en lei dingen van de S.L.F. de grond tot 1 meter beneden A.P. uiterst behoed zaam worden ontgraven en moesten ontwatering en riolering tot op het laatste moment in takt blijven. Be- dryf voor bedrijf en woning voor wo ning moeten op de nieuwe /iolering worden aangesloten. Ten dele is dit thans geschied. Is het gehele werk over ruim een jaar gereed dan zijn circa 19.000 vierkante meter klinker- verharding en plm. 6.000 vierkante meter tegelverharding aangebracht, zijn 215 straat- en trottoirkolken ge plaatst, is een lengte van 23 kilome ter aan houten palen in de grond (voor de riolering) verdwenen, zijn circa 4000 vrachtwagens zand gestort en zyn plm. 25 twee-armige lichtmas ten (in het midden van het wegpro fiel) geplaatst. Eerste stap Een werk, dat zoals gezegd, een investering vraagt van 2 1/4 miljoen en nog maar slechts een eerste stap betekent in de realisering van de Noord-Zuidverbinding. En nu verder Een volgende fase is de demping van de Korte Mare en de doorbraak van de Pelikaanstraat en een gedeel te van de Oude Singel „wand." Ver der in deze route ligt de afbraak van panden aan de Hogewoerd (bij St. Jo- rissteeg en Gansoordbrug) en aan het begin van de Hooigracht, ter hoogte van de Nieuwe R(jn. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur, dat reeds vele af te breken panden in eigendom heeft, om zodra de r.k. school aan de Haarlemmer straat leeg komt, in één keer „door te stoten" naar de Oude Singel. Het aantrekken van de financiële midde Gevonden voorwerpen In de maand april zijn in Leiden de volgende voorwerpen gevonden herenbril in etui, studieboeken, meet lint, regenjas, sleutels, kinderporte monnee, Jongens jack, bedelarmband, herenpolshorloge, legertas, badhand doek, badbroekje ring, rijwieltas, da mesportemonnee, flesje parfum, kin derringetje herenhandschoenen, con tactsleutel kindersokjes, sportschoe nen, damespolshorloge, aktetas met inhoud, armband, gympakje, schrijf- etui, stuurslot, bankbiljetten, tas inh. onderdelen, tas inh. sportkleding, auitostep, kasboek, kinderbril, wagen- zak, auto-reservewiel, boodschappen tas, trouwring, portefeuille, regen broek, vulpen, herenportemonnee, koker inh. stiften, bromfietstas. helm met motorhandsohoenen. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8. ingang poort, op woensdag tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Geslaagde gymnasiasten Aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen de volgende kandidaten: Diploma A: Binnert Boeke, Frede- rike Doeleman en Herman Doeleman (Oegstgeest), Ankie Heymans (Oegst- geest), Joke Hoelen, Lenneke Katz (Leiderdorp)Ada Koningsveld (Oegstgeest) Diploma B: Paul Gans (Noordwijk- aan Zee), Truus Huisman, Eduard Huussen, Peter Jansen, Marjolein de Jong. Eén kandidate werd afgewezen. Waar geen plaatsnaam wordt ver meld is deze Leiden. (Het examen wordt voortgezet). Eindexamen hbs-B De volgende leerlingen van de Louise de Coligny-HB.S. in Leiden zyn geslaagd voor het eindexamen hbs-B: Akke Bink, Leiden; Heieen Clavan, Leiden; Tyronne den Hertog, Oegstgeest; Edith van Holte, Noord- wijk; Connie Muilwijk, Oegstgeest. (Alle kandidaten zijn geslaagd). Ondergetekende is sinds een paar jaar bezig om meer aandacht op te wekken voor verfraaiing van steden en dorpen, en wel door een ieder erop te wyzen de gevels in 't algemeen en in 't bijzonder aan pasgebouwde (en nog te bouwen) flats, van bloem bakken te voorzien en ze met groen en bloemen te beplanten. Wy zien dit in het buitenland meer toegespast dan bij ons. Bij navraag blijkt dat gemeentebesturen deze gevelversie ringen aanmoedigen door subsidies te verstrekken aan actiecomité's enz. Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Noord- Italië zijn hier goede voorbeelden van. Doordat de grond in deze bergstre ken zo steenachtig is. beschikt men daar niet over siertuinen, en is men er toe gekomen de bloemen en plan ten aan de gevels te bevestigen, 't Resultaat is verrassend mooi. Nu wij bij ons allerwege de reusachtige blokken flats uit de grond ziet rijzen, lijkt 't mij goed op dit idee te wij zen en zodoende een leefbare omge ving te scheppen. De vaak grauwe steenmassa's zullen, behangen met bloembakken, zeker opfleuren, en de bewoners 't idee geven dat zij niet van alle natuur buitengesloten zijn. Hoevelen zijn er niet die noodge dwongen in een flat moeten wonen en toch bloemen en plantenliefheb bers zijn. Door bakken te bevestigen aan de gevels en balcons kunnen de ze mensen toch een prachtige hobby beoefenen, namelijk het kweken en verzorgen van bloemen en planten. De stad zal in zyn geheel hierdoor leefbaarder worden. Ook in onze winkelstraten ontbreken nog de bloembakken. Geef onze stad 'n glim lach, maak er 'n lieflijk geheel van door gezamenlijk dit idee te verwe zenlijken. De kritiek, die men allerwege hoort, dat alles er zo onleefbaar uitziet, ver dwijnt met meer gevelversieringen, 't Is de meest voor de hand liggende simpele oplossing. Niets anders is zo goed in staat de ontstane grauwheid op te lossen. De kosten per Inwoner zijn gering te noemen, en een goed voorbeeld doet goed volgen. wy zien nu al dat de gemeenten zijn overge gaan tot het plaatsen van grond- bloembakken. De inwoners moeten in haken, want mogelijkheden zijn er in overvloed. Wat mij o.a. ook op valt is dat architecten zo weinig mo gelijkheden scheppen, 't Is dikwijls Bij de r.-k. school aan de Haarlemmerstraat begint de door braak naar de Oude Singel. (Foto L.D./Holvast) len speelt daarbij echter een zeer grote rol. Achter de Oude Singel „wand lig gen aan de zyde van de Langegracht eveneens weer tal van panden en de Leidse Machinefabriek die in deze doorbraak zijn opgenomen. Voor de verplaatsing van deze machinefa briek heeft men nog geen oplossing gevonden. Verder noordwaarts moet oy de Langegracht dan nog een doorbraak naar Noord (Willem de Zwijgerlaan en omgeving) plaatsvinden. Letten wij op al deze mogelijk- en moeilijk heden dan zal het zeker nog een aan- tal jaren duren, voordat de totale j Noord-Zuidverbinding is gerealiseerd. Afscheid van mr. C. Barends A.s. maandag zal tijdens een bij eenkomst in het gemeentehuis in Hoofddorp, afscheid worden genomen van mr. C. Barends (51 jaar», korps chef van de gemeentepolitie van Haarlemmermeer. Mr. Barends is ingaande 1 juni a.s. benoemd tot commissaris van de ge meentepolitie in Leiden. Mr. Barends kwam op 1 februari 1958 naar Haarlemmermeer, waar hij belast werd met de organisatie van de gemeentepolitie; daarvoor be schikte de gemeente over rijkspolitie. In september 1962 werd de heer Barends commissaris. De bijeen komst in het gemeentehuis begint om half vier. D« uitgang van de taxistandplaats op het Stationsplein is door B. en W. van Lelden aangewezen als voor rangsplitsing. Voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de. twee noorde- lijek rijbanen van het Stationsplein. Hiertoe is besloten omdat zich ter plaatse herhaaldelijk misverstanden voordeden over de vraag wie er nu eigenlijk vorrang had. Verder hebben B .en W. een par keerverbod vastgesteld voor de Mont- gomerystraat tussen de 5 Meilaan en de Johannes Poststraat, aan de lin kerzijde gezien vanuit de 5 Meilaan. Het verkeer in deze straat onder vond nl. ernstige hinder van links en rechts geparkeerde voertuigen. Tenslotte is besloten een aantal straten die uitmonden op de Steen- straat gesloten te verklaren voor alle verkeer (behalve voetgangers) in de richting van de Steenstraat. Het betreft hier de le Binnenvest gracht. de St. Aagtenstraat en de twee zijwegen aan de noordzijde van de Beestenmarkt. Voor deze twee zij wegen g eldt de geslotenverklaring echter niet op vrijdag tot 16 uur. Zoals bekend was de Narmstraat al eerder gesloten voor verkeer in de richting van de Steenstraat. Dit samenstel van verkeersmaatre gelen rondom de Steenstraat heeft Het Chileense tennisteam heeft zich dinsdag in Athene geplaatst voor de halve finales (groep A) Eu ropese zone van het toernooi om de Davis Cup. In het laatste enkelspel, dat maan dagavond wegens regen bij een stand van 62, 02 in het voordeel van de Griek Gravilides werd afge broken, zegevierde Patricio Rodri guez met 6—2. 6—3, 1—6. 1—6. De eindstand van de wedstrijd Grieken land—Chili kwam daardoor op 2—3 ten doel de doorstroming van het verkeer op de route Stationsplein, Stationsweg. Steenstraat, Blauw- poortsbrug te bevorderen. Deze door stroming wordt nl. ernstig belem merd door het verkeer dat zich van uit de genoemde zijstraten In de ver keersstroom voegde. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hoevelaken S. de Jong te Houten; te Buitenpost P. de Rui ter te Steenwy kerwoldte Voorburg (vac. a. Hoekert) (toez.) c. den En gelse te Pernis; te Geervliet H. S. Wassink te Hoek van Holland: te Tiel (vac. H. v. 't Hof» en te Meppel (5e pred.pl.) J. a. Poelman te Ter- neuzen. Aangenomen naar 's-Gravendeel (2e pred.pl.) (toez.) J. B. Carts te Twello; naar St. Johannesga (vac. W. a. Bos) G. Blok te Rilland-Bath. Bedankt voor Reeuwyk G. West- land te Wierden; voor Oude Tonge G. Broers te Dinteloord; voor Sur- huisterveen <2e pred.pl.) H. van Dijk te 2e Exloërmond; voor Woudenberg (2e pred.pl.) (toez.) L. Blok te Rid derkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Zandvoort J. de Waard te Oostvoorne. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweeta te Maassluis M. van Leeu wen te Rotterdam-West en M. C. Tanis te Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (U.S.A.) D. Hekkenberg te Dordrecht. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Stadskanaal Ph. Lin deman te Utreoht. Bedankt voor Hoogezand-Foxhol Ph. Lindeman te Utrecht. moeilyk of onmogelijk (soms door huurcontract verboden) bloembakken te bevestigen. Dit zou verbeterd kun nen worden door aan architecten op drachten te verstrekken om de bloem bakken reeds in hun objecten te ver werken. Stevig gemetselde bloem bakken aan de gevels of op de bal cons die uitnodigend klaarstaan om beplant te worden, zullen stimulerend werken. De bewoner zal het idee heb ben een klein tuintje te bezitten en er eerder toe overgaan ze te beplan ten, vooral als er goede voorbeelden worden gegeven. De architect pro jecteert de bakken zo dat beneden buren geen overlast krygen van b.v. gietwater. Bloemisten en hoveniers zullen alles doen om het gebruik van bloemen en planten aan te wakkeren en graag hun vakkundige adviezen geven. Als dit idee werkelijkheid wordt, zal 't resultaat verassend zijn. Twee jaar geleden kwam dit plan bij my op. Met hulp van vakorganisaties enz. zien wy nu de eerste resultaten, o.a. de burgemeester van Den Haag zien wy een bloembak vullen. De T.V. maakte hier een opname van. 10 gemeenten hebben reeds ingekocht en doen aan de actie mee om het plan te doen slagen. Zelfs zyn er on derlinge wedstrijden wie dit jaar als gemeente de mooiste bloemenversie ringen heeft (Leiden let op uw zaak!). Het sneeuwballetje dat uit gegooid is, rolt al verder en wordt groter. En omdat het idee hiertoe van Leidgn is uitgegaan zou ik de le zers willen opwekken, hun stad lief- lyker en mooier en daardoor leef baarder te maken, en wel door een simpel bloempje en wat groen aan de gevels, 'n Oud huis zal er door opfleuren en een nieuw zal in waarde stygen door zo'n cor sage aan de gevel. En zou er dan van gemeentewege niet een aanmoe digende subsidie afkunnen om ons actiecomité wat meer armslag te ge ven, ze de mogelykheld te geven om dit plan te doen slagen b.v. door het uitschryven van wedstryden wie de mooiste gevelversiering heeft of wel ke wyk of straat van de stad 't best voor de dag komt. Welke wethouder Interesseert zich hiervoor? Onze stad krygt dan werkelijk een glimlach en dat is m.i. toch een gemeentebelang. U mynheer de redacteur dank ik voor uw medewerking in deze. Hoogachtend, Het vuile Leiden en de schone Russische steden Nu Leiden blyft worstelen met het probleem van de vuile straten, lykt het dienstig te wyzen op Moskou en Leningrad, waar dat probleem gron dig opgelost is; er ligt geen papier tje op straat. Overal staan hoge, vrij nauwe vazen van metaal, waarin men zyn rommel kwyt kan en waar niets uit kan waaien. Sommige lyken fraa ie, aluminiumkleurige tuinvazen. In de parken staat er zo een bij elke bank. Misschien zou Leiden ook veel meer bakken kunnen plaatsen, en dan van dieper en nauwer model dan hier gebruikeiyk is. Ze zouden wel stevig aan de grond bevestigd moe ten worden en voorzien moeten zyn van een uitneembare binnenbak om het ledigen gemakkeiyk te maken. Verder is het in Moskou en Lening rad verboden om met honden in de straten te lopen; dat mag alleen in plantsoenen. Ook in Nederland is. naar ik eens in „De Tyd" las, een gemeente, waar men honden alleen op bermalde plaatsen mag uitlaten. Als ik my goed herinner was het Maassluis of daar in de buurt. Dat de overheid elders tolereert dat hondenhouders overal hun hon den trottoirs laten bevuilen en an dermans huizen, hekken en tuinen, is onbegrijpelyk. Men zou eindelijk eens moeten begrijpen wat een on gerief dat veroorzaakt en wat een besmettingsgevaar voor spelende cn vallende kinderen. De klassieke kreet „hy doet nix", waarmee alle hon denhouders hun bezoekers opgewekt plegen te ontvangen en te irriteren, gaat op straat in elk geval niet op. Wy leren op school, als staaltje van de achteriykheid van de Middeleeu wen. dat varkens in de steden vry rondliepen. Misschien komt er een tyd, dat het vry rondlopen van hon den in de straten als even middel eeuws-onhygiënisch wordt beschouwd. Oegstgeest. 23 mei 1967. J.C. de Meyer®,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3