LEIDSCH DAGBLAD VEILIGHEIDSRAAD IN SPOEDZITTING W arenhuiswerd Fabriek gesloten: 600 man op straat massagraf JAMIN Zware verantwoordelijkheid rust op de Sowjet-Unie Bosgebied wordt verkocht Gulf goed legt beslag op van Zwolsman Haringprijsvraag BABY GESTIKT DE BRAND IN BRUSSEL Vader en dochtertje bij brand gedood KOELKASTEN Radio Plein 16 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 MEI 1967 No. 31284 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (btf vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Intensief internationaal overleg over Midden-Oosten e Veiligheidsraad is met liet oog op de uiterst Irnstige crisis in het Midden-Oosten tegen heden- dag half vier in spoedzitting bijeengeroepen, gebeurde op dringend verzoek van Canada en Denemarken, daarbij krachtig gesteund door de Ver. Staten en Engeland. Voorzitter van de Raad is Lioe Tsji, ambassadeur van Nationalistisch-China. Sommige diplomaten bij de Ver. Naties vrezen, dat de Sowjet-Unie een poging zal ondernemen 0111 de vergadering te doorkruisen. De mogelijkheid be staat, dat de Russische afgevaardigde Fedorenko Lioe Tsji het recht zal betwisten de vergadering te leiden. Bovendien zou de Sowjet-Unie, die de Arabieren in deze crisis steunt, er bezwaar tegen kunnen maken het Midden-Oosten op de agenda te plaatsen. Britse vloot in staat van paraatheid Terwijl Oe Thant, secretaris-gene- lal van de Ver. Naties in de Egyp tische hoofdstad Cairo alle mogelijke pogingen onderneemt om een gewa pend conflict tussen Arabieren en ël te voorkomen, kreeg zyn hoop Dp een ernstige schok door Nas- besluit om de strategisch belang rijke Golf van Akaba voor Israëli sche schepen af te sluiten. De Israë- hebben al eerder duidelijk ge- ct, dat zy zich het recht voorbe en hun vitale belangen in de te verdedigen. President John- en andere staatslieden uit het ïesten hebben zeer nadrukkelijk de Optische president het recht ont- fgd tot blokkade van de als inter nationaal vaarwater beschouwde an Akaba over te g^an. Britse pogingen Britse minister van Buiten landse Zaken Brown is vanmorgen la Moskou besprekingen begonnen de Russische premier Kosigin, t hij eerst een gesprek had ge- WEERBERICHT Enkele buien Het KNMI in De Bilt verwacht 'an heden- tot morgenavond: veran- ttlijke bewolking met enkele buien, totige tot krachtige zuidwestelijke *tad. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 25 MEI J°n op: 4.34 uur; onder: 20.41 uur. 'laan op: 23.29 uur; onder: 5.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.51 en Ml uur, laagwater te 12.11 uur. voerd met zijn ambtsgenoot Gromi- ko. De crisis in het Midden-Oosten is het voornaamste onderwerp van gesprek. Binnenskamers wordt in Engeland naar een formule gezocht, welke zo wel Israël moet tevreden stellen als Nassers gezicht redden. Deze zou neerkomen op het erkennen van de Egyptische soevereiniteit over de Golf van Akaba met een gelijktijdige af kondiging dat deze golf als een in ternationaal vaarwater wordt be schouwd. In Egypte heerst een oorlogszuch tige stemming. Duizenden Egypti sche betogers, samengekomen voor het hoofdbureau van de Arabische Liga dat staat naast het Hilton-ho tel waar Oe Thant logeert, riepen „Wij willen oorlog", „Lang leve Nas- Een foto van de Golf van Akaba, het omstreden vaarivater, gezien vanaf Jordaans gebied. Men ziet hier de haven van Akaba en op de achtergrond de heuvels van Israël. bieren". Het was duidelijk, dat de betoging, die overigens ordelijk ver liep, door de regering op touw was gezet. Nog niet te laat? De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Eban, is hedenmor gen onverwacht per vliegtuig naar Washington en New York vertrok ken. Men hoopt in Israël, dat de reis van Eban naar de Ver. Staten van nut kan zijn, al heeft men weinig hoop op een vreedzame oplossing van de huidige crisis. De Israëlische hoop dat de Sowjet- Unie nog van inzicht zal veranderen werd vertolkt door de „Jerusalem post" van vandaag. Het hoofdartikel besluit aldus: „Misschien is het nog niet te laat voor de grote mogendheden de uit barsting van een gewapend conflict te voorkomen. In dit opzicht ligt spe ciale verantwoordelijkheid bij de Sowjet-Unie, waarvan de leiders blijkbaar aanzienlijke invloed heb ben verworven onder de personen die nu in Cairo en Damascus met oorlog dreigen. De regering van de Sowjet-Unie is zich er ongetwijfeld van bewust dat vrije doortocht door een inter nationale waterweg geen agressie is. De sluiting van die waterweg wel". Britse schepen paraat Het Britse ministerie van Defen sie heeft vandaag bekend gemaakt dat de Britse oorlogsschepen raatheid zijn gebracht met het oog op de crisis in het Midden-Oosten. Een woordvoerder van het minis terie deelde mee dat alle Britse oor logsschepen in het gebied „gereed worden gehouden voor elke even tualiteit". Uittocht De uittocht van buitenlandse toe risten, die in Israël verbleven, is be gonnen. Vliegtuigen naar het westen zijn voor verscheidene dagen vol geboekt. Er is echter geen paniek. Ieder, die niet voor dringende zaken in Israël vertoeft, is door Amerika en Engeland aangeraden het land te verlaten. Vervolg op pag. 2 „De kop van Deelen", een boscom- plex by Arnhem van 150.85.30 ha. groot, wordt binnenkort verkocht. De Apeldoornse notaris D. J. Wieringa heeft bekendgemaakt dat dit prach tige stuk natuurschoon bij inschrij ving van de hand wordt gedaan. Het socialistische tweedekamer-lid Nederhorst heeft de ministers van C.R.M., Volkshuisvest. en Landbouw gevraagd of de verkoop van het land goed „Deelerheide" alsnog voorkomen kan worden door aankoop door de De heer Nederhorst vraagt een be vestiging van de berichten dat reeds in 1965/1966 een overeenkomst werd gesloten tussen de eigenaar van „Dee lerheide" en de vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Deze over eenkomst (voorlopig koopcontract) kon niet doorgaan omdat de ver koper van "Deelerheide" het recht wilde houden zand af te graven op het landgoed. (Van R'damse correspondent. Gulf-Oil in Rotterdam heeft beslag laten leggen op enige bezittingen van de heer R. Zwolsman. omdat deze bjj de afbetaling van twee hypothe- leningen (negenenhalf miljoen gulden) in gebreke zou zijn gebleven. Het betreft hier een lening, gedaan m de Centrale Administratiemaat schappij, een dochteronderneming Zwoslman's E.M.S. De heer Zwolsman heeft zich indertijd per soonlijk garant gesteld voor deze le ning. Het gaat om de aflossing van anderhalf milj. gulden, die begin dit Jaar hadden moeten worden betaald. Ondanks het feit dat de heer Zwols- uitstel van betaling zou hebben gekregen, is het geld niet betaald. De heer Zwolsman verbleef gister avond nog in Parijs. Ook Vlissingen krijgt nog geld van Zwolsman. De N.V. Maatschappij Stadsontwikkeling in Den Haag, behorende tot het Zwolsman Concern is de gemeente al twee jaar achter stallige huur schuldig voor de ge vangentoren. die voor 25 jaar is ge huurd. Er is nog nooit huur betaald. ju in de toren een horecabe drijf komen, maar er is in de laatste twee jaar niets aan veranderd. Het gemeentebestuur heeft al herhaalde malen om huur gevraagd, maa: kwam tot op heden nog geen geld „de overwinning aan de Ara- Middellandse Zee Betere positie van Sabena De Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena meldt, dat de bedrijfsre sultaten in het eerste kwartaal van dit jaar een aanzienlijke stijging van het luchtvervoer aantonen en bijge volg een gevoelige verbteering van de positie van de Sabena kan worden verwacht. In het eerste kwartaal steeg het vervoersaanbod met 29 procent in vergelijking met het eerste kwartaal van 1966 en het vervoer (in ton/km) met 41 procent, hetgeen een stijging van de laadcoëfficient. met 4.3 punten betekent. Het aantal passagiers nam met) 16 procent toe en de bezettingscoëffi- cient van de Sabena-vliegtuigen met pa- 6,7 punten. binnen. De gemeente overweegt nu welke maatregelen kunnen worden genomen om de maatschappij te dwingen de huur te betalen. Ook dit jaar is er voor de lezers van het Leidsch Dag- j blad weer een prijsvraag verbonden aan de jacht op de 1 Hollandse Nieuwe. Een prijsvraag, waarvoor de directie J van het L.D. belangrijke geldprijzen beschikbaar heeft j gesteld. De vraag luidt: Wat is de prijs van het eerste kantje 1 haring, dat 29 mei aan de Katwfjkse afslag wordt ver- 1 1 kocht? lste prijs f 50, 2de prijs f25,— 3de prijs f20,— 5 pryzen van f 10, 10 prijzen van f 5, De inzendingen moeten per briefkaart, voorzien van het opschrift J „Haringprysvraag" en van de naam en het adres van de afzender, §j aan ons bureau, (Witte Singel 1, Leiden), worden bezorgd vóór H maandag 29 mei. Inzendingen, die later binnenkomen, worden niet §f meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend in aanmerking abonnees van het Leidsch Dagblad (één inzending per gezin), alsmede zij, die 1 thans een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag, die bindend §f is, kan geen correspondentie worden gevoerd. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het bijna twee maanden oude doch tertje Gloria van mevrouw S. Visser Leeuwarden is gisteren in haar ledikantje gestikt. Mevrouw Visser had de baby de fles gegeven. Toen zij bijna een uur later weer bij het bedje kwam, bleek dat het meisje had overgegeven. Waarschijnlijk i de baby gestikt in haar eigen braak- Dodencijfer nu over de 3®ö Het bergingswerk in de nog steeds smeulende puinhopen van het Brus selse warenhuis l'lnnovation is van ochtend hervat, nadat het gedurende de nacht had stilgelegen wegens in stortingsgevaar en vermoeidheid van brandweerlieden en B.B., die onaf gebroken 35 uur in touw waren ge weest. Het aantal slachtoffers van de rampzalige brand wordt van uur tot uur groter. Tot hedenochtend waren 38 stoffelijke overschotten geborgen, terwyl de lijst van vermisten nog steeds groeiende is. De laatste lijst vermeldde de namen van 320 perso nen, van wie er 165 aan het winkelen waren toen de brand uitbrak. De ove rigen zijn personeelsleden. In de zie kenhuizen liggen 64 gewonden. Een nieuw brandje in de smeulen de puinhopen werd vanmorgen ge blust. De Brusselse commissaris van po litie, De Grijse, die de leiding heeft van het onderzoek van de ramp, heeft verklaard, dat er geen aanwijzingen zyn, welke aanleiding geven tot de veronderstelling dat er misdaad in het spel is. Er zijn deskundigen, die zeggen dat kortsluiting de oorzaak moet zyn ge weest van de brand. (Voor de achtergronden van deze ramp zie men ook pag 15) In een van de Brusselse zie kenhuizen is Koningin Fabiola in gesprek met een Spaanse, die bij de brand in het warenhuis l'lnno vation ernstige brandwonden op- (Van onze Bredase correspondent) Het cafè-restaurant „Het Zuid' aan de Grote Markt in Breda is van nacht om half vier door een felle brand verwoest. De eigenaar, de liter J. Heshusius en zjjn 6-jarig dochter tje zijn bij de brand gedood. Het ge zin Heshusius, dat door buren \.erd gewekt toen de vlammen uit dt bo venverdieping sloegen bestond uit man. vrouw en twee kinderen. Het echtpaar en èèn kind enden de straat op. Toen de vader zijn oudste kind miste is hij teruggegaan. Hij kon het kind, dat later door een brandweerman bewusteloos naar bui ten werd gebracht, niet meer redden en kwam zelf in de vlammen om. Het meisje overleed in het zieken huis kort na aankomst aldaar. Het vuur werd om kwart over drie ontdekt. De vlammen grepen toen snel om zich heen. De brandweer, welke te kampen had met een ce kleine druk op de waterleiding, stond een moeilijke taak. Het oude centrum van Breda dicht opeen gebouwd verkeerde in groot ge- „Het Zuid" brandde geheel en enkele naastliggende panden werden zwaar beschadigd, maar de brandweer kon nog erger voorkomen. De oorzaak van de brand is onbekend. ADVERTENTIE General Banden in Amsterdam Dit nummer bestaat uit 18 pagina's (Vain onze Amsterdamse correspondent) De zeshonderd werknemers van de General Banden en Rubber Maatschappij Holland in Amsterdam zijn gisteren op straat komen te staan. De fa briek is gesloten. Voor-de ont slagen arbeiders is een rege ling getroffen, die boven het wettelijk minimum uitgaat. Het arbeidsbureau verwacht het grootste deel van hen bin nenkort weer aan werk te kun nen helpen. Zij zullen wel genoegen moeten nemen met minder loon. Bij Gene ral Banden verdienden zij over het algemeen meer dan elders het geval kon zijn. Omdat, met de lonen vol gens de landelyke c.a.o. voor de rubberindustrie te weinig personeel kon worden aangetrokken was een aparte overeenkomst gesloten, die in belangrijk hogere lonen voorzag. Ongeveer 55 van de 600 man bly- ven voorlopig nog in dienst van de verkoopafdeling van de fabriek die de voorraden nog moet zien te ver kopen. Ongeveer de helft van de werknemers waren buitenlanders. I De fabriek was een dochteronder neming van het Amerikaanse con cern General Tire and Rubber Com pany. Zij werd in 1954 in Amster dam gevestigd. Vanaf het eerste boekjaar werkte de fabriek met, ver lies. Vorig jaar bedroeg het verlies 2.5 miljoen gulden. De eerste vier maanden van dit jaar was het ver lies 1,8 miljoen gulden groot. Vooruitzichten voor verbetering bestonden volgens de directie niet meer. In totaal is sinds de opening van de fabriek ongeveer 90 procent van het 18 miljoen grote aandelen kapitaal verloren gegaan. Aan de aandeelhouders zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen wor- 50r- waardebon bij aankoop van een onzer vele 18 merken. 42 modellen. VIJF MEIPLEIN 16 LEIDEN ADVERTENTIE Haagse hopjes niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 23 Mei 1867: Men verzekert dat het ■plan van de HH Stieltjes en Beijerinck tot droogmaking van de Zuiderzee niet geluk ken zal, omdat het te kolos saal is. w Je.G.°"?a is met 1 Janua ri jl. tot stand gekomen eene spaarvereeniging onder de ambachtslieden. Tot heden bestaat het aantal deelne mers uit 47 personen, die na genoeg 180 bijeenbrachten door eene wekelijksche in lage van 10 centen. Weke lijks worden de gezamenlijke bijdragen gestort in spaarbank.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1