eens doorwerk oen enheid REU IER DE JONG PRESENTEERDE IJN KABINET IN EERSTE KAMER Nu geen ecessie Ledental Rode Kruis in Leiden steeg met ruim tweeduizend Overdracht van Leids Studenten W erkbureau Bankrovers hoorden zware straffen eisen Donner speelt sehaak Amerika duldt geen aanval op Israël WOENSDAG 24 MEI 1907 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA li (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft honderd miljoen gulden afgezonderd uit financiële middelen voor de lagere publiekrechtelijke orga- j ter financiering van nieuwe arbeidsintensieve projecten in provincies met een hoog percentage werkloosheid. Verdere afregelen ter bevordering van de werkgelegenheid zullen, dat noodzakelijk blijkt, direct worden genomen. De nodige jrbereidingen worden daartoe getroffen. Lang leven 5? heeft minister-president [gisteravond in de Eerste Kamer eedeeld. De premier, die in Se- zijn kabinet presenteerde, zei de regering over de besteding de honderd miljoen in overleg reden met de betrokken pro vin - besturen. Over deze zaak is een onderweg naar de Tweede Ka. De heer De Jong deelde de van de Senaat over de stijging de werkloosheid. Hij zei te ver- iten, dat de feitelijke werkloos- dit Jaar de aanvankelijke prog- van 85.000 man nog zal over al. Welk beeld de werkgelegen- de rest van het jaar zal laten hangt in grote mate af van de ncturele ontwikkeling in West rand. Als de situatie daar een van de import mogelijk t, krijgt de werkgelegenheid in ind een sterke impuls. Produktiestijging jens de heer De Jong vertoont oduktie nog geen stagnatie en ian ook nog niet van een re- worden gesproken. Voor dit »rdt nog steeds een produktie- van vier procent verwacht, de premier meedeelde, is het dat het kabinet-Zij lstra verbetering van de werkge ld heeft aangespannen door Ijoen beschikbaar te stellen, enkele weken geheel in wer- jDe projecten bieden, afgezien stimuleringseffect, aan 2500 werk. De premier karakte- de toenemende werkloosheid bouw als van structurele aard. Iet maken van discipelen" r het motto „Het maken van elen" belegt het Wachttorenge- ap deze zomer in ons land een congressen. Deze congressen, Ep in totaal tussen de 19.000 en belangstellenden worden ver worden gehouden in Tilburg, «de en Utrecht. De afgevaar- uit Leiden en omgeving gaan Utrecht, waar het congres van 13 augustus in de Jaarbeurs gehouden. Er worden hier afgevaardigden verwacht, programma, dat gebaseerd zal het voornaamste leerboek van s getuigen, de bijbel, zal een «lend karakter dragen, lezingen zullen worden afee- met bijbelse toneelstukken, hoogtepunt valt op zondag 13 lus, met de openbare toespraak grote schare van vernietiging aageddon redden". legen oecumenische uwelijkssluitingen de tiende algemene jaarver- ig van de Presbyteriaanse Kerk Schotland zal worden verzocht, steiyken van de kerk te ont- deel te nemen aan de voltrek van gemengde huwelijken, ge- ehappelijk met de R.K. Kerk. houding van het Vaticaan snzien van huwelijken van RX. Srotestanten „duidelijk onaan- toar" wordt geacht zolang de 'an Rome vasthoudt aan het wnt, dat de geldigheid van een gd huwelijk afhankelijk i6 van ferping aan haar eigen kerke- Kht en weigert een huwelijk te erkennen, dat is geslo- tor een geestelijke van de Her- 'sKerk. irkgenootsehappen wenden zich tot regering joodse kerkgenootschappen heb- minister-president, op 't ogen- vïens minister van Buitenland en ad interim het volgende te- 1 gezonden: drie joodse kerkgemeenschap- ten een dringend beroep op de andse regering het hare bij te 'voor de handhaving van vre- veiligheid in het Midden-Oos- 'ti hopen dat ook de door de 'andse regering onderschreven 'togen en garanties mede door "cun en door interventie Dij de fcde Naties zullen worden na- „Dit kabinet bestaat lang of wordt het uitgangspunt vain een nieuwe oriëntatie". Dit zei de liberale sena tor mr. H. van Riel over het kabinet- De Jong. Mr. Van Riel heeft vaker prognoses over de levensduur van een kabinet gegeven, die aardig zijn uitgekomen. Het kabinet-Cals werd door hem al dadelijk geen lang le ven voorspeld. Mr. Van Riel noemde premier De Jong een boeiende persoonlijkheid, die de publieke opinie aanspreekt. De heer De Jong kan volgens mr. Van Riel tot een Dreesachtige figuur uitgroeien. De nieuwe regering werd door de socialistische senator ir H. Vos ge karakteriseerd als een rechtshellend kabinet onder een onverwachte pre mier. De heer Vos nam het prof. Zijlstra, die het regeringsprogram in hoofdlijnen heeft ontworpen, kwa lijk dat deze zich oo het laatste ogenblik uit de formatie heeft terug getrokken en voor de Ned. Bank heeft gekozen. Mr. Van Hall Ir. Vos liet ook blijken, dat de ge hele senaatsfractie van de Pv.d.A. staat achter de weigering van mr. Van Hall om zelf ontslag te nemen zolang niet alle rapporten van de commissie-Enschede zijn gepubli ceerd. De heer Vos vroeg de regering welk belang er eigeiflijk mee was gediend om de heer Van Hall zo weinig tijd voor beraad te geven, terwijl het ontslag pas op 1 juli zou ingaan. Hfj verweet het kabinet ge brek aan moed om de verantwoor ding te nemen voor het aangaan van een menselijk compromis. Premier De Jong zei in zijn antwoord dat de regering mr Van Hall wel de gele genheid zou hebben geboden zelf ontslag te nemen als met hem over eenstemming zou zijn bereikt over een redelijke termijn. Om tot sep tember te wachten vond het. kabinet niet verantwoord. De Senaat behan delde het ontslag van de Amster damse burgemeester overigens zeer summier, waarbij enkele senatoren waarderende woorden voor mr. Van Hall hadden. Kiesstelsel De fractieleider van de P.v.dA. ir. H. Vos, pleitte ook voor een kiesstel sel, dat allerlei kleine partijtjes uit het parlement houdt. Ir. Vos stelde voor de 18 bestaande kieskringen te gebruiken als grondelementen voor een gewijzigd stelsel van evenredige vertegenwoordiging door de lijstver- bindingen tussen die kieskringen af te schaffen. Met één kandidaat per partij per kieskring krijgt men de voordelen van het districtenstelsel. Volgens ir. Vos blijven op deze manier belangrijke partij formaties mogelijk, maar verdwijnen de kleine partijtjes, die belemmerend werken. christelijk-historische senator, mr. J. C. Bührmann, wilde de kleine partijen een halt toeroepen door het invoeren van een drempel. Hij meen- dat het verkiezingssucces van D'66 heeft aangetoond, dat het in de praktijk mogelijk is een dergelijke drempel te nemen. Ook de katholieke senator H. van Lieshout drong aan op een snelle herziening van het kiesstelsel. Uit Hongarije gevlucht per vliegtuig Een Oostenrijkse piloot heeft giste ren een Hongaars gezin over het ijzeren gordijn gevlogen. Hij zette zijn gehuurd sportvliegtuigje aan de grond bij Loevoe, 10 km van de grens, nam het Hongaarse echtpaar met hun kinderen van anderhalf en vier maanden aan boord, en keerde ongehinderd terug naar Oos tenrijk. De piloot vertelde dat het plan om de yrouw, die zijn schoonzuster was, en haar gezin te laten ontsnap pen, al lang geleden gemaakt werd. De vluchtelingen waren de vorige dag in een gehuurde auto uit Boe dapest vertrokken naar de afgespro ken plaats op een autosnelweg. Er was geen verkeer op de weg toen het toestel het gezin oppikte; de Hon gaarse luchtverdediging merkte blijkbaar niets. De laatste jaren zijn de Hongaar se grensbeveiligingen prikkeldraad en mijnenvelden genomen door vluchtelingen in pantserwagens, met ladders en zelfs door een man op een gestolen lokomotief. Dividend I.B.B. 12 procent De raad van commissarissen van de N.V. Ingenieurs Bureau voor Bouwnijverheid (I.B.B.) in Leiden doet de algemene vergadering van aandeelhouders het voorstel om het dividend over het boekjaar 1966 vast te stellen op 12 procent. Gedurende het gehele Jaar I960, zo schrijft de directie in het jaarver slag, was de bedrijfsbezetting bevre digend. De orderportefeuille is zowel voor de afdeling utiliteitsbouw als voor de afdeling woningbouw aL re delijk te kenmerken. Naar het zich laat aanzien, zullen de resultaten over het jaar 1967 niet minder zijn dan die van het verslagjaar. Voor spellingen voor een langere termijn zijn meer dan anders een moeilijke aangelegenheid: zeer veel hangt af van de ontwikkeling van de nationa le economie, waarover momenteel een grote onzekerheid heerst. Afgezien van de onzekerheden over de ontwikkeling van de natio nale economie, valt een nieuw pro bleem te melden en wel de entree van geïntegreerde buitenlandse be drijven op de Nederlandse jouw- markt. Deze bedrijven ontwerpen en offreren veelal complete fabrieken in clusief installaties en produktie-ap- paraat. Om aan deze buitenlandse concurrentie op passende wijze het hoofd te bieden, zal zo schrijft de di rectie naast een extra inspanning van de individuele bedrijven even eens nodig zijn een samen- zowel tussen de uitvoerende bedrij ven eveneens nodig zijn een samen werking zowel tussen de uitvoerende bedrijven onderling als tussen de uit voerende en ontwerpende groeperin gen. Zonder deze samenwerking dreigt de Nederlandse bouwwe reld op den duur naar het tweede plan te worden verschoven. De jaarvergadering van de afd. Lei den van het Rode Kruis, gisteravond in restaurant Van der Heijden ge houden. werd gepresideerd door de vice-president, mevrouw E. J. baron nesse van Ittersum, omdat prof. Gaillard verhinderd was. De presi dente wees erop, dat het dit jaar een bijzonder jaar is voor het Ned. Rode Kruis, omdat het een eeuw geleden is. dat de vereniging bij be sluit van Koning Willem IIII werd opgericht. De belangstelling voor de Rode Kruis-gedachte was reeds da delijk bijzonder levendig en dat is zij op het ogenblik nog steeds. Het verheugde het bestuur in bij zondere mate, dat dank zij gevoer de actie het ledental in het afgelopen jaar steeg van 10.789 tot 12.876, na verwerking van de verschillende mu taties. De hartewens van het Ned. Rode Kruis is thans het aantal leden vóór l september op te voeren tot 1 mil joen. Reeds is het aantal van 951.000 bereikt, zodat er in de komende maanden nog velen bij kunnen ko men. Leiden heeft daartoe mede bij gedragen, maar de afdeling hoopt nog meer leden te krijgen om aldus mede te werken aan de Jubileumgift voor het hoofdbestuur. De officiële herdenking van het Ned. Rode Kruis vindt op 1 septem ber plaats in het RAI-gebouw in Am sterdam. Deze datum is gekozen, om dat in die tyd de Internationale Ro de Kruisverenigingen in Den Haag een congres houden. Achter de regeringstafel in de Eerste Kamer zaten onder an dere de ministers v.l.n.r. Witte- veen, De Jong, Bakker en Beer- nink. In het Prytanaeum heeft gister middag de officiële overdracht van het Leids Studenten Werkbureau plaatsgevonden, dat nu een onder deel is van de Stichting Studenten Arbeidsbemiddeling „Kriterion". Tot dat ogenblik viel het Studenten Werkbureau in Leiden onder de hoe de van de stichting Pro Civitate. Tot de overdracht is onder meer besloten omdat de Stichting Studen ten Arbeidsbemiddeling Kriterion, die in Den Haag is gevestigd, niet slechts bemiddeling verleent, maar tevens toezicht uitoefent op de stu dieresultaten van de ingeschrevenen. Kriterion heeft hiertoe een kantoor geopend aan de Lange Mare 42. Prof. mr. A. R. Bloembergen, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Ex-directeur N.V. Matovap vrijgelaten De 46-jarige Amsterdamse finan cier en ex-directeur van de NV Matovap, die woensdag gearresteerd werd onder verdenking van verduis tering in dienstbetrekking, oplichting en valsheid in geschrifte ten nadele van deze NV is uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De raadkamer van de A'damse rechtbank heeft gis termiddag 't bevel tot bewaring, dat donderdag pas afliep, opgeheven en verdachte, die in het huis van bewa ring zat, in vrijheid gesteld. De raads man had, evenals vrijdag jJ. voor de echter-commissaris, voor de raadka mer de vrijlating van z'n cliënt, even- De financier zou de NV Matovap, maatschappij tot ontwikkeling van projecten, die een aanklacht tegen hem bij de justitie heeft ingediend, voor enkele tonnen hebben benadeeld door het plegen van fraude bij het kopen van beleggingsobjecten en knoeierijen met koopcontracten van onroerende goederen. Eisen 8 en 6 jaar voor roofoverval Acht jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft de of ficier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank gisteren geëist tegen een 40-jarige kelner uit de hoofdstad voor de tezamen met twee anderen gepleegde roofoverval op de Bata-fi- liaalhouder A. J. van Es in diens garage in Amstelveen op 2 december van het vorig jaar. De buit bestond uit contanten plus cheques voor een gezamenlijke waarde van bijna zes mille. De officier beschouwde de kel ner als het brein achter de overval. Tegen een 36-jarige huisschilder en een 40-jarige, beiden uit Amster dam die de overval hadden uitge voerd, eiste de officier zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdachten, die alle drie al een strafblad hebben, beken den volledig. De filiaalhouder kreeg van de huisschilder met een stuk ijzer twee klappen op zijn hoofd, waardoor hij een hersenschudding en een diepe hoofdwond opliep. Overval in IJsselstein (Van onze Utrechtse correspondent) In een requisitor, waarin hij de oor zaak van de ontsporingen toeschreef aan televisie-reportages, zoals de kortgeleden uitgezonden teach-in over sexualiteit, eiste de Utrechtse offi cier van justitie, mr. G. W. von Mey- enfeldt. gisteren gevangenisstraffen van acht en zes jaar tegen de drie Amsterdammers, die op 1 september van het vorig jaar de Nederlandse Middenstandsbank in IJsselstein over vielen. Zij maakten zich toen met een bedrag van ruim 14.000 gulden uit de voeten, maar werden nog diezelfde dag gegrepen. De officier had tevoren gesteld, dat de 24-jarige rij-instructeur, de 29-ja- rige slager en de 24-jarige loodgieter geen beroepsmisdadigers waren maar misdadigers waren geworden door het feit van de IJsselsteinse bankoverval. Hij wilde bovendien wel geloven, dat het schot dat in het bankgebouw was gelost en dat langs de jas van mevr. G. Maaswinkel was geschampt, per ongeluk was afge gaan. Toch meende hij dat zeer strenge straffen moesten volgenacht Jaar met aftrek voor de slager, zes jaar met aftrek voor de rij-instruc- teur en zes jaar met aftrek, gevolgd door voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, voor de lood gieter. De rechtbank vond gisteren drie verdachten tegenover zich, die stuk voor stuk een volledige bekentenis aflegden. Drie mannen bovendien die de indruk maakten na hun invrijheid stelling niet spoedig een nieuwe bank overval te plegen. „Er ls", zo zei de loodgieter, „zoveel afgesproken, maar het is allemaal misgegaan. We zyn er niet geschikt voor. Laat ik het zo maar zeggen." Het drietal werd, zoals gemeld, bin nen vier uur nadat de overval was gepleegd door de Rijkspolitie ingere kend. De politie ondernam de achter volgingsactie niet alleen op het land, maar ook te water en zelfs in de lucht. Het trio reed na de overval namelijk naar de Lek, waar zij een boot hadden liggen. Het bootje zette koers in de richting Rotterdam. On derweg stapten twee van hen uit. Alleen de eigenaar van het bootje bleef aan boord. Maar elk lid van het trio werd snel gearresteerd. Vier shows met Caterina Valente Ook dit Jaar zal de A.V.R.O. in samenwerking met het Zweites Deut- sches Fernsehen een viertal shows rond Caterina Valente opnemen, wel ke in het komende winterseizoen zul len worden uitgezonden. De vier programma's die het afge lopen winterseizoen rond Caterina Valente zijn uitgezonden, zijn bij het Nederlandse publiek blijkens de luis ter- en kijkcijfers (kijkdichtheid 58,8 en waardering 7,4) goed in de smaak gevallen. De produkties, zullen het karakter krijgen van zogenaamde „personali- ty-shows", met als uitgangspunt een minimum aan gesproken woord en een maximum aan muziek. Kopa zet streep onder carrière De vermaarde Franse voetballer Raymond Kopa, die zowel bij Reims als bij Real Madrid Jarenlang een sterrol vervuld heeft, gaat zijn voet balloopbaan beëindigen. De thans 36-jarige Kopa, een zoon van een Pools emigrantenechtpaar, van wie de werkelijke naam, Kopazewski, ge makshalve tot Kopa werd afgekort, heeft vijfeenveertig maal in het Franse elftal gespeeld. In zijn Spaanse tijd veroverde Kopa met Real Madrid drie keer de Europese beker voor landskampioenen. ZWEMMEN GYNLA DOBAI TRAINT WEER Gynla Dobai, de Hongaarse zwem- kampioen op de vrije slag, die in 1966 tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft gratie gekre gen en zijn training hervat. Dobai werd veroordeeld wegens de- viezenfraude. Hij wilde samen met zijn vrouw asyl vragen in Amerika. De 28-jarige Dobai bracht het tot de Olympische finale en heeft het Europese record 100 meter vrije slag enige tijd in zijn bezit gehad. Zijn vrouw Csilla Madarasz nield het Hongaarse record op de 100 me ter vrije slag en was jaren lang Hon gaars kampioene. Sinds Dobai's ge vangenneming heeft zij zich uit de wedstrijdsport teruggetrokken. stichting „Pro Civitate", zei men dat deze overdracht zou kunnen zien in het kader van de neiging tot concen tratie, zoals die zich sterk voordoet in het bedrijfsleven. Nadat de voorzitter van de raad van beheer van Kriterion, mr. M. Ja- cobson, de overdracht had aanvaard, richtte prof. dr. K. A. H. Hidding, rector magnificus van de Leidse Uni versiteit, enige woorden tot de geno digden onder wie zich de Leidse wethouder van Openbare werken, de heer C. J. Plena en de heer J. Soerds, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau, bevonden. Prof. Hidding was van mening dat het door het beurzenbeleid van de regering niet voor iedere student mogelijk is om zyn studietijd zo te besteden als ide aal zou zijn. Om te voorkomen dat koppelbazen misbruik kunnen maken van de noodzaak van studenten om zelf geld bi) te verdienen, is het van groot be lang dat er een goede arbeidsbemid deling is, aldus de Leidse hoogle raar. Mr. Jacobson voegde hieraan toe dat juist de drama's met de kop pelbazen voor de toenmalige minis ter van Sociale Zaken de aanleiding zijn geweest om mensen, die slechts tijdelijk werken, offcleel in dienst te doen zijn van het bureau dat de bemiddeling heeft verleend. Het feit dat de ingeschrevenen hierdoor onderworpen zijn aan de sociale- en aan de belastingwetge ving vormde de noodzaak voor een tariefsverhoging van de arbeidsbe- middellngsbureaux. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Pieter-Bas, z.v. Timmer man en Bloemen, Rosmalen; Daniël- le Maria, d.v. Benedict en Bren- ninkmeijer, GrönwohldorfEelke Hendrik, z.v. Boonstra en Schuitema, Delfzijl. Overleden: Gerrit Boers, 36 j, Tub- bergen; Herman Petrus Balestra, 53 j, Gouda; Hendricus Cornelis Rürn- ke. 74 j, Amsterdam; Dirk Martinus van Hilten, 75 J, Wassenaar; Har- mannus van der Lijn, 61 j, Gronin gen; Andries Cathrienus Poelman, 21 j, Groningen. Uiteraard zal ook de afdeling Lei den dit Jubileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zo zal de colonne Leiden deelnemen aan de demonstra tie van Rode Kruiskorpsen van Zuid- Holland, te houden op 23 september ln Den Haag. Met gebruikmaking van een gevormd reserve-Jubileum fonds hoopt de afdeling ook ln Lei den nog iets te kunnen doen, maar de plannen daartoe worden nog na der uitgewerkt. De afwerking van de agende ver liep zeer vlot. Het jaarverslag gaf weer een uitvoerig overzicht van de colonne, bloedtransfusie- en trombo sediensten, van het Welfare-werk en de boottochten. Wat de voor de gemeenschap zo belangrijke bloedtransfusiedienst be treft, het aantal bloedafnemingen in 1966 bedroeg niet minder dan 11.116. Op 31 december waren 7.705 donors ingeschreven tegen 7.144 in 1965. De vraag naar bloed wordt cj^hter jaar lijks groter, zodat getracht zal wor den het aantal donors nog belang rijk op te voeren. Daarbij doemen evenwel verschillende moeilijkheden op zowel wat betreft de accomodatie voor de keuringen als het personeel, dat hierbü nodig is. Deze moeilijk heden, waarvoor uiteraard een oplos sing moet worden gevonden, hebben de volle aandacht van het bestuur, dat daarbij kan rekenen op de me dewerking van de directie van het Academisch Ziekenhuis. De trombosedienst maakt het sinds 1965 mogelijk patiënten thuis te be handelen te controleren, zodat voor hen geen opname in het ziekenhuis nodig is. Het werkgebied van deze dienst omvatte ultimo 1966 niet min der dan twintig gemeenten met een totaal van 309.700 inwoners. In het afgelopen jaar werden 3444 patiën ten behandeld met niet minder dan 77.022 verrichtingen. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer E. M. Moens, vermeldde een voordelig saldo. Tot bestuurslid voor de buitenge meenten werd in de plaats van me vrouw A. H. C. Koster-Van den Bo- venkamp, uit Woubrugge, die be dankt had wegens vertrek naar el ders, benoemd mevrouw H. W. Gal- las-Dortland uit Leiderdorp. Tenslotte kwam de grote Inzame lingscampagne in de week van 29 mei-3 juni mede ter sprake. Het be stuur hoopt, dat leder, die iets kan doen om deze jubileumcollecte te doen slagen, daartoe wil medewerken. Collectanten kunnen zich voor de huis-aan-huls-collecte nu reeds op geven by de meer H. van Veen, Lem- menschansweg 271 of aan het burau van het Rode Kruis, Rapenburg 35. Op de dag der straatpollecte (3 juni) kan men zich ook opgeven in het Jeugdhuis, Breestraat. In het gebouw De Ontmoeting in Sassenheim vindt dinsdag 30 mei om half acht een grote schaaksimultaan seance plaats, waaraan de bekende schaak (groot) meesters Jan Hein Don ner en J. Withuis (organisatie Hoog. oventoernool) zullen deelnemen. Dit schaakfestyn wordt georgani seerd om naast de leden van de Sassenheimse Schaakclub en Het Wit te Paard (Voorhout) ook de zgn. „huisschakers" in de Bollenstreek eens de kans geven te spelen tegen een erkende crack op schaakgebied. De deelname is geheel gratis. Wel dient men zich van te voren even op te geven bij een van de vol gende adressen: Lysterlaan 24 Sas senheim, Margrietstraat 15 Voorhout, Jan Steenlaan 22 Warmond en Lisser- dijk 52 Buitenkaag. Luns na gesprek met Johnson: 199 „Ik ben er zeker van, dat een aan val tegen Israël door een zeer felle reactie van Washington gevolgd zou worden", zei minister Luns gisteren ln Washington gezegd, waar hy ge sprekken heeft gehad met president Johnson en minister Rusk van Bui tenlandse Zaken. Minister Luns meende, dat een blokkade van de Golf van Akaba als een aanval zou kunnen worden beschouwd. De Nederlandse minister gaf geen enkele aanwijzing omtrent de „zeer felle reactie" van de Verenigde Sta ten noch over wat hy wist over plan nen van de Amerikaanse regering. In Senaat Minister-president De Jong zei gis teren in de Eerste Kamer ook, dat de regering van mening is, dat Egyp te de vrye doorvaart van Israëli sche schepen door de Golf van Aka ba niet mag belemmeren, zy acht de afsluiting van de golf ln stryd met het internationale recht en heeft dat onder de aandacht van de re gering van de Ver. Arabische Repu bliek gebracht. Premier De Jong zei. dat de Egyp tische ambassadeur gisteren in het ministerie van Buitenlandse Zaken is ontboden om hem de ernstige be zorgdheid van de regering over de si tuatie in het Midden-Oosten ter ken nis te brengen. Ook de ambassadeur van Israël is om die reden ontbo den. Op beide landen is een beroep gedaan geen stappen te ondernemen, die tot verscherping van het conflict kunnen leiden. Gevraagd naar de mening van de regering over 't beleid van Oe Thant liet de premier weten, dat de rege ring de terugtrekking van de VN- vr edesmacht niet toejuicht, maar het besluit van de secreta ris-generaal biliykt. Volgens de heer De Jong was Oe Thant niet be voegd de vredesmacht tegen de wil van het gastland Egypte te hand haven en was hy wel tot terugtrek king gedwongen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11