Stalins dochter schreef bijzondere klaagzang Winstmarge bij Philips is verder gedaald Schrijvers-congres in Moskou: 500 bijeen HP MSiV BRIEF AAN HAAR KINDEREN Bewondering voor Boris Pasternak ASPRO1 sneiSer 'AS PRO' IN EERSTE KWARTAAL: Voor de toekomst niet pessimistisch Diverse richtingen overbruggen Londen geestdriftig voor Ned. Danstheater LEIDSCH DAGBLAD Svetlana Alliloeyewa, de dochter van wijlen Jozef Stalin, ;eft een klaagzang geschreven voor „het Rusland dat ik ver loren heb, het Rusland dat het wrede lot mij ontnomen heeft". Zij heeft het manuscript in maart in Zwitserland geschreven, et was een spontane reactie op het lezen van Boris Pasternak's sdr. Zjiwago". Pasternaks boek geeft het conflict ireer tussen individu en de totalitaire maatschappij in de Sowjet-Unie. Mevrouw Allioeyea is haai- boek begonnen met het doel een eerbewijs brengen aan Pasternak, maar tij dens het schrijven, aldus haar uit jevers, groeide het in reikwijdte en bedoeling. kinderen heeft zij geschre- ten „laten zij mij allen veroordelen .en veroordelen jullie mij ook maar, ils dat jullie leven gemakkelijker maken. Zeg wat je wilt: het Billen niets dan lege woorden zijn en zullen mij geen pijn doen. Maar terwerp mij niet in Jullie hart, lie- kinderen, want jullie zijn mij dier baarder dan wat ook ter wereld. Ik denk voortdurend aan jullie, en bid voor jullie, want niemand hier ver hindert mij dat te doen." Svetlana's verhaal van haar ge- jachten en gevoelens bij het verla- |en van haar vaderland, haar kinde- haar Russische vrienden zijn jepubliceerd in het juni nummer van „Atlantic Monthly". Svetlana heeft een exemplaar van Dr. Sjiwago, dat in de Sowjet-Unie ttrboden is - gekregen in Rome. Het boek, schrijft zij, „was een de» ipenbaring wat betreft mijn eigen het leven van het Rusland kt ik kende." Haar artikel is ver der een boodschap aan haar zoon, -17, loseph, (22) en dochter Katya (17), J'lie zij in Rusalnd achterliet en een warwel aan haar overleden echtge- loot Brajesh Singh. „Voor mij", schrijft zij over de ro- een Mn van Pasternak, „was het een M» staal onverwachte ontmoeting met susland op een moment dat ik het 1st verlaten had De grote tragedie erweldigde mij als een vlaag van ;en en wind, als een lawine •l0_! Lieve Katya .schrijft zij aan haar ,5J ideren," mijn hartebloed, rank als lijsterbesseboom, zoet als een wat heb ik je aangedaan." „Ik heb je alleen achtergelaten, Sjjn hartje, en wat zul je niet hui- In, al ben je nog zo'n flink meisje, kt niet graag haar tranen laat aljn hartje, en wat zul je niet hui- 'm, al ben je nog zo'n flink meisje, it niet graag haar tranen laat zien, (]n kleintje De ook in onze stad en omge- ng zo bekende organist Feike ■■isroa hoopt, zoals reeds gemeld J[ wterdag zijn 40-jarig organisten- jubileum te vieren. Men ziet hem dl, lier achter het klavier van het trgel van de Grote Kerk van zijn mnplaats Maassluis. heer Asma kreeg als vier- mge kleuter zijn eerste orgelles gaf op 9-jarige leeftijd zijn eerste orgelconcert. „Mijn zoon zal over twee jaar dok ter zijn, zoals zijn grootvader en zijn overgrootvaderMijn kind, je moet sterk zijn, je moet jezelf lfink hou den. Je moet niet wanhopen, wij zijn niet voor altijd gescheiden. „Je bent een gevoelige jongen, en je zult je gekwetst voelen door de ge mene blikken die de „gewone bur gers" je zullen toewerpen, maar daar moet je overheen komen." Je zult merken dat je meer vrien den hebt dan je denkt, en zelfs zij die mij veroordelen zullen jou te hulp komen, jullie beiden, mijn lie ve kinderen. Mevrouw Alliloeyewa, die gebruik maakt van haar moeders meisjes naam, schrijft in haar artikel lovend over de Sowjet-Russische schrijver en criticus André Sinjajewski, die onlangs tot 7 jaar dwangarbeid ver oordeeld is omdat zijn werk de woe de opgewekt heeft van de Russische autoriteiten. „Ik heb nu al in lange tijd niets van je gehoord en ik weet niet of het goed met je gaat of slecht, en wat je misschien aan verschrikkelijks is toebedeeld door het lot." Svetlana heeft het manuscript aan George Kennan, de oud ambassadeur van de V.S. in Moskou gestuurd. Hij noemde het een „opmerkelijk literair document van buitengewoon grote ristehe kracht" en was van mening dat het gepubliceerd zou moeten worden als haar eerste in het Westen ge schreven werk. Het manuscript werd door Max Hayward, die ook meegewerkt heeft aan de vertaling van „Dr. Zjiwago" in het Engels vertaald. „The Atlantic is er trots op dit bij zondere stuk te kunnen publiceren" aldus Robert Manning, hoofd-redac- teur van het tijdschrift. „Het is zo wel literair als menselijk gezien een belangrijk document, een indrukwek kende proeve ook van de literaire gaven van mevrouw Alliloeyewa". Harper en Row overwegen ook haar eerste boek, dat geschreven is in de Sowjet-Unie, uit te geven. Het zal in de New York Times en in Life Ma gazine verschijnen. LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'* -0H.„ U&nttoeeh fit.' Haagse Kunstgalerij '67 Aan de „Haagse Kunstgalerij 1967", die van 10 tm. 25 juni wordt gehou den, zullen ruim 70 Haagse kunste naars deelnemen. Deze kunstgalerij is een gezamenlijke manifestatie op het gebied van die beeldende kunsten van de Haagse galeries: Al-Veka, Cojean, Kunstcentrum, Martinus Liernur, Nova Spectra, Nouvelles Images, Orez, Polder en de Sfinx. Ze kwam tot stand op initiatief van drs. H. J. Wilzem, de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken van Den Haag. Men hoopt hiermee het Haagse publiek nader in contact te brengen met de beeldende kunst en het de weg te wijzen naar de kunsthandel. In alle deelnemende galeries expose ren kunstenaars. In de kunstzaal Mar tinus Liernur komt een tentoonstel ling van 19 Haagse kunstenaars echtparen. In het eerste kwartaal 1967 ls een verdere daling van de winstmarge bij Philips ingetreden, zo blijkt uit de heden ver strekte cijfers. Weliswaar vertoonde de omzet een stijging van 5% vergeleken met het eerste kwartaal 1966, maar dit is groten deels een gevolg van de uitbreiding der in de cijfers opgenomen geconsolideerde ondernemingen. Hieronder mogen genoemd worden Electrologica (voor computers) en Van der Heem. In de kwartaalcijfers zijn de ge gevens van de Engelse Pye of Cam bridge Ltd. dat door Philips wetrd overgenomen, nog niet verwerkt. Pye sluit het jaar af per 31 maart 1967 en zal waarschijnlijk in september met het verslag komen. Br bestaat naar de opvatting van Philips geen, geen aanleiding om thans de post Pye in de cijfers mee te nemen. Ui teraard zit Pye wel in de Philips- balans verwerkt. Wat de verdere margedaling be treft moet woeden opgemerkt, dat men bij Philips nog midden in de produktie-aanpassing zit. Het gaat er immers om de voorraden in de hand te houden. Kosten zijn veroor- ":t o.a. door extra verkoop-in spanningen, die veel reclame uitga ven hebben meegebracht, terwijl voorts kosten zijn veroorzaakt door de kleuren-t.v., de computers en nieu we ontwikkelingen in de halfgelei ders. Een kreditpost is evenwel en dat acht men bij Philips voor de ver dere ontwikkeling uiteraard van groot belang de voortgaande verbete ring van de produktlviteit. Ook dient in aanmerking te wor den genomen, dat zich in het eerste kwartaal een prijsdaling heeft voor gedaan, die echter meestal in deze periode geschiedt met het oog op voorbereiding voor het nieuwe seizoen. De omzetstijging heeft vooral ge zeten in de professionele groepen. Daarentegen zijn de ontvangbui- Mr. Cals en dr. Beel ereburgers Roermond Ter gelegenheid van de openstel ling op 5 juni van de Roermondse Prins Willem-Alexanderhaven zal de ministers van staat mr. J. Cals en prof. da'. L. Beel het ereburgerschap van de stad Roermond worden aan geboden. Beide oud-premiers zijn af komstig uit Roermond. Galilea zoekt vrijwilligers Het bestuur van de Stichting Nos Ammim Nederland zoekt een bedrijfs leider voor de nederzetting Nes Am mim in Israël en enkele vrijwilligers voor internationaal, nationaal en plaatselijk werk. De plaats van de bedrijfsleider komt vrij, omdat van de vier tot nu toe aan het werk in Nes Ammim deelnemende landen Zwitserland en de Verenigde Staten zich hebben moe ten terugtrekken. Na onderling over leg is besloten, dat Duitsland en Ne derland de opbouw zullen voortzet ten. Nes Ammim Is een christen-neder zetting van ongeveer 100 hectare in Galilea. Op het ogenblik wonen werken er behalve twintig Neder landers ook enkele Zwitsers. De be woners komen uit verschillende lan den en behoren tot verschillende kerken. Het project is in 1960 door een de- lagatie uit Europa en Amerika aan de Israëlische regering voorgelegd. Bij de goedkeuring door het parle ment is nadrukkelijk vastgelegd, dat het hier niet gaat om een min of meer bedekte vorm van zending: men wil steun verlenen bij de ontwik keling van landbouw en industrie. Het Nederlandse bureau Nes Am mim is gevestigd in Rotterdam, Noordsingel. 11. zen teruggelopen. In scheer apparaten liep het wat minder maar met de nieuwe driekopsapparaten verwacht men hierin een verdere groei. In het eerste kwartaal zijn de radio en tv nog bijzonder meegevallen. De sector licht onderging een daling wegens de slapte in de bouwnijverheid in een aantal landen. Als geheel kan men zeggen, dat het kwartaal is verlopen volgens de in het jaarverslag uitgesproken ver wachting. Men mag aannemen, dat de aarzeling by de consument in de tweede helft van het jaar wat zal afnemen, zodat alsdan een herstel mogelijk moet worden geacht. Men ziet by Philips vele positieve factoren, die maken, dat men de ver dere ontwikkeling bepaald niet pes simistisch tegemoet ziet. Als belang- rykste actief ziet men wel de door gaande verbetering van de efficien cy in het bedrijf. Verwacht wordt dat een verbetering zal optreden in het tweede halfjaar. Met stelligheid mag gezegd worden, dat Philips dit jaar zeker niet met een emissie zal ko- Wat de Amerikaanse Philipstrust betreft, met deze is het wel beter gegaan dan met het geheel, en ook heeft de trust beter gewerkt dan ver leden jaar in dezelfde periode. Ten slotte het personeel. Philips telt nu een totaal personeelsbestand van 245.000 personen, van wie 84.500 in Nederland per eind maart 1967. In het eerste kwartaal 1967 zijn nog nieuwe personeelsleden aangeno. l, maar dit was aanzienlijk min der dan in de overeenkomstige pe riode van 1966 toen er 2.000 werden aangenomen. De daling van het bedrijfsresul taat van f 192 min tot f 181 min. be tekent een achteruitgang van de bru to winstmarge van 10,6 tot 9,5%. De netto winst is verminderd van f79 min tot f72 min. Dit betekent een daling van d'e netto winstmarge van 4,4 tot 3,8 In het Kremlin in Moskou is het vierde congres van Rus sische schrijvers begonnen. Pyotr Demitsjew, partijsecretaris voor culturele zaken, zei in een toespraak dat een van de nei gingen in Russiche werken die nog steeds overwonnen dienen te worden, eenzijdige afschildering van het Russische leven is. Hij pleitte verder voor het gebruik van vaderlandslievende en ideologische thema's. Russische schrijvers zouden de burger lijke ideologie moeten bestrijden en het socialisme moeten hel pen opbouwen. Meer dan 500 afgevaardigden, die 6.567 leden vertegenwoordigen van de officiële schrijversbond, zijn aanwe zig op dit congres, het eerste sinds acht jaar. Als gemeenschappelijk doel is ge steld: lrDe hoge humanistische idea len van het communisme". Premier Kosygin, partijleider Brezjnjew en president Podgorny waren aanwezig toen A. Tvardovsky, hoofdredacteur van het liberale tyd- schrift Novy Mir en Vesevolod Kot- sjetow, hoofdredacteur van het con- Ds. Y. van der Zee overleden Op de begraafplaats „Onderlangs" in Castricum vond hedenmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffeiyk overschot van ds. Y. van der Zee, emeritus predikant van de Geref. Kerken. Ds. Van der Zee, die 12 augustus 1888 werd geboren, aan vaardde de evangeliebediening in de Geref. Kerken op 6 juni 1915 in de gemeente Zwagerveen (Pr.). Achter eenvolgens diende hij de gemeenten Nieuw Vennep, Amsterdam en we derom Nieuw Vennep. Op 1 okto ber 1958 werd hem emeritaat ver leend. In de loop der jaren heeft hij vele bestuursfuncties en deputaat- schappen vervuld. „Leugenbaron" overleden De In het voormalige St. Peters- burg geboren aristocraat Alexan der LüdingShausen -Wolffdie in de internationale criminele geschiedenis bekend is geworden als „de leugen baron" is in de gevangenis van de Wesbberlijnse wijk Tegel aan een hartaanval overleden. Hij was 63 jaar. In de loop van zijn ongeveer 40- Jarige „loopbaan" heeft LüdSngshau- sen als oplichter voor vele rechtban ken in Europa en Noord-Afrika te rechtgestaan. In West-Berlijn zaïthij een gevangenisstraf van acht jaar uit, waartoe hij in 1963 wegens dief stal en verduistering was veroordeeld. In 1920 was Lüdiinghausen naar Duitsland geëmigreerd. Hij mocht daar echter niet zijn adellijke titel voeren. Chinees-Brits conflict Communistisch China heeft de sluiting bevolen van het Britse di plomatieke bureau in Sjanghai en heeft de diplomaat gelast binnen 48 uur de stad te verlaten. Hy zal naar Peking terugkeren. De Britse regering heeft onmiddel lijk geprotesteerd tegen deze beslis sing, die volgens de Chinezen geno men werd in verband met de ge beurtenissen in Hongkong. Een woordvoerder voor het Fo reign Office noemde het sluiten een eenzijdige verbreking van een over eenkomst van 1954 waaronder de Britse diplomaat faciliteiten ver leend werden te zorgen voor de be langen van de Britten in Sjanghai. (Van onze Londense correspondent). Het Ned. Dans Theater is gisteravond bij zijn eerste optreden in Londen op ovationele wijze ontvangen. Het publiek was van het begin tot het einde in vervoering en het applaus in het uit verkochte Sadler's Wells Theatre was dan ook niet van de lucht. Het gezelschap leek werkelijk beduusd van deze grenze loze geestdrift. Deze gold zowel de hoge kwaliteit van het pro gramma, met Carl Orffs oratorium Carmina Burana als climax, als de verrassende van originaliteit getuigende danskunst. Een balletgroep van dergelijk gehalte kent Engeland beslist niet. niet. servatieve blad Oktyabr, in het da gelijks bestuur van het congres wer den gekozen. Hun benoeming is een poging om de twee stromingen in de Russische literatuur naar elkaar toe te brengen. Onder de aanwezige Russische schrijvers bevinden zich M. Sjolo- chow, K. Somoniw en L. Leonow. Ilja Ehrenburg en de dichter Yewgeny Jewtoesjenko vertoeven in het bui tenland. Tot de aanwezige buitenlanders be horen de Britse schrijver V. P. Snow, de Amerikaanse toneelschrijver Li lian Hillman, de Zwitserse roman schrijver en toneelschrijver Fridrich Heropening Afrikamuseum Het „Afrika Museum" te Berg en Dal zal op zaterdag 3 juni om 16 uur officieel heropend worden. Dit zal geschieden door drs. D. J. Udink, mi nister zonder portefeuille, belast met de aangelegenheden betreffende de hulp aan ontwikkelingslanden. De secretaris van de Russische ver eniging van letterkundigen, Georgy Markow, pleitte voor het schrijven van boeken, waardoor „de mensheid bevrijd wordt van het vuil van de westelijke samenleving". Op dit eerste congres sinds 8 jaar kon uit de openingsredevoeringen worden afgeleid, dat men wil trach ten de meningsverschillen in de Rus sische letterkundige wereld in het openbaar althans zo klein mogelijk te houden. Dit bleek ook by het kie zen van het 69 tellende presidium, waaiwoor zowel de leider van de li berale schrijvers, de dichter Alexan der Twardowsky, als de voornaamste woordvoerder van de conservatieven, de romanschrijver Vyatsjelaw Kot- sjetow, werden aangewezen. Beide groepen hebben de laatste maanden blootgestaan aan kritiek van het Kremlin. Het voortdurende geharrewar tus sen de liberalen en de conservatie ven en de veroordeling vorig jaar van de schrijvers Sinjawsky en Da niel wegens het publiceren in het westen van geschriften met kritiek op de Sow jet-samenleving waren er de oorzaak van dat het congres ten minste driemaal was uitgesteld. Het enige teken van het bestaande conflict tussen de twee richtingen in de letterkunde was de waarschuwing van secretaris Markow, dat er nog steeds werken verschynen die niet juist zyn in ideologisch opzicht. In dit verband noemde hy een roman over het boerenleven van Boris Mo- zhajew, die vorig jaar in het ty'd- schrift Novy Mir werd gepubliceerd. Het voornaamste doel van het con gres is te komen tot een vaststelling van de eisen waaraan letterkunde by de weergave van het socialistisch realisme moet voldoen. ADVERTENTIE MEE OF VAKANTIE MAAR ALLEEN, als U ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. U maakt gebruik van de in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 20 ot. postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. eerste opzenidtngsdag Critici enthousiast Ook de critici zijn enthausiast. A. V. Caton in de Daily Telegraph zegt dat het Ned. Dans Theater het meest gevarieerde repertoire van alle mo derne balletten ter wereld bezit. Een dergelijk gezelschap heeft vele deug den een rijke voorraad aan nieuwe ideeën, nieuwe bewegingsidiomen en nieuwe muziek. Het blad pryst In het bijzonder Hans van Manens Me taphors" wegens de opmerkelijke sub tiele constructie, geweven roni. dc emotionele inhoud en Job Sander's groteske „Impressions" gebaseerd op Paul Klee's getourmenteerde schil deryen. Olag Kerensky, de balletcriticus van de Daily Mail, legde de nadruk op de grappige kanten van de voor stelling. In de Daily Express brengt John Foster terecht hulde aan de furieuze Alexandra Radius voor haar mag nifiek met Han Ebbelaar gedanste liefdesballet uit Van Manens .,Vyf schetsen". Hy roemt zowel de schit terende expressiviteit als de choreo grafie van deze ongewone en aau- trekkelyke balletten. „Deze Neder landse dansers zyn slechts een week in Londen: mis ze nietig Als BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 ot Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Naam: Woonplaats:, doorhalen wat niet van toepassing ls. Kwartaal abonnee Maand Post Bezorging van ons blad in adresband is POST abonnement. VAKANTIEADRES p.a Straat:No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9