Amsterdam mag meepraten ...de burgemeester is eruit gegooid Gesprek met de vrouw van een magistraat BIJ KEUZE VAN HALLS OPVOLGER OVERLEG FINANCIEEL Nog niemand gepolst Intelsat PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 MEI 1967 (Van onze parlementaire redactie) Drama in Miinchens olifantenhuis Een incident in de dieren/tuin van Münohen heeft aan de 40-jarige In diase vrouwelijke olifant Kora het leven gekost. Het dier deed kennelijk in een slechte bui. een aanval op een oppasser,'die zich dank zij zijn lang durige omgang met olifanten wist te redden. Tijdens dit incident stortte een andere vrouwelijke olifant, Min- ni, zich onverwachts op Kora, die zo hard tegen een muur smakte, dat zij een hersenschudding en een longver wonding opliep. Aan deze kwetsuren is het dier maandagochtend overle den. (Van onze speciale verslaggever) Emma van Hall—Nijhoff (62). Sprekend in de ambtswoning van Amsterdams burgemeester aan de Herengracht 52 over haar man Gijsbert van Hall (63). Ook op andere punten werat de regering hard aan verbetering van de toestand in Amsterdam. Er is overleg gaande over verbe tering van de financiële positie van Amsterdam en Den Haag. Er is daarover een gesprek geweest tus sen hoofdambtenaren van de depar tementen van Binnenlandse Zaken en Financien en de wethouders van de drie grote steden. Daarbij is o.m. de accommodatie voor de jeugd ter sprake gekomen. Er is een werkgroep ingesteld, die moet bestuderen of de regeling van de demonstratievrijheid in politiever ordeningen vervangen moet worden door een wettelijke regeling. Deze commissie zal wellicht binnen enkele maanden met haar werk klaar kun nen zijn. De commissie-Enschede zal haar werk spoedig beëindigen. Het tweede interimrapport, dat gaat over de or ganisatie avn politie en de bevelvoe ring tijdens het juni-oproer, met bij lage 850 pagina's, is al bij de Staats drukkerij en zal binnenkort verschij nen. Het eindrapport, waarin op de achtergronden van de gebeurtenissen wordt ingegaan, zal 1 juni verschij nen. Er wordt gewerkt aan een betere samenwerking tussen politie en jus titie. Het ministerie van Justitie heeft met justitiële autoriteiten in Amster dam overleg gepleegd, dat moet lei den tot geregelde besprekingen tussen politie en justitie in Amsterdam. Minister Beernink hield de tamer nadrukkelijk voor dat hij prijs stelt op een goede verhouding met het Amsterdamse gemeentebestuur. „Elke bevoogding van de hoofdstad des lands is mij vreemd", zo zei hij. Om een vertrouwensband te kweken staat de deur van het ministerie wijd open. „Ik zou het toejuichen", aldus mr. Beernink, „als er overleg tot stand zou komen over de manier waarop aan de Amsterdamse problemen het hoofd kan worden geboden". Insprpaak Om de inspraak van het Amster damse gemeentebestuur in de benoe ming van een nieuwe burgemeester, was de regering unaniem vanuit de Kamer gevraagd. De regering kreeg daarbij ook van diverse kanten het advies de hoofdstad de middelen te verschaffen voor een snelle sanering van de binnenstad, de aanleg van sport- en recreatieterreinen, een goe de Jeugdzorg en betere verkeersvoor- zieningen. De socialistische fractielei der, drs. Den Uyl, voegde daaraan nog toe: „Meer politiepersoneel en een herziening van het demonstra- tierecht". De Kamer realiseerde zich dat de nieuwe burgemeester een schaap met vijf poten moet zijn. Mej. Goudsmit van D'66 wilde een man, die op gelijk niveau met de Amsterdammers kan praten en die bereid is verantwoor- Terwijl in de Tweede Kamer werd gedebatteerd over zijn ont slag, sprak Amsterdams burge meester Van Hall in het RAI-ge- ïouw de Internationale Federatie van Stedebouwkundigen toe ding af te leggen over zijn politiebe leid. De pacifist Wiebenga waarschuwde ernstig voor een soort super- Van Hall. „Als het iemand wordt zo als Ridder Van Rappard uit Gor- kum, dan is de 14de juni 1966 geen hoogtepunt, maar een voorproef je geweest", zei hij. ,De situatie in Amsterdam kan niet worden opgelost met meer politie, meer bijstand, of een krachtiger optreden". Minister Beernink bleek bereid op een positieve manier met de nieuwe burgemeester over deze verantwoor dingsplicht te praten. „Een verstan dige burgemeester moet zijn beleid ook zijn politiebeleid ter discussie stellen", meende hij. De minister vond dat de opvolger van mr. Van Hall een daadwerkelijke belangstel ling moet hebben voor politiezaken en een frisse aanpak van het politie beleid moet bevorderen. De Kamer was het erover eens dat het ontslag terecht is gegeven. Voor de heren Geertsema (VVD), Mellema (CHU) en Jongeling (GPV) kwam het besluit zelfs een jaar te laat. Ook de heer Den Uyl (P.v.d.A.) vond het ontslag gemotiveerd. Hij had al leen grote bezwaren tegen de gevolg de procedure. „Het lijkt op een paniekbeslissing", meende hij. Premier De Jong zei in zijn ant woord. dat na de besprekingen met de burgemeester het duidelijk was ge worden dat de tijd voor een beslissing was gekomen. Iedereen voelde dat er iets moest gebeuren. Het was daar om beter de beslissing meteen te ne men. „We konden de burgemeester toen niet met het zwaard van da- mocles boven het hoofd naar huis sturen", aldus de premier. „Dat is wreed", zo voegde hij daaraan toe. Bovendien meende hij dat de eerste stap om het vertrouwen tussen be stuur en bevolking te herstellen is. te zorgen dat er weer rust komt aan de top. Over de ontslagdatum van 1 juli, die door de KVP-er Aarden en de an ti-revolutionair Schakel niet begre pen werd. zei de premier, dat hij het moment van afkondiging van het ontslag essentiëler vond dan de da tum van ingang. „Toen de afkondi ging was geschied, was de spanning gebroken", meende hij. De datum van ingang was toen niet zo belang rijk meer. Volgens de premier kan men een burgemeester die tien Jaar lang de hoofdstad heeft geleid, niet in twee weken naar huis sturen. Bo vendien was er tijd nodig om een op volger te vinden en leek de eerste Ju li een goed gemiddelde. Afwachten Op de vraag, waarom de regering, conform het advies van prof. En schede. niet eerst het tweede rapport van de commissie heeft afgewacht, zei minister Polak (Justitie), dat „Nu zegt iedereen: had hij maar eerder gesproken, maar hy heeft al die tijd moeten zwijgen. Als hij toch spreekt, dan helpt dat wel niets meer, maar het lucht mij wel op. Bij ons persoonlijk is na dit alles niets aan de hand, we zijn er niet door gebroken. Niet erg tenminste. En we krijgen ein deloze hoeveelheden brieven van allerlei mensen, ook van Amsterdammers, die leuk zijn om te lezen. Ons leven nu is niet moeilijker dan het in allerlei andere perioden is geweest. En het is belachelijk om Je persoonlijk iets aan te trekken van dat gedoe met die provo's. Mfjn man heeft over die Jonge mensen zeer lang gesproken met maatschappelijke werksters. Maar die doen immers niets ze brengen niets tot stand en toch hebben ze steeds het gevoel dat ze alles weten. De gemeente krijgt dus van alles de schuld, ook al doet die enorm veel. Elke stad heeft zijn eigen problemen, maar ze komen er nooit helemaal uit. Je kan natuurlijk wel mooie din gen zeggen, zoals Egas maar als je er in het dagelijks leven mee te ma ken hebt en ze Je boel kapot gooien dan ga je er toch anders over den ken. En met die „boel" bedoel ik de stad, want je krijgt in zo'n baan als het zijn van burgemeestersvrouw nu eenmaal wel een zeer grote indenti- ficatie met de plaats. Met dat huwelijk van Beatrix is het eigenlijk pas goed begonnen: een gesloten front van cabaretiers, kran ten en Vrij Nederland er achter aan en dan altijd een vent waar je te genaan kunt schoppen. Uw krant hoort daar ook een beetje bij. Uw kraat schreef dat mijn man zou aftrden. Maar ze hadden na tuurlijk inside-information van mensen die dat graag zouden willen. Ze proberen je eruit te intimideren. Dat hebben veel mensen gedaan en niet alleen uit de sector van cabaret en kranten. En nu gaat hij er dan uit. Met mijn Instemming? Nou, ik vond het al lang welletjes. We hadden best eerder uit het vak gewild, maar zou het nu dan de angst van anderen zijn geweest, die het zover heeft la ten komen? Zo iets is een soort in fectie, net als die enorme pro-Ken- nedygolf destijds een soort infectie was. Als je de kranten naast elkaar legt kan je het voor je neus zien gebeu ren, met steeds andere plaatjes. Dat is interessant om gade te slaan. Mijn man is nou gelukkig wel niet vermoord en de vergelijking gaat natuurlijk niet op maar zoiets is met Van Oldenbarnevelt óók ge beurd: verdienstelijke mensen, die door een steeds wassende tegen stroom aan hun einde komen. Ik weert nu hoe zo'n tegenstroom ont staat. Met dat trouwen van Beatrix en Claus in Amsterdam is hij het nooit eens geweest en zij wilden het ook wel in Baarn doen. Nou, de regering op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks Het Amsterdamse gemeentebestuur wordt betrokken bij het zoeken van een opvolger voor mr. Van Hall. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft mr. Kranenburg, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, gevraagd de gevoelens van de wethouders en de voorzitters van de raads fracties af te tasten ten aanzien van de eisen, die aan een nieuwe burgemees ter moeten worden gesteld. Als die adviezen binnen zijn zal er zo snel mogelijk naar een opvolger worden uitgezien. Mr. Beernink deelde gisteravond in de Tweede Kamer mee, dat nog niemand is gepolst. Wel heeft men intern de gedachten over de opvolging van mr. Van Hall laten gaan, waarbij enkele namen ter sprake zijn gekomen, maar er is nog niemand per soonlijk benaderd. burgemeester Van Hail In dat geval niet alleen de storm van het eerste rapport zal moeten doorstaan, maar ook die van het tweede. Daarin, zo liet de bewindsman doorschemeren, is nog veel meer belastend materiaal voor de burgemeester te vlndeif. De minister noemde het advies van prof. Enschede „wellicht niet in overeen stemming met de opdracht, die de commissie is gegeven". De wijze, waarop de commissie- Enschede zich van haar taak heeft gekweten, sloeg by de kamer niet hoog aan. Vrijwel unaniem betreur de men dat de commissie, die de vrijheid tot interpretatie van de fei ten had, zelf geen conclusies heeft getrokken, maar de beoordeling van de gebeurtenissen aan de regering heeft overgelaten. Minister Polak verwierp die kritiek. De commissie zei: Het moet wél. Mijn man heeft daarop niet gezegd: dat kan niet. Het „neen" is niet in zijn hoofd opge komen en achteraf zou je misschien kunnen zeggen dat het tactisch wel mooi was geweest om dat toch te zeggen, maar hij heeft het nu een maal niet gedaan. Aftreden was toen voor hem zoiets als een vader die van zijn kinderen zou weglopen. U moet bedenken hij is geen po liticus en ook geen ambtenaar. Hij loopt niet in de rails van de ambte naar en werkt niet aan zijn image zoals de politicus en dus is het altijd mis. Hij is een zakenman met een enorm gevoel voor heel veel an dere dingen. Rotzooi opruimen, nieu we dingen maken, plezier hebben in teamwerk, dat is wat hij kan. En niettemin praten ze altijd over re gentenmentaliteit en hooghartig heid. van £6et., voor 86 ct. 1 Op de overvolle publieke tri bune volgden ook de Amsterdamse wethouders Elsenburg (links) en Verhey de discussies in de Tweede Kamer. Of ze veel wijzer werden? De groep, de terreurgroep noem ik dat altijd, die heeft natuurlijk dat rotboekje van Harry Mulisch gele zen. Maar als we echte regenten waren, nou dan waren we wel in dit grachtenhuis gaan wonen en niet op een flat in Zuid. Ik zit hier elke dag te werken en ik zal straks de tuin missen, maar ik woon graag in mijn eigen huis. Mulisch schrijft toch over regenten, ook al heeft hij in het openbaar verschillende keren moeten toegeven dat het onwaar was, wat in zijn boek stond. Die cabaretiers, er zijn hele bij zondere, grappige en intelligente mensen bij, leven allemaal van deze mentaliteit: het uitjouwen en be lachelijk maken van anderen en het publiek lacht vrijblijvend. Wij, mijn man en ik, zijn natuurlijk maar een onderdeel van dat alles. Alleen: in Amsterdam ligt het allemaal net fijn, omdat het de burgemeester is. Ik ben helemaal niet tegen cabaret hoor, en ik geloof dat het heel goed is wanneer zo nu en dan heilige huis jes worden opgeruimd, maar be ïnvloeding blijft in elk geval zeer groot. De hele kwestie van Van der Molen. Daarvan heeft mijn man toen al gezegd: „Dat gaat over mijn hoofd". Daarmee is hij thuis geko men. Hij was helemaal „disgusted" want hij voelde zich natuurlijk ge nomen door die mensen van het mi nisterie en door de hele situatie. Des ondanks had hij niet anders kunnen of willen doen, toen het erom ging of Van der Molen wel of niet geld zou krijgen. Hij kon alleen maar doorbetaald worden als de ontslag grond werd gevonden in „imcompa- tibilité dTiumeur". Hij heeft toen ge zegd „maar dan is het net of er twee mensen herrie hebben en ik heb nooit herrie met de man gehad". Die verkeerde conclusie is toch ge trokken. Terwijl hij het alleen heeft ge daan omdat hij het een verschrik kelijke gedachte vond dat Van der Molen straks misschien op zwart zou komen te zitten. En dus moest het en dat was met Van der Molen tevoren allemaal afgesprokenMijn man had echt het gevoel dat het een rotte zaak was en dat Is het ook gebleken te zijn. Ik zat erbij toen hij zijn verkla ring in dat programma van Mies Bouwman aflegde (19.2.'66). We wa ren er al uren en er kwamen men sen met berichten uit de stad en zo doende hebben ze gezegd: doe maar wat. En hij is helemaal niet zo dat hij er ineens een fijne handige ver klaring uitgooit. Dat kan hij nooit, dus dat kon hij ook toen niet. Mies is natuurlijk pinnig en die heeft er het hare van gemaakt. Ik vond 't verschrikkelijk en verdomd zielig, want ik weet dat hij zulke dingen niet kan. Hij werd la minute in een situatie gegooid en daar is hij de man niet naar hij is meer een lange termijnrekenaar. En ze praten maar over hem. Wel nu, hij is niet zwak van gezondheid en ik mag lijden dat het zo biyft. Dat „hou je bek" heeft hij nooit zo gezegd als 't altijd wordt geciteerd. In de raadzaal zat de hele publieke tribune vol met provo's die kwa men om de orde te verstoren. En dat is natuurlijk het einde van een geregeld bestuur. Zijn laatste waarschuwing was: „Als jullie nu je bek niet houdt, ga je er uit". Dat was het enige en toen was het ook stil. En als je nou had moeten bele ven dat een stelletje ongeregeld op de publieke tribune het hoogste woord had wat dan? Maar u moet niet denken dat iemand dat snapt. Tot zijn dood zal hem dat worden na gedragen en niemand neemt de moeite om te zeggen hoe het werke lijk was. En over het Centraal Sta tion, met de matrozenze hebben daar twee minuten handgemeen ge had en daarvoor hebben ze met el kaar gekletst. Als je nu de verhalen leest lijkt 't of er uren gevochten is, alsof er een veldslag geleverd is. In welke grote stad worden nou niet robbertjes gevochten? Ik wordt er niet warm van* of koud. Dat doet me niks. Invloed op het beleid heb ik nooit gehad. Je wordt wel, als je lang getrouwd bent, een soort klankbord. Maar overleg? In sommige gevallen zou je het toch niet mettelkaar eens zijn, want wat hij als jurist zegt, daar ben ik als vrouw niet van on der de indruk. Partij kiezen Natuurlijk zou je van mijn man achteraf kunnen zeggen, dat hjj toen hij kwam niets van de politie afwist. Maar dan ook dat hij van het begin af aan met veel te weinig men sen heeft gezeten en donders goed wist, dat als hij de politie afviel, ze dan helemaal met honderden zouden weglopen naar die leuke kleine plaat sen, waar ze een huis erbij krijgen en waar ze niet voor gek worden gezet. Hij heeft doelbewust partij gekozen. Ze wrijven hem dit nu aan. En hij stelt zich niet achter dat slaan, daar mee, want dat was Incidenteel en wie dat anders beweert, die kletst. Helaas, de kranten sluiten zich vaak af voor de dingen die niet in hun beeld van een situatie op dat moment passen. En ik geloof dat het hier een heel typisch kluitje is gewor den van steeds maar samenpratende mensen, die niet uit de boot durven vallen. Het is alsof ze over eikaars schouder bij het schrijven staan mee te lezen. Vroeger kwamen er zo aan het eind van de zomer altijd wel een paar met de vrouw van de burge meester praten. Maar dat hield in eens op. Niemand kwam meer. Dat heeft me gefrappeerd. Ze hebben me anderhalf, twee jaar gemeden als de pest. Smallenbroek heeft gezegd dat mijn man nogal formeel is. Dat past helemaal niet bij dat „bek houden" en bovendien is Smallenbroek wel de laatste, die dat moet zeggen. Expres formeel is hij nooit geweest mijn man. En nu is hjj dan burgemeester af. Het ontslag werd 's avonds gebracht door een ambtenaar, in een eenvou dig bruin envelopje. Ik deed zelf open. De volgende dag kwam er een tweede versie, want er stond in plaats van „commissie", „de commissaris" en dat vonden ze zeer storend. Toen hij het huis uitging voor die bespreking in Den Haag, wist hjj na tuurlijk wel dat het een belangrijk gesprek zou worden. Dat hjj met De Jong spreken zou, van man tot man, Mevrouw Van Hall-Nijhoff in de tuin van de burgemeesters woning. dat vond hjj wel prettig, omdat hjj hem altijd graag heeft gemogen. Dat is wel wat anders uitgepakt. Ten eerste natuurlijk die geschiedenis van Beernink met de wethouders: in een derde klas tpneelstuk zou je het niet gekker kunnen bedenken. De Franse farce: de minister die met geheel verschillende boodschappen van het ene vertrek naar het andere rent. Ik vind het om te gillen. Mjjn man was razend. En als hij razend is, dan is hij witheet, maar hjj gooit niet met deuren. Dat niet. Ik zou niet weten of hjj nu ook door zijn politieke vrienden in de steek wordt gelaten. En als ik het wist dan zou ik het nog niet zeggen. Maai* de manier waarop het ontslag wordt gegeven, is op zijn minst gezegd na tuurlijk heel vreemd. Wat zou er achter zitteneen soort angst en misschien het drjjven van mensen die achter ministers staan. Die mi nisters die zich nog aan het inwer ken zijn. Met een breed gebaar werd de bur gemeester van Amsterdam eruit ge zwiept. Ach, we kenden Beernink natuur lijk wel een beetje. Hjj vindt het op die minlstersstoel natuurlijk wel erg fijn en hij zal wel goed gecoached worden. Hjj is misschien er coacha- bel, want hjj heeft altijd een sterke man nodig. Ik denk dat de mannen, die onder de ministers dienen, 'n hekel hebben aan mjjn man. Van een aantal weet ik dat ze alles hebben gedaan om die Bijlmer-geschiedenis tegen te hou den. Het is niet gelukt en dat kan wrok kweken. Maar je moet niets ge ven om populariteit. Ik lees liever 'n aardig artikel dan 'n rotverhaal en toch moet je er in wezen niets óm geven, want dan ga je al binnen twee jaar kapot". Het heeft by burgemeester Gysbert van Hall tien jaar geduurd, voordat hy er uit lag. Zullen er straks ook naar hem rondvaartboten worden ge noemd, zoals naar Vondel, Plesman, prins Bernhard? „Voor myn part", zegt zyn vrouw. heeft al by haar installatie het 113 en 14 juni 1966 mogeiyk zou moe standpunt ingenomen, dat ze gege- ten maken. ,De commissie verdient vens moest verzamelen, die een be- lof en dank voor die ondankbare oordeling van de gebeurtenissen op I taak", aldus prof. Polak. Een derde commerciële telecommu- nicati ©satelliet zal nog diit jaar naar een plek boven de Stille Oceaan ge lanceerd worden door een commissie van Intelsat (International Telecom munications Satellite Consortium) De nieuwe satelliet zal 240 telefoon kanalen in twee richtingen bevatten, benevens twee T.V.-kanalen voor het gebied van de Stille Oceaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6