Auteurs en geestelijke van deze tijd verwarring Cultureel verval en aanloon Voor herbouw Anti-raket-systeem tegen kern-chantage Telescoop aan ballon anders dan andere MAANDAG 22 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD I PAGINA 5 De schrijfster Hella Haasse heeft gisteren op een bijeenkomst van de Stichting Socrates in Oud-Leusden vastgesteld dat „de hedendaagse Nederlandse auteurs zich nog steeds bovenal bezighouden met het weergeven van de geestelijke verwarring die ons land beheerst sinds de tweede wereldoorlog". Met tien anderen, auteurs en le zers behoorde mevrouw Hella Haasse tot de commissie, die onder voorzit terschap van de Utrechtse hoogle raar dr. J. C. Brandt Corstius, de af gelopen drie jaar heeft gezocht naar „het mensbeeld in de hedendaagse literatuur". Het resultaat van dit zoeken is zoals gemeld vervat in een 31 pa gina's tellend rapport, dat onder de titel „De aanstootgevers" is gepubli ceerd door Socrates, de wetenschap pelijke stichting van het Humanis tische Verbond. De ruim 120 leden van Socrates, die de studiedag in Oud-Leusden bijwoonden, konden zich unaniem verenigingen met de inhoud van het rapport. Hierin wordt om. gesteld: „In de hedendaagse Nederlandse ro mans verschijnt de moderne mens verstrikt en soms bijna verstikt in zijn pogingen zich te bevrijden van de vader, de moeder, de kerk, de klei nburger lij kheid U itgangspunt tot deze en andere vaststellingen in het rapport vormde in de eerste plaats werken van Jan Wolkers, W, F. Hermans, Van het Reve en Jan Cremer. Puttend uit eigen ervaring stelde Hella Haasse vast: „Veel lezers wachten van ons, schrijvers, voorbeeld voor het dagelijks leven. Dat brengt soms met zich dat de le zers even chaotisch willen denken en even „high" willen worden als som mige van hun favoriete auteurs. An deren ontlenen laan het lezen van romans een grote zelfbewustheid en weer anderen worden gestimuleerd tot zelfonderzoek. Mijn ejgcn opvat ting van het schrijverschap is: al lerlei situaties te schilderen, opdat de lezers er in crisis en onzekerheid uiteindelijk het hoe en waarom in zullen herkennen". Bij de algemene discussie die volgde op. de uiteenzettingen van de commissieleden rees p.m. de vraag of ter te midden van het geconsta teerde culturele verval een humanis tische literatuur zou kunnen ont staan. Een vraag die door prof. Bolsjoi-Opera naar New York Het Russische Bolsjoi Operagezel schap zal in april 1968 zijn eerste tournee naar de V.S. maken. Het ge zelschap treedt vier weken op in het Lincoln Centrum te New York, gevolgd door het Bolsjoibaliet, dat al drie maal in Amerika is geweest. De 435 leden van de opera en de 100 van het ballet vormen de groot ste groep Russische kunstenaars die ooit in de V.S. is opgetreden. Im presario Hurok schat dat het bezoek van de opera hem 1,5 miljoen dol lar gaat kosten. De plaatsen gaan tussen de 7.50 en 25 dollar kosten. De hoogste prijzen die ooit voor een dergelijk optreden gevraagd zijn. Bernard Haitink en de zijnen terug Gistermorgen om zeven uur arri veerden op Schiphol dirigent Bernard Haitink en zijn Concertgebouworkest na de succesvolle toernee door de Ver. Staten en Canada. Zij werden ontvangen door de voorzitter van Nederlandse Orkest Stichting d Greup. die een dankwoord sprak vo> de geleverde uitnemende prestaties. „In het bijzonder releveerde hij het schitterende spel van de jeugdige hoboist Han de Vries, die op het laatste concert in Montreal plotse ling de solo-fcoboist Kees van der Kraan moest vervangen. Deze moest namelijk plotseling in een ziekenhuis worden opgenomen. Han de Vries mocht grote lof oogsten voor zijn vertolkingen in Debussy's „La Mer" en de Eerste Symfonie van Brahms. Algemeen was men van oordeel, dat de tournee de uitstekende naam van het orkest bijzonder ten goede is gekomen. Pleidooi van Brandt Corstius als volgt werd be antwoord: „Er zijn aanloopjes voor de herbouw. Een van die aanloopjes is de moderne humanistische bewe ging. Ik hoop dat het humanisme ook zuurdesem kan zijn bij de ver dere ontwikkeling van onze schrij- Uitreiking van Struyckenprijs Het hoofdbestuur van het Thijmge- nootsfchap heeft op voordracht van het bestuur van de psychologische af deling de Struyckenprijs voor 't jaar 1967 toegekend aan dr. W. J. M. Le- velt te Haarlem en dr. J. M. H. Vossen te Nijmegen. De prijs is za- terdagmiddag tijdens de algemene vergadering van 't Thijmgenootschap I ter te Scheveningen uitgereikt. j sie' Expositie voor blinden j In het Gemeentemuseum In Den Haag zal op 2,3 en 4 juni een ten toonstelling worden gehouden, die i itsluitend toegankelijk zal zijn voor blinden en hun geleiders. Deze expo sitie wordt door genoemd museum in- j gericht op verzoek van en in over leg met de „Haagse contactcommis- I sie" van de drie plaatselijke blinden- organisaties (de Haagse afdelingen van de Ned. Blindenbond, de Ned. I chr. Blindenbond en de r.k. Blinden- bond „St Odilia"). De hoofdschotel van de tentoonstel- ling vormen 15 beeldhouwwerken uit j de 20ste eeuw. Daarnaast zullen de bezoekers een aantal andere kunst voorwerpen van zeer uiteenlopende aard kunnen bezichtigen, zoals eei „prisma" van Berlage, een „Rem brandt kan", een olielampje uit In dia en een paard uit de Tang-periode (China, 618-906). Deze tentoonstelling, de eerste ciaal voor blinden ingerichte expositie land, zal donderdag 1 juni des 5 uur officieel worden geopend in aanwezigheid van de wet houder «voor Onderwys en Kunstza- mr. H. J. Wilzen, de directeur het Gemeentemuseum, mr. drs. L. Weisenbeek en de voorzit- 'an de „Haagse contactcommis- de heer C. J. van de Brink. Agues Spaak getrouwd B.B.C. verbiedt Beatle - liedje De BBC heeft de uitzendingen ver boden van een liedje op een nieuwe grammofoonplaat van de Beatles. Het liedje, aldus de BBC, zou niet onwelwillend staan tegenover het gebruik van verdovende middelen. Het is het eerste Beatlenummer, dat de BBC ooit heeft verboden. In het liedje vertellen John Len- non en Paul McCartney hoe zy een bus pakken, roken en gaan dromen. Paul McCartney zegt: „De BBC heeft het liedje verkeerd uitgelegd. Het heeft niets te maken met het gebruik van verdovende middelen. Het gaat uitsluitend over een droom". Een woordvoerder voor de BBC zei „Wij hebben het liedje vele ma len afgedraaid en zijn tot de conclu sie gekomen, dat het iets te ver gaat en dat het niet onwelwillend staat tegenover het gebruik van verdo- Edward Teller Dr. Edward Teller, die dikwijls de „vader van de waterstofbom" wordt genoemd, is van oordeel, dat de Ver enigde Staten onverwijld een begin moeten maken met de opbouw een anti-raket verdedigingsstelsel gereed te zijn voor een mogelijke kernchant-age van de Sowjet-Unie of communistisch China. Hoewel er op het gebied van d< kernwapens thans min of mee: evenwicht is, aldus dr. Teller, is ei een kans op een technische door braak, waardoor de Sowjet-Unie of China een kans zouden krijgen een dergelijke chantage te proberen. Dr. Teller zei dit in een vraagge sprek voor U.S. News and World Report. „Ik persoonlijk verwacht niet, dat (ADVERTENTIE) China ons zal proberen te chanteren. I Maar als zij dat over vijf of tien jaar wel zouden doen en indien wij wisten dat zij enkele raketten zou den bezitten die in een slag een enorme schade zouden kunnen ver oorzaken, maak ik me zorgen over onze reactie". „Ik vraag me af of een Ameri kaanse president de levens van vele miljoenen op het spel zou willen zet ten voor de verdediging van laat ons zeggen Taiwan". „Ik geloof, dat wij met meer vertrouwen een dergelijke toe stand zouden kunnen vermijden in dien wij sneller ons eigen antibal- lastische projectiel zouden bezitten". Wat de kosten betreft, dacht dr. Teller, dat zo'n anti-ballistisch pro- jeciel evenveel zou kosten als twee tot drie maanden strijd in Vietnam. Een observatorium van 75 ton oompleet met grote telescoop, came ra's en andere instrumenten ter be studering van de zon heeft aan een geweldige met helium gevulde ballon 20 km boven de aarde gehangen, zo meldt een Sowjet-tijdschrift Intussen is het observatorium weer veilig per parachute op aarde terug- Hevige gevechten in n.o.-China Radio Moskou meldt dat honderd duizenden arbeiders en militairen op 17 mei in de provincie Heiloengkiang in het noordoosten van China de strategische stad Keikei op 60.000 volgelingen van Mao hebben ver overd. Bij het gevecht, waarbij granaten van mitrailleurs werden gebruikt, zouden honderden personen gedood en gewond zyn. Ongeveer 2000 vijanden van Mao hebben woensdagavond het hoofd kwartier van het militaire district Woehan bestormd en een hondertal militairen het vuur na aan de sche nen gelegd: tien soldaten werden ge wond. De bestormers eisten volgens muurkranten in Peking een onder houd met commandant Tsen Tsai- tao. de 7 procent lening „Het dorp" Naar een syndicaat onder leiding m de Amrobank meedeelt, wordt overgaan tot de uitgifte van tien miljoen gulden 7% 25-jarige obliga- 1967 tegen 100% ten laste van de Stichting „Het dorp" te Arnhem. De inschrijving is dinsdag 30 mei, de storting maandag 3 juli. Officiële beursnotering wordt aangevraagd. De aflossing geschiedt k pari in 15 Jaar lijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 juli 1978. Vervroegde aflossing is toegestaan voor de eerste maal op 1 juli 1977. Extra aflossingen in 1977 t/m 1981 zullen slechts ge schieden tegen 101 1/2%, daarna 101%. Wat de financiering van „Het dorp" betreft wordt gezegd, dat de inves teringen de beschikbare eigen midde len overschrijden, en wel door stijging van de bouwkosten en door uitbrei ding der capaciteit van aanvankelijk 250 tot nu 405 patiënten. De reali satie van het project zal vergen in totaal ca f 33,7 min. Het tekort aan vrye eigen middelen is te stellen op rond f 10 min, waarin voorzien moet worden door deze obligatie-uitgifte. De exploitatiekosten zijn zodanig be groot, dat de Stichting haar verplich tingen, waaronder rente en aflossing op de aan te gane lening, reeds van de aanvang af kan voldoen, aldus het prospectus. Incident in Korea Twee Amerikaanse soldaten zijn vandaag gedood en 18 gewond door landmijnen, die door Noordkoreanen drie kilometer ten zuiden van de giens tussen Noord- en Zuid-Korea waren geplaatst, zo is meegedeeld door een commando-post van de Ver. Naties. In het gebied komen herhaal delijk incidenten voor. Vijfvoudige moord in Canada In West Warwanosh ten noordwes ten van Goderioh (Canada), zijn vrij dag vijf personen, onder wie twee Jonge kinderen, doodgeschoten ge vonden. De provinciale politie van Ontario acht het niet uitgesloten, dat hier sprake is van een viervou dige moord en zelfmoord. De doden zijn de 50-Jarige Charles McBee, zijn vrouw Helen, en him kinderen: Grant (20), Fred (7) en Joan (6). Het artikel geeft geen bijzonderhe den wanneer of waar het experi- plaatsvond en ook niet over de resultaten. De Belgische actrice Agues Spaak, de 23-jarige nicht van de voormalige Belgische premier Paul-Henri Spaak, en een zuster van de actrice Catherina Spaak, is in het Franse plaatsje Vence in het huioelijk getreden met de Ita liaanse filmregisseur Pierre Sciume, die 33 jaar is. Het paar heeft elkaar leren kennen tijdens het filmfestival van Cannes vorig jaar. Na een korte huioelijksreis tij dens het weekeinde aan de Ri viera zou het paar terugreizen naar Rome, waar Agnes Spaak filmt onder regie van haar echt genoot. ADVERTENTIE caballero 8.20 uur Pipo de clown Kenmerk; over kerk en samenleving Hardy's logboek NTS-journaal Alle meine Tiere, filmserie 9.10 uur Piste 9.55 uur Silhouet; tijdgenoten in beeld 10.25 uur Epiloog 10.30 uur Laatste nieuws NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Sportpanorama 8.30 uur The man from U.N.CL,£.: „De zaak van het dodelijke dwaalspoor". 9.15 uur Afscheid: t.v._spel 10.05 uur Laatste nieuws en jour»; 10.30 uur Teleac: Automatisering 11.00 uur Sluiting aaj UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 De heer Kant heeft de eer: hoonp Sf tudio 2300, gevarieerd prograrr.n en gióteren Cup final Zaterdag trokken slechts kele programma's nader de aan dacht. Dat was in de eerste plaats de Engelse Cup Final, met opmerkelijk sportief, snel, maar weinig inventief en een beetje geestdodend voetbal, dat van uitstekend commentaar werd voorzien door ir Van Emmenes. Wat in hem zo bevalt is dat hij ter zake blijft, anticipeert op beslissingen van de scheidsrech ter. niet te beroerd is zich af en toe te vergissen en die vergis sing dan te corrigeren, maar bovenal: dat hij zich hoedt voor de vastgeroeste sport-cliché's en enthousiast blijft voor het werk dat hfj verricht. De En gelse televisie verraste nog met een nieuwtje: twee van de drie doelpunten werden onmiddellijk na het maken ervan nog eens vertoond, wat allang een inter nationaal gebruik is, maar in dit geval liet men het vanuit een andere hoek namelijk van achter het. doel zien. Dat bete kende dus dat de BBC drie Am- pexen had lopen die alles opna men wat de drie hoofdcamera's doorseinden. „Moef 2a ga s - De zaterdagavond begon weer goed met „Moef ga ga", waarin de creatieve regisseur Bob Rooyens zich weer uitleefde met zijn toverlantaarn annex tele visiecamera's. Zijn vondst om de reimelaar Will Alfredo te midden van zijn beat-girls te plas,tsen. was een puur staaltje pop-art. Daarna Dick van Dyke (altijd goed) en vervolgens de routine van zo'n AVRO zater dagavond. met dit verschil dat Johnny en Rijk vervangen wa ren door bijeengeraapte frag menten van Willy en Piet. David Frost De zondagavond was veel boeiender. De VARA begon met het David Frost-programma dat in Montreu „De gouden roos" kreeg en ook de pers-prijs. Ik heb het altijd als een gespeelde bescheidenheid van Frost be schouwd dat hij nog enige angst had gekoesterd voor de show van Dorus, die uiteindelijk met de „Zilveren Roos" ging strij ken. De kritieken uit Mon- treux logen er immers niet om, deze Frostshow was het gewel digste wat men op het gebied van televisie-amusement kon meemaken. Nu ik hem dan ge zien heb moet ik zeggen, dat ik weer geloof in Frosts eerlijkheid toen hij zei dat hij bang was voor Dorus. Natuurlnk, ik teken er voor. iedere week zo'n pro gramma van een half uur, maar aan de andere kant: ik zie het een groepje Nederlanders, als zij een weekje op dreef zijn, toch ook wel in elkaar zetten. Maar dat neemt n;et weg dat de grappenfrequentie erg hoog was en dat er zeer goede sketches bij waren. Zwakke Maigret Geen sterke aflevering, af en toe amateuristisch geacteerd, waarbij het soms om dingen ging die niet aan onmacht van de acteurs te wijten waren, maar aan een haperende tekstregie van regisseur Eimert Kruithof. Ook zat het script dit keer minder hecht in elkaar dan an ders. De nabetrachting was aan de lange kant en sommige tek sten deden wat onwerkelijk aan. Over het geheel genomen kon men spreken van een melo drama, wat een Maigret meestal niet is. Lathv Berberian De VARA besloot haar pro gramma met een voortreffelijke aflevering van „Signalement", waarin de humorvolle, intelli gente zangeres Cathy Berberian iets van haar vrolijke veelzijdig heid liet zien en horen. Begeleid door Louis Andriessen, die ook enkele arrangementen had ge maakt voor titel-songs (zelden zag men twee mensen met twee zulke verschillend gevormde neuzen éénzelfde fijne neus voor fijn? muziek demonstreren), zong zij van alles door elkaar, en daar tussendoor sprak en vertelde zij ook nog, niet zonder zelfbewustzijn weliswaar, maar dat mag dan ook wel ais je 't waér kunt maken, dat, alleen door jouw stem de hedendaagse vocal© muziek een omwenteling heeft ondergaan. 19.00 Nws. 19.10 Lichte gram.nvuz. 20.05 De Heer hoorspel. 21.30 Muz. """Ég""' progr, Kant heeft de e geestelijke volkslied. 22'15 "Avond- denking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbe- king. 22.50 Stereo: Voc. ensemble (gr.). 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. L 2. 298 ni. VARA: Licht ins Stereo: Vibrato: platenpro- >or stereoliefhebbers. 19.40 Humanistisch Verbond: En wat zegt /an, toespraak door Prof. Dr. Libbe van der Wal. NRU: 19.50 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Omroeporkest, groot omroepkoor gramma manli i humai Waarom de Joodse school, vraagge sprekken. 22.00 Let the peoples sing: Fijn»- en TV-actevr Wies Antiereen 25 SWKS fLM EEN LAURENS P0ODUKT GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA de 4e l(jn) van 18-20 uur. naandag 22 mei 196Ï. Symphonle le de la vle Rêveries s. un uai. scene aux champs. Marche au supplice. Songe d'une nuit du sabbat. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor Markevitch. II. Franz Liszt. Faust Symphonie (62 min.). Faust. Gretchen. Mephlsto- feles. Orkest van de Soclété des Concerts du Conservatoire de Paris o. I. v. Ataulfo Argenta. VOOR DINSDAG 23 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gramjnuz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramjnuz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.25 Concilie- postbus; 9.35 Waterstanden). 10.00 Ste reo: Aubade: klass. gewijde muz. II.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Mu sette ork. en zangsollste. 12.18 Markt- ber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble en solisten. 13.30 Mu- Plzzicato o.: I .00 Overheidsvoorl, ..n het Nederlandse Antillen geschiedenis tatie: Raymundo Debrot, het Zeewezen in de II, Presen- 7.10 Voor de dag .VARA: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gram. muz. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beurs- ber. 12.00 Licht ensemble. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorl.: Uitzending voor de land bouw. 12.40 Stereo: Licht orkest. 13.00. Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Mod. muz. (gr.). VARA: 14.40 Schoolradio. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Gi taarrecital: klass. en mod. muz 16 00 Nws. 16.02 Stereo: Mod. liederen (gr.). 16.15 Voor de Jeugd. 17.15 New York calling, 17.20 Lichte gram.muz voor de tieners. Hilversum 3. 240 in. en FM. TROS: 9.00 Nws. 9 02 Act. 9.07 Pr-r- r-t: platenprogr. VARA. 10.00 Nws. 10.02 Popmuz. (10.30 Geen Ja. geen nee. 11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Pla ten bij de lunch. (13.00 Nws 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Gevar. gram.platen. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Decor. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 12.00-12.30 Teleac: De detall- Hst als ondernemer (15e en laatste les). 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. NCRV: 19.00 Griekse en Spaan- lledjes. 19.25 Paulus van Tarsus: dl. Simon Petrus. TV-spel v. d. BBC. NCRV: 20.20 BBC. 22.25"Negro- _2.30-22.35 Journaal. 1.00-23.30 Teleac: Kernfysica (32). Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NTS- 0.05 The Virginian, TV-film. 21.15 oncertgebouworkest In USA/Canada, filmimpressies. NTS: 22.00-22.15 Jouru.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5