Maj. Vons Leger des bev. Heils officier Leiden Brief De varkens en lammeren de zijn er Prof. Price aanvaardde haar Leidse leerstoel weer Laatste oproep Leidse veemarkt Sommeling uit raad Leidenaar stal meer clan honderd fietsen VOETBAL EN BOKSEN Oud-hoogleraar van universiteit Chicago Leidse automobilist twee weken krijgt Toegelaten tot het Leidse gymnasium lij gATERDAG 20 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Van godsdienst ivist ik eertijds niets af „Tot aan mijn twintigste jaar ik woonde toen in Vlaardin- gen bepaalde slechts twee dingen mijn leven: voetbal en bok sen. Van een kerkdienst en bidden had ik geen verstand. Van zingenja daar hield ik van, maar van godsdienst wist ik niets af. Mijn leven was in die dagen één-richtingsverkeer God had ik in mijn leven nog nimmer ontmoet. Dit was tot aan mijn twintigste jaar, maar toen heb ik God het was niet in mijn geboorteplaats Vlaardingen, doch in Maassluis leren kennen. beid, waarvan alle facetten voor hem boeiend en attraotief zijn. Tussen jeugd en bejaardenzorg ligt voor hem een opeenhoping van mogelijkheden. Leiden zal daarmee spoedig worden geconfronteerd. De nieuwe korpsoffi cier, die zich verzekerd weet van de steun van zijn echtgenote, zal ook in de Sleutelstad naar nieuwe wegen en mogelijkheden zoeken. Wij zijn, zo verzekerde hij ons, een Leger, dat op mars is. Moge God de wasdom over onze arbeid schenken. Postzegels Tijdens ons gesprek ontpopte ma joor Vons zich als een enthousiast postzegelverzamelaar. In zjjn unieke verzameling vonden wjj de bijbelse geschiedenis op postzegels terug. De j zending en de oecumene, een biogra fie van de twaalf stammen Israels, 1 van de H. Willibrordus en de H. Vin- centius a Paulo, het leven van Chrls- tus op aarde, de werken van liefde en barmhartigheid en Paulus' zen- j dingsreizen zjjn in deze zegels op bjj- zonder treffende wjjze verwerkt. Een kostbaar bezit, dat nog aan waarde wint door de typografische verzor ging van de album. Onderzoek op tbc Nu het periodieke bevolkingson derzoek op tuberculose binnen afzien bare tjjd wordt afgesloten, doen wij De Leidse wethouder van de Be drijven, mevrouw N. A. dem Haan Groen, heeft zich met de volgende brief tot een aantal bewoners van de Meerburgerwijk gericht: De omvang van de schade aan de vuilverbrandingsinstallatie, opgetre den door een mankement aan de ver binding tussen oven en koelcycloon, is nu bekend. Het herstel, dat onder de garantie valt en geen kosten voor de gemeente meebrengt, wordt mo menteel door technici van de Zwit serse leverancier von Roll uitgevoerd By de grondige inspectie is geble ken dat door het losraken van een stuk metselwerk de hete verbran dingsgassen plaatwerk van de koel cycloon hebben ontzet. Het herstel hiervan en het aanbrengen van het nieuw ontworpen verbindingsgedeel te zal herhaling van een dergelijk ongemak in de toekomst uitsluiten. De tweede oven, die normaal func tioneert, zal eenzelfde behandeling ondergaan. Hiervoor is echter niet het vele voorbereidende werk nodig, waarop reparatie van oven I heeft moeten wachten. De heer Hoorn, directeur van de reinigingsdienst, verwacht dan ook dat over enige weken de kinderziek te van de installatie zal zijn gene zen. De bewoners in de omgeving van de voormalige stortplaats hebben als enigen wat last ondervonden van deze geschiedenis. Een gedeelte van het huisvuil moest tijdelijk naar deze put worden afgevoerd. Het leek mij juist, nu oorzaak en gevolg bekend zijn, u van de stand van zaken op de hoogte te brengen. Verder kan ik u meedelen, dat de reinigingsdienst regelmatig het tra ject van de huisvuilauto's contro leert op eventueel verloren stukjes huisvuil. Elke zaterdag komt de veeg- machine dit traject vegen. Eerste lammerenmarkt 1967 en weer varkens. De varkensmarkt is weer open, voor de Leidse markt van grote betekenis voor wat de aanvoer en levendigheid betreft. Deze belangrijke sector,heeft men in Leiden lang moeten missen. Alle begin is moeilijk en dit gezegde ging ook gisteren op: men moet weer op elkaar inspelen. De varkens-aan voer was redelijk. De eerste lammerenmarkt in dit jaar gaf wat er van verwacht werd: een redelijke aanvoer met een goede belangstelling. Het is eerst een aftasten van de prijs, maar ook in deze afdeling heerst vertrouwen in de komende dingen. Gebruiksvee Melk- en vare koeien bleven duur, het weideseizoen stem pelt reeds de vermindering van de levendigheid op de markten. Dank zij de hoge temperaturen van de vorige week en de regenval is de grasgroei goed geweest. Het koude voorjaar was oorzaak van 'n schrale grasgroei maar dat behoort nu ook weer tot het verleden. De melkkoeien deden het gisteren weer iets williger en de vare koeien bleven rustig bij de prijs. De handel in Jongvee had niet veel Met de trein naar Den Haag Een 38-jarige los-werkman uit Leiden wordt ervan verdacht een dringend beroep op diegenen, die de afgelopen anderhalf jaar uit de Haagse binnenstad 120 fiet- zich niet voor het onderzoek hebben I gemeld. Er zijn, vooral onder de i ouderen, meer wegblijvers dan bij I het vorige bevolkingsonderzoek. I Dit is een betreurenswaardige zaak. j Uw niet-verschijnen brengt risico's mee voor uw medemensen. Wjj zullen het zeer op prjjg stellen, dat u zich alsnog meldt. U heeft nog tot en met 1 juni de mogelijkheid te komen. DE LEIDSE HUISARTSEN. (Men kan voor dit bevolkingsonder zoek de komende dagen nog terecht in het Waaggebouw. - Red.). Op 9 december 1934, ik herinner het mij nog goed, liep ik te dwalen ioor Maassluis, ik voelde mij een zaam toen vanuit een gebouw een mij bekende melodie mij tegen- klonk: „O zwerveling, die 't licht niet kent van Jezus' zacht ge laat". Ik liep naar binnen en vond bij 't leger het was een bijeen komst van het Leger des Heils iets wat ik tot nu toe in mijn leven had gemist. God leren kennen In deze eenvoudige bijeenkomst heb ik God leren kennen, deed ik afstand ivan myn verleden en begon een nieuw leven. Vier weken later lag ik geknield voor het zondaarsbank- Met Pasen 1935 trad ik als heils soldaat toe tot het Leger. Na mijn kweekschoolopleiding in Amstelveen diende ik als bevelvoerend officier - in de rang van majoor vele Legerkorpsen in ons land. Sinds de ze week is dat het korps Leiden, waarvan ik de leiding overnam van majoor Drentje. Dit vertelt ons de nieuwe „chef" van het korps Leiden, majoor P. Vons (53), toen wij gister- 'middag met hem en diens echtgeno te „ik heb haar in Maassluis in het nsl Leger leren kennen" een vluchtig onderhoud hadden. Een vluchtig, want na een verhuizing uit Zwolle, de laatste standplaats van de majoor Was er in de nieuwe woning van het echtpaar aan de Hooigracht nog zeer H» veel op hun plaats te zetten. Zwerven De nieuwe bevelvoerend officier ran het korps Leiden, realist in hart en nieren en bovendien een sterk ADVERTENTIE BRILLANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie- Ringen met brillant reeds vanaf f 75, Ook verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. De nieuwe bevelvoerend offi cier, majoor P. Vons en diens echtgenote. (Foto L.D./Holvast) oecumenisch voelend men6, heeft een zwervend bestaan achter de rug. Achtereenvolgens diende hij als be velvoerend officier de korpsen in Enkhuizen in 1939 begonnen Klazienaveen, Amsterdam, IJmuiden Middelburg, Hengelo, Den Helder, Haarlem, Utrecht, Breda, Rotterdam Gouda en sinds 20 mei 1965 Zwolle. Leiden is thans zijn veertiende stand plaats. Met deze talrijke wisseling van plaatsen, aldus majoor Vons, heb ik een grote dosis van ervaring op gedaan. Men leert mensen en toe standen kennen, trekt daaruit zijn conclusies, welke weer belangrijk zijn voor de aanpak van de Legerar- (n Leiden Behoefte aan rouwcentrum wordt groter De voorzitter van de Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstreken", de heer C. M. Middelkoop, betreurt het in hoge mate, dat o.a. door de bouw kosten een Leids rouw-centrum nog steeds niet is gerealiseerd. .Meer en meer doet zich de behoefte gevoelen aan een centrum, waar de overlede nen op verantwoorde wijze kunnen worden opgebaard en waar een ont vangstgelegenheid voor de nabe staanden zal zijn". Hij zei dit tijdens de vijftiende algemene jaarvergade ring, die de vereniging gisteravond hield in de Jacobazaal van Den Burcht. Hij wees er in zijn jaarrede verder op dat in Leiden en omstreken nog te weinig gezinshoofden doordrongen zijn van de doelstelling der vereni ging, die een coöperatief karakter draagt en dus geen commerciëie doeleinden nastreeft. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer C. Ph. F. Zeiler, bleek onder meer, dat de vereniging in het afgelopen jaar weer een flinke leden winst kon boeken en eind 1966 ruim 4000 leden telde. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer W. G. J. van der Linden, kwam duidelijk naar vo ren, dat de vereniging in financieel opzicht zeer sterk staat. Een batig saldo kon aan het reservefonds voor de bouw van een eigen rouw-centrum worden toegevoegd. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren Middelkoop, Zeiler en J. J. Stikkelorum (commissaris) werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze projecteerde de heer J. R. Drijger enkele films. sen te hebben gestolen. De man heeft de diefstal van 50 fietsen bekend. Eind vorige week werd de los-werkman aangehouden in Leiden, wegens ontvreemding van drie rijwielen. Bij het on derzoek door de Haagse recherche bleek het aantal gestolen fietsen veel groter te zijn. De Leidenaar ging steeds met de trein naar Den Haag. In de binnenstad zocht hij twee mooie fietsen uit, die niet op slot stonden. Op één daarvan reed hij naar huis. De andere hield hij aan de,hand. De meeste rijwielen verkocht hij aan een 44-jarige koopman in Leiden. Deze is gearresteerd, verdacht van heling. Soms bood de los-werkman de fietsen te koop aan door middel van advertenties in de Leidse dagbladen. Prof. dr. Dorothy Price, benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de experimentele histologie en endocrinologie, in het bijzonder met betrekking tot de embryologie van de voort plantingsorganen (Boerhaave-leerstoel) aan de Leidse Univer siteit, aanvaardde gisteren haar ambt officieel met het houden van een oratie, getiteld „A historical review of endocrinology and intersexuality, fact and fancy". Prof. Price is oud-hoog- leraar aan de Universiteit van Chicago (V.S.). In haar rede merkte prof. Price op, dat een kritische beschouwing vanuit het gezichtspunt van een em- bryoloog en endocrinoloog van de ge schriften van Boerhaave en van Al- brecht von Haller, zyn beroemdste leerling, aan het licht brengt, dat Boerhaave niet alleen, zoals reeds bekend, een groot geneesheer en een bezielend leermeester was, maar dat hij ook zijn sporen heeft verdienc op het gebied van de scheikundige ont- wikkelingsleer. Von Haller, een uitstekend fysio loog en embryoloog, heeft door zijn diepgaand onderzoek een belangrijke bedrage geleverd tot het uit de we reld helpen van vele wonderlijke idee- en en van veel bijgeloof ten aanzien van conceptie, ge lachtsbepaling en geslachtsontwikkeling. Prof. Price merkte op, dat de verhandeling van Von Haller over intersexuallteit bij dier en mens en zijn logische inde ling van menselijke hermaphrodieten, voor haar, als onderzoeker op het ge bied van de foetale geslachtsontwik keling, het belangwekkendste was ge- Prof. Prici wordt gelukgewenst door prof. dr. P. J. Galllard. (Foto L.D./Holvast) weest. Dit voortreffelijke werk was een eerste stap in de richting van een analyse van problemen van dien aard. De volgende belangrijke bijdra gen op dit gebied werden geleverd door de 18e eeuwse chirurg John Hunter in Engeland en, in de 20e eeuw door de embryoloog Frank R. Lillie in de Verenigde Staten. Lillie's theorie over de invloed van hormonen op de geslachtsdifferentiatie gaf de stoot tot veel endocrinologisch speur werk. Hiertoe behoort ook het onder zoek, dat prof. Price op het ogenblik samen met haar medewerkers aan de Leidse Universiteit voortzet. Daar bij worden met behulp van de metho de van de orgaankweek de proble men door Von Haller gesteld, door John Hunter scherper afgebakend en door Frank Lillie geanalyseerd aangevat; problemen, die een t^ds- ruimte van 200 jaren en een afstand van twee werelddelen overbruggen. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd beslo ten, recipieerde prof. Price in de ont vangstzaal van de Academie. om het lyf maar de prijzen bleven onveranderd duur. Notering: fokstieren f700f 1000, melkkoeien f 950f 1250f 1525, vare koeien f 650f 1000f 1425, fok nuch tere kalveren f 60—f 85—f 100. Slachtvee runderen. Geen grote aanvoer en aangezien de omzetten voor de feestdagen in de slagerijen schijnbaar niet groot zijn geweest waren de verkopen in de slachthuizen deze week niet overweldigend, bleven de aangevoerde slachtrunderen duur bij een wat luie handel. Vette kalveren. In deze afdeling blijft de onzekerheid hoogtij vieren. Frankrijk wil nog niets en de uitvoer naar Italië is nog steeds niet op gang gekomen. Gelukkig dat de handel andere wegen heeft gevonden om althans de nog aangevoerde dieren te kunnen verkopen, maar het blijft dus erg moeilijk. Notering slachtrunderen f 3.75 f 4.55—f 5.05 geslacht gewicht, vette kalveren f 2.25—f 2.50—f 2.75 levend gewicht. Wolvee. Minder vette schapen meer lammeren, In totaal ongeveer plm. 700. Voor de eerste lammer markt van dit seizoen was de aan voer goed te noemen. De prijzen lagen hoger dan het vo rige jaar. Notering vette schapen f 85 f 100f115, vette lammeren f105 f 130f 150, Texelse lammeren (900 stuks) f95—f120. Varkens. Met gejuich gingen gis termorgen de toegangen naar de var kensmarkt weer open. De aanvoer was redelijk de rich ting naar de markt moet eerst weer worden gevonden en met belang stelling zag men uit naar het prijs verloop. De biggen en de lichte var kens werden redelijk verhandeld op een Iets hoger niveau dan toen de markten gesloten werden. Notering: zeugen f 375f 450, lichte varkens f 95—f 105—f 115, biggen f78—f82— f86. Slachtvarkens. Vraag en aanbod hielden elkaar wel in evenwicht zij het dan dat de mesters met iets min der genoegen moesten nemen. A.s. dinsdag verwacht de marktlei- dlng weer varkens op de Leidse markt. De handel wordt opgeroepen mee te werken tot het Instandhouden van deze markt. De Nederlandse stayer Bert Ro- mijn ls vrijdagavond tweede gewor den in een wedstrijd achter grote motoren in Leipzig. Hij won de rit over 30 km., moest in de daarna vol gende rit over 40 km zijn meerdere erkennen in de Oostduitser Riedel. De uitslag luidt: 1. Riedel (O.Dld) 69.920 km.; 2. Romijn (Ned) op 240 meter; 3. Kaminski (ODld) op 475 meter. De heer M. Sommeling, dia al sinds november vorig jaar niet aan het raadswerk heeft deelgenomen, keert niet meer in de Leidse raad terug. De socialistische fractievoor zitter moet namelijk om ge zondheidsredenen zijn raads lidmaatschap neerleggen. De heer Sommeling wordt als voorzitter van de P.v.d.A.-frac- tie opgevolgd door d$ heer M. van Aken. Aan de fractie zal worden toegevoegd de eerstvolgende op de kieslijst, de heer G. He witt. Kerkelijk Leven J NED. HERV. KERK 1 Beroepen te Ilpendam -Watergang (toez.) H. J. S. Kalf te Bennebroek; te Valburg-Homoet H. van Am stel te Neer langbroekte Spijkenisse (vac. M. G. L. den Boer) J. Hoekert te Woldendorp (CA..). Aangenomen naar Oudega (H.O.) en Kolderwolde L. C. Vogelaar te Bovensmilde. Bedankt voor Bennetoom (vac. J. BwoMt) (toez.) O. J. van der Bogerd te Gouda; voor het beroep der gen. synode tot pred. voor b.w. (arbeid onder Afro-Aziatlsdhe studenten) R. Bijlefeld te Hoogcarspel-Lutjebroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vac. J. Schelhaas) A. Trapman te Velp. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Alcoholpromilage van 3,35.... „Tot mijn schande moet ik beken nen, dat het zo is. „Aldus een 40-ja rige vertegenwoordiger uit Lelden, die voor de Haagse politierechter te recht moest staan, omdat hij dron ken achter het stuur van xUn auto had gezeten. Hy reed over de Rynsburgerweg en botste met zijn auto tegen een paal. Nu deed de rechter een zeer won derbaarlijke ontdekking. In het bloed van verdachte was een alco holpromilage van 3,35 aangetroffen. ,Jn het algemeen wordt gezegd, dat iemand bij een dergelijk promilage sterft, maar dat is u dus niet over komen", zo constateerde de rechter. Als de grens voor dronkenschap ach ter het stuur geldt een promilage van 0.50. Toch verklaarde verdachte slechts acht of negen glazen sherry te heb ben gedronken. De officier meende te mogen aannemen, dat het er heel wat meer geweest zullen zijn. „Ik heb geluk gehad, ook dat er geen aanrijdingen zijn gemaakt", gaf verdachte toe. De officier constateerde, dat ver dachte kennelijk goed drank kan verdragen, maar het ls ongewenst by snelverkeer. De eis luidde twee weken gevange nisstraf en intrekking van het rijbe wijs gednrende een jaar met aftrek van de tjjd waarin het reeds is in genomen. „Ik voel me echt schuldig", be kende verdachte. De rechter veroordeelde conform de eis. Tot de eerste klasse van het Ste- Peggy Bannier, Boskoop; Hiltje Barendsen, Oegstgeest; Leintje van Bemmelen; Sita van Bemmelen, Lei derdorp; Jan Willem van den Berk hof, Voorschoten; Hanna de Boer, Buiten-Kaag; Daniëlle Branderhorst Oegstgeest; Rudy Brandt; Llenke van Brederode, Leiderdorp; Eli Brinks; Annemieke Brlnksma, Voor schoten; Caty Brooshooft; Reinout de Bruyn; Anneke Burgerjon; Hen- neke Cats; Arda Denninger; Erik Devilé; Ewlne van Dishoeck; Vera Duermeyer, Leiderdorp; Pieter van Duin, Leiderdorp; René Entzinger; Anneke van Evert; Ton Flerig; He- leen Frets, Oegstgeest; Anneloes de Groot, Oegstgeest; Eelke van Haef- ten, Leiderdorp; René Hartel, Voor schoten; Lex Heerma van Voss, Voorschoten; Evert Hegnauer, Lei den; An ja van der Hoek, Zoeter- woude; Hylke Hoogeveen, Voorscho ten; Elzeline de Jong; Dirk Kaars Sypesteyn, Oegstgeest; Alexander van Kinschot, Voorschoten; Reinout Koning; Paul Kooyman, Oegstgeest; Aja Leemans, Oegstgeest; Feetje Luyendyk, Oegstgeest; Sjoerd Mazu- rel; Jan Remt Mellema; Juli Mus- sert; Ankie Neut, Voorschoten; Gert- Jan Neuteboom; Dik Oostergo, Voor schoten; Erik Otte; Sylvia Oudshoorn; Eduard Poels, Leider dorp; Joar van Raalte, Katwyk aan Zee; Wlm Roëll, Oegstgeest; Will van der Scheun; Jan Scholer; Jan Willem Sfchute; Hans Schwencke, Oegstgeest; Jan Hendrik Stam; Mal ta van Stockum; Pete Teekens; Pie ter Terwen; Nic. Jacob den Tex, Zoeterwoude; Paul Theunissen, Lei derdorp; Juut Valkenburj; Anneke van Veen, Leiderdorp; Marylse ln 't Veld; Bernard Vermet, Voorschoten; Trees Visser; Otto Vos, Leiderdorp; Dick Vring, Leiderdorp; Diederik v. Wingerden; Sandra van Wingerden Petra Wirth, Zoeterwoude; L1U Leiderdorp. Waar geen plaatsnaam vermeld werd is deze Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3