mlgeBRuiken en -geileken ruiswoordraadsel Berbice in Voorschoten [om er ACHT-er Dat fijlbare onderweis (III) vermaard landgoed Strijd om LD.-EXTRA 5 t\ E leerlingen moeten de fietsen onder- E brengen in het souterrain van het hoofd- gebouw. Overtreden de leerlingen het verbod, dan laat ik ze een week opber gen. De Directeur"aldus een kennelijk gestreng schoolcommandant, die intussen met dat „ze" wel zal hebben willen verwijzen naar die fietsen en niet naar zijn ongehoorzame leerlingen, zoals zijn on handige formulering zou doen vermoeden. Het kind hij de naam noemen, en in plaats van het omschrij vende „ze" nog een ,yde fietsen" of „de rijwielen schrijven, zou hier de oplossing zijn geweest. te ri EN leerlingetje van de lagere school, nog n*e* aan e toe' bracht weer een van ,r* Ë-J die, van schrikbarend gebrek aan stijlge- s" voel getuigende, circulaires mee, waarin veel la- c- gere-schoolhoofden zich helaas zo sterk (of liever-' zo zwak) tonen: „Gezien de leerkrachten van de school een cursus moeten volgen over is onze school gesloten op aldus de aanhef van dit schoolhoofdelijk schrijven, dat voorbijziet aan het feit dat in onze taal een z.g. bijzin („de leer krachten van de school een cursus moeten volgen nu eenmaal wordt ingeleid met „aangezien" of „daar" („daar" of aangezien de leerkrachten een cursus moeten volgenterwijl „gezien" slechts aan een zinsdeel (onderdeel van een z.g. enkelvoudige zin) kan voorafgaan: „Gezien het feit dat de leerkrachten etc. Dit geval vertoont veel overeenkomst met de vol gende mededeling, die onlangs de secretaris van een vereniging ontving: „Tot mijn spijt moet ik u mededelen dat ik, aangezien mijn studie, mijn lidmaatschap tijdelijk opzeg". De schrijver van dit citaat brengt een belangrijk element niet tot uitdrukking: hèt grote motief voor het besluit zijn lidmaatschap op te zeggen. Zijn studie eist namelijk zoveel tijd, dat hij geen tijd meer heeft voor zijn vereniging. De schrijver' had dit in zijn mededeling tot uiting moeten brengen door te schrijven: „Tot mijn spijt moet ik u mede delen dat ik, aangezien mijn studie zoveel tijd eist (of: zoveel van mijn tijd vergt" o.i.d.) mijn lid maatschap tijdelijk opzeg". Hij had ook kunnen schrijven: „Tot mijn spijt moet ik u mededelen, dat ik, gezien het feit dat mijn studie zoveel tijd eist o.i.d.) mijn lidmaatschap tijdelijk opzeg". Het gaat bovendien ook hier weer om het overigens niet te verklaren feit, dat onze taal nu eenmaal „aan gezien" eist ter inleiding van een „bijzin", terwijl men „gezien" slechts kan bezigen ter inleiding van een zinsdeel. ir-v AT een tirade niet altijd onjuist gecon m strueerd hoeft te zijn om onduidelijk te -ËS worden, bewijst tenslotte het volgende ci taat; er valt geen onjuiste zinsbouw of woordkeus in te signaleren, maar het is zo verwikkeld gecon strueerd, dat menig lezer het ettelijke malen zal moeten herlezen voor hij de betekenis ervan door grondt' Philosopher en, dat is, het alsnog onbegre- pene, laat het zijn, bekende en zelfs theoretisch reeds verklaardegaan begrijpen door het den kend tot begrip te vormen én de philosophie onder wijzen, is niet hetzelfde, en dit, hoewel het toch hetzelfde moet zijn, in zoverre het ware en zo al leen maar vruchtbare onderwijs niets anders we zen kan dan den begrijpen leren willende dat den kend vormen van het begrip voor te doen". JAPIN 22. deel van een trap Horizontaal 1. autoverzekering, enz. 3. Arabisch hoofd 7. In orde (Eng.) 9. zeer heet 11. gevallen engel 14. ten gedeeltelijk 16. waterbekken 18. geluld 20. voorzetsel 24. zie 20 horizontaal 25. vroeger 28. afhangend lapje 29. per procuratie 31. alle twee 33. Chin, afstandsmaat 34. klein vaartuig 36. schaaldier 39. zij versieren het Holl. land schap 40. Russische keizers 42. grondsoort 44. landschap in de Peloponnesus 46 winterpeil 48. vlak, gelijk 51. vorm van onderwijs 52. paling 54. van ferm, flink 56. werktuig om snelheid te min deren j7. nog niet verhard hout onder de schors 59. ongewenste opening 60. kleinste deel van een element 62. treuzelaar, dronken 64. hogergeplaatste 65. deel van een huis 67. metaal 68. Portugese munteenheid 69. huidaandoening 70. bekende race te Assen Verticaal: 1. oppergod der Germanen 2. stad in West-Duitsland 3. een zekere 4. 1500 in Romeinse cijfers 5. en dergelijke 6. sterke drank uit suikerriet 7. voorbij 8. vent 10. iedere 12. een of ander ding 13. tweehoevig dier in Centraal Afrika 15. sober, niet overdreven 17. krachtig van groei 19. stuk textiel of grond 20. vlaktemaat 21. afgunst 23. duinvallei 26. gevulcan. caoutchouc 27. drommels 30. oproep bij het telefoneren 32. schriel 34. iemand die goed kan koken 35. ontkenning 37. moerasvogel 38. vrucht 41. dik penseel 43. moderne wasgelegenheid 45. leesteken 47. melkspijs 49. produkt van de lever 50. vrachtschip 51. Jongensnaam 63. inhoudsmaat 54. kapot 55. opgave 56. roosvormig sieraad 58. voorste deel van een vliegtuig 61. fijn beleid 63. zeer korte tijdsduur 64. tweemaal, nog eens 66. op dit moment 67. zie 66 VAN de vele buitenplaatsen, die in de 17de en 18de eeuw in Rijnland en vooral in de omstreken van Leiden wer den gesticht, is bijzonder weinig in de oorspronkelijke staat bewaard gebleven. Er is één uitzondering'- Berbice, vroeger Allemansgeest genaamd. Het is én door ouderdom van huis én door volledigheid de belangrijkste historische buiten plaats van Rijnland. Berbice, gelegen In Voorschoten, is sinds 1700 vrywel onver anderd. Het huis vertoont een bijzonder fraaie architectuur, en verkeert in zeer goede staat. Het wordt thans bewoond door de fa milie Begeer. Met zijn tuin, vyver, orangarie en park bezit het buiten niet alleen grote historische, maar ook landschappelijke waarde. Uit de transportregisters van Voorschoten en uit de morgenboe- ken van het Rijnland valt te lezen dat in 1582 acht hond land met een verbrande woninghewordt ge kocht door Dirck Jansz de Graeff. koopman te Amsterdam. Dat is ei genlijk het begin van de buiten plaats. Uit de historie blijkt dat de „verbrande woninghe" spoedig werd vervangen. Een dochter uit de fam. De Graeff, Wandela Bicker, huwt met Johan de Witt, raadspensiona ris, en het Jonge paar komt in 1658 als bewoners van Berbice (toen nog steeds Allemansgeest genaamd naar Voorschoten. Zou de historie' een ander ver loop hebben gehad als Johan de Witt rustig in Voorschoten was ble ven wonen? We weten het niet, vast staat dat de raadspensionaris in 1662 te koop aanbiedt: „Een huys. schuur, barge, potinge en plantinge met landen daartoe behoorende Nieuwe eigenaar wordt Allart Poe laart. Zijn dochter Sara huwt in 1686 met Pieter de la Court van der Voort, de beroemde lakenfabri kant en al even fameuze tuinspecia- list. Wanneer hy in 1716 het uuiten verkoopt, dan is het landgoed in zyn volle glorie en bestaat uit: „Woonhuis, oranjeplaats, twee boomgaarden, moestuin, tuinmans huis, schuitenhuis en verdere plan- tagien en getimmertenDoor zyn kunstzinnige aard heeft Pieter de la Court van het toenmalige Al lemansgeest een der mooiste bui tenplaatsen gemaakt. In een van zyn brieven (zie „De reizen der De la Courts door P.. Driessen) schryft hy aan zyn vrouw dat hy „met het schuytie van half drie te vyf uure op Voorschote" hoopt aan te ko men. Het „schuytie" zal wel de trek schuit zyn geweest en Pieter de la Court zal aan wal zyn gestapt by zyn botenhuis, thans restaurant Al lemansgeest. Wanneer en waarom werd Alle mansgeest herdoopt in Berbice en hoe komt het dat beide namen nog een vertrouwde klank bezitten? Over de naamsverandering bestaan twee lezingen. De geloofwaardigste is deze: jhr. Goldberg, staatsraad van Koning Lodewyk Napoleon, di recteur-generaal van koophandel en koloniën was tevens bestuurder van de kolonie Berbice aan de geiyk- namige rivier op de grens van Ne derlands- en Brits Guyana. Hy stierf op 28 april 1828 in Voorscho ten als eigenaar van het landgoed Berbice. Waarschyniyk heeft de staatsraad zyn rustoord vernoemd naar zyn lustoord in warmer stre ken. In deze tyd wordt een gedeelte van het buiten afzonderlek verkocht en de daarop staande boerderij met botenhuis bUJft de naam dragen van Allemansgeest. Die oude naam was afkomstig van IJbrant Almansz, zo als te lezen valt in het leenboek van de Heren van Wassenaar, dat te vinden is in kasteel Twickel. IJbrant Almansz leefde omstreeks 1369. Nimmer is er strijd gevoerd om het landgoed, steeds is het door middel van normale koop overge gaan, daarom is het dubbel triest dat het landgoed Berbice na zovele vreedzame eeuwen een gevecht moet leveren om het voortbestaan Ryksweg 11, die omstreeks 1971 zal zyn voltooid, is gepland dwars door Berbice. Die weg, de grote toevoerroute van West-Duitsland naar de kuststreek, betekent het einde van het 17de eeuwse buiten. De huidige eigenaren hebben een bezwaarschrift ingediend tegen de plannen van Rykswaterstaat en de gemeente Voorschoten. Ook zyn be zwaarschriften ingediend door Staatsbosbeheer, Ryksdienst voor Monumentenzorg, Heemschut, Contactcommissie Landschap- en Natuurbeveiliging, 't Zuidhollands Landschap. Vereniging Natuurbe scherming Den Haag en omgeving, de Vereniging Oud-Leiden en de Nederlandse Oudheidkundige Bond. Al deze bezwaarschriften komen tot dezelfde conclusie: Berbice is een uniek stukje natuur met daar op onvervangbare opstallen. Het huis Berbice spreekt aan door de gaafheid van het geheel. Het heeft slechts weinig geleden van de latere verbouwingen, het ademt de sfeer van de 17de en be gin 18de eeuw. By zonder fraai zyn de koepel vormige bekroonde uitbouwen in de as van de voor. en titingevel. De oorspronkeiyke betimmeringen, deuren en plafonds zijn nog aanwe zig. Zelfs de keuken met de wan den van Makkummer-tegels bevindt zich nog vrywel in de oude staat. Van fundering tot aan het dak be- vindt zich alles in een toestand die doet verwachten dat het gebouw ook voor het nageslacht als een cultuurmonument uit het verleden bewaard kan biyven. De orangerie is enig in Neder land. Nog geheel in tact met de originele grote binnen- en buiten luiken met de door boekweitdop- pen opgevulde spouwmuren. Ook de in zyn vorm uiterst zeldzame 17de eeuwse tunmuur. de z.g. ,mur k retranchements" is nog in oude staat. De bosplantage, vyver en tuinen zyn geschapen naar de aanleg van de 17de en 18de eeuw. De roman tische landschapsstyi, die toen mo dieus was, kan men nog constate ren, wanneer men de eiken (waar van er verscheidene zeker meer dan twee eeuwen oud zyn) regel matig op ryen ziet geplant. Nu nog waant men zich ver van de bewoonde streek by een wande ling door bos en park en langs de mooie vijvers „Berbice" is een natuuriyke groe ne bufferzone in de Randstad Hol land. De stedeiyke bebouwing van Leiden Zuidwest en de Voorscho- tense Noordhoflandse polder zyn door dit gr oenoord afgeschei den van de overige bebouwingen. Het is een recreatiegebied, dat on vervangbaar is. Nóg is er geen uitspraak gedaan door de Rykswaterstaat. Provin ciale Staten heeft zich uitgespro ken voor handhaving van dit on vervangbare stukje buiten. Experts zyn de mening toegedaan, dat met een kleine verlegging van de toe komstige Ryksweg 11 „Berbice" in al zyn 17e eeuwse glorie gespaard kan biyven. Volgens het huidige tracé van Ryksweg 11 moet een stuk van het bos en ook de 17de eeuwse orangerie worden opgeof ferd. By kapping van de uiterste bosgrens bestaat de kans dat de ge hele bosaanplant afsterft. Architecten zyn unaniem van oordeel dat de constructie van het huis niet toelaat dat in de onmid- deliyke omgeving grondverplaat singen worden doorgevoerd nog afgezien van het feit dat door de 20 tot 40 meter hoge wegconstruc ties het landgoed in het niet ver- dwynt. Hoe dan ook, Berbice weet zich gesteund door vele instanties die bereid zyn hard voor zyn voort bestaan te vechten. Kom er ACHT-er 1. kurk van flesje af rechte 2. kam in zak van kapper 3. vest van man die binnenkomt is langer 4. knopje van passer af 5. kraan 6. neus van kapper 7. klant mist knoopje van schoen 8. knoop in kapmantel u de acht afwyklngen in de beide bovenstaande tekeningen pinden? De Juiste oplossing vindt u elders tn dit nummer. Z LOSSING VAN ÏÏHGE OPGAVE eerste prys van f. 5.— werd end aan de heer D. Knotter, Doustraat 9 te Leiden, de jryzen van f. 250 aan de st-f. Meelis, Jupiterstraat 17 te a. d. Ryn en aan mevrouw onder het motto dienen voor a.s. te 9 uur vm. in het zyn van de redactie, Wit- 1 in Leiden. Onder de goe- singen stellen wy een eer- js van f5.- en twee prijzen 2.50 beschikbaar, waarnaar abonnees kunnen mededin- A. Z. MathysenVisser, Vivaldi- straat 110 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13