Weinig verbetering stadsverontreiniging in 2 dogen halve prijs ïenjuni ren oi Dr. P. H. Schmidt volgt prof. Van Dishoeck op Leidenaar gebruikt straat als vuilnisbak Promoties ri JAARSMA HAARDEN Pleidooi voor tweede gekozen burgemeester Instellingen bij promotie Zwemwedstrijden voor schooljeugd Als hoogleraar neus- keel- en oorheelkunde TOYOTA „AUTO HOME' MODIEUZE JUMPERS [pantalons DONDERDAG 18 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 11. Hoorn in halfjaarlijks rapport: „Ook in de afgelopen zes maanden is in de stadsverontreiniging betrekkelijk weinig verbetering geconstateerd. Vele Leide- naars vinden de straat nog steeds de eenvoudigste vuilnisbak. Dit was goed te zien tijdens de actie „Leiden verschoont zich". Vrijwel alle buurten die een extra veegbeurt kregen zagen er na enkele dagen weer uit alsof deze niet was uitgevoerd." Aldus de heer H. Hoorn, directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, in zijn halfjaarlijkse rapport aan burge meester en wethouders van Leiden over de reinheid van de stad. „Heel vaak is de oorzaak van de ver vuiling het te vroeg buiten zetten van de vuilnisemmers en van de hoeveelheden grof vuil voor de speciale ophaaldienst. Deze worden veelal doorzocht door lorren- kooplieden, waardoor veel vuil op straat wordt verspreid. Er wordt wel opgemerkt dat het vroeg buiten zetten van de emmer noodzakelijk is, omdat de huis vrouw deze niet kan tillen. Wel De heer O. Chr. van Belle, geboren te Nieuw-Beijerland, en thans wo nende te Oegstgeest is aan de Uni versiteit gepromoveert tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift geti teld ,„De bepaling van dipoolmomen- ten uit metingen aan verdunde op lossingen". Promotor was prof. dr. C. J. F. Böttcher. De heer H. R. Moustafa Moussa, geboren te Mit-Bera (Egypte) en thans wonende te Leiden, is gepro moveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld „Exciti- tion of helium by fast electrons and polarization of the resulting radia tions". Promotor was prof. dr. K. J. Klstemaker. ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken HORLOGER v.d. WATEP Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 'b maandags gesloten. vraag ik mij af waarom een zeer groot aantal emmers reeds de avond tevoren op straat moet wor den geplaatst, aldus de heer Hoorn. Een oplossing door gebruik te ma ken van plastic emmers, acht de rei- nigings-directeur van weinig waar de o.m. omdat de emmer door zijn kleine gewicht bü krachtige wind kan omwaaien. Zodoende komt het vuil op straat, of als de emmer leeg is rolt deze de rijweg op. De heer Hoorn vermeldt in zijn rap port voorts dat steeds meer parti culiere bedrijven containers aan de openbare weg plaatsen. Deze blij ven soms enkele dagen staan en worden dan als openbare stort plaatsen gebruikt. De wind zorgt ook hier voor verspreiding van het LEIDEN BURGERLIJKE STAND Zwanenburg; Franklin David, H W Douwes en S. C. Dekker; Cha- rlssa, d. v. H. R. Geul en M. S. Moer beek; E. T. z. v. J. F. Brachter en N. I M. van Willigen; Janneke, d. v. J. Mantel en A. D. van den Boogert; Robért Joannes Jacobus, z. v. J. J. Houps Y. J. Bredewold; Stevellna Johanna, d. v. W. G. Rauhé en C. Claassen; Corlnne Elisabeth Christina, d. v. C. Galjaard en J. M. Seller; An- dré Philip, z. v .E. T. Honing en W. Buhl; Malkel Wlm, z. v. A. van der Holst en A. C. M. de Haas; Eelse Al fred z. v. A. F. Noordhuls en H. A. van der Ploeg; Richard, z. v. W. G. Bousle en J. Janssen; Jolanda, d. v. - J. Gouw en J. de Water; Hendrl- kus Johannes, z. v. C. van Holland en N G de Vries; Leonard Janne, z. v. H. J. Mattheus en T. van der Staaij; Petra Jannette, d. v. P. van Delft en J Kromhout; Ronald Jacobus Francis- cus. z v. L. J. de Jong en A. J. Klein; Hendrika. d. v. J. C. Bosman en A. van Delft; Daniel Cornells Wilfrled, z. v. W. G. Binnendijk en J. G. Heemskerk; Petrus Franciscus, z. v. P. F. de Gunst M Meijer; Silvia Johanna Ge- slena, d. v .W. A. Limburg en D. J. J. Tegelaar; Monique, d. v. P. F. M. Bou- ma en H. L M. Everaardt; Robert, z. v. J. H. van der Laan en S. W. H. Stlk- kelorum; Alexander, z. v. D. Kroeze A. Honders; Alexander Bernardus Pieter. z. v. B. D. Elsenaar en H. J. J. Strater; Paulus Theodorus Adrla- z. v J. J. M. Schrama en M. J. P. Dam; Corlna Ariadne, d. v A. Post en H. Tybout; Paul Jacob, z. v. A. P. van Pelt en A M. Pohl; Nicoletta An na Maria, d. v. N. E. Boekee en J. H. Baarlen; Arthur Michel, z. v. T. Berk- iwer en R. Grootveld. Muriel Esmeralda, d. v. G. Aartsen ..I A. Essen&tam; Anibhonetta Marga- retha Maria, d. v. A. F. S. van Ber- genhenegouwen en A. A. Voorend; Pe- tronella Hendrika, d. v. A. Passchler G. J. Nijgh; Irma, d. v. A. van den Oever en L. G. L. Kroeze; Frederik Joseph, zooin vain F. L. Bodljn en W C. M. T. Lampo; Clif ford Wilhelm Rinke Nlcolaas. z. v. N. Broekhuisen en C. J. Elfert; Albert, z. van Duijn en F. van Iterson; Karin Ina, d v. C. H. Middelkoop en A. W. van Gent; Arnoud Frederik, z. F. A. Flolet en J. J. Verstegen; Thi- mo, z. v. J. de Nie en P. C. van Iterson; Johanna Barbara, d. v. L. Koopman J. A. M. Zirkzee; Arle Willem, z. v. van Rijn en E. W. Veerman; Ed ward, z. v. N. de Leeuw en M. Apol; Reinira Johanna Maria, d. v. N. L. Verhoeff en T. M. oude Alink; Elvira Kristlna, d. v. C. Seriier en E. K. Leue- ring; Toon, d. v. T. Eikelboom en C Nasveld. GETROUWD M. J. Loschacoff en S. C. J. B. de Kanter; H. de Cler en W. van dei Meulen; W. van Erkel en J. A. AaL bersberg; M. Leijnse en Y. M. J. H. A. Molenbeek en T. de Graaf. Erkelens; O. P. Hofkes en E. Dazert. OVERLEDEN' H. Struljk, 53 Jaar, man; P. E. Slap- pendel, 3 dagen, zoon; C. A. M. Put ter, 20 Jaar, dochter; D. A. de Haas, 26 Jaar, man; M. de Jong. 62 Jaar, man; N. Simons, 69 Jaar, man; B. Te- sink, 72 Jaar man; J. A. Voortman. 76 Jaar, man T. J. G. Jansen, 75 Jaar, man; J. J. Korswagen, 76 Jaar, man; M. Al- denkamp, 63 laar, man; J. Klerks. 58 Jaar, echtgenote van J. A van Hameren; L P. vaD der Luit. 65 Jaar, man; H. A. Krlek 68 Jaar, man; O. Karpenko, 42 Jaar- echtgenote van J. C. Koele- Leiden is nog steeds, schoonmaakactie ten spijt, een vuile stad (Foto L.D./Holvast) lichte, losse vuil. HU wfjst er te vens op dat de containers, die bij de reinigingsdienst in bedrijf zjjn nooit 's avonds aan de oepnbare weg blijven staan. Tenslotte vestigt het rapport de aan dacht van het gemeentebestuur op een nadelige kant van het regel matig opruimen van vuilnisbeltjes ''zeró tcltryöen Schone stad? (I) De schoonmaak-actie, onder het motto „Leiden verschoont zich" heeft zeer zeker wel enig resultaat gel ik zag zelfs hier en daar mensen doende met het verwijderen van sprietjes tussen de trottoir- tegels. Wat ik echter niet gezien heb, is het verwijderd worden van de stin kende mestvaalt die drijft in de Rijnsburgersingel naast de brug bij Molen de Valk. Wat jammer dat de vieze rommel die daar drijft, en anti-reclame is voor het beeld van Leiden als schone stad, aan de ge meentelijke aandacht ontsnapt is. Immers, op dat drukke knooppunt staan alle voertuigen, inclusief de buitenlandse toeristen, stil voor de stoplichten en hebben de inzittenden dus ruim gelegenheid om zich van de viesheid van Leiden te overtuigen. In de hoop, dat een en ander spoe dig opgeruimd wordt, hoogachtend, P. J. F. van Poppel, Beatrixstraat 35, Leiden. Schone stad? (II) Men praat de laatste tijd veel over „schoon Leiden", Nu was ik onlangs bij mjjn zuster op bezoek (2de Looierstraat no 57). Daar loopt nog een sloot achter de huizen, een bin- nenvestsloot. Als u die sloot eens De sloot ligt vol met vuil en de kadavers drijven er in. Dat noemt men dan in 1967 „schoon Leiden' Het is overigens een doodlopende sloot, die in verbinding staat met de Haven, hoogachtend C. J. de Vriend schrijver, 2e Looierstraat 13, Leiden. Deken A. v. d. Boog rector Elisabeth Ziekenhuis De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft deken A. F. L. J. van der Boog uit Zoeterwoude, be noemd tot rector van het St. Elisa- beth-ziekenhuis in Leiden. De hui dige rector is benoemd tot kapelaan in Delft. Wachtend op een nieuwe benoeming van een deken-pastoor te Zoeterwoude zal deken-kanunik W. P. M. Haring in Leiden deze functie waarnemen. op stukjes particuliere en openba re grond. „Dit regelmatig oprui men sterkt de burgerij in de ge dachte dat het storten van vuil op deze plaatsen toch wel goed werkt" aldus het rapport. Nationale wedstrijd offsetdrukkerijen Op 23 mei zal in de kantine van Minnesota (Nederland) N.V. in Lei den de prijsuitreiking plaats vinden de nationale wedstrijd voor off setdrukker ijen. Deze wedstrijd vorm de een onderdeel van de Europese competitie, die onder de naam „Ex cellence in lithography" door de 3M Company was georganiseerd. De Jury, bestaande uit prof. dr. O. W. Ovinik, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit te Amsterdam, B. Wissink van Total Design en J. Mon- roy, directeur van de Stichting In stituut voor Grafische Techniek T.N.O., heeft in de categorie groot offset als eerst prijswinnaar aange wezen ,De IJsseü" v.h. R Borst en Co. in Deventer en in de categorie klein offset Cloeck en Moedlgh N.V. Jn Amsterdam. De prijzen, bestaande uit een glas plastiek ontworpen door Willem Hee- sen van de Kon. Nederlandse Glasfa briek „Leerdam", zullen worden uit gereikt door de heer P. van Zijl, di recteur van Minnesota (Nederland). Tegelijk zal een expositie geopend worden van de honderddertig Inzen dingen die meegedongen hebben naar de hoofdprijzen. Deze expositie zal dagelijks geopend zijn van 10.00 tot 5 uur en zal duren tot en met 26 mei. ADVERTENTIE ADVERTENTIE A. DE WIT'S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Tel. 25328 Leids matroos verongelukt BU het overstappen van de Noorse tanker Vesthav op Hr. Ms. jager „Drenthe", die momenteel bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam in reparatie ligt, is de 19-Jarige Leidse matroos 2de klasse J. G. du Pau uitgegleden, te water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot werd later bij het dreggen gevonden. De heer A. F. Leemans, lector in de bestuurswetenschappen aan het Institute of Social Studies in Den In de aan het proefschrift toege voegde stellingen concludeert de pro movendus onder meer dat, zo de bur gemeester van Amsterdam anno 1966 gekozen instede van benoemd was geweest, de roep dan wellicht zou zijn uitgegaan naar het stelsel van benoeming van de burgemeester. Democratisering van het burge meestersambt zonder afbreuk te doen aan de fundamentele voorwaarden iiiouiuui/C uu ow/ioi oi/uuics ui i*ai v. Ha**, promoveerde aar, de Wdae Universiteit tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift, geti teld „De eenheid in het bestuur der grote stad". Promotor was prof. mr. C. H. F. Polak. Ter gelegenheid van LJA-lnstruni Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Leidse Jeugdactie werden gistermorgen in „De Vliet" zwemwedstrijden voor leerlingen van lagere scholen gehouden. De wed strijden stonden onder leiding van Ben Elsenaar. Ondanks het grote aantal deelnemers er waren onge veer 400 jongens en meisjes werd het programma in zeer vlot tempo afgewerkt. De uitslagen van de diverse num mers waren Schoolslag jongens; 1 en 2 Hans van Eygen en Rudy Doderer, Prof. Teldersschool, 17 seconden; 3 Hans de Wolff, Hammerskjöldschool, 17,3; 4 Hans van der Veen, St. Barbara GLD, 17.6; 5 en 6 Willem Eradus. Lucas van Leydenschool en Bram van Klaveren, Marnix van St. Alde- gondeschool, 18; Borstcrawl jongens: 1 Cock Pet, Heilig Hartschool, 14,4; 2 Rudy Do derer, Prof. Teldersschool, 14,9; 3, 4 en 5 Paul Holsbergen, Prof. Tel dersschool, Hans van der Veen, St. 3arbera GLD en Bram van Klave ren, Marnix van St. Aldegonde- school, 15; 6 Willem Eradus, Lucas van Leydenschool, 15,5; Schoolslag meisjes: 1 Maja Breu- ker, Chr. Nationale School, 16,2; 2 Telma van der Drift, St. Barbera Gebouw voor Chr. Sociale Belangen kreeg opknapbeurt Na een beperkte restauratie van enkele maanden kan het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel weer als centrum van de christelijke vakbeweging in Lei den functioneren. Het bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Ge bouwen voor Chr. Sociale Belangen te Leiden is van plan het pand tij dens een feestelijke bijeenkomst op maandagavond 29 mei opnieuw in gebruik te nemen. GLD, 16,6; 3 en 4 Tineke Koppe- schaar, St. Barbera GLD en Ineke de Vree, Pacellischool, 17,9; 5 en 6 Marian Nieuwenhuis, Lucas van Ley denschool en Astrid Kluts, Leidsche Volkshuis, 18; Borstcrawl meisjes: 1 Olga Rijns burger, St. Barbera GLD, 13; 2. An- nemarie Hoorn, Rudolf Steinerschool, 13,7; 3 Tineke Koppeschaar, St. Bar bera GLD, 14; 4 Maja Breuker, Chr. Nationale School, 14,6; 5 Telma van der Drift, St. Barbera GLD, 15,1; 6 Ineke de Vree. Pacellischool, 15,3; Estafette: 1 Prof. Teldersschool, 1.32.6; 2 St. Barbera GLD, 133.9; 3 Prinses Margrietschool, 1.46.4 4 Chr. Nationale School, 1.46.6; 5. Rudolf Steinerschool, 1.46.9; 6 Heilig Hart school, 1.51.8; 7. Lucas van Leyden school 1.51.9. 8. Zuiderparkschool, 1.53.9; 9. Mr. Groen van Prinsterer- school, 1.57. Kampioenschappen dansen in Leiden Op vrijdag 26 mei van 21.00 tot 22.10 uur brengt de A.VH.O.-Tele- visie via Nederland 2 een reportage vanuit de Stadsgehoorzaal in Leiden, waar de Nederlandse damkampioen schappen amateurs 1967 in ballroom- en Latij nsamerikaanse dansen wor den gehouden. Als voorwedstrijd vindt een inter nationale team-match plaats tussen de zes A.V.R.O.-dansflnalisten-pa- ren en de zes beste nieuwelingen-pa ren van Groot-Brittannië. Het zijn voor Nederland de paren Bijster-van der Brink uit Utrecht, Van Iperen- Botteweg uit Utrecht, Nutseen-Van Veen uit Den Haag, Crama-De Kooy uit Leiden, Bosoh-Vossen uit Utrecht en De Jong-Van der Meys uit Den Haag en voor Groot-Brittannië de paren Stevenson-Hayes en Grand- Rose uit Schotland, Goodman-King ston en de heer en mevr. Taylor uit Engeland en de heer en mevr. Owens en Roberts-Dowling uit Wales. De organisatie van deze wedstrijd is in handen van de N.AD.C. (Neder landse Wedstrijdorganisatie). By K.B. is dr. P. H. Schmidt benoemd tot gewoon hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidse Universiteit. Prof. dr. H.-A. E. van Dishoeck, die thans deze leerstoel bezet, bereikt in het komende cursusjaar de pensioengerechtigde leef tijd. ADVERTENTIE OFF. DEALER Thans staflid van Bronovo Urof. dr. P. H. Schmidt, die op 20 de cember 1926 in Kethel en Spalamd werd geboren en in Vlaardingen de h.bs. bezocht, studeerde van 1945 tot 1952 medicijnen in Leiden, waar hij in november 1952 zijn artsexamen aflegde en in juli 1955 cum laude promoveerde op een proefschrift, ge titeld „Phantom source experiments in auditory localization". Van 1948 tot 1954 was hij staflid van het door prof. dr. J. W. Duyff geleide Fysiologisch Laboratorium in Leiden. Hierna bekwaamde hij zich onder leiding van prof. dr. H. A. E. van Dishoeck in de keel-, neus- en oorheelkunde. Na in november 1958 als specialist te zijn geregistreerd, werd hij benoemd tot chef de clinique van de keel-, neus- en oorheelkun dige afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, welke functie hij met onderbreking van een Jaar, dat hij doorbracht aan de Universi teit van Michigan, vervulde tot april 1963. In april 1962 werd hy benoemd tot staflid van de diaconesseninrich- ting ,3ronovo" in Den Haag, vanaf welke tijd hy part-time verbonden is aan de Leidse keel-, neus- en oor- heelkundige kliniek. Prof. Schmidt is auteur of mede auteur van een reeks van vakpuibli- katies. J. Sjoerds G.A.B. directeur in Eindhoven De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau In Leiden, de heer J Sjoerds, is met Ingang van 1 septem ber in gelijke functie te Elndhover benoemd. De heer Sjoerds, die in 1961 de hee: H. Hazelhoff als directeur van het G.A.B. in het district Leiden opvolg de, was voordien als secretaris ver bonden aan het districtsbureau voor arbeidsvoorziening in Arnhem. ADVERTENTIE Breestraat 137 Herenstraat S3 Holland Festival Aan het voorlopige programma van het Holland Festival 15 Juni tot 15 Juli ontlenen wij, dat op 29 Juni in onze stad in de Stadsgehoor zaal het Al vin Alley Dance Theatre uit New York zal optreden. Op 27 Juni geeft het Toonkunstkoor Leiden de traditionele uitvoering van Bachs „Hohe Messe" in de Pieters kerk, zulks onder leiding van Iskar Aribo, met medewerking van de so listen Nelly van der Spek (sopraan). Aafje Heynis (alt), David Johnston (tenor), Marco Bakker (bas). dit ambt is gewenst, aldus de promo vendus in een andere stelling. Het verdient derhalve overweging de ra den der grote steden de bevoegdheid te verlenen binnen het kader van een structuurverordening naast de be noemde burgemeester een gekozen tweede burgemeester te stellen. Bij aftreden van de eerste burgemeester zou de Kroon na consultatie van de raadsfracties ertoe kunnen besluiten de tweede burgemeester tot eerste te benoemen. De promovendus geeft voorts in een volgende stelling als zijn mening, dat de handhaving van de openbare orde zozeer de grondslagen der plaatse lijke gemeenschap raakt, dat bij de beleidsvorming te dien aanzien de gekozen vertegenwoordigers van de plaatselijke gemeenschap, zoniet ook andere burgers, betrokken dienen te worden. De burgemeester zal voor zijn be leid op het gebied van de openbare orde aan de raad verantwoordelijk moeten zijn. Gezien echter het ster ke gezagselement dat inherent is aan handhaving van de openbare orde en de ogenblikkelijke actie die daarbij soms vereist is, zal de burgemeester steeds een aanzienlijke mate van vrij heid bij beleidsvorming en actie moe ten worden gelaten. AOADEMISOHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit slaagde voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer M. P. J. Collée (Den Haag). (ADVERTENTIE) Let op het 1 j rode etiket, 1 Pantalons, die U 1 overal mee kunt 1 combineren: bij ■JI sportcolberts, deaal nu de zomer nadert, een 40-gulden- m kwaliteit voor 19.75 normaal

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3