Het Concertgebouworkest oogst succes in Amerika l/iyi'Kft i- B.F M'HM EEN WARE TRIOMFTOCHT: Biologerende tekenkunst van Kristians Tonny 't mooiste examencadeau Na een mager begin de l/wnliteitsbakkeril slndi 7846 - tel. 31 TA RVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUI»i „BeeW en-route": een manifestatie in Groningen 150 beelden komen langs de wegen (ADVERTENTIE) In het begin zag het er helemaal niet naar uit, dat de Amsterdammers met lauweren overladen naar huis zouden terugkeren, want de tournee begon enigszins in mineur door een zaal met slechte akoestiek in Raleigh en nog meer door een paar slechte recensies in Washingtonse kranten. De gevreesde criticus van de Washington Post, Paul Hume, bekend om zijn scherpe pen als het bezoeken de orkesten betreft (alsook door een vernietigende kritiek op het zingen van president Truman's dochter Mar garet een jaar of 20 geleden) schreef gelijk gemeld na een concert met Beethovens Egmont-ouverture, Henkemans „Partita" en Bruckners Fotoprijs voor Fred den Ouden Fred den Ouden is winnaar gewor den van de Fotoprijs Amsterdam 1967, Deze tweejaarlijkse aanmoedi gingsprijs heeft de gemeente Amster dam in 1965 voor beroepsfotografen beneden de 35 jaar ingesteld om het beoefenen van de vrije fotografie te stimuleren. Uit de 24 inzendingen van dit jaar heeft de jury, bestaande uit de he ren Paul Huf, fotograaf, Aart Klein, fotograaf en L. Kloet, Stedelijk Mu seum, een keuze gemaakt, die in het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tentoongesteld onder de titel „Fotoprijs Amsterdam 1967". De prijs bestaat uit een bedrag van f500. Daarnaast krijgt de bekroonde foto graaf, na overleg met hem, een op dracht, waarvoor hem een honora rium van f1500 wordt toegekend. Bovendien zullen afdrukken van deze foto's worden aangekocht door het Stedelijk Museum. Zij zullen worden tentoongesteld in de verzameling van het museum worden opgenomen. De tentoonstelling Fotoprijs Amsterdam 1967 zal donderdag 25 mei worden geopend, waarbij tevens de prijs zal worden uitgereikt. Bernard Haitink, onder wiens leiding de tournée van het Con- certgebouioorkest in de V.S. suc cesvol verloopt. „Zevende Symphonie" op het pro gramma, dat het orkest zijn hoge traditionele niveau van klank en techniek onder Haitink had verloren. Verder signaleerde hij enige inder daad onloochenbaar ongelijke inzet ten en toonde hij zich geïrriteerd over de ovatie, die het orkest van het pu bliek ontving. Onjuiste voorspelling Washingtons „Evening Star" was over dit concert beter te spreken, maar de jonge criticus Vinton kraak te een dag later het concert met Beethovens Leonore Ouverture, de 96ste Symphonie van Haydn, 'n sym phonie van Strawinsky en Bacchus en Ariane van Roussel, zeggend, dat de technische perfectie van het or kest onder de maat was en dat het ensemble tijdens zijn Amerika-toer- nee naar alle waarschijnlijkheid wel weinig superlatieven zou oogsten. Een onjuistere voorspelling had Vinton niet kunnen doen, want de enthousiaste beoordeling van 't Con certgebouworkest begon meteen na het verlaten van Washington. De nimmer malse criticus van de New York Times, Howard Klein, prees precisie, finesse en klank van het orkest en had vele lovende woorden voor Haitink. Dit allemaal naar aan leiding van een concert op donderdag 27 april in de Carnegiehall, dat een speciaal nationaal tintje kreeg door de aankondiging van de geboorte van Prins Willem-Alexander. Het inmiddels uit de vaart genomen dagblad New York World Journal Tribune had ook vele goede woorden voor de Bruckner Symphonie, von Strawinsky en Roussel, al was een der critici een beetje teleurgesteld door Haitinks terughoudendheid. Dat Een bundeling van initiatieven in de stad en provincie Gro ningen heeft geleid tot de organisatie van een unieke manifes tatie onder de naam „Beeld-en-route". Er zullen gedurende de maanden juli en augustus tussen de 120 en 150 beelden van landelijk bekende kunstenaars op de route Ter ApelMidwolda worden geëxposeerd. Als stralings- punt van dit oost-Groninger kunstgebeuren fungeert de stad Groningen, die in een attractieve omlijsting 10 12 grote plas tieken van internationaal bekende Nederlandse kunstenaars op de Grote Markt zal plaatsen. nifestatie omvat de volgende punten: ln het klooster te Ter Apel wordt en tentoonstelling van kleinplastiek ingericiht van Nederlandse kunste naars, o.a. rond het klooster ln Ter- Apel, in het park te Bellingwolde, ln Oude Schans, in de omgeving van Galerie Waalkens te Flnsterwolde en rond de Ennemaborgh te Midwolde. In de route zijn tevens een aan tal tentoonstellingen opgenomen. Het ligt in de bedoeling in het ka der van „Beeld-en-route" ook eve nementen op het gebied van recrea tie en muziek te organiseren. De manifestatie, die erop gericht naast de aandacht voor beelden de kunst ook belangstelling voor stad, streek en landschap te trekken, zal op zaterdag 1 juli door de Com missaris der Koningin in de provin cie Groningen, mr. C. L. W. Fock, in Ter Apel worden geopend. De ma- Krijn Giezen in het buitenland De bekende Noordwijkse beeldende kunstenaar Kryn Giezen, die zojuist van een studieverblijf ln het Franse Aubusson terugkeerde, gaat ln juni a. s. naar Lausanne, waar hij met nog drie Nederlanders inzendingen heeft op de derde Biënnale wand kleedkunst. Deze wordt op 9 juni ge opend en is tot oktober te bezichti gen. Op diezelfde dag wordt in Punt aan de Rotterdamsedijk te Schie dam een tentoonstelling van wand kleden van Krijn Giezen geopend. Deze expositie duurt tot 25 juni. Als enige vertegenwoordigde hij is land op de ICA-tentoonstelling te Londen. In Aubusson beoefende Krijn Gie- tn de weefkunst, dank zij een studiebeurs van de Franse regering. Men aanvaardde enige van zijn ont werpen voor te weven kleden. Voorts kocht de „Ecole Nationale Décorati- ve" een van zijn wandkleden voor een nieuwe school. 4nna Sikolow in ons land In de Galerie y/ulenkamp, Nieuwsteeg 11, exposeert tot 27 mei de bekende kunstenaar Kristians Tonny, een aantal van zijn fantasie rijke tekeningen, waarin hij, zij het met een persoonlijk karakter, een sterke verwantschap met Brueghel en Jeroen Bosch openbaart. figuren, doen wellicht luguber aan, maar hebben in zijn knappe compo sities toch hun functionele betekenis. Kristians Tonny heeft een veelbe wogen en avontuurlijk leven achter de rug, waarvan o.a. ook zijn im- De bijzonder begaafde Kirstians Tonny, in 1907 in Amsterdam gebo ren, vestigde reeds op 10 jarige leef tijd sterk de aandacht op zich als .wonderkind". Hij verluchtte toen al een kinderboek met opzienbarende illustraties. Men kan zijn werk in menig opzicht mystiek, visionair, sprookjesachtig, soms huiveringwek kend noemen: zeker is, dat hier spra ke is van een man, die met trefzeker, helder lijnenspel en boeiende zeg gingskracht biologerende, uiterst merkwaardige verbeeldingen reali seert. Het is ongelooflijk hoeveel daarop subtel gedetailleerd valt te zien. De „dode ogen" van zijn vele Triomf voor Haitink en zijn orkest in Montreal Het Concertgebouworkest is gister avond voor het eerst in Montreal op getreden voor een publiek, waarbij zich Koningin Juliana en Prws Bern- hard bevonden. Het orkest, gedirigeerd door Ber nard Haitink, werd in de Montreal Gazette een van de .meest fabelach tige" genoemd door de criticus Jacob Siskind. De geestdrift was tenslotte groot'. Dirigent Bernard Haitink werd vier maal teruggeroepen. Provinciale Staten keuren aankoop Linnaeushof goed De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben, op de fractie van de Boerenpartij na, hun instemming be tuigd met het besluit van Gedepu teerde Staten de Linnaeushof in Ben- nebroek voor 380,000 gulden aan te kopen. De stichting Linnaeushof verkeerde in financiële moeilijkheden en aan de N.V. is surséance van betalng ver leend. Het provinciaal bestuur heeft inmiddels het park aan de stichting voor een voorlopige exploitatie ter beschikking gesteld. Verscheidene le den brachten Gedeputeerde Staten hulde voor het nemen van de snelle beslissing. De fractie van de Boeren partij achtte de prijs echter te hoog. Van de zijde van G.S. werd opge- merkt; dat het moeilijk te verwach ten zou zijn, dat een particulier mee zou werken aan voortzetting van de exploitatie of openstelling van het terrein. De belangstelling voor de Linnaeushof in de afgelopen weken was bijzonder groot. Uit Amerika is op Schiphol gearri veerd de choreografe Anna Sikolow, die voor het a.s. Holland Festival in opdracht van het Ned. Dans Theater een choreografie ontwerpt voor het werk van Bertolt Brecht en' Kurt Weill, getiteld „De zeven hoofd zonden". Dit ballet zal worden uitgevoerd ln juli a. s. in Tilburg op 7, Schevenin- gen 11, Rotterdam 13 en Amsterdam 14 juli. Het is voor de derde maal dat Anna Sikolow in ons land is voor het maken van een ballet voor het Ned. Dans Theater. Zij maakte voor dit gezelschap de balletten „Rooms" en „Dreams" resp. in 1959 en 1966. pressies uit Mexico getuigen. Hier is sprake van hoge orde, waarbij de re onderwerpen aandachtige ring tenvolle verdienen. (door de VOORDELIGER DAN BOTERMARKT TEL. 01710—25036 De Britse ambassade Peter Garran heeft gistere drie directeuren van Neder musea de versierselen uit[ als „Honorary Commander Order of the British En V.l.n.r.; dr. A. van Scl (Rijksmuseum Amsterdam Peter Garran, dr. A. D. f (Mauritshuis Den Haagen Bender (Universiteit - Ar dam). Ook in sommige kleinere plaatsen waar geconcerteerd werd, was het succes groot en genoten dirigent en orkest van een aandachtig en oprecht publiek. Bijvoorbeeld in Newhaven waar de Yale-universiteit is en in Oberlin (Ohio) waar een college ge vestigd is met een in héél Amerika beroemde muziekafdeling, was het publiek jong en stimulerend. „Wonder der orkestwereld" (Van onze Amerikaanse corespondent) De tournee van het Concertgebouworkest in de Ver. Staten is een ware triomftocht geworden. Bijna overal vonden dirigent Bernard Haitink en zijn mannen een enthousiast publiek en lo vende recensies op hun weg die 22 april in Raleigh (North Ca rolina)) begon en via Washington, New York, Newhaven, Ro chester, Oberlin, Cleveland, Detroit en Chicago maandag naar Montreal voerde, waar het orkest in het kader van de wereld tentoonstelling drie concerten op het programma heeft staan. deze zo sympathieke jonge dirigent niet tot het genus van flamboyante, extroverte en op schittering georiën teerde orkestleiders behoort, bleek trouwens tot vele critici doorge drongen te zyn, al zagen zjj, dat vaak eerder als een pluspunt dan als een reden tot bedenkingen. Zelfs het weekblad Time, bepaald niet ver maard om zijn begrip voor beschei den soberheid, wijdde een „tweeko- loms" stuk aan Haitink en loofde vooral zijn Bruckner-intepretatie. Na de goede ontvangst van het or kest in New York bleef alles in ma jeur gaan en werd met overgave en zelfvertrouwen gemusiceerd door de Amsterdammers, die na Washington toch een beetje geschrokken waren en voor de concerten in New York extra tot in hotelkamers toe ge repeteerd hadden. Hoogtepunt in Cleveland Waarmee de begeleiders van het orkest, zoals artistiek directeur Ma- rinu8 Flothuis, zakelijk leider mr. Guillaume Landré en publiciteitschef Bouma (aan het orkest geleend door Philips Phonografische Industrie) tenslotte de meeste last lijken te heb ben gehad was, afgezien van de ge bruikelijke angsten, dat onvervang bare musici ziek zouden worden, een tegemoetkomen aan de eisen van de Amerikaanse reclametechniek. Een van de hoogtepunten in de tournee was het optreden in Cleve land, waar de leden van het Concert gebouworkest een avond in de zaal naar het beroemde Clevelandorkest onder leiding van Georges Zeil luis terden en de avond daarop hun Ame rikaanse collega's onder hun gehoor hadden. Zeil zelf schreef vriendelijke woorden in een krant over het Am sterdamse orkest en Haitink. die voor een gastdirigentsrhap van twee weken naar Cleveland werd uitge nodigd. Volgens de Amerikaanse publicl- teitsindustrie maakt het weinig ver- schil of het produkt, dat aan de man gebracht moet worden „mondwater" is of „het wonder der orkestwereld" (zoals Klein in de New York Times het Concertgebouworkest noemde). Vandaar, dat sommigen de tournee met een paar lawaaiige stunts had den willen begeleiden. Daarvan is niets gekomen, maar gelukkig wel van wat Bernard Haitink zelf de best mogelijke reclame voor het orkest en zijn land van herkomst vond: zo mooi spelen als we maar enigszins kunnen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 14