MEM eringe vangst verwacht van TM oord zee-haring peekGScloppenburg Jezus: politieke rebel? Niet spoedig Rus naar de opnieuw ruimte? 'n gebakken broek? ja graag! Shell touring pakket19 Ierse Zee biedt perspectieven erh taring Gagarin „REVOLUTIONAIR NATIONALIST' Hij was een mens van zijn tijd KOOP EEN VEILIGE KOFFIEMOLEN TOMADO )ERDAG 18 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 IJmuidense bioloog: een zivakke jaarklasse „jonge" en een gering restant „oude" oor de haringvisserij in de Noordzee zijn de verwachtingen hoog gespannen. „Het zou mij verwonderen als in het ko- id seizoen veel haring wordt gevangen", zegt drs. J. J. Zijl- bioloog van het Rijksinstituut voor Zeevisserij-onder kin IJmuiden. Vorig jaar kwam een goede jaarklasse haring ie vangst. Het was de haring, die in 1963 werd geboren. De yachting, dat er in 1966 een sterke jaarklasse in de vangst verschijnen, werd bevestigd door het feit, dat de haring, gevangen werd, veelal jong en klein was. Het werd helaas ar al te duidelijk, dat de haring in de Noordzee voor 70 tot irocent uit die ene jaarklasse 1963 bestond. De werkelijkheid ard: de haring krijgt tegenwoordig in de Noordzee geen kans ouder dan drie jaar te worden. aanwezigheid van veel „jonge" ij heeft in het seizoen 19661967 tot enige vangstverbetering schip ten opzichte van de twee pande jaren. Toch viel deze st tegen voor wat de grootte van angst betrof. En afgezien van dat er in de Noordzee min- ip haring werd gevist. Er waren rs minder grote treilers ingezet, leetvisserij was nogmaals gere- trd en de spanners lieten zich lijk verleiden om ter haringvis- te gaan. Want de tongvissery het wel bijzonder goed. sar zelfs indien men deze fac- ln aanmerking neemt, dan nog de vangst in naar totaliteit aan age kant. Dit komt, voor zover an worden nagegaan, omdat de re haring die toch altijd een ienlyk deel van de vangst moet aken, wil men een aantrekkelijk mogelijk maken maar Ig voorkwam. geruimd verantwoordeiykheid voor dit zijn van oudere haring ligt Noorse visserij, die deze oude ïassen" bijna grondig heeft iilmd met haar ringnet-visserij. iet komend reizoen moet er re- mee worden gehoudenener- dat er dus van de oudere ha- niet zo heel veel meer is over- anderzyds, dat, wat mgere „drie-jarige" haring be- een jaarklasse aanwezig is, die sterk mag worden genoemd biologen in IJmuiden hebben indicaties voor dit laatste. Met waren de omstandigheden, de*- jaargang 1964 is opge- hiet gunstig. Voorts liet de ig, gedaan in samenwerking Duitse biologen geen erunstig beeld zien: er was weinig jonge ha ring in het algemeen. Kort en krachtig gezegd wordt de haringvisserij in de Noordzee gedu rende het seizoen 19671968 gecon fronteerd met: niet veel jonge haring en niet veel oude haring. In Ierse Zee Wanneer nu de Noordzee geen bij zonder goede perspectieven biedt voor de haringvisserij, dan lijkt het voor de hand liggend, dat men het elders gaat zoeken. Bijvoorbeeld ten zuid oosten van Ierland, want daar liggen de vooruitzichten zoals het zich momenteel laat aanzien niet zo ongunstig. De Noordzee heeft een grcföt po tentiële haringstand. Maar deze zee wordt zwaar bevist. Het vangstgebied zuidoostelijk van Ierland heeft een kleinere potentiële stand, maar het wordt slechts licht bevist. Van het noordwestelijk van Ierland gelegen vangstgebied weet men in Nederland nog betrekkelijk weinig. Daar zou zich wel eens een vrij grote poten tiële haringstand kunnen bevinden. In elk geval wordt ook dit gebied niet zwaar bevist. Er zal nog een ander motief zyn om het niet in de Noordzee alleen te *oeken. Indien de visserij uitslui tend op de Noordzee wordt gericht, dan zal dikwijls de aanvoer hoofdza kelijk bestaan uit alleen kleine ha ring of merendeels grote haring. De marktvraag is meestal naar het pro- dukt, dat niet of weinig wordt aan gevoerd. Zo was vorig jaar grote ha ring zeer gezocht. Het is dan heel goed mogelijk, dat men in de andere visgebieden (zuid-oostelijk of noord westelijk van Ierland) het veel ge vraagde produkt in bevredigende hoeveelheden aantreft. Vorig jaar werden goede prijzen gemaakt voor Tongvisserij Zowel in 1965 als vorig jaar zijn goede tongvangsten gedaan in de Ierse Zee. Met de huidige hoogte van de tongvansten in de Noordzee lijkt het echter wel uitgesloten voor de Nederlandse schepen om daar een lonende tongvisserij uit te oefenen. Er wordt dichter bjj huis zoveel tong gevangen, dat het niet aantrekkelijk lijkt om zo ver weg te gaan. Enkele jaren geleden lag dit wel even anders. Het waren de Belgen, die toen het initiatief hamen om het eens in de Ierse Zee te proberen. Zij boekten daar uitstekende resul taten. Het verkennen door de Ne derlandse biologen van de tonggron- den in de Ierse Zee moet in het kader van de experimentele vissery dan ook worden gezien als het „het creëren van een appeltje voor de dorst in gevallen van slechte re sultaten van de tongvissery in de Noordzee". De tong in de Ierse Zee verkeert in gelukkiger omstandigheden dan de tong in de Noordzee. In de Ierse Zee komen by voorbeeld maar zelden lagere temperaturen voor, zelfs in tegenstelling met de Noordzee. Velen zullen zich nog wel herinneren hoe catastrofaal de gevolgen van de strenge winter van 1962—1963 voor de tongstand in de Noordzee zyn ge weest. Het broedsucces in de Ierse Zee is dan ook constanter dan in de Noord zee. Vandaar dat de tongvangst in de Ierse Zee meerdere jaarklassen kan beslaan. Dit is nog eens auide- lUk aangetoond tydens experimen tele visreizen in 1965 en in 1966. Minder sclielvis De verwachting over de tongvisse rij in de Noordzee voor het komen de seizoen is goed, ofschoon minder goed dan vorig jaar. Voor 1968 is een duidelijke daling van de tong vangst in de klassieke vangstgebie- Jo de Roo heeft woensdag een wielerronde in de Belgische plaats Belsele gewonnen. Hy was de snelste in de sprint van de voltallige groep van 60 renners. Zyn tyd over de 150 km was 3 uur 45 min. De Belg Theo Verschuren werd op één lengte twee de. Van de overige Nederlanders eindigde Bait Zoet als vyfde, Cees Snepvangers achtste. Rik Wouters negende en Gerard Vianen veertien de. Eintracht Frankfort heeft woens dag in Bratislava in de eerste wed strijd van de finale van de in tertoto- competitie met 32 gewonnen van Inter Bratislava. Russische kosmonaut, Joeri A. Gagarin, de eerste mens in de ruimte gebracht is, scheen gisteren de mogelijkheid nieuwe bemande ruimtevluchten met een Sojoez-capsule de nabije toekomst weinig waarschijnlijk te achten, agarin heeft in de Prawda een artikel gepubliceerd over de le vlucht van de Sojoez-I, die op 24 april te pletter sloeg lijn landing wat het leven kostte aan kosmonaut Wladimir Komarow. erst grondig onderzoek ruim'te vlucht van een nieuwe J a-capsule" aldus Gagarin, ,zal 'eer kunnen worden ondernomen aeer alle omstandigheden met ekking tot het ongeluk met het Ie vaartuig van dit type volledig frzooht, de oorzaken van het on- i weggenomen, en uitvoerige iwe tests gedaan zijn. Dit kost raard veel tyd" Sarin ontkende oepaalde geruch- die in Moskou de ronde doen dat iarow levend zou zijn aangetrof- gens in de centraal Aziatische n nadat hy in Moskou reeds (Staatsbegrafenis gehad had op 'Pril. Andere geruchten wilden Komarow in Tsjecho-Slowaldje opgedoken. en eerdere i öeilijkheden ment melding gemaakt van onvol doende functioneren van de systemen in het ruimtevaartuig". .Daarvan is ook niets gebleken uit de op aarde ontvangen gegevens, die normaal en goed ontvangen werden". Gagarin onthulde dat de verbindin gen met de Sojoez verbroken werden toen het ruimteschip de atmosfeer bereikte en de buitenantennes ver brandden. Maar dit gebeurt altyd. Vanaf dat moment kon het ruimte schip via grond-radar-instailaties ge volgd worden. De terugkeer verliep normaal en het remsysteem werkte goed. Nie mand verwachtte dan ook moeiiyk- heden bij de landing. Daarop raakten echter de para chute-kabels verward met het be kende fatale resultaat. den te verwachten. De aanvoer van de schelvis zal dit jaar aanzienlyk lager zyn dan vorig jaar. Net als by de tong en de haring heeft de schelvis maar eens in de zoveel jaar een goed broedresultaat. En daar moet de visserij dan op dry ven. Er wordt juist op schelvis byzon- der zwaar gevist: wat er is, zal dus vry snel weggevist zyn. De jaren 1964, 1965 en 1966 lieten hoge schel visvangsten zien, met 1965 als top jaar, toen de sterke jaarklasse 1961 ryp was om gevangen te worden. Van die sterke jaarklasse, de nu zes-jarige schelvis, is niet veel meer overgebleven. En na 1961 zjjn alleen zwakke jaarklassen schelvis geboren. (ADVERTENTIE) Nieuw procédé: broeken bakken vormhoudend. Zodat de plooi levenslang messcherp-vers blijft (nu nooit meer strijken I). En er kunnen geen kreukels in komen...De Koratron broek (zo heet'ie) veert steeds weer in de als- nieuwe-vorm terug. Oék na steeds weer wassen Koratron broekengebakken broeken. Daar zeggen praktische mannen (en hun dito vrouwen) "ja graag" tegen. Nu nieuw in Nederland dus bij p&c. Deze unieke vakantie er vrije-tijds broek in een 5 zomerse kleur kost slechts uu. mode tot uw diëtist In allerlei geschriften, ook in kranteartikelen, is de laatste tijd weer herhaaldelijk betoogd, dat Jezus een revolutionaire nationalist" is geweest. Een van degenen, die dit met grote na druk stelt is J. Carmichael in zijn boek „The death of Jesus" dat onlangs in het Nederlands is verschenen onder de titel: „De dood van Jezus". Het boek wijkt sterk af van de gangbare voor stelling van zaken over het leven en de dood van Jezus. Laten we het eerst in hoofdlijnen weergeven om daarna enkele op merkingen te maken. Schrijver probeert zoals hij zelf zegt „een radicale reconstructie van de loop der gebeurtenissen" te geven. Hy doet dit door uit de evan geliën die gegevens naar voren te halen, welke volgens hem de histo rische gang van zaken nog laten doorschemeren. De evangelisten heb ben immers de geschiedenis van Je zus sterk vertekend doordat ze uit gingen van hun geloof in Jezus als de Zoon van God en doordat ze het politieke optreden van Jezus hebben trachten te verdoezelen. Carmichael gaat nu uit van een sterke nadruk op het tragische einde van Jezus, n.l. de kruisdood. De kruisiging was een typisch Romeinse straf. Jezus is dus door de Romeinen veroordeeld en geëxecuteerd. Waarom hebben ze dat Schrijver geeft ter verklaring daarvan de volgende „reconstructie": „Jezus besloot na een aanvankelyke periode van prediking in Galilea over te gaan tot een gewelddadig optre den in Jeruzalem. Aanleiding hiertoe kan zyn geweest provocerend optre den van de stadhouder Pilatus tegen over het Joodse volk. Jezus bezet nu met gewapende volgelingen de tem pel. Volgens Carmichael schuilt ach ter het verhaal van tempelreiniging een oorspronkeiyk militaire actie van Jezus. De discipelen van Jezus wa ren eigenlyk zyn „luitenants". Jezus tracht zo in Jeruzalem zelf te be strijden de godsdienstige aristocratie (die de bestaande toestand wil hand haven) en de Romeinse overheer sing. Jezus neemt het op voor het verdrukte volk. „Jezus was dus een „leidende nationalist", een van de ve len, die tydens hun langdurige on derwerping aan Rome telkens weer onder de Joden naar voren zyn ge komen" (pag. 171). De militaire po ging van Jezus om de tempel te bezetten loopt door het ingrypen van het Romeinse garnizoen op een fias co uit. Jezus vlucht en verbergt zich, maar zyn schuilplaats wordt door Judas verraden. De discipelen weten nog te ontkomen, maar Jezus zelf wordt door de Romeinen gevangen genomen en terechtgesteld. Zo ein digt deze hele onderneming in een volledige mislukking en een „tragi sche climax". Verlangen naar onsterfelijkheid Uitvoerig gaat dan Carmichael In op de als vanzelf opkomende vraag hoe dan toch vanuit zo'n tragische mislukking het christendom kon ontstaan. Hfj stelt, dat het christen dom pas los komt van het Jodendom buiten Jeruzalem, in de hellenistische wereld. Daar ondergaat het grote in vloed van de toenmaals bloeiende „Mysterie-godsdiensten" met hun verlangen naar onsterfelijkheid. Cen traal komt te staan de opvatting van Jezus als de „Zoon van God" door wiens vleeswording de verlossing van de mensen mogelijk is; de mens moet één worden met deze zoon van God (o.a. in de eucharistie). Het enige grote verschil met de andere myste rie-godsdiensten was, dat dit myste rie van de godszoon nu verbonden werd met een historisch feit, n.l. de kruisiging. Zo komt byv. by de apostel Pau- lus het thema van de gekruisigde Christus centraal te staan, maar nu niet meer als een fiasco, maar juist als iets heel positiefs, hét punt van het geloof. Afwijkende mening 1. Tot zover de weergave van dit boeiende en meeslepend ge schreven boek. Het Is duideiyk dat de schryver sterk afwykt van de gebruikeiyke voorstelling van het optreden en de dood van Jezus. Toch had iets meer bescheidenheid hem niet misstaan, omdat door ADVERTENTIE GRATF Alstublieft, opnieuw,een^extra ^nTraTgkaaS ^;9ratis voordelig vakantie-artikel anderen vóór hem (met name R. Eisler) de nadruk ook al was ge legd op een politiek optreden van Jezus. De visie is dus niet nieuw, en heeft eigenlyk weinig steun on der de gezaghebbende Nieuwtesta- mentici. Dit neemt toch niet weg, dat we hoè vreemd het alles ook éérst lykt de reconstructie van Carmichael niet als pure fan tasie snel naast ons neer kunnen leggen. Hy heeft geiyk als hy uit gaat van een arrestatie en terecht stelling door de Romeinen. De evangelisten hebben later het ac cent byna geheel gelegd op het aandeel van de joodse leiders, maar dit is zeker een vertekening; deze vloeide voort uit de felle te genstelling tussen de christeiyke gemeente en het jodendom, en uit de behoefte te laten zien dat het Christendom niet staatsgevaariyk was. Jezus moet byzonder fel men sen en toestanden hebben gehekeld (met name dan op godsdienstig ge bied) hy doorbrak allerlei geves tigde tradities, byv. door om te gaan met mensen die er eigenlyk niet by hoorden (tollenaren, zonda ren). Mogeiyk heeft hy ook over zyn eigen persoon radicale dingen gezegd (dat hy „de Messias", „de mensen-zoon" was). Er waren re denen genoeg voor zyn tegen standers (de priester-adel te Jeru zalem en de Romeinen) om zyn optreden en zyn prediking als een kiem voor politieke onrust te be schouwen. 2. De grote vraag die by het boek van Carmichael echter ryst, is of Jezus inderdaad tot een ge welddadige politieke actie is overge gaan. En hier is het boek m.i. op een ongeoorloofde wyze eenzydig en vertelt het meer dan uit de evangeliën aanwysbaar is. Het feit dat aanhangers van Jezus (onder wie mogelyk Zeloten waren) en te genstanders zyn optreden als mes- siaans (politiek) beschouwden, wil nog niet zeggen dat Jezus zelf dit ook zo heeft bedoeld. Van een werkelyke militaire actie is toch eigenlyk geen spoor. 3. Bovendien is er veel in de pre diking van Jezus dat het onwaar- schyniyk maakt, dat Jezus op mi litaire wyze zyn doeleinden zoü hebben trachten te bereiken. Met name zyn universele liefdepredi- king (zie vooral de Bergrede) on derscheidde Jezus juist van aller lei andere radicale bewegingen binnen het Joodse volk. zyn op roep tot algemene naastenliefde is in volledige tegenspraak met het door Carmichael veronderstelde militaire en revolutionaire optre den. 4. De evangelisten schryven het verhaal van Jezus' leven en predi king vanuit hun geloof in hem; hoe kan het ook anders! Een ir riterende kant van het boek is daarom ook de zekere minachting waarmee schryver nogal eens over de evangelisten en met name de historische betrouwbaarheid van hun berichtgeving spreekt („ba naal", .misleidende verteltrant", „lachspiegel der christeiyke tradi tie" enz.). Zeker, de evangelisten schryven geen biografieën; maar hun beschryving moet men aller eerst volkomen positief benaderen, door aan te geven wat elke evan gelist in zyn situatie voor eigen bydrage heeft willen leveren. Een kloof 5. Een kenmerk van het boek is ook de grote kloof, die ontstaat tussen de historische Jezus van Nazareth en de Christus zoals die in de christeiyke gemeente later beleden en gepredikt werd. Ook hier is Carmichael veel te onge nuanceerd. Zeker, de gemeente ver telde het verhaal van Jezus vanuit haar geloof in hem, maar by de voorstelling welke Carmichael geeft, wordt het onverklaarbaar waarom de gemeente eigenlyk er nog prys op stelde zo uitvoerig over het leven en de prediking van de Heer te biyven berichten. Zyn lé ven bleef ook in de „hellenistische" sfeer van groot belang. 6. Op allerlei punten, met name dan in de tekening van Jezus als een politieke rebel is de schryver byzonder eenzydig. Het is echter niet zo merkwaardig dat dergelyke visies op Jezus nogal opgeld doen. Juist de laatste tyd is er weer een hernieuwde nadruk op het leven van Jezus van Nazareth in de christelyke kerk te signaleren en in dat verband moet ook de ster ke politieke „geëngageerd-heid" van Jezus sterk aanspreken. De waarde van een dergelyk boek is ook, dat het ons duidelyk wordt dat Jezus een mens van zyn tyd moet zyn geweest, die zeker op al lerlei toestanden in zyn land en volk zal hebben gereageerd. Maar al te dikwyls is er de neiging dat te vergeten, omdat Jezus ons dan in bepaalde opzichten wat vreemd wordt. Reserve betrachten 7. Het boek van Carmichael moet dus met grote reserve gelezen wor den, omdat het eenzijdig en wild is. Het grootste bezwaar is wel, dat toch weer een poging gedaan is een soort „roman" over Jezus te schrij ven. De evangeliën laten echter door hun predikend karakter niet meer toe een volledige reconstructie van de gang van zaken te maken. Is men echter bedacht op de rijkelyk grote fantasie van de schryver, dan biedt het boek toch boeiende en tot nadenken prikkelende litteratuur. H. VAN DER KWAAK 1. Naar aanleiding van Joel Carmi chael, De Dood van Jezus, Moussault, Amsterdam 1967. ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden Let erbij de aanschaf van een elek trische koffiemolen op dat u een VEILIGE molen krijgt. Een VEILIGE Moulinex Tornado koffiemolen, met stevig nylon huis en dubbel geïso leerde motor. Erzijn 3verschillende modellen: twee met drukknopscha kelaar en draaisluiting, de derde maaltalleenzolanguhetdekselaan- drukt. Prijzen: f 18,25, f21,- en f23,-. Op alle modellen volledige Tornado v.a.f 18,25 Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K.. Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13