Jongeman wilde auto: chauffeur vermoord PROVO' LOOPT NU AF DRAMA IN MIDDEN-LIMBURG LEIDSCH DAGBLAD Roofoverval bij Londense „Times' Opnieuw inval in kamp in Pakistan POLITIE NIET GELUKKIG MET STUNT BERGLAS ew gisteren DINSDAG 16 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 4 Van onze Roermondse correspondent) Een 24-jarige jongeman uit Sittard heeft vrijdagavond tussen zes en i/flfacht uur in de bossen tussen Mont- *1 fort en Sint-Odiliënberg in midden- >|1 Limburg de 78 jarige taxi-chauffeur L. H. Lamers met een pistoolschot D in de nek om het leven gebracht. get stoffelijk overschot van de be- ski jaarde man werd pas de volgende WK morgen even na 8 uur gevonden door 140! een stroper uit Roermond. Op het moment da$ deze onderweg was naar kjf de politie in Linne, liep ook een pad- "ll^vinder uit Sint-Odiliënberg langs de D dode man. Hy meldde dat bij de rijkspolitie in Sint-Odiliënberg. Terwijl de politiemannen van Lin ne en Sint-Odiliënberg nog gisten naar de toedracht van de moord, <as de dader al gegrepen in Sittard. 'oor hij evenwel kon worden inge loten, bracht hij zichzelf met een schot uit het moordwapen om het leven. Dat gebeurde zaterdagmorgen lefym 6 uur op de oostelijke helling de Sittardse Kolleberg, een iteenworp afstand van de Duitse jrens. Zes patrouillewagens, bemand met ëtnftien politiemannen, hadden hem daar >r n het nauw gedreven, na een wilde le i ichtervolging over landwegen en door weilanden en akkers. iar am s Ontsnapt Een 26-jarig meisje uit Hoensbroek ternauwernood aan de moorde naarshanden ontsnapt. Na de moord 011! p de bejaarde taxichauffeur heeft 30r jongeman haar met de axi opgehaald in Heerlen. Hij wilde ens met haar praten, omdat ings de verloving had verbroken. Hij pai - ho wist haar tijdens de pauze van de cursus avond-hbs te bewegen met hem mee te gaan. Zeven uur lang reed de jongeman haar kriskras door midden-Limburg. Hij vertelde haar van de moord en wilde haar ook naar de plaats in het Munningsbos brengen, waar hy zijn slachtoffer had achtergelaten. Dreigend heeft hy het dubbelloops pistool onderweg meermalen op haar gericht. Maar na elk dreigement trachtte hij haar weer te overreden de verloving voort te zetten. Het heeft er veel van weg, dat de jongeman in de nacht de plaats van de moord niet heeft kunnen terug vinden. Tenslotte reed hy na midder nacht de wagen een parkeerplaats by café „Postillon" in Linne op. In dat café dronken ze wat en belde de jongeman op naar de vrouw zyn slachtoffer. „Het wordt wat la ter" zei hy enkel tegen de vrouw. Ook de familie van het meisje liet hy via de buren weten, dat zy veel later thuis zou komen. Pas ver na middernacht kon het meisje zoveel overwicht op de snel nerveuzer wor dende jongeman krygen, dat hy haar naar huis brafcht. Daar sloeg zij on- middeliyk alarm by de politie. Alarm In Heerlen werd ook alarm ge- agen, toen de 78-jarige heer Lamers na middernacht nog niet terug was van de rit, waar hy om iets voor zes uur aan was begonnen vanaf het station in Heerlen. Wel had zyn vrouw kort voor middernacht een geheimzinnig telefoontje gehad, het wel eens laat kon worden. Welke opdracht de jongeman om precies zes uur gaf aan de heer La- AD VERTEN TIE MEE OF VTA.IOA.lSrTIE MAAR ALLEEN, als U ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. I U maakt gebruik van de in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 20 ot. postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. Jls BRIEF te verzenden. Frankeren met 20 ct. ^et LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon hgevuld aan ons toezendt. 'aat: poonplaats: Kwartaal abonnee Maand chtij Post doorhalen wat niet van toepassing is. Bezorging van ons blad in adresband is POST abonnement. AKANTIEADRES brste dag van toezending: öatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. mers biyft voor altyd onbekend. Vast staat, dat hy tussen zes en acht uur naar een plek in het Munningsbos tussen Montfort en Sint-Odiliënberg is gereden. Bij Montfort is de don kergroene BMW 1800 de bossen in gereden. Het spoor van de auto loopt tot op de plaats, waar het stoffelijk overschot de andere morgen is ge vonden. Daarvoor moet die wagen langs schier onberydbare bospaden zyn gereden. Op de fraaie open kam peerplaats van de padvinders uit de omliggende dorpen, midden in het dichte bos, moet de moordenaar zyn slachtoffer gedwongen hebben uit te stappen. Juist op dat tydstip trok een hevig noodweer over midden- Limburg. Met een schot in de nek uit het 30 cm lange pistool is de heer Lamers daar dat wijzen de sporen uit onverhoeds neergescho ten. Een portefeuille met zestig gulden werd later in de zak van de ver moorde gevonden. Het was de jonge man kenneiyk alleen om de wagen en niet om geld te doen. Na de alarmering in Hoensbroek en Heerlen werd een speurtocht naar de jongeman op gang gebracht. Die leverde tegen de morgen, rond vyf uur, succes op. De Sittardse politie ontdekte toen de 24-jarige moorde naar btj de auto voor zyn ouderlijk huis. Toen begon het laatste hoofd stuk van dit drama. Jacht In minder dan geen tyd joegen zes patrouilles uit Heerlen, Hoens broek en Sittard achter de vluchtende aan. Op de Kolleberg werd hy tot stoppen gedwongen. Te voet holde hy nog een stukje verder het veld in. Al zyn kansen verloren wanend trok hy het grote pistool en richtte dat op de politiemannen. Die hadden hun wapens nog in de tassen. Ander halfuur lang heeft adjudant v. Wis- telrooy uit Sittard getracht de jonge man over te halen mee te gaan naar het bureau. De politie kende hem als een grote fantast. Hy heeft al eens een belangryke zaak aangebracht te gen betaling van tipgeld. De zaak bleek later volkomen verzonnen. Ze geloofden aanvankelyk dan ook niet in het moordverhaal. Ten overstaan van de politiemacht het wapen steeds dreigend op hen gericht bekende de jongeman, wat hy de avond tevoren had gedaan. Hf> had de oude taxi-chauffeur ver moord, zei hy, om in het bezit van de auto te komen. Daarmee had hy voorgoed naar het buitenland willen verdwynen. Hij verheelde niet. dat hy eigenlyk ook van plan was ge weest het meisje te doden. Twee schoten De politie wilde een einde force ren van de even merkwaardige als gevaarlijke situatie en commandeer de de meegekomen politiehond tot de aanval. Dat was het moment, waar op de jongeman een einde aan zyn leven maakte. Het eerste schot kets te in het wapen. Een tweedie ver wondde hem dodelyk aan de slaap. Hy stierf later in een ziekenhuis. Hoofdagent Van Beuten van het Sittardse politiekorps zei zaterdag: „Waar moet het heen. Dat is al de vierde keer in nauwelyks twee jaar tyd, dat ik in de loop van vuurwa pens van verdachten heb moeten staren. Een uit vyf man bestaande, als keurige City-heren vermomde ben de heeft gisteren ruim 47.000 pond f 470.000) aan loongelden, toebeho rende aan het dagblad „The Times", buitgemaakt. Ze hadden zich in de toiletten van het gebouw verbor gen en sloegen twee leden van een particuliere veiligheidsdienst, die met het geld op weg waren naar de kas sier, in een gang op de eerste ver dieping met cricketbats neer. Ook spoten zy amoniak in de ogen van beide mannen. Zij verdwenen snel door een nooduitgang en ontsnapten in een deftige beige Jaguar, welke bestuurd werd door iemand die ge kleed was in chauffeursuniform. Een verslaggever van „The Times", die Juist arriveerde en zyn auto wil de parkeren, zag hoe de snel wegry- dende wagen langs een muur schaaf de en andere geparkeerde auto's raakte. Onmiddellyk besloot hy de Jaguar te achtervolgen, maar ver loor die in het drukke verkeer uit het oog. Hy had echter een soort van primeur. Het was trouwens de eerste keer dat „The Times" een be roving beleefde. De politie van west-Pakistan heeft iterdag opnieuw een inval gedaan In een kamp waar enkele honderden jongens dwangarbeid verrichtten on der bedreiging mishandeld te worden. De politie zegt dat er nog meer kam pen in dit gebied zyn. Zy ontdekt byna dagelyks nieuwe. Een vluchte ling zei, dat de bewakers meer dan honderd slaven in het oerwoud heb ben verborgen. Sinds de politie met haar invallen in kampen begon, zyn 33 perso nen voornameiyk aannemers van grondprojecten beschuldigd van ontvoering en gedwongen tewerkstel ling. Het loopt duidelyk af met „Provo' nu zaterdagavond ten aanhore van enkele honderden belangstellen den en betrokkenen by de sprekers- hoek in het Vondelpark in Amster dam de voormannen van Provo het einde van hun belangstelling en me dewerking hiervoor in duidelijke of in wat bedektere termen hebben aan gekondigd. Waarom trekken lieden als Hans Tuynman, Roel Verduyn, Rob Stolk en het raadslid Schimmelpenninck zich terug? Simpel omdat zij het provoceren beu beginnen te worden en naar hun me ning het „happenen" weinig zin meer heeft. Ronduit gezegd: Provo zoals het nu is. heeft noch als bewe ging, noch voor zyn deelnemers indi vidueel meer toekomst. Het raadslid Schimmelpenninck zal het witte fietsenplan nog verdedigen in de raad. Daarna zal hy zien wat hy doet. Een pikante byzonderheid op de by eenkomst bij de spre- kershoek zaterdagavond werd opge merkt, dat dit witte fietsenplan niet origineel is en al in 1928 uitvoerig ter sprake is gekomen. Het gezicht van Provo is gehavend en de voormannen zyn te vaak het slachtoffer van het politie-optreden geweest om nog plezier in de zaken te hebben. Er waren natuurlyk ook andere stemmen op de wat warrige en wei nig serieuze byeenkomst. Byvoor- beeld, die zeiden: zo lang er indivi duen zyn, die provoceren, leeft Pro vo. Duidelyk was het niet en is het nog niet, wie in de meerder heid is. Evenmin is duidelyk, wat nu het lot zal zyn van het provocentrum aan de Haarlemmerdyk, de voorma lige Apollo-bioscoop. Zaterdagavond klonk er nog luide beatmuziek, die met verveelde gezichten vanuit aan gesleepte fauteuils werd aangehoord. De provoboot is te koop tegen ieder aannemeiyk bod. Zeker was het dat een flauwe po ging tot een „happening" op het Leidscheplein zaterdagavond op niets uitliep. Men trok tenslotte naar het Sigma-centrum, maar daar verliep alles ordelyk. ADVERTENTIE ALUMINIUM JALOEZIEËN D. LADAN, Leiden Molensteeg 27 - Telefoon 21375 De gezusters Sinatra, gefoto grafeerd tijdens hun verblijf in Londen. Links Tina (18) en rechts Nancy. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft de stunt die David Berglas zaterdag avond uithaalde door geblinddoekt in een auto door de hoofdstad te rijden, met gemengde gevoelens ontvangen, zy was niet van de rit op de hoogte gesteld. Het ligt echter niet in de bedoeling maatregelen te nemen in de vorm van een proces verbaal. „In het algemeen voelen wij niets voor dergelijke stunts. Een paar jaar geleden heeft iemand anders om ge vraagd of hy net als Berglas nu, ge blinddoekt door de stad mocht rij den. Dat is toen niet gebeurd. Ach teraf is er in dit geval weinig of niets aan te doen. Het is allemaal goed gegaan. Nu nog een proces ver baal op te maken wegens een ver keersovertreding is, zo die begaan zou zyn, ondoeniyk", zei commissa ris H. Molenkamp vanochtend. NEDERLAND 1 6.45 uur Pipo de clown 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Expo '67 7.30 uur Natu toneelwedstryd 8-00 uur NTS-^ournaal 8.20 uur Praten met Toon 9.30 uur Myn oom van mars 9.55 uur Kleur in zwart en wit; tekencursus 10.15 uur Charlie Chaplin festival 10.30 uur Zorg om de mens (Humanistisch Verbond) 10.45 uur Laatste nieuws 10.50 uur Pauze 11.00 uur Teleac: kernfysica (31) 11.30 uur Sluiting NEDERLAND Nieuws Première; filmfragmenten Het naakte eiland; film Laatste nieuws Sluiting „Eten voor India" Maandagavond hield „Atten tie" een nabeschouwing over de actie „Eten voor India", die naar men hoopt 5 miljoen gul den zal opbrengen als alle giro's zyn binnengekomen. „Op zich zelf een fiks bedrag waarvan menige hongeriyder in Bihar gevoed kan worden, maar na tuurlijk een teleurstelling in vergelyking met de 26 miljoen gulden die vorig jaar werden opgehaald. Als oorzaak van het verschil noemde de heer Van Viymen van de Stichting het tydstip van de actie en het samenvallen met de kerkencol- lectes. Drs. Brouwer zag er de goede les in om een eenmaal ge slaagde verrassingsactie niet na een jaar te herhalen. Hy hoop te dat deze teleurstelling ertoe zou bijdragen dat voor derge lijke doelen een regeringsfonds wordt ingesteld. De actie zelf werd via de televisie op ade quate wyze gevoerd („dit is een actie zonder artiesten", zei men er veelbetekenend by), maar het werd snel duidelyk dat de op brengst laag zou bUjven. Voor wie zyn schade nog wil inha len: het gironummer is 100200. David Berglas De belangrijkste gebeurtenis van zaterdagavond was het slotoptreden van David Berglas. Hy reed zichzelf, driedubbel geblinddoekt en drie getuigen achterin de auto, van het Apol- lohotel in Amsterdam naar de nieuwe RAI, met inachtneming van stoplichten, kruisend ver keer en hinderlijke fietsers, een en ander met een snelheid van zo'n 40 kilometer per uur. Hel derziendheid kwam er niet aan te pas, zei hy later, maar ik begin te geloven dat hy zyn begaafdheid via dit soort uit spraken alleen maar myste rieuzer wil maken, want helder ziendheid is nog de eenvoudlg- i oplossing. Reportage Belangwekkend, om niet te zeggen verrassend was zater dagavond ook nog de Vlaam se reportage in „Achter het nieuws" over Prins Albert en Prinses Paola van België in hun gewone, dageiykse doen. Lopend op straat, een vergadering pre siderend, inkopen doend in een warenhuis, enz. Anneke Bou- man van .Achter het nieuws" zei als afsluiting te hopen, dat binnen afzienbare tyd een der- geiyke reportage ook van een van onze prinsessen kan wor den gemaakt, maar het was duidelyk te zien dat ze dat be- twyfelde. De zaterdagavond werd beslo ten met een samenvatting van een teach-in over sex, die de avond tevoren in Amsterdam was gehouden. De samenstellers waren niet teruggeschrokken voor de openhartigste betogen. Johan Heesters De zondagavond werd voor nameiyk gevuld met de „Huwe- lyksnacht in het paradys", waarin Johan Heesters de hoofdrol speelde. Een operette, die in 1942 in Berlijn in pre mière ging en in de hoofdstad van het „duizendjarige ryk" meteen 500 keer werd opge voerd. „Inzicht" Maandagavond tenslotte maak te het televisiespel „Inzicht", gebaseerd op de roman „Focus" van Arthur Miller, de dienst uit. Een boeiend gegeven (niet- jood moet bril dragen en wordt daarna voor jood aangezien), maar als een van de belang rijkste toneelschrijvers van deze eeuw zo'n gegeven tot roman verwerkt inplaats van tot to- aeelstuk, zal hy daar zyn rede nen voor gehad hebben. Miller schreef die roman in 1945, op een moment dus, zou men denken, dat het anti - semitisme in Amerika door de oorlog wat zou zyn afgezwakt. Interessant is echter dat een film met het zelfde thema, „Gentleman's agreement" (een Journalist die over het anti-semitisme wil schryven doet zich voor als jood en stuit op net zo'n mum- als Larry Newman in „Focus") in 1947 werd uitgebracht en ene Arthur Miller als cameraman had. Ik ben er nog niet achter of het dezelfde Miller betreft. In ieder geval werd ik niet overtuigd door regie en vorm geving van „Inzicht", evenmin als door de verjoodsing van Wies Andersen door diens bril met zwarte rand. Dat effect had men misschien beter kun nen bereiken door Max Tailleur een bril op te zetten. Hoe dan ook, een belangwekkend stuk met enkele goede scènes, maar alles by elkaar toch geen goed stuk. Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Licht pianospel (gr.). 18.20 Uitzending van de A.R.P. Spreker Mr. W. de Kwaadsteniet, secr. van C A.R.P. 18.30 De Springplank: jont artiesten met orkestbegeleiding. 18.55 Concertgebouworkest ln Amerika, reis impressies van Dick van der Meer. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Concilie postbus. 19.35 Klass. gram.muz. 19.4J De zingende kerk': gedachten over muzikale vormgeving en vernieuwing van de liturgie. 20.00 Omroeporkest: klass. muz. 20.50 Fatima, goud en kla tergoud, doe. (dl. 2). 21.05 Promenade orkest en solist: amusementsmuz. 21.45 Omroep dubbelkwartetmod. liederen. 22.00 Kunst: cultureel progr. 22.30 Nws 22.40 Overweging. 22.45 Dag land!: klankbeeld over Wales. 23.15 Context: 14-daagse magazine waarin op de din gen wordt doorgepraat. 23.45 Pianore AVRO: radio-Jeugddag. 18.00 Nws. 18.15 Journaal. 18.20 Volksliedjes. 19.00 Kanttekening: discussie over een act. onderwerp. 19.15 Interscholaire keuze uit de winnaars van plaatselbke interscholaire wedstrijden voor middel- bare-school-Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Dagrapport: jeugdact. 20.15 Poème et chanson. 20.45 Kreatief spel: jonge amateurs 21.15 Het Nederlands Natio naal Jeugdorkest: mod. muz. 21.45 Tekstappeal, cabaretprogr. 22.10 Gooi- se Interscholaire. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Fiets-In: terugblik op de Jeugd- dag en lichte grammof oonmuziek. 23.55 •24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 18 MEI NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. kamermuz, (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Jazz Band (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gramjnuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 Hervormde studiodienst. 11.00 Lichte gramjnuz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: act., reportages, berich ten en lichte muz. 13.30 Opera fragmenten (gr.). 14.00 De wilde vaart, detective-hoorspel, (dl. 1). 14.25 Lichte gram.muz. 15.05 Planorecital: klass. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Five O'Clock. praatje. 17.15 Lichte gram. muz. 17.50 Overheidsvoorlichting: De politie nu. Hlvlersum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strïjdl. 7.23 Lichte gram.: en reportages. (7.30-7.35) Van de pagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramjnuz. en reportages. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw). 9.00 Stereo: Klavecimbel-recital: klass. muz. 9.15 Stereo: Concertgebouworkest: klass. muz. 10.00 Populair platenprogr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Kamerorkest Ple- ter Hellendaal: klass. en mod. muz. 12.00 Lichte muz. van Amerikaanse bodem (gr.) 12.22 Voor het platteland 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Viool en piano (opn): mod. muz. 14.30 Sopraan en piano: mod. en klass .liederen. 15.00 Voor de schooljeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gramjnuz 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 VARA's Popshow: dan8orkest en solisten. Hilversum 3. 240 m. en FM AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoscoop: gevar. muzik. progr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operette-varia. 13.00 Nws 13.02 Act. 13.05 Vrolijk pla tenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platen progr. v.d Jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35-18.00 Hlllbilly- tlme: progr. van Country and Western TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinde ren. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 ADVERTENTIE Want Doublemint Jouwen bevor dert de spijsvertering. 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet Kunstbezit. 19.40 Herten, een impres sie van het leven der herten. 19.51 Uit zending Stichting Socutera: een film pje over het diaconaal sociaal Jaar. NTS: 20.00 Journaal en weerbericht. NTS: 20.20 Uitzending van de Com munistische Partij van Nederland. 20.30 Inburgeren, doe. progr. 21.00 Ka mers te huur (The Apartment), speel film. 23.00-23.05 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nws. ln het kort. NCRV: 20.05 Eén horizontaal, quizprogr. 20.20 Attentie voor 6port. 20.40 Bouwen aan zee, doe. 21.10 Meditatie. 21.20 Van nul uur één tot middernacht. TV- feuilleton 21 45 Vlooi en plano: mod. muz. NTS: 22 15 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: De detaillist als ondernemer (14 - herhaling.).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5