Mogen jongeren huwelijk experimenteren? voor het Discussie op Leidse jeugddag GOUDEN RING Zweefvliegtuig maakte noodlanding in Leiden ETEN VOOR INDIA" Lexington „Aardig" spel bij Folk Beat 14 Leids viertal kwam met de schrik vrij Milde straffen voor Duitse studenten DINSDAG 16 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 I* De inleiders van het „sexperi-Schimmelpenninck en Oras, me ment" in de Leidse Stadsgehoor- vrouw Engelsman, ds. Wapenaar zaal: v.l.n.r. de heren Theunissen, en mej. Van Duine. (Foto LJD./Holvast) 4.45.1 De Leidse Stadsgehoorzaal was gisteren het middelpunt van een netwerk dat zich tot de voetbalterreinen in de Kikker- S polder en enkele sportzalen in de stad uitstrekte. Het Bree- 445' straatgebouw was tevens het ontmoetingscentrum van een klei- le -ne duizend christelijke jongeren, die in Leiden hun provinciale a 9?dag hielden. Zij konden zich op deze tweede pinksterdag wijden 4,4!' aan sport en spel, aan zang en (volksdans. In de Kikkerpolder ifutkwerd een voetbaltoernooi gehouden, in de sportzalen resp. aan 4^ de Pieterskerkgracht, de Langebrug en de Lammenschansweg, probeerden de volleyballers een eerste prijs te behalen. Voor en]het onderling radiocontact zorgden padvinders van de Ewout '4.4! Joppenszgroep. De Stadsgehoorzaal bood in de ochtenduren onderdak aan de tafeltennissers, de dammers en de schakers, de I klaverjassers en de volksdansers. De CJV-ers die niets van hun leoj sportieve gading vonden bleven na de officiële opening van u^|deze toogdag door de loco-burgemeester van Leiden ,de heer sitwS. Menken, in de grote zaal om te debatteren over de vraag of u3 jongeren vrij mogen experimenteren op het gebied van de sexualiteit voor het huwelijk. SEXPERIMENT Over dit „sexperiment" werden ichtereenvolgens inleidingen gehou- fü^11 door de psycholoog drs. R. Gras, hervormd predikant P. Wapenaar en door drie jeugdige Amsterdam mers, t. w. mej. A. C. van Duine, de leer T. Schimmelpenninck en J. N. Iheunissen. Als gespreksleidster fun- *erde mevrouw A. Engelsman, die ragen en antwoorden kort en ondig samenvatte. Algemeen was UjjJmen op deze „teach-in" van oordeel bee] dat de theorieboekjes over sexualiteit ersleten zijn en dat de theorie ge- tel anders is dan de ervaring. Drs. zei het in zyn inleiding over experiment voor het huwelyk 1 provocerend. Hij vond het on- [erantwoordelyk dat mensen met el- ;aar trouwen zonder elkaar eerst te lebben leren kennen in de g«ichamelijke eenwording gedurende penjten langere periode. Sexualiteit volgens hem geen kwestie van mo- allteit. „Moraliteit is de wijze waar- H Kindertheater in *j Stadsgehoorzaal th« De commissie „Jeugdvakantiebe- i g^igheden" had vandaag in de Leidse hnlJBtadsgehoorzaal twee kindercabaret- 'Mjêöorstellingen georganiseerd. In de Trote zaal waren de kinderen twee uur lang vol aandacht voor het kin- 'dertheatergezelschap Carla Flink. De nieider van de groep zeg maar J^Peter bracht wat hy noemde „het ^publiek van de toekomst" (6-13"jaar) rvilrect al in de goede stemming met jjhet aankondigen van het optreden van Batman en Robin, die na de pau- el tfce him avonturen met de gevaarlijke 'b Lraadselman" lieten zien. Pipo de EI clown kon helaas niet naar Leiden 1 u.'komen, omdat hij het verschrikkelijk nadruk heeft, doch zijn broer Tako jgjj'jlnaakte het jeugdige publiek even hard aan het lachen. Voordat de gro- Towfe goocheltoer werd vertoond kwam ur;|eerst het optreden van een accorde- 'jonist, die een potpourri speelde van rpribedjes, die allen uit volle borst wer- r. ®|den meegezongen. Daarna wist Peter m"joet assistentie van een jongen en tetipneisje uit de zaal zonder meel of bo- IEI ter een prachtige cake te bakken. u;Een enorm succes was ook het op treden van Charlie, de sprekende die erg ondeugend was en steeds baas en het publiek voor de gek Kln*hield. Maar eindelijk was hij dan jtoch bereid om samen met een lief iTfj'klein meisje het liedje van poesje mauw te zingen. Het was jammer, j Dj dat niet veel meer meisjes en jongens naar de ochtendvoorstelling waren gekomen om van deze uitstekende kindervoorstelling te genieten. ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. op je met je partner omgaait", aL- dus de psycholoog. „Onthouding na het opwekken van een zekere op winding bij de partner kan bijzonder immoreel zijn", zo vervolgde hij. De heer Gras zag niet in waarom de vreugde van het liefdesspel aan de jeugd ontzegd zou moeten wor den. Sexualiteit is volgens hem een spel dat in principe met z'n tweeën wordt gespeeld en waarbij de een met de ander rekening moet hou den. Ds. Wapenaar had bezwaren tegen het woord experiment waar het om de sexualiteit gaat. „Uit het Hoog lied blijkt dat sexualiteit een van de aangename dingen in het leven is, maar al het mooie kan ook wor den verknoeid", aldus de predikant. „Sexualiteit is niet hetzelfde als 's avonds voor het slapeh gaan een bal gehakt uit de automaat trekken". Hij was van mening, dat lichamelij ke omgang tussen twee mensen al tijd beleefd moet worden in de ruim te van de verliefdheid en de liefde. Het met elkaar naar bed gaan vóór het huwelijk mag volgens hem on der geen voorwaarde een „testcase" voor dit huwelijk zijn. Ds. Wapenaar had er geen bezwaar tegen dat twee mensen in hun verlovingstijd pro beren te ontdekken of ze in sexueel opzicht wel bij elkaar passen maar dat hoeft volgens hem niet persé in bed ontdekt te worden. Tus sen al deze opvattingen door gaven enkele jongeren uit de zaal waar bleven de meisjes? hun mening over dit onderwerp ten beste, de een uiteraard wat genuanceerder dan de ander. Een van de algemeen aan vaarde stellingen was dat een vlot geslachtelijk verkeer voor het huwe lijk nog geen garantie behoeft te zijn voor een geslaagd sexueel leven tij dens dit huwelijk. Omgekeerd kan ondanks een aantal mislukte experi menten in de verlovingstijd, het ge slachtelijk verkeer in het huwe lijk een succes worden. Beat Later op de middag kwamen alle CJ.V.ers gezellig bijeen, eveneens in de grote zaal, om te luisteren naar beatmuziek van „The Blues Incorpo rated" met moderne poëzie door Cees Boender, „The Young Sisters" en het „Lowland Trio". Het „Corkscruw Combo" uit Gouda zorgde voor de muzikale omlijsting van deze Jonge rendag. Ook was er 's middags een gezamenlijke bezinrJ ng op het piink- sterfeest, waarbij de Leidse jeugd predikant ds. A. J. Lamping voorging. In de avonduren was er een slotbal, waaraan het Leidse showorkest The Rhythm Seven meewerkte. Bij naderende onweersbui Een zweefvliegtuig heeft gistermiddag omstreeks half drie een geslaagde noodlanding gemaakt op het opgespoten terrein achter de Haarlemmer weg in Leiden-Noord. Het toestel werd bestuurd door de Hagenaar H. J. Hoffman, die ruim een kwartier voor de noodlanding van het vliegveld Valkenburg was opge stegen. Hij verklaarde tegenover de politie in verband met een naderende onweersbui te zijn afgedreven, waardoor de noodlanding noodzakelijk was. Het toestel, dat zich over een afstand van vele tientallen meters door het zand heeft geploegd, is eigendom van de Zuidhollandse Zweefvliegclub. Het is inmiddels naar Valkenburg teruggebracht. T> Geachte redaktie. In het belang van de hongerende medemens wilt u onderstaand stukje wellicht opnemen. Zaterdag 13 mei werd er voor de tweede maal een nationale inzame ling voor hongerend India gehouden. Er zijn aan deze aktie vele publika- ties van pro- en contra meningen voorafgegaan. Officieel is de aktie nu afgesloten. De beeldspraak heeft een wat wran ge bijsmaak, maar gezegd zou kun nen worden, dat mijn ingezonden stuk dus als „mosterd na de maaltijd komt". Toch wil ik niet nalaten het in te sturen, want de sleutel tot de oor zaak van het teleurstellende resul taat moet m.i. bij de publiciteitsme dia gezocht worden. Naast het. volgens velen slecht ge kozen, tijdstip van de aktie zijn de berichten over verkeerde besteding van het geld, corruptie en wat dies meer zij legio geweest. Daar tegen over stonden ook zeer veel berich ten. waarin deze beweringen tegen gesproken worden. De mens is echter maar al te vaak geneigd de negatieve berichten voor juist te houden. Het Leidsch Dagblad heeft, voor zover ik het kan beoordelen,een re daktie, die zich niet gauw aan on juiste berichten schuldig zal maken. Ook de lay-out van uw blad zal door gaans wel in vertrouwde handen zyn. In uw blad van 6 mei hebt u op de frontpagina echter de onvergeeflijke fout gemaakt het artikel over de dreigende bederving van 360 ton melkpoeder in India direkt onder de aankondiging van de aktie „Eten voor India" te plaatsen. Mislukken van de aktie in Leiden dus bij voor baat verzekerd. Laat het bericht juist zijn. Het is ook waar. dat er honderdduizenden koeien nutteloos rondlopen en dat de vele Indiërs, die op spijkerbedden hun tijd verdoen, zich nuttig zou den kunnen maken. Misschien is het zelfs waar. dat er een klein percen tage van ons geld aan de strijkstok blijft hangen. Allemaal verschijnse len van een sociaal onderontwikkel de staat Maar al zou er slechts 50 van het bedrag resulterend uit een goede geslaagde actie op de juiste plaats terechtkomen, dan nog redden wij vele onbetaalbare mensenlevens. Wat ook de oorzaak is. de situatie in India is blijkens de televisiebeel den uiterst kritiek. Twijfel wekken omtrent juiste besteding, corruptie e.d. is journalistiek beschouwd mis schien correct, doch zoals dit door u werd gedaan bepaald ontactisch. Zet het volgende tot slot a.u.b. vet. AKTIE ETEN VOOR INDIA Giro 100.200 Uw abonnee C. J. Wisse Paramaribostr. 57 - Leiden. Naschrift van de Redactie Een krant heeft nu eenmaal de plicht de zaken objectief voor te stellen, on geacht de mate van sympathie, wel ke de desbetreffende actie al dan niet geniet. Wanneer wij in onze kolommen alleen maar melding zou den maken van de ellende, welke de hongersnood in India ontegen zeggelijk veroorzaakt en niet van de factoren, welke die actie ongunstig beïnvloeden; zou men ons terecht een eenzijdige voorstelling van zaken kunnen verwijten. Het is nu eenmaal niet verstandig de ogen te sluiten voor de werkelijkheid en uitsluitend het hart te laten spreken, ook al is dit laatste uit zuiver menselijk oog punt begrijpelijk en zelfs in hoge mate te waarderen. De conclusie van de geachte inzender, dat onze publi- katie de actie in Leiden bij voorbaat heeft doen mislukken, is op z'n zachtst gesproken voorbarig en naar achteraf blijkt ook onjuist. De op zaterdag 19 februari 1966 ge houden inzameling in Leiden bracht f 135.725 op, die op zaterdag 13 mei 1967 f 30.465, dus ongeveer 22 het geen méér is dan het landelijke ge middelde van 20 De algemene verwachting was trouwens dat het resultaat dit jaar aanmerkelijk ten achter zou blijven bij dat van 1966 en die verwachting is helaas! bewaarheid. Teneinde evenwel onze sympathie met het doel nogmaals te accentue ren, voldoen wij gaarne aan het ver zoek van de inzender om het giro nummer van de actie nog een keer onder de aandacht van onze lezers te brengen. Officiële puhlikaties NADERE REGELEN, BEHORENDE BIJ DE BOUWVERORDENING DER GEMEENTE LEIDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maanden ter secretarie van die ge meente (kamer 111) voor een leder ter Inzage liggen de door hen bij be sluit van 21 april 1967 vastgestelde „Nadere Regelen, behorende bij de bouwverordening der gemeente Lel den". overeenkomstig de desbetref fende, vanwege de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uitgegeven model-nadere regelen, alsmede de door hen bij dat besluit daarin aan gebrachte wfjzlgdngen. Lelden, 16 mei 1967. ADVERTENTIE een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Leidse huismoeder beloonde zich zelf Een huismoeder uit Leiden vond een portemonnaie en bracht die als eerlijk mens naar het politiebureau. Maar haar eerlijkheid ging niet zo ver, dat zij de inhoud van de porte monnaie onaangetast liet, ze beloon de zichzelf met f30,-. De officier van Justitie had voor dit soort eerlijkheid weinig waarde ring, maar omdat inmiddels de dertig gulden weer zijn gestort, wilde hij wel volstaan met een geldboete van f. 75. De rechter veroordeelde conform de ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens; kandidaats Frans taal- en letter kunde mej. E. M. Dekker (Ba- rendrecht)kandidaats Slavische taal- en letterkunde mevr. C. A. Vis serde Graeff (Wassenaar); kandi daats klassieke taal- en letterkunde de heer C. J. H. M. Popelier (Lei den) en mej. A. M. v. d. Valk (Lei den) doctoraal klassieke taal- en let terkunde de heer J. G. v. d. Tak (Leiden); doctoraal Franse taal- en letterkunde mevr. M. B. den Her der—Meijer Drees (Oegstgeest)pro- paedeutisch Godgeleerdheid mjuffr. E. M. IJ. Buursma (Den Haag). Het optreden van een Haagse com binatie, zaterdagavond voor de Leid se jazz-society Folk Beat 14 in de hockeykantine van het sportpark Roomburg, is hoewel kwalitatief wel wat minder dan de laatste maan den gebruikelijk goed geslaagd. Het was er gezellig druk en het spel verdient het predikaat „aardig." Af was het allemaal echter niet en het feit, dat de gelegenheids combi natie bestaande uit André Drop (trompet), Arie van 't Hof (tenor sax). Rob Goudzwaard (piano), Rob de Tombe (bas) en Bernard Otten (drums) voor dit optreden slechts twee repetitie-avonden heeft gehad is daaraan niet vreemd. De combinatie als geheel helde sterk over naar een Bop-ensemble, waarin de blazers zwak waren en de ritme-sectie het behoorlijk deed. De blazers (André Drop en Arie van 't Hof) bewandel den teveel de gebaande thema's en van improvisatie was eigenlijk geen sprake. Uitblinker in de combinatie was Rob Goudzwaard (al eens eerder bij FB 14 geweest met een eigen com binatie), die door zijn spel het „onge ïnspireerde" spel van mede-combina tieleden wat wist te verdoezelen. De beste nummers van het optreden wa ren Wee-Dot en Lover Man. Ook „Show me the way to go home," The Preacher (van Silver), No Moe (Rollins) en Sack-o-woe (Adderley) behoorden bij de kwalitatief betere groep. De (gebruikelijke) jamsessions na afloop konden de vergelijking met het hoofdoptreden met gemak doorstaan. Er werd meestal ook wat enthousias ter gespeeld. Het programma van Folk Beat 14 vermeldt voor dit seizoen nog twee avonden. De eerste (op 3 juni) is met het trio Carl Schulze en de tweede op 24 juni. Tijdens deze slotavond, die tot 4 uur 's morgens zal duren, komt een groot aantal Leidse combinaties voor het voetlicht; o.a. kwartet „The Moanin Attics," trio „Kees Nix," kwartet Rob Goudzwaard en trio van Leo Wenink. Auto te water Drie jongens en een meisje, al len uit Leiden, stonden gisteravond laat druipnat op de Haarlemmerweg van de schrik te bekomen. In het water langs deze weg lag de auto van één van de jongelui. De wagen was te water geraakt, doordat de 19- jarige bestuurder met te hoge snel heid over de Haarlemmerweg reed, althans volgens de politie. Naast de bestuurder zat een Leidse typiste. Beide inzittenden zagen kans om zich uit de zinkende auto te bevrij den. Inmiddels waren echter de 20- jarige A. J. de Klerk uit de Groen- oordstraat en de 17-jarige H. La- man van de Vaartkade gekleed in de Haarlemmertrekvaart gesprongen om te onderzoeken of er nog meer mensen in de auto zaten. Hun moei te bleek tevergeefs te zijn geweest. Noch de drenkelingen, noch de red ders hadden letsel opgelopen. Wel Inzameling Leiden sterk gedaald Overeenkomstig het lande lijk beeld is ook in Leiden de opbrengst van de zaterdag ge voerde actie „Eten voor India" tegengevallen. Bracht de Leid se inzameling op 19 februari van het vorig jaar 135.725, op, zaterdag kwam men niet hoger dan een totaalbedrag van ƒ30.465,—. Met een per centage van 22% ligt Leiden echter nog iets gunstiger in vergelijking met het landelijke beeld (20%). Diefstal Legermuseum Overeenkomstig de eis van de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, veroordeelde de Haagse rechtbank vanmorgen twee Berlijnse studenten tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Van 't Veer hield in zijn eis rekening met de mogelijkheden van de verdachten om hun studie af te kunnen maken en vroeg daar om, naar hij zei, een milde straf van drie maanden met aftrek. De recht bank veroordeelde conform deze eis, op grond van dezelfde overwegingen. De twee studenten zullen op tijd weer in Berlijn kunnen zijn om hun studie af te kunnen maken. De twee jongemannen, werden schuldig bevonden aan inbraak in en diefstal uit het Legermuseum in Leiden. Zy maakten daar 22 wapens buit, die bestemd waren om Oost- duitse studenten te helpen vluchten naar het vrije westen. De jongelui waren zich er zeer wel van bewust grote risico's te lopen, zowel by de hulp by het vluchten, als by het in breken in het Legermuseum. De of ficier vin justitie merkte veertien dagen geleden op, dat de beide ver dachten emotioneel by de situatie in Beriyn en Duitsland betrokken zyn, waardoor zy er toe konden komen wildere plannen te maken dan ver antwoord is. De gestolen voorwerpen zyn aan het Legermuseum teruggegeven De werktuigen van de studenten zyn verbeurd verklaard, hun auto, •-ar mee zy naar Nederland gekomen waren, krygen ze terug. werden de inzittenden van de auto en de jonge Laman naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht voor een prik ter voorkoming van de ziekte van Weil. De brandweer heeft de auto op het droge gehesen. Boete en intrekking van het rijbewijs Monteur (19) reed maar raak „Dat rydt maar raak", zei de of ficier van Justitie by de Haagse po litierechter. mr. Van der Bruggen, tegen een 19-jarige monteur uit Was senaar. die terecht stond. De mon teur had met zyn auto op de Hoge Ryndyk by Leiden stil gestaan en wilde daarna weer de grote verkeers weg op gaan Juist toen er een auto De jongeman doofde na de bot sing zyn lichten en ging er vandoor. Dat was niet het enige feit waarvoor hy zich had te verantwoorden. Hy bleek nl. niet in het bezit te zyn van een rybewys en hy had ook geen verzekering en geen belasting. „De ramen van myn auto waren beslagen", aldus het verweer van de jongeman, die overigens ontkende, dat hy de lichten had gedoofd. De officier van Justitie vorderde f 150 boete voor de aanryding en f150 boete benevens zes maanden intrekking van het rybewys voor het doorryden na de aanryding. De rechter veroordeelde conform die eis. Leidenaar (65) gaf bromnozem klap De Haagse politierechter voelde be slist met verdachte, een 65-jarige in woner van Leiden, mee. De man stond terecht wegens mis handeling, maar de rechter toonde begrip voor de situatie. Verdachte was in dit geval het slachtoffer van enkele „bromnozems", die hun mo tor in een naast de woning van ver dachte gelegen brandgang avond aan avond lieten knetteren. ..Ja. ik ken dat", stemde de rech ter in. Nu is verdachte zelf onder behande ling van een arts, ook al in verband met zyn zenuwtoestand. Toen op een avond het geknetter hem weer te erg was geworden, ging hy naar buiten en vroeg waarom al dat lawaai nodig was. „Toen hy wegreed zag ik hem grynslachen en dat maakte me woedend", verklaarde verdachte. „Is te begrijpen", stemde de rech ter in. Hy begreep ook, dat er een klap op gevolgd was. „Mag niet", stelde de officier van Justitie vast. maar hy wilde reke ning houden met de omstandigheden en volstaan met f30 boete.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3