Vakantie may o Op trek met de pollepel ZATERDAG 13 MEI 1987 LD.-EXTRA I kantenklaar in heel veel smaken en niet duur Qok! VANAF 90 CENT n tafelklare smidverrassing BIJ DE LUNCH het tï rrtet moeilik aal vallen, de voor uw huidtype juiste orème of olie uit te zoeken. En nog een laatste goede fópi Gebruik tijdens het zonnebaden vooral geen poeder en verfris de huid niet met een alcoholbevattend watertje. Met name dit laatste zou beslist onprettige gevolgen hebbent hardnekkige bruine vlekken, die u haast niet weer kwijt raakt. BADMODE Links: een Tweka-badpak van badstof met een horizontaal streep* dessin, mer: Silhouet: Gerekend naar de et^. lering vallen drie hoofdgroepen te onderscheiden: een uitgesproken sportieve groep. romantische" vormgeving en „strakke lijnen". De halslijn is veelal een diepe, scherpe V; vele andere modellen worden aan de bovenzijde begrensd door een ronde hals en ver zij waarts geplaatste schouderbandjes. Deze laatste zijn: spaghetti en zelfs vermicelli-dun! De ruguitsnijding ia vrijwel over al zeer diep (V-vorm of vierkant), In het algemeen geven de badpak ken in '67 een optimale oppervlakte van het lichaam vrij voor het zon nen. Vandaar, dat ook de minikini ruimschoots vertegenwoordigd is! De beenuitsnijding is recht tot lichtelijk opgesneden; de minikini's vragen uiteraard een veel duidelij ker opwaarts gesneden pijpje. Materialen: Alweer een sterke uitbreiding aan stoffen. Vooral de dunne en zéér dunne stoffen ko men ruimschoots voor. (Er zijn complete, zéér decente badcostuuma ééndelig die 60 a 70 gram we gen!). Dessins: Belangrijke toename van dessins en dessin-genre. Alleen reeds bij de druks komt men aan een aantal van bijna 100 verschil lende dessins! Deze kunnen ver deeld worden in abstracte dessins (Dubuffet, Pucci); Island Prints (Stille Zuidzee)Single Flower Prints (Zonnebloem, Passiebloem), Multi flower Prints; Fantasiedruks. De verscheidenheid bij de jacquards is iets beperkter. Kleuren: Lichte briljante kleuren; veel „iJs"-kleuren, zoals citron, pis tache. noisette e.d. Rood/blauw en rood/wit/blauw-combinaties ko men veel voor, alsmede variaties op lila, geel en oranje. Diversen: Als fournituren worden dikwijls ote ringen, gespen, treksluitingen e.d, toegepast. Muggebeten De ervaring, dat de ene mens veel meer last heeft van muggen en andere hinderlijke of zelfs ge vaarlijke insekten is niet van van daag of gisteren. Het spraakge bruik wil dan, dat de vakantiegan ger, die bijzonder veel last heeft van muggen „zoet" bloed heeft Op een entomologen-congres in New York is lang en breed over het verschijnsel, dat speciaal mug gen bijzonder kieskeurig zijn ge sproken. Bij de discussie is de theo rie, dat de bloedsamenstelling be palend is voor de aantrekkings kracht van het slachtoffer niet be vestigd. Mensen met een niet al te gevoelige huid hebben belang rijk minder last van muggebeten dan zij, die zijn uitgerust met een tere huid. Dat zou dan ook ver klaren, waarom oudere mensen minder last hebben van muggebe ten dan jonge; de huid gaat zich op hogere leeftijd verharden. Wie wijde poriën heeft, is ook gevoelig en wie zich vaak baadt loopt min der risico dan degene die zich min der aangetrokken voelt tot een bad. Bepaalde geuren schrikken mug gen af: na het eten van asperges zal men geen last hebben van deze vervelende begeleiders. Eenvoudige middeltjes tegen muggebeten: betten met een azijn- oplossing, bij sterke zwellingen met een vier-procentsoplossing van menthol-spiritus of aloë-tinctuur, of het aanleggen van een verband met dergelijke oplossingen. Het jeuken vermindert dan snel. ADVERTENTIE Kostelijk voor uw kinderen GRAPILLOH alcoholvrij druivensap ^EBILSTEURr^) Boter betvaren Koop tijdens de vakantie niet teveel boter tegelijk. Omwikkel de botervloot met een natte doek. Als u zo'n dubbelwandige kampeerbo- tervloot hebt, doe dan vochtig 8chuimplastic tussen de dozen. Doordat het vocht verdampt blijft de boter koel. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is verschenen „Op trek met de pollepel", een boekje waar in de heer C. P. Veenhof, zelf een enthousiast kampeerder menu's en recepten geeft voor jonge kampeer ders. Daarnaast bevat het een heel klein beetje voedingsleer, wat hy giënische tips en wenken voor het koken (waarop en waarin) en voor de keukeninventaris. Dus als de kinderen met alle geweld met een tentje willen gaan trekken laat ze dan en geef ze dit boekje mee. 't Kan u de kop niet kosten: u plakt op de adreszijde van een briefkaart f 0,55 extra aan postze gels en stuurt de kaart naaf het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan van Copes van Catten- burch 44, Den Haag. Om u een indruk te geven van de degelijke kost die in dit boekje wordt opgedist, hier een greepje: Pas op voor besmetting „Het vergif zit niet in het voed sel, maar in de mond" is een oude zigeunerwijsheid. De opmerking is wel wys: het vergif dat vanuit de mond naar buiten komt, bijvoor beeld tijdens een i-uzie, kan de stemming in de groep bederven. Maar de wijze opmerking is niet helemaal wóar: het voedsel kan wel degelijk vergiftigd zijn, waar door je kampeer-vakantie bedor ven kan worden. Een verkeerde behandeling kan het vergif in het voedsel brengen. Wie bijvoorbeeld met ongewassen handen het eten voor zichzelf en zijn tochtgenoten klaarmaakt, kan een gifmenger zijn. Er zijn lieden, niet zo heel snuggere lieden, die met warm water en zeep hun han den wassen en dan in een van gis teren nog halfvuile pan de kapu cijners gaan opwarmen. Over de zulken kun je beter praten dan schrijven Dan zijn er nog men sen die een heerlijk vlees- of aardappelslaatje maken, en dat dan ergens in een open pannetje neei-zetten zodat er vóór het eten een aantal vliegen van kunnen proeven. Door een verkeerde behandeling Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam kan het vergif ook in het voedsel ontstaan. Zet een stuk rauw of ge braden vlees op een warme dag maar eens in een afgesloten plas tic doos weg om het de volgende dag op te eten! Alle gekheid op een stokje: we weten allemaal wel.dat diverse levensmiddelen, vooral melk, vlees en eieren, bijzonder snel bederven, 't Is niet voor niets, dat een koelkast op het verlang lijstje van elke huisvrouw staat of heeft gestaan! Eet dus in 't kamp geen restjes. Zorg steeds voor vers voedsel. En maak het met zorg klaar. Doe de afwas grondig en ge bruik er goed héét water by. Waarop koken? Het spreekt vanzelf, dat verschil lende groepen jongelui uiteenlo pende meningen hebben over spullen, waarop je moet koken, maar toch geven we enkele idee- en. Ook gaan we nog even in op wat je zoal nodig hebt aan keu keninventaris. Het goedkoopst kook je op een petroleumprimus. Zo'n primus met de inhoud van 1 liter is een bij zonder handig ding. Maar niet ie dereen kan ermee overweg, nu er weinig kans is om ermee te oefe nen. Het prettigst is als de primus is uitgerust met een zogenaamde kruisbrander. Een brandende kruis- brander maakt een hoop lawaai, maar er is weinig kans op uit waaien. Gebruik desondanks al tijd een windscherm bij een pri mus; we komen er nog op terug. Heel belangrijk by het gebruik van een petroleumprimus is, dat je: a) goed voorverwarmt met spi ritus, b) een primus pas aansteekt wanneer je hem hebt doorgeprikt (neem ruim voldoende prikkers mee drie stuks voor 14 dagen is geen luxe!) en c) de primus niet tot het randje met petroleum vult. Wie petroleum tankt in een bromfiets, vernielt zijn motor en kan niet rijden. Wie benzine tankt in een petroleumprimus speelt met zijn leven: 't ding zal als een hand granaat ontploffen. Een butaangasapparaat ls heer lijk voor degenen die niet met een primus overweg kunnen. Probeer eerst of je er een kunt lenen. Lukt dat niet, dat hoef je misschien nog niet direct een gaspit je te kópen: veel sporthandelaren verhuren ook gasbranders. Bespreek met hem welk apparaat (inhoud=kookduur> je nodig hebt in verband met de omvang van je groep en de lengte van je kamptijd. Een windscherm, dat gebruikt kan worden bij een petroleumpri mus zowel als bij een butaangas brander, is overal te koop, maar je kunt er ook een zelf maken. Vraag by de kruidenier een lege kartonnen doos, zo'n 40 cm hoog en met een bi-eedte van 30 4 40 cm. Snijd de vier kleppen van het deksel af, en maak het plakband los dat de vier kleppen van de bo dem bijeenhoudt. Snijd of knip dan een van de twee bi-ede zijkan ten zowel als de daaraan vastzit tende bodemklep verticaal door, en wel zoveel mogelijk in het midden. Smeer daaima dit stuk karton, tel kens met een« ondei'breking van een paar dagen, een paar maal ruim in met gekookte lynolie om het karton waterdicht en steviger te maken. Zo'n windscherm kost een paar dubbeltjes en gaat met een beetje geluk twee jaar mee. Verstandig zonnebaden Elk jaar wordt het weer gezegd en elk jaar weer zyn er onverstan - digen die, losgelaten in de zuide lijke zon, meteen verbranden en de rest van de vakantie met blaren zitten. Wees dus wel verstandig: bruin voorzichtig en plak er elke dag een kwartiertje aan vast. En daarna een zonnehoed opzetten of onder een parasol gaan zitten. U wordt tóch wel bruin. En boven dien gelijkmatiger en mooier van tint. Natuurlijk denkt u er aan uw gezicht vóór het zonnebad helemaal te ontdoen van elk spoortje make up. U kunt dit het beste doen met wat reinigingscrème, die u rijkelijk over gezicht en hals verdeelt en met de vingertoppen in masseert. Zo worden alle make-up en stof deeltjes opgelost, terwijl u alles met een tissue verdwydert. Desnoods een tweede tissue nemen en uw huid is brandschoon. Wilt u de huid nog wat extra verfrissen, bet dan na met een prop watten, waarop u wat alcohol-vrye gezichtstonic ge sprenkeld hebt. Nü pas is het mo ment aangebroken waarop u een dun laagje vochtinbrengende zon nebrandcrème over het gehele ge zicht, de hals en de schouders aan brengt. Er is tegenwoordig zoveel keus in dergelijke preparaten, dat HET wordt hoog tijd om de koffers voor de dag te halen en de kaarten op tafel te leggen. De vakantie staat voor de deur, dames. Even doorbijten maar, 't is zo weer september. Om in de stemming te komen een paar opgewekte plaatjes zoals bo ven van links naar rechts: Een doorknoopjurk in rood gedessineerde badstof met bijpassende tas (Gerzon). Daarnaast een mini-rokje voor heren met bijpassende handdoek en een wat langere rok voor dames met bh-tje en badjas. Alles van badstof en afkomstig uit Italië. Tenslotte een Parijse bad- nimf met ring en hoge hoed. Boven: in deze katoenen mini-creatie compleet met speer en schild kunt u zo op safari. Links: drie Franse strandmo- dellen van Jacques Esterel, alle met pantalon en bijpassende hoed.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9