I. Barends commissaris van politie in Leiden Lente brengt leven op boerderij op gang Leidse Conservenfabriek „De Sleutels" neemt „Bever" over Nederland biedt V.N. miljoen dollars aan Dr. E. W. Montroll op Lorentz-leerstoel KOSMOS Oratie prof. Ruegg Promotie Ma ZATERDAG 13 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Opvolger van cle heer J. Dreeuws ADVERTENTIE GOUD juwelier - horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Als opvolger van de heer J. Dreeuws, die op 1 mei j.l. wegens hr- Barends het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft opge- houden commissaris van politie in Leiden te zijn, is bij Kon. 'e Besluit met ingang van 1 juni a.s. benoemd de heer mr. C. Sin, Barends, thans commissaris van gemeentepolitie in de rang van hoofdambtenaar derde klasse te Haarlemmermeer. In Leiden sten krjjgt de heer Barends de rang van hoofdambtenaar tweede klasse 1945 met gunstig ge- Onze stadgenoten, dr. B.C. Dam- prof. dr. C.A. Zaalberg en volg 't staatsexamen aflegde en dat dr. C. van de Ketterij te Koudekerk hij in 1952 aan de Vrije Universiteit a/d Rijn zijn benoemd tot leden van in Amsterdam slaagde voor het doe- de examencommissie Nederlands toraal examen rechten. M.O. A. 1967. LEIDSE VEEMARKT Met het bijzonder mooie weer van de laatste week heeft de va,tte kalveren van f 2.50 tot f2.80 er lente ofwel voorzomer dan eindelijk goed haar intrede gedaan. f3—slachtnukas nir De achtergebleven grasgroei kwam snel op en schiet het jonge gras uit de grond. Het leven op de boerderij komt dan ook goed op gang en bracht de weiderij en fokkerij in beweging. De permanente vertegenwoordiger van Nederland by de Verenigde Na ties, dr. J. G. de Beus, heeft giste ren aan de secretaris-generaal Oe Thant een miljoen dollar aangebo den voor de financiering van een breed opgezet plan tot het ontwer pen van de taakstellingen waarmede Treedt 1 juni in functie Christiaan Barends werd 21 fe bruari 1916 in Leeuwarden geboren. Hij bezocht de lagere school en de l(^ rijks hbs aldaar, deed in 1934 eind examen en volgde vervolgens de in- EN d <4 Griekse koning niet naar Kopenhagen Koning Constantijn van Grieken- tea' land. Koningin-moeder Frederika en iiyfc Prinses Irene zullen niet aanwezig lijn bij het huwelyk op 10 juni van de Deense prinses Margrethe, zo heeft fceirtjhet Griekse ministerie van Buiten- ^_^|landse Zaken vandaag meegedeeld. Een woordvoerder zei dat een voor- icenagenomen bezoek van een Griekse (marine-eenheid in verband met het Ihuwelyk eveneens is afgelast. en' Na de Griekse staatsgreep had iremier Krag in het parlement ver gaard: „De Deense regering kan er t/i^begrip voor opbrengen als het Griek- koninklijke paar als gevolg van de [gebeurtenissen in Griekenland zich net in staat voelt (naar het huwe- 'ljjk) te komen". Hy maakte echter ,duidelyk, dat de in Denemarken ge- |boren Koningin Anne-Marie altyd welkom zou zijn. Zy kan echter niet omdat zij eind van de maand heeïleen kind verwacht. le om Koning Constantijn heeft gisteren ^in het paleis van Athene een bespre- iulsi|king gehad met de premier van het ;,kfclGriekse mi^taire bewind, Kollias. 0 ^Onderwerp van gesprek was de con- itrole van de junta over de Grieks- orthodoxe kerk. Het gesprek vond Si plaats een dag nadat het regime aartsbisschop Chrysotmos had afge zet als primaat van de Griekse kerk. ^1 Inmiddels is de regeïStg begonnen met het aangekondigde onderzoek 11/» naar wie vry gelaten kan worden van de politieke gevangenen. 1 De regering heeft een verbod tot verkoop van vlees op woensdag afge kondigd in het kader van haar stre ven de vlees-import te beperken. In dieifeerste-klasrestaurants en hotels zal op woensd^ wèl vlees geserveerd mogen woruen. De maatregel wijst erop dat de regering de economische gevolgen van het verlies van buiten landse valuta begint te gevoelen. De nieuwe commissaris van ■politie, mr. C. Barends. speoteursopleiding. In 1936 legde hy met goed gevolg het inspecteurs- examen af, waarna hij verschillen de administratieve functies bekleed de, o.a. in Sneek. Kort nadat hij benoemd was tot tijdelijk adjunct-inspecteur in Arn hem, werd de mobilisatie afgekon digd en brak in 1940 de tweede we reldoorlog uit. Hij nam als reserve officier deel aan de gevechtshande lingen op de Grebbeberg en werd in 1946 uitgezonden naar Indonesië, waar hij werd ingezet bij de politio nele acties. In 1950 in Nederland teruggekeerd, was hij achtereenvolgens als waarn. korpschef werkzaam in Veenendaal en als korpschef in Meppel. Op 1 februari 1958 volgde zijn be noeming tot hoofdinspecteur-korps chef te Haarlemmermeer en in 1962 zijn bevordering tot commissaris van politie. Vermelding verdient nog dat de 1 bracht Tegen verdachte in Telegraafrel 4 maanden geëist Tegen de enige verdachte in de beruchte rel tegen het gebouw van de Telegraaf in de ochtend van 14 juni van het vorig jaar, een 35-jarige man, die geen beroep heeft en on vindbaar is, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag bij verstek vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De man was het duwen tegen een auto van de Telegraaf ten laste gelegd. De officier, mr. J. H. Bergsma, zei tot de president van de rechtbank: „Het is wel een heel schrale oogst die ik u kan aanbieden van de on geregeldheden tegen de Telegraaf". De hele aanval op de Telegraaf heeft uiteindelijk geleid tot één strafver volging. zo voegde hy eraan toe. Ver dachte heeft zijns inziens de minste geestelijke bagage van allen die mee gedaan heben. De president, mr. J. A. Bletz, had eerder al opgemerkt dat men uit de stukken in het dos sier de indruk krijgt dat de man zwaar gestoord is. De helft van zijn leven heeft hij in gestichten doorge- Tweede maal Bij KB. is prof. dr. E. W. Mon troll, hoogleraar aan de Universiteit van Rochester, New York, voor de periode van 1 februari 1968 tot 1 augustus 1968 benoemd tot buiten gewoon Leids hoogleraar in de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Het betreft de bezetting van de Lorentz- leerstoel, die momenteel wordt bezet Examenkwestie bij Chr. Lyceum Aan het Chr. Lyceum te Leiden hebben zich onregelmatigheden voor gedaan bij het schriftelijk examen wiskunde. Bij het nakijken van het werk van de kandidaten van de af deling hbs heeft de corrigerend leraar getracht enkele leerlingen te bevoor delen door het aanbrengen van ver beteringen. Daar een en ander ge makkelijk was te localiseren, behoeft het werk niet te worden overgemaakt. Het komt het bestuur van het ly ceum in verband hiermee gewenst voor het mondelinge gedeelte van het examen door een andere leraar te doen afnemen. door prof. dr. C. Moller, wiens ambts termijn begin 1968 afloopt. Prof. Montroll is reeds eerdei-, en wel in het academiejaar 1960/1961 op de Lorentz-leerstoel benoemd. in 1970 een tweede ontwikkelings- decennium kan beginnen. Het ontwerpen van een raam voor een internationale ontwikkelingsstra tegie werd in het vorig najaar opge dragen aan het V.ty.-centrum voor ontwikkelingsplanning. Dit centrum is een onderdeel van het secreta riaat der Verenigde Naties. De op dracht kon echter niet worden uit gevoerd aangezien daarvoor een toe reikende financiële grondslag ont brak. De Nederlandse bijdrage, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mee, maakt het thans mogelyk een begin te maken met een onder zoek als tot dusver nog niet is on dernomen. By dit onderzoek zullen alle gespecialiseerde organisaties van de Verenigde Naties worden be trokken. Voorts zullen worden inge- sohakeld alle regionale commissies en ontwikkelingsinstituten en even eens de nationale regeringen. Het gehele raam van een strategie voor snellere ontwikkeling zal in het najaar van 1969 worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die hieraan een afzonderlijke zitting zal wijden ter inleiding van het nieuwe ontwitoke- lings-decennium. Het plan is voorgelegd en bespro ken in de V.N.-commissie van 18 economische deskundigen, die enige weken geleden onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen in San tiago de Chili bijeenkwam. De Sowjet-Unie heeft gisteren de lancering bekend gemaakt van een onbemande aardsatelliet in een baan gelyk aan die van de bemande Sojoez-I, die vorige maand te plet ter sloeg, waarbij Komarow om het leven kwam. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat de nieuwe satel liet de Kosmos-157, in een ellipsvor mige baan gebracht werd met een hoogste punt van 294 km en een laagste punt van 202 km. De kunstmaan maakt elke 89.4 minuut een rondje om de aarde in een hoek van 51 graden 30 minuten met de evenaar. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Weiderij en fokkerij in beweging Dit was op de gisteren gehouden Leidse veemarkt duidelyk merkbaar. Een grote aanvoer in de wol veesector, waaronder reeds vele lammeren, en een goede handel in de gebruiksvee- sector. De sladhbveemarkt viel echter iets tegen. Het vleesverbruik liep iets te rug terwijl de export nog zeer be perkt is. Vette lammeren en vette schapen moesten daardoor een .prijs daling incasseren terwijl de vette koeien ternauwernood prijs hielden. Ook de varkensihandel voldeed door een geringe afname, niet aan de ver wachting van hogere prijzen. Met het vooruitzicht dat reeds komende week de varkensmarkten weer zullen worden opengesteld, terwyl volgende week ook weer de eerste grote lam- merenmarkt wordt gehouden, zal ho pelijk daarmee ook het normale marktbeeld weer terugkeren. Gebrulksvee De aanvoer in deze afdeling verschilde niet veel met ver leden week. In de sector melkkoeien weinig verandering. AJs gevolg van het goede weer verliep de handel wel iets beter. Notering: melkkoeien van merkbaar in de afdeling varekoeien. Bij een korter aanbod en de betere grasgroei was de vraag meer en wer den de dieren iets grager en duur der verkocht waardoor de handel een redelijk verloop had. Ook de aange voerde kwaliteiten waren in doorsnee Iets beter. Notering: melkkoeen van f 950.— tot f 1250.— en f 1525.—, vare Jongvee Een zeer geringe aan- Wolvee Zoals bekend, vangen met ingang van volgende week weer de grote lammerenmarkten aan. Dit was gisteren al goed te merken. De aanvoer in de sector wolvee was bij voer van pinken en graskalveren, j zonder goed. waaronder reeds grote waarvan geen notering. Ruimer was koppels lammeren. Mede daardoor het aanbod van fokstiertjes, waarvoor j was de belangstelling voor de over- echter maar weinig animo was. Bij i houders en vette schapen minder, een matige handel noteerden deze temeer daar de afname voor de ex- dieren' van f 700,tot f 1000,- Vette koeien Hoewel Iets meer dan vorige week. bleven aanvoer en aanbod van vette koeien nog aan oe korte kant. Hierdoor wisten de prij zen zich nog wel staande te houden maar lagen deze wel onder druk van de invoer van Engelse en Deense koeien. Bij een matig en iets terug gelopen vleesverbruik, waarschijnlijk wel wegens het warmere weer, ging het in de handel lui toe. De indruk is wel, dat de prijzen door de top heen zijn en het vrijgeven van de varkenshandel met het over enkele weken afkomen van de landkoeien prijsdalend zal werken. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien van f 3.70 tot f 4.30 en f 5slacht- stieren van f 4 tot f 4.30 en f 4.60, worstkoeien van f3.25 tot f3.60. Vette en nuchtere kalveren De aanvoer in deze afdelingen was weer even ruimer. Ook de belangstelling was weer wat beter. Toch verliep de handel in vette kalveren nog stroef. Hoewel de dieren wel worden ge plaatst en gedeeltelijk hun weg vin den naar Duitsland, blijft het nog steeds wachten op de hervatting van de export naar Italië, dat zijn gren zen nog gesloten houdt. De prijzen waren niet lager dan vorige week, maar waren moeilijker te maken. Iets williger toonde zich de handel in mestkalvcren, die weer duurder waren, waaruit men zou mogen op maken dat men toch wel weer enige moed heeft voor de naaste toekomst. Notering per kg. levend gewicht: Hoogleraar voor O Boeddhologie port naar Frankrijk een tegenvaller is. Weliswaar heeft Frankrijk zijn grenzen voor de Hollandse lammeren geopend, maar zijn er nog slechts enkele districten die Hollandse lam meren toelaten. De handel had door een en ander een stug verloop bij lagere prijzen, vooral voor de te rijpe vette schapen, waarvan er nog te veel zijn. Een gelukkige omstandig heid is dat er weinig overhouders meer zijn, daar deze dieren niet meer concurreren kunnen tegen de jonge zware zudglammeren, die reeds wer den verkocht voor prijzen van f 100. tot f 125.Voor de fokschapen met lammeren was ook weer iets meer animo. De weidelammeren doen het ook reeds goed. waarvoor prijzen wer den gemaakt tot plm. f 105.—. Note ring: vette schapen van f85.— tot f100.en f 115.vette lammeren van f105.— tot f130.— en f150.—. fokschapen -f- 1 lam van f160.— tot f 190.fokschapen -f 2 lammeren van f200.— tot f290.—. Varkens (buiten de markt) De varkenshandel gaf bij staande prij zen nog hetzelfde beeld te zien als vorige week. Dit was een tegenval ler, want de verwachtingen waren op hogere prijzen gericht, doch de af name in de vleeshandel liep terug. Het warmere weer zal hieraan wel van invloed zijn geweest. Toch had men goede moed op de berichten, dat begin volgende week de varkens- markten weer zullen worden geopend. Prof. D.S. Ruegg, benoemd tot ge woon Leids hoogleraar in de Boed dhologie, de Voor-Indische wijsbe geerte en 't Tibetaans aan de Leidse Universiteit, aanvaardde gisteren zijn ambt met het houden van een oratie getiteld „The Study of Indian and Tibetan Thought: Some Problems and Perspectives." In zyn rede sprak prof. Ruegg over de betekenis van het Boeddhisme als godsdienst en wijsbegeerte en over de verhouding van het Boeddhis me tot de overige Indische godsdien sten en filosofische systemen. Hij legde daarbij de nadruk op het feit, dat het Indische Boeddhisme bestu deerd moet worden in het verband van de Indische cultuur als geheel. Prof. Ruegg sprak voorts over het belang, dat de studie van het Tibe taans kan hebben als zelfstandig studievak, niet alleen voor de studie van het Boeddhisme, maar ook voor die van de Indische cultuur In het algemeen. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipeerde prof. Ruegg in de ontvangstzaal van de Academie. ADVERTENTIE 4 cil. model MERC 500. 50 PK krachtig geruisloos betrouwbaar 9 degelijk zuinig smering 1:50 buitenboordmotoren Importeur voor Nederland: KIMMAN-NAUTIC N.V. Hoge Rijndijk 303, Zoeterwoude tel. 01710 - 40241 ARIE DE BOOM De N.V. Sleutels Conserven, de Leidse conservenindustrie die onlangs het eeuwfeest vierde, heeft de N.V. Beverwijkse Con servenfabriek, een bedrijf dat dateert uit het eind van de vorige eeuw, overgenomen. Het handelsmerk „Bever" zal de Leidse firma opnemen in haar produktie. Met uitzondering van het Bever wijkse gebouwencomplex en het ma chinepark, zijn alle voorraden over genomen. terwyl ook de verkoopstaf mee naar Leiden verhuist. De overname van dit bedrijf heeft het mede noodzakelyk gemaakt, dat de directie van Sleutels Conserven moest uitzien naar uitbreiding van het erwtendorsstation, sinds 1946 in Zoetermeer gevestigd. Voor de ves tiging van dit station, dat wordt uit gerust met de meest moderne ma chines, heeft man ruimte gevonden in jFoto Leldscli Dagblad) Benthuizen, met de mogelijkheid, daaraan nog eens een flinke uitbrei ding te geven. Met de verplaatsing van het bedrijf, die met ingang van de doperwtencampagne op 1 juni a.s. voltooid moet zijn, is men thans druk aan de gang. Het is een, zoals de foto laat zien, wat ongebruikelijke „ver huizing." Nadat de betonvloer was gestort, moesten eerst de kolossale machines op hun plaats worden ge zet. Is dit geschied, dan bouwt de aannemer er muren omheen en wordt de kap geplaatst. Met deze uitbrei ding wordt de capaciteit van het be- dryf circa 35% opgevoerd. De heer A.E. Voorthuisen, radio loog, promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld „Ervaringen met selectieve arteriografie van de Arteria Coellaca en de Arteria Mesenterica Supere- rior." Promotor was prof. dr. JJR. von Ronnen. De heer Voorthuisen is werkzaam als conservator van de af deling voor Radiologie van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Hy werd geboren te 's-Gravenhage en woont thans te Leiden. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Benoemd tot directeur van de stichting voor kerkelijke sociale ar beid te 's-Gravenhage ds. J. Germane te Enschede. CHR. GEREF. KERKEN BAPT. GEMEENTEN NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Lekkerland A. Muylwijk te Garderen; te Oud-Vossemeer (toez.) A .M. Lindeburg te Ter Aar (Z.-H.) te Opheuaden (toez.) A. J. Wyn- maaien te Maartensdijk; te Ferwerd (toez.) J. Visser te Harderwijk; te Giessen-Ryswyk H. A. Jellenm te Wijhe; te Apeldoorn (vac. C. Jongeboer) G. v. Zeben te Workum; te Zoetermeer (2e pred.pl.) voor bijz. opdracht (vormingswerk) (toez J. A. Poelman te Temeuzen; te Woudenberg L. Blok te Ridder kerk. Aangenomen naar Neder-Hemert J. van Vliet te Ouddorp (Z.-H.). Bedankt voor Mynsheerenland P. Warners, kand. te Utrecht; voor Berkel-Rodenrijs, v. Ridder kerk wijkgem. Den Donck) te Slik kerveer en voor Rotterdam-Delfsha ven P. Holst te 's-Gravenhage. GER. KERKEN Beroepen te Grouw-Irnsum en te Ooster-Nijkerk A. A. Zwaai, kand. te Winterswijk; te Loppersum G. Kaaksma te Nieuw - Amsterda m te Minnertsga J. Stienstra te Lan- geslag; te Beverwijk (vac. Joh. Knol) D. Bouwknegt te 's-Gravenhage-Moer- wijk; te Murmerwoude J. de Waard te Oostvoorne. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen M. C. Tanis te Barendrecht en J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Pekela-Win schoten prop. G. J. Mostert te Am sterdam. Maria-devotie In een document ter gelegenheid van zijn reis naar Fatima heeft Paus Paulus erop aangedrongen dat alle christenen ook de niet-rooms- katholieken een grotere Maria- devotie zullen tonen. Hij zei te hopen dat een dergelijke devotie kan dienen als aansporing tot ohristelyke een heid. De Paus noemt het document een „herderlijk vermaan". Hij handhaaft hierin de r.-k. leer over de rol van Maria als middelares voor de mens by God en als voorbeeld van deugden ter navolging. Met nadruk verklaart de Paus. dat Christus de weg is naar persooniyk eeuwig heil, waarby Ma ria een hulp en geen afleidende fac tor is. Deze zinsnede ïykt duidelyk bedoeld om bij de niet-rooms-katho- lieken de indruk weg te nemen dat de R.-K. Kerk teveel aandacht be steedt aan Maria.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3