Goldberg zet Amerika's oorlogsdoelen uiteen Brief van Rembrandt ontdekt? ^^0NAAL BELEg 'Wa PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 eidóe G^ejenda KONING FEISAL van Saoedi- Arabië, die op het ogenblik voor een negendaags bezoek in Londen vertoeft, zal heel wat met zijn Engelse gastheren hebben te bespreken. Ofschoon zijn land wat het aantal inwoners betreft (5 miljoen) tot de „kleintjes" behoort, is Feisal toch een machtig poten taat: Saoedi-Arabië is door zijn oliebezit en daardoor met op twee na het hoogste inkomen per hoofd der bevolking een van de rijkste landen ter wereld. Bovendien telt het de twee heilige steden van de Islam binnen zijn grenzen, Mekka en Medina, hetgeen dit land onder de mohammedanen van de gehele aarde een bijzonder aanzien geeft. Nog een factor, die tot Saoedi-Arabië's gezag bijdraagt, is het feit, dat het geen „koloniaal verleden" heeft, waardoor het zonder enig minder waardigheidsgevoel anderen tege moet kan treden, zoals de Londense „Times" het dezer dagen uitdrukte. En tenslotte is het land, dankzij de enorme inkomsten uit de olie, in staat zich aan de eisen van de mo derne tijd aan te passen door mo dernisering op allerlei gebied, het geen niet weinig tot een gepast ge voel van eigenwaarde bijdraagt. Vreemdelingen, die Saoedi-Arabië van vroeger kenden, staan ver baasd over de snelle vooruitgang en over de grote veranderingen, die zich in enkele tientallen jaren hebben voltrokken. „Ontwikkelingshulp" in de zin van financiële bijstand heeft de regering in Riad dan ook zeker niet nodig, wèl heeft zij behoefte aan technische hulp en medewer king van deskundigen, die, wanneer zij in voldoende getale beschikbaar zouden zijn, het tempo van de ver nieuwing nog aanzienlijk zouden kunnen verhogen. Beschikbaarstel ling van die hulp zal dan ook zeker een van de punten zijn, welke Ko ning Feisal in Londen ter sprake zal brengen. In sommige ongenuanceer de beschouwingen komt men de voorstelling tegen, dat er in het Midden-Oosten twee soorten landen zijn: vooruitstrevende zoals Egypte en conservatieve als Saoedi-Arabië. Niets is minder juist. Zeker, Koning Feisal zou men een „conservatieve hervormer" kunnen noemen, maar dan toch wèl met de grootst moge lijke nadruk op hervormer. Een van de tekenen van die gewijzigde ge zindheid is het feit, dat het land zoveel gemakkelijker dan voorheen te betreden is. Stond het vroeger vrijwel uitsluitend open voor mo hammedaanse pelgrims, thans be gint men meer en meer het bezoek van buitenlanders op prijs te stellen en aan te moedigen, al weet men, vooral buiten de steden, hun royale gebruik van camera's nog niet erg te waarderen. Maar de onlangs in gevoerde televisie zal ook daarin wel spoedig verandering brengen. Zoals ook de eeuwenoude achterstel ling van de vrouwen hoe langer hoe meer begint te verdwijnen, het eerst natuurlijk door het contact met buitenlanders in de stedelijke samenlevingen zoals Riad, lang zamer daarbuiten. Geen sprake van streven naar militaire oplossing Belanrgljker dan het verlenen van technische hulp is voor de Saoe- di-Arabische delegatie bij haar bezoek aan Londen natuurlijk de po litieke situatie in het-Midden-Oosten. Het noemen van Jemen en Aden beide op het Arabische schiereiland gelegen en dus in de onmiddellijke omgeving van Feisals rijk is vol doende om dit duidelijk te maken. Jemen en Aden zijn de twee gebie den waar Riad de Egyptische inva sie poogt te keren. Die verzetshouding mag men niet onderschattenzij manifesteert zich namelijk niet al leen in de steun, die de royalisten in Jemen van Saoedi-Arabië ontvangen, waardoor het de door Nasser ge steunde republikeinen nog altijd niet is gelukt meer dan de helft van het geplaagde land onder de voet te lo pen. Een tweede facet is immers, dat de krachtige houding van Riad an dere Arabische landen een alterna tief heeft gegeven. Aanvankelijk hadden zij de neiging zich neer te leggen bij de agressieve houding van de regering in Cairo: er leek geen andere keuze te bestaan. Saoedi- Arabië heeft het sluimerende verzet gewekt en de mogelijkheid van een andere keuze geschapen, zeer tot on genoegen van Nasser èn van Mos kou. Men vergete niet, dat het ge bied rondom de Rode Zee politiek- 6trategisch bijzonder aantrekkelijk is voor de Kremlinleiders. Trekt men zoals de Neue Zürcher Zeitung dezer dagen schreef een lijn zuid waarts met Moskou als beginpunt, dan ontmoet men achtereenvolgens de Zwarte Zee, Turkije, Cyprus, Cai ro (met het Suezkanaal, als de ver binding van het Westen en Azië), het Nijldal en Soedan. Eén blik op de kaart maakt in dit verband de betekenis van de Rode-Zeelanden duidelijk. Zowel ter linker als ter rechter zijde is de invloed van Mos kou terdege merkbaar. Vermoedelijk is die Sowjetrussische belangstelling nog sterk bevorderd door de Chinese concurrentie. Peking koos jaren ge leden deze gebieden, die zo belang rijk zijn uit een oogpunt van wereld strategie, als centrum van infiltratie. Van Sowjetrussische zijde wenste men dit niet zo maar aan te zien. Vandaar de krachtige steun van Moskou aan Egypte, dat niet alleen werd geholpen door de bouw van de Assoeandam, maar ook door de leve rantie van wapens voor de strijd in Jemen. Zonder die steun van het Kremlin zou Nasser zich allang heb ben moeten terugtrekken. Thans moet Saoedi-Arabië heel wat geld dat anders aan interne hervorming en vernieuwing ten nutte zou zijn ge komen, voor militaire uitgaven ter beschikking stellen, zoals voor de aanleg van een Engels radarsysteem, dat over een half jaar gereed zal zijn en het land zal beschermen te gen mogelijke agressie van Egypti sche zijde. Wat Aden betreft: ook Riad wenst, dat de Britten zich daar terugtrekken, maar dan wel op voor- De eerste vertegenwoordiger der V.S. bij de Verenigde Naties, Gold berg, heeft gisteren in Chicago ge zegd, dat hü met alle stelligheid kan zeggen, dat de veronderstelling, dat de V.S. het oogmerk zouden hebben in Vietnam een militaire oplossing na te streven door de tegenstander te vernietigen en hem een onvoor waardelijke overgave op te dringen „van elke grond ontbloot" is. Goldberg, die zei namens de Ame rikaanse regering te spreken, ver klaarde, dat de Verenigde Staten on verpoosd een rechtvaardige politieke oplossing van het conflict zoeken, maar de gedachte van de hand wij zen, dat Noord-Vietnam het recht heeft het zuiden een militaire op lossing op te leggen. te hebben, dat Hanoi bedekt te verstaan gegeven had, dat Noord-Vietnam, als de bom bardementen definitief en onvoor waardelijk zouden worden gestaakt, bereid zou zyn tot onderhandelingen, zei de Amerikaanse V.N.-vertegen woordiger, dat het in dat geval niet onredelijk zou zijn als de V.S., alvo rens zich te binden, enkele ophelde ringen zouden wensen: a) waarover zal men praten en wanneer?; b) zul len de onderhandelingen gaan over zowel Amerikaanse als Noord Vietna mese voorstellen?: c) zal het onder werp van dergelijke onderhandelin gen een eervolle regeling of eenvou digweg capitulatie van een der par tijen zijn?; d) wat zal de militaire contraprestatie zijn van Hanoi tegen over het staken van de bombarde menten?; e) hoe zou men kunnen waarborgen, dat geen van bedde par tijen militair zal profiteren van de militaire intoming van de andere partij? Volgens Goldberg zullen ae vooruitzichten op vrede beter zijn als de antwoorden van Hanoi op deze vragen „vergezeld gaan van waar borgen in plaats van vage beloften". De Amerikaanse V.N.-vertëgen- woordiger zei tot besluit, dat de V.S. geen heilige oorlog tegen het com munisme hebben ondernomen. De V.S., aldus Goldberg, willen evenmin afbreuk doen aan Peking-China, noch welke rechtmatige belangen van China dan ook bedreigen. „Wij wil len geen Amerikaanse invloedssfeer in Azië vestigen, noch een perma nente Amerikaanse militaire aanwe zigheid in Vietnam. Wat Noord-Viet nam aangaat, willen wij de regering daar niet omverwerpen. Wij eisen niets op van wat het Noordvietna- mese bewind toebehoort", zo zei Goldberg. Amerikaanse jachtbommenwerpers, afkomstig van bases in Thailand, hebben vrijdag een grote opslag plaats op zes kilometer van het cen trum van Hanoi aangevallen. In een tweede aanval in de buurt van Ha noi was een kazerne het doelwit, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. ^De opslagplaats zou zwaar beschadigd zijn. Van de ka zerne zouden vier gebouwen vernie tigd en enige andere zwaar bescha digd zjjn. Volgens de woordvoerder moesten Amerikaanse „Phantom"-escorte jachtvliegtuigen in de lucht slag le veren met Noordvietnamese Migs. Hij zei niet over gegevens te beschik ken inzake eventuele verliezen. Het Noordvietnamese persbureau heeft echter beweerd dat vrijdag vijf Ame rikaanse vliegtuigen zyn neergehaald en dat enige piloten gevangen zijn genomen. Oeverafkalving grote rivieren Boeren willen proefproces tegen de staat (Van onze Arnhemse correspondent) De Gelderse Maatschappij van Landbouw wil weten of de Staat der Nederlanden aansprakelijk gesteld kan worden voor de enorme schade die is ontstaan door oeverafkalving langs de grote rivieren. Gedupeerde boeren en de land bouworganisaties hebben in het ver leden vele malen een poging gedaan om de staat voor de schade te laten opdraaien. Tot nu toe zonder resul taat. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de staat hier voor niet aansprakelijk gesteld kan worden. Gistermiddag deelde secre taris ir. W. J. Kneppelhout op de ledenraadsvergadering in Arnhem mee dat de Gelderse Maatschappij van Landbouw een proefproces wil beginnen. Of een proefproces gevoerd kan worden is nog een vraag. Een advo caat zal de mogelijkheid hiertoe moe ten onderzoeken. NATIONALE GARDE HERSTELT ORDE IN JACKSON Honderden leden van de nationale garde en politiemannen hebben gis teren de orde hersteld op het terrein' van de negeruniversiteit te Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, waar bij onlusten door schoten één neger om het leven is gekomen en twee werden gewond. De relletjes wa ren woensdagavond begonnen, toen twee negeragenten een neger wilden aanhouden, die op een weg over het universiteitsterrein de maximum snelheid had overschreden. Ongeveer 2000 studenten en andere negers uit de stad begonnen toen te ageren te gen de politie. Donderdagavond probeerden de be togers herhaaldelijk door te breken naar het centrum van Jackson. Ten slotte opende de politie, gesteund door leden van de nationale garde met pantserwagens, het vuur. waar door een negerchauffeur dodelijk werd gewond en twee anderen min der ernstige verwondingen opliepen. Een aantal politiemannen werd licht gewond. Twaalf studenten werden later aan gehouden. toen zij zich niet aan een uitgaansverbod stoorden. Paus Paulus is vanochtend in de vroegte van de Italiaanse luchthaven Fiumincino naar Por tugal vertrokken voor een bezoek aan de bedevaart-plaats Fatima. 'Alvorens het vliegtuig te betreden ïouift de Paus naar de menigte. ZATERDAG Hockey-karutlne Roomburg Jazz So ciety Polk Beat 14. Optreden vam Haagse combinatie. 9 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur nam. Openbare lezing: 2.30 en 5.15 uur nam. Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. de hr. Diender. 10.30 uur Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evang. J. Zijlstra. 10 uur voorm. 7.30 uur nam. evang. P. Imbert. MAANDAG StadsgehoorzaalToogdag C.J.V. Zuid-Holland. 10 uur voorm. DINSDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergadering van Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. Kondngskerk (bijzaal): N.C.V.B. (Noord). Spr. ds P. D. Emous over „Mogen onze kinderen zelf hun ge loof bepalen?" 8 uur nam. Rest. Van der Heyden: Leldse Smal film Liga. Films door leden van de Rotterdamse Smalfilm Liga. 8 uur nam. —5 uur, zondag 1—5 uur nam. (tot 21 mei) Stadsgehoorzaal: Commissie Jeugd- vakantiebezigheden. Kindercabaret .Capriolen". 10 uur voorm. en 2 uur Oh. de Bourbonhof: Elektronlcaclub „De detector". 7.309.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 78 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evang. ds. J. Douma (USA), 8 uur WOENSDAG Universiteit: Centre culturel fran cais. Lezing over de filosoof Albert Schweitzer. 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 46 uur nam. Waaggebouw. Bevolkingsonderzoek T.B.C., 9 12 uur voorm. en 2 4.30 u. Jehova's getuigen. 7.25 Garen markt: Excursie K. en O. naar de Bovema en dulreeervaat. 8.45 uur voorm. Bevrijdingskerk (bovenzaal) N.C.V.B. (Zuid-West). NV. Organon: een be drijf in dienst van de gezondheid. 8 W. de Zwijger laan 105: Bahal-ge- spreksavond. 8 uur' nam. Stadhuis: Leida Jongeren parlement. 8 uur nam. Waaggebouw. Bevolkingsonderzoek T.B.C., 9 12 uur voorm. en 2 4.30 u nam. Rest. Van der Heyden: Voorlich tingsavond Bedrijfsver. voor detailhan del en ambachten, 8 uur nam. RehobothLedenvergadering Leidse Chr. Oranjevereniging, 8 uur nam. MET EEN ENKEL WOORD BUITENLAND Geschiedenis wereldoorlog Op een vergadering in Parijs van ge schiedkundigen uit een twintigtal landen, waaronder Nederland, is be sloten een internationaal comité voor de geschiedenis van de tweede we reldoorlog in te stellen. Het wordt gevestigd in Parijs. Tot algemeen secretaris is gekozen de Fransman Henri Michel. Stad en platteland Ongeveer 70 percent van de bevolking van de VB. woont op het ogenblik in grote steden. Voor het einde van de eeuw zal 80 procent van de wereldbevol king van het platteland naar de stad verhuisd zijn. Deze cijfers zijn ont huld op een conferentie van de We reldgezondheidsorganisatie, die in Genève wordt gehouden. Amnestie in Portugal De Portu gese regering heeft een grootscheepse amnestie voor gevangenen afgekon digd in verband met het bezoek dat Paus Paulus aan Fatima zal brengen. Partijen in Togo verboden De regering van Togo heeft gisteren een besluit goedgekeurd waarbij vier po litieke partijen worden verboden. Het zijn Juvento, de Togolese Volksparty (MPT), de Togolese Eenheidspartij (UT) en het Democratisch Volksver bond (UDPT). Uitnodiging aanvaard De hertog en de hertogin van Windsor hebben „met genoegen" de uitnodiging van Koningin Elizabeth aanvaard om volgende maand in Londen aanwe zig te zijn bij de onthulling van een gedenkplaat voor Koningin Mary. Dit is door een woordvoerder van het hertogelijk paar in New'York mee gedeeld. Onrust in Ecuador In de stad Guayaquil in Ecuador zyn bij bot singen tussen stakers en militairen twee jongemannen doodgeschoten. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe. Kennedy over Stangl Senator Robert Kennedy, voormalig minister van Justitie in de V.S.. heeft een be roep gedaan op Brazilië, de voorma lige nazi-concentratiekampcomman dant Franz Stangl naar Europa uit te wijzen. Polen vindt hy het meest aangewezen land. De Newyorkse se nator is van oordeel, dat Stangl eer der in Polen dan in Oostenrijk of waarde, dat zij er een krachtige re gering achterlaten, die niet capitu leert voor pro-Egyptische terroristen. Deze belangrijke punten zullen tij dens Koning Feisals bezoek aan Lon den door zijn raadslieden met hun Britse collega's besproken worden. Dit staatsbezoek is dan ook de zeer kleu rige dekmantel voor hoogst belang rijk politiek overleg. West-Duitsland berecht dient- te worden, omdat de kampen waarvan hij hoofd is geweest zich op Pools gebied bevonden. Banditisme op Sardinië Terwijl de politie op Sardinië zocht naar de man die vorige week twee Carabi nieri heeft doodgeschoten, hebben als politieagenten vermomde bandieten een rijke slager weten te ontvoeren. Zij zullen ongetwijfeld een losprijs van zyn familie eisen. De president van de bank van Sardinië, dr. Vit- torio Bozzo, is met de dood bedreigd als hij geen 300.00 gulden betaalt. Rampen in Tanzanië Door droogte en daarop volgende hevige regenval zijn in een district in Tan zanië de oogsten vernield waardoor ruim 50.000 dorpsbewoners honger lijden. De regering is de plaatselijke autoriteiten met voedsel te hulp ge komen. Het district ligt ongeveer 250 km ten zuiden vam de hoofdstad Dar es Salaam. Geen „boy" scouts De Engelse Vereniging van boy Scouts heeft „boy" uit haar naam geschrapt om te laten uitkomen dat het program ma van de beweging geldt voor jon gens van acht jaar tot jongemannen in het begin van de twintig. Op de vraag wat Lord Baden-Powell de oprichter van de Boy Scout hier over zou zeggen zei een woordvoer der van de vereniging, dat deze het zeker zou goedkeuren. BINNENLAND Toeristische bootdienst De toe ristische bootdienst EnkihuizenSta voren en terug, die de Nederlandse Spoorwegen en een rederij uit Am sterdam op aandringen van o.m. de provinciale besturen van Friesland en Noord-Holland in mei 1965 zyn begonnen, is gisteren voor het derde achtereenvolgende seizoen van start gegaan. Eén postbestelling per dag De PTT gaat met ingang van 30 mei ook in Den Haag een proef nemen met één postbestelling per dag. Deze proef is beperkt tot de wijken Mar lot, Bezuidenhout en Mariahoeve. Het is niet de bedoeling de proef uit te breiden over meer wijken. Zo als bekend gaat de PTT in Beverwijk al enige tijd na wat de gevolgen zyn van slechts één postbestelling. Wegrestaurant Grevelingendam De waarnemend commissaris der Koningin in Zeeland, de heer M. van Poelje, heeft gistermiddag het nieu we wegrestaurant Grevelingendam officieel geopend. Het zestig kilome ter van Rotterdam en zestig kilome ter van Vlissingen gelegen restaurant biedt een uniek uitzicht over de Grevelingen en het drukke scheep vaartverkeer op de route Antwerpen —Dordrecht. KNSM, dat met een groot detache ment militairen van de Koninklijke Landmacht onderweg is van Surina me naar Nederland ,zal met een ver traging van een etmaal in Amster dam aankomen. De ontscheping is nu, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op dinsdag 16 mei 's morgens om negen uur aan de Surinamekade. Weersomstandighe den zijn de oorzaak van de vertra- Etag. Chef militaire huis Luitenant- generaal b.d. C. F. Pahud de Mor-' tanges is met ingang van 1 mei eer vol ontheven uit de waarneming van de functie van chef van het militaire huis van de Koningin. Met ingang van dezelfde datum is reserve-luite nant-generaal H. Schaper benoemd tot adjudant-generaal, tevens chef van het militaire huis van de Ko ningin. Jongeman ingesloten Een 22-ja- rige inwoner van Apeldoorn is don derdagavond dooi- de politie ingeslo ten nadat hij politiemannen eerst met een windbuks had beschoten en vervolgens een lang mes na had ge worpen. De politie was door de moe der van de jongen geroepen omdat haar zoon na een ruzie de boel thuis kort en klein had geslagen. Toen de politie trachtte de woning binnen te komen, bleek de achterdeur te zijn gebarricadeerd. De politiemannen hebben daarom een ruit ingedrukt en slaagden er vervolgens in de jonge man te overmeesteren Nieuwe Surinaamse regering Het ligt in de bedoeling van premier Pengel om maandag 15 mei de nieu we ministers te doen beëdigen. De nieuwe Surinaamse regering zal dan voor het eerst in het openbaar ver schijnen op dinsdagochtend in het gebouw van de Staten van Suriname. Duitse onderscheiding De consul van de Bondsrepubliek Duitsland, dr. W. Viehmann, heeft gisteren het Bundes verdienstkreuz uitgereikt aan de Nederlandse sergeant-majoor C. Hensing. Deze onderscheiding werd de heer Hensing verleend voor zijn werk in dienst van de Nederlandse Militaire Gravendienst op het Duitse soldatenkerkhof in IJsselsteijn nabij Venray in Noord-Limburg. De notarisklerk J. Wiersma in Put ten heeft in de nalatenschap van de heer J.E.W. Borgerlnk Venema uit Harskamp een brief ontdekt, die zo goed als zeker is geschreven door Rembrandt van Ryn. De brief is mo menteel in het bezit van een Apel- doornse makelaar, die volgende week een veiling houdt van de goederen van wijlen de heer Borgerink Vene ma. De brief is geschreven op 17de eeuws papier in de 16de-eeuwse stijl. Wiesenthal moet bewijs leveren Een aanklacht wegens laster, inge diend door de veroordeelde oorlogs misdadiger Erich Rajakowitsj tegen het hoofd van het Joodse documen tatiecentrum. Simon Wiesenthal, is gisteren na een korte zitting door de rechtbank in Wenen verdaagd. De rechtbank verzocht Wiesenthal „be wijs van de waarheid" te leveren over een enkele zin die Rajakowitsj bele digend vond in Wiesenthals boek „De moordenaars onder ons". Deze zin, die betrekking heeft op Rajakowitsj, luidt: „Het is de moeite waard in troebel water te vissen". Wiesenthal verwees voor de recht bank naar de zakelijke activiteiten van Rajakowitsj in Oosteuropese lan den na de oorlog en er vóór, toen hy officier bij de SS was. Rajakowitsj verscheen in de rechtszitting vergezeld van zijn ad vocaat. Hy werd in 1965 veroordeeld toen een ury hem schuldig bevond aan „gewelddaden" by de deportaties van Nederlandse Joden naar Duitse concentratiekampen. Hy werd opge spoord met behulp van Wiesenthal. Hy werd in 1965 uit de gevangenis ontslagen toen de rechtbank zyn voorarrest in zyn vonnis opnam. Hy ADVERTENTIE f. beleg >n Inteninïe '"A ^Nationaal beleg N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Het schrift is moeilyk te ontcyferen, maar men kan er toch uit opmaken, dat het om een begeleidende brief gaat by een zending van twee kunst werken ter waarde van ruim 11.000 gulden, gericht aan een onbekende „hoogheid," die volgens de schilder zelf maar moest bepalen of de doeken inderdaad de door hem gevraagde prys waard waren. Rembrandt zegt in een naschrift nog, dat hij voor 77 gulden aan voor schotten heeft gemaakt. Men ver moedt. dat de heer Borgerink Vene ma, die bijzonder veel interesse voor kunst had, de brief van een verzame laar in Frankrijk heeft gekocht. De overledene was ongehuwd en had z'n inboedel nagelaten aan zyn huis houdster. Deze is evenwel kort na hem over leden, zodat het byzonder moeilyk is te achterhalen hoe de brief in het bezit is gekomen van de heer Bor gerink Venema. NVSH veroordeeld wegens uitgeven pornografie Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de secretaris-penningmeester van de stichting uitgevery NVSH, de heer G. Nabrink uit Amsterdam, ver oordeeld tot een boete van f100. subsidiair tien dagen, wegens het uit geven van pornografie. Ook worden de in beslag genomen exemplaren van het uit het Deens vertaalde boek „Is pornografie schadeiyk?" van An- nakarin Svedberg aan het verkeer onttrokken. De advocaat-generaal by het gerechtshof mr» F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, eiste veertien dagen geleden een zwaardere straf, nameiyk een boete van f.500.een voorwaardeiyke gevangenisstraf van drie maanden en onttrekking aan het verkeer van de in beslag geno men boeken. Eerder veroordeelde de rechtbank de heer Nabrink tot een boete van f.500.op grond van het feit dat „Is pornografie schadeiyk?" erotisch geladen beschry vingen bevat van geslachtsgemeenschap. Deze beschryvingen zyn geschikt om de zinneiykheid van de lezer op te wekken en te prikkelen. Het boek is aanstoteiyk voor de eerbaarheid, aldus het vonnis van de rechtbank en artikel 240 van het wetboek van strafrecht is overtreden. Het ge rechtshof heeft deze gronden tot veroordeling van de rechtbank over genomen. VRIJDAG Waaggebouw. Bevolk lngsonderi T.B.C. 2 4.30 en 7—9.30 uur nj Huize Groenhoven (Witte Roze Bevolkingsonderzoek T.B.C. 8—ij voorm. Den Burcht Jacobazaal)ft Ver. voor Uitvaartverzorging. 8 u.j Rest. Van der Heyden. Hum. i bond. Spr. de heer P. N. Kruw over „De zin van het léven". j| Koningskerk: Ruilclub 7.30lo| Oude Vest 13: Evangelisatie a tengem. „Ecclesia", 8 uur nam, 1 I Auberge frangaise: Café-chaft Leids Zoldercabaret, 9 uur nam. i Universiteitsbibliotheek: Maat py der Ned. Letterkunde. Spr dr. J. Welsgerber over „Een j van Hugo Claus: poging tot 1 Leiderdorp (Groene Kruisgebo: K en O. Lezing H. Bouwman „Polders en water", 8.15 uur Oegstgeest (Witte Huls): komst WD, Spr. dhr. Vonhof, BIOSCOPEN Trianon „Playgirl", 18 Jaar. lljks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zonó maandag 2.15. 4.30, 7 Studio „Operatie Golden Caii jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.1«l Zondag en maandag 2.30. 4.45 9.15 uur. Rex „Het eiland der worgen' jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag en maandag 2.30, 4.45,' 9.15 uur. Zondag en maandag è.30, 4.45/ 9.15 uur Camera „De eend en de cadli: 1. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 dag en maandag 2.30. 4.45, 9.15 uur Lldo „Samen uitsamen tl a. 1. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag en maandag 2.30, 4.45, 9.15 uur. Astra, Wassenaar Vrijdag l. zaterdag 7 en 9.15 uur „Een zonder schaamte". 18 J. Zon uur. Maandag 2.30, 7 en 9.1! „De verknipte melkboer", a. 1. DAGELIJKS Schuttersveld: Drive-In clnenu nault-Vislon". 8.15 en 9.30 uur 's zondags gesloten. (Tot 20 mei Galerie Walenkamp: Expositie t tlans Tonny. Geopend 115 uur: dag en maandag gesloten. r' mei). TENTOONSTELLINGEN Bedryfskantlne Koningsveld Campenlaan la): Expositie Francois. Werkd. 1011.30 uur en 35 uur nam. (tot 19 mei), De L.itKennai Dag iO-t> 1-5 uur Lakenhal: Tentoonstelling Plet recente grafiek. Werkd. 10 uur Legermuseum (Pesthulslaan) uitzondering van zaterdag van 1 (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuseu: opend dinsdag t/m. zaterdag 1 nam. Zondags 1— nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volken» s Tentoonstelling: „Ball. beel( droombeeld". Geopend dageiyb 17 uur: 's zondags 13—17 uur fa; oktober). d< Rijksmuseum voor Volkenldj,, Tentoonstelling van Japanse pii.. van Kyösaï. Dagdyks 1017 L 's Zondags 1317 uur. j*-' Rijksmuseum voor Volkenngi Steenstraat 1): Dag. 10-17 u.; jm dags 13-17 uur. L Rijksmuseum voor de de gesd nis der natuurwetenschappen: 104 uur. zond. 14 uur. Wassenaar: (Kunstzaal »P' Tentoonstelling aquarellen Mtfl Kemper. Geopend maandag t/ab< terdag 10 uur voorm.5 uur L bovendien dinsdag 810 uur ui t/m. 17 mei. AVOND. EN NACHTDIENST |P: APOTHEKEN. ['I Geopend voor spoedeisende «|[j' Apotheek D. C. Kok. napemM» tel. 24807. IW Apotheek R. van Breest Smj'kc burg te Leiderdorp en ApotheeMet schoten zijn de gehele week geof De Oegstgeestse Apotheek Is dag 14 mei gesloten van 8 tot V |r Bij geen gehoor van uw huwki specialist (of diens waarnemen g HAAGS' AG E N D ZATERDAG 13 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: sche Comedle: „De i vat vi Arene: Dlllgentia. 14.15 kleine en de grote konlnj De Nieuwe Komedie: „De dieifK en „Een beetje pijn". Poppentheaters Guido 14.30 uur: „Het Ijzeren vuurrode vis"; Frank Kooman, 1 uur: „Mimi, de wonderkat". Theater ln de steeg, 21.00 uu: baret „Salvo". ZONDAG 14 MEI Kon. Schouwburg, 14.00 ui sche Comedle: Je kunt 't i ten"; 20.15 uur: Haagsche Col ,.'n Zondag ln New York". Diligentla, 14.15 uur: Tonei Arena: „De kleine en de grote 11 De Nieuwe Komedie: „De die» en „Een beetje pijn". Poppentheater Guido van Detti uur: „Het ijzeren hek en de vw MAANDAG 15 MEI Kon. Schouwburg: 14.00 uur: sche Comedle „Lied in de schenk 20.15 uur: Haagsche Comedle: Mioussov". Diligentia, 14.15 uur: Areni kleine en de grote koning"; 201 20.15 uur: De Nieuwe Komedl) dienstlift" en „Een beetje pijn". Theater in de steeg: 20.30 uur der Wijnstok en Vijgeboom", muziek uit klbboetz en sjtetl. DINSDAG 16 MEI Kon. Schouwburg, 20.15 uur Comedle: „In wankel evenwlcï Kurhaus Paviljoen, 20.15 u£ neelvroep Studio: „Verboden en f. 2. 3 Buutvry". - Dlllgentia 14.15 uur: TonRf Arena: „De zilveren fiets". Joseph's Place, 22.30 uur: C Mojo. Openluchttheater „Zulderpart' uur: Swlebertje. Bromsnor. Sa* Theater in de'steeg: 20.30 uur der Wijnstok en Vijgeboom", muziek uit kibboetz en sjtetl. WOENSDAG 17 MEI Kon Schouwburg. 20.15 uur: Dans Theater. Kurhaus Paviljoen. 20.15 UUI neelgroep Studio: „Verboden ti i en 1, 2. 3 Buutvrij". Zuiderpark, 14.00 uur: KlndC f „Het kraaiennest".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2