EIDSCH DAGBLAD Ook gisteren onlusten in Hongkong en Macao Pinksterdrukte kwam op gang Twee Britse spionnen gaan doceren in Syrië BOOT BONT BEWARING Betogingen van maoisten na een arbeidsconflict OEKKOUDING NOG GEEN BESLISSING OPVOLGER VAN HALL Onderschept door patrouille Cubaanse infiltranten in Venezuela gedood Blake en Philby nu in Sowjetrussische dienst Internationale AUTOCROSS Nieuwkoop van Egmond BREESTRAAT 173 (§ud Q&euws pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 MEI 1967 No. 31276 iteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ook gisteren is het, evenals de dag tevoren, in de Britse oonkolonie Hongkong en in het Portugese gebiedsdeel Macao .ongeregeldheden gekomen, waarbij Chinese demonstranten [spraken van de Chinese leider Mao Tse-toeng en anti-Britse azen schreeuwden. De politie dreef gisteren de betogers met langas uiteen en kondigde een uitgaansverbod af. Een jonge in, die met hoofdwonden op een balkon van een huurkazerne het centrum van de onlusten in Hongkong werd aangetrof- i, overleed later in een ziekenhuis. i onlusten in Hongkong vonden oorsprong in een arbeidsconflict een kunstbloemenfabriek in de istriewijk San Po Kong van het fdzakelijk door Chinezen bewoon- Kowloon. Aan de protestdemon- ties van gisteren, georganiseerd linkse vakbonden die geen ge in nemen met het ontslag van illig geacht personeel, namen peer 5.000 Chinezen deel, die op I tocht door Kowloon een spoor J brandende autobussen, perso- into's, omgegooide vuilnisemmers nielde verkeersborden achter- De politie bestreed hen met :asbommen, wapenstokken en 1 geweerpatronen die houten ko- verspreidden. Tenminste 25 men werden aangehouden. ADVERTENTIE ELASTINGZAKEN iep de hulp van experts in or het verzorgen van uw ekhouding en belastingzaken, k in uw gemeente zijn we «Is sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. izamenlijke Accountantskantoren Koninginneweg 51, Amsterdam Telefoon 020 - 72 56 23 i|'EERBERICHT kt zomerse meiweer is iets te begonnen om zich ook tij- is de pinksterdagen te kunnen idhaven. Vanmiddag kan in binnenland de temperatuur tot 24 graden stijgen, maar zal geleidelijk in het gehele d en vooral in de kustprovin- enkele graden koeler worden. Morgen was er vooral in het ^1 ten, midden en noorden van land enige activiteit van ^0 ties. Gistermiddag kregen de Helijke provincies onweers zit met plaatselijk ruim 10 mil- L4e(cr regen. k warme zuidelijke lucht- 'm zal geleidelijk terrein ver- aan een zwakke binnen rende zeewind, waarin de tyeratuur tussen 15 en 18 gra- schommelt. Hierdoor ver uiten wij zondag en maandag minder zomers karakter van meer. Al doet men goed de Was bij de hand te houden, ziet er niet naar uit dat er in komende dagen veel gebruik behoeft te worden gemaakt. 14 MEI op: 4.49 uur; onder: 20.25 uur. op: 7.44 uur; onder: 1.01 uur. Nwater te Katwyk te 5.56 en uur, laagwater te 1.47 en 14.07 15/5 hoogwater te 6.41 en 19.10 r. laagwater te 2.27 en 14.50 uur; hoogwater te 7.36 en 20.11 uur, ^ater te 3.14 en 15.40 uur). Vele deelnemers aan de betoging waren tieners, die met het rode boek je met citaten van Mao zwaaiden. De politie werd met stenen bekogeld. Ondanks het uitgaansverbod dat om 6 uur 's avonds van kracht werd, ble ven vele betogers de strijd voortzet ten. Tenminste twintig politieman nen en zestig burgers liepen verwon dingen op. Intussen veroordeelde een rechtbank in noord-Kowloon negen personen tot gevangenisstraffen va riërend van 3 tot 15 maanden we gens hun aandeel in de incidenten van donderdag. Op die dag waren 127 personen gearresteerd en tenminste 14 gewond. Pro-communistische bladen schrij ven dat de „wreedheid van de re gering in Hongkong gaat toenemen". Zij oefenen felle kritiek uit op de gouverneur. Sir David Trench. Een regeringswoordvoerder noemde het zeer ongelukkig, dat de handhaving van de orde in sommige kringen is uitgelegd als een optreden van de overheid tegen enige linkse organi saties. (Van een onzer redacteuren) Het wordt tijdens de pinksterdagen weer druk in de kust- en bollenstreek. De hotels en pensions aan de «kust ook in Katwijk, Noordwyk en Leiden waren gisteravond reeds voor het overgrote deel bezet. Ook zal men als het weer wil meewerken het re gende vanmorgen helaas tot grote spijt van de „vreemdelingenindustrie" weer gebruik moeten maken van de vele particuliere adressen in de badplaatsen. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer in Den Haag beschouwt Pinksteren ieder jaar weer als een soort generale repetitie voor de kampeerders, die in groten getale worden verwacht uit Duitsland, Frankrijk, België en de Scandinavische landen. Keukenhof in Lisse, dat reeds meer dan 700.000 bezoekers heeft gere gistreerd en waai- de late tulpen nog in volle glorie bloeien, heeft grote verwachtingen voor de pinksterdagen. Via de luchtbrug worden heel veel Engelsen aangevoerd die dit week einde in ons land zullen doorbrengen. De verkeersdrukte kwam gisteren in de loop van de avond op de wegen in ons land flink op gang. De grens posten Nieuwe Schans, Bergh/Auto- weg en Wemhout meldden een stroom van inkomende pinksterva kantiegangers, die hier en daar reeds tot aanzieniyke wachttijden leidde. By Bergh stonden op bepaalde momen ten twee ryen auto's van ongeveer 400 meter elk. De meeste verplaatsingen in het binnenland betroffen Nederlanders op weg naar kampeerterreinen en watersportgebieden. De Kagerplassen en de Brasem waren zeer in trek, evenals de kampeerterreinen in de omgeving van Wassenaar. Grote drukte werd eveneens gecon stateerd rond het verkeersplein Oudenrijn, maai* de Rijkspolitie kon het verkeer in goede samenwerking met de verkeersbrigade van de Utrechtse gemeentepolitie in goede banen leiden. De Nederlandse Spoorwegen heb ben in de namiddag en in de vroege avond een grote drukte te verwerken gekregen. Hoewel de militaire weefe- eindverlofgangers al eerder op de dag waren vervoerd moesten de spoorwe gen toch al het beschikbare materieel inzetten om de stroom „burgerreizi gers", die ongeveer twee keer zo groot was als normaal in deze uren op vrydag, te kunnen opvangen. Door deze inspanning behoefde geen enkele reiziger op het perron achter te blyven, omdat de treinen te vol waren. De vroege pinksterdrukte concentreerde zich dit keer niet op bepaalde trajecten, maar deed zich in het gehele land voor. De Franse ontwerper Jacques Heim heeft nog juist voor Pinkste ren verrast met enige creaties voor de zomer. Links een zonnig pakje, compleet met pet en laar zen. Midden een wit geplisseerde crepe japon zonder momoen. Rechts een shirt-short-combina tie van katoen met pet en laarzen in zïlverkleurigmateriaal. Ook in het nabijgelegen Macao zijn anti-Westerse betogingen gehouden. Zeshonderd Chinese studenten om singelden de Britse consul Ions en riepen hem, met Mao's rode boek jes zwaaiened, anti-Britse leuzen toe. Ze omringden Ions toen hy in de middag zijn kantoor verliet. Veertig minuten later was hij nog steeds te midden van de groep. Volgens oog getuigen maakte Ions een kalme in druk. Politie was er niet te beken nen. De demonstraties in Macao bra ken uit, toen het nieuws over de on rust in Hongkong bekend werd. (Van onze Haagse correspondent) De ministerraad heeft zich giste ren langdurig met de Amsterdamse kwestie beziggehouden. Over een eventuele opvolger van burgemeester Van Hall is echter geen beslissing genomen, hoewel minister Beemink reeds beschikt over een lijstje met de namen van enkele kandidaten. Het probleem is namelijk, dat de tot dus ver via de ambtelijke top van het ministerie van Binnenlandse Zaken benaderde socialistische kandidaten over het algemeen hun beslissing willen laten afhangen van de kamerdebatten op 22 mei. Naar ver luidt zou de PvdA-fractie leider Den Uyl daartoe dringend geadviseerd hebben. Een officier van het Cubaanse le- opnemen met een guerrillagroep, die ger is deze week doodgeschoten toen hij met een gemengde Venezolaans- Cubaanse infiltratiegroep in Vene zuela aan land wilde om zic-h bij een guerillagroep aan te sluiten. Een tweede Cubaan verdronk en twee andere Cubanen werden gevangen genomen, aldus 'n verklaring van de Venezolaanse minister van Defensie, generaal Ramon Florencio Gomez. Over het lot van de acht Venezo- lanen in de groep is niets bekend. Het incident speelde zich af bij het dorp Rio Chico, 140 kilometer ten oosten van Caracas. De infiltra tiegroep had per rubberboot een schip van onbekende nationaliteit verlaten, dat acht kilometer buiten de kust lag. De infiltranten moesten contact in de omgeving van de stad Guapo, 40 kilometer van de Vene zolaanse hoofdstad, opereert, maar zij werden onderschept door een mi litaire patrouille, aldus de verkla ring. Volgens generaal Gomez werden een radioinstallatie, medicamenten, munitie en geld waaronder 9.700 dollar buitgemaakt. De twee ge vangengenomen Cubanen krijgen volgens de generaal de zwaarst mo gelijke straf, die de Venezolaanse wet kent: 30 jaar gevangenisstraf. De doodgeschoten officier, luite nant Antonio Briones Bortoto, was leider van de groep. De gevangen ge nomen Cubanen werden geïdentifi ceerd als luitenant Manuel Gik Cas- tellanos en soldaat Pedro Cabrera. (Van onze Londense correspondent) De uit Engeland ontsnapte spion George Blake (die half Nederlander is) zou samen met de 15 jaar geleden naar de Sowjet-Unie uitgeweken Philby (de „derde man" in de spio- nage-affaire van Burgess en Mac lean) in de leiding worden opgeno men van een nieuw Sowjetrussisch „cultureel centrum" in Syrië, aldus Het eerstvolgende nummer 9, van dit Blad zal verschijnen op -V dinsdag 16 mei. Onze kantoren a- s» zijn op beide Pinksterdagen ge- 'fj sloten. ds (ADVERTENTIE) 2e PINKSTERDAG. AANVANG 2.30 UUR een artikel in de „Evening Stan dard" van de hand van Jon Kimche, de onlangs afgetreden hoofdredac teur van de „Jewish Observer". Bur gess en Maclean waren hoge ambte naren van het departement van Bui tenlandse Zaken in Londen, die, toen men hen op het spoor kwam, op het laatste nippertje door toe doen van Philby naar Moskou wisten te ontsnappen. Dit geschiedde op het hoogtepunt van de „koude oor log". Vroeger heeft Blake gestudeerd aan het Britse „culturele centrum' in de Libanon, dat zowel door de Arabische landen als door de Russen als het centrum van Britse spiona- ge-activiteit in het Midden-Oosten werd beschouwd, hoewel daar nuttig academisch werk wordt gedaan. In dien er al sprake mocht zijn van Britse spionage-arbeid dan wordt deze verricht zonder medeweten van de leiding, aldus Kimche. De Syrische autoriteiten hebben het Russische centrum toestemming gegeven dichtby Damascus een „Instituut voor Arabische talen" op te richten. Kimche heeft uit be trouwbare bron vernomen dat Geor ge Blake het hoofd van dit instituut zal worden. Beweerd wordt dat Blake vorige maand de Sowjet russische nationaliteit ontving en toestemming kreeg om in Syrië te gaan wonen. Philby zal bij de ge schiedeniscursussen worden betrok- AD V ERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ken. Hy zou vorige week in Damas cus zijn aangekomen om de opening van de school te helpen voorberei den. Twee vooraanstaande hooglera ren van de universiteit van Bagdad zyn aan het taleninstituut be noemd, dat op 15 juni door de Sow- jetrussische-oriëntalist prof. Kochow zal worden geopend. Een woordvoerder van het Foreign Office weigerde commentaar te leve ren op het nieuws en verklaarde: „Wij hebben geen enkele inlichting over die berichten". Van andere zyde werd echter verklaard, dat de Britse ambassade in de Syrische hoofdstad opdracht gekregen heeft snel een onderzoek in te stellen. Blake werd zes jaar geleden ver oordeeld omdat hy als dubbelagent gewerkt had voor de Russen toen hy lid was van de staf van een Britse culturele fnissie in Libanon. Blake werd tot 42 jaar veroordeeld, maar ontsnapte verleden jaar op 22 okto ber uit de Wormwood-gevangenis en verdween. Niet opzettelijk Wü hebben goede hoop dat inci denten zoals die zich dezer dagen tot tweemaal toe in de Japanse Zee hebben voorgedaan, zich in de toe komst niet meer zullen voordoen, aldus verklaarde McCloskey, woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gister avond in verband met de aanvarin gen in de Japanse Zee tussen Ame rikaanse en Russische torpedoboot- jagers. McCloskey sprak in dit ver band van een „ernstige" zaak, maar voegde eraan toe dat uit niets ge bleken is dat de Russen moedwillig de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie in gevaar willen bren gen of dat de incidenten op een of andere wyze verband hielden met de toestand in Vietnam, Prinses en is uitstekend De gezondheidstoestand van Prinses Beatrix en Prins Willem-Alexander is volgens de verklaringen van prof. Plate en dr. Drukker uitste kend. „Op grond daarvan is er dan ook geen aanleiding meer tot het verder uitgeven van speciale berichten daar over". Dit heeft het particu lier secretariaat van Prinses Beatrix en Prins Claus mee gedeeld. FOTO MAX KOOT ADVERTENTIE INTERIEUR VERZORGING Heeft onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig Idjken. Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE In onze kluis heeft uw kostbaar bont het goed. Het is er „bont" koelen motvry. Het is weer „hoogste tyd" ook voor e.v. restauratie of moderni sering van uw bontwerken. TELEFOON 01710—23337 1 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van t f 13 Mei 1867: f Wat al wonderen uit de kippenwereld. Te Ruinerwold leggen 9 kippen 19 eieren per dag. In Zutfen woont een kip, die in 3 dagen 9 eieren te voorschijn brengt en dan den 4den dag rust. Thans is men in Harlingen weer verlegen met de harin gen. De prijs is zoo laag, dat 50 bokkings voor één dubbel- tje worden verkocht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1