Hans van Nieuwkoop bespeelt nieuw orgel in Sassenlieim ;d' erland tegen rninesië iden venslang voor vee ex-SS-ers Vicaris R. Steenstra neemt afscheid van Wassenaar Kustvaarder in aanvaring met Westduits schip Benzine-oorlog in Brabant? GROFVUIL; OPHAALDIENST. Wijziging lucht- vrachttarieven Belangrijke j geboortedaling 1 Regelingen onvoldoende AG 13 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Ierlands eerste straalvlieg- Fokker F 28 Fellowship, jtermiddag van de derde, n uur durende proefvlucht nonstratie voor het bijna ie Fokker-personeel ge- Fokkers nieuwste aan- loog enkele malen op een van ongeveer 50 meter luchthaven Schiphol en vliegtuigfabriek. De on- j000 personeelsleden van riek zagen hoe invlieger voor de fabriek enkele kleppen, wielen en mmen" testte. Het was !e maal dat de Fellowship I in ging. Dinsdag j.l. on- 'het toestel zijn luchtdoop \erdag startte het voor de keer. CRZ(§, S( idig /orm ZO lak moe m le 'oi >e oek Koningskerk rband met werkzaamheden Villem de Zwijger laan het ken van de verkeersweg naar •lemmertrekvaart is het voor bezoekers van de kerk- Ei de Koningskerk niet moge auto langs deze laan te par- Ynj !en zal dit nu in de Koning- dan omgeving moeten doen. sdag 17 mei as. zal in Leiden officiële na-oorlogse landen ilswedstrijd Nederland-Indo- vden gespeeld. Reeds tijdens [kampioenschappen in Stock- eeg het Nederlandse team proefje van het sterke spel ndonesische ploeg. 'Or9fcnenstelling van de Neder- is als volgt: Bert Onnes, ihoofs en Bert van der Helm. loofs is als reserve opgesteld. rei:; b uv icrel igsï}en Nederlanders finale Koningin r,neg' sabethconcours ctl?' rnge Nederlandse violisten 'n ïerhey en Christian Bor zijn wede voorronde van het Ko- ,e '•Elisabeth vioolconcours afgevallen, namen kwamen gisteravond »r op een lijst van twaalf kan- die door een internationale i^jgfj rden toegelaten tot de finale, le laatste week van mei zal IS! n<1< r, in de eerste voorronde van week, waren reeds twee lerlandse kandidaten afge- e heren Hoogeveen en Rie ten de 22 kandidaten, die be- week aan de tweede ronde zijn er nu nog twaalf weten vier uit de Sowjet- 'ee uit Israel en een uir res- ijk Argentinië. België, Bulga- klf. Eelgiè Bulgarije, lapan, .•ij rechtbank in Bremen heeft ■jarige Hildebrand, gewezen rBdant van twee kampen voor irbeid in Polen Drohobycz yslaw tot levenslange ge ldstraf veroordeeld. Hy werd al 11 bevonden aan moord en me- >r D %heid aan moord op Joden. sc|jl ns het proces is Beitz. leider it Krupp-concern, opgetreden hige a décharge. In augustus hei jaar getuigde Beitz. dat Hil- d hem eens geholpefi had om Joden voor terechtstelling te en. Beitz, die tijdens de oor- ïcteur van een olie-bedrijf in is geweest, zei ook, dat Hil- 9 4 voedsel en kleding verschaft or Joden, die bij Beitz moesten iev1 g j rbrand was in 1953 al tot acht .gevangenisstraf veroordeeld, as wegens moord op Poolse 'llS Hfj werd echter vrijgelaten twee jaar van zijn straf had ten. eurenberg is de 69 jarige An- 'ing, die destijds leider was Duitse munitiefabriek te -Kamienna in Polen, schui nden aan moord op 15 Jood- arbeiders in 1943. Ipfling, neens tot levenslang is ver- aanvankelijk beschul- moord op 24 personen en een onbekend aantal an,de- hy blindelings vuurde op uitgemergelde gevangenen, on om 'n stuk brood dat hy eworpen had. Ipfling zei bij 8 van zyn proces, vorige het geheel niet te weten hij terecht stond De neer R. Steenstra, theologisch kandidaat te Wassenaar, die met ingang van 16 mei is benoemd tot vlootpredikant met als standplaats Den Helder en die in verband daarmee door de generale synode is beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de Ned. Herv. Kerk, zal morgenavond om zeven uur in de Dorpskerk afscheid nemen van de hervormde gemeente van Wassenaar, welke gemeente hij sinds augustus 1965 als vicaris heeft gediend. Benoemd tot vlootpredikant De week daarop, zondagmiddag 21 mei a.s., zal hij om drie uur in de Messiaskerk (Deyleroord) te Wasse naar in een dienst, geleid door ds. J. A. G. van Zanten uit Wassenaar, door zyn vader, ds. C. Th. Steenstra, emeritus predikant en directeur van het Jongensinternaat van het christ. Jongensinternaat van het christelijk lyceum te Zeist, worden bevestigd als predikant voor buitengewone werk zaamheden bij de Ned. Herv. Kerk. Roelof Steenstra werd op 3 augus- LEIDERDORP EHBO-EXAMENS Voor het EHBO-diploma 1967 slaag den in Leiderdorp alle cursisten. Deze winter heeft dr. M. P. Hennink de cursus geleid. De diploma's zullen worden uitgereikt op de jaarvergade ring. Geslaegd zijn de dames: T. Anker-Burghout, J. E. van Bel- len-Hensing. A. Brandsma-Van Ros- sum, J. W. Delfos-Kikkert, A. C. de Groot-Brussee, J. van Hemert, J. W. Hoogeboom, M. H. Hoogeboom-Maag- delijn. N. H. Snellen-Sentel, A. Sper- mon-Hoogstraten. E. Spieker-Teske, J. Zaal-Brussee. H. H. Boer, W. G. de Bolster, R. Heykoop. M. Kluiwstra, N. K. Rietveld-Boer. E. Roest, J. A. de Koning-Kerling. S. de Roo, T. E. Wijnands-De Bruin. De heren: J. A. Devilee, C. Hak kenberg. J. Henzen, J. Rietveld, J. Stikkelorum, A. J. J. Wolters, J. Be- kooy, R. G. van Ginkel, P. Hartevelt, P. Kwestro, J. Miltenburg, J. W. F. Thuyers. Z OETERWOUDE ZWEMBAD „NOORD AA" GEOPEND Vanaf heden is het zwembad ..Noord Aa" in Zoeterwoude geopend. Verheugend is het voor de zwemmers, dat de Geerpolder nu ook is aange sloten op het waterleidingnet. Dit be tekent voor het kinderbad zeker een grote verbetering. Bij ongunstig weer is deze inrichting gesloten. BURGERLIJKE STAND GEIDEN Johannes Gerardus Jacobus Matheus z. v. A. H. Bleshaar en M. H. A. Koomen; Agatha Jeannette Maria d. A. S. Menijn; Pannekoek Maurice Victor Samuel. G. Timmermans Rla. d. v. B. Swagers A. C. Teljeur; G. J. i i der Neut: Petra Cornelia, d. v. A. M. Beu- mer en A van der Boon; Roelof Cor nells Maria. z. v. H. van der Poll en M. A. C Hogervorst. OVERLEDEN M. M. Angevare. 80 Jaar. wed. van P van Kampen; G. van "t Hof. 80 Jaar. wed. van A Braas:. ONDERTROUWD J. A. W. Bonte en A. Reijnders; J. Chaudron en M. J. Zwagemaker; J. H. A. Verhoef en C. A. van Teyiln- gen; P. H. Kerkvliet en J. M. A. Koo- loos; I. L. van Bohemen en C. Heems kerk; F S. van den Berg en A. A. Brussee; W. B Ebellng Koning en E. J. M. J. Nieuwenstein; H. Stam en C. M. M. Geertsma; G. Bol en J. Boom; B. J. P. Muusse en P. M. Broekhof; C. van Rijn en S. M. Schlagweln; H. Bodijn en E. M. J. van Es; M. J Wes- selman en J. van der Weyden; N. Hockx en M. Hartevelt; J. Galjaard en J. H. van Ockenburg: C. D. Voor horst en E W. T. de Boom; D. J. Ba- velaar en J. A M. Leuerlng; N. G. J Gerrltsma en H. H. Doove. GETROUWD E. F M. Langezaal en A. J. M. Aal- ders; B. Verhoef en W. M. A. van Wees; A. Faas en M. C. Velthuyzen; A. A. M. Gommers en E. W. Barkema; R. H. van Straten en T. van Arnhem; J. A. Swanen en D. H. Slerag; P. van der Keur en G. A. A. M. van der Poel; B. Spies en G. van Helden; R. Moo- ten en M. L. Leenaars; H. SJardijn en S. C. Perfors; L A. van Rooljen en L. Onstenk; H. Polman en E. M. Wessendorp; J. P. de Laaf en L. C Petit; K. Bosscher en M. van Varlek; C. P. A Visser en A. P. wynla; J. Klein en J. J. Otto; D. van den Bosch en W. F. de Nle; L. Oosterveen en J. E. W. Galjaard. tus 1935 te Bilthoven geboren. Zyn vader, ds. C. Th. Steenstra was van 1939 tot 1959 predikant van de Ver enigde Protestantse Gemeente van Emmastad op Cara^ao (Nederlandse Antillen). Na zyn terugkeer in Ne derland bezocht hy de drie hoogste klassen van het chrlsteiyk lyceum te Hilversum en studeerde daarna aan de Leidse Universiteit, waar hy in oktober 1962 zijn kandidaatsexa men theologie en ruim anderhalf jaar later in juni 1964 ook zyn ker- kelyk examen aflegde. Nadat de heer Steenstra van oktober 1964 tot fe bruari 1965 vier maanden by ds. J. A. G. van Zanten in de Messiaskerk- gemeente in Wassenaar stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervicaris) fen hy in Juli 1965 na een te Zwolle gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hy in augustus van datzelfde jaar benoemd tot vicaris in Wassenaar. In de Christeiyk Gereformeerde kerk in Sassenheim is gisteren het nieuw gebouwde orgel in gebruik ge nomen, een instrument van de fir ma Pels en Zoon in Alkmaar. By het ontwerp Is geadviseerd door de I heren Hanegraaff en De Ru, die er in geslaagd zijn met elf zelfstandige stemmen een vrü gevarieerde dispo sitie te bereiken, zoals uit de bespe ling later op de avond bleek. Nadat ouderling Klok het instru ment aan het kerkbestuur had over gedragen en ds. L. S. de Boer het namens dit college had aanvaard gaf de heer Hanegraaff een bevatteiyke technische uiteenzetting over dit or gel in het byzonder. Het is in de eerste plaats bedoeld als bege leidingsinstrument by de gemeente zang, doch het biedt daarnaast be perkte mogeiykheden als concertin strument. En hierby biykt juist het geslaagde ontwerp. Ds. Den Boer hield een causerie over het Kerklied, doorspekt met aardige anekdoten. Hy was vooral van mening, dat op de orgelbank een geschoolde musicus, een kunstenaar liefst behoort te uiten. Nadat de gemeente met begelei ding van de heer De Ru Gezang 136 had gezongen gaf de heer Hanegraaff nog een korte toelichting op het te spelen programma en de te volgen registratie. Hans van Nieuwkoop, een nog studerende organist van 18 Jaar, van J. S. Bachs Preludium en Fuga in C. De variaties over Psalm 116 van Anth. van Noort gaven hem voorts de gelegenheid tot een geva rieerd gebruik van solostemmen. Ook in Walthers Concerto en Bachs ko raalvoorspelen liet hy zioh kennen als een veelbelovend solist, met ge vorderde techniek en muzikale smaak. Wellicht door de merkbare sty ging van de temperatuur in de kerk raak te één der tongwerken van streek, wat een kleine afbreuk deed aan de uitkomende stem in Bachs voorspe len. By de vertolking van Thema en variaties van Hendrik Andriessen deed zioh dit euvel minder gelden en hier bleek ook duideiyk, dat Juist De 199-ton metende Nederlandse kustvaarder Arvo is vanmorgen vroeg voor de Engelse oostkust in aanvaring gekomen met de Westduit- se kustvaarder Ingrid-r van 294-ton. Het Nederlandse schip heeft geen assistentie nodig, maar van de In grid-r is sinds de aanvaring niets ver nomen. De Arvo heeft enige averij opgelopen boven de waterlijn en zet de reis naar Yarmouth voort. De aanvaring had plaats op vijf kilometer ten westen van het licht schip Dungeon, dat ongeveer 50 kilo meter ten noordoosten van Yarmouth voor anker ligt. Begin juli zal een nieuwe Ne derlandse speelfilm onder regie van Nicolai van der Heyde in pre mière gaan: eerst in Amsterdam, daarna ook in enkele andere Eu ropese steden. De film „To grab the ring" heeft een internationa le bezetting. Op de foto Nicolai van der Heyde (midden) die het script bespreekt met de Amerikaan Ben Carru- thers en de Franse actrice Fran- goise Brion. WINDHOOS RUKT DAK VAN FLAT Tijdens een windhoos, die gister avond tegen 8 uur uit zuidoosteiyke richting over Weert trok, werd van een flat aan de Willem de Zwijger- straat in het stadsdeel Moesel het dak over een lengte van 40 meter af gerukt. De windhoos ging gepaard met een wolkbreuk en een hevige hagelbui. Het dak viel, samen met grote brokken steen, in de achter tuinen van de flats en richtte daar door weinig schade aan. Onmiddeliyk daarna werden de straten afgezet en begon een bouw onderneming met het provisorisch herstellen van het dak. LEIDERDORP Viertallencompetitie van bridgeclub De uitslag van de 13e ronde van de viertallencompetitie van de Leider- dorpse Bridgeclub was: 1. heren Loof- Witkamp heren Tyssen-De Winter 67-11 plus 579; 2. dames Jans-Van Zonneveld heren Pias-De Vries 56-22 plus 292; 3. dames Van Gelder- De Jong echtpaar Rompes 53-25 plus 211; 4. echtpaar Van Klaveren heren Gerlich-Van Leeuwen 52-26 plus 318; 5. echtpaar Danz heren Blom-Danz 47-31 plus 172; 6. dames Altlnk-Van der Upwich echtpaar Van Donkersgoed 54-33 plus 80; 7. heren Van der Byi-Van der Koog heren Wessels-Zwanenburg 44-34 plus 29; 8. dames Lenaers-Schutte heren Lenaers-Schutte 41-37 plus 13; 9. heren Jans-Pouw heren Kars- tens-Karstens 39-39 plus 4; 10. echt paar Verduin heren Van Berge- Henegouwen-Brummelkamp 39-39 - 44; 11. mevrouw Zwarts-heer Kars tens /heren Damen-Schippers 35-43 - 132; 12. dames Hoogervorst-Zand bergen echtpaar Stokhuyzen 29-49 - 194; 13. dames Van Berge-Hene- gouwen-De Koning heren Duyker- Kieft 25-53-265; heren De Ko ning-Van Zonneveld heren Veld- huysen-Van Vliet 19-59 - 328; 15. da mes Van der Byi-Zwanenburg echtpaar Groesbeek 19-59 - 340; 16. dames Bosse-Wessels heren Beek- Bosse 14-64 - 45. door de twee fyns geintoneerde tong werken een bescheiden blik in de zette zich hierna tot de vertolking Franse litteratuur mogeiyk is. Voor een studerende organist is het stellig een geschikt medium. Na een dankwoord werd de by een komst gesloten met de lofspalm ad. int. KLEUTER NA ETEN PILLEN OVERLEDEN Het eenjarige meisje Wilma van Eyk zag donderdagmiddag in een slaapkamer van haar ouderiyk huu.- kans een doosje pillen te pakken te krygen. Van deze pillen waarvan haar vader er hoogstens een in de vier uur mooht innemen, at zy er enkele ou. Toen de ouders dit ontdekt hadden waarschuwden zy direct de huisarts. Het kind werd daarna naar een ziekenhuis gebracht, maar korte tyd na aankomst overleed het. (Van onze Bossche correspondent) In het Brabantse Owterhout wordt met ingang van vandaag de benzine aan de witte pompen met 0,7 cent per liter verlaagd tot 51,5 cent (su per) en 48,9 (normaal). Deze prys- verlaging zal waarschynUJk in grote delen van Brabant opnieuw een ben zineoorlog doen ontbranden, vooral nu in het komende pinksterweekeinde grote stromen Belgische toeristen worden verwacht. Vorig jaar bonden de grote maat schappijen ook uitgerekend daags voor Pinksteren de stryd tegen de witte pompen aan door hun prijs te verlagen. LEIDERDORP Voor de onderlinge oompetitie van de Leiderdorpse Schaakvereniging werden de volgende partyen ge speeld: J. Verduyndrs. J. Pool af— gebr. W. GoedhartS. W-els 10 R. v.d. Zwan-R. Marbus afgebr. J.H. Rie- mens-J.H. v.d, Velden P. Goed hart-C. van Tol 1-0 M. Flohr-A.W.F. Geerlings 0-1 J. den Hoed-H. Bloem- hart 0-1 J.M. Hak-B.H. van Kempen 0-1 M. Splinter-J.H. vxl. Velden 1-0 J.H. Riemens-R. v.d. Zwan 1-0 A.W.F Geerlings-H Bloemhart 1-0 W. Goed- hart-drs. J. Pool afgebr. S. Wels-drs. J. Pool 0-1 R. Marbus-Ph. Goedhart 1-0 M. Splinter-P.C. V. D Leek 1— 0 B. H. van KempenA. W. F. Geerllng 01 J. den HoekJ. M. Hak bi. Brit beschuldigt zicli van moord in Bedfordshire Peter Louis Alphon, een 36-jarige Engelsman, heeft gisteren in een Parys hotel een persconferentie be legd, waarop hij openiyk bekende de dader te zyn van een in 1961 ge pleegde moord waarvoor een on schuldige werd opgehangen. „Ik heb het gedaan om de Britse justitie door het siyk te halen", aldus Alphon. De geschiedenis van de bewuste moord is de volgende: op 23 augus tus 1961 werd in een greppel by een plaats in het Engelse graafschap Bedfordshire het lichaam gevonden van een 36-jarige natuurkundige, Gregste. Hij was door door vyf ko gels getroffen. Naast hem lag het meisje Valerie Storey, die door acht schoten zwaar gewond was. Gregste en het meisje bevonden zich in een auto en werden door een lifter aan gevallen. Toen deze zyn misdryf had volvoerd, vluchtte hy met de auto weg. Op 12 oktober werd in Black pool James Hanratty, een landloper, gearresteerd. Twee dagen later werd Hanratty volhouden dat hy onschul- de mlsdryf. Tijdens zyn hele proces en tot aan zyn terechtstelling bleef Hanraatty volhouden dat hy onschul dig was. Maar op 4 april 1962 werd hy opgehangen, nadat zyn verzoek om gratie was afgewezen. Dinsdag: ter Haarkade, Boshuizer- laan, Boshuizerkade, 5 Mellaan, 5 Meiplein, Bevrydingsplein, Gerrit v. d. Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat. Joh. Poststraat, Walraven van Halstraat, Wiardi Beckmanstraat, v. d. Helmlaan, Arent Brunstraat .Lieven de Key- straat, Zocherstraat, van Banchem- hof, de Bazelstraat, Jac Roman straat, Jan Keldermanstraat, Ving- boonshof, Jacob van Campenlaan, Voorschotenseweg, Stalparthof, van 's Gravensandestraat, Berlagestraat. Dinsdag: Herenstraat. -Prin see Wilhelminastraat, Bloemis tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof. Lindestraat, Resedastraat, Pieter de la Courtstraait, Koningin- nelaan, Acaciastraat, Tulpenstraat. Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Woensdag: Maresingel "van Juii- anastraat tot Zwarte Pad). Prins Frederikstraat, Koningstraat, Bronk- horststraat. Willemstraat. Prins Hen drikstraat en plein, Mauritsstraat, Louise de Colignystraat, Waldeck Pyrmontstraat, Mamixstraat (van Maresingel tot Willem de Zwij- gerlaan), Amaliastraat, Joh&n Wil lem Frisostraat, van Hogendorp- straat, van Limburg Stirumstraat, v. d. Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat. Mo lenstraat. W oensdagRij nsburgerweg Ter weepark, Boerhaavelaan, Ma- riënpoeóstraat, Kagerstraat, Bra semerstraat, Zweilandlaan, Van Swietenstraat, Faljerilstraat, Hou tin., Antonie Duycklaan, Van Beuningen- laan. Van Slingelandtlaan Johan de Wittstraat, Johan van Oldenbarne- veldstraat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vlnkenstraat, Ly sterstraat, Rood- borststraat, Merelstraat, Wassen aar- sew eg. Leeuwen kstraat Donderdag: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrek vaart), Pasteurstraat, Hansenstraat en Korte Hansenstraat, Leeuwen hoekstraat, Groenoordstraat en plein Lucas van Leydenstraat, Bakker Korffstraat, Jan Lievenstraat, Frans van Mierisstraat, Gabriël Metzu- straat, Broekweg, Stadspolderweg, Haarlemmerweg, Raampoort, Raam straat, Maredyk, Piet Heinstraat, Vondelstraat, Poelgeeststraat, Schutterstraat, Maredykhofje Vaart kade, Aloëlaan, Rynsburgerslngel, Marislaan, Mussenbroekstraat. Donderdag Stationsweg, Paviljoenshof. Stationsplein, Mors singel, Pesthuislaan, Piet Paal tjespad, Morsweg, Paul Krügerstraat, Pres. Steynstraat. Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, zichtstraat, De Wetstraat, Reitzstraat, v d. Tasstraat, Lopsenstraat, Ryn- De la Reystraat, Pretoriusstraat. Oranjestraat. Vrydag: Veilingkade, Lammen schansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein), Lammen- schansplein, Zoeterwoudeseweg, Me loenstraat, Appelstraat. Tomaten- straat, Druivenstraat, Kersenstraat. Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lammebrug tot spoor- ïyn), Vlletweg, Zoeterwoudseweg, Cronestein. Vrydag: Schelpenkade, An- Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwken- straat. Valdezstraat, Stadhoudersin., Magdalena Moonstraat, Drie Octo- berstraat, Duivenbodestraat, Staal- wijkstraat. Buitenruststraat, Kastan jekade. Meidoornstraat, Hyacinthen- straat. Seringenstraat, Daliastraat, Anjellerstraat. P-f i in* - - L-'LW: ff j .y- (mu *je. 1 Garrison, de officier van jus titie in New Orleans die zelfstan dig een onderzoek Instelt naar de moord op president Kennedy, heeft gisteren bekendgemaakt, dat in een notitieboek van Lee Harvey Oswald in code het ge heime telefoonnummer van Jack Ruby is gevonden. Volgens de commissie-W arren die het offi ciële onderzoek naar de moord op Kennedy heeft gedaan, zou Os wald de enige dader zijn geweest. Hij zou geen relaties met Ruby hebben onderhouden, de nacht clubeigenaar die hem later zou doodschieten. De luchtvaartmaatschappyen, aan gesloten by de I.A.T.A. zullen een groot aantal vrachttarieven op ver schillende routes wyzigen. Dit is het resultaat van de vrachttarievenver- gadering, die in San Juan op Puerto Rico werd gehouden. De nieuwe tarieven van de KLM, die nog regeringsgoedkeuring behoe ven, zullen ingaan op 1 september a.s. In sommige gevallen is als gevolg van kostensty gingen een kleine verhoging noodzakeiyk gebleken. Dit geldt met name voor kleine zendingen, enkele specifieke goederensoorten en de al gemene tarieven op een aantal Euro pese routes. De verlagingen, waartoe is beslo ten hebben vooral betrekking op grotere zendingen en de zgn. „specific commodities". Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft begin 1965 de resultaten gepubliceerd van een berekening van de verdere gtoei van onze bevolking. Sindsdien hebben sterfte en huwe lijkssluiting zich vrijwel in de veron derstelde richting ontwikkeld. Daar tegenover is de geboorte in 1965 gaan dalen en deze daling heeft zich ook in 1966 voortgezet. Daarom heeft het CBS thans op nieuw enkele berekeningen gemaakt. Het thans verkregen bevolkings aantal voor 1 januari 1980 bedraagt 14,4 miljoen of 15 meer dan 1 ja nuari 1967. Het begin 1965 gepubli ceerde cyfer voor 1980 bedroeg 15.5 miljoen of 22 meer dan thans. Lettend op de aangehouden belang rijke geboortedaling moet het nieuwe edndcyfer vooralsnog als een mini mum worden beschouwd. Het verschil van byna 900.000 met de begin 1965 gemaakte berekening wordt vrijwel geheel veroorzaakt door het thans veronderstelde ge ringere aantal geborenen. Ondanks het thans verkregen la gere edndcyfer zal de groei van onze Nederlandse bevolking tot 1980 nog ca. 50 groter zyn dan in dezelfde periode voor de ons omringende West- en Noordeuropese landen kan worden verwacht. Commissie voor drinkwatervoorziening: „De in Nederland geldende rege lingen betreffende de bescherming van oppervlaktewateren tegen ver ontreiniging zyn ontoereikend." Hier in zal de in voorbereiding zynde ont- werpwet verontreiniging oppervlakte water kunnen voorzien. Aangezien Nederland wat betreft de kwaliteit van het oppervlaktewa ter in hoge mate afhankeiyk is van de toestand waarin het water door de grensoverschrydende rivieren wordt aangevoerd, zyn internationale regelingen ter bestryding van de ver ontreiniging van groot belang. Het geen tot dusver op dit punt is be reikt, is voor de veiligstelling van de Nederlandse belangen, vooral by de Ryn en de Maas, onvoldoende. Het treffen van een voorziening in dezie lacune is dringend gewenst," Dit is één van de uitspraken in het door de centrale commissie voor drinkwatervoorziening samengestel de rapport ,43e toekomstige drink watervoorziening van Nederland" een resultaat van byna acht jaar werk. In dit uit drie delen bestaan de rapport geeft de centrale com missie een overzicht van het tegen woordige en ramingen van het toe komstige gebruik van water door be volking en industrie in ons land, als mede van de bestaande en nog aan te boren bronnen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17