ude Kerk in Katwijk vonll gerestaureerd Felle brand op treiler KW 39 Kleine schol onder de kust atwijk heeft -ïwoners In de haven van IJmuiden [alchef Vos verlaat muidense visafslag 9 Dok voor treilers en kotters Inbraken in Lisse en Bodegraven berecht Vogels op Noordwijkse strand q 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Kerk aan de Boule- tatwijk aan Zee wordt mo- ;rondig onderhanden geno- r de invloed van het zeewa- le profielen tussen de glas- nen weggeteerd en ook de koperen strippen, die het deze ramen bijeenhouden jmstig te lyden gehad, lorig jaar werden de ramen luid-westkant van dit mar- jedehuis gerestaureerd en men begonnen aan de zuid- jsrna de drie aan de noord- fcn volgen. leze werkzaamheden hoopt |alles meewerkt eind septem- td te zyn. De kerkvoogdij iervormde gemeente in Kat- Zee heeft dit werk op ge- 10.750, 6.750, 4-250, 4.4501 5.600] 4.150) 4.8; 5.21 5.4O0r 3.900' 4.250, jende de afgelopen maand |t aantal inwoners van Kat- It 121 toe, van 33.901 op 1 34.022 op 1 nvei. \n de loop Hi steeg het inwonertal door Yl en vestiging met resp. 72 en Arijl het door overlijden en daalde met resp. 18 en 121. z» dragen aan de Katwykse aannemer Krijn Meyvogel. Dank zij de medewerking van een steenfabriek heeft men een speciaal soort harde stenen kunnen laten bak ken, die bestand zijn tegen de in vloeden van het zout. De glas-in-lood ramen zullen worden voorzien van veel zwaardere kóperen strippen. Wanneer dit werk gereed is hoopt men te kunnen beginnen met het restaureren v: binnenzijde van het bedehuis. Het wachten is nog op het advies van Monumentenzorg. Men hoopt, dat men met dit werk begin volgend jaar kan beginnen. Gedurende de inwen dige restauratie zal het kerkgebouw enige tijd worden gesloten. Foto LD/Jaap van Duijn. Katwijk aan Zee. Omstreeks half acht is gisteravond een felle brand uitgebroken aan boord van de Katwijkse treiler K.W. 39 „Wilhelmina Johanna", van de Visserijmaatschappij Ken- nemerland in Katwijk aan Zee. De treiler ligt in de IJmuidense vis sershaven. De brand brak uit in het voorste tonnenruim onder de bak. Men was bezig deze bak te verlengen om zodoende een betere accomoda- tie voor het haringkaken te ver krijgen. Bij het afbranden van ijzerdelen moet de isolatie in brand geraakt zijn. Er ontstond een enorme rookontwikkeling, die het de Vel- sese brandweer allesbehalve ge makkelijk maakte om tot de vuur- ER; :f C.H .Vos, die ook bij de jse reders en vissers geen on- p is, heeft zijn werkzaamheden II Staatsvissershavenbedrjjf in len beëindigd. De resterende ^Van deze maand heeft hij va- om dan op 31 mei nog één b de vertrouwde kring terug voor het nemen van af- ..wegens het bereiken van de ngereehtigdc leeftijd. Daar- rliest het Staatsvissershaven- weer een van die oude ge in. die tot de markante figuren jt bedrijf gerekend kunnen wor ker Vos begon op 2 juli 1916 ppbaan bij het Staatsvissersha- frljf als leerling afslager in plenst. Drie jaar later werd de penst vervangen door arbeids- komst en op 1 januari 1920 7de de titulatuur opnieuw, i tijdelijk leerlingafslager ging 3as op 1 juni 1925 het In die jaren altijd bijzonder werd hij afslager in vaste november 1937 volgde zijn be- tot eerste afslager en op 6 werd hij halchef. In 1956, n 40-jarig jubileum, werd hem emedaille in goud, verbonden orde van Oranje Nassau ver der Vos, die op 4 mei 1902 in den werd geboren, is gehuwd der van drie kinderen. Van 1 iber 1937 af was hij, naast zijn bij het Staatsvissershavenbe- s ambtenaar hij de keu- lenst van waren voor het ge- Haarlem en omstreken. kte de heer Vos in de na- Ise jaren deel uit van de ad- 'mmissie voor de toekenning produktschapsprijzen voor de Verzorgde haring en/of vis. Bo- bekleedt hij diverse functies openbare en maatschappelijke taer Vos geniet dan ook grote SJrlhpM e- voorsten. het op woensdag 31 mei, wanneer hij 's middags van 4 tot 6 uur zijn afscheidsreceptie heeft in de boven zaal van hotel Royal aan de Kenne- merlaan in IJmuiden, bijzonder druk vorden. haard door te dringen. Met twee hoge en twee lage drukspuiten ge lukte het de brand te blussen. Het visruim brandde grotendeels uit. De treiler zou op 22 mei in de eerste groep treilers ter haringvangst gaan. De schade is vrij groot. Ny- lonnetten en ander materiaal uit nylon smolten door de hevige hit te en hebben een moeilijk te ver wijderen massa op het schip ach tergelaten. Het is zeer twijfelachtig of de K.W. 39 nog tijdig gereed kan worden gemaakt om op 22 mei naar de vis gronden te vertrekken. In Haarlemmermeer: Kleuter (3) verdronken De 3-jarige Eric de Jeu uit Den Haag, zoontje van een binnenschip per, is gisteren in de ringvaart bij de Nieuwemeerdijk in Haarlemmer meer verdronken. Het jongetje werd enige tijd door zijn ouders vermist. Op aanwijzing van een burger, ging de politie in de- ringvaart aan het dreggen, waar de kleuter al spoedig gevonden werd. Zijn levensgeesten waren toen reeds geweken. In IJmuidense haven De bouw van een drijf- en droog dok ten behoeve van vissersvaartui gen voor het vissershavenbedrijf in IJmuiden is thans definitief op gedragen aan de Nederlandse Dok- cen Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam voor een bedrag van f. 1.980.700,-. Het dok moet uiterlijk 15 december van dit jaar bedrijfs klaar in IJmuiden worden opgele verd. Teach-in over kamerverliuur in Noordwijk Vrijdagavond 19 mei zal in Noord- wijk een teach-in worden gehouden over de kamerverhuur in deze bad plaats. De discussie, waaraan ieder een kan deelnemen, zal worden geo pend door de heren Benschop (raadslid), G. Crama (voorzitter van de vereniging van villa- en huizen- verhuurders) en een arts. Bij de teach-in, die om 8 uur begint in De Rank, zullen ook de predikan ten en de pastoor van Noordwijk aan Zee aanwezig zijn. Als voorzitter zal fungeren de heer A. van Duijn. jour nalist. Buit van f 40.000,- in jnwelierszaak Al kon echt niet worden gezegd, maanden, waarvan drie maanden dat een 26-jarige loswerkman en 25- I voorwaardelijk. jarige chauffeur volleerde inbrekers De verdedigers stelden zich de waren, hun prestatie mocht er niet- j vraag of, gezien het aantal inbraken temin best zijn. Met 43 inbraken op soms elders nog strafvervolgingen hun naam leverde het tweetal een zijn te verwachten, doch de president topprestatie in de geschiedenis de Haagse rechtbank, zoals de presi dent constateerde. Voor die 43 inbra ken was uiteraard een ruim werk terrein nodig en dat strekte zich dan ook uit tot de hele Randstad Holland. Een van de vele inbraken, die werd genoemd, betrof die in een juweliers- zaak in Lisse, waar radicaal de hele etalageruit uit de sponningen was ge haald en netjes tegen de winkel ge zet. Zo was het niet moeilijk om de etalage leeg te halen, hetgeen een buit ter waarde van f 40.000 beteken de. In Bodegraven werd ingebroken in een fabriekskantoor waar echter de poging om een brandkast te forceren mislukte. Wel leverde de inbraak in een woning geld en sieraden op. Wat verdachten alzo met de buit gedaan hadden?, vroeg de rechter. „Meest vergokt en verdronken," luid de het antwoord. In de vier wilde we ken van hun inbraken, had het twee tal in een auto de wijde omgeving af gestroopt, want er waren ook nog po gingen tot inbraak bij, zoals in Oude- water, Pijnacker, Zoetermeer, Lei den. De Officier van justitie eiste tegen de oudste verdachte een jaar ge vangenisstraf en tegen de jongste 12 dc rechtbank kon hen geruststel len. „We zetten meestal In het von nis, dat hiermee alle zaken zijn afge daan," aldus de president. Uitspra- het voor een boortol aangezien, ken over 14 dagen. Diefstal dupeert arbeiders in Noordwijk Uit de garage van een in aanbouw zijnde flat op de hoek Beeklaan- Narcisstraat in Noordwijk is een zgn. book-schroevendraaier gestolen. Het dure stuk gereedschap (waarde f250) heeft een revolverachtig mo del. Het behoorde toe aan een twee tal daar werkzame bouwvakkers. De ze zijn door deze diefstal zwaar ge dupeerd. Waarschijnlijk heeft men Aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee Restauratieplannen voor de Oude Kerk Dertig vaartuigen zorgden donder-noorderbreedte ndeden trekken va dag in IJmuiden voor een aanvoer van 1.640 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauwen. Er waren 40 kis ten wijting, 80 kisten gul en kabel jauw, 850 kisten schol, 5 kisten tar bot, 35.000 kilo tong en 165 kisten diversen. Er waren donderdag geen grote schepen aan de markt. Ook voor de vrijdagmarkt stonden geen grote schepen genoteerd. Ondanks de geringe aanvoer was de handel niet druk. Wijting noteer de tot f 34. per kist, gul tot f 45, en een enkele kist haring deed tot f 20, per kist. Voor kabeljauw werd tot f 122, per 125 kg en tot f 86, per regel van tien stuks betaald. Schol liep sterk uiteen, nl. van f 56, tot f 15, per kist. Voor tarbot vari- ëerde de prijs van f 5,20 tot f 4, per kg, voor tong van f 4,70 tot f 2,33 per kg. De paar treilers op 61 graden Prestatieconcert Haarlemmermeer De stichting Muziek- en Zang cultuur Haarlemmermeer, organi seert zaterdag 20 mei het traditione le prestatieconcert voor zangvereni gingen in Haarlemmermeer. Zeven tien koren zullen medewerking ver lenen. Het bestaat uit 2 gedeelten. Het middagconcert begint om 3 uur en het avondconcert om 7 uur. De deel nemende koren zijn: Con Cratia, Zwanenburg; Con Animo. Zwanen burg; Zanglust, Hoofddorp; Half- wegs christelijke Mannenkoor; K.L.M.-mannenkoor; Zang en Vriendschap, Hoofddorp; Badhoeve dorps christelijk Oratoriumkoor; Ho sanna. Vijfhuizen; Crescendo- Rijsenhout: hervormd kerkkoor. Rijk, hervormd kerkkoor Hoofddorp; Hosanna in Excelsis, Haarlemmer meer-oost, Looft den Heer, De Kaag, Kunst na Arbeid. Zwanenburg; De Lofstem Badhoevedorp„Excelsior", Nieuw-Vennep en Advendo, Burger- Noordwijk met zijn gevarieerd) kaar te onderscheiden heelt men landschap van weiden, bossen, echt wel een goede kijker nodig, strand, zee en duinen, heeft een De meeste sterns zijn witachtig, zeer interessante dierenwereld Vooral de vogelstand valt op. Dit I meldt ons de Vogelwerkgroep Noordioijk, die op haar terrein belangrijke waarnemingen doet en zich deze keer speciaal heeft bezig gehouden met het vogel leven op het strand. Zij attendeert daarbij op ver schillende meeuwensoorten, leder kent wel de kokmeeuio, ook wel kapmeeuw genoemd, die zowel 's zomers als 's winters op het strand te zien is. In de winter is de kop niet donkerbruin, maar wit en op de plaats van de oren een donkere vlek, zodat het lijkt of ze een koptelefoontje op heb ben. Voorts vinden wij op het strand de aanmerkelijk forsere zilver meeuw en de nog grotere mantel meeuw, te herkennen aan de zwarte bovenvleugels. Eigenlijk is dit een ivintergast. Er komen twee soorten voor, de grote en de kleine mantelmeeuw. Dan is er nog de stormmeeuw, die voor niet-insiders wat moei lijk van de zilvermeeuw te onder scheiden valt. Kenmerkend is meestal de kleur van de poten. Minder algemeen voorkomende meeuwsoorten zijn de dwerg meeuw, de drieteenmeeuw en de burgemeester. Nauw met de meeuwen verwant zijn de °*crns. Om deze van el- met licht leigrijze bovenvleugels en een zioart kapje op de kop. In het voor- en najaar trekken zij vaak in grote aantallen langs de kust. Enige soorten zijn het vis- diefje, de grote stern, de noorse stern, de zwarte stern en de dwergstern. Met uitzondering van de grote mantelmeeuw, de drieteenmeeuw en de burgemeesterbroeden bo venstaande meeuwen- en stern soorten in Nederland. Op enkele plaatsen in de Noordwijkse dui nen kan men dan ook de kok meeuw en de zilvermeeuw broe dend aantreffen. In de meeuwen kolonie in Wassenaar broeden in geringer aantal de kleine mantel meeuw en de stormmeeuw. Een andere vogel, die men in Noordwijk op elke strandivande- ling kan zien. is de scholekster, een zwart-witte vogel met opval lende lange oranje snavel, die meestal in gezelschap van enkele soortgenoten langs de vloedlijn naar mosselen loopt te zoeken. Steeds weer boort hij met zijn lange snavel in de grond, als het ware proefborend naar wat eet baars. Tijdens de voorjaars- en najaarstrek komen zij in een ivat groter aantal voor. De voorjaarstrek is nu in volle gang. Men ziet dan ook de rose grutto en de regenwulp, die te- j rugkeren naar hun broedgebieden in Scandinavië. Leden van de Volgende maand worden grammo foonplaat opnamen gemaakt waar aan bijna heel musicerend Noord wijk zal meewerken. Het ligt in de bedoeling een langspeelplaat te ma ken, die in augustus in de verkoop komt. Een groot deel van de op brengst van de plaat is bestemd voor de restauratie van de uit 1647 da terende Oude Kerk aan de Hoofd straat, het enige monument van Noordwijk aan Zee. De restauratiecommis sie, waarin onder anderen burgemeester mr. J. M. Bonnike zitting heeft, zocht de volgende verenigingen aan om mee te doen aan de opnamen„Soli Deo Gloria", het jeugd- en kinderkoor Zephyr. The Seasside Singers, „Cantate Domino, het r.k. kerkkoor „Maria ad Mare". „De Echo der Dui nen" „Crescendo" en „Concordia". De opnamen zullen vermoedelijk worden gemaakt in de kerk, waarbij ook de bui-gerij zal worden ingeroe pen om mee te zingen. De Noord wij kers zullen dus van de zomer een plaat kopen, waarop zij zichzelf horen. Van het Haring- en Visfront 60 tot 80 manden koolvis en wat makreel. De schepen bij de Sylt vin gen per trek 40 tot 60 kilo tong en maar heel weinig andere vis. On der de kust was veel kleine schol IJMUIDEN, 12 mei. te vangen, maar juist heel weinig j „f ÜSrlÜ tong. vogelwerkgroep Noordwijk zagen de rose grutto's de laatste weken zowel in zomer-, als in het min der aantrekkelijke winterkleed. Thans is het de tijd, dat de regenwulp doortrekt. De vogel is een neef van de hier voorkomen de wulp, die wij in de duinen kennen. Vooral 's morgens vroeg, maar ook ivel tegen de avond ziet men ze in groepjes noordwaarts trekken. Wanneer men 'n strand-1 ivandeling maakt, dan is er grote kans de drieteenstrandloper te zien. Als mechanische speelgoed beestjes rennen zij achter de zich terugtrekkende golfuitlopers aan. Tot voor een jaar of vijf kwa men zij in Noordwijk met enige honderden exemplaren tegelijk voor, maar na een kernexplosie door de Russen op Nova-Zembla is hun aantal sterk geslonken. Op genoemd eiland liggen namelijk hun broedgebieden. De laatste jaren zag men ze slechts zelden meer op onze stranden, maar dit jaar is gelukkig iveer enige toene ming merkbaar. Op tioeede pinksterdag maakt de Vogelwerkgroep Noordwijk een vogelzangexcursie naar „Leeu wenhorst". Belangstellenden wor den verzocht 's morgens om 7 uur aanwezig te zijn voor hotel „Dijk en Burg". De tweede excursie, die speciaal in het teken zal staan van de nachtegalenzangvindt plaats op 21 mei a.s. Men vertrekt 's avonds om 7 uur van het begin van het fietspad door de duinen aan de Duinweg. In Noordwijk Ladelichter gesnapt Dank zij het kordate optreden van de dochter van een Noordwijkse melkhandelaar, is een brutaal optre dende ladelichter tegen de lamp ge lopen. Toen 's middags de winkelbel meldde, dat er een klant in de zaak was, hoorde zij, op weg naar de win kel, de schel van de kassa. Ogenblik kelijk begreep zij, dat de klant al verder dan de toonbank was ge weest. In de winkel gekomen, trof zij een man aan, die vlot wilde vertellen wat hij nodig had. Zonder blikken of blozen liep zij hem voorbij, draaide de deur op slot en stak de sleutel in haar zak. Vervolgens posteerde zij zich voor de winkeldeur en riep haar huisgenoten toe de politie te bellen. De man zag in, dat hij het tegen deze struise Noordwijkse moest af leggen en smeet het gestolen bedrag (enkele honderden guldens) op de toonbank. De ladelichter werd door de recherche ingerekend. Bij zijn verhoor bleek de man afkomstig uit een inrichting, waar hij zich ook aan verschillende diefstallen had schul dig gemaakt. Na het onderzoek is de patiënt aan de directie van de in richting overgegeven. De bouw van het overdekte zwembad aan de Piet Heynlaan in Katwijk aan Zee vordert gestaag. Hier een beeld van de werkzaam heden in het inwendige gedeelte van het gebouw. Men is druk be zig met de betegeling van de zij wanden van het grote bassin, dat, zoals bekend, een beweegbare vloer krijgt. Dit miljoenenproject van de gemeente zal omstreeks september dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee) Prijzen per 1 grm. tong 3.71 3.63, kim. tong 2.492.42, kl. tong I I 2.58—2.23. idem H 2.43—2.29. tarbot I 5.104.70. Per 50 kg.: gr. schol en grm. schol 5244, kilm. sohol en kt. schol I 44—38. kl. sohol II 3615. sohar 2011. makreel 2825, wijting j 4125, gr. giil 3833. midd. gul 35 29. kl. gul 3127, kl. rode poon II j 4021. Per 125 kg.: gr. kabeljauw 176 80. Aanvoer 3600 kisten. IJMUIDEN. 12 mei. Besommingen. KW 156 4890, 59 3960, 150 5480. 92 j 4280, 191 5810. 17 4460. 134 4410, 109 720. 94 540. IJM 55 5380. De restauratiecommissie heeft nog meer plannen te weten: een geïl lustreerde broc hure samenstellen over de geschiedenis van het monu ment: zodra dit naar het oordeel van de architect mogelijk is, alle geinter- resseerden op een avond de gelegen heid geven de door het bouwen van de tussenmuur in de kerk ontstane nieuwe situatie in ogenschouw te komen nemen; het gezamenlijk af breken van alle in het oude gedeel- ran de kerk gebouwde afschei dingen en het provisorisch herstellen van de muren, zodat de oude kerk snel gereedkomt voor allerlei doelein den, zoals muziekuitvoeringen en ex posities en het houden van een ver- koopavond in het najaar. Van 23 tot 27 mei in Noordwijkerhout Expositie van ondernemers Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de R. K. Middenstands' vereniging „St. Jozef" houden di Noordwljkerhoutse zakenlieden-on dernemers een tentoonstelling. Aan dit evenement heeft de com missie de ^ïaam gegeven ,.E. N. O.- 67" (Expositie Noordwljkerhoutse On dernemers). De expositie, waaraan 31 ondernemers benevens de bak kers en melkhandelaren deelnemen, zal worden gehouden in de tennishal aan de Kerkstraat met een opper vlakte van ruim 600 m 2. Er zal niet alleen een tentoonstelling zijn, maar er zullen ook diverse attracties zo als modeshows en demonstraties van o. m. kappen, gelaatsverzorging, bloemschikken enz. worden gehou den. Men zal kunnen keuren en proe ven, men krijgt cadeuaus en mon sters, er zal een gezellig zitje met buffet zijn en muziek van een pijp- loos orgel. Kortom het zal een zeer levendig geheel worden met vele verrassingen. De E. N. O. '67 zal worden gehouden van dinsdag 23 tot en met vrijdag 26 mei as.. De officiële opening zal in de mid dag van de 23ste mei plaats vinden en dan zal van 2 tot 5 uur het be stuur van de jubilerende vereniging recipiëren. Geen presentiegeld voor gedeputeerden De fracties van P.v.d.A., C.P.N. en P.S.P. in de provinciale staten van Zuid-Holland willen het presentie geld, dat gedeputeerden krijgen voor het bijwonen van staten- en commis sievergaderingen afschaffen. Het bij wonen van dergelijke vergadering behoort tot hun normale werk en moet daarom niet extra gehonoreerd worden, zei het P.v.d.A.-lid H. van Es namens zijn fractie. De heren S. Groenendijk (C.P.N.) en J. Brandsen (P.S.P.) sloten zich namens hun frac ties hierbij aam Deze sprekers wilden niet verder aandringen, toen mr. J. Klaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, meedeelde deze kwestie in de eerstvolgende vergadering van het seniorenconvent der provinciale sta ten aan de orde te zullen stellen. De. suggestie van P.v.d.A., C.P.N. en P.SP. kwam ter sprake tijdens de behandeling van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken. De bewindsman vroeg hierin de provinciale staten him mening over een ontwerp-Koninklijk Besluit om de jaarwedden van de gedeputeerden van alle provincies te stellen op f 38.000. De fracties van C.P.N., S.G.P., P.S.P. en BP stonden af wijzend tegenover deze wijziging De salarissen van GB van Zuid-Holland worden dan met f 2500 per jaar ver hoogd. De overheid moet een voor beeld geven door matiging te be trachten, vonden de woordvoerders van deze fracties. Mr. J. Klaasesz was het hier niet mee eens. Gedepu teerden hebben recht op een behoor lijk salaris, zei hij. De overige frac ties gingen er mee akkoord minister Beemink gunstig over de salarisver hoging te adviseren. Bartling stopt Frits Barling heeft thans zijn be sluit definitief genomen. Hij stopt met het beoefenen van zijn topsport: schaatsen. De 19-jarige Amsterdam mer heeft de K.N.S.B. in kennis ge steld van zijn besluit. Bartling stopt omdat hij last heeft van een ver groeiing in zijn rechter enkel. Jan Maathuis heeft in Wiesba den tijdens het 31ste internationale springconcours gewonnen. Maathuis legde met .piiegette" het parkoers foutloos af, in een tijd van 64 se conden. Op de tweede plaats eindig de de Frangaise Jannou Lefebvre met „Rush" d,ie ook zonder fouten bleef, doch 66,2 seconden nodig had.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7