Leids archeoloog terug van unieke campagne Jordanië Vakschoolmeisjes op schouwburgplanken Burgemeester kreeg eerste exemplaar van kostbaar boek Belangrijke vondsten van dr. H. J. Franken PIERROT Wegfiets 1 Kind heeft rust en vakantie nodig Aan OPROEP wordt flink gehoor gegeven v. d. Water VRIJDAG 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Na een opgravingscompagne van vijf seizoenen is gebleken dat de Jordaanse ruïne-heuvel (tell) van „Deir Alla" (het Ara bische woord voor „het hoge heiligdom") een tempelberg is, die bestaan heeft van circa 1600 vóór Christus tot ongeveer de vierde eeuw voor Christus. Dit heiligdom heeft bestaan gedu rende de grootste tijd, waarin het oude testament ontstond. Het 1 heiligdom behoorde tot stammen van veehouders, die leefden in het gebied, dat aan de stammen Ruben, Gad en Hhalf Ma- nasse was toegewezen." een muur geschreven tekst bewaard zijn gebleven. Een eerste indruk van het onderwerp van deze tekst is, dat men hier te maken heeft met gods dienstige aanwijzingen voor de ge lovigen, die de tempel bezochten Het is geen bijbelse tekst. De vondstomstandigheden wijzen erop, dat dit heiligdom bestond onaf- Muurteksten Met bovenstaande woorden ving dr. H. J. Franken, lector in de Palestijn se archeologie aan de Leidse Univer- teit, het onderhoud aan, dat hij ons irect na zijn terugkeer uit Jordanië in Nederland toestond. In het seizoen 1967 van de opgra vingscampagne, zo vervolgde hij, is een deel van het heiligdom opgegra ven, dat gebouwd werd in het begin n de Perzische tijd (onmiddellijk i de ballingschap) en dit heiligdom blijkt door een aardbeving totaal te zyn verwoest. Daaraan is het te danken dat fragmenten van een op ADVERTENTIE hankelijk van het heiligdom in Jeru zalem. Behalve de tekst op de wand zijn inscripties gevonden op aardewerk en op steen. Een van deze inscrip ties is geschreven in een onbekend schrift, dat niet verward moet wor den met het eveneens in Deir Alla gevonden onbekende schrift op klei tabletten, welke dateren uit de der tiende eeuw voor Christus. Het doel van de nieuwe opgra vingscampagne, die gesubsidieerd werd door de Nederlandse Organi satie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, was, om in enkele sei zoenen graafwerk de bibliotheek van het vroegste heiligdom bloot te leg gen. Inderdaad zijn er enkele nieu we kleitabletten te voorschijn geko- Gebleken is echter, dat het Persi- sche heiligdom, dat dit jaar ontdekt werd in de hoogste lagen van de ruïne-heuvel, eveneens zeer be langrijke teksten bevat, waardoor het oorspronkelijke opgravingsplan ge wijzigd zal moeten worden. Een van de doelstellingen van de nieuwe op gravingscampagne ls tevens om een nieuwe, door dr. Franken ontdekte methode van datering van lagen met behulp van statistische gegevens, ontleend aan het aardewerk, te tes ten alsmede te onderzoeken, welke mogelijke fouten zich kunnen voor doen. Bij zuivere toepassing van de ze methode kan enerzijds een nauw keuriger datering verkregen worden dan met de bestaande middelen mo gelijk is en anderzijds kunnen lagen, die zelf geen andere gegevens bevatten voor datering, nauwkeurig worden gedateerd met een fouten marge vam maximaal plus minus tien jaar. De opgravingscampagne heeft ge duurd van 1 februari tot 7 maart. Het team van dr. Franken bestond uit negen Nederlanders, onder wie zijn echtgenote. mevrouw C. A. Franken-Battershill. De ontdekkingen van dr. Franken zijn door de Leidse hoogleraar prof. dr. P. A. II. de Boer een unieke vondst genoemd, die de belangstel ling van archeologen, filologen en de gehele we- WORDT ER GOUD Maarsmanssteeg Wie weet ZEKER GOUDEK SIERADEN JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIOEN TEL. 20778 TER AFSLUITING VAN IIET JUBILEUM Roodenburg 40 jaar Jubileumwedstrijd tegen Telstar Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Roodenburg wordt mor genmiddag op „Noord" een wedstrijd gespeeld tussen Telstar en Rooden burg. (Aanvang 4 uur). De elftallen komen als volgt bin nen de lijnen: Telstar: Vos - v .Zon - v. d. Ge vel - Wielkes - Evenblij - Boontjes Galles - Bakker - Cieren - Segers - v. Straaten. Roodenburg: Keereweer - De Jonge - Pennen burg - v. Weerlee - Ooyen- dijk - De Vreede - Klinkhamer - De Klerk - Den Os - Heymans - De Roo. ADVERTENTIE Tot. leden van missie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akten van bekwaamheid voor nijverheidsonderwijs, zijn be noemd prof. H. A. E. van Tongeren in Oegstgeest en de dames M. A. Busé en V. M. v. d. Sanden in Lei- De leerlingen van de Vakschool voor Meisjes aan het Leidse Ra penburg vierden gistermiddag de vijftigste verjaardag van hun huishoudschool in de Schouiv- burg. De meisjes verschenen, ter afsluiting van het jubileumfeest, zelf op de planken met een pro gramma van liedjes, schetjes en (volks) dansjes, na de afwerking waarvan het pantomime-theater „Carrousel" optrad. De meisjes van de primaire oplei ding vormden één groot koor, dat onder leiding van mevrouw J. H. Swartv. d. Werke overwegend in het Engels, liedjes van vroeger en nu zong. Bovendien bezongen de pri- mairen op de melodie van „Toen on ze mop een mopje was" het dagelijkse schoolleven, uiteraard met de nodige spot. De tweede jaars primairen voerden onder leiding van mej. I. Sterk een aantal volksdansjes uit met de jnka als besluit. Zij oogsten er veel succes mee, evenals het koor trouwens. Na deze volksdansdemon- stratie was er een cabaretje door leerlingen van de hogere opleidingen. Het was ingestudeerd door mevrouw A. M. GoosensKlerk en leuk „aan gekleed". Vooral de finale leverde een kleurrijk spektakel op. De middag werd besloten met een optreden van het pantomime-theater „Carrousel", dat o.m. de Comedia dell'arte tot le ven bracht en een parodie op recla me gaf. Tot de solisten behoorden Jan Bronk en Rob van Reyn, twee bekende namen in het Nederlandse pantomimewereldje. Op de foto het meisjeskoor van de Vakschool op het schouwburgtoneel. (Foto LD/Holvast) y De Leidse politie heeft gister- 'C middag tijdens een bliksemactie 'Q zestig fietsen en negen brom- c( ~Q mers van de straat geruimd. On- O geveer de helft van dit aantal 'O werd van het Stationsplein ge- I .7 veegd, de andere helft stond in de onmiddellijke omgeving van t> de Schouwburg, waar de leerlin- .ii gen van de Vakschool voop Meis- j jes hun jubileumfeest vierden, 't o De rywielrazzia by de Schouw- .7. burg was volgens de politie noodzakelijk, omdat de nabijge- legen Hazewindsteeg geheel ver- 1.7 stopt was. Bovendien zouden de feestvierende meisjes van te vo- 'o ren zijn gewaarschuwd. „Rhijnlands fraaiste gezichten Nu tot 14, mei de gezamenlijke verenigingen voor kinder uitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publiek, zij het mij vergund even stil te staan bij het prachtige werk van deze uitzendverenigingen en de betekenis hiervan voor de gezondheid van onze kinderen. Collecte voor kinderuitzeiidiiig Zeker, de sociaal-hygiënische om standigheden waaronder het kind tegenwoordig wordt grootgebracht zyn beter dan vroeger. Dit heeft tot gevolg gehad dat we thans prak tisch geen ondervoede kinderen meer zien. Toch zijn er nog steeds huisgezin nen waar de kwaliteit van de voe ding te wensen overlaat of waar het kind zich een slechte eetgewoonte beeft aangewend. Deze slechte eet gewoonte is in een groep en buiten het eigen milieu sneller te verbete ren. Ook een slechte slaapgewoonte bijv. 's avonds veel te lang wakker bggen, is buiten in de vakantiehui zen gemakkelijker te verbeteren. Natuurlijk zijn de huizen er ook nog steeds om van huis uit zwakke kinderen jaarlijks die steun te geven, die ze nodig hebben om in conditie te blijven. Ditzelfde kan soms ook eenmaal nodig zijn na een langdu rige ziekte, waarvan het kind her stellende is. Tenslotte wil ik nog wijzen op de in aantal steeds groter wordende groep „de nerveuzen". Ons moderne stadsleven met huizen en verdiepin gen dicht op elkaar, toenemend keer en lawaai met praktisch overal radio's en t.v.'s, gunt het kind steeds minder rust. De normale kinderen passen zich aan, maar de wat ner- reagerende kinderen moeten af toe 6 weken uit de drukte ge haald worden. Zij kunnen na 6 we ken dan weer deelnemen aan het grote stadsleven zonder daarvan al te veel last te ondervinden. Kinderuitzending is en blijft dan ook noodzakelijk en het is nog steeds zo, dat er meer kandidaatjes zijn dan mogelijkheid tot plaatsing in verband met de financiële draag kracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek om de a.s collecte ruim te gedenken, want kinderuitzending is en blijft noodzakelijk en de ongeveer 137 kin deren, die jaarlijks worden uitgezon den zullen u daarvoor dankbaar zijn. J. G. Bazuin, Directeur van de G.G. en G.D. ADVERTENTIE Bevolkingsonderzoek in Leiden op T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op tuberculose begon op 9 maart j.l. Achtereenvolgens werd gewerkt in de Bevrijdingskerk in Zuid-West, in de school Du Rieustraat in de Burgemeesters/ Professorenbuurt, in de Petrakerk in de Kooi en in het gebouw Bescherming Bevolking, Middelstegracht voor een deel van de binnenstad. Deze week wordt in enkele bejaardencentra de daarin wonende bevolking onderzocht. Rond 25.000 personen zullen dan zijn doorgelicht. belangrijk laat men dan vooral den ken aan zijn omgeving. Ook ouderen hebben hun kenissen en familiere laties. Wat zou men er van denken als men door nalatigheid oorzaak is van het overbrengen van ziekte op zijn jonge kleinkinderen, bij wie tu berculose meestal ernstiger gevolgen heeft dan voor ouderen. Laten dus ook ouderen gebruik maken van de gelegenheid tot on derzoek. Ten overvloede wijzen wij er op dat, indien de afstand tot het onderzoeklokaal te groot is, of wan neer men door andere oorzaak het onderzoeklokaal moeilijk of niet kan bereiken, gratis vervoer mogelijk is. Dit kan worden aangevraagd bij de Vereniging tot bestrijding der Tu berculose, p/a Rijnsburgerweg 70. Men zie verder de aanwijzingen op de oproepkaart. Van woensdag 17 mei a.s. wordt het onderzoek voortgezet in het Waaggebouw, Aalmarkt en wel tot en met donderdag 1 juni 1967. Zie de dagelijkse agenda in deze krant. Ook zü die tot heden hebben ver zuimd te vresechynen kunnen daar nog terecht. Want nogmaals: weg blijvers krijgen geen tweede oproep. Van harte wordt gehoopt dat de reeds grote opkomst nog zal toene- Nog niet te laat Verwacht moet worden dat het aantal deelnemers opnieuw groter zal zijn dan bij het vorige onderzoek in 1965. De Leidse bevolking zal opnieuw haar verantwoordelijkheid moeten beseffen. Ook hierdoor dat door hen, die niet behoeven te onderzocht we gens regelmatige controle door an dere instanties, die dus een volgens de aanbeveling volkomen gemoti veerde reden hebben om niet deel te nemen, in grote mate voldoen aan het verzoek om de omroepkaart, waarvan de achterzijde als stembil jet is ingericht, na invulling terug te zenden. Ook deze medewerking is belang rijk voor een goed inzicht. Hoewel het niet de bedoeling is om de andere wegblijvers nogmaals op te roepen. „Te oud" Van de in goudbedrukt-kunstleer gebonden facsimilé-uitgave is slechts een oplage van 1000 genummerde ex emplaren vervaardigd Het reproduk- tiemateriaal is daarna vernietigd om arde te geven. Aan de vandaag in de boek handel verschenen facsimilé-1 toe' uitgave van het achttiende- eeuwse boekwerk „Rhijnlands fraaiste gezichten" is giste- ren in het Leidse Stadhuis bij-1 dTiiTtgaveWv^m zondere aandacht besteed. Directeur P. van Eek, van Kruseman's Uitgevers Mij. NV te Den Haag, bood burgemees ter mr. G. C. van der Willigen het eerste exemplaar aan. De heer J. de Kier, voorzitter van de Nederlandse Boekverko persbond afdeling Leiden, was hierbij aanwezig. De burgemeester toonde zich bij zonder ingenomen met de kostelijke uitgave, die hij een belangrijke aan winst voor Leiden en wijde omgeving vond. Het toespraakje van de heer Van Eek beantwoordde hij onder meer met de opmerking „dat het boek niet slechts zou inspireren tot het behoud van dingen uit een ver verleden, maar vooral tot het gebruik van eer bied voor en kennis van het oude bij het bouwen aan de toekomst van Leiden". Van de 100 door Abraham Rade maker getekende prenten van het in 1732 te Amsterdam verschenen boek zijn er 36 aan Leiden gewijd. De ove rige geven beelden van „Lustplaat- Binnenkort hopen wi) aan dit bij zondere werk een uitvoerige bespre king te wijden. De Leidse burgemeester, mr. G. C. v. d. Willigen, bladert in het kostbare boek, dat hem gisteren door de heer P. van Eek (rechts) werd aangeboden. (Foto L.D./Holvast) Toch worden helaas ook nog te veel kaarten weggestuurd met ver melding van reden van niet-ver- schijnen, die twijfelachtig genoemd moet worden. Vooral onder de ou dere bevolking komt dit nogal voor. Men schrijft dan b.v., „te oud" „nooit ziek geweest" of „oud" en tijd gezond". Op zichzelf is dit gelukkig, maar daarom nog geen den om zich aan het onderzoek te onttrekken. Het gaat er juist om dat de ge zonde bevolking zich op dit punt laat controleren, opdat, al voelt men zich volkomen fit, men ook zeker heid krijgt: of anders tijdig; behan deld kan worden, waarvoor tegen woordig gelukkig zoveel middelen beschikbaar zijn, dat een vlotte ge nezing regel is. Het is dus zaak dat een aandoe ning tijdig kan worden vastgesteld. Niet alleen in het eigen belang, maar toch ook met het oog op be smettingsgevaar. Al is men dus oud en vindt men het voor zichzelf niet ADVERTENTIE GERO CASSETTES juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Bestratingen Deze maand wordt in opdracht van het gemeentebestuur een begin ge maakt met de herbestrating van: Telderskade, Gerrit Kasteinstraat, Mulderstraat, Diemeistraat, Montgo- merystraat, Sophiastraat. Lusthof laan, Soembastraat, Kooilaan, Cele- besstraat. Medusastraat, Sieboldstr., Surinamestraat. In uitvoering is de herbestrating van: Stille Rijn, Bes jeslaan, Kloksteeg, Herenstr., (Koe- poortbrug Koninginnelaan)Dr. Le l/laan, Hogewoerd, Vondellaan, weg bewesten veemarktterrein, Korevaar- siraat, Antillenstraat, Frans v. Mie risstraat, Jan Lievenstraat. Bakker Korffstraat, Damlaan, Maredyk. Tevens is in mei reeds een begin j gemaakt met de aanleg van: Para- I maribostraat, Corantijnstraat, Ver lengde Wassenaarseweg. Willem de Zwijgerlaan alle in Noord, het Jac. Urlusplantsoen, Kennedyln, Brahms- l?an. Joseph Haydnlaan, Max Re- I gerlaan, Donizettilaan. Strausspad, Rousselpad alle in Zuid-West en de Morssingel in het Centrum. I Met het asfalteren van Churchill- laan, Noordeinde, Besjeslaan, Plant soen, Zoeterwoudsesingel (gedeelte- J lijk), wordt deze maand begonnen, terwijl verkeersaanduidingen worden j aangebracht in Maresingel/Haarlem - merweg, Rijnsburgersingel 'Schutters veld. Boommarkt. Reparaties worden uitgevoerd aan Rijnsburgerweg en de ventweg langs 1 de Haagweg.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3