Land van honger en dorst MEVR. GANDHI: DANK )AG 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 Waarom is er honger in India? Het antwoord is simpel: In dia is volldieg afhankelijk van de moesson. Dat is een tragische waarheid. Geen regen: geen oogst, miljoenen dreigen te sterven. Twee jaar achtereen is in een aantal deelstaten (waaronder Biharde regen grotendeels uitgebleven. Als de invoer uit de Verenigde Staten van Amerika (dit jaar 10% mil joen ton) én de hulp van buiten landse organisaties er niet was zou den veel mensen omkomen. Dat zijn de feiten en het is de waarheid. Ge zult moeilijk een ho ge ambtenaar in India vinden, die deze feiten gezegd wil hebben. Een regeringsambtenaar in Delhi (die bepaald bezwaren had met name genoemd te worden» zei: „Er is hongersnood in mijn land, maar officieel was die er tot voor kort niet. Ik heb geleerd te begrijpen dat dit voor U onaanvaardbaar en krankzinnig moet klinken. Maar u moet óók iets begrijpen. Wij zijn een ex-koloniale mogendheid. Dat is een uiterst gevoelige zaak. Mis lukking is gezichtsverlies." Ik zei: „Maar het is toch niet India's schuld dat het niet heeft gere gend? Wat wilt u nu toch: De ima ge van India in het buitenland redden, of een paar miljoen doden in Bihar?" Hij antwoordde: „In dia heeft ook zelf wel iets gepres teerd". Dat is juist. Toen in 1948 de onafhankelijkheid er was, had de gemiddelde Indiër beslist min der te eten dan vandaag, 19 jaar later. Hij kreeg toen gemiddeld 1750 calorieën en in 1965 was dat opgelopen naar 2300 caloriëen, een ongekende luxe. ook al is het naast ons overvet westers bestaan nog maar een magere zaak. De laat ste jaren (door misoogsten) is het calorische cijfer weer teruggelopen. India moet steeds meer mensen te eten geven. De grootte van de bevolking is gestegen van 348 mil joen in 1948 naar 475 miljoen (sommigen spreken van een half miljard, niemand weet het juiste cijfer) en zal in 1971 de 530 mil joen hebben bereikt. De kinder sterfte loopt terug, de ziekten lo pen terug, de gemiddelde leeftijd van de Indiërs is geklommen van 32 naar 45 jaar. De graanoogst lag in 1948 op 53 miljoen ton per jaar. In 1964 haalde men het record van 88 miljoen ton en voor 1971 praat men over 120 miljoen ton. Is dat laatste een droomcijfer? Feit is, dat de oogstcijfers de laat ste jaren bergafwaarts zijn gegaan. In 1965 was de moesson al slecht en men bereikte niet meer dan 72 miljoen ton (te vermeerderen met elf miljoen ton Amerikaanse im port). Toen al aten vele boeren hun kleine reserves op. Toen kwam 1966. Wéér een droog jaar, met een oogst van 74 miljoen ton. Im port geschat op 14 miljoen ton. En wat zal 1967 brengen? Men bidt de goden om een bijzonder goede moes son. Het moet nu toch wel eindelijk gaan regenen! Er is ook verlies, door slechte pakhuizen en slechte opslagfacili teiten. India telt naar schat ting zo'n 24 miljoen ratten, ze pik ken graag een graantje mee. Of ficieel praat men over een verlies percentage van 2 procent. Cynici spreken vim 50 procent, realisten houden het op 20 procent. Friso Eiult Er is maar één oplossing: de produktie moet omhoog. J .P. Ma- thur, plaatsvervangend secretaris generaal van het Ministerie van Voedsel en Landbouw in Nieuw Del hij zegt: De produktie moet om hoog door het gebruik van kunst mest op grote schaal, het ge bruik van nieuwe, meer produktie- garanderende zaden en vergroting van irrigatiecapaciteit. Wy wer ken eraan. Van de 325 miljoen hectare land bouwgrond was in 1965/66 by na 90 miljoen geïrrigeerd. Wij zijn pas in 1965 begonnen met nieuwe zaden uit Mexico en uit Taiwan; dit jaar zullen we 15 miljoen hec tare beplanten. De produktie gaat daardoor omhoog. En de boer, die zeit dat zijn buurman twee-, drie maal zoveel produceert en daardoor dus twee-, of driemaal zoveel geld voor zyn waar krijgt wil het ook hebben. De flessenhals ligt bij de kunst mest. Mathur zegt. dat hij voor 15 miljoen hectare 1.35 miljoen ton kunstmest nodig heeft. De produktiecapaciteit in India ligt echter slechts op 500.000 ton. De rest moet geimporteerd worden. „En in 1971 zullen we zelfs 2% mil joen ton nodig hebben", zegt Ma thur. Hoe is de situatie? Er zijn in heel India zes fabrieken in pro duktie. Er zijn er vier in aanbouw om acht fabrieken worden nog on derhandelingen gevoerd, daarvan zijn er zeven met buitenlandse (Amerikaanse, Britse. Japanse en Italiaanse» investeringen. In al deze gevallen is overeenstemming bereikt. Een gigantisch plan van drie Amerikaanse oliemaatschappij en voor een investering van de kant van de VS van ten minste 250 miljoen dollar is afgespron gen. voornamelijk door angst van Indiase kant voor teveel invloed en zeggenschap van het ryke, ka pitalistische Amerika. Iiedere landbouwexpert is het er over eens: de voedselsituatie staat of valt met de kunstmest- produktie. Een Indiase ambtenaar zei: „Daar kunt u in Holland ons mee helpen. Voedselzendingen zijn goed, maar lossen de proble men niet op. Stuur ons ook kunst mest". Dat gebeurt. „Eten voor In dia" richt zijn actie in belangrijke mate naar deze kant. India heeft bezwaar tegen charitatieve hulp, eenvoudig omdat men de hand niet wil ophouden. India wil wel (in rupees) betalen voor door „Eten voor India" aangekochte en gezon den kunstmest. Met de in India op deze wyze gekweekte rupeete- goeden kan „Eten voor India" dan weer projecten uitvoeren, o.a. water - boorprojecten, waarmee men vo rig jaar in Indore, benoorden Bom bay begonnen is. Iedereen is het er over eens, dat deze plannen ge zond zijn. Een Vredeskorps-werker in India zei zéér nuchter: „Voed sel zenden is mooi, bevredigt de westerse ydelheid der rijkdom. Maar als we eerlijk willen helpen, moeten we ook aan hun toekomst helpen bouwen". ver hij niet in de werkverschaffing wordt gesteld. In de werkverschaffingsprojekten zijn voorlopig 600.000 personen (een fractie) aan het werk gezet op een loontje van 70 tot 90 cent per dag. Ongeveer 350.000 mensen ontvangen bovendien een gratis acht ouncesrantsoentje, omdat ze ziek of invalide zijn. Daarboven zijn er vier miljoen kir deren, zwangere vrouwen, zogende moeders en ouden van dagen, die van de Amerikaanse hulporganisatie CARE, te zamen met de UNICEF, de Engelse organisatie OXFAM en de kerkelijke organisaties CORAGS en Catholic Relief Sendees en het hulpcomité van Bihar dagelijks een warme maaltijd krijgen (tarwe, groenten, melkpoeder en vitami netabletten). Binnen elkele dagen zullen dat er 6 mil joen zijn, het is het grootste hulpprogramma, dat ooit waar ook ter wereld, werd opgezet. De verdeling loopt via de dorpsschoolmeester, de bin dende idealist van de dorpssamenleving in een ontwikke lingsland. De meester houdt de lijsten bij. Er is ook een gigantisch drinkwaterprobleem. Daar voor heeft men uit heel India 95 boorinstallaties naar Bihar gestuurd en men hoopt dit aantal op 120 te brengen. Verder hebben ook UNICEF en AFPRO, het orgaan van samenwerking van particuliere, voornamelijk kerkelijke organisaties een boorprogramma ter hand genomen. Mirakel Na deze cijfers blijft de vraag: Werkt dit alles? Antwoord: Jawel, niet ideaal, niet helemaal efficiënt, maar het werkt. Een mirakel in een land, waar zoveel problemen en zoveel ellende elke organisatie tot misluk ken dreigen te doemen. De indruk is dat de meeste hon- gerigen hun acht ounces wel krijgen, dat de meeste kin deren hun maaltyd per dag inderdaad ontvangen. Hierbij is ryst en tarwe, die de stichting „Eten voor India" naar het hulpcomité van Bihar heeft gezonden. Maar er wordt nog op een afgrijselijke wyze honger ge leden. Het magere rantsoentje is alleen genoeg om de mensen van de hongerdood af te houden, ze door de zo mer te laten strompelen. „Maar", zei een lokale ambtenaar, „het probleem is misschien niet eens zozeer of er voedsel ter beschikking komt, maar of het transport kan blyven doorgaan. Een havenstaking in New Vork, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallende moesson, die de we gen onbegaanbaar maakt en de mensen in Bihar zullen sterven". J. A. Dave, directeur generaal voor de voedselvoorzie ning voor India zegt: „Ons ideaal is 12 ounces per dag, maar dat hebben we nog niemand kunnen geven. Ze kry- gen acht ounces en in sommige streken, die niet zo'n honger hebben, 6 en 4 ounces dagelyks. We hebben de toestand onder controle. Min of meer". Vraag: „Kan een mens leven op acht ounces per dag?" Dave: „Zo moet u het niet stellen. De acht ounces kun nen de hongerdood voorkomen In India heet dat officieel: „On the edge of starvation" op het randje van de hongerdood Reserves? Geen. Als er geen stagnatie komt blyven ze op het scherp van het mes balanceren, gebeurt er iets dan slaat de zeis toe. „Ze kunnen als vliegen sterven", zei een ambtenaar in Nieuw Delhi. „Of niet", voegde hy er aan toe. „Dat ligt aan onze krachtsinspanning, en de uwe". Het water is vaak niet ver, maar toch veelal onbe reikbaar. Een boring met simpele handkracht kan vaak het reddende water aan de oppervlakte brengen. Mdar niet altijd, zoals de zo mer zeer droog is en de bron nen leegraken. gelooft de centrale regering in Nieuw Delhi de door te kunnen komen. In juli begint te moesson, hoopt men dan op een nieuwe oogst, tyd hoopt men de 30 miljoen mensen in leven te op een rantsoen van acht ounces (224 gram) dat staat met vier boterhammen per dag. Die acht per dag zyn gebaseerd op een maandelykse aan ban de Centrale regering van 185.000 ton. Voor die ounces moeten de vrouwen en mannen, die dat kunnen, in de bloedhete zon in werkverschaf- zoals het opwerpen van aarden wallen, van wegen, hun arbeid leveren. De kinde maar de helft van het rantsoen, 2 sneetjes of tarwe per dag. Dat is alles, en men kan het in de zgn. fair price shops, winkels met vastgestel- pryzen. probleem is echter, dat men zelfs geen geld om dit magere rantsoen in één van de 18.500 fair shops te kopen. De etenskast van de boer in Bihar alleen leeg hy heeft ook geen cent meer, voorzo- kerkklokken oepen pkrdajochtend om elf uur lul de kerkklokken Dat moet voor jeenen mensen het teken zijn massaal naar de kerkportalen pan om daar hun bijdrage te Ueren voor de actie „Eten voor ii" gn elf uur ook begint de N.T S. televisie-uitzending, die tot één jal duren. Dan zullen ongetwy- I beelden worden vertoond, welke c oen hóe erg het is gesteld i de hongersnood en de armoede odift, speciaal in de staat Bihar, hoe nodig het is hiervoor te of- ji in Bihar is 70 procent van jogst volledig mislukt. Er wonen Biljoen mensen, van wie er 30 oen honger lijden. En al deze moeten toch eten om al- ij in leven te blyven. wordt al hulp verleend door van landen en organisaties i dat is nog l&ng niet voldoen- Ipertig miljoen magen voor lan- vH]d vullen is geen sinecure. W is de actie .Eten voor In- nodig, broodnodig, r fjjwel alle kerken werken aan de mee. Daér moet morgen het (binnenkomen en geteld worden ma de totaalcijfers naar de ge- «tehuizen gaan. De minister ;J^Binnenlandse Zaken heeft de gea van burgemeester en wet- jers verzocht de actie te steu- •;|Tal van gemeentehuizen fun- p ook als inzamelingsplaats, de Federatie van Vrouweiyke jrillige Hulpverlening heeft as- ptie toegezegd. k inzamelen van goederen in ■ka, o.a. levensmiddelen, wordt /Idem ontraden. Het vervoer in land, de sortering en het zee- Mig verpakken vragen grote fcgen, die be tea- besteed kunnen fcn aan aankoop van hele j jwladingen vol onverpakte voe. middelen. Daarom dus dit ende verzoek: alléén geld. jaar heeft de actie ,Eten voor in ons land het enorme be- van 26 miljoen gulden opge- Hiervan werd elf miljoen roedsel besteed, 4% miljoen kunstmest, 2 miljoen voor Ifp boringen en 8% miljoen voor iten ter verbetering van de slproduktie. vermelden het maar het aardig streefbedrag wie morgen tussen elf en niet in staat is zyn bydrage in kerkportaal of ge- hier het gironummer voor India": 100200, Den „Het Nederlandse volk verdient dank voor de wijze waarop men zich voor India wil inspannen, maar men moet zich Wel realiseren dat hulp niet alleen uit het buitenland komt. Wat in Bihar aan steun wordt verleend, komt vooralsnog in hoofdzaak uit India zelf. Dat kan ook niet anders. Ik heb bezwaar tegen de voorstelling van zaken, alsof India niets zou doen en het buitenland alléén mensen van de hongersnood kan redden. Wat in Nederland voor India wordt gedaan, dient de vrede en de goede verstandhouding onder de volkeren. Daarom onze hartelijke dank voor „Eten voor India1'. Verder is het van groot belang er op te wijzen dat de drinkwatervoorziening zeker zo acuut is als voedsel. Wij hebben nog veel meer boor installaties nodig. In dit opzicht hebben wij de kennis van de Nederlanders hard nodig. Het is juist die gerichte hulp die wij zo op prijs stellen". Aldus premier Indira Gandhi in een ge sprek met Friso Endt. Een hese stem en een wanhopig gebaar naar de mond zegt alles: honger! Eten! Niets in de maag. boterhammen II«honger is officieel in Bihar. Sedert kort wit de regering van de Indiase deelstaat de Ipertoestand officieel afgekondigd en heeft ftntrale regering in Nieuw Delhi die toestand istigd. „De wereld wist dat al maanden, Vjr nu weten wij het dan ook" constateerde de Mfchlight, dagblad van de hoofdstad Patna, ,Aan onze feitelijke situatie verandert niet veel", vond dr. Koemar Soeresh districtscommissaris van de provincie Uit de archiefstukken van zijn voor- was hem gebleken dat in de laatste 150 i dergelijke hongersnood niet was voor- nen in de deelstaat Bihar 52 miljoen mensen, lyden er 30 miljoen honger. Al sedert oktober jaar, toen bleek dat voor het tweede ach- jaar de droogte de tarwe- en rystoogst had is de op één na dichtst bevolkte staat van India, -..Jge plaatsen wonen 1200 mensen op één vierkante Dat is méér dan in Nederland. Bihar is bovendien een arme staat geweest. Slechts 23 procent van de behoort tot de kasten, de rest is paria, sociaal achterlyk. De economie rust voor 92 pro- de landbouw. De zomeroogst van 1966 leed een van 25 procent, de winteroogst '66/67 is er nog aan toe. De rijstoogst is niet meer dan 1.2 ton, tegen normaal 4,4 miljoen ton. Het totaal over het Jaar 1966/67 wordt op ruim 5 miljoen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25