Leiden M©bil jes grands moments Orbiter-foto's maan-zuidpool HAPPENING OP DE MAAN PRONONCE Griekse regering zet orthodoxe primaat af Gratis boekje: Uw eigen centrale verwarming met Mobil-financiering! cofinanciering Zending en politiek PRONONCE n 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 at karikaturale film et vaart en actie ÏIJDIO Claude Lelouch ft met ,Les grands moments" het Nederlands vertaald met eraitions golden car) een ple- ge füm gemaakt. Hij toont r vernuft van vier zwaar ge- inteerde gangsters en hun te zwakheid. Ie jongens die allemaal straf- uitzitten van meer dan ntig jaar, „kopen" hun vrij- door een onneembare auto jouwen vcor geld transporten kis ze dan vrijgelaten "jden begaan ze de fout zelf auto te overvallen wat d voor hen gelukt is ze kennen zijn enkele ikheden. Dank zij de mees- Shutter in het illustere gezel- ip is het zaakje snel voor ar, maar de zware jongens ien er niet beter van. Want aats van een stapel francs in er slechts politie-agenten le gepantserde auto ,die de jongens weer terugvoeren de sombere gevangeniska- is een film met vaart en met als rustpunten de I febacks waarin de jongens, zo l^ien stuk voor stuk kerels I irop je kunt bouwen, iets uit i leven vertellen, met name irdoor ze in de gevangenis fcht kwamen. |t&n Mafitte hoort al heel i de stem van God, die hem «stort de oneerlijke mensen onrechtmatig verkregen geld afhandig te maken, zodat hij tal van brandkasten van bankiers leeghaalt. Hij maakt er een vak van en oefent zijn „be roep" uit als chirurg. Roger Amy, de scherpschutter, is ar tiest in een circus, maar als hij daar moeilijkheden krijgt, begint hij een schietbedrijf, wat neer komt om in opdracht van an deren allerlei schoten op mensen en dingen af te vuren. Dat lukt, maar daarmee blijft hij niet uit de gevangenis. Karl Martin is in de oorlog gedropped achter de Duitse linies. Ze grijpen hem en de Duitsers steken hem een oog uit. Hij wordt veroordeeld voor de moord op een meisje dat hem helpt, maar volgens hem is ze gesneuveld bij een bombar dement. De vierde gangster Jacques Framm stak zijn neus in allerlei duistere zaakjes. Olaude Lelouch tekent ze als koelbloedige Jongens, maar toch sympathiek dat gebeurt heeJ vaak in films, maar het geeft een wat vertekend beeld. Plezie rig by Franse films, ook bij deze, is de subtiele humor, die het werk niet loodzwaar maakt. De film doet soms wel een beetje karikaturaal aan (bijvoorbeeld als de jongens hun eigen wagen als cowboys te paard overval len). maar zo zal het ook wel bedoeld zijn. Claude Lelouch 111 LP lay girl" ||tIANON Na afloop van „Playgirl" vraagt men I af, of dit nu het échte type llerne meisje is, dat luchtig |rrolyk door de wereld trekt lij de mannen van hand tot d gaat. Nu is de vlotte, char- lite, sportieve, luxueuze en Itidelijke Eva Renzi zeker de [(esproken figuur, om de har- I van de andere sexe in op- |ding te brengen, zy doet dit een raffinement en een flktheid, waar slechts weinigen In bestand zün. |ls fotomodel of als manne- (i speelt zy heel wat mannen a elkaar uit, terwyl ze er speciaal genoegen in schept hen tot razerny te brengen, dat ze eindelijk zelf de dupe I haar levenshouding wordt, it ze gaat uiteindelijk van I man écht houden, voor zo- I dat tenminste in haar ver hen ligt. En ook deze liefde ]t tot de nodige complicaties, lleze luchtige film speelt zich hoofdzaak af in West-Berlyn, lir bij de „muur" foto's van 7' meisje, dat zoveel mannen I sleeptouw neemt, gemaaxt |(den Een meisje, dat nauwe- 8 weet heeft van alles, wat li in dit Berlijn in oorlogstijd Int afgespeeld, een meisje dus li een volkomen nieuwe, lucht- jltige generatie, waar ouderen Ipnd tegenover staan. Hoe "h ook: na al haar al- of niet- [wele wederwaardigheden is er llschien toch één man, die dit ewonden, misschien wel hys- sche dametje in toom kan den. aten we dè,t tenminste voor f hopen, anders zal het er Je toekomst kwaad voor haar fcen. ya Renzi intussen Is een on- pstaanbaar charmante vrouw, heel wat mannenhoofden op brengt. Maar of al deze ver dingen haar gelukkig maken, 'lerk de vraag. Best mogelijk, re er tenslotte zelf aan te Ne gaat trk in Brazilië eeft land weg L Kerk in Brazilië heeft al het land dat zij bezit aan eren te schenken, esluit is genomen op de acht- •onale bisschopsconferentie, tiag is geëindigd. In de ver wordt niet aangegeven hoe- id voor verdeling in aanmer- tnt. erdeling is bedoeld als voor- °°r de regering en de groot- etters in Brazilië, dkelyke autoriteiten is op- n naast het land ook alle mo- Jinanciële. technische, gods- e en sociale hulp aan de be te geven. LUXOR Een film, waarin Jerry Lewis meespeelt, staat borg voor zo'n anderhalf uur (sohater) lachen. Ook in „Hap pening op de maan" (Way way out) komt deze grote Ame rikaanse komiek als Peter Mat- termare weer in de meest dwaze situaties terecht, waaruit hij zich op de van hem bekende char mant-stuntelige manier weet te werken. Dit houdt echter niet in dat de film niet had hoeven te worden gemaakt omdat bil Lewis „alles tooh altijd hetzelf de is". Met Connie Stevens (als zijn vrouw). Anita Ekberg (An na) en Dick Shawn als Igor vormt hij een viertal dat in dit genre zijn weerga niet kent. Hoewel de film als een luch tig stuk amusement moet wor den gezien (het is een soort science-fiotion en speelt zich af omstreeks het jaar 2000), komen er tooh een heleboel passages in voor die betrekking hebben op wat er in de afgelopen jaren tussen de V.S. en de U.S.S.R. is voorgevallen. Zo bestaat de V.N. nog en Russen proberen hier aandacht te trekken door met hun schoenen op tafel te slaan (vgl. Chroestsjow) en ook de wedloop tot het hebben van pri meurs op andere planeten of in de ruimte wordt aan de orde gesteld. De inhoud van de film is ver der onbelangrijk; het is een grappig verhaal dat zich net zo Het eiland der worgers REX Op het Slangeneiland loert het gevaar van vele kan ten. Dit wordt de slangen jager Tremal in de film „Het eiland der worgers" al spoedig duidelijk wanneer hij met zijn metgezel len voet aan wal heeft gezet. Het eiland wordt bewoond door de „Worgers", een fanatieke In diase sekte, waarvan de leden de godin Kali aanbidden. Tre mal krijgt moeilijkheden wan neer hij zijn oog laat vallen op de 18-jarige Ada McFherson, de incarnatie van Kali. De hoge priester van de sekte is niet be reid Ada weg te laten gaan. Een poging van Tremal om haar te ontvoeren, mislukt. Er komt echter hulp voor hem opdagen in de vorm van kapitein Mc- Pherson, die met een leger de sekte moet vernietigen. Tevens is hij al vele jaren op zoek naar zijn op 3-jarige leeftyd ontvoer de dochter. Een spectaculair ge- veoht, eindigende met de bevrij ding van Ada en de dood van de hogepriester, is het spannen de slot. van deze (kleuren-)film. Een film ook die qua inhoud niets om het lijf heeft, zoals zovele in dit genre. Het spel van Peter van Eyck als kapitein McPherson is bepaald geen plus punt voor deze filmproduktie te noemen. ADVERTENTIE Vóór Pinksteren naar voor een B.H., gaine-corselet. eoed op aarde had kunnen af spelen. Twee mannen in een weersatelliet moeten worden af gelost. Niet alleen omdat zij reeds een jaar op de maan heb ben doorgebracht, maar ook om dat zij elkaar helemaal niet meer kunnen verdragen. Daarom besluit men een echtpaar naar de maan te sturen. Op weg naar de raket die de kosmonauten naar de andere planeet sturen wordt in de haast het huwelijk gesloten. Peter houdt van zijn vrouw, maar zij niet van hem. Zij bedong daarom dat zij alleen dan zou meegaan, wanneer er geen seksuele relatie tussen hen zou zijn. Op de maan ontmoeten zij een man en vrouw uit Rus land die ook gegevens over het weer moeten meedelen. Na al lerlei dwaze situaties «zoals feesten, ruzies, staat van oorlog e.d.) heeft Peter zijn vrouw voor zich gewonnen; de eer van Ame rika is gered want de Verenigde Staten zaïllen de primeur krij gen van een kind dat op de maan wordt geboren. Jerry Lewis heeft met deze film weer eens bewezen, dat zijn komisch talent zich steeds ver der ontwikkelt. „Samen uit samen thuis" LIDO Drie grote komieken in één film: het lijkt wat teveel van het goede. Maar dan moet men zich haasten om het voor treffelijke resultaat te gaan zien! „Samen uit samen thuis" is een kostelijke film over de noodlanding-per-parachute van de bemanning van een En gelse bommenwerper boven Pa rijs. Men valt van de ene lach bui in de andere. Het charmante van deze film is ,dat scenario schrijver-regisseur Oury de na tionaliteit van de Engelsen, Fransen en Duitsers, die in zijn werk optreden, bijzonder aardig heeft weten te typeren. Een zeer geslaagde film, die boordevol zit van spanning èn ontspanning! „De eend en de cadillac CAMERA „De eend en de Cadillac" van de Franse komie ken Bourvil en De Funès beleeft bij de reprise zowaar nog een tweede week. Het is het verhaal van een goedmoedige sul die er door een stel bandieten op uit wordt gestuurd om een auto met een uiterst kostbare vracht over de grens te brengen. Zelf durven zij dat niet en de sul weet van niets. Hij is al lang te vreden met het feit dat hij in een mooie wagen kan rijden. Toch hebben de boeven tot hun verbijstering meer dan de han den vol aan de naïeve man, die tenslotte lang niet zo dwaas blijkt als aan het begin leek. Expositie Georg Rueter bij Heuff Zaterdagmiddag 20 mei om vier uur wordt met een inleidend woord van kunstschilder Bob Bruyn een expositie geopend van schilderijen door Georg Rueter (18751966), aangevuld met enkele werken van de beeldhouwster Gerarda Rueter. Het door militairen geleide bewind In Griekenland heeft gisteren de 87- jarige aartsbisschop Chrysostemos afgezet als primaat van de Grieks- Orthodoxe kerk. De minister van Onderwys en Godsdienstzaken, Kala- bokias, deelde mee, dat de metropo- liee van Patras mgr. Constantine, tijdelijk het primaatschap zal waar nemen. Volgens de minister is bij decreet een uit negen leden bestaande syno de ingesteld, die de kerk tot septem ber meet besturen. Deze negen leden zijn gekozen uit de 60 metropolieten die de hiërarchie vormen. De synode zal. als er een bisschopsplaats vrij komt. een lijst met drie kandidaten aan de regering voorleggen waaruit Koning Constantijn dan de beste zal kiezen, aldus minister Kalabokias. Aartsbisschop Chrysostemos be vindt zich thans in een Atheens zie kenhuis sinds hij op 28 april een hartaanval kreeg. Hij werd in 1962 tot primaat gekozen. De rechter-commissaris vari Athe ne, Socratides. heeft gisteren oud- premier George Papandreoe onder vraagd in verband met een brief, die hy zou hebben geschreven en waar uit zou blijken dat hy betrokken was by de Asplda-zaak. Socratides deelde mee dat hy de 79-jarige Papandreoe drie uur lang heeft ondervraagd in zyn villa in de buitenwyken van Athene. Woensdag is de oud-premier naar zyn woning overgebracht na te zijn ontslagen uit een militair ziekenhuis, waar hij sedert 21 april vertoefde Bedoelde brief is vorige week gepu bliceerd in een Grieks dagblad. Pa pandreoe zou daarin alle mogelijke hulp hebben aangeboden aan kolonel Papaternos, die later tot 18 jaar is I veroordeeld wegens hoogverraad. Hij is samen met anderen op 16 maart door een krijgsraad veroordeeld we gens zijn aandeel in de Asplda-zaak Papandreoe heeft ontkend de brief te hebben geschreven. Hij noemt de i gepubliceerde brief een vervalsing. Socratides die na de militaire behan deling een onderzoek instelt naar ae burgerlijke zijde van de Aspida-zaak. heeft meegedeeld dat hy ook Papa ternos in de gevangenis zal onder vragen. ANWB-prijzen 1967 De ANWB-Prijzen voor op vallend goede Nederlandse pu blicistische prestaties op het gebied van het toerisme zijn dit jaar toegekend aan me vrouw Inez van Dullemen voor haar „Reisbrieven uit Ameri ka", gepubliceerd in De Volks krant, wijlen mr. E. Elias voor zijn gehele ceuvre; Willem Enzinck voor zijn boek „Licht van Hellas", en Milo Anstadt voor zijn televisie-documentai res „Hongarije 1966" en „Tsje- cho-Slowakije 1966". Deze prijzen bestaande uit een speciale penning en een bedrag van f 1.000,— worden toegekend voor prestaties op het gebied van de let teren; toeristische artikelen in dag-, nieuwsblad- en tijdischriftenpers; fo tografie; de film; de radio en de te levisie. De prijzen zullen vrijdag 9 juni as. tydens een officiële plechtigheid in het ANWB Hoofdkantoor aan de Wassenaarseweg te Den Haag door de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond ANWB, lr. F. H. van der Linde van Sprank huizen. worden uitgereikt. ADVERTENTIE Hebt u nog geen centrale verwarming? Dan vlug deze bon invullen. Mobil vertelt u graag alles over het fantastische Mobilsysteem: moderne olie-gestookte installatie direct uw eigendom «volledige financiering geen borg nodig lage kosten complete risicodekking aflossing maximaal 8 jaren. Wanneer u nog geen zestig bent, is gedurende vijf jaar een levensverzekering bij definancieringinbe- grepen. In ons interessante boekje ,,4 in 1" kunt u alles lezen over de unieke Mobilservice. Niet wachten, meteen bon invullen en in open enve lop als drukwerk toezenden aan: Mobiloil N.V., Postbus 1131, Rotterdam. Graag ontvang ik gratis: Inlichtingen CV-financiering en Het Mobilserviceboekje ,,4 inl". Naam:- Ad res: Plaats:. Amerikaanse tournee Leen 't Hart Half juni gaat de bekende beiaar dier Leen 'tHart weer voor ongeveer een maand naar de Ver. Staten en Canada voor een tournee. Hij zal con certen geven o.a. in Ottawa. Spring field en Illinois. Ook zal hy de bij In het jaarverslag over 1966 van de zending der Geref. Ker ken, wordt een overzicht gegeven van de situatie waarin de vvereldzending op het ogenblik verkeert. Daaruit blijkt, dat de oolitiek soms van grote invloed is op de voortgang van het zendingswerk. Terwijl naar het schijnt in Noord- Korea geen kerkdiensten meer ge houden mogen worden, waren in zonder grote nieuwe beiaard van de I communistisch China tot voor kort Yale University in New Haven be- verschillende kerken in de grote ste- spetln. den nog goed bezocht. In Japan valt Dr. Eben Donges (69), die in fe bruari tot president van Zuid- Afrika is gekozen, is ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen en zijn inhuldiging op 31 mei gaat niet door. Dit is gisteren meege deeld door premier Vorster. Vol gens de grondwet wordt de voor zitter van de senaatJ. Naudé op 1 juni automatisch waarnemend president. Hij is acht jaar lang minister van Financiën geweest. De tegenwoordige president, Swart, treedt op 31 mei af. Rechtse federatie in oprichting (Van onze parlementaire redactie) De werkgroep, die een fusie van vier rechtse politieke partytjes (Christen Democraten Unie, Lands belangen, Noodraad en Liberale Volksparty) voorbereidt, heeft giste ren de betrokken besturen voorge steld in een federatie te gaan zit ten. Elk van de partytjes wordt ge vraagd drie mensen af te vaardigen in het hoofdbestuur, dat verder moet werken aan de vooruitstrevend rechtse partij die de initiatiefnemers op het oog hebben. De werkgroep, die bestaat uit de SMADJAIN TUNESIË VEROORDEELD (Van onze Parijse correspondent) De directeur van het Parijse och tendblad „Combat" de 70-jarige j Smadja, is gisteren door een Tune- I sisch tribunaal tot 32 maanden ge vangenisstraf en een boete van 20 miljoen Franse franken veroordeeld wegens een smokkelaffaire die in maart van dit jaar aan het licht is gekomen. Smadja had zich toen, on middellijk na de arrestatie van een van zijn medewerkers, naar Tunis begeven, waar hij eveneens in hech tenis werd genomen. Tijdens zyn langdurig voorarrest hadden zijn ad vocaten en zelfs zijn medici vergeefs gepoogd persoonlijk contact met de arrestant te leggen, die tenslotte in het gevangenisziekenhuis moest wor den opgenomen. Uit protest tegen deze behandeling had hy geweigerd zich gedurende het proces te verdedigen, zodat hij zonder debat veroordeeld kon worden. Zyn belangrijk» bezittingen aan hotels, huizen en een Tunesisch dagbladbe drijf zijn in beslag genomen en zijn familie vreest, dat hij de nieuwe be proevingen van een langdurige ge vangenisstraf niet zal kunnen over leven. Het Franse dagblad „Combat." dat al sinds enkele weken niet meer ver scheen, heeft gisteren bekendge maakt volgende week in een nieuwe vorm zijn verschijning te zullen her vatten. heren V. B. Feteris uit Den Haag (LVP)H. Hessel uit Utrecht (Nood raad), A. J. Koekkoek uit Deventer (CDU), drs. E. C. G. NUsen uit Ge leen (Landsbelangen) en ir. W. Stam uit Bakkume die met zyn partij Pro gressief Rechts weliswaar niet aan de verkiezingen heeft meegedaan, maar die er om zyn persooniyke bekwaam heden is bygehaald. De Lunar Orbiter IV begon giste ren met het fotograferen van het maanoppervlak. De eerste series op- ïen waren van uitstekende kwali teit en hadden betrekking op het zuidpoolgebied. Dit gebied is, even als dat van de noordpool van de maan, nog nooit recht van boven ge fotografeerd. Van de aarde uit zyn de poolge bieden aan de rand van de zicht bare maanschijf waarneembaar zodat zy door de kramming van het maan oppervlak zeer vertekend werden. De andere randgebieden van de zicht bare maanschyf, by voorbeeld aan de evenaar, zyn wel van boven af zonder vertekening gefotografeerd door de vorige Orbiters, die banen in het vlak van de evenaar beschreven. De Orbiter IV is de eerste n- I op, dat steeds meer leken actief aan het werk van de kerken gaan deel- Moeiiykheden zyn er in Birma waar de kerk weliswaar niet wordt vervolgd, maar waar buitenlandse -gndingsarbeid het afgelopen jaar anmogeiyk werd gemaakt dooniat dat Birma alle buitenlandse zen delingen uitwees. De kleine kerk in Cambodja ondervond moeilijkhe den doordat haar relaties met een Amerikaanse zendingsinstantie in de politieke sfeer werden getrokken. Elders in zuid-oost Azië kon de kerk zich echter zy het binnen bepaal de grenzen in vryheid ontplooien. Anders ligt het in het Midden- Oosten waar de kerk in verschillen de landen onder een vry zware druk staat. Een uitzondering is het ver draagzame Iran, waar de religieuze tolerantie nog toeneemt. In Afrika worden veel kerken zelfstandig. Er is echter ook sprake van een ande re vorm van „Afrikanisering"in al lerlei sectarische groeperingen wor den heidense elementen met de christelyke leer vermengd. Met betrekking tot Indonesië zegt het jaarverslag, dat velen die daar door het communisme teleurgesteld zyn, nieuw houvast zoeken. „Er is in het huidige Indonesië een ongedacht grote bereidheid, te luisteren naar de boodschap van vrede en gerechtig heid zoals die door de kerken wordt gebracht", aldus het verslag. Een po tentieel gevaar voor de christelyke zending is echter, dat ook de islam na de coup van oktober 1965 alles op alles heeft gezet, om verloren bolwerken te heroveren. ADVERTENTIE Vóór Pinksteren naar BIKINI of BADPAK. ZICHT ÖP DE TOEKOMST Tydens de vandaag in Kampen ge houden theologische hogeschooldag van de Geref. Kerken heeft ds. A.K. Schippers, direoteur van de Neder landse Gereformeerde Jeugdraad te Amersfoort, gepleit voor het schep pen van de mogeiykheid in de ge reformeerde kerken de hoofdproble men van het kerkeiyk en christelyk leven te bespreken en tot een geza- meniyk zicht op de toekomst te ko men. Hy noemde daarvoor diverse argumenten als een efficiente voor lichting, het voorkomen van uit el kaar te groeien, het ernst maken met de mondigheid van de gemeenteleden en het zoeken naar nieuwe mogeiyk- heden voor christelyk dienstbetoon aan de wereld. Diverse sprekers satelliet die een baan over de polen volgt en daardoor deze landschappen zonder vertekening kan fotograferen. Het is de bedoeling, dat de Amerikanen een gedetailleerde maan-atlas samenstellen aan de hand van de opnamen van de vorige en de huidige Orbiters. Ongeveer ne gentig procent van het maanopper vlak zal na de opnamen van de Or biter IV nauwkeurig in beeld zyn ge bracht. Op bijgaande foto een van de eer- te opnamen van de Orbiter IV, die een gebied by de zuidpool in beeld brengt. De grote krater met centrale kegel onder op de foto ir de krater Hale. voerden tydens deze hogcschooldag het woord. De rector van de hoge- sohool, prof. dr. J. L. Koole .noemde het verbhjdend grote aantal studen ten, dat aan de Kamper-hogeschool momenteel studeert. Over het onder werp „Bedreigingen en kansen van het christelyk leven" sprak dr. F.H. von Meyenfeldt in Hilversum, die naast de stroomversnelling, waarin ook het gereformeerde leven terecht is gekomen, met biydschap sprak over het vele goede in deze tijd: de zending, de groeiende eenheid der christenheid, de voortgaande by bel- studie en de ontsluiting van de schep ping door wetenschap en techniek. Tydens de middaguren is een forum- byeenkomst gehouden onder leiding van prof. dr. AD.R. Polman.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21