Het wordt me allemaal te veel Nederland deelt brons met onttroonde Russen DICK TOL BIJ AFSCHEID VAN VOLENDAM: SPORT-" -"daag Club trouw gebleven Plezier Op zaterdag 20 mei: Schaatsploeg begint met conditietraining KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD WEST DUITSLAND VERRASSEND EUROPEES JUDOKAMPIOEN Ook LFC scoort viermaal VRIJDAG 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van een speciale verslaggever) „Het zit de Volendammers niet lekker, dat ik er mee stop en een club buiten het dorp ga trainen", zegt Dick Tol (33), nog enkele wedstrijden aanvoerder van de weer naar de eredivisie gepromoveerde oranjehemden in het vissersdorp. Zondag j.l. hebben ze hem voor de bekerwedstrijd tegen Telstar in de bloemetjes gezet, bloemen die volgens de blonde Volendamse goalgetter een week te laat kwamen. „Ze hadden vorige week toen onze promotie een feit werd het hele team in de bloemen moeten zetten, maar toen liet i het bestuur verstek gaan jammer genoeg. Dat bestuur vroeg me te blijven als hulptrai ner om bij eventuele noodgevallen nog te kunnen spelen. Die „noodgevallen" worden 34 competitiewedstrijden heb ik gezegd. Trap ik niet meer in. Ik stop. Het werd me gewoon teveel al die avonden trainen en steeds je beste conditie handhaven om elke zondag te spelen en dan ik wil nou ook eindelijk wel eens een autootje voor de deur hebben staan. Ik heb dit seizoen mijn C-diploma gehaald en kan dus 'n amateurvereniging trainen. Met O.S.V. ben ik tot een akkoord gekomen. Ik ben al aan het rijlessen nemen." „Natuurlijk vind ik het ook niet leuk dat ik niet bij mijn eigen club werk kon vinden. Het sprong af op een bedrag van ongeveer f 1000,-. Dat is niet prettig als je van je elfde jaar af bij een club gezeten hebt, nooit een soms aanlokkelijk aanbod van een andere ver- eniging hebt aangenomen, maar steeds voor een minder bedrag je club trouw gebleven bent. In die twaalf jaar betaald voetbal heb ik I hier misschien bruto f 35.000,- verdiend, inclusief wedstrijden in ver- I tegenwoordigende teams. Ik ben enkele keren topscorer geweest, ook dit seizoen, acht doelpunten voor op nr. 2: Roggeveen (Holland 1 Sport). Er is een tijd geweest, dat Volendam vaak gevraagd werd voor vriendschappelijke wedstrijden. Alleen als Dick Tol ook mee- I doet, stond er dan in die invitaties. Toch heb ik altijd een contract I gehad, dat gelijk lag met de anderen, al geloven vele mensen dat niet". „Velen hebben mij gevraagd w om ik nooit uit Volendam ben weg gegaan. Ik had in mijn topjaren heel wat meer kunnen verdienen. Het ant woord is heel simpel: omdat ik in hart en nieren Volendammer ben, De vriendschap onder de spelers, de sfeer van ons voetbalminnend dorp, de gezelligheid en het plezier die ik hier heb meegemaakt is met geen goud te betalen. Daarom ben ik, zijn we allemaal hier, voetbalamateurs met een zakcentje gebleven. Ze zeg gen dat een Ole Madsen in Sparta 65.000,- per jaar verdient. Voor dat bedrag heeft die man dit seizoen doelpunten gemaakt hoeveel zouden mijn tot nu toe 32 gescoorde 5 dan waard moeten zijn? Toch ik niet met een Madsen of Kindvall, die voor f. 78.000,- r op het reservebankje dan op het vertoeft, willen ruilen. Ik diep ongelukkig voelen in vreemde club met een druk van hoog salaris op je schouders. Laat mij dan maar een 40 wedstrijden moeten spelen voor ongeveer f.5.300, Aan dat bedrag komen we door die f.20.000,- premie voor de promotie, anders hadden we ongeveer f.3.900,- verdiend met een 40 wedstrijden en avonden per week trainen. Voordelig saldo Begrijp me goed, dit is geen trap pen tegen het bestuur .Volendam is een financieel gezonde, maar niet te I krachtige vereniging. Het reilt en I zeilt hier allemaal best. Als het een f beetje wil, draaien we dit jaar met een voordelig saldo van een mille i of veertig. Dat is wat voor een dorps- clubje zonder steun van buitenaf. I Daar zijn heel wat clubs in de gro- I te steden jaloers op. Maar wij blü- i te groot voor servet en te klein r tafellaken, zijn te sterk voor de [eerste, maar kunnen ons niet hand- haven in de ere-divisie. Volendam kan geen spelers kopen om zwakke j plekken in het elftal weg te werken. Die plekken hebben we ook dit en het volgend seizoen, maar we moe- ten het er mee doen, omdat we geen Ajax of Feyenoord zjjn die dan even tjes een kwart miljoen neertellen om een gat te stoppen." ,De kracht van Volendam is 0*Hdat weet iedereen de sfeer, de dit teamgeest. Ik geloof niet, dat er er- lt. 1 gens anders zo'n hecht stelletje vrien- den In een team staat als bij ons. Wij weten alles van elkaar tot in j het intiemste toe, we hoeven dus niet toneel te spelen of iets voor elkaar te verbergen. We spelen voor I elkaar, vangen elkaar op omdat we elkaar kennen. Met zo'n teamgeest I groei je blijkbaar boven de eerste '•x divisie uit, maar je red het net niet tegen de uitgesproken talenten in de ere-divisie, dan heb je gewoon meer kunnen nodig. Toch geloof ik !dat Volendam in het nieuwe seizoen een goed woordje zal meespreken in die ere-divisie en i dat baseer ik op het feit, dat het j voetbal in het algemeen minder fa- I natiek, minder hardzakelijk is gewor den, tenminste bij de spelers. Waar schijnlijk zal dat ook zo in de ere divisie zijn, waar veel minder span ning ten aanzien van de bovenste Plaatsen is en er dus vaak vrijer gespeeld kan worden. iflf 99* Botsing" Ik heb de laatste twee jaar i spelvreugde bemerkt dan de v gaande jaren. Dit seizoen ben ik nauwelijks geblesseerd gew maar één wedstrijd gemist. Ik heb mijn portie blessures wel gehad mijn carrière. Onvergetelijk blijft voor mij die „botsing" met Guus Haak, waardoor ik mijn kans het Nederlands elftal verloor. Ik had de uitnodiging voor Denemarken al in mijn zak. Drie keer heb ik mijn enkel gescheurd en dan nog een keer mijn borstbeen en sleutelbeen ge broken. Mijn dokter wist daar geen raad mee. Toen heb ik acht weken in een dwangbuis gelopen, midden in de hete zomer. Gelukkig hield ik er niets van over. Boerenploegje Ondanks het feit, dat ik als be rucht goal-getter in de meeste wed strijden een speciale bewaking en heel vaak een „schaduw" kreeg, heb ik fijn gespeeld. Vijftien jaar in het eerste van Volendam, 7 of 8 wedstrijden in het Nederlands B-elf tal, één keer in het Amsterdams elftal tegen Oostenrijk en eenmaal als gast bij FC Twente tegen San tos. Verder heb ik twee keer mee gedaan in het voorlopig Nederlands elftal, maar nooit een officiële inter land, waarschijnlijk omdat ik uit Vo lendam kom. We hebben wel eens vaker gemerkt, dat anderen het niet kunnen hebben dat zo'n boerenploeg je uit een dorp veel succes heeft. ADVERTENTIE Bezoekt a.s. zaterdag 4 uur n.m. de jubileumwedstrijd ROODENBURG- TELSTAR Alle rangen f 1,25. SPORTPARK „NOORD". Dammen in Hoogezand Virtuoos Andreiko neemt de leiding De Russische kampioen Andreiko heeft na de derde ronde van het in ternationale damtoernooi in Hooge- alleen de leiding genomen dank en overwinning op zijn landge noot Tsjegolov, behaald in een ma gistrale partij, waarin hij andermaal zijn virtuositeit bewees. Tsjegolov, die scherp op winst speelde, ging tegen het einde van de partij net even te waardoor hij in een verloren eindspel terecht kwam. De uitslagen van de derde ronde zijn: Koeperman (Rusl.)Deslaurier s (Can.) 1—1, Tsjegolov (Rusl.)—An dreiko (Rusl.) 02, Leclair (V.S.) Cazemier (Zwi) 11, Wiersma (Ned.) Roozenburg (Ned. 11, Baba Sy (Senegal)Sijbrands (Ned.) 02, Mostovoi (Fr.)Germain (Haïti) 1-1. De stand na drie ronden: 1. An dreiko 5 p.: 2/4. Roozenburg. Koe perman, Mo6tovoi 4 p.; 5/8. Sij brands, Wiersma, Tsjegolov. Deslau- riers 3 p.; 9/11. Baba Sy Cazemier, Germain 2 p.: 12. Leclair 1 p. Die „boeren" zullen het de tegen standers volgend seizoen weer lekker lastig maken. Ik hoop van harte, dat Volendam zich nu onder leiding trainer Dellow een paar jaartjes zal kunnen handhaven in de hoogste af deling, net zoals we dat deden toen Bram Appel bij ons zijn trainers carrière begon. Ik heb in totaal vier jaar in de ere-divisie gespeeld. Daar komt geen dag meer bij." ,,'t Wordt me allemaal te veel." zegt de blonde Volendamse schutter, „en ik durf rustig te zeggen, dat ik het in een wedstrijd ga voelen, dat ik ouder ben geworden. Had je vroeger na een sprintje twintig se conden nodig om te herstellen, nu kost me dat minstens vijftig secon den. Ik heb nooit streng voor mijn sport geleefd. Ik bedoel: een borrel tje en een sigaretje op z'n tijd durf de ik best te pakken. De één kan dat hebben de ander niet. Wil je ge loven, dat ik me nu al verheug op al die zaterdagavonden, dat ik ge zellig overal aan mee kan doen zon der dat eeuwige:„Dank je, ik moet morgen spelen." Ik heh, aan mijn voetballen een fantastische fijne vriendenkring overgehouden .Ik heb bij de gemeente-ontvanger in Edam prima baan. Nog enkele wed strijden en dan dan wat amateurs trainen om dat autootje te verdie- ïn en wie doet me wat? Bekerfinale i Eigenlijk krijg ik een pracht af scheid. Ik ben weer topscorer in on- divisie. Ons team is gepromo veerd. Behalve de competitiewed strijden tegen Drente hebben we mis schien nog een kampioensduel tegen NEC in het verschiet. En de be kerstrijd opent voor ons mooie pers pectieven. We moeten in de kwart finale naar NAC. Daar moet voor een kan9 in zitten. Stel, dat we in Breda winnen, dan krijgen we in de halve finale Blauw Wit of Hera cles als tegenstander, twee ons be kende teams. Ook in die wedstrijden hebben we een redelijke winstkans. Stel dat we dan tegen Ajax in de finale komen, dan speelt omdat Ajax bij winst onherroepelijk deel- ne aan de Europa-Cup zal kiezen dat „boerenclubje" uit Volendam warempel volgend seizoen ook nog in de strijd om de Europa-Cup. Dat lijkt me haast te mooi om waar te zfjn. Mocht het waar zijn, dan ver andert dat mijn besluit niet om er streep onder te zetten." Post start toch in Giro Peter Post, wiens rijden in de ronde van Italië in verband met een contract in Canada onzeker was, zal lei toch in de vijftigste editie de Giro starten. De Willem 2- ploeg bestaat uit de volgende tien Jo de Roo, Jan Schroeder, Jan Turn 's. Peter Post, Harm Ottenbros Karei Leyten (allen Nederland) Rik van Looy, Henri de Wolf. Julien Stevnes en Willie Derboven (allen België). Clay voor rechter Het proces tegen Cassius Clay, die door de World Boxing Association van zyn wereldtitel zwaargewicht vervallen is verklaard, zal op 5 juni in Houston (Texas) worden gehou den. Clay zal voor het federale ge rechtshof moeten verschijnen, om dat hfj op 28 april uit geloofsover tuigingen weigerde zich bij het Ame rikaanse leger te laten inlijven. ADVERTENTIE SMAKELIJK BROOD UIT EIGEN BAKKERIJ COBETSTRAAT 85—87 Zaterdag 20 mei zullen de schaat senrijders- en rijdsters voor de eer ste maal na een rustperiode in het CIOS te O verveen samenkomen om een conditietraining te volgen. Deze trainingen zullen verder elke week plaatsvinden. Hiervoor zijn uitgenodigd: Cees Verkerk (Puttershoek), Ard Schenk (Anna Paulowna), Peter Nottet (Loosduinen), Frits Bartling (Am sterdam), Rudie Liebrechts (Vlaar- dingen), Jan Bols (Hoogeveen», Ka- rel uit Winkel (Brummen) en Arie Ariks (St. Maarten). De leden van de kernploeg zullen te zijner tijd worden gekozen uit de rijders, die de conditietraining op het CIOS regelmatig hebben bezocht. Voor de damestraining werden uit genodigd: Stien Kaiser (Delft i. Ans Schut ApeldoornCarry Geys- sen (Amsterdam i, Willy Burgmeyer (Nieuwveen). Elly van der Brom (Amsterdam). Nel Post (Olst) en Truss Veldhof Albergen Eerste lustrum Sportschool De Vries Sportschool De Vries zal op vrij dag 19 mei a.s. haar eerste lustrum vieren. Zij is, sinds zij 5 jaar gele den haar activiteiten in Leiden be gon, uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, met afdelingen in Lei den en Oegstgeest. Men zal dit lus trum op de Sportschool niet one- merkt voorbij laten gaan. 's Avonds staat er een feest in het St. Anto- niusclubhuis op het programma. Als hoogtepunt zfjn er op deze avond judowedstrijden en -demonstraties, waaraan o.a. wereldkampioen Anton Geesink zfjn medewerking zal ver lenen. Competitie CKB Haalt Ons Eiland de tweede plaats? Van de drie nog resterende wed strijden in de Hoofdklasse West wor den er morgen twee gespeeld. Rotter dam Zuid, dat al is gedegradeerd, krijgt Kinderdijk op bezoek. De laat ste weken is gebleken, dat Ons Eiland !us haar zinnen op de tweede plaats heeft gezet. Overwinningen op kampioen PKC en op Kinderdijk zeggen voldoende. Als sluitstuk moet •en duidelijke zege op SNEL mo gelijk zijn, waarmede de roodwitten op de begeerde tweede plaats zullen eindigen. Het kleine programma in de ove rige klassen luidt: 2A: FIKS 2TOP <2.30 uur): 3A: ODS 2Warmond 2; Asp. A: TOP bTempo; Asp. C: TOP dJodarn Boys b. De Amerikaan Richard Kerns heeft in Neurenberg met 46.- secon den de snelste tijd gemaakt, die dit jaar op de 400 meter gelopen is. Kerns leverde zijn prestatie tijdens de kampioenschappen voor in Enge land gelegerde Amerikaanse milltai- ADVERTENTIE Bureau LEIDSCH - Witte Singel I, Ronde van Spanje Poulidor snel in tijdrace De Duitser Rolf Wolfshohl heeft donderdag het eerste gedeelte van de 15e etappe in de Ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 92 kilome- 'an Pamplona naar Lorgano af in 2.13.35. De Spanjaard Castello eindigde met bijna twee minuten achterstand in 2.15.29 op de tweede plaats, vóór Gerben Karstens, die de sprint van het peloton won, dat zes tien seconden na Castello binnen kwam. De Fransman Poulidor won het tweede gedeelte van de vijftiende etappe, een tijdrit over 44 km van Laguardia naar Vitoria. Poulidor leg de de afstand af in 1 uur, 5 minu ten en 12 seconden. Jan Janssen was met een zevende plaats in 1.08.38 de beste Nederlander. Hij klom door zijn prestatie op naar de tweede plaats in het algemene klassement, dat nog steeds wordt aangevoerd door de Fransman Ducassee. De uitslag van de tijdrit: 1. Pouli dor (Fr) 1.05.12, 2. Velez (Sp) 1.06.24, 3. Perez Frances (Sp) 1.07.45, 4 Echevarria (Sp) 1.08.05, 5. Gabica (Sp) 1.08.32, 6. Lopez Carrill (Spi 1.08.33, 7. Jan Janssen (Ned) 1.08.38. 8. Gines Garcia (Sp) 1.09.12. 9. Er- randonea (Sp) 1.09.22, 10. Gomez del Moral (Sp 1.09.28, 15. Haast (Ned) 1.10.08, 20. Harings (Ned) 1.10.50, 23. Karstens (Ned) 1.10.55. 29. Den Har- tog 1.12.10, 35. Zilverberg 1.13.11, 55. Maliepaard 1.15.11, 64. Van der Vleu ten 1.16.26. 69. Dolman 1.17.41, 70. Beugels 1.18.05, 73. Van Dongen 1.19.00, 78. Nijdam 1.20.38, 86. Snep vangers 1.27.52. Het algemeen klassement: 1. Du- casse (Fr) 67.11.51, 2. Janssen (Ned) 67.12.44, 3. Gonzalez (Sp) 67.13.34, 4. San Miguel (Sp) 67.14.47, 5. Haast (Ned) 67.14.52, 6. Otano (Sp) 67.15.11, 7. Lopez Rodriguez (Sp) 67.16.11, 8. Mariano Diaz (Sp) 67.17.14, 9. Perez Frances (Sp) 67.17.40. 10. Ponton (Sp) 67.17.42, 11. Den Hartog (Ned) 67.17.51, 13. Poulidor (fr) 67.18.02, 29. Zilverberg (Ned) 67.28.47. 35. Malie paard (Ned) 67.33.19, 47. V. d. Vleu ten 67.46.52, 56. Karstens 67.53.45, 58. Dolman 67.54.02, 75. Van Dongen 68.22.57, 76. Heugels 68.27.35, 77. Snepvangers 68.28.03. (Van onze speciale verslaggever) Met de val van Anzor Kiknadse, stortte de Russische judo hegemonie ineen. Die enorm sterke en zwaar gebouwde Rus, moest in de laatste partij van de halve finales op de Europese judokampioenschappen in het Palazeta bello Sport te Rome, ondervinden dat in Japan getrainde Europese judoka's grote sprongen hebben gemaakt. De Westduitser Klaus Glahn, min der in gewicht, legde de Rus met een beenworp plat op zijn rug. Onkunde x>k nu moest Glahn de zege uit vuur slepen. En hoe won hijvoor zijn land de Europese titel? De slimme Koreaanse trainer Han Ho San had zyn pupil verteld over het spelletje van Geesink en het beslis sende punt was inderdaad een arm- klem! Gress deed nauwelijks pogin gen zijn zeer pijnlijke arm te be vrijden. Geen wonder Opvolger van Clay Frazier trekt zich terug De ongeslagen Amerikaanse bokser in het zwaargewicht1 Joe Frazier zal niet deelnemen aan de bokswedstrij den, die tot doei hebben een opvol ger voor de in ongenade gevallen wereldkampioen Cassius Clay aan te wijzen. De managers van Frazier gaan niet akkoord met de voorwaarden, die de organisatoren van de gevechten (in de eerste ronde zouden er vier wor den gehouden) hadden opgesteld. Frazier zou aanvankelijk tegen de Canadees Chuvalo uitkomen. Men zal trachten een vervanger voor hem te vinden. De overige gevech ten zijn: Floyd Patterson (Amerika) -Oscar Bonavena (Argentinië j Ernie Terrel (Amerika)-Jimmy El- lis Amerika Karl Mildenberger (W. Dld.)-Thad Spencer (Amerika). ASC 75 jaar Ook LFC heeft in de nederlaag serie, welke ASC ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan organiseert, de roodzwarte vierdeklassers een 4-0 ne derlaag toegebracht en daarmee de prestatie van UVS geëvenaard. Lug- dunum, dat volgende week als laat ste in de de Kempenaerstraat op be zoek komt, zal de organisatoren dus moeten verlossen van het probleem van twee gelijk eindigende ploegen. De wedstrfjd van gisteravond had niet veel om het lijf. ASC, dat o.m. Bekkering en Spiering miste, kon de met een plezierige inzet spelende LFC-ploeg alleen in de eerste helft enigermate tegenspel bieden. Er kwamen van roodzwarte kant toen nog wel aardige, hoewel te traag uitgesponnen aanvalsacties van Bob by Logger en midvoor Holland en een enkele maal leek ASC dicht bij een doelpunt. Door de bank genomen was LFC in de eerste periode echter al duidelijk sterker en de geelzwar ten onderstreepten dat met doelpun ten van Peter de Jong (4de minuut) en Gubler (40ste minuut). Na de hervatting kwam ASC er eenvoudig niet meer aan te pas en werd het een bombardement op het doel van de zich als een leeuw we rende Holland. Het grappige was, dat de ASC-doelman bij geen van beide doelpunten, die LFC door Dreef en Sira na rust scoorde, vrij uit ging. Hij hield er daarnaast ech ter zoveel onmogelijke ballen uit, dat hem deze „schoonheidsfoutjes" nau welijks aangerekend mogen worden. Onze landgenoot Gouweleeuw in gevecht met de Rus Yndin (knielend). De Nederlander ver loor het duel Dat was d sensatie op de Euro pese kampioenschappen, die even als voor West-Duitsland ook Voor Nederland grote beloften inhielden. De oranjeploeg schopte het tot de halve finales. Verder kwam hij ech ter niet, zodat de reeds half om half „geplande" eindstrijd tussen Neder land en Rusland niet doorging. West-Duitsland behaalde een zeer onverwachte, maar volkomen ver diende overwinning op Frankrijk, zo dat de Japanse leerschool van de drie zwaarste knapen, Miebach. Her mann en Glahn haar vruchten heeft afgeworpen. Kans geheel anders uit. neg nauwelijks be- sentaties rond de n Rusland, of het eens een staaltje de Europese Judo- Ook Nederland had die kans. maar de Nederlandse Judobond vond het niet nodig om Peter Snijders die momenteel weinig onderdoet voor de Japanse kampioen Okano en Ernst Eugster over te laten komen. Zodoende trad Nederland aan met Gietelink. Jonkman, Poglajen, Gou weleeuw en Anton Geesink. Nederland had weinig moeite met Italië. In de kwartfinale ontmoette het echter Rusland, waarvan met 3—2 werd verloren. Geesink en Pog lajen zorgden voor de punten. Een vierde herkansing, wat Groot-Brit- tannië betekende, schoof Nederland de halve eindstrijd binnen. Tegen de Fransen zou het moeten lukken, om na jaren weer eens de finale te be reiken. Zo werd tenminste algemeen gedacht en zeker toen, op voorstel van aanvoerder Anton Geesink, Jan Snijders de plaats innam van de Delftenaar Joop Gouweleeuw, die zijn dag bepaald niet had. Het pakte Het publiek v komen van uitschakeling ondervond w van onkunde unie. Het „hooggeachte" college namelijk de Belg Cornelissen aan als hoofdscheidsrechter en uitgerekend deze man heeft het oranjefeest in de war gestuurd. De Belg nam de meest vreemde beslissingenn. De oorverdo vende fluitconcerten deden hem niets, hij ging zijn eigen weg en die leidde naar een regelrechte neder laag voor oranje, want na het onbe slist van Gietelink tegen Feist. gaf hij een vol punt voor de Fransman De Smet, hoewel hy Jonkman bui ten de mat wierp, waarna hij zowel Poglajen als Jan Snijders tot verlie zers uitriep tegen respectievelijk Cle ment en Albertini. Poije De laatste man van de Fransen, Gress, maakte er helemaal een pot je van door op de grond te gaan lig gen vóórdat Geesink hem goed en wel had vastgepakt. Nu greep Cornelis sen niet in, en het gevolg was dat Gress een bijna uit de kom gerukte elleboog overhield. Geesink was na melijk bood geworden. Wat dat be tekent zal de Fransman wel enkele dagen voelen De eindstrijd tussen West-Duits land en Frankrijk bleef spannend tot de laatste judoka's op de mat ver schenen. Beide ploegen hielden elkaar na 4 partijen in evenwicht I

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17