|U JULI De vakman adviseert: erestaureerde orgel Marekerk in gebruik Paus ontmoet Salazar )ude klankkarakter werd behouden A Koor concert in Alplien DIERENPARK WASSENAAR jDAO 12 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE IE ALABASTINE- Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren» barsten enz. Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg, laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in bet bekende oranje-groene pak. De naam staat tt groot op! Ai ook het derde klavier van het orgel in de Marekerk eed kwam, kon het definitief gerestaureerde instrument iaai teren met bijbehorende formele plechtigheid officieel in >ruik worden genomen en bij monde van de heer M. Struys, irzitter van het College van Kerkvoogden, na een toe- iak van ds. P. Kloek als voorzitter van de Centrale kerke- d— worden overgedragen aan de wijkgemeente „Molen- k'*, voor welke de wijkpredikant ds. Jan D. van den Berg het tvaardde. Uiteraard kreeg het orgel zelf z'n stem in de pittelen van deze ceremonie en wel voor de koraalbegelei- gen door de eigen organist Jan de Groot en voor een con- r terend onderdeel in de medewerking van de heer C. H. Eds- die als rijksadviseur bij de restauratie betrokken was. Ten te dient de musicoloog dr. M. A. Vente genoemd, die een ital historische gegevens over het orgel verstrekte. S ai Het orgel in de Marekerk jftflaast het welkom, o.a. gericht tot lemeester V. d. willigen, wethou- Harmsen, de adviseurs dr. Ous- Edskes en dr. Vente en tot or- iwer Flentrop, wendde de pre- tot kerkvoogd zich in het bijzon- tot de heer Van Hoeken van Gravepolder, voorzitter der Com- e van fabricage, wegens diens herstel gevolgd na een lunge verpleging Na voorle- van zijn rapport gaf de heer ijs de kanselplaats over aan dr. 8. Deze deelde mee, dat onbekend is toneer het Marekerkorgel, dat van Pieterskerk afkomstig is, werd ge- uwd. Waarschijnlijk rond 1650. De flke middengroep van het pypen- evpnt dateert van 1629. toen de >kf Irechtenaar Jan Jacobs het repa- srde. Het instrument in de toen- AÜge gedaante diende als klein or- in de Pieterskerk (tot 1733). Be- d is ook, dat de Hagenaar Ru if Garrels (een leerling van Arp hnitger) het naar de Marekerk rplaatste en het pypenfront van twee zytorens voorzag. *a de eerste wereldoorlog kregen Mer gelukkige opvattingen inzake Belrestauraties de overhand,, die Plotte tot nieuwe herziening °dzaakten. Men weet, dat orgel- Uw vijf voorname delen omvat: de Bdvoorziening, de winddistributie, t regeerwerk, de pijpen, de kast De te windladen zijn nageheel nieuw, tractuur werd weer (van pneu- mechanisch, de kassen zijn aan de achterzijde vernieuwd. et front bleef ongewijzigd. Het waardevolle deel van de pij- van 1733 (of van daarvóór) wd behouden en daarmee het oude p«karakter. De oude timbres zijn dus ongerept en hun klank is mild en rond, niet scherp afgelijnd. Al stamt het orgel uit Sweelincks tyd, wy zouden het niet zonder meer rangschikken on der wat we heden als typische „Sweelinck-orgels" beschouwen. Die milde rondheid kwamen de koraal voorspelen „Schmücke dich" en „Holtmuhle" wordt museum In de gisteravond gehouden verga dering heeft de raad van de gemeen te Tegelen besloten de historische watermolen, gelegen aan de Kasteel laan, die uit het begin van de acht tiende eeuw dateert, met enkele bij gebouwen voor een bedrag van één gulden te verkopen aan de antiquair J. Wolters uit Geleen. De gemeente Tegelen heeft aan deze verkoop de voorwaarde verbon den dat de koper de „Holtmuhle", zo als het gebouw wordt genoemd, voor eigen rekening moet restaureren en na de restauratie in het gebouw on derdak moet verlenen aan het Ne derlandse Dakpannenmusem, alsme de aan de Tegelse Oudheidskamer, waartoe een gedeelte van het ge bouw voor de duur van 15 jaar bei de musea wordt verhuurd. De res tauratiekosten zijn geraamd op f467.500, terwijl op een desbetref fend verzoek om Rijksbijdragen in deze kosten bereicht is ontvangen, dat in verband met de beschikbare geldmiddelen vooralsnog geen bin dende toezegging kan worden ge daan. De restauratie zal geschieden onder toezicht van Monumentenzorg. „Straf mich nicht" van Telemann zeer ten goede. Het lag in de lijn der verwachting, dat de heer Edskes een Sweelinck-compositie zou spelen en dit werd „Capriccio in a", gevolgd door de compositorisch bewonde renswaardige „Hymnus Christe qui luxes et dies, 7 versus" van diens leerling Scheidt. Dat deze stukken geheel tot hun recht kwamen stel len we niet, Sweelinck's Capriccio met name is een levenloze aangele genheid geworden. Echt geleefd heeft voor ons alleen het vormklare, fris getimbreerde concertbesluit „Al- la breve in D" van Bach. De heer Edskes is geen rasorganist maar we hadden van hem toch meer nadruk venvacht op de onderschei dende karakteristieken in de voor handen regisstratie. Het spel verliep ook veel in een uniforme klank kracht en moeten we nu denken, dat dit orgel ons niet verder in de tjjd kan brengen dan tot. 1750? Ten besluite de opmerking, dat op nieuw by een orgelwijding geen Leids organist is ingeschakeld. V. Eerste Gelderse Antiekbeurs Onder grote belangstelling heeft burgemeester mr. J. P. Drost van Rheden gisteravond ln de oude ka pel te Ellecom de eerste Gelderse antiekbeurs geopend. De beurs, waarvan insiders zeggen dat ze qua inbreng de vergelijking met de be kende Delftse beurs kan doorstaan, vindt in de oude kapel een fraaie entourage. De verzekerde waarde van de inzendingen, van negen Ne derlandse antiquairs van naam, be draagt 15 miljoen gulden. Westduitsi disconto verlaagd De Westduitse centrale bank heeft donderdag bekendgemaakt dat het Westduitse bankdisconto met .ngang van vrijdag van 3H tot 3% wordt verlaagd. ADVERTENTIE In Opstandingskerk Twee verschillende ensembles Aan een concert in de Opstandingskerk te Alphen aan den Rijn werkten gisteravond 2 totaal verschillend geaarde koren mee: het gemengd koor „Jubilate Deo" aldaar, onder leiding van Dirk van Vliet en het Katwijks Christelijk Mannenkoor onder leiding van Leen Manneke. Dit kwam tot uitdrukking in alle opzichten, zowel vocaal als wat het repertoire betreft. Voor de begeleiding van grotere koorwerken had men de be schikking over de Rijnlandse orkestvereniging. Er waren ver der nog twee organisten en twee vocale solisten. Jubilate Deo vat met Dirk van Vliet zyn taak als vocale groep zeer ernstig op. Buxtehude, Sweelinck en Vivaldi gaven daar blijken van. In de goede akoestiek van de kerk kre gen we een indruk van lichte be weeglijke stemmen, waarmee Buxte- hudes cantate „Jesu, meine Freude" zeer gediend is, maar vooral de ac- cappella zang in Sweelincks Psalmen, die bovendien stijlvol gezongen wer den. Het „Gloria" van Vivaldi gaf er tevens blijken van, dat het koor vocale werken van grotere omvang binnen zijn bereik heeft. De stem men van het vrouwenkoor klinken helder, terwijl de numeriek in de minderheid zynde mannenstemmen zich niet forceren, wat juist gezien is. Zo kreeg dit werk met de bege leiding van het Rynlands orkest een waardevolle uitvoering. Opmerkelijke prestaties werden ge leverd vooral door de sopraan Aleida Verdoes. die een mooie „klassieke" sopraan paart aan een verantwoord gebruik. Ook de donker getimbreerde alt Wil Smit gaf blijken van muzika liteit en gevorderde stemtechniek. Al met al maakte het „Gloria" van Vivaldi een uitstekende indruk. Zoals we reeds opmerkten is het Christelijk Mannekoor „Jubilate" uit Katwijk bepaald anders van aard. Leen Manneke laat zijn mensen met vuur zingen, doch in de programma keuze is men te eenzijdig. We hoor den inmiddels alle werkjes, die men zong reeds eerder. Ook nu weer viel Bezoek my MOGAMBO één van de zeer zeldzame Gorilla's in een neiging tot zakken op te merken en die ruwheid in de fortepassages. Wanneer de teerdere momenten 6teeds direct overzongen worden door een welhaast ongebreideld for te, ontstaat een soort eentonigheid, die vermoeiend werkt op het gehoor. Het is moeilijk om een steeds gro ter wordend koor in de hand te hou den; dat moesten we enkele malen constateren. Stemscholing is iets, waar men in het geheel niet aan toe komt bij zoveel zangers tege lijk. Overigens gaf één der koor zangers er zekere blijken van in een solo, .Dank, sei dir Herr" van Han del. Deze bariton heeft stellig een gezonde stem, die echter niet geheel vrij klinkt. Jammer, dat de b leiding op het Hammondorgel onwel luidend was. Iedere toonzwelling ging door merg en been. Dirk Scho- neveld wist er kennelijk geen raad mee. De kerk was uitstekend bezet en in meerdere oprichten hoeft geen spijt te hebben gehad over de belangstelling. Ad. Int. „Serooskerke" in Polen In een dorp, 45 km ten zuidwesten van Warschau geleden, is een groot aantal Romeinse zilveren munten uit de tweede eeuw gevonden. De mun ten met de beeltcnaren van de ro- meinse keizers Trajanus, Hadrianus en Marcus Aurelius, zyn door een scholier in een molshoop aangetrof fen. De jongen vertelde zyn vriendjes van de vondst en de munten ver dwenen al spoedig in de zakken van de knaapjes. Na een oproep van de onderwijzer konden 638 munten met een gewicht van 1,7 kg gered wor den. De verscheidenheid en de aantal len munten wijzen op een rijke eige naar, vermoedelijk een koopman, die lange tijd gespaard had. Russische „Conan Doyle" overleden De Russische schrijver van detec tive-verhalen Lew Sjeinin, is giste ren in de leeftijd van 61 jaar overle den. Sjeinin, die 30 jaar op het kan toor van een officier van jus titie heeft gewerkt, heeft vele detec tive-romans en korte verhalen ge schreven, waaronder „Notities van een speurder", die aan Juristen in spe wordt aanbevolen. Zijn werken zijn opgevoerd in de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland. Tsje- cho-Slowakye, Roemenië en andere landen. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep (buitengew. wijkgem in wording) (toez.) F Moll te Welsum te Benschop J. Verwe- lius te Waddinxveen te Brussel (Ned. Gem.) 2e pred. pl, voor het jeugdwerk Jhr. M. A. de Savornin Lohmann te Terkaple-Terhorne. Aangenomen naar 's Heerenhoek- Nieuwdorp (toez) P. Warners, kand. te Utrecht, die bedankte voor West maas aangen. het beroep door de gen. synode tot zend. pred. te Kame roen J. Roldanus, laatstelijk pred. te Okkenbroek. Bedankt voor Schoonebeek (toez) J. Dol, godsdienstleraar, woonacht. te Smilde. GEREF. KERKEN Beroepen te Tholen-Poortvliet W. Jeroense, kand. te Oud-Beyerland te Boksum D. de Boer. laatstelijk pred. bij de vrye geref. kerk te Wol- vega te Nieuwolda-Woldendorp en te Woudsend A. A. Zwaai, kand. te Winterswijk. Aangenomen naar Coevorden R. Pluim te Oosterend, die bedankte voor Diever en Ter Apel - Aange nomen de benoeming tot hulppredi kant te Is-Hertogenbosch - Heusden J. B. Vogelaar aa. emeritus pred. te Zwolle. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland A. Muylwyk te Garderen. Bedankt voor Mynsheerenland P. Warners, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwijk (vac. Joh. Knol) D. Bouwknegt te 's Graven hage-Moerwijk. De Zijl klopt UZSC: 4-2 (Van onze zwemmedewerker). Eindelijk heeft de Zijl het Utrecht se UZSC verslagen. Voor de ogen van KNZB-nestor Ben Planjer slaag den de Leidenaars er gisteravond in, in 1966 vijf maal de punten ge deeld te hebben, een 4-2 zege te boe ken. Typerend was wel, dat alle doelpunten werden gescoord door mldvoor Gé Rol, waaruit duidelijk bleek dat de voorhoede zonder Loek van Kampen en Kees Pont niet op volle toeren kan draaien. Naast deze twee spelers was ook Hans van der Moolen afwezig, zodat de prestatie van de rood-witten in deze oefen wedstrijd behaald nog meer reliëf krijgt. Nadat de helft van de eerste vijf minuten was verstreken, kon scheids rechter Hartel voor de eerste tref fer van Rol fluiten. Het duurde niet lang, voordat er weer een doelpunt van Rol was. nu na een vrye worp van Kees van der Moolen. Vrtf kort voor het verstrijken van de eerste periode slaagde Gerlof Oudega er in het eerste tegendoelpunt op zijn naam te brengen. Na de hervatting probeerde oud international Gerrit Wormgoor wat meer vaart te krygen in de traag spelende Utrechtse ploeg, maar zelf kwam hy door een arm-blessure niet op volle toeren. Zo kwam de Zijl aan een doelpunt door Rol, terwijl Wormgoor een niet zuiver schot over het doel van Tonnie Plezier zag vliegen. In de derde periode had Wormgoor een groot aandeel in het tweede UZSC-doelpunt. Uit een com binatie met Oudega werd de stand 3-2. Een normale strafworp, tc „Gouden luchtbrug" van Londen naar Rood-China Communistisch-China laat een partij goud van 110 ton, ter waarde van 490 miljoen gulden, per vliegtuig van Londen naar Sjanghai over brengen, aldus meldt de „Times" uit Karatsji. De Chinese regering heeft voor het goudtransport zeven vluch ten van de Pakistaanse luchtvaart maatschappij afgehuurd. Daarnaast zouden ook andere luchtvaartmaat schappijen aan het transport deel nemen. China zou sinds zijn optreden op le Lon dense goudmarkt voor 1.26 miljard gulden aan goud ge kocht hebben. Een woordvoerder van de Bank of England heeft m eege- deeld dat het goudtransport niets te maken heeft met grote Chinese goud aankopen in Londen. Volgens hem laat China vaak gekocht goud eni ge tijd in Londen opslaan. kend aan Rol, kwam in eerste In stantie op de paal terecht, maar de terugspringende bal werd door hem ingeschoten Scheidsrechter Har- tel maakte hier één van zijn weinige fouten door af te fluiten, maar later deelde hij mede dat deze beslissing op een vergissing berustte, zodat het doelpunt wel moest worden geteld. Met het vertoonde spel van gis teravond geloven we, dat de Zijl de competitie met meer optimisme te gemoet kan zien dan dat we na de eerste oefenwedstrijd durfden veron derstellen. Leven en regeren in de welvaart Kerk en Wereld ln Driebergen or ganiseert in de vakantiemaanden Juli en augustus een tiental zomer- cursusweken waarin actuele onder werpen aan de orde komen. Eén van deze weken draagt de ti tel Je ven en regeren in de welvaart". In deze zomerweek zal een blik ge worpen worden op de verantwoorde lijkheden en de problemen die het leven in een welvaartsstaat met zich meebrengt. Inleidingen worden ge houden over ,Hoe wordit een land welvarend?", over de nationale en de internationale weivaartsverdeling, over jeugdproblematiek en protest houdingen in de welvaartsstaat. ADVERTENTIE Gaston Martens - 84 - overleden De Vlaamse letterkundige Gas ton Martens is op 84-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis te Dein- ze (Begië). Martens, tot wiens bekendste wer ken „De paradijsvogels" behoort, heeft ook bekendheid verworven als beeldhouwer. De vorige maand, op zijn 84e ver jaardag, liep hij bij een val een heupbeenbreuk op, waarvoor hij in het ziekenhuis van Deinze werd ver pleegd. Luxe auto? Praktische auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Meest geëxporteerde Franse automodel, en niet toevallig! Welke wagen m deze prijs heelt bijvoorbeeld 4 deuren? En is dat nou ,luxe' of .praktisch' of allebei? Zegt u maar hoe het noemt: ruimtevoordeel met parkeren, makkelijk schakelen, makkelijk sturen, makkelijk optrekken en remmen, fijne vering, zitcomfort en een verbluffend lage nieuwprijs. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395.— SIMCA NEDERLAND NV. SIMCA Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. Stationsweg 11—17, Leiden TeL 01710-40447 Een lange stoet gelovigen trekt over een smalle landweg naar Fa- tima, waar morgen in aanwezig heid van de Paus de 50ste ver jaardag van de verschijning van Maria aan drie herderskinderen wordt herdacht. De autoriteiten schatten dat reeds 50.000 van de verwachte 3 miljoen bedevaart gangers aanwezig zijn. In heel Portugal zullen zater dag de kerkklokken luiden als de Paus in het land aankomt. Het r.aticaan heeft bekendge maakt dat Paus Paulus VI na zijn bedevaart naar Fatima een on derhoud zal hebben met de Por tugese -premier Antonio de Ollvei- ra Salazar. Voordat de Paus om vijf uur 's middags naar Rome terugkeert zal hij president Americo Tomas, de premier en leden van het Corps diplomatique te woord staan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15