Grens toelaatbaarheid is niet overschreden uniekaas Verhoging kijkgeld of uitbreiding van televisiereclame Tegenzet van VARA anders dan andere Gemengd huwelijk en kindercommunie WOENSDAG 10 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Minister Klompé: financiële situatie is zorgwekkend ADVERTENTIE De cijfers, die werden gehanteerd tn het op 14 april jl. uitgezonden VARA-programma „Achter het Nieuws" en betrekking hadden op de financiële moeilijkheden bij de tele visie in het jaar 1967, zijn in het al gemeen juist, zij het hier en daar wat ongenuanceerd samengevoegd. Dit deelde mej. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Visser en De Goede (beiden D'66). Zoon voor Daliah De Israëlische actrice Daliah Lavi, die gespeeld heeft in films als "Lord Jim" en „Casino Royale", heeft in Londen het leven geschonken aan een zoon van bijna zeven pond. Haar man, de 24-jarige John Sul livan, met wie ze vorig jaar in het huwelijk trad, bevindt zich op het ogenblik in Hollywood. De baby wordt Rouven genoemd. Willem Duys in kleuren Vanavond om half negen kunnen ongeveer 100 functionarissen van Philips het programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys in kleu ren zien. Duys ontvangt gedurende een uur zijn gasten in de experimen tele studio in Waalre. De directe uit zending is alleen binnen een straal van 30 kilometer rond Eindhoven, waar de zender staat, te ontvangen. De 100 Philipsmensen beschikken over een kleurenontvanger, met het doel op verschillend terrein rapport uit te brengen. Tevens zal een aantal radiohandelaren in de omgeving die reeds over dergelijke toestellen be schikken, demonstraties geven in hun etalages. De verschillende expe rimentele kleurenprogramma's krijgt men in datzelfde straalbereik zo nu en dan ook op het scherm van zijn zwart-wit-toestel. Jack Dixon: hoofdrol in musical (Van onze Hilversumse correspond.) Televisieregisseur en ex-acteur Jack Dixon (43) zal de mannelijke hoofdrol vertolken in de musical „De stunt" van het Lurelei-cabaret, die in oktober in première gaat. Veertien jaar lang verzorgt Dixon de drama tische produkties van de VPRO. In die tijd heeft hij slechts eenmaal ge acteerd, namelijk in de film „Het huis" van Louis van Gasteren. Hoe hij er nu toe gekomen is de tegen speler te worden van Jasperina de Jong? „Ze hebben me gevraagd en ik heb lange tyd geaarzeld vooral ook om dat ik niet wist of ik het muzikaal zou aan kunnen". Dixon is vervol gens getest door componist Ruud Bos, waarna Lurelei op diens advies het verzoek mee te spelen herhaalde. De VPRO is Dixon terwille geweest door hem van 1 augustus tot 1 febru ari op non-actief te stellen. Zanger varing? De regisseur zegt: „Ik heb vroeger met de gitaar als jongeman half Europa doorgetrokken. Ik heb toen onder bruggen gezongen, maar ook wel in nachtclubs". Dit is volgens mej. Klompé minder het geval met de conclusie van de heer Wigbold, dat er op de program ma's bezuinigd moet worden. Door de NTS en de omroeporganisaties is een verhoging van het uurbedrag van ƒ8500 in 1966 naar ƒ9250 voor gesteld. Hoewel de begroting voor 1967 nog niet is goedgekeurd heeft de regeringscommissaris het voorgestel de bedrag ongewijzigd aanvaard, juist omdat het programmabudget bij voorkeur onaangetast dient te blij ven. Dat by de bepaling van het uur bedrag op 9250 de kwaliteit van de programma's achteruit zou gaan, is noch door de NTS, noch door de om roeporganisaties gesteld. Intussen is duidelijk dat de tele visie in deze jaren voor hoge uit gaven staat. Niet alleen de aankoop van grond en de bouw en inrichting van de nieuwe studiogebouwen op het om- roepkwartier in Hilversum zullen grote investeringen vereisen, ook voor de vervangingsinvesteringen en voor de aanschaffing van apparatuur voor kleurentelevisie zullen in de ko mende jaren grote bedragen nodig zijn. Voor 1967 zal dat voor wat de kleurentelevisie betreft niet beperkt blijven tot het door de heer Wigbold genoemde bedrag van 3,5 min. Maar er zal in dit jaar dus afge zien van hetgeen in de volgende ja ren nodig is bovendien nog 5,6 min nodig zijn voor de aankoop van apparatuur. Geen noodsituatie Hoewel voor de televisie de situatie ook dit jaar zorgwekkend kan wor den genoemd is minister Klompé van mening, dat er thans nog geen acute noodsituatie is. Wèl zullen voor het jaar 1968 ter bestrijding van het te verwachten tekort voorzieningen dienen te worden getroffen. Daartoe staan o.m. de volgende middelen ten dienste: verhoging van het kjjkgeld van 36,tot het bij de wet vast gestelde maximum van ƒ40, per jaar; aangaan van leningen; temporisering van de Investe ringen uitbreiding van de zendtijd voor televisiereclame. Ethergevecht B Opnieuw heeft de VARA gister avond een waarschuwende vinger opgestoken. Tussen de slotaflevering van „De jonge onderzoekers" en „Z- cars" kregen achtereenvolgens een uit Ridderkerk (op film), uit Den Haag (per brief) uit Breda (eveneens op film) gelegenheid om te vertellen hoe hun ervaringen waren met, wat de VARA noemde, „de handtekenin genjagers van Televizier". De vrouw had getekend in de ver onderstelling dat zij voor Televizier tekende. Ze bleek echter, zonder dat het haar bedoeling was, AVRO-lid te zijn geworden. De man uit Den Haag vertelde dat tydens zijn afwezigheid zijn zoon tje van 13 jaar gedwongen wss voor hem en een andere bewoner zijn handtekening te plaatsen. De man uit Breda was meegedeeld dat het slechts om de noodzakelijke administratie ging. Gevraagd naar de reactie van de AVRO op deze VAR A-uitzending, antwoordde het hoofd van de AVRO- persdienst, de heer Van Griethui zen: „Ik kan alleen maar zeggen: men laat geen middel onbeproefd. Ik herhaal, wat ik al eerder zei, na melijk de Televizier-lezers tekenen niet ondoordacht. Bovendien, waar heeft de VARA deze mensen (bedoeld worden de mensen met bovenstaan de reactie Red.) vandaan gehaald? Dergelijke eenvoudigen van geest. Ik zal het AVRO-bestuur aanraden: la ten we toch waardig blijven caballero Toneelspeelster en TV-actrice Jenny Arean 25 STUKS f 1.50- EEN LAURENS PRODUKT Herkeuringscommissie keurt Ongewijde aarde"" goed De herkeuringscommissie van de Centrale Commissie voor de Film keuring heeft de film „Ongewijde aar de" van de regisseur J. M. L. van der Heyden, nadat deze op 12 april door de keuringscommissie was af gekeurd, alsnog voor openbare ver toning goedgekeurd. Dit o.m. omdat de motivering van laatstgenoemde commissie, dat in de film elk ge voel voor piëteit ontbreekt, haar niet geheel juist gesteld lijkt en het ge drag van de primitieve hoofdfiguur een „binnen het raam van z'n denk en gevoelswereld" piëteitsvolle houding ten aanzien van zijn over leden vader uitdrukt. Gesol met lijken „onvermijdelijk" Dit schrijft de herkeuringscommis sie in haar rapport. Een andere mo tivering- dat er in de film gesold wordt met lijken- is volgens de her keuringscommissie 'n onvermijdelijk gebeuren. Naar de mening van de commissie is de grens van de toe- 1 Iaatbaarheid op dit punt niet over schreden. „Dat de hoofdfiguur zich tijdens de begrafenis van de pastoor onbehoorlijk gedraagt, zal geen toe schouwer ontgaan", zo schrijft de herkeuringscommissie voorts, en dit punt, aangevoerd door de keurings commissie, kan niet a priori tot af keuring leiden. De bijkomende bezwaren van de keuringscommissie, dat personen uit Hilvarenbeek die de begrafenis van een pastoor bijwoonden, hier wor den vertoond in het verband van een film, waaraan zij beslist nooit hun medewerking zouden hebben willen geven, ziet de herkeuringscommissie als een bezwaar, dat de wyze van tot stand komen van de film be treft, maar dat niet tegen de film zelf gericht is. Een dergelijke zaak acht de commissie dan ook niet aan normatieve beoordeling onderworpen. Rechter De herkeuringscommissie merkt nog op. dat ongetwijfeld allerlei films tot stand komen met behulp van maatschappelijk onbehoorlijke middelen en dan vaak zonder dat dit bekend wordt of geconstateerd kan worden. „De vraag, of het ver vaardigen van de film op de gecon stateerde wijze een onrechtmatige daad oplevert tegenover die nabe staanden van de pastoor van Hilva renbeek of tegenover hen die her kenbaar in de stoet zijn weergegeven, is naar het oordeel van de herkeu ringscommissie ter beoordeling aan de rechter", aldus de herkeurings commissie in haar rapport. Op de tweede dag van de synodevergadering van de Lutherse Kerk in Ede, werd uitgebreid van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van inzegening door een rooms-katholiek geeste lijke en een Lutherse predikant van een gemengd huwelijk. Het zal hierbij altijd lossingen gaan, maar noodop- ADVERTENTIE) Het is inderdaad niet zo leuk om de winkel uit te lopen als ze wel ondergoed hebben, maar geen Sir Edwin ondergoed. Wel sokken, maar geen Sir Edwin sokken. Wel pullovers, maar geen Sir Edwin pullovers. Aan de andere kant getuigt dit soort onverzettelijkheid natuurlijk wel van goede smaak. En dat is ook wat waard, Sir. Voor inlichtingen bel 020-67507 menlijke inzegening van een ge mengd huwelijk is naar de mening van de lutherse synode mogelijk, wanneer aan bepaalde minimale voorwaarden voldaan is en een en ander ook pastoraal verantwoord is. Ook werd besproken het interim rapport van de hervormd-lutherse commissie die zich bezig houdt met de leeftijd waarop men aan de avond maalviering kan deelnemen. Aan lutherse zijde staat men niet afwij zend tegenover de kindercommunie. De synode besloot voorts om bij wijze van proef de zittingen van de synode openbaar te maken. Volgend jaar zal de synodezitting dus gro tendeels toegankelijk zyn voor de pers en voor belangstellende leden van de kerk. Het beleid van de synodale com missie over het afgelopen jaar werd door de synode goedgekeurd. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen scheikunde mevr. J. J. Mondria-Stephan in Leiden. ADVERTENTIE Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk 10.55 1 IJ.10 v 11.15 l Pipo r Journaal r Uitzending Socutera r Hongarije—Nederland, voetbalwedstrijd r De gevangene van de woestijn, film r Zendtijd politieke partijen (GPV Journaal r Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws in het kort (NTS) 8.05 uur De Spaanse armada, documentaire 8.55 uur Li-la-lo, cabaret 9.25 uur AVRO's Televizier 9.50 uur Eine kleine Nachtmusik 10.15 uur Journaal (NTS) 10.30 uur De detaillist als ondernemer (13) Teleac 11.00 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 9.30 uur Oorzaken 10.55 uur Sexuele voorlichting op school? 11.15 uur Muziek voor een zomeravond HILVERSUM 2 7.10 uur HongarijeNederland, voetbalwedstrijd 9.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor. en cfióteren Abortus provoeatus De uitzendin g van Vara's „Achter het nieuws" over de abortus-provocatus was be paald een televisiegebeurtenis van de eerste orde, en wel om twee redenen: in de eerste plaats omdat het penibele on- ierwerp op bijzonder openhar tig, maar ook reële manier werd behandeld, en in de tweede plaats omdat dit op een perfec te wijze geschiedde. We hoorden dat er in 1962 sprake was van ongeveer 25.000 gevallen van abortus in ons land. terwijl er slechts 72 veroordelingen hadden plaatsgevonden. Interviewtjes In Rome leerden d at abortus daar gebruikelijker is dan het aanwenden van voorbehoeds middelen. We zagen een vrouw van 32 jaar met drie kinderen en 14 abortus-gevallen. een vrouw van 35 jaar met 5 kin deren en 14 abortus-gevallen, enz. enz Voorts hoorden we, dat 80% van de abortus-geval len bjj ons voorkomt by gehuw de vrouwen die al kinderen hebben. In het beeld kwamen daarna vier Nederlandse vrou wen (waarvan een als schaduw beeld. om herkenning te voor komen die om uiteenlopende redenen abortus op zichzelf hadden laten plegen. De een m Hongarije, na in Nederland niet terecht te hebben gekund, de ander by een Nederlandse gy naecoloog, en een derde by een knoeister in een achterbuurt. De arts W. F. Storm vertelde dat hy eens veroordeeld werd om dat hy abortus had gepleegd by een uit Auschwitz teruggekeerd meisje dat met zichzelf in de knoop zat, waarna de jurist prof. Valkhoff iets mededeelde over de juridische aspecten. Een Zweedse arts stelde, dat er al sprake is van ziekte wan neer een vrouw, koste wat kost. abortus wil laten plegen en dat zy daarom alleen al geholpen dient te worden. Overigens bleek uit een interview met een Zweedse dat de abortus in dat land meer haken en ogen telt dan men vanuit de verte zou menen. Alleen in Japan is abor tus de gewoonste zaak van de (medische) wereld geworden, er zyn daar l miljoen gevallen per jaar. Deze uitzending eindigde met een belangwekkend gesprek tussen Wigbold enerzijds en prof. Kloosterman en dr. van Emde Boas anderzyds. Hongersnood Het was gisteravond Achter het nieuws dat de klok sloeg. De le uitzending gold de hon gersnood in Bihar, een reporta ge die bepaald niet onder deed voor die van Brandpunt enige tyd geleden, zeker niet wat het (chokelement aangaat. We za- jen van die broodmagere kin deren zoals we ze al kenden van concentratiekampfoto's. En we zagen ook hoe een gier, een öeetje moeizaam balancerend op het lichaam van een gestorve ne die volgens goed gebruik in de Ganges was gegooid (bij ge brek aan hout evenwel niet tot as verbrandt) en zich tegoed deed aan de stoffelijke resten. Geen vrolyke reportage derhal ve, geen vrolyk onderwerp ook, Integendeel. Wy prezen weer eens het toeval dat wy in Am sterdam geboren rijn en niet in Bihar. VOOR WOENSDAG 10 MEI vrije tijd: Mod. muz. (opn.). 18.30 Spektrum: nws. uit de prot. chr. organisaties. 18.50 Lichte gram.muz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radio- krarbt. 19.30 Muz. van. het Leger des Heils (gr.). 19.45 Wereldpanorama, 19.55 Lichte granunuz. 20.05 Omroep orkest en soliste: mod. en semi-klass. Oorzaken, cabaretprogr. 22.15 Avond- overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 22.55 Pedago gische Etherleergang. 23.15 Lichte grammuz. 23.55-24.00 Nwb. Hilversum 2. 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Party van de Ar beid. Soc. bekeken. 18.30 Stereo: VARA Hongarije Nederland. VARA: 21.05 land. licht progr. 22.02 Gesprek i GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e iyn) van 18-20 uur. Erinnerung an Sorrent (de Curtis). Berlüns Promenade Orkest, o.l.v. Hans Serenade (Toselli) id. Funiculi Blut (Strauss) id. Florentiner Marsch (Fucik) id. Windows of Paris (Osbor ne). Orkest Helmut Zacharias. Frap pe dans tes mains (Nicals). Georges Guétary. Beale Street blues (Handy). Orkest Wilbur de Paris. Fora de Por tas (Piedade). Orkest Bert Kaempfert. Marlqullla (Jozé Louis). Los Javaloyas. Canta Brasil (Vermelho). Orkest Kurt Edelhagen. Standing on the outside. Hank Thompson .Frühllngsstimmen- walzer (Strauss), Rita Streich. rice Larcange. Soon (Rodgers). Doris Day. Tennessee waltz (Stewart). Or kest Billy Vaughn. Bubbles in my beer VPRO: 11.30 Klass. decor; A. Kerk orgelconcert: oude muz. B. Klass. ka- mermuz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Op verhaal komen, lezing. 13.00 Klass. vioolconcert (gr.). 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Piano recital (opn.)klass. en mod. muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Nachtmysterie 17.20 Lichte gram.n Ochtendgym. -RO: 7.55 De ze aag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwyding. 9.00 Stereo: Klass. strijkkwartet (gr.) 9.30 Lichte grammofoonmuz. voor oude re luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). Zelfstandig zijn en blijven, lezing. 12 40 Licht instrumentaal kwintet du Tambour Major, operette, uitge voerd door Promenade orkest, radio koor en zangsolisten. Just a closer walk with thee. Dutch Swing College Band. Francine (Clin ton). Orkest Chaquito. Mustapha (Az- zam). Los Espanoles. You belong to my liams). Chris Barber's Jazz Band. Eve- (Bechet). id. Hiawatha rag (Moret). Chris Barber's Jazz Band, "iwanee river (Foster), id. VOOR DONDERDAG 11 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende •d. praatje. 7.15 Lichte gram. (i.ai)-7.32 Nws.). 7.55 Overweging, a.uu Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte kestraal allerlei. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S 'ederland I. NTS: 18.45 Pipo de Clown. j„..,u j.,„, gcwuiueii acteur Johan Kaart. 22.10 Huize Liberty. TV-spel. NTS: 22 45 Journaal. 23.00- 23.30 Teleac: Automatisering (herha ling deel ll) Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA- 20.05 Coronation Street. TV-film. 20.55 Achter het nieuw ln liedjes: volksliedjes, lijk eiland Ja: progr

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5