Hagoort Bestedingsklimaat en investeringsklimaat moeten in evenwicht Aktie „Eten voor India" en de pinkstercollecte der kerken J Voetbal- nederlaag lijkt veel ernstiger Mogen kinderen zelf hun geloof bepalen PRONONCE Raad voor de Zending betreurt samenvallen WOENSDAG 10 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Voorzitter „Leidse" Kamer over de economische situatie ter geruststelling van hen die te hoge winstuitkeringen vrezen be perkt worden tot die winsten die hun bestemming vinden in investerin gen," aldus ir. Van Hoek. Zelffinanciering door de bedrijven zal volgens hem niet voldoende zijn voor het groeitempo dat nodig is om internationaal gezien bij te blijven. „Het aantrekken van risicodragend kapitaal zal evenzeer nodig zijn om produktie en afzet op peil te brengen en te houden. De situatie op dit punt wordt duidelijk getekend door de president-directeur van de Algemene Bank Nederland, de heer v. d. Wall Bake, wanneer hij opmerkt dat de betekenis van de Amsterdamse beurs als verschaffer van risicodragend kapitaal tot een minimum is geredu ceerd en voorts dat de particuliere vermogensvorming die op de aan delenbelegging is gericht zonder welke het particuliere initiatief niet kan functioneren meer en meer komt te ontbreken. De waarheid dat in onze welvaarts staat het sleutelprobleem slechts het op peil houden is van de consumptie, houdt op te functioneren, wanneer dekking ontbreekt voor de kapitaal behoefte van het produktie- en afzet- Het klimaat voor bestedingen blijkt in ons land goed te zijn, het is een klimaat waar velen zich prettig bij gevoelen. Men zal echter indach tig moeten blijven dat investeren, produceren en winst maken de on misbare voorwaarden blijven om te kunnen besteden. Wanneer aan het investeringsklimaat te veel gaat ont breken en dat is thans de werke lijkheid dan zal met een toe- nemacii deficit op het staatsbudget het prioriteitenvraagstuk van de col lectieve bestedingen een overwegend onaangename taak worden, dan zal de particuliere bestedingsruimte be nauwend krimpen, waarbij bedrijfs- inkrimping mèt werkloosheid de on ontkoombare, vaste begeleidende ver schijnselen zullen Evenwicht Het is nodig tussen beide een evenwicht te scheppen. Naarmate het. tot stand brengen daarvan, op een langere baan wordt geschoven, zul len beide verslechteren en zal er een steeds moeilijker en doorniger pad vóór ons liggen. Er zal meer moeten worden gedaan dan voor de veront rustende verschijnselen van vandaag de hervorming van de ondernemings structuur als hèt geneesmiddel aan te geven en incidenteel „wegen wachthulp" te verschaffen. Verbete ring van het industrie- en het inves teringsklimaat is onmisbaar. De we gen en middelen daartoe te vinden en te openen is een zaak van het bedrijfsleven èn de overheid." P.T.T. Na deze beschouwing van de voor zitter nam de kamer de jaarstukken ver 1966 in behandeling, die achter eenvolgens werden vastgesteld en goedgekeurd. De vergadering werd besloten met een uiteenzetting door de directeur- generaal van de PTT, dr. ir. G. H. Bast. over de rechtspositie, de finan ciering en de tarieven van dit grote staatsbedrijf. De heer Bast sprak on dermeer de verwachting uit dat de PTT, welk bedrijf „de laatste tijd veel in het nieuws is geweest en vaak niet in al te beste zin over de tong is gegaan", dit jaar een positief exploi tatieresultaat van 23 miljoen gulden zal bereiken. Hij noemde de openbare telegraaf dienst het zorgenkind van de PTT, dat moeilijk overeind is te houden. Gi-ootste problemen van deze dienst zijn volgens de directeur-generaal de kostbare verzorging en het teruglo pend verkeer. De telexdienst echter breidt zich gunstig uit en levert po sitieve resultaten op, evenals trou wens de kapitaalintensieve telefoon dienst. Bij de gelddiensten (post cheque en giro) zijn, aldus de heer Bast, de laatste jaren als gevolg van de automatisering belangrijke perso neelskostenbesparingen tot stand ge komen. De directeurgeneraal vertelde ook nog, dat er dit jaar bij het staats bedrijf der PTT 66.000 personen werkzaam zijn. Met elkaar zullen zij volgens de heer Bast een totale om zet van 1.8 miljard gulden bewerk stelligen. Wat de loonkosten betreft, deze bedragen 15.000 per man per jaar. Naast deze cyfers gaf de directeur- generaal nog tal van andere getallen, die op de financiering betrekking hadden. Hij beantwoordde tot slot nog een aantal vragen. ADVERTENTIE Wij hebben een nieuwe regering en een gesc hat tekort van ruim f 2 miljard met een inge bouwde opwaartse bestedingsdruk. Wij hebben sluiting van bedrijven en mede als gevolg daar van werkloosheid zien ontstaan. Het industrieel klimaat in ons land is ongunstig en behoeft verbetering. Temidden van een gestaag toenem end aandeel van het looninkomen en het natio naal inkomen, een snel toenemend sociaal pakket en een nauwelijks te stuiten bestedingsdrang j Mistlatli, in de overheidssfeer is de motor van het bedrijfs leven dat dit alles met toenemende snelheid moet voorttrekken, gaan haperen. Het ligt voor de hand dat daar waar de klappen het meest zichtbaar aankomen, de roep om hulp en steun wordt gehoord en dat de overheid deze steun moet verlenen. Maar is daar mede de zaak geregeld en kan men nu weer rus tig overgaan tot de orde van de dag? Bij deze vraag past stellig een ontkennend antwoord. Dit ontkennende antwoord werd ge geven door de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, ir. J. J. G. van Hoek, in een algemene beschouwing over i de huidige economische situatie, waarmee hij de gistermiddag gehou- i den openbare ledenvergadering van de „Leidse" kamer opende. „Er is meer aan de hand dan een 1 beoordelings- of beleidsfout van een enkele ondernemer;" aldus ir. Van Hoek, „het gaat niet slechts om be- 1 drijven, die in de snelle groei van de achter ons liggende jaren niet meer I dan mooie of minder mooie eendags vliegen bleken te zijn. Natuurlijk zijn er," zo vervolgde hij, „bij een willige afzet en een krappe arbeidsmarkt si- 1 tuaties in bedrijven ontstaan, die uit een oogpunt van efficiency en pro- i duktiviteit niet houdbaar waren. Be halve de moeilijkheden met de land bouw-par a graaf en nieuwe, ruimere mogelijkheden voor onze industriële afzet blijkt de Europese Gem een- I schap ons een relatief geringere spreiding van onze export te bren gen; derhalve een kwetsbaarder, im- mers meer van de EEG-partners af hankelijke positie. En voorts een reële concurrentie van deze partners op de eigen thuismarkt, die in som mige sectoren onaangenaam verras sende gevolgen heeft. Wij zijn als in dustrialiserend land jong in verge lijking met onze partners. Hun erva ring is van oudere datum en breder. De betekenis voor hun nationale economie heeft hen veelal een plaats gegeven die in ons land niet is be reikt of niet bereikbaar lijkt te zijn. Het verliezen van een voetbalwed strijd lijkt ernstiger en meer specta culair dan het constateren van een achterblijven bij het gemiddelde groeitempo van onze Europese part ners. De waarborg voor een „leef baar" klimaat in ons goede vaderland schijnt bezwaarlijk te verenigen met een goede plaats voor de industrie. Winsten en salarissen acht men te hoog. Men veronachtzaamt daarbij het feit dat het overgrote deel van deze winsten de vrijwel enige bron is voor de financiering van bedrijfs investeringen. Bovendien is uit de er varing van de achter ons liggende jazen duidelijk geworden dat de on misbare produktiviteitstoeneming rechtstreeks afhankelijk is geworden van een evenredig grotere investering per werknemer. Belangrijker dan de hoogte van een salaris is de vraag wat men bij een jaarlijks vooruitgaande inflatie van het betaalmiddel en na toepassing van een onevenredig progressief be lastingtarief overhoudt voor eigen be schikking. Vermogensvorming en ka pitaalverschaffing uit dien hoofde is in steeds mindere mate te verwach ten. De verdeling van het nationaal inkomen voor de toenemende collec tieve bestedingen is een ernstige en niet altijd aangename zaak, waar voor in politicis prioriteiten moeten worden vastsesteld." Wegenwacht Ir Van Hoek was de overtuiging toegedaan, dat de waardering voor de „wegenwachthulp", die thans door de overheid hier en daar wordt ge boden de noodzaak onderstreept van prioriteit voor het wegnemen van een onevenredig zware fiscale druk op bedrijfswinsten. „Dat moge dan Ds. Emous voor NCVB Een onderwerp, dat zeker in deze tijd veel ouders voor pro blemen stelt, werd gisteravond behandeld voor de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afd. Leiden-Noord. Ds. F. D. Emous uit Den Haag probeerde antwoord te geven op de vraag: „Mogen onze kinderen zelf hun geloof bepalen". Deze vraag is niet on middellijk met ja of nee af te doen, maar ds. Emous stuurde duidelijk meer in de richting van „nee". ADVERTENTIE Kinderen opvoeden zonder geeste lijke vorming onder het mom: „Dat zoeken ze latei* zelf maar uit" is vol gens spreker ronduit gezegd een misdaad. Het kind ziet zich dan later geplaatst voor de onmogelijke taak zelf te kiezen uit honderd en een richtingen en stromingen, een veel heid, waaruit het niet kan kiezen. advertentie Men kan pas een keuze doen als er al een bepaald standpunt is inge nomen, vanwaaruit men verder gaat redeneren. Principeloosheid, dus ni hilisme bestaat niet. Zoals Plato, Descartes en Darwin, nam ook Chris tus een bepaald standpunt in en wel dit: „Ik ben de weg, de waarheid en; het leven". Als het kind niet vanuit dit stand punt wordt opgevoed, dan blijft het latei* een zoeker. Het is evenmin goed om andere wereldgodsdiensten of godsdienstige beschouwingen „af te kraken". Daarmee kan het ave rechtse resultaat worden bereikt dat het kind er mee gaat sympathiseren. Dwang Geef haar iets fijns. Keuze uit: kop en schotels koper- en tin smeedwerk vazen en ander aardewerk kettingen, oorbellen en broches, tassen, bloemenhangers en ander vlechtwerk. Perzische steendrukkleedjes er, lopertjes en vele andere artikelen. Dceiasfraal 14, Leiden Ook de algemene dwang tot de eigen godsdienst is onjuist. Volgens ds. Emous is het nog steeds de fout van de R.-K. Kerk dat zij te veel dwang uitoefent. De herdoop van Prinses Irene noemde hij hier een voorbeeld van. Er is echter een ver schil tussen dwang en drang. En daarmee wordt de vraag van de spre- j ker voor een groot deel beantwoord, i Het hele jonge kind, dat erg ont- i vankebjk is, kan men al een kinder- gebedje leren of een lied. Op deze manier moeten de moeders hun kin- deren zo vroeg mogelijk bij Christus brengen. In de schooltiju, de leeftijd van de consolidatie, kan men het kind blijven begeleiden en gods dienstonderwijs niet alleen aan de school overlaten. De puberteit is de leeftijd van ,3ewijs maar eens. dat God be staat!". Volgens spreker is dit de minst gevaarlijke leeftijd, want bij volwassenheid komt alles weer boven, wat in de jeugd werd meegegeven. J Liefde en gebed hebben werkelijke waarde en spelen een belangrijke rol j in de tijd, dat het kind een bewuste keuze gaat doen. Een keuze, waartoe de ouders het niet moeten dwingen, I maar M'aarheen zy het met zachte j hand moeten dringen in de richting van Christus. Verbetering verlichting Botermarkt De openbare straatverlichting langs de Botermarkt in Leiden voldoet niet meer aan de eisen, welke het verkeer daaraan stelt, vooral nu deze weg, gelegen in de zg. marktroute, voor het doorgaande verkeer in gebruik is. In verband daarmede hebben B. en W. de directeur van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit opgedragen te rapporteren omtrent een verbetering van de verlichting aldaar, thans bestaande uit zes lan taarns met een lichtpunthoogte van 4 m., voorzien van gloeilampen van 60 Watt. Deze lantaarnpalen waren te vervangen door zes lichtmasten met een lichtpunthoogte van 8 m., elk met een armatuur voor een 250 Watt-kwik lamp. Deze masten, welke van een passende bescherming tegen aanrijdingen worden voorzien, zullen ter betere geleiding van het ryver- keer dienen te worden geplaatst langs de walkant van de Rijn, zulks in aansluiting op de verliohting langs de Vismarkt. Aangezien de lantaarn palen op het trottoir hinderlijke ob stakels vormen, zal met de verplaat sing daarvan tevens het voetgangers verkeer worden gediend. Inclusief de bijkomende kosten vordert de verwezenlijking van het plan een bedrag van f. 8.600.—. ADVERTENTIE Vóór Pinksteren naar B.H., gaine-corselet. VOOR MOEDERDAG PHILIPS DROOGKAPPEN vanaf f 39, Radio Plein 16 5 MEILAAN 16 - TEL. 25100 Zaterdag en zondag collecte Vertrouwen in bank hersteld Er is geen enkele reden om te twijfelen aan de gezonde positie van de Leidse Spaarbank. In derdaad is er een periode ge weest dat het aantal uitbetalin gen dat van de inlagen ver heeft overtroffen. Deze „run" was het gevolg van een gerucht, dat werd verspreid door een ontevreden cliënt. De spaarbank heeft de opgevraagde bedragen vlot uitbetaald om aan het lo pende gerucht geen nieuw voed sel te geven. Hoe ongerust een deel van het publiek was, zelfs na een geruststellende kranten- publikatie, bleek wel uit het feit dat er een dag na deze publi- katie een beclrag van 2V> mil joen gulden werd opgenomen. En dat terwijl er geen vuiltje aan de lucht was. Het vertrou wen in de Leidse Spaarbank is nu gelukkig grotendeels her steld, hetgeen o.m. blijkt uit het toenemende aantal inlagen in de afgelopen maand. De voor zitter van de Kamer van Koop handel, ir. j. j. g. van Hoek, deelde dit gistermiddag mee tij dens de openbare ledenvergade ring van de Kamer in antwoord op een desbetreffende vraag. Ir. Van Hoek is uitermate compe tent op deze vraag uitvoerig in te gaan, omdat hij gedelegeerd commissaris van de Leidse ADVERTENTIE „Hoewel de kerken krachtens hun taak en roeping de komen de actie van „Eten voor India" a.s. zaterdag niet mogen torpederen, betreuren wij het toch wel, dat deze actie samen valt met de jaarlijkse pinkstercollecte voor het zendingswerk. Een collecte, die reeds berust op een traditie van jaren". Deze uitspraak deed gisteren ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, tijdens een in het Zendingshuis in Oegstgeest gehouden persconferentie. Pinkstercollecte in het middelpunt „Wij zijn er ten diepste van overtuigd", aldus vervolgde ds. Mackaay zijn namens de Raad voor de Zending afgelegde verkla- ring, dat de nood in India zeer groot is, maar dit neemt niet weg. dat wij ons de vrijheid voorbehou den in deze week en dit ge schiedt ook a.s. zondag vanaf de kansels de mensen te wijzen op hun eerste verantwoordelijkheid voor het zendingswerk" Ds. Mackaay, die wist te vertel len, dat men er in gereformeerde en Slechts één facet van het zendingswerk. Sumatraanse vro'u wen op weg naar de kerk. r.k. kring (missiewerk) evenzo over denkt, wees er op, dat circa 20 25% van de kosten voor het protes tantse zendingswerk jaarlijks uit de pinkstercollecte komt. Zou de ko mende collecte tegenvallen, dan be tekent dit voor de zending een grote aderlating, waaruit voor de zendings terreinen consequenties kunnen voortvloeien. Met de komende acties in zicht verawchtte hij echter, dat het daarbij niet zal gaan over de vraag: of of, doch dat de Ne- ADVERTENTEE derlandse christenheid zich op het standpunt zal stellen van en India en de zending. In dit verband citeer de hij een zin uit een schrijven, dat de Raad voor de Zending bereikte van de Stichting „Eten voor India" en waarin wordt gezegd, dat deze Stich ting het er volkomen mee eens is. dat de kerk met nadruk pleit voor steun aan haar eigen zendingswerk ondanks giften voor hulp aan India. Voldongen feit Drie weken geleden, aldus ging ds. Mackaay verder, werden wij door de Stichting benaderd, met de mede deling, dat a.s. zaterdag een groot scheepse actie voor „Eten voor In dia" wordt gehouden. Dus uitgere kend op de dag voor Pinksteren. Wy hebben daarop onze bezorgdheid uit gesproken over het samenvallen van deze actie met die van de jaarlykse pinkstercollecte voor het zendings werk. Wij stonden toen reeds voor een voldongen feit, aangezien ons van te verstaan werd gegeven, dat het om allerlei redenen, o.a. in verband met de technische samenwerking met de N.T.S. en de N.R.U., niet moge lijk was om van de datum van 13 mei af te wijken. Het was niet mo gelijk om de actie naar een vroeger tijdstip te verschuiven, omdat de ap paratuur van N.T.S. en N.R.U. be schikbaar moest blijven voor het ge val de geboorte van een Prinsen kind later zou vallen dan algemeen werd verwacht. De Geref. Kerken en de R.K. Kerk zijn op een nog later tijdstip door de Stichting ingelicht. Dat beide acties thans op een gelijk tijdig moment plaatsvinden, schreef ds. Mackaay toe „aan een gebrek aan communicatie van de zijde van de Stichting. Toen alles rond was. werden de kerken eerst van de ac tie „Eten voor India" op de hoogte gesteld". Natuurlyk, aldus besloot ds. Mac kaay zijn opmerkingen, staan wy als kerken achter deze actie, maar nogmaals, ais kerken behouden wij ons het recht voor de pinkstercollec te in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen. Tijdens deze conferentie hebben dr. G. P. H. Locher en ds. J. M. Hoekstra een toelichting gegeven op het zojuist verschenen jaarverslag- 1966 van de Raad voor de Zending. Belichtte dr. Locher het werk in In donesië. ds. Hoekstra schonk aan dacht aan het zendingswerk in West- Afrika, zowel op medisch als gees telijk terrein. Beiden maakten met dankbaarheid gewag, dat de inkoms ten uit de kerk in het afgelopen jaar met f 215.000 (op een totaal van ruim drie miljoen; zijn vooruit gegaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3