Makelaar: IAAL HOUDEN IS VOL-HOUDEN Kriskras door wat beroepen en hun opleidingen li- BIJLAGE BEROEPSKEUZENUMMER kanWOrd©n rrtGf" (rn)ulO, 3 ^4^ jaar gymnasium^ h.b.S of mm.S. (He'bezi' onbepaalde diploma's en ak'en kan de opleidingsmogelijkheid wijzigenj VERTROUWENSMAN VOOR WONINGZOEKENDEN De makelaar tracht woningzoekenden zo objectief mogelijk inlich tingen te verschaffen bij de aankoop van een woning. Over hel" algemeen zijn beroepen waarvoor ULO wordt- gevraagd ook bereikbaar met 3jaar HBS of 4jaar gymnasium/MMS, en beroepen waarvoor een ULO-A wordP gevraagd mei* 3jaar (soms 2) HBS of 3jaar gymnasium/MMS. (M) ULOA mef wiskunde geefP ook toegang fof de UTS Voor div. beroepen besPaan schrifPelijke cursussen. til®) De makelaarvoor vele woningzoekenden in deze tijd de laatste hoop op redding. Hij is de grote bemiddelaar. Zo wordt hij in artikel 62 van het Wetboek van Koophandel omschreven als iemand die er zijn bedrijf van maakt be middeling te verlenen en overeenkomsten te sluiten tussen partijen tot wie hij niet in vaste relatie staat. Deze om schrijving slaat in het bijzonder op de bemid delende taak van de ma kelaar. De wet noemt echter ook het taxeren. Een makelaar in onroe rende goederen doet nog meer dan taxeren en overeenkomsten tot stand brengen: hij be heert onroerende goede ren en bemiddelt bij het sluiten van verzekerin- gen. Hulp van de makelaar wordt gevraagd wanneer men er een deskundige bij wil hebben. De makelaar vervult een vertrou wensfunctie. En daarom moet hij naast de nodige vakkennis aan hoge morele eisen voldoen. Ervaring, ervaring. Die maakt de ware makelaar. Wordt die ervaring dan ook nog gesteund door een gedegen theoretische ondergrond, dan zit het hele maal goed. Het beschikken over de nodi ge vakkennis, het voldoen aan eisen van moraliteit, het voldoen de onafhankelijk zijn (afwezig heid van een dienstbetrekking). Wie aan deze drie voorwaarden voldoet, kan tot makelaar wor den beëdigd, mits de Kamer van Koophandel een gunstig ad vies uitbrengt na inlichtingen te hebben ingewonnen. Dat onder zoek wordt sterk vereenvoudigd wanneer de kandidaat beschikt over het diploma makelaardij, af gegeven door de Nederlandse Fe deratie van Makelaars in onroe rende goederen. De Stichting Opleiding Make laardij (SOM), die opleidt voor het makelaarsdiploma, is opge richt door de NBM, de Neder landse Bond van Makelaars in onroerende goederen. De cursis ten worden er zoveel mogelijk in gewijd in het beroep. Dit be tekent grote aandacht voor de sfeer" van het beroep, de ethiek de collegiale gebruiken. De nadruk ligt op het monde linge karakter van de cursus. Gedurende twee jaar worden hieraan tachtig zaterdagen be steed. In de lessen wordt tevo ren bestudeerde stof nader toe gelicht en uitgediept. Voorts ma ken de cursisten excursies naar bouwwerken en het kadaster. De vakken die gedoceerd wor den zijn: privaatrecht, publiek recht, bouwkunde, praktijkleer en assurantiën. Tevens krijgt men algemene lessen over de wette lijke bepalingen omtrent de ma kelaardij, de geschiedenis en de beroepsethiek. Het bezit van een Mulo-diploma of een gelijkwaar dig diploma vormt de minimum eis tot toelating. Daarnaast stelt de NEM de voorwaarde, dat men per 1 januari van het examenjaar de leeftijd van 21 jaar heeft be reikt. M. Glotzbach Inlichtingen: Stichting Oplei ding Makelaardij, Soestdijkse- weg 247Z, Bilthoven. ger begon je als „handstoffertje". Met een beetje ijver "n je er wel. Na een jaartje of wat uit eigen beweging jjjen bij grutten en groene zeep bij groene zeep zetten werd ^chtig tot eerste bediende „geslagen". En wanneer de de route suiker-zout-koffie-bloem met rustpauzes van i twartier begon te „nemen" vanwege het hijgen, dan zat erkelijk muziek in. Dan leek het er op, dat je zelfstandig Jenier werd. Een carrière als business-man van het dorp, 'n de straat lag open. Dat was, toen „kruidenier" nog beschaafd scheldwoord was en het woord „detailhandel" oiet bestond. it nieuwe tijdperk van super- al of niet vrijwillige filiaal- en inkoopcoöperaties is de r als „krentenweger" verdwe- wafelvrouw is voltooid verle- ..Maison" met Patisserie" op lelruit klinkt even anders. Is iidend anders, in het decennium, en „pond" niet meer be- "aarin de detailhandelaar een met brains, met een kennis van „routing", lng" en ,,bedrijfs-make-up". Za- irmee hij van de geringe dorps- a nog geen halve eeuw een al- l'v« geringe serie filiaalbedrij ven creëert. Zoals ene meneer Drees- mann met één manufacturenzaakje be gon. Zonder de voorbedachte rade er in 1967 een zeventig warenhuizen voor ir> de plaats te hebben. We zien de grage-geldverdiieners al. Boekhoudboeken op zij, Franse vertalin gen aan de kant, paniek om het miljoen, dat te verdienen valt. Vragen. Wat! Waar? Hoe? Waarmee? Wanneer? Hoe lang? en vooral Hoevéél? Heel veel. Moeite, dan doorzettings vermogen, studiezin, fantasie, overuren en plezier in het opbouwen van een eigen zaak. Dat andere „hoeveel?" wordt dan vanzelf beantwoord door het rinke len van de kassa. Ieder beroep kan im mers het begin zijn van een carrière? Wanneer men een zelfstandig bedrijf wil vestigen, is er om te beginnen een vergunning nodig van de Kamer van Koophandel. Voordat de vergunning eoh- ter wordt afgegeven, wordt er wel even gekeken of men wel voldoet aan de dr.e gulden eisen: kredietwaardigheid, vak bekwaamheid en handelskennis. En hoe kom je daaraan. Wel, die kredietwaar- digiheid kunnen we buiten beschouwing laten, er valt altijd wel iets te lenen bij de Middenstandsbanken of elders. Dat is het geringste probleem. Belang rijker zijn de laatste twee punten Overigens, wanneer je de melkboer vraagt: ,,hoe kwam jij nu aan een eigen bedrijf?", zal hij beginnen te vertellen, dat hij „z'n middenstand" heeft, het geen wil zeggen het Middenstandsdiplo ma, waarvan leerlingen met Mulo-diplo ma (met de aantekeninghandelskennis), met detailhandelssohooldiploma, en be zitters van diploma's van middelbare scholen, zijn vrijgesteld. Heb je die pa piertjes geen van alle, zul je er toch een moeten halen, want zonder papier tjes gaat het niet. Het Middenstandsdiploma kun je op verscheidene manieren verwerven. Er zijn dag- en avondcursussen, schrifte lijke en mondelinge, duur van de ople.- ding hangt van je zelf af. Sinds 1965 is overigens dat Midden standsexamen zwaarder geworden, voor al nu het vak bedrijfseconomie een cen trale plaats is gaan innemen. Sinds vo rig jaar zijn er aan de vakken toege voegd: efficiency, rationalisatie, perso neelsbeleid, interne organisatie, markt onderzoek, kostenplaatsen, kostenstruc tuur, kennis van het consumentengedrag en van de koopmotieven. Hiernaast vindt men op het leerpro- gram: bedrijfsleer, dat wil zeggen ken nis van de financiering, reclame en ver- koopkunde, doelmatig beheer, boekhou den en rekenen (percent- en interest- berekeningen), berekeningen in de goe derenhandel, kostprijs- en. rentabiliteits- berekeningen, organisatie en techniek van de handel, enige kennis van het bin nenlands betalingsverkeer, van het mid denstandsbankwezen, van het transport en verkeerswezen en vertegenwoordi gende lichamen, rechts- en wetskennis en Nederlandse taal en correspondentie. De examens worden sohriftelijk en mondeling afgenomen door de Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meer- dervoort 96a, Den Haag (tel. 070 33 01 44). En dan heb je „je middenstand". Dan kun je alle kanten uiit. Natuurlijk moe ten er nog wel enige vakdiploma's wor den gehaald om in de detailhandel te kunnen beginnen. Want nogmaals: zon der diplomaatjes lukt het nooit. Wil je een hoveniersbedrijf, of een ijsberei- dersbedrijf, een detailhandel in gebruik te en ongeregelde goederen of een be- grafenisbedrijf beginnen, je diploma- tje hoort ingelijst boven de deur te ban- gen. Toch zijn er mogelijkheden te over om zelfstandig te werken, als filiaal houder, zonder aan alle eisen te vol doen, waar je eigenlijk als zelfstandige ondernemer aan moet voldoen. Jonge mensen, die van plan zijn zich een po sitie in de handel te verwerven, volgen bovendien vaak na de lagere school een detailhandelsschool. De heer M. Wolters, directeur van Se Detailhandelsschool aan de Koningin Marialaan in Den Haag (er zijn er bijna 30 in geheel Nederland) zegt: „Deze opleiding, die vier jaar duurt, geeft vrij stelling van het middenstandsexamen. Bovendien vergaart iedere leerling hier spelenderwijs zo veel vakdiploma's als hij maar wil. Onze lessen zijn hierop gericht", aldus de heer Wolters, die en thousiast is over zijn „ster-opleiding", voor leerlingen, die al een mulo-diplo ma of 3 jaar HBS hebben. Dan heft de heer Wolters de wijsvin ger van de rechterhand en spreekt ver manend: „In steeds meer advertenties worden vakbekwame krachten ge vraagd, die opvolgers kunnen worden als ondernemer of filiaalhouder in een zelf standig bedrijf. Dagelijks worden verkoopleiders ge vraagd. Daarom is de detailhandels- school belangrijk, voor iedere jongen en ieder meisje, dat „de handel" in wil, om welke reden ook. Of het is, om in de eigen melkwinkel van vader en moe der te assisteren, of filiaalchef van een supermarkt te worden, of om ver koopleider van een afdeling in een wa renhuis te worden. Diploma's zijn no dig, maar vooral durf, vertrouwen m je zelf, fantasie, doorzettingsvermogen en het vermogen van je werk je hobby te maken. Denk je eens in hoe het is, je eigen affiches te maken, je eigen etalage te kunnen inrichten. En dat is da-n nog maar een detail. Het belang rijkste is, dat je door alle vakken, die op de DHS worden voorgeschoteld wéét of het materiaal dat je koopt, goed is, dat je een boekhouder in dienst kunt nemen, die je controleren kunt, die geen voor jou raadselachtige cijferko- lommetjes invult, dat je weet, wat ju ridisch wel en niet mag én kan. Kort om, dat je met beide benen op de grond staat, en dat je voor je zelf weet wat je doet. En dat is dan bouwen aan een carrière. Want het „handstoffertje" dateert uit de vorige eeuw en jij staat in de tijd van „marketing" en „brains" èn cijfer tjes. Cijfertjes voor handelsrekenen, cij fertjes voor verkoopkunde en cijfertjes in het grootboek. Dini IJmker. Opleidingsadressen zijn te krijgen bij: Centrale voor Katholiek Handelsonder wijs, Zeekant 33 Scheveningen, tele foon 55.36.00, Instituut voor Midden standsontwikkeling, Pompstationsweg 5a, Den Haag, telefoon 55.60.61 en de Centrale voor Christelijk Handelsonder wijs, De Ruyterstraat 74, Den Haag, te lefoon 18.03.74.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25