LEIDSCH m DAGBLAD WIE, O WIE IN AMSTERDAM? Belangrijkste vraag na ontslag van Van Hall hamoiweer vandaag- Journalist v. Hasselt in Nederland terug i Afweerstelsel tegen raketten Apollo "een jaar later Verbazing Dver meiheid ZONNIG (9uc/ eu-wo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 MEI 1967 No. 31273 Hrecteur: E. A. E. \^an Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 [oofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het besluit van de regering mr. G. van Hall voor te dragen poor ontslag als burgemeester van Amsterdam heeft gisteren hoewel het in de lyn der verwachtingen lag toch nog de jdige opschudding verwekt. Met name de procedure, die het labinet heeft gekozen om de burgemeester aan de dijk te zet- >n, leidde tot kritische commentaren. heer Van Hall bleek bereid zelf zijn functie beschikbaar te stel- i heen te gaannadat de rapporten van de commissie-Enschede uden zijn gepubliceerd. Het kabinet heeft echter gemeend, dat een beslissing over het 'tslag niet langer mocht worden uitgesteld"zo heeft de R.V.D. mee- deeld. Daarmede heeft het kabinet zich de woede van de Amster- ,mse wethouders op de hals gehaald. Zij voelen zich genomen, om- het gesprek, dat zij gisterochtend met minister Beernink Iadden niet de indruk werd gegeven, dat het ontslag van burge- \eester Van Hall voor de deur stond. De weigering van mr. Van Hall zelf ontslag te vragen, heeft de stemming van de Amsterdamse wet- I houders, die bü monde van wethou der Koets de door de regering ge volgde procedure afkeurden. Drs, M. den Uyl, fractievoorzitter van P.v.dA. in de Tweede Kamer «de partij waartoe burgemeester Van Hall behoort) liet weten, dat het be sluit van het kabinet hem had ge schokt. HU zei begrip en waardering te hebben voor de bereidheid van mr. Van Hall zün functie ter be schikking te stellen. „Onder deze om standigheden is het mij vooralsnog onbegrijpelük, dat het kabinet niet een procedure heeft gekozen die reent doet wedervaren aan de bereidverkla ring van de heer Van Hall en zijn betekenis voor Amsterdam. Amster dam verliest in de heer Van Hall een burgemeester, die zich met gr.ote toewüding en vele kwaliteiten gedu rende een reeks van jaren voor de stad heeft ingezet", aldus drs. Den In politieke kringen vraagt men ich nu af wie mr. Van Hall als jnrgemeester van de hoofdstad moet Ipvolgen. Hoewel er reeds enige na- aen zijn genoemd, wordt aangeno men, dat het kabinet nog geen op- felger achter de hand heeft. De helle beslissing van de regering leeft daarom verbazing gewekt. Al- tmeen is men namelijk de mening begedaan, dat de toestand in Amser- am geen langdurige burgemeesters- tture gedoogt. Aangenomen, dat wederom een socialist moet ko- bestaat de indruk dat de PvdA onder deze omstandigheden geen loefte aan heeft een kandidaat en te schuiven. Het kabinet dus zelf naar een opvolger moe- zoeken. De regering kwam gisteren tot haar Essing ondanks het beroep van de terdamse wethouders op de mi- ;r van Binnenlandse Zaken, mr. ieernink, om niet door een rauwe- ngs ontslag van mr. Van Hall in e hoofdstad een gezagsvacuüm te Sheppen. De burgemeester zelf zag i dit beroep van zün wethouder tn reden om te weigeren op korte jrmyn ontslag te nemen. HU had harnaast ook persoonlüke motieven: wilde pas heengaan wanneer door publikatie van de rapporten de commissie-Enschede) in de ibaarheid zou zUn gekomen op e wüze hU zijn ambt als burge meester heeft vervuld. In najaar Uyl. Niet verrast „Het kabinet wil mU dit recht liet laten, hetgeen ik onrechtvaardig cht", aldus mr. Van Hall in een cief, waarin hU minister Beernink istermiddag liet weten geen ontslag zullen vragen. Uit de brief blükt, t mr. Van Hall van plan was in let najaar weg te gaan, hoewel het ffeede, min of meer afsluitende rap- brt van de commissie-Enschede over gezagsverhoudingen in de hoofd- tad naar verwachting reeds de vol- ende week wordt uitgebracht. „Het iit, dat over het eerste rapport, dat in december is ingediend, allerlei eruchten zün ontstaan, hebben de dtoefening van mün taak bijzonder ttzwaard", schrijft de burgemeester. Het is het kabinet bekend dat ik fcn plan was mijn taak in het na- aar neer te leggen, aangezien ik aeende dat dan een ander deze taak ou ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra WEERBERICHT Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht Pan heden tot morgenavond: koog, zonnig en vrü warm weer toet een zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelüke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 MEI - -p: 4.54 uur; onder: 20.20 ui Maan op: 5.28 uur; onder: 22.58 ui Hoogwater te KatwUk te 4.15 16.35 uur. *«agwater te 0.13 en 12.32 uur. HU nummer bestaat uit 30 pagina's De fractieleider van de C.H.U., de heer J. H. Mellema, was door het ontslag niet verrast. HU meende, dat de positie van de heer Van Hall on houdbaar was geworden. HU was ongeacht de schuldvraag niet teer te handhaven. Drs. Schmelzer (K.V.P.) sloot in grote lünen bü de verklaring de heer Mellema aan. Mr. Aantjes plaatsvervangd fractievoorzitter van de AJt.-fractie in de Tweede Kamer was verbaasd, dat de heer Van Hall zün ontslag nog zolang had willen uitstellen. De fractieleider van de P.S.P., de heer Lankhorst vond de wüze van het ontslag echter weinig elegant. Vervolg op pag. 2 AANLEG DAM: 2100 DODEN Bij de aanleg van een stuwdam in westelük-Java waar ongeveer 150.000 arbeiders aan werken zün de af gelopen zes jaar 2100 personen om het leven gekomen. Dit is maandag In enkele kranten in Djakarta mee gedeeld. De dambouw is een geza- menlijk Frans-Indonesisch project De cüfers zün bekendgemaakt toen enkele journalisten het project be zochten, kort nadat een tractor- chauffeur in het stuwmeer was ge vallen en omkwam. Met het werk aan de dam is in 1960 begonnen. Alle omgekomenen waren tussen 18 en 30 jaar oud. Het aantal gewonden zou 27.000 bedragen. De Nederlandse journalist drs. F. G. van Hasselt onze correspondent in Athene is gisteren in ons land terugge keerd na door de Griekse rege ring te zijn uitgewezen. Tijdens zijn verhoor vernam hij, dat hij al lang op de „zwarte lijst" stond. Het vermoeden, dat hij op de hoogte zou zijn van de schuilplaats van de componist Theodorakis was de directe aanleiding voor zijn arrestatie door de geheime politie. Dit vermoeden was gebaseerd op een brief van twee Nederland se kunstenaressen, die daarin een beroep op de heer Van Hasselt deden zich in te span nen voor de vrijlating van de als communist beschouwde Theodorakis, van .wie zij ten onrechte aannamen, dat hij was gearresteerd. Drs. Van Hasselt stond na zijn terugkeer in Nederland de pers op Schiphol te woord. Links zijn moeder en zuster. De componist Theodorakis wanneer de staatsgreep dat niet hinderd had, naar Nederland zün gekomen om een grammofoonplaat te maken. Bedoelde Nederlandse kunstenaressen vroegen de heer Van Hasselt in de onderschepte brief ge bruik te maken van „hem bekende relaties" om Theodorakis in vrijheid te laten stellen. Deze uitdrukking bleek in het Grieks vertaald te zijn als „de u vriendschappelijke rela ties", hetgeen de verdenking had groot. De geheime politie is er, aldus drs. Van Hasselt, van overtuigd ge weest, dat ik iets wist over de ver- blüfplaats van Theodorakis. De bezwaren van Griekse züde te gen de heer Van Hasselt bleken te rug te gaan tot de regeringsperiode van Karamanlis, een premier, door de heer Van Hasselt van dicta toriaal optreden zou zijn beschul digd. Deze beschuldiging is echter onjuist. Ook by andere bezwaren bleek, dat de politie over het werk van Drs. Van Hasselt onvoldoende was ingelicht. De behandeling verre van correct: tweemaal heeft hü een klap moeten incasseren om dat hij een ly'st weigerde op te stel len van zün „linkse vrienden". Drs. Van Hasselt had tüdens de verhoren toegegeven Theodorakis persoonlijk te kennen en een bewonderaar te zün van diens muziek. Hü heeft ver klaard bü geruchte te hebben verno men, dat de componist in de Sow- jetrussische ambassade zou zijn ondergedoken. De heer Van Hasselt was tenslotte in hongerstaking ge gaan. Pas toen zondag de Neder landse ambassade bü de zaak betrok ken raakte, kwam er een gunsti ge verandering in de houding van de Griekse politiemannen. Het vriendelükst behandeld werd de heer Van Hasselt tenslotte giste ren door de politieman die hem naar het vliegveld begeleidde en hem ad viseerde over een jaar weer eens te rug te komen om te kunnen schrü- ven over hetgeen dan zou zün be reikt. G Vervolg op pag. 2 Burgemeester Van Hall hield gistermiddag, toen premier De Jong hem naar zijn auto begeleid denog stijf de lippen op elkaar. Later op de dag protesteerde hij nadrukkelijk tegen het hem aan gezegde ontslag. ADVERTENTIE ZEMEN ZONDER ZORGEN N N >1> •<- O 5 O N V ofil O N ZEMEN ZONDER ZORGEN Veiligheid Sowjet-Unie en V.S. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft gisteren gezegd, dat de regering de mogelijkheid van Sehirra wordt commandant De eerste bemande Apollo- ruimtevlucht zal, door de ramp in januari waarbij drie ruimte vaarders omkwamen, een jaar later plaatshebben dan oor spronkelijk was vastgesteld. De nieuwe bemanning voor de eerste Apollo-vlucht bestaat uit Walter Sehirra (comman dant), Walter Cunningham en majoor Don Eisele. Dit is gis teren meegedeeld door James Webb, leider van het Ameri kaanse ruimteprogramma. Webb zei dat eind van dit jaar de nieuwe Apollo-cabine zal worden ge leverd aan de basis Kaap Kennedy en dat het in de bedoeling ligt de drie ruimtevaarders drie maanden later te lanceren. Amerika hoopt nog steeds vóór 1970 een mens op de maan te brengen. Sehirra was de eer ste astronaut die in alle drie de be mande programma's deel nam: Mer cury. Gemini en Apollo. In de nieuwe capsule,die Apollo Block II genoemd wordt, zal opnieuw 100 procent zuurstof worden gebruikt. De kans op brand wordt zo klein mo- gelük gehouden. Onbrandbare en zeer moeilük brandbare zullen, om het ri sico zo klein mogelük te maken, ma terialen vervangen die tot nog toe gebruikt werden. „North American Aviation", de leverancier van ruimte cabines. op welke maatschappü na de ramp van januari veel kritiek is ge weest, zal de Apollo leveren maar er zal een andere maatschappü wordep aangetrokken om eventueel nodige wüzigingen in de cabine aan te bren gen. i een internationaal verdedi gingsstelsel tegen ballistische raketten overweegt dat zowel de Sowjet-Unie als de V.S. eni ge veiligheid zou bieden. Rusk zei dit in de subcommissie van de Senaat voor ontwapening in antwoord op een voorstel van Sena tor Gore uit Tennessee, die had ge zegd dat de Sowjet-Unie zou moeten worden uitgenodigd om de mogelyk- heid van ontwikkeling van een „dun ne ABM-lijn (raketverdediigngs- stelsel) te bespreken. De lün zou moeten lopen van Groenland tot Kamsjatka en onder controle moeten staan van een internationaal bureau, bij voorkeur de Ver. Naties. Minis ter Rusk zei dat twee zeer grote problemen zouden moeten worden overwonnen, alvorens de regering de kwestie verder zou kunnen behande- Deze betreffen het vraagstuk de kosten en dat van de omstan digheden onder welke anti-ballis tische raketten zouden worden afge huurd en wie daartoe de opdracht zou moeten geven. De onder-minister van Defensie, Vance, deelde de subcommissie mee, dat een „ABM-systeem" tegen een eventuele Chinese aanval in de jaren -'70 3,5 miljard dollar zou kos ten. Een besluit daarover zou nu moeten worden genomen om de even tuele bouw sneller te doen verlopen dan de opbouw door China van een offensieve raketstrydmacht van eni ge betekenis. Van Hall exit De regering heeft de knoop dus doorgehakt en zich be reid verklaard de burgemees ter van Amsterdam, de heer Van Hall voor te dragen voor eervol ont slag. Hoewel vrü algemeen erkend wordt dat de heer Van Hall vooral in de laatste jaren blük heeft gegeven niet de juiste man op de juiste plaats te zün en in het büzonder in zü'n po litioneel beleid aanzienlük is tekort geschoten, achtten wij deze bruuske ontwikkeling toch weinig elegant en ten aanzien van de heer Van Hall bepaald onrechtvaardig. Gedurende niet minder dan vier maanden heeft de regering de gele genheid gehad kennis te nemen van het rapport van de commissie-En schede, dat overigens nog steeds niet gepubliceerd is. Het kan natuurlyk zün dat dit rapport het dermate dringende ad vies bevat om de heer Van Hall op de kortst mogelüke termü'n ontslag te verlenen, dat de regering voor die aandrang is gezwicht, maar erg waarschünlük klinkt dit niet. Waarom heeft de regering, al vorens dit besluit te nemen, niet eerst de inhoud van het rapport openbaar gemaakt, zodat de publieke opinie er over kon oorde len? Het is een openbaar geheim, dat de heer Van Hall bereid was om in het najaar vrüwillig af te treden, doch kennelük heeft de regering zo lang niet willen wachten. Het is zeer wel mogehjk dat dit standpunt van de regering zün rechtvaardiging vindt in de inhoud van het rapport- Enschede, maar waarom het Neder landse volk daarover dan niet eerder ingelicht, zodat men althans in de gelegenheid was gesteld begrip voor dit standpunt op te brengen? Zonder ons te willen opwerpen als een pleitbezorger van de heer Van Hall menen wü toch dat hü recht heeft op een waardiger behandeling dan hem thans ten deel is gevallen. Het burgemeesterschap van de hoofdstad des lands is een tè hoge post om de bekleder van dat ambt bloot te mogen stellen aan een der- gelyk plotseling ontslag, zü het ook nog zo eervol. Een dergelüke behandeling is niet alleen hoogst onelegant, maar zelfs in strüd met de meest elementaire begrippen van doodgewone burger- lüke beleefdheid en burgerRjk fat soen. Wat de heer Van Hall als bur gemeester van Amsterdam ook gedaan heeft of niet ge daan heeft, door hem op deze wijze voor te dragen voor ontslag, maakt de regering zich schuldig aan dezelf de gezagsondermüning, welke züzelf beschouwt als een van de voornaam ste oorzaken van de moeilükheden in Amsterdam. WU kunnen er alle begrip voor hebben, dat zowel bü zün wethou ders als bü zün partügenoten grote verwondering en verontwaardiging heersen over deze gang van zaken. Dergelüke gevoelens bbjven stellig niet tot die kringen beperkt. Hoezeer ook wü overtuigd zün van de absolute noodzakelijkheid van zün heengaan. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1867: Zondagmorgen is de tol- f pachtster aan de Vink door een hollend paard voor een tilbury op den grond gewor pen .doordat de boom tegen hare borst werd gestooten, op het oogenblik dat zij dien wilde openen. Zij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Te Katwijk heeft weder een buitengewone bedeeling j plaats gehad, uit hoofde van f de slechte vischvangst.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1