:ysiotherapeut: Foto-laborant: Agent van politie: BIJLAGE BEROEPSKEUZENUMMER •p» de massagekamer van ADO in het Zuider ark hangt een luchtje, at in de volksmond om- hreven en door de volks- ond geroken wordt als ■t ziekenhuisluchtje. De jniprof voet bailers van Haagse eredivisiever- iging zijn eraan ge- end. Immers, elk onwil- ORRECTOR ONWILLIGE PIEREN EN GEWRICHTEN lig spiertje, elk stroef ge wricht, wordt in deze kamer door vakkundige handen tot de orde geroe pen. Eén speler is er, voor wie dit luchtje niet alleen een al of niet pijnlijke massage inhoudt. Pieter voor elk fervent ADO- aanhanger Pietje de Zoete, 23 jaar oud, twaalf ■jet de Zoete volgt (en heeft »a beëindiig-cï) de opleiding heil- hnastiek en massage, een 3- ge studie, die het eerste jaar de komst van de ADO-man mderd is in een 4-jarige oplei- tot fysiotherapeut. Heilgym- ten en masseurs (masseuses; jen in de toekomst niet meer [aan en daarom zal De Zoete in elke andere, zoals het woor- boek het zegt: .persoon, die zachte lichaamsdelen met de flen of met rollen kneedt, rt, wrijft of klopt om de dsomloop te bevorderen, als leswijze en ook tegen ver- idheid toegepast" straks een ongeveer één jaar duren- :ursus moeten volgen voor het raa fysiotherapeut. 'et diit diploma in zijn zak zal de Zoete straks een com bin a- lien te vinden tussen het voet en en het masseren, om ril ihij daar nu liever nog niet denken in de toekomst, als met de voeten niet meer wil en, een volledige dagtaak te en in het werk met de handen. Loosduinen volgde de man, wie de sport de lust en het le is en die naast voetbal graag rolley- en basketbalsport be- 3t, de lagere school. Hierna e hij tot en met de derde HBS in de Populierstraat om rlgens in twee jaar sportlei- gespecialiseerd in voetbal, ufletbal en zwemmen, te wor- **\an het Centraal Instituut voor Maiding van Sportleiders in ^rveen ^A-ger De Zoete werd huzaar Zoete. Na zijn basistijd van nilitaire dienst in Amersfoort ke hij dé opleiding tot ser- tt-sportinstructeur in Hoogha- De militaire goden waren pj gunstig gezind en sergeant jZoete kreeg zijn definitieve raming in de Alexanderkazer- in Den Haag. Over bekende (instructeurs hoeft deze ka- je niet te klagen, want bij het de militaire dienst 1. sergeant De Zoete opge ld door Jan van der Hoek, vol- Itjalspeler bij Orawi en de grote Verdeler m het Nederlandse III!lOS in Overveen bevredigde de _J)raan nog niet. Zijn sportin- :t wees hem de weg van de dkemadelaan naar de Laan v. t, naar de Academie voor Li- melij'ke Opvoeding. toekomstige fysiotherapeu- die van heilgymnasten en iseurs verschillen, omdat zij met apparaten mogen werken s infrarood licht en hoogte- moeten, willen zij voor de op ing in aanmerking komen, in bezit zijn van het diploma jaar voetballer bij de za terdag-amateurvereniging Loosduinen, vaste eerste- elftalspeler voor de rood groenen, uitverkorene voor het Nederlands mili tair elftal, Jong Oranje en het keurteam van Georg Kessler, werkt en leert in de etherlucht. Mulo B of een daarmee gelijk te stellen diploma. Het bewijs van bevordering van de derde naar de vierde klas van een HBS, Gym nasium of MMS is eveneens vol doende. Achtereenvolgens worden drie examens afgelegd: na 15 maanden examen A, na 40 maan den examen B en na 44 maanden het examen fysiotherapeut. Het examen A vraagt kennis van de vakken anatomie (ontleed kunde, <?e leer van de vorm en het inwendig samenstel der orga nismen en hun delen), fysiologie (verrichtingsleer, de leer van de normale levensverschijnselen van de mens), theorie lichamelijke oefening en lesgeven. Voor dit examen is tevens een diploma EHBO vereist. Voor zover men dit diploma niet bezit, moet het bui ten de Academie om gehaald wor den, wat echter wel door bemidde ling van de Academie geschiedt. Gedurende de opleiding voor het examen A wordt bovertdien les gegeven in de vakken schei kunde, natuurkunde, mechanica en psychologie, voor welke vakken een tentamen dient te worden af gelegd. Einddiploma HBS-B of Gymnasium-B geeft vrijstelling van deze tentamens. Het examen A noodzaakt eveneens tot een me dische verklaring. Daarom zal men voor de cursus een oproep voor medische keuring ontvangen. In de 25 maanden die op het examen A volgen wordt gewerkt voor het examen B. Dit examen omvat de theorie van de oefen therapie, hetzelfde van de mas sagetherapie, een meer gespeciali seerde theorie van de fysische the rapie, orthopedie (heelkunde met betrekking tot fracturen) en de pathologische toestanden. Naast deze vakken zal een tentamen moeten worden gedaan in het vak hygiëne. Het slotexamen voor fysiothera peut volgt vier maanden na exa men B en omvat de praktijk van de drie hierboven genoemde theo retische met daarnaast het onder zoeken en het behandelen van de patiënt. Voor men echter het eind diploma kan behalen, zal men on geveer 1550 uur stage hebben moeten lopen in ziekenhuizen of andere inrichtingen. Een gediplo meerde fysiotherapeut zal dan de gids zijn op de moeilijke weg tus sen spieren en gewrichten. De leerlingen en zo ook Piet de Zoete betalen 400 gulden per stu diejaar. Daarbij komen dan nog extrakosten voor boeken, werkkle ding, enz. Bij tussentijds verlaten van de Academie wordt geen geld gerestitueerd. Alleen degenen, die voor het examen A gezakt zijn en die de Academie zouden willen ver laten, kunnen op schriftelijke aan vrage de helft van het cursus geld over het lopende jaar terug krijgen. In vier klassen van ongeveer dertig jongens en meisjes heerst een grote collegialiteit. Misschien komt dat wel omdat er aan het begin van de cursus zo hard aan getrokken moet worden. Ongeveer 150 personen melden zich voor de cursus aan. Na enkele maanden valt al een aantal af, terwijl de grootste schifting na het eerste examen valt. Wilskracht en door zettingsvermogen zijn profvoetbal lers waarschijnlijk eigen, want niet alleen Piet de Zoete stevent recht op het diploma af, maar vo rig jaar heeft ook Hans Kraay de cursus met succes beëindigd. De mogelijkheden als fysiothe rapeut zijn verschillend. Velen gaan in een ziekenhuis werken, terwijl anderen een eigen praktijk prefereren. Ook een werkkring in een revalidatiecentrum behoort tot de mogelijkheden en een klein aantal zet de studie voort in eer. poging eens het bordje arts in hun tuin te mogen zetten. Piet de Zoete heeft nog geen richting gekozen. Wel laat hij zachtjes de hoop doorschemeren op een functie als assistent en misschien in de toekomst opvol ger van Jan Hendrik Ouwerkerk, de huidige masseur van ADO. Al les Door Oefening zal wat Piet de Zoete betreft in ieder geval in de toekomst niet meer alleen op het voetballen slaan. Daan Overhofi Inlichtingen: Academie voor Li- chmelijke Opvoeding, Laan van Poot 363, Den Haag, tel. 070- 339667. Toelatingseisen: diploma MULO- B of bewijs van bevordering van de 3e naar de 4e klas van HBS, Gymnasium of MMS. Studiekosten: 400 per studie jaar plus extrakosten voor aan schaf boeken en werkkleding. HELPER VAN VAKMAN EN KIEKJESMAKER -VTIET alleen voor het leger van onbezorg de kiekjesmakers, maar ook voor het selecte groep je serieuze vakfotografen is degene die het belichte filmpje via duistere mani pulaties tot afbeeldingen- naar-het-leven verwerkt, een onmisbare figuur. De fotolaborant is niet meer weg te denken uit het kwantitatief steeds groei ende proces tussen de sluitersklik en het plaatje dat daar het resultaat van moet zijn. De donkere- kamerwerker neemt de vakfotograaf een hoeveel heid werk uit handen, waardoor deze zich vol ledig aan het fotografi sche deel van zijn werk kan wijden en verricht voor de plaatjesknipper de fototechnische hande lingen die buiten diens bereik en bekwaamheden liggen. Voor velen is het laborant-zijn een stap op de weg naar het be heersen van de totale fotografie; een aankomend fotograaf met het „grote" vakdiploma op zak werkt gewoonlijk enige tijd in de don kere kamer vóór hij de camera ter hand neemt. Dat is ook de re den waarom de School voor Foto grafie en Fototechniek nu nog bouwvallig gehuisvest in de No- Zo gaat dat op school: achter de vergroter de grondbeginselen onder de knie krijgen. belstraat in Den Haag, maar bin nenkort comfortabel onder dak in een nieuw gebouw in Marjahoeve geen laboranten in opleiding heeft. Weliswaar biedt het les programma de mogelijkheid tot instelling van een cursus „fotogra fisch assistent", maar door ge brek aan belangstelling is er nooit iets van een dergelijke studie richting (dag- of avondlessen) ge komen- Deze verklaring houdt overi gens slechts in, dat er bij de leerlingen aan dit schooltype niet veel animo voor het laboranten- vak is. Want de Nederlandse Fo tovakschool die fotografisch on derwijs geeft via schriftelijke les sen, heeft over belangstelling op dit gebied niet te klagen. In het afgelopen jaar volgden omstreeks honderd leerlingen de éénjarige schriftelijke cursus „fotografisch laborant"; de directie van de school verwacht dat ongeveer een derde van deze mensen inderdaad bij de verwerking van fotogra fisch materiaal zal blijven en dat de overblijvende zeventig cursis ten de lessen ter completering van hun kennis of als basis voor een verdere studie volgen. En dan is er ten slotte de op leiding in een fotografisch bedrijf of een afwerkcentrale, waaraan vooral ten gerieve van het klen- renwerk grote behoefte is ont staan. Meestal resulteert een der gelijke praktijk-leerschool tóch weer in een diploma van de Foto vakschool, maar het is m ieder geval toch een andere weg om er te komen. Vooral de werkge ver die een dergelijk bedrijf leidt, ziet de scholing van zijn laboran ten niet ongaarne op deze wijze verlopen, aangezien een groot deel van het afwerken geschiedt met behulp van zeer geautomati seerde apparatuur, waarvan de be diening slechts in de praktijk kan worden geleerd. De ondergrond van deze kennis en kunde vormt echter nog steeds het bekende pro cédé van ontwikkelaar, fixeer, emulsie en vergrotingsapparaat. En die zaken komen juist bij de opleiding tot het diploma aan de orde. H. Veldhuis. Inlichtingen bij: School voor Fo tografie en Fototechniek, Nobel- straat 10, Den Haag en Neder landse Foto vakschool, Jan van Nassaustraai 100, Den Haag. VAK VOOR JONGENS DIE TEGEN EEN STOOTJE KUNNEN AGENT van politie, een vak voor gezon de Hollandse jongens die tegen een stootje kunnen. Een vak voor jonge man nen en jonge vrouwen die niet benauwd zijn voor een uurtje stevig sporten en die zich kunnen schik ken in de soms strenge regels van een discipli naire samenleving, zoals een politiekorps nu een maal is. Een agent van politie zit niet van negen tot vijf op een kantoor kruk. Hij komt de straat op. hij heeft afwisselend werk op steeds wisselende tijden. Hoe kom je bij de politie? Dat is niet zo eenvoudig meer als het is geweest. Hoewel elk korps om jonge krachten zit te springen, wordt toch een strenge selectie toegepast. Dit geldt zowel voor de opleidingsscholen van de gemeen telijke politiekorpsen die „jong bloed" leveren voor de middelgro te en grote steden, als voor de school van de rijkspolitie, die wachtmeesters voor de kleine ste den, de dorpen en het platteland aflevert. De korpsen in de grote steden bieden meer mogelijkheid voor specialisatie, de rijkspolitie biedt werk in een omgeving waar de politieman en zijn gezin een gewaardeerde plaats innemen. De adspiranten moeten ten min ste zeventien en ten hoogste vijf entwintig jaar oud zijn. Een goede gezondheid, goede ogen en een on- besprpken gedrag zijn noodzake- llijk, evenals het bezit van een Mu lo-diploma of de papieren die een gelijkwaardige opleiding bekronen. De politie-adspiranten krijgen het eerste jaar een gedegen opleiding. De rijkspolitie heeft een eigen school in Arnhem. Den Haag heeft een eigen politieschool en po litiescholen van andere gemeente lijke korpsen zijn er in Haarlem. Heerlen, Lochem en Wassenaar. Tijdens de opleiding ontvangen de adspiranten een salaris van (voor 17-jarigen) 448 gulden per maand. Meer details als gegevens over kledingtoelage, vrijstelling van militaire dienst, reiskostenvergoe ding, pensionkostenvergoeding, huwelijkstoelage, rijwieltoelage en vakantietoeslag zijn te vinden in de brochure „Rijkspolitie", een uitgave van het bureau Werving van het Korps Rijkspolitie in Den Haag De keus is groot, groter dan het onderscheid tussen rijks- of ge- j meentepolitie alleen. De moderne politiemacht is goed uitgerust en heeft werk bij de radiodienst, de i technische foto- en herkennings- 1 dienst, de verkeerspolitie, de vreemdelingenpolitie, de zeden- en kinderpolitie, de recherche, de in lichtingendienst, de strandbrigade en de bereden brigade. De rijkspo litie heeft dan nog de rivierpolitie, de SAS de mannen in de wit te Porsches en de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie. Om teleurstellingen te voorko men: wie solliciteert bij de poli tie, solliciteert naar de baan van agent. Na de opleiding en na een gedegen en meestal jarenlange er varing bij de uniformdienst wor den de specialisten uitgekozen. H. Huigen. 6^ de Zoete er op". egl „Achter de massagetafel mag ik nog niet staan, dus dan

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19