Lagunenstad Venetie met verval bedreigd Enorme van de ontwikkeling tongvisserij Raadsagenda Verhoging wedde wethouders Schoolsportdag op 26 mei Alcohol oorzaak van diefstal I GROFVUIL- OPHAALDIENST. F)AG 6 MEI 1967 ht en zout tasten mariner en brons aan LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 15 WARMOND I at uitgestrekter dan de oude stad), nog meer raffinaderijen, mogelijk heid voor tankers tot 60.000 ton om de haven van Marghera te bereiken, snelle verbindingen: een metro of een luchtspoorweg tussen het vaste land en Lido, waarbij men dan Ve netië als een lastige sta-in-de-weg kan overslaan, bevaarbaarmaking van de rivieren en aanleg van ka nalen zodat Venetië voor binnen vaartschepen bereikbaar wordt van uit de Italiaanse en Zwitserse me ren. Maar een dergelijke industria lisering zou in heel korte tyd het Venetië, dat de gehele wereld lief heeft, vermoorden. Men kan nu een maal niet alle6 hebben. Er zullen heus geen toeristen komen om Marghera te bewonderen, dan kunnen zy beter naar de grootste havenstad ter wereld Rotterdam gaan, waar op dat gebied nog wel wat meer te zien valt. Maar het ware Venetië moet bewaard blijven omdat het een cul tuurmonument is zonder weerga waar ook ter wereld. De problemen zijn veelsoortig en voorshands onop losbaar. Cultuur en chemische indus trie gaan moeilijk samen. LEIDERDORP Oran j everenigin g telt 1000 leden ië, een stad waarvan de kunstwerken slechts geëven- \rden door die van Rome en Florence, wordt met verval ld- De overstromingsramp van vorig jaar november at opnieuw bewezen. warenwaaraan de „Koningin der Adria" bloot staat, le en zeer uiteenlopend. De overal ter xpereld bestaande ny van het aardoppervlak maakt dat de eilanden, waar- Jpude stad gebouwd is en die bij gewone vloed slechts d je centimeters boven de zeespiegel uitrijzen, steeds meer ixdken. *jd tussen «aur en zijn enorme fabriekscomplexen en die industrie onttrekt door middel putten water aan de ondergrond. Verder heeft men in de Povlakte op vrij geringe diepte aardgas ge vonden en ook dit heeft ertoe bijge dragen, dat de grond wegzinkt. strie ■halve eeuw tussen 1867 en at het hoge water zeven maal I Overspoeld; in de halve eeuw r en 1966 veertig keer. Ook igde economie der stad is aan. Oorspronkelijk is en stad van koophandel. In 1 der „Serenissima repub- jussen 1000 en 1550) brachten jen de kostbare oosterse wa- Arabieren per karavaan uit lalden, uit Klein-Azië en het tosten naar Midden-Europa, sedert dertig jaar is Vene- historische Venetië, on- i een geheel, dat zich uitbreidt op het vaste- zich wijdt aan industrie. Er Marmer en brons Er zijn andere zeer ernstige pro blemen. De hoge vochtigheidsgraad van de lucht, gepaard aan een groot zoutgehalte tasten de stenen aan, waaruit huizen, kerken en paleizen zyn gebouwd. De wind voert d«mDen aan van de industriewijk Marghera, die op ongeveer acht kilometer van de oude stad gelegen is en dat meng sel van vocht, zout en chemische stof fen richt de schade aan, die men zich niet kan voorstellen wanneer het niet heeft gezien. De prach tige paleizen en kerken van de stad zijn van binnen en van buiten met de meest kostbare, veelkleurige soor ten marmer bekleed. Overal kan men hoe dat marmer vergaat, te- Inbreker veroordeelt! Voor de Haagse rechtbank heeft zich een 21-jarige loswerkman uit Warmond te verantwoorden gehad terzake van plegen van inbraak op 11 februari in een woning, waarbij f. 325 werd gestolen. Op 5 Januari leverde een inbraak hem f. 1250 op en de inbraak in een timmermans werkplaats op 25 november voorzag hem van gereedschappen. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot zeven maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd m voorarrest doorgebracht. OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest kom donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende voor stellen: verhoging van de jaarwed den der wetohuders; wijziging van de wachtgeldregeling voor het gemeen- tepersoneel; beschikbaarstelling van een krediet voor de uitgifte van een gids; verhuur van een strook grond achter de EmmalaanBoonstraat; vaststelling van de bouwverordening en instelling van het bouw- en wo ningtoezicht; terugbetaling van een door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid by voorschot toegekende subsidie; wyziging van het raadsbesluit inzake incidentele verhuur van de sportvelden „De Vos- cuyl"; beschikbaarstelling van een krediet voor het aanbrengen van verkeersstrepen; vaststelling van de exploitatierekening van „Poel meer" over 1966; aanvragen van a. het bestuur van de Hofdyckschool tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van buitenspel- materiaal; b. het bestuur van de Ko ningin Julianaschool voor de aan schaffing van leermiddelen voor het verkeersonderwy s Voor gemeenten met een inwoner aantal tussen de 14 001 en 18.000, waartoe ook Oegstgeest behoort, is de maximumwedde van de wethouders bepaald op f8.700,- per jaar. In verband hiermee stelt de burgemees ter van Oegstgeest de raad voor de jaarwedde op dit bedrag vast te stel len. Sinds 1 januari 1966 be draagt het wethouderssalaris f. 8.100,-. De verhoging zal per 1 januari 1967 ingaan. De Italiaan Gianni Motta heeft de tweede etappe van de Ronde van Romandië een rit over 158 kilo meter van Sierre naar Les Diable- rets gewonnen. Zyn landgenoot Felice Gimondi werd tweede. Motta werd tevens leider in de algemene rangschikking. De uitslag: 1. Motta (It.) 158 km in 4.15-55; 2. Gimondi (It.) z.t.; 3. schoonheid, die de moeite waard is om in stand te blijven. Hier een beeld van de Rialto-brug. ruggebracht wordt tot wit poeder. Alle gebouwen zyn „ziek". Nog erger zyn de monumenten uit brons er aan toe, in de eerste plaats de vier antiek-Griekse paarden bo ven de hoofdingang van de St. Mar- cuskerk. Die paarden dateren uit de vierde eeuw voor Christus, dertig jaar geleden waren zy nog vrywel intact, nu zyn ze aangetast door de bronspest. Men heeft alleen de oor zaak kunnen aanwyzen (de fabrie ken van Marghera, de rook uit de trambootjes op het Canale Gran de, de verontreiniging van de lucht), maar kon geen remedie aanbevelen. Verontreiniging van de lucht, het euvel waar alle steden onder te iy- den hebben, is een der ergste kwa len van Venetië. Het verkeer te wa ter/ eenmaal een rustig verkeer waarby alleen roeiriemen werden ge bruikt, is vrywel geheel gemotori seerd en de uitlaatgassen der mo toren van de overtalryke bootjes dragen hun deel by tot de veront reiniging van lucht en water. Maar die motorbootjes, die natuurlyk steeds zo snel mogeiyk varen, rich ten ook op andere wyze schade aan. Het water is steeds in heftige bewe ging en overal langs de kanalen kan men zien hoe er gaten ontstaan in de fundamenten van de gebouwen. De gondels, die weinige jaren geleden nog vrywel het ryk alleen hadden, blyken tegen die zware golven niet bestand en de gondeliers vrezen, dat hun karakteristiek beroep ver- dwynen zal. De Venetlaanse kerken en paleizen zijn overryk aan kunstwerken, veel rijker dan die van Rome. De toege nomen vochtigheid en de ver ontreinigde lucht hebben een fu neste invloed vooral op fresco's maar ook op schilderijen op doek of houten panelen. Venetië als uniek kunstcen trum zal dus voorlopig wel niet ver dwijnen, maar het wordt van jaar tot jaar en met huiveringwekkende snelheid minder mooi. Vorig jaar november is by dat al les nog een immense ramp gekomen. De zware storm heeft de vermaar de „murazzi" op verscheidene plaat sen doen bezwijken. Die „murazzi", enorme dyken die de lange zoom van langgerekte eilanden beschutten en met elkaar verbinden, welke het 50 km lange lagunefront afsluiten, wer den uitstekend onderhouden tot 1934, toen Mussolini meende, dat niets ver standiger was dan het geld van de natie uit te geven aan de wapen wedloop en aan zyn droom van we reldmacht. Na 1934 is er niets meer aan gedaan en thans ligt de stad vrywel onbeschermd tegen het ge weld van het water. De regering is wakker geschud en heeft negen mil jard in uitzicht gesteld en reeds heeft men de ergste gaten in de dyk voor lopig gedicht. Dit moet gebeuren met enorme blokken steen, die uit Joego slavië moeten komen. de enige steen die weerstand biedt aan het De Oranjevereniging in Leider dorp heeft als 1000ste lid ingeschre ven de fam. Haas, Pinksterbloem 9, en heeft gemeend dit feit niet onop gemerkt voorby te moeten laten gaan. De erevoorzitter en de leden van het dagelijks bestuur zyn daar om gisteravond naar de Pinkster bloem gegaan om de familie te be zoeken. De Leiderdorpse drumband onderstreepte het geheel met een I Haugmann (Zwïts.) z.t. serenade. I Erevoorzitter burgemeester mr. R. j M. Gallas, was verheugd over de J groei van het ledental, hetgeen het draagvlak van de vereniging ver breedt. Het is goed een Oranjever eniging te hebben die de viering van de verjaardagen van het Koninkiyk Huis op byzondere wyze verzorgt. De burgemeester bood mevrouw Haas bloemen, oranjebitter en een grote taart aan. De ledenwerf-actie wordt gevoerd door de heer A. J. van den Wyngaard, en met harteiyke woorden van dank bood mr. Gallas hem een cadeau en mevrouw v. d. wyngaard bloemen aan. De voorzit ter van de Oranjevereniging, de heer W. D. C. van den Wyngaard bracht zyn vader dank voor het voeren van de actie. Tenslotte dankte de heer Van den Wyngaard sr. Hy had er, zo zei hy, al weer 16 nieuwe leden bygewonnen. Geslaagden voor EHBO-exanien In het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" in Oegstgeest slaagden de volgende verplegenden voor het examen E.H.B.O.: de zusters M. C. v. d. Berg; D. G. M. Buvens; A. K. Cleton; C. Th. de Heer; L. Kalk- hoven; M. I. van Klaveren; I. G. de Koster; G. H. M. Leenders; A. M. van Meizen; S. van Pelt; Chr. Pen- ninckB. W. Struik; W. C. Turf- boer; E. P. Vries; A. L. v. d. Willi gen Gatsonides; en broeders J. R. Geersing; J. v. Kampenhout; W. v. d. Meer; F. Poppen en A. A. Witzier. In een op 23 januari gehouden by- eenkomst van de wethouder van on- derwys met schoolhoofden is beslo ten indien maar enigszins mogeiyk jaariyks weer een schoolsportdag te houden in Oegstgeest. Dit jaar zal deze dag op vrydag 26 mei worden georganiseerd (by slecht weer op 2 of 6 juni). De commissie van voorbereiding heeft een programma ontworpen bestaande uit: individuele spelen als hardlopen, hordenloop, balwerpen en verspringen, een voetbal, en korfbal- toernooi. De commissie heeft het college van B. en W. verzocht f 800 ter beschik king te steden voor dit evenement. Er was reeds een bedrag van f100 voor dit doel uitgetrokken. B. en W. stellen voor een aanvullend krediet van f700 te verlenen. Nadat hy flink wat bier had ge dronken, ging een inwoner van Bo degraven op diefstal uit. In een zelf bedieningszaak trokken de inge maakte vruchten hem aan en stal hij enkele flesjes. Erg handig deed hy dat niet, want het personeel zag de diefstal en thans moest de dief zich voor de Haagse politierechter verantwoorden, waar hij echter ver stek liet gaan. De echtgenote van verdachte bleek allerminst met het optreden van haar man ingenomen. De offi cier van justitie constateerde, dat, wanneer verdachte aan het bier drinken gaat. hij overmoedig wordt. Als gevolg daarvan had hy .eeds eerder moeilykheden met de justitie gehad. De eis luidde f200 boete, waar van de helft voorwaardeiyk met drie jaar proeftyd. De rechter veroordeel de conform die eis. Dronken bromfietser krijgt 100,- boete Op de Valkenburgseweg in KatwUk kwam een bromfietser te vallen, toen hy daar de stoep opreed. Drank bleek hieraan mede schuldig te zyn, als gevolg waarvan hy zich voor de Haagse politierechter moest verant woorden. Een wielryder vertelde, dat de bromfietser hem tegemoet kwam, plotseling van richting veranderde en viel. „Hy gaf geen antwoord meer toen ik hem iets vroeg", vertelde getuige. De officier vond dit alles niet zo vreemd voor verdachte, omdat deze reeds vaker wegens dronkenschap is veroordeeld. Hy eiste f 150 boete en twee weken gevangenisstraf voor- waardelyk, teneinde drankmisbruik zo mogeiyk te beperken. De rechter legde f 100 boete en de twee weken voorwaardeiyk op. Sinds 1950 heeft de visserij op tong een enorme ontwikkeling doorge maakt. Vele jaren oefenden de kust- vissers de visserij op schol uit, waar bij de tong bijvangst was. Thans is de situatie zo, dat de tongvisserij het belangrykst is. Tong vormt het voor naamste deel van de besomming. Om een indruk te geven van de aanvoeren en prijzen is het goed een Cgl Maandag: Herensingel (van Medusastraat tot Lage Ryndijk) Hambroeklaan Kooi- laan geheel Celebesstraat Deci- mastraat Sieboldstraat Floresstraat Bloemstraat Formosastraat Borneo- straat Driftstraat Lombokstraat Javastraat Medusastraat Parkstraat Kooipark Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat) Ambonstraat Madoerastraat. Maandag: Paramaribostraat Corantijnstraat Willem de Zwijgerlaan geheel Abr. Cryssenstraat Stuyvesanthof van Riebeeckhof Jan Pieterszoon Coenhof Pieter Bothstraat Alberti- ne Agnesstraat Charlotte de Bour bonhof Juliana van Stolberghof An na van Burenhof Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstui nen) Zwarte Pad. Waardkerkplein, Waardkerksteeg. Oranjegracht, Kaarsem akersstraat, Looyerstraat, Wewerstraat, Veste- straat, Groenestegen, Uiterstegracht, Kerksteeg, Waardgracht. Woensdag: Zylsingel, Rynkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evert- I senstraat, Oosterstraat, van Spyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman straat, Overryn, Heemskerkstraat. Donderdag: vergeiyking te maken met de Jaren 1950, 1951 en 1952. Deze periode ne men wy aan als basisjaren. In 1966 was de aanvoer van tong ruim vyf- maal zo groot dan rond 15 Jaar ge leden. In 1966 vertoont de tong dan ook ten opzichte van de basisjaren de grootste groei van alle vissoorten. Ondanks het grootste sterf tecyf er van tong in de koude winter 1962/ 1963. is deze grote groei vooral toe te schrijven aan het zeer goede broed- Jaar 1963. Bekykt men nu niet alleen het verloop van de hoeveelheid, maar ook het prysverloop, dan biykt voor tong het prys indexcyfer op 224 te staan (1950/1952 indexcyfer 100), een hoog cyfer, dat alleen overtroffen wordt door dat van de tarbot, de snoek baars en de consumptiegarnalen. Wat dat betreft, is dus de gemiddel de prys in de tyd van 15 Jaar 21/4 maal gestegen. Luxe vis Dinsdag: Aaltje Noordewierlaan Cornelis Schuytlaan Diepenbrocklaan Joh Verhulststraat Rich Holstraat Obrechtstraat Churchilllaan Wil lem Py perstraat Peter van Anrooy- straat Joh. Wagenaarlaan Valerius- straat v. Blankenburestraat Julius Röntgenstraat Mozartstraat Ber nard Sweersstraat Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat Brückner- straat Debussystraat Ravelstraat Chopinstraat Moesorgskistraat Caesar Franckstraat, Verdistraat Jac Urlusplantsoen. Dinsdag: Kneppelhoutstr.. Multatulistraat, zilte nat. Cement is ongeschikt ge- Fred, van Eedenlaan Lodewyk van bleken. De burgemeester van heeft, zo goed als iedere Venetiaan, j straat Louis Couperusstraat Hoflaan een grote liefde voor de oude stad.Willem Klooslaan Boshof Duinhof Terecht wil hy er geen museum i Meerhof Akkerhof Weidehof Tel- van maken, maar hy ziet toch wel derskade Mulderstraat Gerrit Kas- in, dat men alles moet doen om j teinstraat Segaarstraat van Die meistraat Rooseveltstraat (geheel). de monumenten te redden. Lage Ryndyk Voorstraat Suma trastraat Atjehstraat (van Suma trastraat tot Soembastraat) Soem- bastraat Balistraat Timorstraat Ringkade Bonairestraat Aruba- straat Surinamestraat Antillenstraat Curasaostraat Sint Maartensstraat Sint Eustatiusstraat Sabastraat Bankastraat Bilitonstraat Kooihof. Donderdag: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat Julianakade Sophia- siraat, Anna Paulownastraat, Alexan- derstraat, Prinsenstraat, Oranje straat Lusthoflaan Nassaustraat Mecklenburgerstraat Os- en Paar- denlaan Bernhardkade Maryke- straat Margrietstraat Irenestraat Beatrixstraat Bernhardstraat Dil lenburgerstraat. Vrijdag: Haagweg (geheel) Ryndyk Dykhof- laan Valkenburgseweg Haagweg (tien huizen) Klikspaanweg Da Cos- tastraat de Genestetstraat Nicolaas Beetstraat Potgieterslaan Tollens straat Schimmelstraat Oltmanstraat Hasebroekstraat Borgerstraat Van Lennepstraat ten Katestraat Tous- saintkade Staringkade Vrydag: Schubertlaan, Mahlerstraat. Han- delstraat Beethovenlaan Vivaldi- straat Bachstraat Corellistraat Tos- caninilaan Berliozpad Rossinistraat Woensdag: Oude Heren- Lisztpad Mendelssohnkade Wagner- kent* dat bU^een aanvoer van 100% gracht, Ververstraat, zyistraat, Oost I plein Brahmslaan Tsjaikowskikade J een Pnjsdaling van nog geen Havenstraat, Dwars Havenstraat, j Sibeliusstraat Bartokstraat Kenne- dylaan Max Regerlaan Jozef Haydn- Van oudsher is de tong reeds als een luxe vis te beschouwen. De be faamde Schevenlngse visafslager uit de zestiende eeuw, Adriaan Coenen- zom, weet ons al te vertellen,datde tong by de „rijkdom" zeer in trek was. Ook in die tyd was de tong daar, 8 stuivers per stuk. Soms zelfs f 1 tot f 2 per stuk. Gaat men nu uit van de normale wet van vraag en aanbod, dan zou dat betekenen, dat by grote vang sten de pryzen dalen en by kleine vangsten de pryzen sty gen. In dit geval kan echter over een langere periode worden vastgesteld, dat en de prys is verdubbeld èn de aanvoer drastisch is uitgebreid. Hiervoor zyn verschillende oorzaken aan te geven. De meeste prysstygingen in de laat ste jaren moeten worden toegeschre ven aan waardevermindering van het geld. Doch het feit, dat by een produktie die 5 X 20 groot is als in 1950, de prys ruim 2 maal zo hoog ligt, heeft wel een andere reden. En wel voor- nameiyk de toenemende welvaart en de uitbreiding van het internationale handelsverkeer. Voorts dat er steeds grote groepen in de markt komen, die bereid en in staat zyn een hoge prys te betalen. Gedurende de laat ste jaren is de vraag naar tong zeer elastisch geweest, terwyi het prys- Peil maar zeer beperkte schommelin gen te zien gaf. Gering prijsverschil De vangst van 1966 was twee maal maandagen, nogal aanzienlijke prijs verschil was gering. De gemiddelde prijs van tong bedroeg in 1966 f3,22 per kg. tegen f3,94 in 1965. Dit bete Sinds 1950 is deze styging gemid deld 2 gr. C. De tong wordt voor het grootste deel geëxporteerd. Deze zal ruim 90% bedragen van de aanvoer. Frankrijk is wel de grootste tong-af nemer, gevolgd door Engeland, Italië en andere landen. De tong wordt dan geëxporteerd als vers artikel, maar ook als diepvries, byvoorbeeld naar de Ver. Staten en Engeland. Er zyn geen definitieve cyfers van de tongexport naar Frankrijk bekend. Wel weet men dat de post verse zee vis naar dit land een hoeveelheid vertegenwoordigde van 11 miljoen kg. en een waarde van ruim f30 mil joen. By een gemiddelde exportprijs van byna f3 per kg. moet de tong hierin een belangrijk aandeel hebben gehad. Geschat wordt, dat ruim een derde deel van de Nederlandse tong- aanvoer naar Frankryk werd ver kocht. Variaties De laatste weken zyn, vooral op Maandagen, nogal aanzienlijke prijs- variaties opgetreden, met name ln dalende lijn. Hiervan zijn wel enkele redenen op te geven. In de eerste plaats, omdat meer dan In Neder land, de Franse visafzet geleden heeft onder het opheffen van de vas ten- en onthoudingswet door de r.k. kerk. Vooral de Bretonse vissers heb ben hiervan de terugslag ondervon den. Een andere oorzaak van minder visverbruik, is ook de ramp met de Torrey Canyon, met als gevolg olie velden op de Atlantische Oceaan. Geen ingewyde gelooft, dat dit een nadelige invloed heeft op de smaak van het visvlees, doch het Franse publiek is achterdochtig en wan trouwt de publicaties van deskundi gen. Tenslotte dient er ook rekening mee te worden gehouden, dat de tongaanvoeren enorm groot waren. Dit heeft ook zeker invloed uitgeoe fend op het pryspeil. Wat de industrie wil Maar de industrie wil van Venetië jwest Havenstraat, Verversplein, Ha- een fabrieksstad maken. Uitbreiding ven, Havenkade, Kalvermarkt, Kijf- laan Apollolaan Smétanasti ^t Pa- w van de haven, grote uitbreiding van gel. Herengracht (beide zijden), ganinistraat Scarlattistraat Grieg- toegeschreven aan de styging vandë het industriegebied (nu reeds heel|Nieuwe Waardstraat, Oosterkerkstr., straat Donizettilaan. is opgetreden. Biologisch gezien moet de toene ming van de tongvangsten worden toegeschreven aan de styging van de I temperatuur van 't Noordzee-water. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN 5 mei. Bloe menveiling Am. Anjers: sim Roze 41 —60, Sim Rood 38—18. Sim Wit 39— 47. Keefer 4244, Esperence 41, Prln- c Ann 31, Red Diamond 42. 'Rozen Zorina 2831. Garnette en Carol 22 31. Elsbeth 24—29. Towny Gold 17— 23. Velvet Times 18—24. Carla 52—61. Sebenteen 17, Baccara 56—66, Coral /T^es 31—40. Bregtna 24. Tradition V1?U^n 21~28 P- st. Col vil- Iels Nymph 3.70—4.55. Spitfire 3.35— 3.50 My Fair Lady 3.203.25. Irissen Wedgewood 1.65—2 15, prof. Blaauw 2.90. Domlnator 1.952.55, Yellow Queen 1.45—1.70, Freesla's Golden rf^ow 017°- Blauwe Wimpel 80 1.65, Stockholm 1.05—1.20. Snow Queeen 80—1.10, Lathyrus 95—1.40. A lemonen 571.05, Duizendschoon 1.051.50, Dhoronlcum 4853, Ixla l.OO—L15, Trollium 46. Bruidsanjers 85. Margrieten 6585, Tro6chrysanten Luyona 2.753.10, Indianapolis 2.40— 3.75. Tunefull 2 70. Iceberg 3.10 Hur ricane 3J25, Tokio 2 45—2.65. Angel Face 2 953.10, tulpen lang 70—1.80. Idem éénblad 5595, Narcissen 32 54 per bos.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15