LEIDSCH DAGBLAD .Verzet tegen De Gaulle spitst zich toe ln Enschede nu. weer 200 man op straat Weer Orbiter naar de maan VLEES 99 Gaat de president zijn Waterloo'' tegemoet? Raiakowitscli dient in Wenen aanklacht in tegen Wiesenthal 'n Kaptein Wobu/efte HOOFD SCHOTEL alles ra Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 MEI 1967 No. 31269 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (by vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Franse vakcentrales roepen algemene staking uit (Van onze Parijse correspondent) De drie grote Franse vakcentrales van communis ten, socialisten en katholieken hebben voor woens dag 17 mei gezamenlijk een algemene staking uit geroepen. Van hun kant zullen alle kranten drukkerijen bovendien ook op 16 mei het werk neerleggen, de dag waarop het staatshoofd gene raal De Gaulle zijn met toenemende spanning verheide persconferentie houdt. Vanwege die laatste staking zal de generaal, die nogal op publi citeit gesteld is, gedurende twee dagen dus in geen enkel Frans dagblad zijn historische woorden weerspiegeld kunnen zien. Tegen politiek uitschakeling van parlement Er hoeft dan ook niet de minste twijfel over te bestaan dat deze beide stakingen door politieke overwegin gen worden gevoed. Naast de poli tieke partijen, hebben nu dus ook de vakbonden zich officieel in de strijd geworpen tegen de plannen van de Pranse regering gedurende een half jaar het nieuwe parlement van zijn sociale en economische bevoegdheden te ontroven. Sedert by na dertig jaar heeft Frankrijk een algemene staking van deze duidelijke politieke inspiratie niet meer gekend. Men moet inder daad tot 1938 teruggaan toen de vakbonden de strijd aanbonden tegen de regering-Daladier, die eveneens blanco volmachten van de volksver tegenwoordiging eiste om op een overeenkomstig initiatief te kunnen stuiten Breuk Na de reserves, welke de leider der conservatieven Giscard d'Estaing te gen De Gaulles anti-parlementaire plannen had geuit, de aankondiging Slavenkampen in Pakistan De politie in Pakistan heeft enkele kampen gesloten, waar geronselde jongelui slavenarbeid verrichtten voor aannemers van grondwerk. Officieel stonden de kampen te boek als „werkkampen voor verwaar loosde jeugd". De bewoners werden er slecht behandeld en moesten zon der geldelijke beloning zwaar werk doen. In een tent in één van de kam pen vond de politie vier jongens die met kettingen aan elkaar waren ge klonken. Er zyn vijfentwintig arres taties verricht. In totaal zijn 171 jongens bevrijd uit de slavenkampen in Soekkoer en Hala. 800 km van Rawalpindi, diep in het oerwoud. De politie probeert nog andere slavenkampen in West-Pa kistan te ontdekken naar aanleiding van tal van klachten, dat kin deren uit steden ontvoerd wor den. Een aantal van deze kinderen wordt gebruikt om voor hun „eige naars" te bedelen. Verscheidene kinderen, die reeds jaren in de kampen verbleven, wis ten niet meer hun namen of de woonplaatsen van hun ouders. WEERBERICHT V randerlijke bewolking Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: veran derlijke bewolking met plaatselijk enige regen of een bui. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 6 MEI Zon op: 5.02 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 4.15 uur; onder: 16.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.40 en 14.01 uur; laagwat-er te 9.37 en 22.05 uur. bestaat uit 30 pagina's der linkse partijen om een motie van afkeuring in te dienen en het af treden van minister Pisani als pro test tegen de voornemens van de president, komt thans deze algemene stakingsproclamatie het gevaar van een breuk tussen de Gaullisten en alle overige politieke formaties en richtingen versterken. De draagwijdte van deze dreigende, felle oppositie, is zo groot, dat men zich nu reeds al kan afvragen of generaal De Gaülle niet zijn „slag (Van onze Weense correspondent) Oud-SS-officier Erich Rajako- witsch heeft by het Weense ge rechtshof een aanklacht ingediend tegen dr. Simon Wiesenthal, omdat deze zich tegenover hem zou hebben schuldig gemaakt aan laster. De „moordenaar achter de schrijftafel" voelt zich, naar dr. Wiesenthal ons vanochtend vertelde, in zijn eer aan getast door een enkel regeltje in Wiesenthals jongste boek („Moorde naars onder ons", waarin in ver band met Rajakowitsch wordt ge zegd dat het „van voordeel kan zyn n in troebel water te vissen". Hiermee doelt Wiesenthal op de handelsrelaties en transacties van Rajakowitsch met de Russen en de communistische satellieten na de oor log. In die tijd namelijk heetf de handelsmaatschappij van Rajako witsch, ondanks een embargo op uit- van wapens en ander strategisch materiaal, vanuit het Westen naar Speelkwartier in Aden. Voor de veiligheid van hun kinderen hebben de Britten in Aden de speelplaatsen bij de scholen met prikkeldraad afgezet, terwijl ge wapende Tommies ivacht lopen. het communistische oosten geëxpor teerd. Dat is volgens Rajakowitsch niet waar en dus laster. Rajakowitsch heeft Wiesenthal niet aangeklaagd omdat deze hem een moordenaar heeft genoemd. Wie senthal vertelde ons dat hij voldoen de materiaal heeft om het bewijs voor de wapentransacties te leveren. Rajakowitsch heeft tijdens de oorlog, toen hij duizenden Joden liet' ver gassen, bovendien bij de Duitse in stanties het verzoek ingediend om voor zich persoonlijk een lening te krijgen om het gehele Joodse eigen dom, dat toen in beslag was geno men en dat Rajakowitsch tegen een hoog honorarium in de vorm van een lening wilde beheren. ADVERTENTIE van Waterloo" in de Franse binnen landse politiek tegemoet zal gaan. De toekomst zal moeten uitwijzen of hij de politieke tegenkrachten, welke hij met zijn rigoureuze voor heeft opgeroepen, uiteinde- zal weten te temmen. Late tulpen nu in volle bloei Door het wisselvallige weer van de laatste tijd staan nu op de bollenvel den tussen Leiden en Haarlem zowel de vroege als de late tulpen in volle bloei. Late hyacintenvelöen zorgen voor een kleurri'ke schakering, zo meldt de Provinciale VVV van Zuid- Holland. K.N.V.U. sluit spinnerij (Van onze Enschedese correspondent) Het textielconcern Konink lijke Nederlandse Textielin dustrie (7.800 man) heeft be sloten een van zijn werkmaat schappijen n.l. Oosterveld in Enschede te sluiten. Voorzover nu valt te bezien zullen 200 man hierdoor moeten afvloei en. i produktie van de kunstvezel deze spinnerij zal worden on dergebracht bij de N.V. Spinnerij "Roombeek. Een ander stuk van het produktieprogramma wordt afgesto ten. Met name die garens, waarin Europa op het ogenblik een veld- g op leven en dood gaande is. An dere produktiepakketten, die de po tentiële mogelijkheid hebben om goed resultaat te bereiken zullen worden herverdeeld over de spinneryen van het concern. Van de zijde van de raad van bestuur is meegedeeld, dat indien nu niet zou worden ingegre pen de continuiteit van de gehele KNVU in gevaar zou worden ge bracht. De spinnerij Oosterveld telt nan, van wie 125 buitenlanders. Men hoopt deze voor het merendeel ongetrouwde buitenlanders elders in het land te kunnen plaatsen. Van de overblijvende 550 man zullen 3 400 personeelsleden in het eigen con- kunnen worden geplaatst. Al thans deze hoop bestaat. Keuze directie van de KNVU heeft overwogen welke maatregelen er op korte termijn genomen worden. De spincapaciteit van het concern is te groot, zodat vroeg of laat een deel hiervan, met name de garens waar- slechte prijzen worden gehaald, moeten worden afgestoten. De keuze ging tussen de spinnerij Roombeek, de spinnerij Oosterveld, en de Tilburgse katoenspinnerij. Op grond van bedrijfseconomische, or ganisatorische en sociale overwegin gen is besloten de spinnerij Ooster veld geheel te sluiten. Tilburg kwam niet in aanmerking, ondermeer op grond van het feit dat dit het enige KNVU bedrijf is in de stad, zodat geen mogelijkheden zijn tot interne overplaatsing. In Ensche de zyn de overplaatsingsmogelijkhe- den gunstiger o.a. door afvloeiing op redelijke wijze van buitenlandse ar- Door een verschuiving in het pro- duktenpakket naar artikelen, die zich meer voor automatisering lenen, moet de Koninklijke Aabe Wollen- stoffen- en dekenfabrieken N.V. in Tilburg vijftig van haar duizend werknemers voor afvloeiing in aan merking laten komen. De onderne ming, die dit vandaag meedeelt, voegt hier aan toe, dat een en an der geschiedt in nauw overleg met ondernemingsraad en vakbonden. Van Kaap Kennedy is gisteren de Lunar Orbiter IV gelan ceerd voor een vlucht naar de maan. Het 390 kg wegende ruim tevaartuig moet in een baan om de maan komen, die over de maanpolen loopt, op een hoogte van ongeveer 2700 tot 6100 km boven het maanoppervlak. De twee camera's aan boord van de Orbiter zullen vanuit die baan 80 procent van de zichtbare kant van de maan en negentig procent van de van de aarde afge wende maanzijde in beeld kunnen brengen. Fotograferen uit pool-baan De Orbiter werd gelanceerd 23.25 uur Nederlandse tijd in de afge lopen nacht met behulp van een At- las-Agena-raket.. De Orbiter moet de afstand van 394.875 km naar de maan in 89 uur afleggen. Bij de maan ge komen moeten ingewikkelde rem- en besturingsmanoeuvres worden uitge voerd om de beoogde baan te berei ken. Deze operaties zijn iets gecom pliceerder dan bij vorige Orbiter- vluchten, doordat thans een baan de maanpolen in de bedoeling ligt, terwijl de eerste Orbiters onge- equator- vlak beschreven, dat wil zeggen een baanvlak. dat ongeveer samenviel met het vlak waarin de maan om de aarde draait. Wanneer alles naar wens verloopt (zoals bij de vlekkeloze start en in het eerste vluchtstadium het geval was) zullen de bi ter IV op 11 mei in werking worden gesteld. Men hoopt met behulp van de fo to's van de nieuwe en de vorige Or biters een zeer nauwkeurige maan- kaart te kunnen samenstellen, die de gehele van de aarde af zichtbare de onzichtbare zyde van de mi omvat. De eerste twee Orbiters hebben reeds vele honderden foto's geleverd, De derde Orbiter (kosten dertigmil joen gulden) ging vorige maand loren door een mankement ir stuurinrichting. De eerste Orbiters beschreven langgerekte elliptische banen, waarbij de maan aan „zichtbare" zijde tot op ongev 40 kilometer benaderd werd. Daar door konden zeer detailrijke opna men van eventuele landingsterreinen voor ruimtevaarders worden maakt. De nieuwe Orbiter fotogra feert uitsluitend vanuit grotere hoog te, zodat deze opnamen minder schikt zullen zyn voor het kiezen landingsterreinen. ADVERTENTIE E.E.C. -12-18 maanden. GEBR. II U I S Hf A TV Hogewoerd 6663 - Tel. 31292 - Leiden De Zweedse kroonprins, Carl Gustaaf, heeft zijn 21ste verjaar dag gevierd in de haven van de Ierse hoofdstad Dublin. Zoals be kend is hij in opleiding bij de ma rine. Zijn vrienden lieten het feit, dat hun prinselijke slapie meer derjarig werd, niet zomaar voor- bijgaan: op de kade werd hij door sterke armen omhoog gegooid. ADVERTENTIE Bloemkool, witte kool, savooi kool, koolraap serveert u natuurlijk met saucijzen. Bak de saucijzen 20 a 30 minuten op een laag pitje. Vooral lang zaam bakken om barsten te voorkomen. Voeg wat water en .bloem aan de jus toe. SaucijzenkostelijkI ADVERTENTIE DIERENIDEETJES voor onze Mam! Prachtige vogeltjes die zingen^ fluiten, praten. Kooien, die een paleisje zijn. Voor Mam's poezeklnd of trouwe vier voeter een mooie halsband of lijn, mand of divan, voerbak, borstel of kam. Kom, voor wel 99 cadeau-ideetjes I weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Correspondentie Mijn heer de Redacteur! Toen de ondergeteékende, 2de Com mies bij de huishoudelijke dienst te Leyden, ambtshal- ve aan den heer E. de Groot verzocht had den komman- dant der strafgevangenis mededeling te doen, dat zij ne vrouw bevallen was, werd door ZEd. eene uit drukking gebezigd, die zeer beledigend was. Verzoeke van dergelijke opmerkingen verschoond te mogen blijven. Uw dienstw. dienaar J. J. van Noort. Leidsche belangen. De t commissie van fabricage J heeft dezer dagen proeven J genomen met waterfilters van de firma Stinner en J Comp. te Amsterdam, om 1e f zien of deze aangewend zou- fi den kunnen worden bij de J stadspompen tot verbetering J van het drinkwater. f

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1