Duitsers zochten wapens voor Oostberlijnse vluchtelingen koelkasten In het kielzog van de Beagle Samen eeuw bij chemie Diefstal uit Leids Legermuseum Duo hoort milde eis Eclatant afscheid ouder-cabaret van Leids Gymnasium H. Treur en Et.» J» N. vaix Oosten r WOENSDAG 3 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD De twee jonge Berlijnse studenten, die in de nacht van 19 op 20 maart meer dan 20 pistolen, karabijnen en stenguns Stalen, uit het Legermu seum in Leiden, pleegden hun daad om aan wapens te komen voor een Berlijnse studentenorganisatie, die ontsnappingen wil organiseren uit Oost-Berlijn, over „de muur" naar het vrije westen. Dit bleek gistermid dag tijdens de zitting van de Haagse rechtbank, waarvoor de beide jonge lieden zich moesten verantwoorden terzake van diefstal met braak. Laat verder de nobele motleven I In 't rustige Den Haag zich in te le- die aan de inbraak ten grondslag ven in de sfeer van de Berlijners, lagen de doorslag geven, vroegen bei- van mensen die zo emotioneel be de raadslieden, die hun waardering trokken zijn bij het probleem Oost uitspraken voor de begrijpende hou- West, dat ook ons probleem is", ding van de officier van Justitie. waar hij stelde: „het is moeilijk om Uitspraak 16 mei. Officier van Justitie mr. dr. H. van 't Veer, de ernst afwegende van de inbraak tegenover de nobele mo tleven van het duo, eiste tenslotte dat elk der verdachten zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek. Zowel de Berlynse studenten als de verde digers konden zich met deze eis vol ledig verenigen. Rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum nam niet zonder meer aan dat de beide Duitsers met de ge ruchtmakende wapenroof geen mis dadige plannen hebben gehad. Met name opperde hij de veronderstel ling dat de daders de gestolen wa pens wilden gebruiken voor het ple gen van roofovervallen. En de springstoffen die door de Berlijnse politie in het huis van één van de studenten gevonden zijn, zouden heei goed hebben kunnen dienen om een kluis of een spoorweg op te blazen, aldus de president. Idealisme Als getuige decharge werd infor meel gehoord de Berlijnse advocaat dr. Dietrich Scheid, raadsman van één van de studenten, die de recht bank verzekerde dat de beide stu denten uitsluitend door idealisme tot de wapendiefstal gedreven wa Hij verklaarde dat vele Westberlijnse studenten zioh hartstochtelijk bij houden met plannen Oostberlijnse studenten te helpen vluchten 3 het vrije westen. .De regering van West-Berlijn is met deze pogingen weinig ingeno men, omdat men van oordeel is dat deze een doorkruising vormen de politiek, welke men voert om langs staatsrechtelijke weg te komen tot hereniging van Oost- en West-Duits- land. Maar dat neemt niet weg dat de bedoelingen van de studenten op recht zijn", aldus Scheid, die zelf vluchteling uit Oost-Berlijn is geweest. De beide studenten werden op 21 maart een dag na de inbraak in het Legermuseum gearrresteerd, toen zij terugkeerden uit Emmerik, waar zij koffer met een deel van de buit hadden gedeponeerd in een bagage- kluis. Zij waren weer op weg naar Leiden, om de rest van de wapens te halen, welke zij in een plunjezak hadden begraven. ADVERTENTIE Zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800.- JUWELIER v.d. WATER Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge. slaagd voor de volgende examens semi-arts de heren H. Neering (Den Haag) en E. J. M. F. Gerritsen (Hillegom)artsexamen mej. Steffensen (Noorwegen) en de heren B. J. P. Crul (Leiden) en L. E v. d. Putte (Leiden)kandidaats Franse taal- en letterkunde mej. M. Kemp (Voorschoten)doctoraal ge schiedenis mej. S. C. J. B. de Kanter (Den Haag)kandidaats geschiede nis mej. I. M. Heres (Voorburg) kandidaats kunstgeschiedenis mevr M. R. Kruisdjjk—Streef (Den Haag); kandidaats Duitse taal- en letterkun. de mej. P. v. d. Broek (Valkenburg); kandidaats westerse sociologie mej. M. C. E. J. v. Rijsbergen (Houten, U.) en de heer C- J. Gaakeer (Lei den); doctoraal klassieke taal- 1 etter kun de de heren J. van Gronin gen (Leiden), E. Sanders (Den Haag) en C. W. van Seventer (Leiden), kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen de heren C. M. P. di Jonge (Leiden), Van Ellemeet (Lei den), G. Gietelink (Lisse), T, M. Ruiten (Leiden) en J. H. Lupker (Leiden); doctoraal wiskunde di heer J. M. Beumer (Den Haag)doc toraal natuurkunde de heer J. Kol derman (Leiden); doctoraal schei kunde de heer J. A. v. d. Krogt (Lei den) en mej. A. de Graag (Leiden); doctoraal biologie de heer R. Henge- veld (Leiden) en mevr. C. A. K. de Kruyf-Overduin (Oegstgeest). Bezorgdheid alle Duitse kranten zijn naam vol uit gepubliceerd. Indien hij nu in handen van de communisten zou val len krijgt hij levenslang In de Westberlijnse woning van deze student hebben dte autoriteiten op zijn aanwijzingen inmiddels een hoeveelheid dynamiet gevonden. Er is ook in West-Berlijn dientengevol- en bevel tot in hechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. De Duitse advocaat deelde de rechtbank gister middag mee dat zijn cliënt na zijn terugkeer in Berlijn eerst naar de universiteit zal mogen gaan, om zijn inschrijving als student te verlengen. Anders zou hij automatisch van ver dere studie zijn uitgesloten en zou zijn toekomst zijn geruïneerd. De inbraak in het Legermuseum pleegden zij nadat zij zich in vele plaatsen In België en Nederland uit gebreid op de hoogte hadden gesteld de mogelijkheden om aan wa pens te komen. In België gekeken zij legermusea in Bastogne. Namen, Luik en Antwerpen. Alleen het Leid- legermuseum bleek 's nachts niet te worden bewaakt. En daar was het dat zij in de nacht van 19 op 20 maart hun slag sloegen. De wapenroof wekte bij de Neder landse autoriteiten grote bezorgd heid mede in verband met het feit dat eerder al verscheidene wapen diefstallen hadden plaatsgevonden uit kazernes. Men vreesde dat er een bende aan het werk was die zich wapens poogde te verschaffen voor een grootscheeps misdaadoffensief. Risico Eén van de studenten verklaarde ;n jaar geleden uit Oost-Berlijn te zijn gevlucht. Hij is thans student de medicijnen aan de Vrije Uni versiteit in West-Berlijn. Hij stu deert op een beurs, legde tot nog toe alle tussenexamens met goed gevolg af. maar hij is gegrepen door de idee dat hij zijn voormalige studie genoten uit Oost-Berlijn moet hel pen te ontsnappen. Daarvoor meen de hij wapens nodig te hebben. „Hebt U zich gerealiseerd dat U met deze inbraak een ernstig mis drijf beging en dat het ernstige ge volgen voor U zou hebben als u be trapt werd?" vroeg de president. „Ja", antwoordde de student, „maar in zulke dingen met men 't een tegen 't ander afwegen. Dat heb ik gedaan. Ik ben tot de con clusie gekomen, dat ik mijn vrien den achter de muur moet helpen om de kans te geven naar het vrije westen te ontsnappen. En daar heb ik dit risico voor over". De andere jongeman, eveneens 26 jaar, is technisch student aan de zelfde universiteit, Westberlijner van geboorte en van kapitaalkrachtige familie. Het was in zijn auto dat het duo de wapenspeurtocht in België en Nederland heeft ondernomen, nadat de medische student per vliegtuig uit Berlijn naar Hannover gevlogen was. Deze kon niet per auto uit Berlijn, aangezien hij, de vluchteling, dan door Oostduits gebied zou komen. Onderzeeboot De advocaat van de technisch stu dent heeft zijn cliënt gisteren ge waarschuwd, dat hij na zijn invrij heidstelling door de Nederlandse jus titie eveneens terug moet vliegen. Als hij zijn in beslag genomen auto terug iu krijgen moet iemand anders die aar naar Berlijn rijden. Want Inmiddels is uitgekomen dat de technisch student dezelfde student die vorig jaar eigenhandig en ui eigen middelen een kleine onderzee boot gebouwd heeft om er Oost- duitse vluchtelingen mee naar hel westen te doen ontsnappen. Tot ni toe was de naam van de onderne mende student geheim gebleven, maar sinds zyn arrestatie in verband met de Lefdse wapendiefstal hebben Vergoeding Dat zou ook het geval zijn indien de Haagse rechtbank hem meer dan de geëiste drie maanden gevangenis straf met aftrek oplegt. Hetzelf de geldt voor de vluchteling. Van daar dat de Nederlandse raadslieden van het duo, mej. mr. I. Boon en mr. E. Ch. Kuhn, de rechtbank met klem vroegen de beide jonge Berlfj- zo spoedig mogelijk weer op vrije voeten te stellen. De ouders de technisch student zullen alle schade aan het Leids Legermuseum vergoeden. Judo-examens De Stichting Vorming Werkende Jeugd hield judo-examens in sport school van Houdt te Leiderdorp .Het vormingswerk richt zich op de wer kende jeugd van 14-18 jaar, die een maal per week èèn halve dag op de vrijwillige basis, door de bedrijven in de gelegenheid worden gesteld de cursussen te bezoeken. In het vormingswerk naast handenarbeid vorming, een onderdeel gramma. In het kader van de sportbeoefe ning is o.a. de judosport beoefend Het examen werd door de heren A. de Vries. H. Somers en Th van Houdt afgenomen volgens de regels van de FNIJB. Nadat de uitslag be kend was, werden de gele banden uitgereikt. De daarbij behorende di ploma's werden door de voorzitter van de Stichting de heer A. Versnel overhandigd aan de geslaagde deel de sport, algemene n het pro- >r dit gele band examen (5e kyu) waren: A. Pracht (v.d. Voet Leiden)J. den Dekker (Varossieau Alphen); D. v.d. Tuin (IBB Leiden); F. Ouwerkerk (Dem- menie Leiden); D. Postma (Royal Mac Bee Leiden); G. Mierenest (de Sleutels Leiden)Johan Arendsen (Andrelon Bodegraven) en K. van Heusden (Ned. Electrolash Mij. Lei den) Eerste paal studentenflat Aan de Klikspaanweg te Leiden is hedenochtend de eerste paal ge slagen voor een nieuwe studenten flat, die in opdracht van de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting door de N. V. Nederlandse Bouw- Mij. De nieuwbouw vormt een uit breiding van een reeds bestaand complex studentenflats aan de Klik spaanweg. De flat (naar ontwerp van Architectenbureau Postel te Bilthoven) wordt vier verdiepingen hoog en zal aan 178 studenten huis vesting bieden. Men verwacht het werk over anderhalf jaar te hebben voltooid. 1 Vliet uit Leiden is ge- diecklerares in Amsterdam- Dr. A.de Waaro hield openbare les als lector Dr. A. de Waard aanvaardde gis teren zijn ambt van gewoon Leids lector in de enzymologie aan de Leid- Universiteit met het geven van 1 openbare les in het groot audi torium getiteld „In het kielzog van de Beagle". Dr. De Waard voerde zyn gehoor terug naar de 17de sep tember 1835, een historische dag in de geschiedenis van de biologie. Op die dag namelijk zette Charles Dar win voet op de Galapagos eilanden; zijn kort bezoek aan deze merkwaar dige archipel was van beslissende invloed op de geboorte van Darw evolutietheorie door natuurlijke jaar geleden nog nooit op de plan- ken hadden gestaan, j Uitstekende nummers waren on- der meer het „promotiebeleid", de brief van een moeder aan haar zoon die deelneemt aan de jaarlijkse Ro me-reis, de „vala ouwers" een wer kelijk meesterlijke creatie ,de „te- levisage", Marianne's Odyssee, de Divina Scandalia en de „status-kin- deren". Met het noemen van deze Het Leidse Gymnasium krijgt ditnummers wil niet gezegd worden dat jaar enkele stevige klappen te verdu- de rest onder de maat bleef: geens- want alle nummers waren Wèl-gebruikt bijltje er l'ij neergelegd Twee ervan vielen gisteren op dag: enkele uren nadat de ge meenteraad akkoord was gegaan met de benoeming van de rectrix tot ge meentelijk adviseur, zongen gister avond twaalf ouders op het toneel in de aula de „finale flnala" van het oudercabaret. Natuurlijk zijn deze twee klappen niet goed met elkaar te vergelijken, maar hun combinatie is toch symptomatisch voor de sfeer het gymnasium, waar wel en van leerlingen, ouders en leer krachten geen aparte grootheden En ook mede dank zij die sfeer is dit oudercabaret geworden, wat het is of wat het was, moe ten wij helaas schrijven. Want na slechts driejarig bestaan legt de groep er het bijltje bij neer. Een bijltje waarmee met enthousiasme „gehakt" is, ook gisteravond weer. Het gaat met een cabaret van ouders van leerlingen als met een studenten-cabaret: de groep kan niet lang bij elkaar blijven, want de „sta tus" waarop het lidmaatschap berust is slechts van korte duur. Het aan vullen van een dergelijke groep met „jong" talent blijkt altijd weer bij zonder moeilijk te zijn. Wanneer de groep is ontstaan, wil zij het karak ter handhaven en weert zij veelal on bewust „nieuwlichters" af. Maar dat betekent een kortstondig leven, want er zijn afvallers. Vorig jaar was de ouder-groep al uitgedund, dit jaar zullen weer leerlingen het gym nasium verlaten en het daardoor voor hun ouders onmogelijk maken, aan het cabaret te blijven deelne men. Derhalve: het was niet alleen de presentatie van het derde pro gramma van het oudercabaret gister avond maar ook het laatste. Jammer, erg jammer Op eigen kracht Met een joyeus enthousiasme zet te het dozijn op het toneel de dank bare zaal vol ouders twee dozijn schetsjes, liedjes en andere evene menten voor die betrekking hadden op het leven in en om het gymna sium. De zelf verzorgde teksten wa- merendeels bijzonder goed. en rijkelijk gelardeerd met luchtigee, scherts, rake kritiek, weemoedi ge herinnering aan de eigen school tijd en zelfbespiegeling. Bij de voor bereiding van het eerste programma van de groep werd nog dankbaar ge luisterd naar deskundige regie-advie zen. Ditmaal werd het programma geheel op eigen kracht samengesteld en gebracht. Een blijk van snel gegroeid zelfvertrouwen, dat gister avond volkomen gerechtvaardigd bleek. Er werd met verve geacteerd en gezongen, en de hele avond verliep zo glad als van een beroepscabaret verwacht mag worden. Namen van acteurs plegen niet genoemd te worden bij deze voor stellingen. Het zijn ouders die ouderB en leerkrachten vermaken en een spiegel voorzetten. Wij zullen ons daarom ook onthouden van namen van hen, die dit geheel „droegen" op een manier, die men niet verwacht zou hebben van amateurs die drie voort-reffe- Beter dan vorige jaren? Och. dat is niet te zeggen. Anders, en daar om onvergelijkbaar. De acteer-tech- niek blijkt echter in de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd te zijn. Nogmaals, het is uitermate jam mer, dat deze cabaretgroep die zich getuige een optreden-op-uitno diging in Breda ook faam buiten de Sleutelstad verwierf gisteravond met de „finale finale" voor het licht kwam. Maar ja, zo gaat het op school: de goeden zijn er snel weer verdwenen. - lectie. De verkenning van die eilan dengroep werd 130 jaar later op nieuw beleefd door de auteur. In zijn openbare les zette dr. De Waard uiteen hoe de wetenschappelijke ach tergrond van het natuurlijke selectie proces in Darwins dagen ontbrak en hoe de sluier daarover in de laatste decenniën is opgelicht door ontwik- ADVERTENTIF Op 11 mei in AlpHen aan den Rijn gebouw Nabij Voorverkoop: Tolstraat 36. Alphen aan den Rijn, tel. 4417. kelingen in de erfelijkheidsleer en de moleculaire biologie. Aan de hand van voorbeelden uit de eiwit-bioche- mie toonde hij aan, op welke wijze de in de genen verankerde instruc tie voor de synthese van specifieke eiwitten zich heeft ontwikkeld. Het allereerste leven is door een geleide lijke evolutie uit dode materie te voorschijn gekomen. De details van dit raadsel zullen wellicht nooit wor den opgehelderd, maar wel zijn er aannemelijke veronderstellingen over gemaakt. Tot op heden heeft de mens de evolutie wel ondergaan, maar er geen belangrijke actieve rol in ge speeld. Door de nieuw verworven kennis van het erfelijk materiaal is het de mens mogelijk geworden be wust te gaan ingrijpen in de richting die de evolutie zal volgen. ADVERTENTIE lekkerrrr koud Veel vriendelijke woorden, goede wensen en grote geschen ken vielen gisteren ten deel aan de heren H. Treur en H. J. N. van Oosten, die maandag allebei 50 jaar in dienst waren bij het Organisch Chemisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. De heer Treur was 13 jaar en de heer Van Oosten 12 laar oud toen zij op 1 mei 1917 hun loopbaan begonnen als laboratorium- bediende. Beide laboranten bekleden nu de functie van laborant A. Tal van belangstellenden waren er gisteren getuige van, dat de heren werden gehuldigd in de bibliotheek van het nieuwe Chemiecomplex, die voor deze gelegenheid was herschapen in een ontvangstzaal. I mensen als U hebben bijgedragen tot de enorme groei van de chemische wetenschap na de oorlog." Prof. dr. E. Havinga memoreerde de grote bereidheid, die beide labo ranten altijd hebben getoond om te helpen waar dat maar mogelijk was. Hij sprak van de activiteit van de heer Van Oosten bij de prekandida- tenpractica en van de heer Treur btf het eiwitonderzoek. Vervolgens werd het woord gevoerd door iemand, wiens aanwezigheid de beide jubilarissen kennelijk verraste. Het was de heer G. van Ormond, ad viseur van de rijksverdedigingsorga nisatie, die in 1939 met een paar van zijn officieren grote opschudding had veroorzaakt in het laboratorium. „Al het extra werk dat ons bezoek toen met zich meebracht hebt U vlot verricht en het ons mogelijk gemaakt onze opdracht uit te voeren", aldus de heer Van Ormond. ,.U hebt zelfs meegeholpen toen het laboratorium in staat van verdediging moest worden gebracht en er schuilkelders kwamen en zandzakken werden opgeworpen". Hierna spraken vervolgens de heer Dr. L. Schutte, voorzitter van het j hulidigingscomité kondigde om half j elf de eerste spreker aande heer i W. F. Neuteboom. personeelschef van j het Univerisiteitsbureau. De heer Neuteboom zei dat er veel aanpas- singvermogen voorn odig is om de j ontwikkelingen bij te houden, die zich in dg voorbije periodei n de chemi- I sche wetenschap hebben voorgedaan, i „U hebt kans gezien om dit te doen I en daarbij Uw eigen kennis over te I dragen op de jongeren". Beide jubilarissen kregen een g£- schenk onder couvert. „U bent samen nu honderd jaar in I dienst van d eoverheid", zei vervol- j gens prof. dr. E. C. Kooyman, de di- 1 recteur van het oude organisch che- misch laboratorium, die sprak na- I mens de leden van de wetenschappe- j lijke staf en namens de vele genera- I ties studenten, die zij gedurende een r halve eeuw hebben gediend. „Vooral W. Duk namens het Hoger Onder- ,jH\j is zó", zegt de heer H. Treur links met zijn echtgenote)die van de heer P. c. Mik (tweede van rechts) een wandklok kreeg In het midden de heer H. J. N. van Oosten met zijn echtgenote, die evenals de heer Treur 50 jaar dienst is bij het Organisch Chemisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. (Foto L.D./Holvast) wijspersoneel. merj. G. L. Schanstra namens de leden van de Technisch Administratieve Staf en de heer P. C. de Mik, die volgend jaar zelf 50 jaar laborant zal zijn en die namens de collega's de heer Van Oosten een schemerlamp en de heer Treur een hangklok aanbood. De geschenken vielen f >rm ln de smaak, getuige de reactie van de heer Treur: „Hij is zó", die hierbij het be kende gebaar met de duim omhoog maakte. Als laatste noemde dr. S. J. Roor- da, directeur van het nieuwe che miecomplex de vele verdiensten van de jubilarissen. „U hebt er altüd voor gezorgd dat de proeven, die ik moest doen, zou den slagen", zei hij tegen de' heer Treur, „at kon ook niet anders, want U deed het reagens al van te voren in een buisjes." Namens het gezamenlijk personeel bood hij beide heren een gashaard Tot slot spraken beide jubilarissen een woord van dank. waarna de aan wezigen. onder wie dr. E. H. Reerink, president curator, de heren tijdens een receptie persoonlijk de hand kwamen drukken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3