Utrechtse Griek voor dictatuur van leger Griekenland wil terug naar de democratie De vakman adviseert a falen van politici; periode van rust nodig Tokio-taxi met TY in Leiden Primeur van Datsun; de Sunny Unieke vrijetijds-show bij Auto Supermarkt N.V. Arrestant in knie geschoten RIJDAG 5 MEI 1967 PAGINA 27 ADVERTENTIE la l/r Want de echte Alabastine zet iets uit en klemt zich daardoor muurvast in naden, scheuren, barsten enz.Werkt mooi strak af. Brokkelt niet weg. laat niet los. Echte Alabastine is alleen verkrijgbaar in het bekende oranje-groene pak. De naam staat er groot op ,Van twee kwaden liet minste kwaad gekozen," zegt „vorst referendaris" Chiotakis (Van onze Utrechtse correspondent) nf De Griek Charilos Jean Chiotakis is zojuist teruggekeerd uit pgk ithene. In de Nederlandse pers kreeg hij vorig jaar de aandacht ^ben de patriarch van de Grieks-orthodoxe kerk hem had be- ^aoemd tot „vorst referendaris", een eeuwenoude kerkelijke on- Herscheiding waarop op het ogenblik slechts een vijftal Grieken Hich kan beroepen. Hij wenst in de politiek geen partij te kie- .en, maar de gezaghebbende bronnen die hij (vertrouwelijk) ramhaalt, garanderen dat hij in ieder geval politiek goed ge- nformeerd is. In zijn exclusieve Utrechtse bontwinkel zegt Chiotakis: Met Papandreoe I zon Griekenland ;'n Nasser hebben „Van twee kwaden heeft het min- kwaad Griekenland getroffen. Er i in leder geval een dictatuur zijn van Papandreoe of van [anellopoelos of van uiterst links, ils ik moet kiezen tussen een partij - ictatuur en een dictatuur van het iger, dan kies ik voor die laatste, (et leger is nationaal, vertegenwoor- gt Griekenland en niet het belang in een partij. Niets is mooier dan wnocratie, maar Griekenland bleek lar eenvoudig niet rijp voor te zijn. heb de gebeurtenissen van vorige eek toegejuicht. En heel veel ont- ikkelde Grieken zijn blij. Zij hopen r eindelijk een periode van rust nbreekt. Iedereen was de gang moe". Op een bloedbad De Utrechtse Griek lichtte zijn als volgt toe: „Dit jaar heb tot in februari kerstpost uit Grie- enland ontvangen. Het is een voor- jpeld van de chaos die in het land heerste. Er waren stakingen aan de sspende band. Iedereen bemoeide met beleidszaken. Zelfs de ïhtspraak werd niet meer ver- vd. Was de manier waarop in Aspida-proces is bekritiseerd schandaal? Er heerste in Grie- ïland een noodtoestand. We waren ïllicht op weg naar een bloedbad, ïrklezingen zouden geen oplossing pbben gebracht. Het leger heeft dat jezien. Het is niet de bedoeling ge- op een bepaald moment de d/j.acht te grijpen. Er bestaan nu een- ^iaal militaire plannen, die onder ïpaalde omstandigheden ten uitvoer orden gebracht. En een groep mili- fiire leiders heeft gevonden dat het foment was aangebroken om de placht over te nemen". FTisdadige oppositie Chiotakis vergelijkt de toestand iet de chaos die na de in 1948 ein- Igende burgeroorlog bestond: „Pas onder premier Karamanlis, ie acht jaar heeft geregeerd, heeft riekenland na de chaos, die de urgeroorlog achterliet, rust gekre- ïn. Karamalis, een politicus van de (ADVERTENTIE) Exclusieve auto-aanbieding: MORRIS MINOR TOURER de Luxe, kleur Almond green, slechts nog maar 8000 km ge lopen en bouwjaar 1967. Nieuwprijs f 6500, nu voor f 5750,- MG - B CABRIOLET Green met black top, voorzien van een Blaupunkt radio, luchthoorns en Jodium lampen, slechts 45.000 km, bouwjaar 1964. Nieuwprijs f15.000,—. nu voor f8100,- LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. v. Oldenbarneveldtstraat 37, Leiden. Tel.: (01710) 54909 en 51683. rechtse ERE-partij, heeft veel goed werk gedaan. Op het laatst leek het echter soms wel alsof hij Grieken land zelf was. Onder leiding van George Papandreoe, een van de grootste redenaars die Griekenland ooit heeft gehad, hebben oppositie partijtjes zich in de Unie van het centrum tegen Karamanlis' regime gekant. Papandreoes gedrag als op positieleider was eenvoudig misdadig, maar ik heb hem bij verkiezingen ook gesteund, omdat ik dacht dat het goed zou zijn als eens een nieuwe man naar voren kwam. Papandreoe was een oud man, van wie mocht worden verwacht dat hij geschiedenis zou willen maken. Maar de praktijk leerde dat Papandreoe zoveel belof ten had gedaan en zich zo volledig negatief had opgesteld tegenover het werk van zijn voorganger, dat hij niets kon doen". Groep leiders, niet één Papandreoe is opgevolgd door zijn partijgenoot Stefanopoelos, die later plaatsmaakte voor Kanellopoelos. Het „Aspida-proces" ging de Griek se politiek beheersen. Op de vraag of, als de Aspida-zaak een succes zou zijn geworden, niet al in een eer der stadium het leger de macht zou hebben gegrepen, antwoordde Chio takis: „Dan zou er in Griekenland ver moedelijk een „Nasser" aan de macht zijn gekomen. Aspida was een organisatie van militairen, maar aan het hoofd stond vrijwel zeker Papan dreoes zoon Andreas. Nu heeft een groep militairen de macht genomen. Hoe die macht op een bepaald mo ment weer zal kunnen worden afge staan, weet nog niemand. Maar er is geen Nasser of een Castro naar voren gekomen. Er is een groep lei ders en ik hoop maar dat zij een „goede dictatuur" zullen vormen. Er is opgetreden tegen de communisten, maar vijand-nummer-één van het le ger is nu eenmaal het communisme. Dat geldt zeker voor het Griekse, dat tegen de communisten heeft gevoch ten. Er zijn meer politieke arresta ties verricht. Mijn krant verschijnt niet meer, maar ik heb er ook geen behoefte aan. omdat ik de berich ten toch niet meer zou kunnen ver trouwen. Dat zijn allemaal gevolgen van de dictatuur en ik ben daar te gen. Maar wat Griekenland nodig heeft, is rust. Laten we hopen dat het leger een Griekse politiek voert". Waarom geen sterke man naar Athene gehaald? De naam van Ka ramanlis. die nu in Parijs woont, is nogal eens genoemd. Chiotakis zei van hem: „Karamanlis is ook een partijpo liticus. Toen in Frankrijk inderdaad de wanorde groot was en het leger de macht dreigde te grijpen, heeft het patriottisme van het volk de bo ventoon gevoerd en is De Gaulle aan de macht gekomen. In Griekenland overheerst een fanatieke partijpoli tiek. Toen het nieuws over de coup bekend werd, wist bijvoorbeeld ieder een wie er achter stond. Voor alle volgelingen van Papandreoe is de ko ning de aanstichter en hij zal dat al- Textielfabriek in Reusel sluit (Van onze Bossche correspondent» In verband met het ontbreken van afzetmogelijkheden voor heren, en jongenskleding heeft Refaco in het Brabantse Reusel al haar personeel met ingang van morgen ontslagen. De 42 vrouwen en 21 mannen komen vandaag voor het laatst naar de fabriek. tijd blijven. Ik vind het verstandig van de militairen dat zij de koning erbuiten hebben gelaten. Hij stond voor een enorm probleem, omdat verkiezingen geen oplossing zouden brengen, tenzij natuurlijk George Papandreoe een meerderheid in het parlement zou hebben gehaald. Maar God zij in zo'n geval met Grieken land, met het leger en met Koning Constantijn Zelfs als de commu nisten bij verkiezingen een meerder heid verwierven, zou ik dat echter erkennen. Er moet geregeerd wor den. Uitzicht daarop ontbrak. Veel vooraanstaande Grieken hopen en geloven echter dat het nu beter zal gaan". ADVERTENTIE Er is van alles te zien en te beleven op deze vrije tijds-show die gisteren al vele Leidenaren wijzer maakte over alles wat met auto's, caravans tenten, boten en au to-accessoires te maken heeft. Een goed idee, zo met de vakanties in het vooruit zicht. Komt U ook eens kijken. U kunt op Uw gemak de interessantste dingen bewondereneen taxi uit Tokio met miniatuur TV op de passagiersplaats, de splinter nieuwe Datsun Sunny, een primeur voor Leiden na het succes op de RAI en nog vele andere dingen. Vandaag, zaterdag en zondag is de show nog open van 10 tot 20 uur. Hij wordt gehouden in en om de gebouwen van AUTOSUPERMARKT N.V. en AUTO- RAMA, aan de Haarlemmerweg 41 in Leiden. <300 me ter voorbij Elam). Graag tot ziens. Pas ingeente brandweerlieden') latie-ziekenhuis vernielthet ge- levend koepok-virus in het ge~ uit Birmingharn, Engeland, kijken bouw was in brand gestoken om- bouw aanwezig was. Het gevaar toe hoe het vuur een verlaten iso- dat men bevreesd was dat er nog voor besmetting is op deze wijze I radicaal gekeerd. Penclub telegrafeert Koning Constantijn De internationale schrijversorgani satie PEN* heeft in een telegram aan Koning Constantijn van Griekenland aangedrongen om clementie te be trachten ten opzichte van de in de gevangenis blijvende schrijvers Ris- tos, Vasilias, Glesos en anderen. De PEN-club, die vrijheid voor al le schrijvers voorstaat om zich te kunnen uiten wat ook hun politieke overtuigingen zijn, vraagt de koning zijn instemming te betonen met dit „fundamentele recht van alle crea tieve kunstenaars". Dit telegram was ondertekend door: Rosamund Leh- mann (voorzitter), avid Carver, Stone Jameson, Arthur Miller en Victor E. van Vriesland. De PEN vertegenwoordigt, 8000 schrijvers in de gehele wereld. Stijgend resultaat bij Kon./Shell Het nettoresultaat van de maat schappijen der Koninklijke/Shell groep over het eerste kwar taal van 1967 bedroeg pond sterling 61,6 miljoen, hetgeen een stijging van pond sterling 3.3 miljoen, of 5,7 0/0 betekent ten opzichte van he eerste kwartaal van 1966. In Noord-Amerika bleven de prij zen voor olieprodukten in het alge meen vast. In Europa was de afzet van huisbrandolie, lager als gevolg van het betrekkelijk zachte weer in het eerste kwartaal. De verkochte hoeveelheden autobenzine waren daarentegen belangrijk hoger dan een jaar geleden; in sommige be langrijke Europese afzetgebieden wa ren de prijzen echter lage.r Canada koopt een Rembrandt Het Nationale Sehilderijen- museum in Ottawa (Canada) heeft het doek van Rembrandt „De cijns" voor 364.000 dollar (ongeveer) f 1.390.000) aange kocht met bemiddeling van een Londens museum. Verklaring van Griekse vice-premier: Maar geen communisten en anarchisten In een gesprek met het Franse persbureau AFP heeft de Griekse vice-premier en minister van Lands verdediging, generaal Spantidakio, gezegd dat het de bedoeling van de regering is de toestand in het land overzichtelijk te maken en vervol gens naar de democratie terug te keren. Zij is niet van plan een fas cistisch bewind in te stellen, maar ;en wezenlijke democratie schep pen die geen anarchie is. Door overreding en niet met ge weld wil de regering het land ont doen van anarchisten en communis ten, aldus de generaal. Hij hoopt dat vergangstoestand niet al te lang zal duren. Nieuwe grondwet De Griekse minister van Binnen landse Zaken, generaal Stilianos Pa- takos, verklaarde dat het nieuwe be- l een grondwet zal opstellen, aan een volksstemming zal wor den getoetst. j zei voorts, dat de naar zijn zeggen 5.000 tijdens de staatsgreep gearresteerde personen, door speci ale commissies beoordeeld zullen worden op hun mate van schuld, waarna hijzelf zal bepalen of zij zul len worden vrijgelaten of voor een tribunaal moeten verschijnen. De politieke gevangenen zullen bin- ?n korte tijd worden vrijgelaten, als zij tenminste geen gevaar voor de openbare orde den omdat zij communistische nel gingen zouden hebben. De eigen dommen van deze organisaties zijn an de staat vervallen. Vijf linkse burgemeesters in ste den rond Athene o.a. de havenstad Piraeus, zijn afgezet. Oo kde algeme- directeur van de havendienst van Piraeus is heengezonden. Gevangenen niet in gevaar Griekenland heeft de secretaris-gé'"4- raai van de Ver. Naties, Oe Thant, verzekerd dat het leven van Manolis Glezos. noch dat van andere poli tieke gevangenen in Griekenland „in gevaar is of in gevaar is geweest". De verzekering is gegeven, dat voor de politieke gevangenen „de rechts procedures van de democratische landen" zullen worden toegepast. Een vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis heeft van premier Kolllas toestemming gekre gen de Griekse politieke gedetineer den te bezoeken. De Griekse militaire regering heeft voetbal- en atletiekwedstrijden als mede wedrennen tot nader order ver boden. De stafchef van het Griekse leger heeft 260 vakbonden, sportverenigin gen en culturele organisaties verbo- ADVERTENTIE Op de oostelijke iverf van de1 N.D.S.M. in Amsterdam is uioens- dag de zware poot van een in op bouw zijnde portaalkraan omge waaid. nadat een van de tuikabels ivas doorgeschoten. Wonder boven ivonder gebeurden er geen per soonlijke ongelukken. Het ge vaarte kwam terecht op een bat terij gasflessen, waarvan er en kele ontploften. Er ontstond I brand en ernstig gevaar voor de 1 omliggende gebouwen. Maar de brandweer was het vuur snel meester. De schade is aanzienlijk, 7naar toch niet zo groot als aan- vankelijk werd gedacht. De af bouw va7i de kraa7i zal volgens de directie van de N.D.S.M. door het ongeval namoelijks vertraging 07i dervi7iden. E7i de boiuo va7i i7iam- 77ioettankers voor de Shell waarvoor de kraan onontbeerlijk is zal gewoon kumien begin nen. Publikaties Het Atheense blad Athinaiki (cen trum links) heeft zich failliet ver klaard en zijn bedrijf gestaakt. Het is het zesde blad dat sluit sinds de staatsgreep van 21 april. De verkoop de kranten die in Athene nog verschijnen drie ochtend- en vijf avondbladen is sterk gedaald. Er worden nog meer sluitingen ver wacht. Alle buitenlandse publikaties mo gen het land weer binnenkomen, voor het eerst sedert de militaire machts greep van 21 april; er mag echter niets „kwetsends voor Griekenland" In de krantestallatjes aanwezig zijn. De verkopers zullen verantwoorde lijk worden gesteld. (Van onze Eindhovense correspondent) Een 37-jarige Eindhovenaar, die na een achtervolging, verdacht van dief stal. was gearresteerd, werd in de nacht van woensdag op donderdag door een andere agent btf een po ging tot ontvluchting neergeschoten. Om tien over één die nacht werd de politie gealarmeerd voor onraad op het terrein van de C.H.V. Twee hoofdagenten begaven zich met een wagen naar het terrein, waar zij in een greppel twee mannen ontdekten, die twaalf rollen prikkeldraad over de afrastering hadden gegooid met de bedoeling deze te stelen. Er lagen nog 15 rollen voor transport gereed. Toen de mannen vluchtten werden zij door de politieagenten aangeroe pen. Er volgde een waarschuwings schot. Eén van de mannen klom over het hek, de andere verdween op het terrein. De hoofdagenten gingen uit elkaar. De hoofdagent, die één van de mannen over het hek zag klim men, riep deze weer aan en loste nogmaals een waarsohuwingssohot. Hierop kon hij de man aanhouden. Op weg naar de geparkeerde politie auto trachtte de man te ontvluchten. Onder de kreet: „Ik steek je kapot" bokste hij de politieman tegen de grond Toen de tweede hoofdagent, die juist van een vergeefse speur tocht over het terrein terugkeerde, de uitroep hoorde en zijn collega over de grond zag rollen, schoot hü de vluchteling vlak boven de knie in zijn been. De man moest naar het Binnenziekenhuis in Eindhoven wor den vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 33