Nijenrode viert lustrum met het spel „The devils" Arrabals „Architect en de keizer van Assyrie" Overweldigende belangstelling voor werk van Andrew Wyeth Het wereldbestel op losse schroeven Shell tounng pakket,19 kunst KUNSTBRIEF UIT AMERIKA Ondanks veel kritiek Middeleeuwsmet moderne problemen De kinderboekenweek '67 VRIJDAG 5 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD P.arijs heeft een nieuwe ster aan het dramaturgisch firma ment ontdekt. Hij heet Fernando Arrahal is 34 jaar oud, zijn vader was en Spaanse officier die in 1936, in de eerste dagen van de burgeroorlogplotseling van de aardbodem verdween of tenminste uit de gezichtskring van de 2-jarige zoon. Uit diens gezichtskring maar niet uit de geest en evenmin uit het hart. De Keizer en de architect in een van Arrabals sketches. De vraag waar die vader is geble ven heeft Arrabal tot op de dag van vandaag beklemd en achtervolgd om zo een van de (vele) obsessies te worden, die hij nu door middel van zijn eenakters en grotere stuken poogt te domineren of „af te schrij ven". Zelden heeft men een theater kunst aanschouwd en belééfd, waar in de intiemste sentimenten en voor al ressentimenten uit het bewustzijn en bovenal het onderbewuste van een auteur, zó direct op de personages van handeling is ternauwernood sprake werden geprojecteerd. De trouwe bezoekers van de kleine vestzak- en andere avant-garde schouwburgjes wisten al sedert enige tijd dat zij onder de „absurdisten" ofschoon hijzelf liever van 'n „pa nisch theater" spreekt terdege met Arrabal hadden te rekenen. Maar nu producer Lars Schmidt, alias Ingrid Bergmanns echtgenoot, een levensgroot podium en vooral nog wel in de persoon van Raymond Gérome een der grootste acteurs van Parijs te zijner beschikking heeft gesteld, is deze Spaanse emigrant of ficieel gepromoveerd tot de topklasse van de Roemeen Ionesco, de Ier Bec kett en de Fransman Genet die het moderne toneel in Frankrijk thans nog stee'1 beheerst. Diepgravende sketches Het stuk speelt op een onbewoond eiland en mogelijk na de atomaire zondvloed hoewel ieder situerend detail achterwege blijft en de ar chitect en de keizer van Assyrië die met zijn zwarte ringbaard, zijn para plu en zijn omvangrijk valies ver schillende attributen met Haile Se lassie gemeen heeft, wekken natuur lijk onmiddellijk associaties op met Robinson Crusoë en zy'n compagnon Vrijdag (en ook wel met Don Qui- chotte en Sancho Pancha die dan ook authentieke Spanjaarden wa ren). De beide eilandbewoners hebben alleen maar elkaar om zich mentaal en psychisch in stand te houden, en die operatie die tenslotte mislukt voltrekt zich door één voortduren de maskerade of charade waarbij ze zichzelf op een der momenten uit het verleden, of van de toekomst, of ook wel een ander uitbeelden. De avond wordt zo dus gevuld met een lange serie sketches waarbij de beide makkers of tegenstanders? afwisselend een heer en zijn slaaf, de rechter en de misdadiger, de moe der en haar zoon, de amant en zijn maitresse incarneren, sketches ech ter die zó diep graven in het in stinctleven van de schrijver, dat ze alle humor zwart kleuren en ze te zamen een aangrijpend psychodra ma vormen, dat zowat alle menselij ke verhoudingen en het ganse wereldbestel op losse schroeven lijkt te plaatsen. Er schuilt zeker een flink brok pro vocatie èn blasfemie in dit stuk zo als ook Genet dat vertoont, maar Ar rabals reacties op de menselijke ko medie waarvan hij sedert zijn vroeg ste jeugd zelf in Spanje en daarna tijdens de oorlog getuige is geweest, lijken uit de evenmin overgevoelige aard vórn die gebeurtenissen te ver klaren. Net als de kunst van zijn Spaanse voorzaat Valle-Inclan be helst dit stuk van Arrabal een barok mengsel van mystiek en persiflage, tragedie en klucht, realisme en sym bolisme, dat de uitwerking van een explosief heeft, zoals zovele grote kunstenaars onder hun tijdgenoten een schok zo geen revolutie ver wekten. Geen stuk voor delicate zielen, want Arrabal deinst terug voor geen en kele „enormiteit". Wanneer de keizer tenslotte het le ven moe is om zich voor eeuwig uit te strekken, blijkt die eeuwigheid niettemin maar van korte duur te zyn, aangezien de architect onmid dellijk aanvangt een der keizerlijke voeten af te zagen om die af te klui ven, waarna ook zijn overige stoffe lijke resten door hem opgepeuzeld zullen worden. Een zoveelste voor beeld van katholiek symbolisme, want, in navolging van de heilige hostie, wordt de architect nu zelf tot keizer getransformeerd. Voor de bei de acteurs stelt dit stuk waarin zij zo'n dik dozijn verschillende manne lijke en vrouwelijke rollen moeten spelen zonder één keer tijd te vin den zich te verkleden of te grimeren, wel exhorbitant hoge eisen waaraan de Belgische Fransman Raymond Gérome en Jean-Pierre Jorris met fonkelend meesterschap hebben vol daan. In ons land zal men dank zij al weer de onvermoeide Studio-groep met deze Arrabal, en met Ton Lutz in de rol van de keizer, begin volgend seizoen óók kennis kunnen maken, zodat de lezer nu al weet wat hem dan te wachten staat. ADVERTENTIE gratif een uniekewkartie-öo^er» on pen voordelig vakantie-artikel Opera-festival te Brussel De Nederlandse Operastudio heeft in Brussel in de zaal van de Bel gische studio achter de Muntschouw burg het Lente-operafestival geopend met een voorstelling van „Chambre séparée". Het festival, dat vorig jaar voor de eerste keer heeft plaats gehad te Eindhoven, heeft dit jaar Brussel als plaats van samenkomst. Het Lon don Opera Centre zal „Dinner en gagement" van Lennox brengen en de operastudio van de Koninklijke Muntschouwburg zal reprises geven ui „The fanasticks". Als een soort apotheose van het Lentefestival geven de beste zangers zangeressen van de drie groepen gezamenlijk dan van 1 tot en met 3 juni een opvoering van Mozart's „Bruiloft van Figaro". Prinses Margriet in Tilburg Prinses Margriet „beschermvrou we van het festival voor de werken de jeugd", dat thans in Tilburg wordt gehouden, heeft gisteravond met haar echtgenoot een bezoek aan het Fes tival gebracht en een voorstelling door het Ned. Dans Theater bijge woond. Bij haar aankomst bood een der deelneemsters de 17-jarige Nel lie van Lieshout, uit Helvoirt, de Prinses een tuil bloemen aan. Tijdens de pauze hebben 12 deelnemers aan het festival een gesprek gehad met de Prinses en haar man. Leden van het Dans Theater werden aan hen voorgesteld- Raphael Kubelik naar ziekenhuis De beroemde Tsjechische orkest leider Raphael Kubelik is in Mün- chen in een ziekenhuis opgenomen. Vlak voor een concert van het sym fonieorkest van de Beierse Om roep dat hij zou dirigeren, kreeg hij een hartaanval. Kubelik is 53 jaar. (Van Amerikaanse correspondent) Twintigste eeuwse schilderkunst heef£ in Amerika zeker niet over populariteit te klagen, maar tot voor kort overtrof museumbezoek voor tentoonstellingen van Rembrandt, Van Gogh of Manet toch nog altijd de belangstelling voor exposities van werk uit deze eeuw. In Philadelphia, Baltimore en New York heeft nu echter een overzichtstentoonstelling van het werk van de 49-jarige Ame rikaanse schilder Andrew Wyeth een uitzondering op deze regel bevestigd. wiens minutieus doorgewerkte doe ken indringende beelden van een simpel leven op het land brengen. Wyeth, de zoon van de in 1945 verongelukte bekende illustrator N. C. Wyeth, heeft zijn hele leven ook op het land door gebracht. Het gehucht Chadds Ford is zijn geboorteplaats en nog altfjd de wereld zijn thema's ontleent. In drommen kwam het publiek op zetten om de 223 schilderijen en te keningen te bewonderen. In Balti more, waar het plaatselijke museum in 1961 een record gevestigd had met 90.000 bezoekers voor een Van Gogh- tentoonstelling, kwamen nu meer dan 130.000 mensen kijken. In het Whitney Museum in New York stroomden van 14 februari af, toen de Wyeth-expositie geopend werd, rond 33.000 bezoekers per week binnen. Tijdens de weekeinden ston den de kunstminnaars in rijen van honderden meters lengte voor het Whitney Museum te wachten op toe lating. De tentoonstellingscatalogus k rai- son van f 15 is een „bestseller" in vele delen van Amerika. Minutieus figuratief Reden voor deze overweldigende be langstelling lijkt niet de onmisken bare kwaliteit van Andrew Wyeths werk alléén te zijn. Een grote rol speelt zeker dat Wyeth, die de helft van het jaar in het gehucht Chadds Ford in Pennsylvania woont en de andere helft in het plaatsje Sushing in Maine, een figuratieve schilder is, De peinzende kinderen, verstijfde landschappen, stille huizen en afge sloofde negers, die Wyeth op zijn doeken heeft vereeuwigd, stammen allemaal uit zijn wereld in Chadds Ford. Het hoofddoel van zijn schilder kunst lijkt te zijn om de kleine nuan ces en stemmingen uit deze wereld in verf vast te leggen. Hierbij gaat hij als een fotograaf te werk, niet alleen door zijn minutieus naturalis me, maar ook door zijn gefascineerd heid met standen, houdingen, mo mentopnamen. Kenmerkend voor Wyeth is het verhaal dat hij zo gepakt werd door de houding van een vriend, die door een raam een blik naar buiten wierp, dat hy deze vriend drie weken in die houding liet poseren om dat (Speciale berichtgeving) Ter gelegenheid van het vierde lustrum gaat het Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland (Noib) in Nijenrode „The devils" opvoeren van de in 1963 overleden Engelse auteur John Whiting. The devils" is gebaseerd op Aldous Huxley's roman „The devils of Loudun", een vrije behandeling van de gebeurtenissen die zich omstreks 1630 hebben afgespeeld in het Franse provin cieplaatsje Loudun. In het toneelstuk is de hoofdfiguur een jonge priester, Urbain Grandier, die door zjjn aantrekkelijkheid, popu lariteit en gebondenheid aan het aardse voorbestemd lijkt om het slachtoffer te worden van politieke en religieuze kuiperijen. Vooral wan neer de nonnen Ursulinen, met aan het hoofd de priores Johanna van de Engelen, „door de duivel bezeten" blijken te zijn en in haar hysterie Grandier de aanstichter van beze tenheid noemen. In een absurd maar levensecht proces wordt Grandier tot de brandstapel veroordeeld en met de executie van dit vonnis ein digt 't stuk. „The Devils" wordt door Nijenro- de-studenten in de open lucht opge voerd, op een in het park staand, door studenten zelf gebouwd toneel. De ontwerper van het toneel (even eens een Noib-student) stond voor het probleem 47 scènes waaruit het stuk bestaat, te projecteren op podum, zonder dat wisseling décor nodig zou zijn. Een 6telsel 10 podia op 7 verschilledne bleek noodzakelijk. Hij ontwierp een staalconstructie (ca 1250 m. buis materiaal, gewicht ca. 11 ton) om de houten podia te dragen. Daardoor kwam er een totaal bespeelbaar op pervlak van ca. 490 m2 beschikbaar. Op de podia worden 22 lokaties ge suggereerd, o.a. door het gebruik van een honderdtal schijnwerpers, gedeeltelijk verwerkt in het décor. Tijdens enkele scènes worden op een in het décor opgenomen scherm dia's geprojecteerd, waardoor deze scènes een maximum aan suggestieve kracht krijgen. De verstaanbaarheid vai acteurs wordt gewaarborgd door groot aantal microfoons, die. ver spreid over de 10 podia, worden in gebouwd. De regie is in handen van Bram van der Vlugt, acteur bfj „Studio' BRAM VAN DER VLUGT die de gelegenheid heeft gevonden in dit stuk met deze bezetting zijn artistieke opvattingen optimaal te realiseren. Donderdagavond 11 mei gaat de première. Priester wil „mens" zijn Wat trekt Bram van der Vlugt in dit duivelse stuk? Is de organisatie niet te omvangrijk voor èèn acteur? Welke actuele problemen ziet hij in het middeleeuwse drama? Hij zegt „Dit is een middeleeuws stuk, gesi tueerd in 1634. Alle personen zijn historisch. De feitelijke toestanden zijn middeleeuws, maar de proble- zijn modern! Twee dingen zijn in dit stuk belangrijk. De tragedie van een priester, die gewoon „mens" wil zijn. Een lefdesleven wil heb ben. Verdriet, liefde en hoop wil le- kennen, omdat hij anders het gevoel heeft zijn pastoraal werk niet te kunnen doen. Deze mens, en dat is die tragedie, wordt gewoon kapot gemaakt door bijzaken, hypocrisie, intriges en wat dies meer zij. Het tweede punt is het complex van wantoestanden in de katholieke kerk. Tegen het celibaat Er zullen ongetwijfeld mensen zijn, die zich in hun geloof aangetast voe len. En zuchtend: ,Er zullen altijd wel gekwetsten zijn, net als bij „Zo is het". Helemaal niet nodig. Over twee jaar vindt iedereen het hèèl gewoon dat alles eerlijk en „zeer kri tisch wordt bekeken". Kon dit to neelstuk van John Whitng met zijn duidelijke stellingname tegen het ce libaat, de kloostertucht, de individu ele vrijheidsbeknotting, twee jaar ge leden ook worden opgevoerd? Van der Vlugt beaamt dit nadrukkelijk. „Vergeet de invloed van het Conci lie niet", zegt hij. „Als je als non", gaat hij verder, „in de middeleeu wen het eten lekker vond, was dat een wellust. Dit en andere frustra ties waren nog te kort voor het Concilie orde van de dag in een klooster!". Dit ls geen moeilijk stuk voor ama teurs", zegt regisseur Van der Vlugt. „Als iedereen duidelijk de tekst zegt en exact speelt wat er gespeeld moet worden, wordt het een goed flitsend, fel, sec stuk theater!". stemmingsmoment vast te kunnen leggen. Echt Wyeth is verder dat hy van zyn schilderyen nog altyd pre cies weet waarom hy ze schilderde, hoe en waar hem wat trof. „Literair" De tentoonstellingscatalogus legt hiervan getuigenis af door allerlei wat men zou kunnen noemen „lite raire" byzonderheden bij de doeken te vermelden: informaties over de fi guren, gedachten en gevoelens van Wyeth over zijn onderwerpen, etc. Op dit punt concentreert zich overigens ook de kritiek op Wyeth, die vaak niet mals is. ook al blijkt hij het idool der kunstminnaars te zyn en is hy al sinds jaren de on betwist best betaalde schilder der V.S. De critici (Jay Jacobs bijv. in Art in America) zeggen namehjk dat Wyeths werk niet picturaal is, niet aan de kyker apelleert met kleur en iyn, maar eerder „literair" genoemd moet worden omdat het de kyker si tuaties, psychologische inhouden en stemming voorschotelt. Het zyn de argumenten, die in Nederland ook te gen schilders als Willink zyn inge bracht. Over het algemeen is deze kritiek door de tentoonstellingen in Phila delphia, Baltimore en New York ech ter een beetje verstomd. Heel wat cri tici ontdekten nameiyk tot hun eigen verbazing dat zy het werk van Wyeth eigenlyk héél mooi vonden. De doeken met peinzende kinde ren. de kreupele Christina Olson, de waardige negers en verlaten land schappen mogen literaire bybedoe- lingen hebben, Wyeth mag er aller lei dingen mee bedoelen, het neemt Weatherside 1965 niet weg dat in vele gevallen zyn werk onmiskenbaar plezier geeft door het talent waarmee kleur en lijn op het doek zyn gebracht. Vooral in een aantal aquarellen is Wyeths gevoel voor kleur meesle pend, al heeft men het idee dat Wyeth een tydgenoot moet zyn van de Amsterdamse en Haagse School. Massa's voor Da Viiici Tot slot nog iets héél anders. In de National Gallery in Washington hangt sinds een paar weken een klein schildery van ruim 37 by ruim 36 centimeter, dat zó veel publiek trekt dat men met koorden een pad heeft moeten afzetten om de massa's te bedwingen. Het is een portret van de Florentijnse Ginevra de Benei, ge schilderd rond 1480 door Leonar do da Vinei en tot februari van dit jaar bezit van de Prins van Lichten- stein. De National Gallery kocht het zoals indertyd gemeld op een zelfde paneel als de Mona Lisa ge schilderde portret in die maand aan voor een bedrag van rond 20 miljoen gulden. Het is een subliem schildery van een ziekeiyke jonge vrouw, met een licht spottende mysterieuze blik in haar ogen, tegen een achtergrond van jeneverstruiken. Het doek is de enige Leonardo da Vinci, die buiten Europa in bezit is en Washington, Amerika's hoofd stad, is zo trots als een pauw op zqn nieuwe bezit. Het bedrag, dat de Na tional Gallery ervoor betaalde, lykt een nieuw record te zyn! De Kinderboekenweek 1967 zal als thema voeren „Kinderen in andere landen". Dit thema is in de eerste plaats gekozen om ook door middel van de Kinderboekenweek mede te werken aan het verkrijgen van een grotere bekendheid bij de Neder landse kinderen over het leven van hun leeftijdsgenoten in an- dere landen. teruggekeerd van een reis naar de Ned. Antillen en Suriname. Hun er varingen betreffende het leven Daarnaast is dit thema voor de komende kinderboekenweek gekozen omdat een groot gedeelte van de Ne derlandse kinder- en jeugdliteratuur zich afspeelt in andere landen. In overleg met de VPRO-televisie is besloten om het kinderleven in Suriname en op de Ned. Antillen als uitgangspunt te nemen. Een team, om. bestaande uit T. Hasebos, regis seur VPRO-televisie, en F. de Smit, directeur bureau CPNB, is ojuist de kinderen in „De West" zullen verwerkt worden in enkele televisie programma's en het kinderboeken weekgeschenk. Daarby zal getracht worden de Nederlandse Jeugd duidehjk te laten zien dat ook het leven van kinderen in belangrijke mate bepaald wordt door de sociale en economische si tuatie in een land.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23