Geen zending onder, maar gesprek met joden LEKKER BROOD DEFILE GROTER DAN OOIT Nieuwe leiding bij kankerbestrijding Surveyor raapte steen op DINSDAG 2 MEI 1967 LEEDSCH DAGBLAD Zoals de traditie wil, waren het de Leidse studenten die na een estafetteloop Leiden—Soestdijk een oorkonde aanboden. Vrouwelijke studenten uit Leiden en de senaat van het Utrechtse studentencorps volgden en met hen waren de eerste bloemen op het bordes, dat spoedig overdekt werd met een bont tapijt van voorjaarsbloemen. Een zonovergoten paleistuin icas gisterochtend klokslag half elf weer het middelpunt van een kleurrijk schouwspel. Het tradi tionele bloemende filégroter dan ooit werd een anderhalf uur du rende manifestatie, waarvan de vorstin het middelpunt was. Spandoeken met ..Proficiat oma" en „Een Groninger koek voor ons Koninginnedag 1967 begon eigenlijk al om vier uur 's ochtends, toen groeiend vorstenhuis" waren te legerwagens 20 werkplaatsenaanvoerden, waarin tijdens het défilé zien in de stoet van burgers en jongens die een vakopleiding volgen, een complete speeltuin bouwden verenigingen. Prins Claus deelde met bijbehorend clubhuis. Dit geschenk van de Vereniging van het al spoedig mee in de geschenken- Ambacht zal de Koningin weggeven aan de speeltuinvereniging West stroom. Hij kreeg o.m. teddyberen in Veenendaal. voor zijn zoon. Hervormde synode bijeen De Ned. Hervormde Kerk wil onder de joden geen zending meer bedrijven. Zij wil wel een gesprek aangaan met Israël. De relatie tussen christendom en jodendom is uniek omdat beiden voor dezelfde toekomst staan. Taak van de Raad voor de ver houding van de kerk in Israël is met name tussen kerk en Israël een brug te slaan. Een brug met tweezijdig verkeer. Het christendom heeft de joden iets te zeggen, maar anderzijds heeft het christendom nog veel van het jodendom te leren. Nieu we visie Dit was de kern van het gesprek dat vrijdagmorgen tn de Amerikaan se kerk in Den Haag plaatsvond, toen daar de generale synode van de Ned. Herv. Kerk bijeenkwam. Voor naamste punt van de agenda voor de morgenvergadering was het werk van eerder genoemde raad. In tegenstelling tot het gebruike lijke, hield de generale synode de voorjaarsvergadering niet gedurende enkele dagen in Driebergen, maar slechts één dag in Den Haag. Daar voor was een grondige reden. Dr. E. Emmen, de secretaris-generaal van de kerk, nam wegens emeritaat af scheid. In de middagvergadering gaf men hem alle gelegenheid zijn in drukken van de laatste 20 jaar sa men te vatten en een visie op de toekomst te ontvouwen. Dat nam evenwel niet weg dat de synode nog een croot aantal punten te behan delen heeft waarvan men er gister morgen maar één kon aansnijden: de beleidsnota van Kerk en Israël. 'Er was voor een diepgaand ge sprek eigenlijk geen tijd en daar door kon aan de nota, die over een belangrijk onderwerp gaat. geen recht worden gedaan. Dat was jam mer. De nieuwe visie die gegroeid is, niet langer zending bedrijven, maar het aangaan van een gesprek, geeft allicht aanleiding tot misverstanden. De secretaris van de raad. ds. G. Gerssens uit Utrecht, vertelde die dan ook volop tegengekomen te zijn In de raad en daar buiten. Wat bedoelt men eigenlijk met de nieuwe visie? De raad zegt er zelf van: met gesprek hebben wij be doeld te honoreren dat geen werke lijke ontmoeting met Israël kan plaatsvinden, als daarbij de bijzon dere plaats van Israël in de heilswil van God zou worden miskent. De verhouding tot Israël wordt immers gekenmerkt door datgene wat ons gemeenschappelijk is toevertrouwd. Er is een verbond Gods met Israël en de volkeren, er is slechts één ware God. Praeses dr. G. de Ru opperde de idee om het onderwerp later nog eens diepgaander te bespreken. Brug slaan De raad zelf ziet zich zoals ds. Gerssens opmerkte, als een troep ge niesoldaten. bezig een brug te bou- Een brug waarover visies kun- worden uitgewisseld. Het heil dat de priesteren hebben ervaren kwam tot hen via Israël. Daarom moeten wij steeds opnieuw leren de grond- oorden van de schrift in het Israë lische idoioom te spellen, zo staat in de nota te lezen. De raad vat de toekomst als volgt samen: wij verwachten het openbaar worden van het ene volk Gods. dat zich in haar wijde gestalte. Israël kerk, zal bekeren tot de aanbid ding van de ene naam. Een zaak rover meer zou zijn te zeggen dan gistermorgen kon gebeuren. Afscheid Deze middag nam dr. Emmen ten slotte afscheid. Een historisch mo ment, dat ook tot uitdrukking kwam in de aanwezigheid van kardinaal Alfrink. Voor het eerst woonde een kardinaal een hervormde synodever gadering bij. Maar ook uit vele andere zuster kerken waren belangstellenden geko men om het afscheid bij te wonen. Minister Polak verliet de vergadering van de ministerraad om dr. Emmen de versierselen van diens nieuwe on derscheiding op te spelden. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ook werd afscheid genomen van dr. Wagenaar, die meer dan 40 jaar zijn aandacht heeft gewijd aan de predikanten-traktementen. Ds. F. H. Landsman werd geïnstalleerd als op volger van dr. Emmen en dr. R. J. Mooi kwam te zitten op de stoel van ds. Landsman, die tot dusver secre taris algemene zaken was. Twee directeuren Het bestuur van de Stichting Lan delijke Organisatie voor de Kanker bestrijding in Amsterdam heeft met ingang van 1 mei benoemd tot direc teur van de stichting en als zodanig Prinses Irene was gisteren tij dens het bloemendefilé een op vallende verschijning met een heel bijzonder kapsel op het bor des van Paleis Soestdijk. belast met de leiding van het bureau algemene zaken de heer J.J. Hout kamp (47) economisch doctorandus te Soest, in de vacature ontstaan door het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd door de huidige functionaris de heer C.W. Schuiler. De heer Houtkamp was o.m. eco nomisch directeur van het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht. Dr. L. Meinsma (43) is met ingang in dezelfde datum benoemd tot me disch directeur van de Stichting Lan delijke Organisatie voor de Kanker- bestrijdihg. In zijn nieuwe functie zal dr. Meinsma worden belast met me disch organisatorische en sociaal ge neeskundige zaken met betrekking tot de strijd tegen kanker en daar naast blijft in de algemene leiding houden van de kankerregistratie en de voorlichting alsmede van de actie „niet roken." Dr. Meinsma is tevens secretaris van de wetenschappelijke raad voor de kankerbestrijding. Intrede van ds. Zonneveld in Valkenburg De hervormde gemeente van Val kenburg heeft weer een eigen predi kant na vier maanden door het vertrek van ds. Lekkerkerker va- kant te zijn geweest. Ds. G. Zonne veld uit Kerkwerve-Serooskerke deed zondagmiddag, na 's morgens door zün zwager ds. W. v. d. Koojj uit Lol- ium met een predikatie over Hande lingen 14 21b en 22 bevestigd te xfjn, zijn intrede. Deze dienst werd onder meer bij gewoond door het college van B. en W., deputaties van classis en ring en afgevaardigden van de geref. en r.k. kerk. Ds. Zonneveld hield een predikatie over Joh. 14 18 „Ik zal u niet als wezen achterlaten. Ik kom tot u." Hij wees erop, dat we moeten luis teren naar wat Jezus zegt en daarin een hartelijk vertrouwen hebben. Je zus vraagt van ons een eenvoudige gehoorzaamheid. Na de dienst voerden onder andere het woord burgemeester M, A. v.d Have, ds. Achterberg uit Leiden na mens de classis, ds. A. Langerer na mens de andere kerkgenootschappen, de heer H. Noort Pzn,. tweede voor zitter van de School met den Bijbel, ds. A. Baas als consulent en de heer Van der Nagel namens de kerkelijke gemeente. Zij allen heetten ds. Zon neveld hartelijk welkom en hoopten op een aangename samenwerking. Nadat de gemeente de nieuwe pre dikant de zegenbede uit Psalm 134 had toegezongen werd deze indruk- wekkende plechtigheid besloten met een dankwoord van ds. Zonneveld. De beweegbare arm van de Sur veyor III heeft zondag een klein stuk je gesteente van de maan opgepakt. De geleerden, die het ruimtevaartuig opdrachten geven, behandelden het stukje, alsof het een kostbaar juweel is. Het stukje gesteente meet ongeveer 2.5 cm in doorsnee. De geleerden, die de samenstelling van het maange- steente willen kennen voor de landing van de eerste mens, willen weten of het los op de maanbodem lag. dan wel losgewrikt is door de arm Zij willen voorts weten of het ge steente gemakkelijk verpulverd kan worden. Van het gesteente zijn kleurenfoto's gemaakt. Zondag heeft de Surveyor III nog 861 foto's gemaakt. Het totaal van elf dagen is thans 5.487 foto's. Een van die foto's toont de aarde als een sikkel. ADVERTENTIE Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f S395 SIMCA NiOIRLAND NV. Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. SIMCA Stationsweg 11—17. Leiden - Tel. 01710—40447 SIMCA Voor NOORDWI.IK. KATWIJK e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART van de Mortclstr. 98, Noordwyk - Tel. 017192829. ADVERTENTIE DIJSSELBLOEM Hogewoerd 128, Leiden

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7