Regisseur Strick trekt zijn l lvsses* terug Britse vrouwen en kinderen bedreigd Pulitzer prijzen voor Edward Albee e.a. Veel slachtoffers van natuurrampen DINSDAG 2 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Rel op filmfestival in Cannes De Amerikaanse filmproducent en regisseur Joseph Strick heeft zondagochtend meegedeeld dat hij besloten heeft af te zien van het inzenden van zijn controversionele film Ulysses naar het filmfestival in Cannes. Strick nam dit besluit uit pro test na een rel rond zijn film, die zaterdagmiddag plaatshad. Strick zei dat hy niet alleen zijn film zou terugtrekken, maar dat hij er bij elk lid van de jury op zou aandringen te bedanken en dat hij ook andere deelnemers aan het festi val zou vragen hun films terug te nemen om te protesteren tegen het vertonen van films in een ongeauto riseerde versie. Gefluit en gejoel Ulysses werd officieel door Groot- Brittannië ingezonden. De film is in Dublin gemaakt met in hoofdzaak Ierse spelers. De censuur heeft het tot nu toe onmogelijk gemaakt de film in Groot-Brittannië ongecensureerd te vertonen, maar voor vertoning in Londen is deze nu wel toegelaten. Bij De film werd toen vertoond aan leden van de jury van het festival. Onverwacht kwam Strick binnen stormen en eiste dat de vertoning stopgezet zou worden. Toen niet aan zijn verzoek voldaan werd draaide hij in de projectiekamer een aantal lichtknoppen om, zodat de vertoning tot stilstand kwam. Daarop werd hij de projectiekamer uitgezet. Vanuit de zaal begon Strick vervolgens te pro testeren dat de film op ongeautori seerde wijze werd vertoond. Protesteren Later verklaarde Strick dat hy had willen protesteren tegen de wy- ze waarop de film vertoond werd. De film werd volgens Strick aanvan kelijk voor het festival geaccepteerd, compleet met ondertitels. Na een ru moerig protest werden sommige on dertitels verwijderd of gekuist. Daar tegen wilde Strick protesteren. Minister Beernink „Verbetering van kiesstelsel mij zeer welkom'" Minister Beernink van Binnen landse Zaken heeft op de algemene vergadering van de CHU in Apel doorn verklaard, dat veranderingen in het kiesstelsel, die een verbetering inhouden, hem „bijzonder welkom" zijn. Minister Beernink zei, dat uitspra ken over de vernieuwing van het kiesstelsel, die hij tijdens de verkie zingscampagne had gedaan kenne lijk waren misverstaan. „Ik heb geen behoefte aan allerlei onbezonnen vernieuwingen. Aan vernieuwingen terwille van de verneiuwing. Maar veranderingen in het kiesstelsel, die een verbetering inhouden zijn bij mij bijzonder welkom", aldus mr. Beer- „Ik hoop van harte, dat de staats commissie, die een herziening van het kiesstelsel zal bestuderen, spoe dig met goede voorstellen zal komen. Ik van mijn kant zal bevorderen dat die voorstellen kunnen worden gerealiseerd", aldus de bewindsman. De voorzitter van de CHU drs. A. D. W. Tilanus deelde mee, dat een commissie van drie is gevormd, die adviezen zal uitbrengen over de toe komstige organisatievorm van de Unie. De commissie staat onder voorzit terschap van de oud-minister van Justitie mr. Y Scholten en omvat verder de heren A. J. Kaland en J. Huysen, voorzitter van de christelijk historische jongerenorganisatie. ADVERTENTIE KROMMENIE VINYLff^jH Een overgelukkige Tom Man- ders stond zaterdag op Schiphol na zijn terugkeer uit Montreux de pers te woord. Manders wo?i op het zevende televisiefestival in Montreux met zijn Dor us-show de tweede prijs en daarmee de Zil veren Roos, die hij trots toonde. Rechts mevrouw Manders met dochtertje Laurence. de vertoning in Cannes zater dagmiddag liepen ongeveer 100 van de 2000 toeschouwers weg. Hun af keurend gefluit en gejoel vermengde zich met toejuichingen van de overi gen. De wederwaardigheden van James Joyces roman zijn bijna even avon tuurlijk als die van de Odyssee zelf. Het boek, dat in 1920 voor het eerst het licht zag, was lange tijd in vele landen verboden. De film, die het boek getrouw volgt tot het laatste schuttingwoord en de laatste bor deelscène, is geweerd door Australië, Zuid-Afrika en Israël. In Canada en vele Britse steden aarzelt men nog. Nieuw-Zeeland heeft een geheel eigen oplossing: de film mag voor vrouwen en mannen slechts afzon derlijk worden vertoond. In Amerikaanse steden wordt de film drie dagen achter elkaar ver toond tegen hoge toegangsprijzen terwijl het publiek, boven de 18. wordt aangemaand. Joyce te le- ELVIS GETROUWD Nieuwe spanning in Aden Evacuatie begonnen De extremisten in Aden hebben het ongeluk met een op een land mijn gelopen bus, waarbij tien Ara bische schoolkinderen het leven ver loren, aangegrepen voor een felle actie tegen de Britten. Deze laatsten werden ervan beschul digd hier de hand in te hebben ge had. Ook de chauffeur kwam om het leven, terwijl vijftien kinderen ge wond werden. De beide elkaar bestrijdende ter roristische organisaties Flosy (Front voor de bevrijding) en NLF (Natio naal bevrijdingsfront) hebben een staking uitgeroepen. De stilte van de staking werd gistermorgen drie maal verbroken door schoten op een Wervelstormen in de Ver. Staten hebben over een gebied ter breedte van tachtig kilometer grote verwoes tingen aangericht in de staten Da kota en Minnesota. In Noord- Dakota werden 16 personen gedood en meer dan 150 gewond. Er viel daar 1.20 meter sneeuw. In het zuiden van Minnesota waren 14 doden. De ma teriële schade loopt in de miljoenen dollars. In het noordwesten van Grieken land heeft een aardbeving grote ont reddering veroorzaakt. Acht personen kwamen om het leven en ongeveer 40 werden gewond. Op de hellingen van de Tzoemerka- bergen werden 28 dorpen getroffen en ook in Thes- salië stortten vele huizen in. Op het moment dat de aardbeving zich voordeed, waren de meeste dorpsbe woners in de kerken om het Grieks- orthodoxe Pasen te vieren. In het dorp Gotista stortte de kerk in. waardoor acht personen gewond werden. In het getroffen berggebied zijn ongeveer 3500 huizen onbewoon baar geworden. In de Sowjct-Unie is de stad Tsja- lalabad in Centraal -Azië door over stromingen getroffen. Vele gebou wen werden verwoest door het wa ter dat zich uit de bergen kwam stor ten. Een onbekend aantal personen werd gewond. By wervelstormen in Oosl-Pa- kistan werden in de stad Moensji- goenj twintig inwoners gedood en 200 gewond. Bij overstromingen van de rivier de Eufraat zijn in Opper-Syrië der tig dorpen onder water komen te staan. Er zijn daar tenminste 20.000 daklozen. Britse uitkijkpost aan de rand van de Arabische wijk Sjeik Othman. Eén sluipschutter werd gedood. Aan Brit se zijde werd niemand gedood of ge wond. maar dit incident was het onheilspellend begin van een pe riode van nieuwe spanning in Aden. De gezinnen van Britse officieren en soldaten kregen opdracht zich niet buitenshuis te begeven: patrouilles reden door de zo goed als verlaten straten. De Flosy heeft in vlugschriften, welke in de Arabische wfjk verspreid werden, opdracht gegeven tot het doden en verwonden van vrouwen en kinderen als represaille voor de omgekomen tien Arabische kinderen. De Britse autoriteiten hebben maatregelen genomen om de auto bussen waarmee de kinderen uit Britse gezinnen naar school worden gebracht, te beveiligen. Het is de eerste maal sinds het begin der ge welddaden, dat vrouwen en kinderen direct worden bedreigd. Het aantal Britse vrouwen en kin deren in Aden bedraagt omstreeks 8000. Vandaag is met hun evacuatie begonnen. Reeds eerder was tot re patriëring besloten:, deze moet in juli voltooid zijn. Met betrekking tot het tragische incident is geen zekerheid te verkrij gen over het plaatsen van de land mijn. Aangenomen moet worden, dat de explosieve lading bestemd was voor een Britse patrouille. De Amerikaanse zanger Elvis Presley (32) „de meest hegeerde vrijgezel van Amerika", is gisteren in Las Vegas in het huivelijk ge treden met de 21-jarige officiers dochter Priscilla Beaulieu. Elvis ontmoette zijn echtgenote in 1959 toen hij in West-Duitsland hij de Amerikaanse luchtmacht diende. De huwelijksplechtigheid had plaats in een hotel in aanwezig heid van 14 gasten. Daarna iverd een lunch gegeven voor meer dan 100 vrienden. Presley eens een vrachtauto- chauffeur die in 1955 zijn eerste plaat maakte was het afgelo pen jaar geregeld in gezelschap van Priscilla gezien. Elvis Presley heeft 40 gouden platen en 20 films gemaakt. Kerk moet zich veranderen Op de slotzitting van het studenten- beraad in het kader van het Neder lands pastoraal concilie (Stucon) dit weekeinde in Amsterdam gehou den hebben de studenten hun groeiend ongeduld ten opzichte van de kerk uitgesproken. Van haar wordt verwacht„een Christusrepresenta- tic, soberheid", bevrijdende invloed en afkeer van dogmatisme. Indien de officiële kerk dit niet snel weet te realiseren verliest ze voor ons iede re betekenis. De kerk moet afzien van haar binnenkerkelijke strijd over geldigheid en interpretatie van dog ma's en kerkelijke wetten, haar pre tentie om bindende uitspraken te doen over geloof en ethiek. Alle vra gen omtrent dogmatische kwesties en kerkelijke structuren worden door ons aldus de studenten vaak als irrelevant van de hand gewezen. „Het geloof is een mentaliteit van vertrouwen in de toekomst, die wordt gekenmerkt door sociale bewogenheid. Dit komt in het huidige instituut van de kerk niet tot uitdrukking". Anthony Mann overleden De Amerikaanse regisseur van wildwest-films Anthony Mann is za terdag in de leeftijd van 60 jaar on verwacht in een hotel in West-Ber- lijn overleden. Anthony Mann was in Berlijn om opnamen te maken voor een spionagefilm. Edward Albee heeft gisteren de Pulitzerprijs voor toneel ge kregen voor zijn stuk „In wankel evenwicht". Bernard Mala- mud kreeg de prijs voor romankunst voor zijn boek „The fixer", terwijl de prijs voor het boek van het jaar in de historische af deling naar „Exploration and empire - The explorer and scien tist in the winning of the American West" van William H. Goetzmann ging. In de afgelopen vier jaar is de Pu litzer prijs voor toneel slechts één maal toegekend. In 1965 kreeg Frank D. Gilroy de prijs voor zijn stuk „The subject was roses". „In wankel evenwicht", waarin verschrikkelijke vrienden en slecht aangepaste familieleden het leven van een echtpaar van middelbare leeftijd in de war sturen, werd vo rig jaar september voor het eerst op gevoerd. In januari ging het stuk op tournee door de V.S. Albee heeft vele andere toneel stukken geschreven zoals „The zoo story' '(1958) „The death of Bessie Smith" en „The san box" (1959» „Who's afraid of Virginia Woolf" (1961) „The ballad of the sad café" (1963) „Tiny Alice" (1964) en ..Mal colm" (1965). „The fixer" is het verhaal van een Russische handwerksman, die vals beschuldigd wordt van de rituele moord op een Joodse jongen, een thema ontleend aan een historische zaak. In maart kreeg het boek de 1.000 dollar grote romanprijs van de National Book Awards. Malamud werd in 1914 in Brook lyn geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van New York en Co lumbia. en doceerde Engels op mid delbare scholen in New York in de veertiger jaren. Sindsdien is hij ver bonden aan de universiteit van Ore gon (1949-1961) en het Bennington College in Vermont. Zijn andere ro mans zijn „The natural", „The assi stent" en „A new life. In de afdeling biografie en auto biografie werd „Mr. Clemens and Mark Twain" van Justin Kaplan on derscheiden. Anne Sexton kreeg de poëzie-prys voor „Life or die". De Pulitzer prys voor een boek van een Amerikaan dat niet in aanmer king komt voor een onderscheiding in een andere categorie ging naar David Brion Davis voor „The pro blem of slavery in Western Culture". De Pulitzer prijs voor muziek was voor Leon Kirchners „Kwartet no 3", Prins Charles naar Cambridge De Engelse Kroonprins Charles die in het najaar zijn universitaire stu dies in Cambridge begint, heeft be sloten college te lopen in archeologie en in fysieke en sociale antropologie. De Prins is thans nog in Gordons- toun, de beroemde kostschool in Schotland, opgericht door de Duitse schoolhervormer Kurt Hahn, waai speciale nadruk wordt gelegd op ka raktervorming en het stalen vah hei lichaam door allerlei activiteiten ir de vrije natuur, waarbij persoonlijk initiatief op de voorgrond staat. Ook zijn vader, Prins Philip, kreeg daar zijn opvoeding voordat hij de marine als zyn loopbaan koos. De Prins heeft als zijn eind- examenvakken geschiedenis en Frans gekozen. In Engeland kan een mid delbare scholier of gymnasiast met een minimum van twee of drie eind examenvakken tot een universiteit worden toegelaten. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA Voor woensdag 3 mei 1967. (Over de 4e lijn) I. Bela Bairtok. 1 Adagio. Presto. Adagio. Allegro molto. Herbert Kegel II. Zoltan Kodaly. Concert kest III. Gyula David. Concei altviool en orkest (22 min.). Allegro moderato. Andante molto tranquillo. Vivace. Pal Lukacs, altviool; Staats Concert Orkest o.l.v. Janos Ferencsik. NEDERLAND 6.45 KRO Pipo de clown NTS-joumaal Muziek en dans uit Hongarije Batman NTS-journaal Politieke zendtijd: Boeren Partij Witboek, documentaire o^er dr. Arthur Seyss-Inquari Vanavond in Nieuwspoort Epiloog NTS-joumaal Pauze Kernfysica, teleac Sluiting NEDERLAND 2 NTS 8.00 i 10.45 1 11.00 i 11.30 i 8.00 uur Nieuws in het kort 8.05 uur The Virginian: „De weg terug naar het goud" 9.15 uurWereldkampioenschappen ballroom dancing 10.05 uur NTS-journaal UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 10.00 uu HILVERSUM 2 r Gevarieer dinsdagavondprogramma Vierde symfonie in G. van G. Mahler, uitvoering: Concertgebouworkest o.l.v. Mengelberg ew ótersH „Elektra' Het verhaal vaai Elektra, Ores tes en Klytaemnestra is door de tientallen eeuwen heen steeds een dankbaar onderwerp voor toneeldrama's geweest. Toen Euripides zijn versie ervan 2380 jaar geleden ten tonele liet voe ren. waren Sophocles en Aischv- los hem al voor geweest, en na hem hebben ojn. Giraudoux, Hauptmann en O "Neil zich met dezelfde stof bezig gehouden. De versie van Hans de Vries, zoals die door Jan Retel op het t.v.-scherm werd gebracht was niet zo heel erg modern. De regels van het spel, en trouwens voor een zeer groot deel ook de tekst waren gewoon aangehou den, Dit in tegenstelling bijv. met de film die de Griekse re gisseur Cacoyannis Zorba de Griek) van de Elektra vaai Euri pides maakte, en waarmee hij veel orthodoxe Grieken voor het hoofd stootte, door de moord op zowel Agamemnon als Klytem- nestra in beeld te brengen, wat op het toneel een doodzonde is. Althans voor Grieken. Ook wij kregen geen van de moorden in beeld, waar we dan wel een uitstekende boodschap per van Henk Rigters aan te danken hadden. Ook Sigrid Koetse was voortreffelijk, com pleet met vuurspuwende ogen (en Elektra ongeveer uitbeel dend zoals Irene Pappas dat in de film deed), terwijl Coen Flink en Ko van Dijk niet voor el kaar onderdeden als Orestes en de brave boer. Myra Ward, die de vileine, maar op het laatst nog slim van de tongriem gesne den Klytaemnestra moest ver tolken, schoot in „type-casting" te kort, want ze heeft wel ac teertalent genoeg om niet op dat punt tekort te kunnen schieten. „Crossers" Andere goede of verdienste lijke programma's waren dit weekeindede documentaire over de „crossers" van de Bies- bosch (NCRV) de kunstgrepen van Pierre Janssen (over het feit dat iedere kunstuiting in zijn eigen tijd thuis hoort) en de verheugende mededeling dat de AVRO-RTN dank zij de Te- levizier-lezers nu is opgeklom men tot 568.378 leden. „Cathy" West-Duitsland heeft na de oorlog tweemaal zoveel huizen gebouwd aks Engeland, was de laatste mededeling die we na het zien van het documentaire t.v.-spel „Cathy" op het scherm te zien kregen. Alle gebeurtenis sen. zo werd ons daarvoor nog verzekerd, hebben in de afge lopen 18 maanden daadwerke lijk in Engeland plaatsgevonden: elk jaar worden inderdaad 400 kinderen van hun ouders weg gehaald omdat dezen geen huis hebben. Uit deze summiere ge gevens valt af te leiden dat „Cathy" over de woningnood in Engeland ging, en via deze wo ningnood over de gezinsnood die daardoor ontstaat. Een hartbre kend verhaal, dat des te hart- brekender aankwam omdat re gisseur Loach er een halve do cumentaire van had gemaakt, met kennelijk spontaan opgeno men gesprekken, eerder: inter views met mensen die met. de woningnood te maken hebben of hebben gehad. Daar kwam bij dat de geacteerde gedeeltes in voortreffelijke handen waren, niet alleen in de hoofdrollen (de vrouw Carol White, en de man Ray Brooks, die ook in de film „The Knack" van zich deed spreken), maar ook in de bij rollen. „Cathy" heeft in de En gelse pers uitstekende recenties gehad. „Een deerniswekkend verhaal", zei de Times. „Volko men authentiek" schreef de Guardian. „Een meesterlijke t.v.- bom", meende Daily Mirror. Dit programma, dat een aanklacht gelijk was, is in Engeland nog heviger aangekomen dan in ons land, al was het maar omdat de situering voor 100 Engels was. Dat soortgelijke toestanden ook in Nederland mogelijk zyn (zij het op een bescheidener schaal), moge een aansporing zijn „Ca thy" nog eens te herhalen op Nederland I. VOOR DINSDAG 2 MEI Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Fanfare-orkest: ver plichte concourswerken. 18.20 Uit zending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. W. de Kwaadste 18.o5 Concertgebouworkest in Ameri ka, reisimpressies 19.00 Nws. 19.10 19.30 Conciliep~-tK"- ,noc dn 20.35- cultureel progr. 22.30 Nws. 22 ^"over weging. 22.45 Dag Land!: toeris tisch klankbeeld over Oostenrijk. 23.15 Context: 14-daags magazine waarin op dingen wordt doorgepraat. 23 45 ht. vwa«i «nsemble. 23.55-24.00 Licht 2. 298 SOS-berlchten. 18.15 Act. 18.30 Licht lijk progr. met platen, praten, raden oï?onprli.Ten' 2150 Jazz-spectrum. 22.30 Nws. Aansluitend evt. SOS- berlchten 22.40 Act. 22.55 Concertge bouworkest en soliste (gr.): mod. muz 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 3 MEI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. gram.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo Lichte orkestmuz. 8.00 Nws. 8.10 Gewij de muz. (gr.). 8.30 Nws. 8 32 Stereo: Lichte gram.muz. 9.00 Voor de zieken 9.3o Waterstanden. 9 40 Voor de huls vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gram.muz. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 40 Reportages, act. en veel muz. 13.30 Klass. opera-aria's (gr 14.00 De fa milie Leenhouts, vervolg hoorspel 14.25 Lichte grammuz. NRU15.00 Nationale Herdenking (I)Herden- XXSam. NCR^E'^o/tr* kestmuzlek (gr). 15.50 Bljbelvertelling deJeu8d' 16 00 Voor de Jeuga! 17.00 Five o doek, praatje. 17.15 Londens Symfonie-orkest (gr): klass. muz. 17.50 Overheidsvoorlichting. Men6 en samenleving .Mevr. Drs. E P Po- lak-de Booy. Chartermeester bij het al gemeen Rijksarchief spreekt over onze familiepapieren Hilversum 2. 298 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muz. en reportages. (7.30 Van de voorpagina, persoverzicht.- VPRO: 7 55 P?£eT,d®e. lezlnK- VARA: 8.00 Nws 8.10 Lichte gram.muz. en reportage; 9.00 Stereo: Klass. gram.muz^.4 10.50°i Schoolradio. 10.00 Lichte gram.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Abortus provocates, klankbeeld. 11.40 Fluit en piano (opn.)": mod. 1 12.00 Licht ensemble. 12.22 Voor 1 pruvueatus. Kianxt 11.40 Fluit en piano (opn.)": mod. 12.00 Licht ensemble. 12.22 Voor he platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Licht ensemble. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn lledjesprogr. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Sopraan en plano (opn.)- klass muz. 14.35 Klarinet en plano (opn.) mod. muz. 15.00 Voor de Jeugd. 16.00 Nwb\ NRU; Nationaal Programma: Herdenkingsplechtigheid en kransleg- glngbij het Nationale Monument op Hilversum 3. 740 FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Kaled- doskoop; gevarieerd muz.progr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpl .progr. 11.00—11.02 Nws i 12.00 Nws. 12.02 Operette-varla. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Vrolijk platen- progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.02 ic™te ^uz- voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: geva rieerd platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues. 17.35- 18.00 Hillbllly-time, progr. van Coun try and Western muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal Nationaal Pro gramma: 18.55 Reportage van de her denkingsplechtigheid bij het Nationale Monument op de Dam. 19.25 Bericht aan de levenden: muzikaal herden- klngsprogr. m. Kunstmaandorkest; Ne derlands Phllh. koor; NCRV Vocaal ensemble en spreekstem. 19.52 Reporta ge van de dodenherdenking op de 'aalsdorpervlakte. 20.05 Pauze. 20.15 Journaal en weeroverzicht. NTS: 20.30 Het lot van een mens. speelfilm, (belde keuringen 14 Jaar). 22.05 Openbaar Kunstbezit. 22.20-22.25 Journaal. Nederland II NTS: 1845-2030 Zie Nederland I. VARA: 20.30 Coro nation Street. TV-film. 21.20 Achter het nieuws. 21.45 Nederland strijkor kest Benedetto Marcello: klass muz £?ofe: H,ee Poppet", film). NTS. 22.35 Journaal 22.50-23.20 Teleac: De detaillist als ondernemer (12 - herh. van dinsdag Jl.).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5