Traditioneel Oranjefeest op een koude dag in mei In optocht door de Burgemeesterwijk Leiden stak de vlaggen iveer uit Aubade Turnen Theater KLANK EN KLEUR OP HISTORISCH PLEIN Koningin Juliana symbool van onze eenheid „KANKEREN" Gelukwens DINSDAG 2 MEI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Met weinig (Oranje) zon en veel vlagvertoon lieeft Leiden gisteren 't tradi tionele Koninginnefeest gevierd. Traditioneel was ook het door de Vereni ging „Koninginnedag" samengestelde programma, dat naast een aantal evenementen voor de kinderen veel sportiefs en veel muzikaals bevatte. De achtenvijftigste verjaardag van Koningin Juliana begon in de Sleutel stad met een aubade op het Stadhuisplein en eindigde met een muziek festijn op het Pieterskerkplein. Tussen deze twee programmapunten was voldoende ruimte opengelaten voor kinderfeesten, voor een judo- en gym- nastiekdemonstratie, voor een voetbalwedstrijd, voor Oranjewandeltoch ten, voor een officiële ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis, voor een openluchtconcert in het Van der Werfpark en voor muzikale rondgan gen in de middaguren. Vrijwel de gehele dag heerste er in de stad een ge zellige drukte en het aantal uitgestoken vlaggen leek groter dan in voor gaande jaren. De band van de gymnastiekvereni ging „Jahn", de Franciscusband en de band van de St. Paulusgroep had den in het vroege ochtenduur nau welijks de reveille geblazen of het Leidse Stadhuisplein stroomde vol met ruim tweeduizend schoolkinde ren. die met medewerking van het Leids Politie Muziekgezelschap een zanghulde zouden brengen aan de burgemeester en de wethouders van hun stad. Klokslag hall negen hief de dirigent, de heer A. van Kapel, zijn armen op en klonk uit de kinderkelen het Wilhelmus. Behalve het volkslied zong de grote kinder schaar nog een aantal andere vader landse liederen. Burgemeester G. C. v. d. Willigen sprak de schoolkinde ren vanaf het bordes toe. waarbij hij onder meer het grootmoederschap van de jarige vorstin memoreerde. De geboorte van het Prinsenkind heeft de band met het Huis van Oranje nog eens verstevigd", aldus de burgemeester. Na de aubade ging de kinderen in optocht naar de bioscopen en naar het Sint Antonius Clubhuis, waar diverse films, onder meer over het vorstenhuis werden gedraaid. De jongens en meisjes hebben zich tij- dons deze filmvoorstellingen, gehoord de luidruchtige reacties, kostelijk ge amuseerd. Op het programma van de feest commissie ter viering van Koningin nedag stond dit jaar weer een de monstratie van Leidse gymnastiek verenigingen. Het was 's morgens op het Stadhuisplein, waar de de monstratie werd gehouden, een wat koude bedoening. Aan de prestaties was dit soms merkbaar. Achtereen volgens kwamen „Jahn" met een vrije oefening voor meisjes van 12 en 13 Jaar, „Victorie" en „Groen Wit" met een lange mat oefening en „DOS" met een vrije oefening voor meisjes naar buiten. De twee dames-keurgroepen kon den aan de brug met ongelijke leg gers niet tot topprestaties komen, maar dat hoefde ook niet. De rit mische oefening van „Brunhilde" was bijzonder aardig. Wellicht dat het aanbeveling verdient bij minder goed weer een dergelijke demonstra- Behalve gymnastiekdemonstra- ties waren er gisteren op het Stadhuisplein judo- en jiu-jitsu- demonstraties. Onder grote be langstelling toonden leerlingen van sportschool De Vries in de middaguren hun kunnen in deze tak van sport. Zij oogstten met al hun spectaculaire grepen veel bij val van het publiek. De joto geeft van deze demonstraties een beeld. (Foto L.D./Holvast) tie voortaan binnenshuis te geven. De muziek bij en tussen de oefenin gen werd verzorgd door de hr Chris- tiaansen. Begunstigd door goed wandelweer is de traditionele Oranjewandeltocht, die dit jaar voor de dertiende maal in successie werd georganiseerd door de vereniging „Koninginnedag" in samenwerking met de Wandelkring Leiden, de Leidse Jeugdactie en de Gemeentelijke Schoolsportcommissie, weer één van de hoogtepunten van de Leidse Koninginnedag geworden. Van het Burcht-terrein de start plaats van het Oranjewandelfestijn -- begaven zich ditmaal 27 groepen met een totaal van 533 deelnemers (sters) en 507 individuele wande- laars(sters) op weg voor hun spor tieve wandeling over de afstand van 10 of 15 kilometer. Zij verzamelden zich later op de middag op de Hoge Rijndijk, van waar een lange stoet, vooraf gegaan door het muziekgezelschap „Nieuw Leven" naar „Den Burcht" mar cheerde. Daar reikte de voorzitter van „Koninginnedag", de heer W. de Gast de groepsprijzen uit en vond voorts de massale uitreiking plaats van de herinneringsmedailles, de jaarcijfers en de bijzondere onder scheidingen aan hen, die de tocht voor de vyfde of tiende maal vol brachten. Voordat het echter zover was, werd het défilé voor het Stadhuis gehou den. Op de trap stonden de burge meester, de wethouders N. H. Den Haan-Groen en P. S. Harm sen en het voltallige bestuur van de Vereni ging „Koninginnedag". De groepsprijzen gingen ditmaal naar: Schoolgroepen: 1ste pr. (wis selbeker en lauwertak) Lidwinaschool groep 3; 2de pr. (lauwertak) Karei Doormanschool; 3e pr. (idem) r.k. Vakschool voor Meisjes; 4e pr. (me daille) Pr. MarJJkesohool; 5e prijs (idem) Lidwinaschool, groep 4 alle te Leiden. Wandelsportverenigingsgroepen: le pr. (wisselbeker en lauwertak) Spar ta, Leiderdorp; 2e pr. (lauwertak) Sparta", Leiderdorp; 3e pr. (idem) „The Quick Steps", Alphen a. d. Rijn 4e pr. (medaille) „WIK". Leiden; 5e pr. (idem) .Hou Koers". Sassenheim. Rest nog te vermelden dat de al gehele organisatie bij de heer G. Steinbach en de dames N. Jansen en A. van Bokhorst van het LJA-secre- tariaat weer in vertrouwde handen was. In de grote zaal van „Den Burcht" werden gisterochtend drie voorstel lingen gegeven door het poppenthea ter „Devilié". By alle voorstellingen was de zaal vol kleuters, die met gro te aandacht de avonturen van Jan Klaassen volgden en volkomen op gingen in het spel. Ze jouwden de boze huisbaas uit en vertelden de ko ning dat niet hy, maar Jan Klaas sen de ezel had gevangen, op wiens hoofd een prijs van duizend gulden was gezet. Na de voorstelling zongen zij uit volle borst ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin het „Lang zal ze leven" mee. Ook de ou ders van de kinderen amuseerden zich kostelijk en volgden met belang stelling de goocheltoeren van de heer B. A. Devilé. De chr. muziekverenigingen „Kunst en Genoegen" en „Con cordia" zorgden gisteravond ter afsluiting van het Leidse Konin ginnefeest voor een groots mu ziekfestijn op het fraai geïllumi neerde Pieterskerkplein. Honder den Leidenaars kwamen op dit historische plein luisteren naar de taptoe, die met de feeëriek verlichte Pieterskerk als achter grond een prachtig schouwspel bood. Nadat eerst de korpsen apart waren opgetreden op de foto ziet men „Kunst en Genoe gen" een shownummer vol klank en kleur uitvoeren zorgden de korpsen gezamenlijk voor een grootse taptoe als slot. (Foto LD/Holvast) Minister van Justitie bood in Leiden gelukwensen aan „Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands, ging ons allen als idealist voor. Hij wenste de eenheid in verscheidenheid. Vandaag leeft in ons de hoop, dat de geboorte van het nieuwe Prinsenkind zijn devies bevestigt en verlevendigt. Moge Konin gin Juliana, als Moeder des Vaderlands als grootmoeder van haar kleinzoon, het symbool van onze eenheid zijn", aldus eindigde de Leidse hoogleraar in de psychologie, prof. dr. A. M. J. Chorus, gistermiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis zyn korte toespraak tydens de receptie, welke de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, hier hield ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Vooraf had de hoogleraar opge merkt, dat de Nederlanders onderling een grote verscheidenheid, ja zelfs verdeeldheid, aan de dag leggen. Daarentegen zyn er ook enkele ken merken van hetgeen ons tesamen bindt. „Kankeren", aldus spreker, ook in privé-sector, doen wy b.v. graag. Zo wordt er door velen gekan kerd. Wij kankeren op de regering, op het stadsbestuur, op vuile stra ten, op partyen, op belasting en op etten. Veelal ook op onze positie, de weinige hulp aan gebrekkigen, op de VS, op Griekenland en noem maar Wy moeten dit, aldus prof. Chorus, niet te veel zien als een na tionale ondeugd. Een kankeraar is in feite een idealist, hy wil iets be ters. En een Nederlander is een ras echte idealist. Het zal dan ook nodig zyn, dat wy elkaar onder alle om standigheden open tegemoet treden en dat wij trachten alles samen te doen. In dit opzicht zal de oecumenische beweging en dit niet alleen in kerkeiyke zin gezien nog veel meer moeten doorwerken. Spreker, die zich niet aan de gedachte kon onttrekken, dat wy momenteel in een gezagscrisis leven „het gezag is in twyfel gesteld" was de me ning toegedaan, dat het gezag zich thans moet waar maken. Dit vereist van velen een omscholing, hetgeen niet zonder pyn en brokken zal ver lopen. Meer echtheid dient er in de verhoudingen te ontstaan. Meer zui verheid in opzet. Dit zal van ons al len een gezameniyke inspanning ver gen. Prof. Chorus, die in zyn toe spraak verwees naar enkele uitspra ken van Max Havelaar, Nic. Beets, Jan Wolkers, waarin een zeker ver langen naar iets beters doorklonk, eindigde met het devies van Willem van Oranje: eenheid in verscheiden heid, in het licht te stellen. Onder de velen uit alle kringen waren vertegenwoordigers aanwezig die burgemeester Van der Willi gen deze middag gelukwensen aan boden, behoorde ook de huidige mi nister van Justitie, prof. mr. C. H. F, Polak. Indonesiërs in China getrapt en geslagi en Twee Indonesische diplomaten, die uit China zyn uitgewezen, vertelden zondag by aankomst met hun gezin nen in Hongkong, hoe krysende me nigten Chinezen hen treiterden, las tig vielen en bedreigden. Zaakgelas tigde Soetadisastra en zyn perschef Sosrohardjono moesten op het vlieg veld van Peking spitsroeden lopen tussen 2.000 scheldende demonstran ten. Op het vliegveld van Kanton trachtte een Chinese menigte hun bus om te gooien „nadat een zee van menselyke wezens ons had proberen te schoppen en slaan." Die avond werden de gezant en zyn perschef tot twee maal toe gedwongen hun hotelkamers in Kanton te verlaten en buiten aan te horen hoe duizenden jouwende Chinezen de Indonesische regering verweten in Indonesië Chi nezen te vermoorden. Zondagochtend werd het tweetal op weg van het ho tel naar het station getrapt en gesla gen door Chinese demonstranten die bovendien met hjm gooiden. De Vereniging „Koninginne dag" heeft Koningin Juliana gisteren op haar verjaardag een schriftelijke gelukwens doen toekomen. De gelukwens die naar Soestdijk werd ver zonden, luidt als volgt: Majesteit, In deze vreugde volle dagen, Uw verjaardag feestelijk vierende, bieden bestuur en leden van de Ver eniging „Koninginnedag"- Leiden Uwe Majesteit en haar gezin eerbiedig hun ge lukwensen aan. Namens het bestuur, ADVERTENTIE GOUDEN RING voor dame of heer !uwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. In de Leidse Burgemeesterswyk werd het twintigste Koninginnefeest gevierd met o.a. een grote kinder optocht. Kinderen, verkleed en met versierde fietsen en steps, trokken achter het muziekkorps .Hieuw Le ven" aan. Er waren in de optocht kleine burgemeestertjes te zien met enorme ambtskettingen, die plaatjes met de namen van burgemeesters naar wie de straten van de wyk zyn genoemd, fier op de borst droegen. Voorts reden het circus Pipo mee en een prentenkabinet van het Huis van Oranje. Na de optocht kregen de deelnemende kinderen stroopwa fels en werd dank uitgebracht aan de familie Taselaar, die twintig jaar lang de feesten in de Burgemeesters wyk had georganiseerd. Ter gelegen heid van het jubileum was er 's avonds voor de oudere Jeugd uit de wyk een groot Rad van Avontuur, waarvoor veel pryzen ter beschik king waren gesteld. Bovenstaande foto geeft een beeld van de kinder optocht, waarin ook Batman mee liep. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3