Weer onrust in Amsterdam Grootste goud roof van alle tijden in Londen Autonieuws! Japanse primeur nu ook in Leiden Ie zien bij SUPERMARKT AUTO N.V. HAAGSE AGENDA Rookbommen - heftige charges - dertig arrestaties Elders eveneens relletjes van Buit 7.5 miljoen MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2' LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 MEI 1967 etdóe G^cfencla 's Avonds weer Hiermee was het wat de middag betreft gedaan. Tegen acht uur •onds werd het echter opnieuw rumoerig in de binnenstad. De tap toe werd afgelast. Bij de beurs, waar de P.S.P. 1 mei vierde met de op- oering van het op „Mac Bird" ge- inspireerde toneelstuk „Gijsbert van Amstel", kwam het echter snel tot nieuwe botsingen tussen jongeren, die 't Damrak blokkeerden en auto's beschadigden, en de politie. Tegen elf uur bereikten de onge regeldheden opnieuw een hoogte punt. De daar reeds aanwezige jon geren en bezoekers van de P.S.P.- bijeenkomst in de beurs, waar in middels besloten was de fakkelop tocht niet te laten doorgaan, trok- van het beursplein naar de Dam. Opnieuw werden hier rookbommen tot ontploffing gebracht. (Van onze Amsterdamse corresponden) Rookbommen, op een rel be luste jongeren, vaak hard char gerende politiemannen. Dit was gisteren tot laat in de avond het beeld, dat de Am sterdamse binnenstad beheers te. Een sfeer van Koninginne dag of van de eerste mei was ver te zoeken. Als er al een sfeer was, was het er een die deed denken aan de beruchte veertiende juni. Dertig arrestanten. Een onbekend, maar groot aantal licht gewonden. Ingegooide ruiten en beschadigde ruiten en beschadigde auto's. Dat vormde vannacht by elkaar de tries te balans. Een taptoe op de Dam moest worden afgelast. Ook een fakkeloptocht, waarmee de P.S.P. haar viering van de eerste mei zou afsluiten kon geen doorging vinden. Kop van Jutson Het begon gistermorgen om onge veer elf uur. Op de Dam nam de po litie een „kop van Jutson" in be slag, die enkele leden van de so cialistische jeugd daar als ker misvermaak wilden opstellen. Dit leidde tot een kleine protestdemon stratie, waarby vyf jongeren wer den gearresteerd. Tot ongeregeldhe den van ernstige omvang kwam het 's middags na een in het kader van de 1 mei-viering gehouden Vietnam- demonstratie. Voor deze demonstratie van So cialistische jongeren was toestem ming aangevraagd en gekregen. Tegen twee uur verzamelden zich daar rond het Nationale Monument ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden DE GEZELLIGE SCHOTELWARMES De voordelen Alles kan nu tegelijk worden opgediend en het blijft heerlijk warm. En de moderne To rnado schotelwarmer staat zó deco ratief. Een paar details: handige dovers, warmte-isolerende hand grepen en voetjes. Compleet met testjes en Verkade waxine-lichtjes in leuke geschenkdoos f 9,90 (één lichtje), f 12,90 (twee lichtjes). Thee komfoor f 6,90. f9,90 Tornado, Tomadohuls, afdeling K„ Dordrecht. rond duizend jongeren. Voor het ko ninklijk paleis dromden ondertussen vredige koninginnedagvierders samen rond daar opgestelde kraampjes. Bij het monument ontstond spoedig een explosieve situatie. Er werden rook bommen tot ontploffing gebracht, waai-van sommige oranje rook vort- brachten. Ook hief men spreekko ren „een mei is rood" aan. Beheerst Een keer verwijderde de politie de betogers van het plein rond het mo nument. Dit gebeurde zeer beheerst. Ook het verdere optreden van de po litie werd. hoewel het spel „agentje pesten" druk beoefend werd, geken merkt door grote rust. De toeloop naar de dam werd snel zó groo-t, dat het verkeer volledig vast liep. Het plein rond het monument werd op nieuw door de betogers bezet. Tot moeilijkheden kwam het ook toen nog niet. Tegen drie uur trokken de jongeren naar de Singel, om zich daar op te stellen voor een protest- 3. Enkele duizenden volgden rus tig de route. De situatie werd pas ernstig, toen de demonstranten na afloop weer naar de Dam renden. Daar beklom een van hen het beeld om een rode vlag temidden van de figuren te plaatsen, die de gevalle nen symboliseren. Een aantal po litiemannen, dat zich naar het Mo nument begaf om deze vlag te ver wijderen, werd met fietsbellen en ste nen bekogeld. Dit was voor commis- sairs B. Groenevelt, die als chef van het bureau Warmoesstraat de lei ding over de op de Dam aanwezige politiemannen had, het sein om het bevel te geven het plein rond het monument te ontruimen. Charge op charge By de eerste aanstalten die de po litiemannen in totaal, waren er ongeveer 110 op de been maak ten renden de jongeren weg. Op eni ge afstand van het Monument her- Omgesmeten hekken, hard weghollende jongelui en fel in grijpende politiemannen. Een triest en kenmerkend beeld van de situatie gisteren in de hoofd stad, waar de sfeer van de be ruchte veertiende juni weer voel baar u-as. groepeerden zy zich echter. Hard handig, maar nog steeds beheerst de wapenstok gebruik makend onder nam de politie nog enkele charges. De demonstranten begonnen onder tussen met fietsbellen, straatstenen en lege flesjes te gooien. Hierop ontstond een zeer ver de situatie, waarin de politie charge op charge uitvoerde. Daarbij kre gen ook onschuldigen klappen. De politie sloeg steeds harder en feller. „Op naar De Telegraaf", riepen de weinige „demonstranten" die tegen zes uur nog over waren. Een klein groepje, dat zich voor het gebouw van De Telegraaf verzamelde en kele ruiten ingooide werd door Op klaarlichte dag: Hardhandig Hardhandig chargerend veegde de politie de Dam schoon. Hierna trok voor de tweede keer naar De Telegraaf. Aan- en afrijdende auto's dit blad werden aangevallen en met stenen bekogeld. Op straat wer- vuurtjes gestookt. Na herhaalde charges van de politie was tegen half hier de rust hersteld. Elders in de stad bleef het nog enige tyd on rustig. Tot ongeregeldheden van eni- omvang kwam het echter niet Ook elders Ook elders in het land is het gis teren tot ongeregeldheden gekomen. De Haagse politie moest in de na middag in de binnenstad rond het regeringscentrum herhaaldelijk char- met gummiknuppels uitvoeren provo's te verspreiden. Er werden totaal tien personen gearresteerd, die allen later op de avond naar huis konden gaan. De strijd was 's mid dags rond twee uur sportief be gonnen met een slag tussen jonge lui en politie in de Hofvijver, jongens en een meisje wilden naar het eilandje i n de vijver zwemmen om er een rode vlag te planten. De politie, die op hoogtijda gen altijd een bootje bij de hand Hogewoerd 175: Dienstvrgaderlng an Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Middelstegracht 91: Bevolkingson derzoek T.B.C. 24.30 en 7—9.30 uur :van|elle-zendlng. Evangelist A SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Haagse Comedie speelt „Lied in de schemering", 8 uur nam. ADVERTENTIE televisie radio magnetophons afspeel apparatuur a"es P|eit voor w TELEFUNKEN heeft in de vijvers, verhinderde de landing. De jongelui moesten onver- richterzake terugzwemmen. Daarna bleef het tot 's avonds laat onrustig. Utrecht werd de traditio nele parade op de Maliebaan door rookbommen verstoord. Acht demon stranten werden gearresteerd. Tij dens een vechtpartij tussen een sol daat, die de politie wilde helpen, en 25-jarige student kreeg de laat- een stomp op het rechter juk been, zodat hij naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. In de wanorde werd een kinderwa gen omver gelopen, waardoor het kind eruit viel en de wagen werd be schadigd. De politie zal de schade vergoeden. In Haarlem is de politie gister avond enige malen in actie geweest in de binnenstad, waar enkele hon derden jongeren tot baldadigheden overgingen. Enkele ruiten sneuvel den. Een auto werd in het water ge duwd. De politie verrichtte geen ar restaties. In Ede werd de parade verstoord door jongelui uit Amsterdam, Wage- ningen en Ede. Op enkele plaatsen werden rookbommen gegooid. Een van de arrestanten bleek in het bezit van rookbommen te zyn. Terwijl hij werd weggevoerd, riepen de arrestan ten: „We magge niet zegge wat John son is", welke kreet door de anderen werd overgenomen. ADVERTENTIE (Van i Londense correspondent) In de wyk Islington In het noor den van Londen i s gistermiddag de grootste goudroof aller tijden ge pleegd. In een stille straat werd een grote kogelvrije, geheel afgesloten bestelauto, welke goudspecie ter waarde van 7,5 miljoen gulden be vatte, door een bende overvallen toen de wagen had stilgehouden om ergens een kleine hoeveelheid zil ver dat voor fotografische doelein den wordt gebruikt af te leveren. Toen de bestuurder, die het pak je had bezorgd, naar het voertuig te rugkeerde. werd hy neergeknuppeld. De overvallers gaven vervolgens een geheim klopteken dat zij blijkbaar kenden, waarop de twee bewakers, die zich in de wagen bevonden het rolluik aan de achterzijde openden. Men spoot ammonia in hun gelaat en sloeg ook hen neer. De bewustelo ze bestuurder werd naar binnen ge smeten en het drietal in de eigen auto opgesloten, waarna deze werd weggereden. De rovers vier in getal en allen gemaskerd hadden blijkbaar ruim schoots de tijd om de 140 goudsta ven uit te laden en er mee te ver dwijnen, voordat het personeel van de bestelauto in staat was alarm te geven. Hoewel de roofoverval tydens het lunchuur in de onmiddellijke nabij heid van een volle kazerne geschied de, schynt niemand iets van het ge beurde te hebben gemerkt. Het goud was bestemd voor een aantal banken in de City. Na de overval reden de overval lers de blauwe goudwagen zeven ki lometer ver door Londen, waarna ze de goudstaven overlaadden in een ander voertuig waarmee ze verdwe nen. Het goud was eigendom van de Londense bank N. M. Rothschild en zoon. Deze roof werd slechts overtroffen door de beruchte overval op een post trein waarbij 25 miljoen werd buit gemaakt. De bewakers van de auto werden eerst bevrijd nadat voorbijgangsters klopsignalen gehoord en zjj de politie hadden gewaarschuwd. Een der mannen werd met verwon dingen aan hoofd en borst in een ziekenhuis opgenomen; de twee an deren werden naar een oogkliniek overgebracht. Klopjacht Scotland Yard heeft een uitgebrei de klopjacht op de dieven georgani seerd. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van een half mil joen gulden uitgeloofd voor elke aan wijzing welke er toe leidt dat het ge- stolene teruggevonden wordt Bij het vallen van de duisternis de politie gisteren aan boord gegaan van de Nederlandse kustvaarder Theo uit Groningen. De hulp van de douane werd ingeroepen om het schip te doorzoeken. Er werd echter niets gevonden, zodat de kustvaar der haar reis mocht voortzetten. Indien het gestolen goud niet snel wordt opgespoord, zal het zo goed als zeker in gesmolten vorm en in kleine hoeveelheden uit het land worden gesmokkeld en vermoedelijk zijn weg vinden naar het Midden- of Verre Oosten, waar voor goud zeer hoge prijzen worden betaald. Op de terreinen van dit garagebedrijf en de aangrenzende autoshop AUTORAMA wordt deze week een unieke vrijetijds-show gehouden. In het kader van de daarbij tentoongestelde Japanse DATSUN automobielen kunt U voor het eerst in Leiden kennismaken met de nieuwe DATSUN Sunny, een volwaardige familie-auto in de 1000 cc. klasse. Behalve dat nieuwtje ziet U een bonte verzame ling van tenten, caravans, boten en ontelbare auto- en vakantie- acceSsoires. Deze leuke show is elke dag (vanaf Hemelvaartsdag) van 10 tot 22.00 uur geopend tot en met a.s. zondag. U vindt het show-terrein 300 meter voorbij Elam op de Haarlemmerweg. De moeite van het er naar toe rijden dubbel en dwars waard. Zoveel vrijetijds-nieuws ziet U niet dikwijls bijeen. Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending 'ilm „Be telefoonspion". 8 uur nam. WOENSDAG Haven: Sikkens showboot. .930 uur oorm. en 2.30 en 7.30 uur nam. Reet. „Blgenzorg": Geünieerde Loge an Theosofen. Viering Lotusd'ag. 8 DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvrgadering an Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. teisver. door Noord-Holland. 8 uur W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- epreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Haven: Sikkena showboot. .930 uur oorm. en 2.30 en 7.30 uur nam. Konlngskerk: Ruilclub 7.3010 uur Rapenburg 10: Bal-masqué Tiener- vogelreservaten ln de Zaanstreek. Ver trek trein 8.24 uur voorm. Prytaneum: Stichting Initern. Werk kampen. Spr. de hr. Millo An sta dit, over Rapenburg 10: Beatleest Sociëteit ,'t Roefje". 8 uur nam. Den Burcht: Ons Grunnegerlaand. )pv. van „Koustaallapper ln knup". Openbare lezing 2.30 en 5.15 uur nam. Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evangelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Luxor „Bron der wellust". 18 Jaar. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag en maandag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Samen uitsamen thuis" a. 1. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Woensdagavond 7 uur l.vjn. doden herdenking geen voorstelling). Studio .Darling". 18 Jaar. Dagelijk» 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. (Woensdag avond 7 uur l.vm dodenherdenking geen voorstelling). Trianon „Khartoem", 14 Jaar. Da gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Camera „De BINNENLAND Brand In inrichting Een felle brand heeft gisteravond binnen een uur een van de vijf paviljoens van de r.-k. psychiatrische inrichting voor mannen „St. Jozef S tichting", aan de rijksweg tussen Apeldoorn en Deventer verwoest. Mede dank zij het feit. dat een aantal patiënten met weekend-verlof was, werd geen van de ongeveer honderd paviljoenbewo- ners gewond. De Apeldoornse brand weer. die assistentie kreeg van De venter collega's met een ladderwagen, hadden met 17 stralen de brand bin nen anderhalf uur bedwongen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Voogd met eigen party Het vroegere lid van de Tweede Kamer, eerst voor de Boerenpartij en later als de „onafhankelijke" P. Voogd uit Bergambacht heeft thans een nieu we politieke partij opgericht, de „Na tionale Volkspartij" (nvp). Jongen onder zand gestikt De elfjarige Gerrit-Jan Koppedraaijer uit Purmerend is zaterdagmiddag bij een bouwwerk onder het zand ge raakt en gestikt. De jongen had 's middags met vrienden op een zandrug by een in aanbouw zijnd bejaardentehuis gespeeld. Zyn mak kers gingen naar huis: Gerrit-Jan bleef er alleen spelen. Toen hy niet thuis kwam voor de maaltijd, ging zijn vader hem zoeken. Hfl trof het levenloze lichaam van zijn zoon aan onder het zand. Grootkruis voor Holtrop Ter ge legenheid van zijn afscheid als pre sident van de Nederlandse Bank heeft de regering zaterdagmiddag aan dr M W. Holtrop en zijn echt genote in Kasteel Oud-Wassenaar een lunch aangeboden. Bij deze ge legenheid ontving de scheidende pre- sident uit handen van de minister van Financiën dr. H. J. Witteveen, de versierselen behorend bij het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, dat hem bij bevordering door de Koningin is verleend BUITENLAND Naga in Actie Zeshonderd op standelingen van de Naga-stam, ge wapend met lichte machinegeweren, martieren en andere automatische wapens hebben een kamp van de In diase veiligheidstroepen in Choikho- lok in de staat Manipoer, 640 km ten noordoosten van Calcutta aangeval len. Hoewel de gevechten de hele dag woedden verloren de veiligheidstroe pen slechts een man. Elf soldaten werden gewond. De rebellen werden tenslotte teruggedreven in de wilder nis. Uitwijzing uit Somaliland De minister van Buitenlandse Zaken van Somalië heeft verklaard dat Frans-Somaliland 2260 personen over de grens heeft gezet, in hoofd zaak vrouwen en kinderen. Eerder zouden in de periode tussen het be zoek van De Gaulle aan Somaliland vorig jaar en het referendum van vorige maand reeds 8.000 personen uit Somaliland gezet zyn. De minis ter waarschuwde dat Somalië de zaak anders aan de Verenigde Naties zal voorleggen. Visser vangt havik De visser Esposito, die zaterdag een km buiten de kust van Napels aan het vissen was, werd tot zyn schrik aangeval len door een grote vishavik met een vleugelwijdte van anderhalve meter. Eerst probeerde hij het dier met een roeispaan van zijn lijf te houden, maar toen dat niet ging, wierp hij zijn net. De vogel was gevangen. Na derhand bleek dat het dier een ko gel wond aan een vleugel heeft en dat het een ring draagt met het op schrift „Helsinki Zoölogisch museum, nr. 2619". Het Finse consulaat is meegedeeld dat het de vogel terug kan krijgen. Pijproken Een reclamedeskun dige in Milaan heeft een pijprook wedstrijd gewonnen door drie gram tabak 73 minuten en 58 seconden brandend te houden. Een jonge boer werd tweede: Zijn pijp bleef 73 mi nuten en 41 seconden branden. Limburgse aardschokken Gis teravond omstreeks negen uur wer den in het zuiden van Limburg, en voornamelijk ln Valkenburg een kor te, hevige en 'n kleinere aardschok gevoeld. In 4 dagen tyd zyn nu vier aardschokken door de seismograaf van het geologische bureau voor het mijngebied in Heerlen geregistreerd. Volgens dr. W. Kimpe, directeur van dit bureau, werden reeds de hele win ter in toenemende mate kleinere en hevigere schokken geregistreerd. De oorzaak daarvan is hem nog niet duidelijk. De schokken concentreren zich met name in Valkenburg. Het KNMI in De Bilt heeft de schokken niet geregistreerd. BUITENLAND Wintertje In Londen Vanoch tend vroeg heeft het ln Londen ge sneeuwd, gehageld en geijzeld. Dit was sinds 1955 niet meer gebeurd. Ook elders in Groot-Brittannië was het winters, maar verwacht wordt dat de temperaturen tegen donder dag zullen stijgen Betrapt Een agent heeft gister avond twee mannen gearresteerd toen zij bezig waren vlak voor vertrek van een lljnvliegtuig het gageruim te openen. De buitgemaak te zak bevattende ruim één miljoen dollar aan waardepapieren hadden zij net uit het bagageruim ge haald, toen de agent toesloeg. Sumatranen vermoord De In donesische minister van Buitenland se Zaken, Malik, heeft zijn bezorgd heid uitgesproken over een incident van afgelopen zondag in Djakarta, waarbij zes Noordsumatranen den vermoord. Vermoed wordt, dat deze moorden door fietstaximannen zijn gepleegd. Er zijn drie arresta ties verricht. Klaus in Hongarije Kanselier Klaus van Oostenrijk vertrok daag voor een officieel bezoek drie dagen aan Hongarije. Het is de eerste keer sinds 1938 dat een Oos tenrijks regeringshoofd dit buurland bezoekt. Mevr. Kosigin overleden Mevi Klaudia Kosigin, echtgenote van di premier van de Sowjet-Unie, is op 60 jarige leeftijd in een ziekenhuis in Moskou overleden aan kanker, meldt de Londense Eivening News. Zij was reeds verscheidene maanden 't ziekenhuis opgenomen. Zij genoot de reputatie een van Ruslands meest elegante vrouwen te zijn. Onder Sta- lins bewind was zij een van de wei nige vrouwen die make-up gebruik ten. Zij heeft destyds het initiatief genomen om ook in Moskou mode shows te houden. Hakenkruis In Dachau Op de begraafplaats van slachtoffers var het concentratiekamp Dachau heb ben onbekenden op een Joods gedenk, teken een hakenkruis en de woorden „heil Hitier" geverfd. Twee jaar ge leden werd het gedenkteken op de zelfde manier besmeurd. n van Oranje". Rex „Commando's vallen aan", Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur Astra Wassenaar Vrijdag 8 uur. terdag 8 i zondag 2.30 DAGELIJKS SchuttersveldDrive-in cinema „Re- TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Academisch Kunst- Tentoonstelling Deense gra- Maandag t/m vrijdag 9 i d 35 uur nam. (tot 19 mei). De Lakenhal- Dag 10-ft uur: cond. -5 uur Lakenhal: Tentoonstelling Picasso recente grafiek. Werkd. 10 uur voorm. 5 uur; zondag 15 uur nam. (tot 21 mei). Legermuseum PesthulBlaanNT?» uitzondering van zaterdag van 10-4 u (znndae 1-fi uur) Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m. zaterdag 10 uur voorm.5 uur nam. Zondags 15 uur nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling: „Ball, Hing van tl Dagelljl 13 - 17 ui Tentoonstel van Kyösal 'e Zondags Rllksmuseum voor Volk (Steenstraat 1). Dag 10-17 i Me prt smu3eum voor de geschiedenis atuurwetenschappen: Dag 10-4 (Kunstzaal Heuff) dinsdagavond 810 bovendien dinsdag 810 AVOND- EN NACHTDIENST f>ER Geopend len: Doeza tel. 21313. APOTHEKEN. spoedeisend» gev»> heek, Doezastzraat 31, Apotheek R. van Breest SmaHenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn de gehele week geopend. WeeketndrdleLSt der nulsartsen Zaterdagmorgen vóór 12 uur raad- Dinsdag 2 mei. Kon. Schouwburg, 20. Ned. Comedie: „In wankel evenwicht", oensdag 3 mei. Joseph's Place. 22.30 uur: Cabaret Mojo. Kurzaal, 21.15 uur: Het Resldentie- „De dieren van Sultan Hassan". 1.30

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2