i-eids oud-commissaris jl. J. Meijer overleden soeie Afscheid pastoor Blok van Petrusparochie Schooljeugd vermaakt zich met spelletjes Verdienen van geld is geen hoofdzaak Lexington dinsdag 2 mei 1967 1 |0p de dag dat zijn opvolger, de heer J. Drèeuws, als commis- -ris afscheid nam van de Leidse politie, nam de oud-commis- -ris, de heer R. J. Meijer, afscheid van het leven. Na een ziekte 5n enkele maanden is hij donderdagochtend in zijn woning aan Jt Van Vollenhovenplein overleden. Hedenmiddag vond in alle Jlte op Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot ^iats. fran 1928 tol 1955 ■commissaris van ■politie in Leiden jpe heer Meijer, die ook na zijn ^nsionering in 1955 nog volop aan •t Leidse openbare leven deelnam, ;rd 11 augustus 1890 in Kampen boren. Nadat hij de h.bs. in zijn boortestad had doorlopen, trad de ;er Meijer op 15 januari 1912 als specteur-titulair in dienst bij de >tterdamse politie. In juli 1914 be- temd tot inspecteur 3de klasse werd j eind van dat jaar gedetacheerd i de Rivierpolitie. Op 1 januari 1917 Geünieerde Loge van Theosofen Kj: iZondagmorgen werd in Café „Ei- "Inzorg" een voordracht gehouden >or de Geünieerde Loge van Theo- fen onder de titel „De mens als ilgrim". Het woord pelgrim komt van het itünse „peregrinus", reiziger. Al moedig kreeg in de christelijke we- ■dd het woord pelgrim de betekenis Ln een reiziger naar heilige plaat- De pelgrims trokken alleen of groepen, meestal zonder bagage met weinig geld naar het Heilige naar Rome of naar een van vele plaatsen waar heiligen wa- begraven of wonderen waren theosofie verklaart, dat hoewel beweegredenen van de pelgrims ,et altijd even zuiver zijn en er iel bijgeloof, fanatisme en zelf- ^cht is. er ook vele ware, onzelf zuchtige vroomheid bestaat. Vooral fk India met zijn oude wijsheid en ■I religieuze instelling van zijn in- BPbners. ïs deze vroomheid aanwezig. 'zieOp vele bedevaartsoorden houdt ;h een ingewijde op, een meester Njn Wijsheid, die onbekend blijft, jtiaar geestelijke steun biedt aan pn. die oprecht zoeken naar gees- lijke kracht en kennis. 03.Zoals in het Oosten algemeen 40prdt aangenomen, zegt de theoso- e eveneens, dat een pelgrimstocht ■"in symbool is van de reis. die iede- ziel aflegt niet alleen in één le- :n, maar in de zeer. zeer lange se- levens, die de ware mens, d.w.z. 4 onsterfelijke en eeuwige begin gen van de mens hier op aarde jormaakt in deze mi'joenen jaren evolutie periode. De theosofie, die zowel een wijs- igeerte als een religie is, leert dat geen stof bestaat zonder geest. Zij preekt van monade (het tweevoud, ut bestaat uit een straal van het het goddelijke beginsel en voertuig) in de natuurrijken on- ;r de mens. - De mens is een zelfbewust enezen, hij is ook nog in het be- riit van een denkvermogen; de ware ens is dus drieledig. "elgrim" is de naam. die in de al- Idüde wijsheidreligie wordt gegeven .-in de monade en aan de drie hoog ■Ie menselijke beginselen, die, zoals ■■izegd, de ware, de geestelijke mens j>rmen. In ons stadium van ont- sjkkeling, kan men eigenlijk nog let spreken van een drie-eenheid. 'Eerst na vele levens van inner- j'ke strijd en loutering van de la- ïre beginselen, wanneer het Ego eteestelijke kennis en geestelijk in- s>.cht heeft verworven, zal er wer- sprake zijn van een samen van de drie hoogste dan eerst zal de pelgrim goddelijk Ego worden. Dit één- orden met de innerlijke God, die in mens aanwezig is, is het verhe en doel van de pelgrim, het is de eilige plaats, waarheen hij zich be seft. volgde zijn bevordering tot inspec teur 2de klasse. Tot oktober 1920 diende hij de politie in de Maas stad om daarna als inspecteur 1ste klasse zijn intrede te doen bij de Utrechtse politie. Na zes Utrechtse jaren werd hij bevorderd tot hoofd inspecteur. Op 1 juli 1928 volgde zijn benoeming tot commissaris van poli tie in Leiden. De heer Meijer, die met inzet van zijn gehele persoonlijkheid het politie-apparaat in ons land ruim 43 jaar diende, was daarvan 27 jaar in de Sleutelstad werkzaam. Bij zijn veertig-jarig jubileum, dat hij in '52 vierde, werd de heer Meijer benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Een hoogtepunt in het leven was het moment toen hij na beëin diging van de studie van H.K.H. Juliana aan de Leidse Universiteit uit handen van Koningin Wilhelmi- na de onderscheiding mocht ontvan gen, behorende by het ridderschap lste klasse in de Huisorde van Oran je. Maar er waren ook dieptepunten in zijn leven en daartoe behoorden de bezettingsjaren, in 1945 gevolgd door de moeilijke periode van de we deropbouw van het korps. Aan de tijd van de infiltratie van naticnaal- socialistische elementen in het Leid se korps kwam voor commissaris Meijer een (gelukkig) einde toen hij op 13 juli 1942 werd opgepakt. Een klein jaar werd hij toen gedeporteerd naar Haren, om daarna nog kennis te maken met al de ellende "en soms ook hartelijke verbondenheid) in de kampen te Sint Michielsgestel en in Vught. Kort na dolle dinsdag, op 13 september 1944, werd hij, met vele anderen, in vrijheid gesteld. Het zou nog tot de bevrijdingsdag 3 mei 1945 duren voordat de heer Meijer in het Leidse korps «terugkeerde. Op de ochtend van die dag werd hij door de districtscommandant van de B.S zijn vroegere inspecteur W. de Gast, weer in zijn oude positie her steld. Voortreffelijk Leidenaar In zijn Leidse periode heelt de heer Meijer zich in uiteenlopende kringen der burgerij een grote po pulariteit verworven. Het grote gewicht, dat hij aan re presentatie hechtte, bracht hem bij talrijke recepties en jubileumvierin gen in aanraking met zeer velen. Zyn grote jovialiteit, brede belang stelling en minzame hartelijkheid maakten hem tot een algemeen ge achte en hogeljjk gewaardeerde fi guur, die niet door geboorte, maar wel door zijn houding en gedrag een voortreffelijk Leidenaar werd. De herinnering aan deze sympa thieke persoonlijkheid zal bij velen nog lang dankbaar blijven voortic- Veertig jaar Blindenbond Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Blindenbond wordt zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in „Den Burcht" een receptie gehouden, 's Avonds is er een feestelijke bijeen komst met medewerking van het Leids Zoldercabaret. Officiële publikaties Ml ZIEK. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis dat het op 3 ni,et o.s.. tussen 19.00 en 21.00 uur verbo den ls. In het openbaar of op voor het publiek toegankelijke plaatsen mu- ten gehore te brengen, cf ln het publiek toegankelijke ver- gunnlngs- en verlofslokalltelten gele genheid tot dansen te geven. Herderlijk schrijven in Noordwijk aan Zee De gereformeerde kerk, de her vormde gemeente en de rooms-ka- tholieke kerk van Noordwijk aan Zee hebben zich gezamenlijk met een soort herderlijk schrijven tot hun gemeenteleden gewend met het drin gende verzoek het verdienen van geld niet boven alles te stellen en meer aandacht te schenken aan het lichamelijk en geestelijk welzijn. De boodschap, die als titel draagt „Chris ten-zijn in een toeristenplaats", is zondag in de kerken voorgelezen. In de prediking werd er nader op inge gaan. Het verhuren van huizen en ver strekken van logies kan bedenkelijke kanten hebben, aldus de boodschap. Zo kan de medemens worden uitge buit, bij voorbeeld wanneer zomer huisjes worden verhuurd aan huis- loze trouwlustigen, terwijl ook het ei gen gezin de dupe kan worden van de zucht naar geld. Zo is het voor vele Noordwijkers regel, dat zy tijdens de zomermaan den zelf in een schuurtje of zomer- blijfje gaan wonen, om dan hun huis te verhuren aan badgasten. Speciaal de kinderen zijn hiervan de dupe, doordat zij te kort aan slaap krijgen. een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Op feestelijke wijze hebben de parochianen van de Leidse St. Petrusparochie zondag afscheid genomen van pastoor W. E. Blok, die is benoemd tot rector van het Monica-huis in Delft. Na de pleohtige Hoogmis in de St. Petruskerk had het kerkbestuur in de parochiezaal een speciale bijeen komst belegd. Tijdens deze afscheids bijeenkomst kwamen velen, onder wie de deken van Leiden, W. P. Ha ring, burgemeester G. C. v. d. Willi- Op het sportveld In het kader van het feestpro gramma, dat de Vereniging „Konin ginnedag" de Leidse jeugd gisteren aanbood, werden 's morgens op het terrein aan de Zoetcrwoudsesingel de traditionele kinderspelen gehouden. Ruim 850 meisjes en jongens (ruim 200 meer dan vorig jaar) van 8 t/m 12 jaar, naar hun leeftijd onderver deeld in zeventien groepen, hebben ;ich gedurende enkele uren uitste kend vermaakt met en een sportieve strijd gestreden in een aantal wed strijden, w.o. hardlopen, hindernisra ces, blokjesrapen en korfbalwerpen Naast de eer van de overwinnnig stond weer een groot aantal prijzen (diverse speelgoederen) op het spel. Na afloop werden de schoolkinde ren onthaald op limonade met sprits- koek en mochten de gelukkige win naars en winnaressen hun prijs in ontvangst nemen. De algehele leiding was bij de heer A. J. J. Duindam weer in goede handen. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: Groep 1 (liindernisbaan Jongens van 12 jaar): 1. Peter de Raaf; 2. Gerard Panetsen: 3. Freek de Jong; Groep 2 (elerlopen meisjes van 8 jaar»; 1. Brigitte Burgerjon, 2. Fem- mie Wisse. 3. Leontine Meiman; Groep 3 "idem": 1. Elly Prins. 2. As- trid Holwerda, 3. Annelies Braker; Groep 4 (blokjesrapen jongens van 9 jaar): 1. Robbie van Ginkel, 2. Erik Weeda, 3. Dirk de Kreet; Groep 5 (idem): 1. Robby Rijsbergen. ;2 Martie Filippo: 3. Wim Sjaardema; Groep 6 (zaklopen jongens van 10 jaar)1. Nico Pauw, 2. Paul den Heete; 3. André Velthuis; Groep 7 (idem): 1. Paul Harteveld: 2. Peter Wolters; 3. Ronnie van Vonderen; Groep 8 (hardlopen v. jongens van 8 jaar): 1. Rob Zandbergen; 2. Peter Stavleu. Groep 9 (idem;: 1. Erik Bosch; 2. Walter Burgering; 3. Ray mond Blankestein; Groep 10 (ring steken meisjes van 11 jaar): 1. Ma- Tioee zaklopende meisjes op het sportveld aan de Zoeter- zooudsesingel. Wie zou het win nen? (Foto LD/Holvast) rise Breedveld; 2. Nellie van Voort- huijzen; 3. Ankie Koster. Groep 11 (idem): 1. Greetje Pauw; 2. Leny Klein, 3. Conny de Graaf. Groep 12 (Blokjesrapen meisjes van 9 jaar); 1. Jolanda v. d. Maarel; 2. Anja Heemskerk; 3. Maddineke Nieuwen- huijzen. Groep 13. (idem): 1. Marja Boogaards: 2. Lies v. d. Veer; 3. Gemma v. Buuren. Groep 14 (zak lopen meisjes van 10 jaar): 1. Ansje Fakkel; 2. Margriet van Haasteren; 3. Anneke Noordervliet. Groep 15 (idem): 1. Jeanette Regeer; 2. Anke Brand; 3. Bertina de Lavie. Groep 16 hindernisbaan jongens van 11 jaan: 1 Jan v. d. Berg; 2. Wim Fakkel; 3. Jan Rijsbergen. Groep 17 (korfbalwerpen meisjes van 12 jaar): 1. Yvonne Nagtegaal: 2. Willy de la Rie; 3. José Ouwerkerk. gen en gemeentesecretaris dr, J. v. d. Poel, pastoor Blok persoonlijk de hand drukken. Wethouder S. Menken hield als waarnemend oudste kerkbestuurslid een afscheidsrede, waarin hij memo- eerde wat er sinds de komst van pastoor Blok ln oktober 1956 in de St Petrusparoohie is geschied. Aan weerszijden van de kerk was in 1956 een bult van cement, waar tijdens zijn pastoraat aan de ene kant de Lidwinakapel is gekomen en later aan de andere kant het parochiehuls. Het Krophollermonument werd af gebouwd en vervolmaakt, de Maria kapel ingericht, de kruiswegstaties van Pieter Geraedts kwamen bij el kaar. het orgel werd uitgebreid, de Rlas in loodramen vernieuwd en in de kerk kwam centrale verwarming. De heer Menken sprak over het op timisme. waarmee pastoor Blok zijn preken altyd begon met de woorden: „Zeer aandachtige parochianen „U had ook een zeer inventieve geest als het er om ging intenties te ver zinnen voor de collectes. U hebt ons echter geleerd te geven, wat heel be langrijk is. want er is ten aanzien van het geven nog altijd een grote grensovergang naar het offeren". Kapelaan W. van Egmond dankte pastoor Blok namens alle kapelaans, die onder zijn leiding in de St. Pe trusparochie hebben gewerkt. „Wij waarderen dat u nooit remmend heeft gewerkt, maar toch met uw voorzichtigheid de injectie heeft ge geven: weest bezadigd! Wij hopen dat u in Delft vaak aan ons zult terugdenken in het besef dat wij, ka pelaans. zullen trachten deze lijn voort te zetten". De heer Brandenburg belichtte als voorzitter van de parochieraad voor al de activiteiten van pastoor Blok wat betreft de geestelijke- en maat schappelijke zorg voor de parochia nen. „Nu heeft u echter besloten het roer van het ln deze stormachtige tijd heen en weer slingerend schip Gewonde bij botsing op rijksweg 4a Een 61-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam is vanochtend met zware kneuzingen naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd, nadat enkele ogenblikken tevoren zijn wagen op rijksweg 4a tussen de Leiderdorpse brug en de afrit bij Zoe- terwoude onder een oplegger was ge schoven. Het ongeluk werd veroorzaakt door een katrol, die van de met hout ge laden oplegger op de weg was ge vallen. I De Amsterdamse vertegenwoordi ger kon het obstakel niet tijdig ont wijken. waarop zijn wagen een klap band kreeg en enkele meters verder onder de (stilstaande) oplegger schoof. De auto werd totaal vernield. van God's kerk over te dragen aan een Jongere kracht. Wij wensen u ln Delft het allerbeste toe". Tot slot sprak de heer J. Lijten na mens de schoolbesturen van de r.k. onderwijsinstellingen het St. Agnes- lvceum, de stichting r.k. scholen, het liefdewerk van de Heilige Cunera eii de handelsavondschool St. Pieter, waai- pastoor Blok bisschoppelijk commissaris van was. „U zag deze functie nimmer als clericale dwarskijker of bisschoppe lijke dwarsligger, maar u stimuleerde de besturen en leerkrachten tot een gerichtheid op de katholiciteit van het onderwijs. In zijn dankwoord „ik ben een beetje perplex" bracht pastoor Blok de woorden, die waren gespro ken terug op de Heer, omdat, zo zei hij, alles van God komt en alles ge beurt in zijn genade. „Ik dank God. tiie mij een goede gezondheid heeft gegeven om dit alles te kunnen doen" ..Men zei wel eens: uw preken duren (e lang", vervolgde de scheidende pastoor, „maar het is allemaal be doeld geweest om de blijde boodschap van Christus door te geven. Die blij heid heb ik altijd gehad. Paulus zei immers: Verheugt u ten allen tijde!" Tijdens de receptie, die later op de middag werd gehouden, bood de heer Bokern hem namens het priesterco mité het cadeau van de parochie aan, t.w. een televisietoestel. Kapelaan W. van Egmond sohonk namens het jeugdcomité aan mej. M.O ver mee- ren, de huishoudster van pastoor Blok, die eveneens afscheid nam, een bos bloemen en een geschenk onder couvert. Goed programma op de feestavond ONA Het optreden van het Jonge zan geresje Sandra, dat binnenkort te gast zal zijn In de show van Willy en Willeke en dat geldt als een van de „ontdekkingen" van dit jaar, vormde het verrassend hoogtepunt van de feestavond van de perso neelsvereniging van de Cemsto in Leiden. Mevrouw C. J. de Groot-V. d. Steen, voorzitster van de personeels vereniging Ook Niet Alledaags (ONA), zag haar werk van een jaar lang voorbereiding bekroond met een enorm goed programma en een tjokvolle zaal in het St. Antonius Clubhuis. Elles Berger, bekend van het te levisieprogramma dat tips voor con sumenten geeft, trad op als gast vrouw. Als eerste presenteerde zij bij de tohoorders het accordeonduo de Fra- telli's dat enige potpourri's speelde De Rifa's brachten vervolgens par- terre-acrobatiek, 'n uitstekend num mer, waarvan iedere toer tot in de uiterste perfectie was afgewerkt. De scylofoonshow van Diana en Da- ranti steunde voor een groot deel op de pianobegeleiding van Jos Carpay. Jos Carpay wist met zijn liedjes op het elektrisch orgel de zaal volkomen mee te krijgen. Na afloop van de show was er een bal met medewer king van The O.K. Rythm Stars. Wethouder Menken neemt afscheid van pastoor W. E. Blok. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13