LEIDSCH DAGBLAD „HET IS EEN PRACHTIGE BABY KOOIEN FEEST Prins Claus: beiden zijn voortreffelijk Aller ogen zijn gericht op. Hitzacker ingelicht met mortierschoten alles Vlieland 'n Kaptein Tïïobu/etfe E.E.G. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 APRIL 1967 No. 31263 Directeur; E. A. E. van Dishoeok Hoofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singe) 1. Lelden - Giro no 57055 Hoera'e Prins! Met onverheelde vreugde is gis teravond alom in den lande kennis genomen van de ge- ioorte van een Oranjeprins. De verhouding tussen ons Konings- jis en het Nederlandse volk moge iet meer dezelfde zijn als een ig jaar geleden bij de geboorte Prinses Juilana, het feit dat iet eerst sedert langer dan een eeuw prinsje werd geboren, heeft over iet gehele land laaiend enthousias- verwekt. ij de geboorte van Prinses Wil- ïelmina op 31 augustus 1880 citeerde der Nederlandse bladen onder iet opschrift ,,'tls maar een meisje olkomen ten onrechte het Leidsch Jagblad van die datum als zou ons ilad zich in de geest van dit op- chrift min of meer teleurgesteld lebben uitgelaten over de geboorte en vrouwelijke Oranjetelg Zo- ezegd: ten onrechte, want ii merkelijkheid bevatte onze toen aai leze gebeurtenis gewijde beschou ping een lofzang op de grote ver liensten van vele Oranjevorstinnen n de loop der eeuwen. jor het eerst sinds 1851 heeft T Nederland weer een kroonprins. Wie vermag te zeggen of de onge boreling eens de toekomstige Coning Willem IV zal zijn? Mogen wij op dit ogenblik hartelijke gelukwensen aanbieden de gelukkige ouders en groot- luders en daaraan de wens toevoe gen dat de jonge moeder spoedig ;eheel hersteld moge zijn van de inplezierige complicaties, waarmede ie geboorte van haar zoontje is ge- taard gegaan. K.L.M.-er DONKER IN MOSKOU GEARRESTEERD De Nederlandse vertegenwoordi- tr van de KLM in Moskou, de heer T. C .Donker, is gisteren door de lussische autoriteiten gearresteerd. Waarschijnlijk is dit een repres- laille-maatregel tegen de arrestatie en latere uitwijzing van de verte- jenwoordiger van de Russische uchtvaartmaat-schappij Aeroflot, jloekow, in Amsterdam. ADVERTENTIE Hoge druk houdt april feestelijk f Van onze weerkundige medewerker) Deze laatste aprildagen weten ich geheel aan de feestelijkhe- ien aan te passen met droog en lonnig loeer. Een hogedrukgebied thans zo sterk en omvangrijk, iat het zeer waarschijnlijk is dat aanstaande maandag het ïoninginne feest met goed lente weer kan worden gevierd. Door ten zwakke luchtaanvoer van ae Noordzee kan de temperatuur nog tieeds niet sterk stijgen Ondanks ie zonnige perioden blijft het voorlopig bij maxima van 12 tot 15 graden De laatste vijf dagen gaven ruim 60 uren zon, zodat april dit jaar niet als te sombere maand behoeft te eindigen. WEERBERICHT TIJDELIJK BEWOLKING Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht: redelijk veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Overwegend natige wind tussen noord en west. binder koude nacht, morgen in het linnenland iets lagere temperaturen lan vandaag. 'Opgemaakt om 11.15 yiA). Zon op: 5.16 uur; onder: 20.00 uur. Haan op: 1.47 uur: onder: 8.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.28 en uur, laagwater te 2.17 en 14.42 bestaat uit 34 pagina's Prinses Beatrix en haar zoon maken het voortreffelijk. Nederland hëeft dat vanmiddag kort na één uur via radio en televisie kunnen horen uit de mond van Prins Claus. Hij gaf nog enkele bijzonderheden over het Prinsje, van wie wij tot dat moment niet meer wisten dan dat het 3850 gram woog bij de geboorte. „Het is een prachtige baby", zei de trotse vader. Hij werd om drie minuten voor acht geboren. „Hij is vijftig centimeter lang en heeft van het eerste moment af krachtig van zijn aanwezig heid blijk gegeven". de geboorte van de Oranjetelg. Zo wel in België, Duitsland als in En geland brengen sommige bladen het nieuws groot opgemaakt op de voor- Ook over Prinses Beatrix had Prins Claus goede berichten. „Zij heeft de bevaUing uitstekend doorstaan en herstelt zich heel goed". De Prins was God uiterst dankbaar voor de vreugde die hem ten deel is geval len. Hij gaf uiting aan zijn bewon dering voor de flinkheid, waarmee zijn echtgenote de moeilijke laatste dagen had doorstaan en was prof. Plate dankbaar voor zijn deskundige hulp .De hoogleraar had gezegd, dat de Prinses en haar baby zodra het medisch verantwoord is naar Dra- kensteyn mogen vertrekken. De Prins hoopt, dat het spoedig zal zijn. Er zijn tot op heden nog geen foto's van de baby beschikbaar. Zoals gemeld zullen de eerste foto's door Prins Claus zelf worden gemaakt. Terwijl Prins Claus via radio en televisie uiting gaf aan de vele ge lukwensen, die hij uit alle rijksdelen mocht ontvangen, bezocht Koningin Juliana de jonge moeder in het Utrechtse ziekenhuis. Vanmorgen omstreeks elf uur had Prinses Mar griet de baby bewonderd. Zowel rondom het Academisch Zie kenhuis in Utrecht als Lage Vuursche en Soestdijk was het van morgen betrekkelijk rustig. Dit on danks de aanmoediging, die gisteren via radio en televisie werd uitgezon den om vandaag van tien tot zes tien uur bij Drakensteyn blijk te ge ven van algemene vreugde. Vanmorgen om half tien was daar de belangstelling echter nog mini maal. In de loop van de ochtend werd het wel iets drukker, maar overstelpend was de belangstelling niet. Ook om twaalf uur niet, toen Prins Claus in Drakensteyn arriveer de. Een uur later begaf hij zich te voet naar de caravan, die als televi siestudio was ingericht. De aanwe zigen juichten en groepten om hem heen. De politie had uit voorzorg éénrich tingsverkeer ingesteld, maar verder behoefde de Baarnse politie geen ex tra maatregelen op grote schaal te nemen. De enkelen, die bloemen of geschenken kwamen aanbieden, wer den door mej. Wijnen, de particuliere secretaresse van Prinses Beatrix ont vangen. Pers en radio kregen geen toegang tot Drakensteyn. Wanneer en hoe de geboorte-aan gifte zal plaats hebben is nog niet bekend. Burgemeester De Ranitz van Utrecht zei gisteren, dat hij ver wachtte dat het morgen of dinsdag zou zijn. De beslissing berust ech ter bü Prins Claus. Bij de aangifte zullen ook de namen van het Prinsje bekend worden. Intussen blijven uit binnen- en buitenland de gelukwensen binnen stromen. Onder de telegrammen was er één van het koninklijk paar van België. Niet alleen de Nederlandse kran ten, ook de dagbladen in het bui tenland besteden veel aandacht aan Julius Freiherr von der Bussche Haddenhausen (midden) de oom van Prins Claus vierde gister avond feest in Hitzacker. De be schuit met muisjes ontbrak ook hier niet. Uit alle delen van het land komen berichten over festiviteiten, die wor den georganiseerd. Overa Ihangen de vlaggen te wapperen in de zon. In Utrecht is het echter rustig gewor den rondom het Academisch Zieken huis. Het perscentrum, waarin giste ren een legertje journalisten luister den naar de mededeling, dat het prinsje langs operatieve weg ter we reld was gekomen, was gesloten. De aandacht van de journalistieke we reld was gericht op Drakensteyn, waaruit het eerstvolgende nieuws zou komen. Minister van Staat, prof. mr. P. J. Oud beeft gezegd, dat men de vreugde over de geboorte het best zou kunnen weergeven, wanneer men een oude traditie zou laten herleven en het prinsje de titel „erfprins van Oranje" zou geven. Volgens prof Oud draagt de oudste zoon van de Koning de titel „Prins van Oranje", terwijl diens zoon „erfprins van Oranje" wordt genoemd. Alhoewel de grondwet hierover niets zegt en Prinses Beatrix geen regerend vors tin is, dacht prof. Oud toch, dat men de jonggeborene wellicht de titel „Erfprins van Oranje" zou kunnen geven. (Men zie ook elders) Zuster van Claus kreeg enkele uren eerder een zoon (9 pond) Evenals bij Prinses Beatrix e bevalling over tijd. Theda von Amsberg trad vorig jaar in het huwelijk met Karl Freiherr von Friesen, werkzaam bij een bank in Frankfurt/Main. „Wat een samenloop van omstan digheden", riep Von Friesen uit toen hem werd meegedeeld dat zijn vrouw en haar schoonzuster op dezelfde dag moeder waren ge worden. De 33-jarige baron zei dat zijn zoon ongeveer 9 pond weeet. Ook over tijd De geboorte van beide jongens was in Hitzacker aanleiding om het glas te heffen en nog 's avonds werd begonnen met het van de huizen. Vanochtend begon de feestvreugde met een optocht, waarna honder den oranje ballonnetjes met por tretten van Prinses Beatrix e Prins Claus werden los gelaten, het leven had geschonken aan een „Café Knigge" heeft de taak op zich Met donderende mortierschoten werd gisteravond de bevolking van Prins Claus' geboorteplaats Hit zacker op de hoogte gebracht met de geboorte van een prinsenkind. Om 20.48 uur kwam per „Hot line" uit Rotterdam het bericht binnen: „Wij hebben een prins", waarna drie kanonniers loco-burgemees ter Karl Guhl, raadslid Wilhelm Fick en de directeur van het ver keersbureau Werner Timm zich in ijltempo naar de op de Oster- berg opgestelde mortieren begaven- Reeds bij het horen van het eerste saluutschot over het stille Elbe- stadje stroomden de mensen naar buiten en telden gespannen het aantal schoten. Toen er 21 knal len geklonken hadden en er na een korte pauze nog drie donder slagen volgden, wist iedereen dat Prinses Beatrix het leven had ge schonken aan een jongen. De feestvreugde in Heitzacker werd nog vergroot door het feit dat Prins Claus' zuster Theda enige eerder in Frankfort opgenomen om naar goed Holland se gewoonte beschuiten met oran je muisjes uit te delen. Deze zijn meegebracht door journalisten. De schoolkinderen in Hitzacker heb ben vanmorgen vrij gekregen, na dat ze eerst door de onderwijzer over het gebeurde plechtig wa ren toegesproken. Vanavond heeft een officiële fees telijke plechtigheid bij het stad huis plaats. Ze wordt geleid door de eerste wethouder, de 36-jarige Karl Guhl. Burgemeester (oom) Julius vindt dat hij, als naaste fa milie van het prinselijk paar, recht heeft om zelf gefeliciteerd te wor den en dat hij dus vanavond de officiële leiding van het feest aan zijn rechterhand kan overlaten. De straten van Hitzacker wemelen van de vlaggen en de oranje wim pels. Achter de etalageruiten prij ken de portretten van Beatrix en Claus., temidden van Nederlandse tulpen. Oranje-puzzels met vijfenzeventig Oranje-prijzen zie pag. 23 Koningin Juliana verlaat met een glimlach het ziekenhuis in Utrecht na de geboorte van haar kleinzoon. Gemakkelijke arrestatie De Londense politie heeft gisteren de 20-jarige Smithers, die 2% jaar uit een opvoedingsgesticht was ontsnapt, aangehouden. Dat ging heel gemak kelijk, want hy werkte als arbeider in het gebouw van Scotland Yard. ADVERTENTIE 21 verschillende vogelkooien voor kana ries, parkieten, trop. vogels er papegaaien. 19.75 Kooien in chroom en messing. Kooien met morsvrije bakken en -laden (plastic-roestvrij). Een etalage vol vogelkooien or weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) ADVERTENTIE Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling GEBSR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden Bekeuring wordt consumptiebon Ede is door de geboorte van de Oranjeprins een beetje een gek dorp geworden. Als men er vandaag een verkeers overtreding begaat krijgt men geen bekeuring, maar van de politie een consump tiebon ter waarde van een daalder die in de plaatselijke café's mag ivorden besteed. Alle café's mochten gisteren net zo lang open blijven als 1 ze maar wilden. De commis- 1 saris van politie wilde geen 1 dansvergunning afgeven om- dat iedereen waar dan ook tot welk tijdstip dan ook mag 1 dansen. Er is vanmorgen geen kind op school gekomen. De scho- lieren hadden het te druk met het oranjespel dat het comité Nationale Feestdagen in de kortst mogelijke tijd had georganiseerd. Plaatse- lijke muziekkorpsen en drumbands en ook militaire korpsen speelden onvermoeid in alle dorpen van de uitge strekte gemeente. Treinreizigers werden dank vrijwilligers in Ede ontvan gen met beschuit met muis jes, automobilisten die de ge meente binnenkwamen kre gen een grote oranje vlag op de auto geplakt. Alle gisteren in Ede gebo ren baby's kunnen zich al eigenaar noemen van een spaarbankboekje met hon derd gulden, de moederkre gen bloemen, ae vaders siga- „ZILVEREN ROOS" VOOR DORUS Op het zevende wereldtele visie-festival in de Zwitserse stad Montreux is de „Zilveren roos" toegekend aan de Neder landse „Dorus-show" van Tom Manders. De „Gouden roos" werd gewon nen door de Britse inzending „Frost over England" met David Frost. Deze kreeg ook de pers prijs, welke werd toegekend door een internationale jury van jour nalisten. De „Bronzen roos" verwierf de Sowjet-Unie voor „Rood, blauw, groen". De prijs van de stad Montreux viel ten deel aan de Tsjechoslo- waakse show „Auto-revue". ADVERTENTIE ©uc/ Zaterdag l.l. is op eene aXgemeene vergadering der Leidsche scherpschutters ver eeniging, ter vervanging van den heer Van Swieten, gepens. majoor, met groots meerderheid van stemmen tot voorzitter der ver eeni ging benoemd prof. Kern die de betrekking op zich heeft genomen. (Advertentie) Door de ze heeft de ondergeteeken de de Eer hare begunstigers mede te deelen, dat zij haar koffijhuis de Gouden Leeuw heeft overgedaan aan den heer C. I. Papót. Leiden, 1 Mei 1867. Wed. C. Hazersloot.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1