utowegen worden ijker gestoffeerd -L an wegen. wagens, widen en wat -er-zo- bij -komt leer parkeerplaatsenbenzinestations, \leisterplaatsen en wegrestaurants OPBERGEN VAN WINTERBANDEN Driekwart gas is beter Geen gedestilleerd water in radiateur MEDISCH SOCIALE SECTOR TECHNISCHE SECTOR INFORMATIESTROOK Ik verzoek u om nadere Inlichtingen over werkzaamheden, Wat te doen bij panne op de Autobahn? j DAG 27 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Amerikaan Bob Reisner hier zijn antwoord op de van hen, die meer willen m conventionele auto: de goed voor 300 km/u, aft door twee motoren van 6 liter. Onder de glo.Ji- handgevormde kap huizen aardekrachten. De prijs? dollarI nen eten. Een vermoeide automobi list kan immers een gevaar op de weg zijn. Aanvankelijk heeft men de vergun ningen voor het bouwen van wegrés- taurants echter maar met mondjes maat uitgereikt, teneinde na te gaan hoe groot de behoefte aan dergelijke restaurants was. Thans gaat men er van uit, dat er ADVERTENTIE MODERNE NACHTKLEDING Breestraat 137 Herenstraat 83 idelijk aan zullen de 650 km Nederlandse autosnelwegen e wegen met gescheiden rijbanen) met meer parkeer- >n, benzinestations, pleisterplaatsen en wegrestaurants u voorzien. De parkeerplaatsen, waaraan vooral behoefte taan, nadat op de vluchtstroken een stopverbod werd in- zullen op afstanden van plm. tien kilometer worden egd. parkeerplaatsen zijn bedoeld korte onderbreking van de voorbeeld om meegebrachte ren te nuttigen, een sigaretje om zich even te vertreden rleine reparatie uit te voeren, et om er bermtoerisme te be- De parkeerplaatsen, die een en afrit krijgen, zullen per gauw een paar ton gaan kos- dat de parkeerplaatsen en de afritten ook voor zware agens geschikt moet.en zijn. Toiletten al er op elke parkeerplaats let.gelegenheid komen, maar ligen van deze sanitaire in- en vormt nog een probleem, zeggen voor de helft van het want de andere helft zal in de jllykt nabijheid van 'n ben ion komen. Deze worden na- op afstanwden van plm. 20 bouwd, evenals thans met in- en uitritten. Voor het louden van de toiletten op de plaatsen nabij de benzinesta- ieft men het voornemen hier- rsoneel van het pompstation :hakelen. De benzinestations nu reeds verplicht voor de uikers een toilet beschikbaar en en te onderhouden. Dus een voor de automooiiisten, ïen tanken, maar ook voor geen behoefte aan motor- of hebben. euw aan te leggen autosnel- ullen deze parkeerplaatsen en stations meteen in het weg- worden opgenomen. Langs de de wegen zullen nog een klel- derd parkeerplaatsen worden ?d. igrestaurants bet begin af aan heeft Rijks- lat zich op het standpunt ge- tr wegrestaurants in het der autosnelwegen een plaats rorden ingeruimd. Een auto- moet namelijk op zijn tijd innen rusten, een verfrissing gebruiken of een hapje kun- De winterhanden hebben hun sei zoenwerk weer verricht en kunnen dus nu weer worden opgeborgen, tot dat de komst van modder en sneeuw hen weer in actieve dienst roept. Voordat men deze banden in him zomerverblijf opbergt, moeten ze nauwkeurig worden onderzocht, of ze de winter heelhuids zijn doorgeko men. Tijdens hun zomerslaap moe ten ze gevrijwaard worden voor mod der, water, sterke tocht, hitte en vooral voor olie. De ideale plaats er voor is een gladde, olievrije vloer in een schone droge ruimte, die afgesloten kan worden en donker en koel is. De nabijheid van een warmtebron verdragen de ban den in geen geval. De temperatuur mag iets boven de 25 gr. C komen. Ook ozon is voor de banden niet ge schikt. Ozon ontstaat in elektrische motoren, batterijladers, en andere elektrische apparaten. Het beste is de banden vlak op de bodem te leggen, zodat ze niet ver vormen kunnen. Banden met witte zijvlakken stapelt men op elkaar met witte rand op witte rand- Tijdens de rustperiode mag er ook niets in de banden komen, geen water, geen olie en ook geen benzine. De rubber wordt daardoor sponscatig en der halve onbruikbaar. Blijven de banden ge durende de zomer op velgen gemon teerd dan verdient het aanbeveling de normale bandenspanning tot de helft terug te brengen. wegrestaurants (ten behoeve van rei zigers met personenauto's) op onder linge afstanden van plm. 30 kilome ter moeten komen. Tot nu toe zijn er nog maar 'n stuk of tien, die door middel van een R- bord worden aangeduid. Deze wegrestaurants (zonder slaap gelegenheid zoals motels die nebben) zijn in ons land, in tegenstelling met Duitsland, niet in het weggebied op genomen. Ze hebben derhalve geen aparte op- en afritten en om ze ti bezoeken moet men de snelweg ver laten. Voor het bouwen van nieuwe weg restaurants gaan de gedachten van de overheid meer en meer in de richting van het Duitse systetm dwz om ze in het weggebied op te nemen en door op- en afritten bereikbaar te maken. Dit is in ons land reeds het geval met de drie pleisterplaatsen (voor bestuurders van vrachtauto's). Pleisterplaatsen zullen er nu om de 70 80 km komen. Een proef met een wegrestaurant, dat een aparte op- en afrit krijgt, is in voorberei ding. Twee categorieën Ons land kent dus twee categorieën horecabedrijven: de wegrestaurants die niet onmiddellijk aan een snel weg liggen (ten behoeve van reizi gers met personenauto's) en pleister plaatsen voor vrachtwagenbestuur ders die wèl direct aan een autoweg liggen. Men vraagt zich thans af of men deze scheiding nog wel kan handhaven. De pleisterplaats De Lucht aan de rijksweg van Den Bosch naar Utrecht is namelijk officieel be stemd voor beroepschauffeurs. Maar van de bezoekers behoort naar schat ting meer dan zestig procent niet tot de vrachtwagenchauffeurs. In Duitsland en Amerika heeft men al lang één restaurant voor alle weg gebruikers. Hoewel de meningen hierover nog verschillen, lijkt de ont wikkeling in ons land wel in de rich ting van het algemene wegrestaurant te gaan. Vrijwel alle auto's, onverschillig van welk fabrikaat, blijven slechts iets beneden hun topsnelheid als het gaspedaal slechts voor driekwart gedeelte wordt inge trapt. Wie op autobanen of stille tweebaanswegen flink wil opschieten behoeft dus allerminst constant vol gas te geven. Voor de meeste auto's is het per manent met gas-op-de-plank rijden een zekere methode om de levens duur van de motor aaznienlijk te be korten. Sommige fabrikanten hebben hun motoren echter bewust zodanig ge temperd, dat zelfs plank-gas-rijders de machine niet tot bovenmatige prestaties kunnen dwingen. De plank fungeert in deze gevallen als een on overkomelijke barrière om alles uit de motor te halen. De rijstijl met driekwart ingetrapt gaspedaal biedt tal van voordelen. Men spaart een niet onaanzienlijke hoeveelheid benzine (bij een midden klasse wagen tot 3 liter per 100 kilo meter), de slijtage van diverse mo toronderdelen is beduidend geringer men spaart ook zichzelf, want een bestuurder. die van de hoogste toerentallen afziet, rijdt het algemeen zekerder dan bij geforceerd vol gas. Het enige nadeel van deze metho de is, dat men een ietsje langer over een rit doet, maar dat scheelt op 200 kilometer nog geen tien minu ten Het gebruik van gedestilleerd ter in het koelsysteem moet worden afgeraden. Dit advies klinkt op het eerste gezicht niet erg geloofwaardig, want leidingwater is in vele plaatsen „hard" en veroorzaakt ketelsteen ter wijl gedestilleerd water zuiver is en dus onschadelijk behoort te zijn. Het is allemaal waar van die zui verheid en die ketelsteen, maar toch moeten we ons er niet door laten misleiden. Het addertje schuilt nl. er gens anders onder het gras. Gedestil leerd water is chemisch gezien neu traal, bevat geen zuren, zouten of al kalische verbindingen. Maar een ge ringe verontreiniging doet de balans direct doorslaan, d.w-z. er behoeft maar weinig te gebeuren of er ont staat koelwater dat wel enigszins zuur reageert. In dat geval krijgen we een systeem waarin verschillende meta len (ijzer, aluminium, koper) in een reagerend bad zijn ondergedom peld en daarmee zijn de voorwaar den aanwezig voor elektrolytische werking. In een accu profiteren wij daarvan maar in een koelsysteem kan deze werking een ernstige aantasting van bepaalde metale opleveren. Vooral aluminum cylinderkoppen zyn er ge voelig voor en ze zien er dan soms uit of er ratten aan geknaagd heb ben. Gewoon leidingwater bevat kalk zou ten. Deze zijn de oorzaak van kalk steenvorming maar ze werken neu traliserend t.a.v. zuren. Leidingwater is daarom veiliger in 't koelsysteem. Met die ketelsteen valt het overigens wel mee. We dienen er alleen voor te zorgen dat het water niet te heet wordt; beneden 90 c ontstaat vrywel geen ketelsteen. toegevoegd. Het gebruik hiervan ver dient warme aanbeveling. Het is eveneens belangrijk aan het eind van de witer, als de ati- vries vulling verwijderd wordt, het systeem weer eens grondig door te spoelen. Daarna dient het anti-cor- rosiemiddel aan de koelvloeistof te worden toegevoegd. «WIS Tedere Nederlander heeft de kans om Tets te doen aan ontwikkelingshulp. Maar er is één groep Nederlanders, die heel veel kan bijdragen. Dat zijn de mensen van 21 tot 35 jaar, die een vak in theorie en praktijk beheersen. Zij kunnen ontwikkelingslanden, die om deze hulp hebben gevraagd, brengen wat nodig is: kennis en vakbekwaamheid. Zij kunnen de mensen daar leren zichzelf te helpen. Want de beste hulp is erop gericht hulp overbodig te maken. Voor deze vorm van ontwik kelingshulp zijn nodig eigenschappen als nuchterheid en doorzettingsvermogen. Gevoel voor humor en betrekkelijkheid en het vermogen tegenslagen te kunnen opvangen. In september begint in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam een nieuwe opleiding voor vrijwilligers. Drie maanden later al vertrekken de vliegtuigen naar Kameroen, Kenia, Nigeria, Peru, Zambia en de Philippijnen. Daar wachten de projecten om uitgevoerd te worden. Er is dus haast bij. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers heeft vóór 1 september 150 mensen nodig, bij voorkeur ongehuwd. Mensen die bereid zijn om tegen een redelijk salaris twee jaar naar een ontwikkelingsland te gaan. Wie denkt de vereiste capaciteiten te hebben, en wie durf genoeg heeft om, na een goede voorbereiding dit moderne avontuur te beginnen, wordt uitgeno digd de informatiestrook te zenden aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Be- zuidenhoutseweg 153 te Den Haag, tel. 070-854300. A/^D landbouwkundigen (MLS, HLS. Tropische wi II_ wLv-f I v/M Landbouw Deventer, landbouwmechani satie), tuinbouwkundigen, veeteeltkundigen, leraressen land- en tuinbouw, visserijvoorlichters verpleegsters met wijk- of kraamaantekening, hoofd verpleegsters, verloskundigen, landbouwhuishoudkundigen, leraressen huishoudkunde, groepsleiders (-sters) met een ambachtelijke opleiding automonteurs, onderhoudsmonteurs voor buitenboord- en dieselmotoren, boek- en offsetdrukkers, hand- en machinezetters, binders, fotografen-plaatmakers financiële en sociale voorzieningen van de vrijwilliger. 1158 Naam Adres Woonplaats Vakopleiding - Beroep Gehuwd/Ongeh.- f Tijdens de komende vakantie maanden zullen weer vele Nederlan ders gebruik maken van de Duitse Autobahnen om hun plaats van be stemming te bereiken. Deze Duitse hoofdverkeersaders, vooral die van de Nederlands-Duitse grens via Oberhausen naar Basel, vormen voor vele van onze landgenoten een struikelblok. Zowel op de heen- als op de terugreis. Wie de ANWB-kaart bekykt, waarop met spelden het aantal ge strande vakantiegangers is aangege ven, dat door de ANWB-sleepdienst is opgehaald, ziet de weg Overhausen Bazel van een smalle lijn tot een dikke streep uitgedijd door duizenden kleurige spelden, waarvan elk het ontijdig einde van een vakantieoord aangeeft. Overal elders zijn deze spelden dun gezaaid. Op genoemde route sneuve len de auto's echter aan de lopende band. Daar zijn diverse oorzaken voor aan tegeven, zoals de over het algemeen veel grotere snelheid waarmede op de En het feit, dat vele vakantiegan gers deze autoweg als een aanloop route voor hun vakantieoord bescho wen, welke zo snel mogelijk, zonder voldoende rustpauzes, dient te wor den afgelegd. De hierdoor ontstane moeheid van de bestuurder, die nog wordt versterkt door de betrekkelijke eentonigheid van het rijden op een autobahn, resulterende In een ver slapping van de aandacht. Deze kilometer„vretery" op de snelwegen dient derhalve ten sterk ste te worden afgeraden. Maar alle goed raadgevingen ten spyt, zullen er ook dit jaar op de Duitse auto bahnen zonder twyfel weer vele Ne derlandse vakantiegangers op deze routes door rampspoed worden ver volgd. Wat moet men in zo'n geval doen? Gedurende de laatste 15 jaar zyn 3000 kilometer van de Duitse snel wegen (d.i. 85% van het totaal) voor zien van „Notrufsaulen", in ons land populair „praatpalen" genoemd. Via deze rechts van de weg met Dit is de nieuwste Japanse sportwagen, de Datsun Sport 2000, die binnenkort op de markt zal komen. De wagen heeft een motor van 2000 cc, die voor een snelheid van 205 km per uur kan zorgen. Regenwater In dit verband nog een opmerking over regenwater: men is over het algemeen van oordeel dai regenwater dezelfde zuiverheidsgraad heeft als gedistilleerd water. In de praktijk is dit niet altyd het geval. Vooral ln de buurt van fabrieken (en wie woont er tegenwoordig niet in de buurt van een fabriek) is de neer slag dikwyls verontreinigd door che mische stoffen die op de weg naar beneden door de waterdruppels zijn opgenomen uit de rook en andere dampen voor schoorsteen en uitlaat- leidingen voor afvalgassen. Regenwater kan daarom al che misch agressief zyn voordat nog ver dere verontreiniging optreedt en is dubbel af te raden voor de radiateur van onze auto. Er zyn tegenwoordig preparaten in de handel om aan het koelwater toe te voegen die oxydatie van het me taal tegengaan. Deze preparaten zyn ook aan de meeste soorten anti-vries een onderlinge afstand van ongeveer 2 km geplaatste, oranjekleurige praatpalen kan iedere verkeersdeel- nemen te allen tyde en kosteloos de „Autobahnmeisterei" opbellen en om hulp vragen. Op dezelfde wyze kan men echter ook verkeersobstakels op de weg, verkersopstoppingen e.d. doo geven. De dichtsbijzynde praatpaal wordt door bordje langs de weg met zwarte driehoekjes aangegeven. De punt van zo'n driehoekspyltje wyst de te vol gen richting aan. Bediening By nacht en neven stralen de praatpalen i nde kop een zwak licht uit om eerder op te vallen. De be diening van de praatpaal ge schiedt door het omhoogklappen van een klep en deze in die positie vast te houden. Met deze handeling komt de telefoonverbinding met de ..Auto bahnmeisterei" tot stand. In de 's nachts verlichte spreektrech- ter vindt men de kilometerafstand van de paal vermeld. Zodra de dienstdoende ambtenaar zich meldt, kan de hulpzoekende zyn plaats en wensen doorgeven. Door h loslaten van de klep na het gesprek wordt de verbinding weer verbroken. De beambte geeft de hulpaanvraag onmiddellyk naar de desbetreffende instanties door en verwittigt de pechvogel via de praatpaal vervol gens van de vermoedelyke wachttyd. Voor kleinere schades wordt meest al een in de buurt patrouillerende w genwacht van een Duitse automo bielclub ingeschakeld. Aanbevolen wordt by voorkomen de pechgevallen onmiddellyk van de praatpalen gebruik te maken, zodat op de snelste wyze hulp kan worden verleend. Het is niet te hopen, dat u de praatpalen nodig heeft, maar het is altyd nuttig te weten hoe ze gebruik! moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7