bittere woorden van de dochter van Stalin S P O R T van vandaag 2 Twee hoofdsteden in verlegenheid Hevige gevechten in Chinese provincies Pseudo-psycholoog deed goed werk. Opheffing NAVO en Pact van Warschau IDERDAG 27 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD rouiv niet schat van historische kennis zoekt asiel in de V.S. „Geen politieke figuur" Met dergelijke uitlatingen bleek zij evenwel ook de Amerikaanse re gering enigszins in verlegenheid te brengen. Washington, zo blijkt uit alles, wil namelijk bepaald vermij den dat Swetlana's verzoek om poli tiek asiel in Amerika de relaties tus sen Moskou en Washington gaat belasten. Vandaar dat Kennan, eens ambas sadeur in Moskou en daarom ge vraagd om als adviseur van Stalins dochter op te willen treden, tijdens het afgelopen weekeinde een verkla ring uitgaf, dat Swetlana niet pri mair een politieke figuur is en niet moet worden uitgebuit als een over loper in de zin van de koude oorlog. Helemaal gerust is de Amerikaan se regering echter niet. Zij zou zich zorgen maken, dat een of andere parlementaire commissie Stalins dochter zal dagen om als getuige op te treden bij een anti-communistisch openbaar parlementair verhoor. Werken van Moore voor Tate Gallery Waarde 10 miljoen (Van onze correspondent) Premier Wilson heeft gisteravond aan het jaarlijkse banket van de Kon. Akademie voor schilderkunst in Londen meegedeeld dat de Engelse regering een bedrag van 200.000 pond (2 miljoen gulden) ter beschik king zal stellen voor onderbrenging, waarschijnlijk in de Tate Gallery, van de 23 belangrijkste werken van de beroemde beeldhouwer Hen ry Moore op voorwaarde dat de Tate minstens een zelfde bedrag bijeen brengt voor uitbreiding van het museum .Het plan beslaat dit te doen door middel van een loterij. Moore heeft zijn werken, welke waar schijnlijk 1 miljoen pond (10 mil joen gulden) waard zijn, onlangs aan de Staat geschonken. Het was de eerste maal sinds de banketten in 1770 begonnen dat vrouwen waren uitgenodigd. Onder hen bevonden zich lady Churchill, en twee vrouwelijke ministers, mevr. Jenny Lee (de weduwe van Aneurin Bevan) minister voor Kunst en mevr. Barbara Castle, minister voor tran sport. De 78-jarige barones Asquith, dochter van de beroemde liberale premier, beter bekend onder haar vroegere naam Lady Violet Bonkam Carter zei in een rede dat de toela ting van vrouwen het einde betekent van het kloosterachtige karakter van dit genootschap. Premier Wilson be toogde dat Engeland thans een nieu we renaissance van de kunst beleeft. (Van onze correspondent in Washington) Niet alleen mijn vader, maar ook de Russische communis- he partij, de leden van het Politbureau, de ideologie en het e systeem waren verantwoordelijk voor de misdaden van stalinisme". !o sprak gistermiddag op een Newyorkse persconferentie, t kennelijke bitterheid, Swetlana Stalin, de 42-jarige dochter In de Sowjetrussische dictator. Communistische ideologie overboord Iwetlana- Stalin had sinds vorige ïk vrijdag haar toevlucht in de Staten gezocht. Voor haar bleek lin een toegewijde vader te zijn 'eest, wiens dood als gevolg van tte, aldus Swetlana, een grote slag ir haar was geweest, lij kondigde aan, dat haar boek, op 16 oktober aanstaande door rper Row zal worden gepubliceerd, /oerig uit de doeken zal doen hoe haar ouders en haar twee gestor- broers zag. Ook alle brieven, die ilin haar schreef toen zij nog een in kind was, zullen in dit boek rden gepubliceerd, iwetlana Stalin, die als achter- overigens meestal haar moe- lam, Alliloejewa, gebruikt, ver- de de samengedromde journalis- verder dat zij uitgeweken was de Sowjet-Unie om zich als rijf ster vry te kunnen uitdruk- een einde te maken aan het Qloze levendat zij de afgelopen rtig jaar had moeten leiden". De :en van de Russische x-egering haar huwelijk met de Indiase amunist Brijesj Singh, met wie zij afgelopen jaren samenleefde tot igh vorig jaar oktober in Moskou irleed, hadden er veel toe bijgedra- dat zij haar laatste tolerantie ïover het Kremlin-regime had doren. lovendien had het proces tegen de irtfvers Daniel en Sinjawski haar ?an overtuigdda tliteraire vrijheid gerechtigheid nog ver te zoeken i in Rusland. De communistische ïologie bleek zij verder al vijf jaar eden ovei'boord te hebben gegooid, n zij zich had laten dopen in de issisch-Orthodoxe kerk. Voor haar de verschillende godsdiensten maar verschillende wegen dezelfde God. Niet te verzoenen lp een van de vragen, die schrif- jk moesten worden ingediend, i twoordde zij ln ditv erband te ge- dat klasse-strijd en revolutie verzoenen zijn met religie en istenliefde. Genoemde marxis- •he begrippen bleek zij bovendien touderd te vinden en niet ter zake inde ln het atoomtijdperk, waarin Denwerking van mensen belang eer is dan aardse tegenstellingen. Iwetlana Stalin zei niet te geloven haar juist getrouwde 22-jarige a en haar 17-jarige dochter in Sowjet-Unie lastig zullen worden lallen als gevolg van haar aftocht ar Amerika. Met haar zoon bleek van Zwitserland uit, waar zij van maart tot 21 april was, nog te heb- getelefoneerd. De opbrengst van 1 ar boek (volgens schattingen ze- 1 miljoen dollar na belastingaf- zal zij voor een groot deel iienken aan het Indiase geboorto- n Brijesj Singh, aan interna- ftale kindertehuizen in Zwitser- atn Ameiikaanse liefdadige stellingen. öe dochter van Staün maakte op persconferentie een oprechte en iendelijke indruk. Haar eens in Rusland beroemde glimlach was vaak te zien. alhoewel bij vragen over de kritiek over haar vader en over haar kinderen een verbitterde trak om haar mond en i opti'ekken van haar rechterwenk brauw opvielen. Veel opzienbarend nieuws vei'telde zij niet, alhoewel het iedereen duidelijk werd dat zij een goudmijn aan historische kennis bezit over de nog in veel opzichten duisteTe Stalin-periode. Interessant was dat zy er kenne lijk niet voor terugschrok dingen te zeggen die de Russische regering on mogelijk prettig kunnen ti'effen. Zo zei zij bijvoorbeeld dat zij er zeker van was dat haar brieven haar kin deren nooit zullen bereiken en ver der dat zij met zekerheid wist dat Joodse studenten aan Russische uni versiteiten gediscrimineerd worden. Ook haar opmerking dat er bepaald meer democratische vrijheid is in Amerika dan in de Sowjet-Unie zal in Moskou niet met enthousiasme ontvangen worden. tt i i I tal kaderleden van de communisti- j| Tl C If* I sche party de „reactionaire bour- geoislijn" van president Lioe zouden hebben gekozen. Setsjwan in zuid- I west-China is de dichtstbevolkte l China. slachtoffers in Kansoe By gevechten tussen militairen en Rode Gardisten in Lantsjoe de hoofdstad van de Chinese provin cie Kansoe, zouden honderden Chi nezen om het leven zijn gekomen of gewond zyn geraakt. Dit nieuws is afkomstig van een Japanse correspondent in Peking die het had gelezen in een muui'krant. Hierin wei'd voorts gezegd, dat het gevecht zich op 18 april heeft voor gedaan. Het iegtr was opgetreden te gen Rode Gardisten en arbeiders die een krant in beslag hadden geno- Japanse correspondenten hebben ook melding gemaakt van „felle bot singen" tussen Maoisten en tegen standers van de partijvoorzitter en tussen gi-oepen medestanders van Mao Tse-toeng onderling Dergelijke botsingen zouden zich hebben voor gedaan in Peking, in de provincies Tsjinghai en Heilongkiang en in binnen-Mongolië. In muurkranten was kritiek geoe fend op de leider van het partijbu reau in het gebied van noordwest- China, Soen Jen-tsjoens, die in Hei- loengkiang tegen het in ongenade gevallen staatshoofd Lioe Tsjao-tsji ageerdt. In Tsjixxghai had ver moedelijk in februari de waar nemende militaire commandant, ge neraal Sjao Jing-foe, zijn chef, ge neraal Lioe Hsien-tsjoean, afgezet om de provincie aan de kant van Lioe Tsjao-tsji te brengen. Na eni ge tijd waren echter de rollen om gekeerd en werd generaal Sjao ge straft. In een blad van de Rode Gardt in Peking wordt tenslotte gesproken over „de witte terreur" in de pro vincie Setsjwan /waar een groot aan- provmcie hi Montreal zou vanmiddag (Canadese tijd, d.i. vanavond Ned. tijd) de wereldtentoonstel ling Expo '67 geopend ivorden. Deze foto van een aantal gidsen van diverse paviljoens tegen de achtergrond van de vlaggen der deelnemende landen werd gisteren genomen tijdens de ge nerale repetitie. Militaire bestaan was op drijfzand gebouwd „Zijn hele militaire bestaan was op drijfzand gebouwd. Hij was hoofd van de afdeling sociaal-psychologi sche zaken van het ministerie van Defensie, maar hij had geen mulo, geen hbs, geen academische stu die Dit zei gistermiddag de auditeur militair bjj de arrondissementskrijgs raad in Den Haag, kolonel mr. W.J. Smits, over een 36-jarige beroepska pitein die valsheid in geschrifte heeft gepleegd in een examenregister van de faculteit der sociale wetenschap pen van de gemeente-universiteit van Amsterdam om te kunnen „aan tonen" dat hij met goed gevolg een doctoraal examen in de psychologie had afgelegd. Overeenkomstig de eis veroordeel de de krijgsraad, gepresideerd door mr. dr. J.P. van Erk, de beklaagde, die reeds voor de officier-commissa ris een bekentenis heeft afgelegd, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proef tijd van twee jaar en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapen de macht te dienen. Blij „Ik ben blij dat aan deze onmoge lijke situatie een eind is gekomen", herhaalde de beklaagde nog eens voor de krijgsraad. Allerlei omstan digheden hadden ertoe geleid dat hij terecht was gekomen op de afdeling sociaal-psychologische zaken van het ministerie, waar hij beweerde kan didaat in de psychologie te zijn. Op hem werd aandrang uitgeoefend af te studeren en na zekere tijd verkon digde de kapitein dat hij met goed gevolg het doctoraal examen had af gelegd, waarna hij hoofd van de af deling werd. In oktober van het vorige jaar liep het mis. Er arriveerde een brief van een hoogleraar van de Amsterdamse universiteit b(j de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, waarin de hoogleraar na een ge sprek met een afgestudeerd psycho loog er zijn twijfel over uitsprak of de beklaagde wel doctoraal exa men had gedaan. Wel hersens Merkwaardige bijzonderheid: in de ze brief stond wel dat de man het kandidaatsexamen had gedaan, zo bleek uit een opmerking van de pre sident van de krijgsraad, terwyl de beklaagde in feite een volkomen on bekende was op de hoofdstedelijke universiteit. „U had weinig meer dan lagere school maar hersens hebt u wel", zei de president. Daarop wees met nadruk ook de verdediger. „Hij heeft zich kunnen hanhaven in een milieu van academici" zei deze, „Hij heeft er goed werk verricht". De Haagse psychiater mr. F. M. Havermans komt in zijn rapport tot de conclusie dat beklaagde vermin derd toerekeningsvatbaar is voor het hem tenlastegelegde feit. Daarmee wilde de auditeur-militair rekening houden bij het stellen van zyn eis. ADVERTENTIE koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 leder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken.Raiffeisenbanken1 en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Tulpenrallye Eindzege voor Brit Elford? Vic Elford wimpelde alle compli mentjes af. De man, die naar alle waarschijnlijkheid algemeen winnaar geworden is van de negentiende in ternationale Tulpenrallye, wilde nog van geen gelukwensen weten. ,Ik ken geen enkel klassement", zei hij slechts, toen hij om tien minuten over negen vanmorgen zyn bescha digde Porsche 911 S voor een zwijg zaam publiek op het voorplein van Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee tot stilstand had gebracht. De raillyetoekomst zag er woens dagavond rond het middernachtelijk uur allerminst rooskleurig uit voor Elford. Volgens het officiële klasse ment, dat de rekenkamer van de RAC-West had opgemaakt, leidde op dat moment niet meer de favoriete Porsche dooh de verrassend terugge komen BMC-Cooper S van Timo Ma- kinen. Het versdhil bedroeg echter maar een tienital seconden. In de klassementsproef van de route De Mont verraste de Fins-Biitse coalitie door voor de eerste keer in de ster- rit Vic Elford in een proef te ver- slaan. Het Coopertje bleek drie kost bare seconden sneller dan Elfords supersnelle wagen. De hoop van Por sche herstelde zich echter knap en won in de volgende etappe met op merkelijke regetlmaat steeds zo'n 25 seconden. Bij het sluiiten van de finishcon- troles bleek, dat van de 108 gestarte equipes er 65 de eindstreep hebben bereikt. Een aantal deelnemers heeft de rtt echter niet reglementair vol bracht, zodat enkele teams niet ge klasseerd zullen worden. Atleet Jac. Smits naar marathonrace De marathonloper Jac. Smits uit Ter Aar kreeg deze week een invi tatie voor een internationale mara thon in het Duitse Meerbeek op 10 Juni a.s. Conferentie Karlovy Vary wenst: Een dag eerder dan werd verwacht hebben de ln de Tsjechoslowaakse stad Karlovy Vary aanwezige com munistische partijen uit Europa hun conferentie beëindigd. De slotverkla ring was een compromis tussen de „harde lijn" van Ulbricht en de „soe pele lyn" van de Italiaanse commu nistenleider Longo. De deelnemers aan de conferentie wensen liquidatie van de militaire organisaties van het Atlantisch Pact (NAVO) en het Verdrag van War schau. Ter bevordering van de vrede en veiligheid in Europa stellen zij voor de tegenover elkaar staande blokken te vervangen door een stel sel van collectieve veiligheid. Daarvoor achten zij noodzakelijk dat: de bestaande grenzen in Europa worden erkend, speciaal de Oder- Neisse-grens en de grens tussen de beide Duitse staten; het bestaan van twee Duitse sta ten wordt erkend, wat tevens in houdt dat West-Duitsland zijn aanspraken op het alleenvertegen- woordigingsrecht. opgetft; de mogelijkheid, dat West-Duits land de beschikking krijgt over kernwapens, in welke vorm dan ook, wordt uitgesloten; het verdrag van München uit 1938 van a tot z ongeldig wordt verklaard. Voorts dienen alle tonden af te zien van het gebruik van geweld of van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen, dient „de democratie in West-Duits land verbeterd te worden door een verbod van neo-nazistisohe organisa ties en toelating van de communis tische partij", terwijl de onderteke ning van een verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens eveneens als vooi*waarde is gesteld. In de verklaring wordt tenslotte een Europese conferentie voor de vrede en veiligheid van Europa voor- Wielrenners actief Oranjerondes in Voorschoten en Zoeterwoude In samenwerking met de plaatse lijke Oranjeverenigingen houdt de Leidse Ren- en Toervereniging „Swift- combinatie' het komende weekeinde wielerronden in Voorscho ten en Zoeterwoude. Vrijwel al le amateurs, nieuwelingen en aspi ranten van „Swift" zullen aan deze wedstrijd meedoen. De ronde van Voorschoten wordt zaterdagmiddag als een clubontmoe- ting met IrDe Spartaan" uit Den Haag verreden in de muziekbuurt. Behalve de plaatselijke favorieten Ton v. d. Valk, Hans Solleveldt, Louis Witteman en Peter v. d. Lans mo gen ook Cees Schijf, Wim v.d. Berg, Cees Vermeulen. Leo van Velzen, Leo Wassenburg, Siem Brandt, Peter de Jong en Peter Akerboom tot de kanshebbers gerekend worden. En uiteraard de prof. Jan van Amster dam als hij aan de start verschijnt en elders geen verplichtingen heeft. Van „De Spartaan" kunnen Althui zen, Hamelink en Theo ten Dam een hartig woordje meespreken als het op verdeling van de prijzen aankomt. Bij de nieuwelingen worden Gerard van Velzen. Bert v. d. Hulst, Liek de Jong en de Voorschotenaren Jan Zwaan en Jan Witteman tot de fa vorieten gerekend. Alles bijeen ver wacht men zo'n zestig amateurs en nieuwelingen om half drie aan de start. Zij moeten ongeveer zestig tot zeventig kilometer afleggen. Vooraf rijden de A.- en B-aspiranten een wedstrijdje over 12 km. Zij starten om twee uur. De oranjeronde van Zoeterwoude wordt maandagavond 1 mei verre den en daaraan nemen enkele ren ners van „Swift' deel. Vooral ae plaatselijke favorieten Leo van Vel zen, Gerard van Velzen, Bert v. d. Hulst en Wim Opdam zullen alles in het werk stellen om te winnen, want een triomf voor eigen publiek is voor een wielrenner meestal van dubbele waarde. De aspiranten star ten in Zoeterwoude om 6 uur en de amateurs en nieuwelingen om half Zondag 30 april rijdt „Swift" ln de omgeving van Leidschendam een clubontmoeting met „Hollandia" uit Den Haag. Start tien uur. Stien Kaiser lost startschot Sterk rennersveld Haarlemmermeer Aan de .klassieke" ronde om de Haarlemmermeer, die zaterdag 6 mei voor de vijftiende keer door de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" wordt gehouden, zullen vrijwel alle favoriete vaderlandse amateurs deelnemen. Het belooft dus een span nende strijd te worden. Onder de deelnemers bevinden zich ook ver scheidene renners uit de contreien van Leiden en de bollenstreek. In verband met het steeds drukker wordende wegverkeer zal het start schot reeds om negen uur 's morgens in Zwanenburg worden gelost door wereldkampioene schaatsen Stien Kaiser. De belangstelling onder de ama teurs voor deze ronde was dermate groot, dat men noodgedwongen zijn toevlucht heeft moeten nemen tot selectie. Ongeveer honderd renners moesten daardoor teleurgesteld wor den. Het „veld" amateurs dat van start gaat, is 132 man sterk. Daaron der bevinden zioh als favorieten Gé v.d. Winden, Piet Tesselaar, Gert Bongers, Rudi Liebr echts, Daan Holst, Jan Serpenti, Aad Duyker, Leen de Groot, Gabi Minneboo, Ted Blom, Johnny Brouwer Frans v. d. Ruit (vorig jaar winnaar) en de mi litairen Fedor den Hertog, Jan van Katwijk en Wim Dubois. Voorts zijn onder meer van de par tij Ton v. d. Valk en Jan Zoons uit Vooi-schoten, Peter de Jong en Pe ter Akerboom uit Roeiofarendsveen, de Hillegommers Piet v. d. Reep en Myndert Tjoelker, Herman Zuider duin en Cok Stroombergen uit Lisse en de Sassenheimer Ben van Leeuw en.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11