EIDSCH DAGBLAD GEBOORTE ZEER NABIJ JAMIN Beatrix onverwacht in kliniek opgenomen GEZONDHEID UITSTEKEND Vergunning geweigerd voor te goedkope reizen naar Mexico Opwinding in trein PASSIEF VERZET GRIEKSE KONING Toch nog kort gesprek Johnson - De Gaulle (§ud Lgericht 1 maart 186C WOENSDAG 26 APRIL 1967 No. 31263 eoteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (b|| vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 it/ o i Prinses Beatrix heeft een rustige nacht gehad. Ze heeft uit- ikend geslapen in een eerste klas kamer op de verloskundige deling in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De Prinses hier gisteravond om zeven minuten over half tien op advies in prof. Plate heengebracht. Tot vanmiddag twee uur kwamen er geen berichten uit de [rechtse kliniek, dat de bevalling elk moment kan beginnen. Dit is Ik niet waarschijnlijk, want het medische team dat bij de bevalling l assisteren is nog niet opgeroepen. Toch lijkt de geboorte zeer (bij want prof. Plate heeft zijn verwachting dat de blijde gebeur- nis deze week zou plaats hebben niet herroepen. Voorts heeft hij irhaalddat de gezondheidstoestand van de Prinses uitstekend is. Prof. Plate houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij het gewenst zou kunnen achten maatregelen te nemen om de bevalling te bespoedigen. Het is mogelijk, dat de Prinses een in jectie krijgt om de bevalling op gang te brengen. Mocht die injectie geen resultaat hebben, dan moet de Prin ses eerst een dag rust nemen, voor dat men een nieuwe injectie kan geven. Weken geleden heeft prof. Plate ge zegd dat hy de beslissing over een eventuele opneming van Prinses Bea trix in zijn kliniek pas in een heel laat stadium zal nemen. Op een mo ment, dat de geboorte binnen zeer korte tijd zal plaatshebben. Het ziet er naar uit dat de geboorte te lang op zich laat wachten. De verwach ting was dat de geboorte rond 15 april zou geschieden. Zuster Van Leeuwen werd in n politieauto naar het Acade- Isch Ziekenhuis gebracht. F abrieksgebouw ingestort Zeker tien arbeiders zijn om het yen gekomen terwijl acht anderen >g vermist worden na de instorting in een fabriek bij Bilbao op dins- igavond. Aangenomen wordt dat tenminste ie van de vermisten dood zijn, en k voor de vijf anderen bestaat ;inig hoop. Van de 600 werkne- ers bij de fabriek van wasmachi- s en ijskasten waren 200 man in t gebouw aan het werk toen het er verdiepingen hoge gebouw in- ortte. Pleidooi van Overijsselse gedeputeerden voor Twente De Overijsselse gedeputeerden dr. H Sohoemaker, en dr. J. Meulink ibben bij minister De Block (Eco- imische Zaken) met klem gevraagd n speciale maatregelen voor Twen- Dat gebeurde gisteren in het de- irtement van Economische Zaken Den Haag, waar de provinciebe- uurders hun Gelderse collega's rs. A. R. Vermeer en d!hr. H. J. A. erbeek, met de minister overleg eegden over de situatie in de tex- slindustrie. „Er moet een op de textiel afge- cht beleid komen." zo verklaarde r. Schoenmaker na afloop van het esprek." Zonder de onrendabele sec- iren van de bedrijfstak tot nieuw ven te wekken. Daarnaast moet er werkgelegenheidsbeleid worden ge tierd door het aantrekken van nieu- industrie. De hele lijst van suggesties (zoals Twente stimuleringsgebied., steun oor de textielindustrie.,maatregelen egen concurrentie vervalsing, ver- eersverbindingen) is op het mini- terie toegevoegd aan het studiema- iriaal, dat medebepalend zal zijn oor de beslissingen die moeten wor- !en genomen. WEERBERICHT Zwakke wind Het KNMI in De Bilt verwacht van leden- tot morgenavond: droog en iverwegend zonnig weer. Meest »akke wind uit oostelijke richtin- en. Plaatselijk nachtvorst. Morgen iverdag dezelfde temperaturen als indaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 april Zon op: 5.20 uur; onder: 19.57 uur. Haan op: uur; onder: 6.38 uur. ïoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.20 uur; laagwater te 0.52 en 13.19 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Prins Claus Prins Claus heeft de nacht even eens in het Academisch Ziekenhuis doorgebracht, evenals zijn ex-secre taris mr. C. J. van Schelle, die het contact met de Rijksvoorlichtings dienst onderhoudt. De kraamver pleegster, mej. Van Leeuwen, gister avond uit Drakensteyn opgehaald in een politie-auto, overnachtte in een kamer naast die van de Prinses. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben nog geen bezoek ge bracht aan hun dochter, omdat het programma in verband met het be zoek van het koningspaar uit Nepal gewoon door gaat. Wel zyn er uitge breide voorzorgsmaatregelen getrof fen. Helikopters zouden klaar staan om Koningin en Prins zo snel moge lijk naar Utrecht te vervoeren. Acht tot tachtig O Een internist zei vanochtend om trent het tijdstip van de geboorte: „Nu kan het nog acht tot tachtig uur duren". De gehele pers is uiteraard meege trokken naar Utrecht. Vannacht om 1 uur was de verhuizing van pers, radio en televisie van Lage Vuursche naar de Domstad een feit. Het pers centrum is de afgelopen nacht in recordtijd in paraatheid gebracht. Telefoon- en telexapparatuur staan opgesteld in een legertent vlakbij het ziekenhuis. Vervolg op pag. 2 Prijs verhoogd, animo gedaald Televisie hele dag in de lucht De televisiezender van Lopik is sinds vanochtend zeven uur perma nent in de lucht. Het PTT-testbeeld wordt tot 24 uur vertoond, maar op het eerste sein vanuit Utrecht kan rechtstreekse televisieuitzending beginnen. Als een televisieuitzending tussen 7 en 24 uur wordt gegeven, zal zulks via de beide Hilversumse radiozenders worden aangekondigd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM In een trein die vanochtend op weg was van Santpoort naar Am sterdam werd om tien voor acht via de microfoon-installatie om geroepen dat Prinses Beatrix de afgelopen nacht het leven 'had geschonken aan een zoon. Er ont stond onder de vele passagiers een uitbundige stemming. Bij het eerstvolgende station, Amster damSloterdijk, stapten grote groepen scholieren uit. Ze namen de eerstvolgende trein naar huis vanwege de vrije dag. Het „Oran je boven" en andere feestelijke liederen schalden over het sta tion Later bleek dat een „grappen maker" zich toegang had ver schaft tot de cabine van de con ducteur en het gefingeerde be richt had omgeroepen. Koning Constantijn van Grie kenland heeft sinds de staats greep bezoek gehad van de Britse en Amerikaanse ambas sadeurs. Volgens de New York Times zou de vorst zich tegen over de ambassadeur van de V.S., Philip Talbot, afkeurend over de militaire staatsgreep hebben uitgelaten. Diploma tieke kringen in Washington menen, dat de koning tijdelijk verzet pleegt jegens de junta door te weigeren decreten te ondertekenen, die schorsing van constitutionele waarborgen inhouden en door verzoeken om in het openbaar zijn steun te betuigen aan het nieuwe be wind af te wijzen. Volgens de New Vork Times zou de koning heen en weer geslingerd worden tussen gevoelens van plicht tegenover het volk en het gevaar van onttroning en burgeroorlog. Tegen over ambassadeur Talbot zou hij nog hebben verklaard, dat hij zyn invloed zou proberen aan te wenden voor terugkeer naar een constitutioneel bewind. Hoewel gisteren wat gemakkelijker verbinding met het buitenland kon worden verkregen werd nog een strenge censuur uitgeoefend op uit gaande berichten en de plaatselijke kranten, die voor het eerst na de staatsgreep weer mochten verschij' nen. De meeste hadden vrijwel gelijke koppen, die meldden dat de militaire coup een door de communisten ge ïnspireerd bloedbad had voorkomen. De nieuwe bewindhebbers hebben dit al herhaaldelijk aangevoerd. Vol gens hen hadden de leiders van ui terst-links tienduizenden personen opgewekt zondag j.l. naar Saloniki te trekken, waar oud-premier George Papandreoe het woord zou voeren. De 79-jarige Papandreoe, die direct na de staatsgreep gearresteerd is maar in een militair hospitaal is op genomen wegens veronderstelde trombose, maakte het volgens de artsen gisteren heel goed. De Griekse ministers van Binnen- landse Zaken en Onderwijs hebben de schooljeugd gisteren voorgehou den, dat de militaire staatsgreep niet betekent, dat ze in mini-rokken en beatnikkleding op school mogen komen. De scholieren dienen een verzorgd uiterlijk te hebben. De toe gang tot bepaalde gelegenheden van vermaak, o.a. speelzalen en gokauto maten, is de jeugd ontzegd. Het Academisch Ziekenhuis in Utrecht ivaar Prinses Beatrix sinds gisteravond verblijft. Deze week Britse aanvraag EEG? Op de dag van Adenauers be grafenis hebben bezoekende staatslieden met elkaar een ge sprek gevoerd. President Johnson heeft, te gen de verwachting in, toch nog een minuut of tien met pre_ sident De Gaulle gesproken. De sfeer leek heel hartelijk. Bei den spraken volgens medewer kers, de hoop uit elkaar nog maals te ontmoeten. Van niet officiële zijde werd dins dag gemeld, dat de Amerikaanse president zijn Franse ambtgenoot Nee, dit is geen dirigent van een dameskoor, maar een foto graaf, die de vrouwelijke gidsen op de Expo '67 in Montreal, Ca nada. verzoekt even te glim lachen bij het maken van een massa-foto op de „Place of Na tions" had uitgenodigd naar Washington te komen. Dit bericht kon echter niet worden bevestigd. Er werd aan her innerd dat in 1963 - na de begrafenis van Kennedy - De Gaulle door John son werd uitgenodigd voor een be zoek aan de V.S. Deze uitnodiging zou nog steeds gelden. De Britse premier Wilson had een langduriger onderhoud met de Franse president. Dat duurde ongeveer 45 minuten. Onderwerp van gesprek waren het kernstopverdrag en de onderhande lingen in de Kennedy-ronde. Wilson verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij met de president Europese vraagstukken had bespro ken. Algemeen verwacht men, dat nog deze week een definitief besluit zal vallen in Londen over een aan vraag voor het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap EEG) Wilson heeft ook een gesprek ge had met Bondskanselier Kiesinger over het kernstopverdrag, de EEG en de NAVO. Vandaag zou een nieuw gesprek volgen tussen Kiesinger en de Ameri kaanse president. De president van de V.S. zal een man tegenover zich vinden, die niet voor overreden, maar alleen voor overtuigen vat baar is. (Van onze Haagse correspondent). De met veel nadruk gead verteerde goedkope vakantie vliegreizen van Nederland naar Mexico gaan maar op be scheiden schaal door. Van de twaalf reizen, die op het pro gramma stonden, worden er slechts vier uitgevoerd en dan nog voor een prijs, die f 200, hoger ligt dan de uitvoerende reisbureaus Centouri en Zuid-Europa-stichting aan vankelijk hadden aangekon digd. Deze forse ingreep houdt verband met een weigering van de directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst de reizen tegen de lage prijs van rond f900.-- te laten doorgaan. Die prijs lag n.l. te ver beneden de officiële luchtvaarttarieven van de I.A.T.A. Voor chartervluchten be- Weer oliehinder in zuid-Engeland De badplaatsen in het zuiden van Engeland eisen dringend hulp, om dat er nog steeds olie uit het wrak van de Torrey Canyon schijnt te lek ken. hoewel het wrak olievrij werd verklaard. De plaatselijke autoriteiten hebben de regering in Londen verzocht de resten van de vrijwel geheel onder water verdwenen Amerikaanse tan ker op te blazen. De oproep werd uitgezonden na dat een helikopter had geconstateerd, dat er een olielaag van 50 km leng te in de richting van de stranden van zuid-west Engeland dreef. De marine kreeg daarna opdracht een nieuw onderzoek in te stellen. Ben Goerion niet ongerust over NPD „Ik ben van oordeel dat de politiek van Bondskanselier Kiesinger beter is dan die van zijn voorganger, Er- hard", aldus de voormalige Israëli sche minister-president Ben Goerion gisteren op een persconferentie in Bonn. Hij was daar in verband met de uitvaart van dr. Adenauer. De ex-premier betuigde zijn instem ming met Kiesingers politiek om de nauwe banden met Frankrijk weer aan te halen. Hij hoopte dat de eenwording van Europa zal worden versneld. Israël beschouwt een derge lijke ontwikkeling als gunstig, zo zei hij. Volgens hem betekent de uiterst rechtse „Nationaal-Democratische partij Duitsland" (NPD) geen gevaar voor de democratie in West-Duits- land, gezien de beperkte omvang van deze beweging. staat de bepaling, dat „alles inbe grepen"- vliegreizen mogen worden uitgevoerd als het tarief met inbe grip van hotel en andere verblijfs kosten niet minder is dan 85% van het IA.TA.-tarief. Tenminste, als de reissom minder dan f550.— be draagt en 75% als de prys daarboven ligt. De tarieven van Centouri en Zuid- Europastichting voldeden volgens de Rijksluchtvaartdienst niet aan deze voorwaarden. Het gevolg is geweest, dat de reisbureaus de prijs met ca f200.- hebben moeten verhogen, wat een aanzienlijke vermindering van de publieke belangstelling tot ge volg had. Ongeveer 40% der gega digden die al geboekt hadden koos een andere bestemming Onbegrijpelijk Van de zijde van Verkeer en Wa terstaat zegt men het onbegrijpelijk te binden, dat de betrokken reisbu reaus nog zo lang met hun reclame zijn doorgegaan, terwijl eind novem ber vorig jaar al vaststond .dat ver gunning daarvoor niet zou worden verleend. .Namens de reisbureaus verklaarde een woordvoerder: „wy hadden gedacht, dat 't wel zou mee vallen en de gevraagde vergunnin gen uiteindelijk toch wel zouden los komen." Metaalbedrijf in Apeldoorn sluit Door een concentratie van be drijfsonderdelen zal de firma J. Kleinbussink en Zoon in Borculo fabrikante van machines en appa raten voor de graanverwerkende in dustrie, in de loop van dit jaar het 35 werknemers tellende nevenbedryf in Apeldoorn sluiten. Aan de betreffende werknemers ls gelegenheid geboden naar Borculo te verhuizen. Met de vakbonden is volledige overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor die werknemers die van dit aanbod geen gebruik maken. Het doel van deze concentratie is een doelmatiger bedrijfsvoering waarbij in het kader van de verdere expansie van de onderneming mede wordt beoogd in de toekomst een ruimer gebruik te kunnen maken van het arbeidspotentieel in de Gel derse Achterhoek. In Tilburg nog meer ontslagen (Van onze Bossche correspondent) De directie van de N.V. wollen stoffenfabriek Thomas de Beer in Tilburg zal in de loop van de ko mende maanden 40 mannelijke werk nemers ontslaan in verband met reorganisatie van het bedrijf. Bij het gewestelijk arbeidsbureau liggen nog honderd andere ontslagaanvragen van enkele andere Tilburgse bedrij ven. Namen worden niet genoemd, omdat de betrokkenen nog niet zijn ingelicht. ADVERTENTIE roomboter koekjes niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 27 April 1867: In Frankrijk heeft men een eenvoudig middel, om visschen bij groote zomer hitte zonder schade op groote afstanden te vervoeren. Men vult mond en kieuwen met ee.i dik deeg van gewreven broodkruimels en sterken spi ritus. Men pakt vervolgens iederen visch in versche brandnetels en wikkelt ze te zamen in stroo. (Advertentie) Attentie. Er wordt gevraagd sen tafel voor 8 Heerenstudenten, voor den prijs van een gulden. Zij die wenschen in aanmerking te komer adres.seeren zich per br f onder letter K. bij de firma Jac's Hazenberg Corn'z. over de Akademie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1