mmu Toeristenstroom naar de kust- en bollenstreek r Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne -J kapokmatras ORGANIST VAN DE BERG SPEELDE IN VOORSCHOTEN MATRASSEN LEDIKANTEN Hocliliuts De soldaten in Engeland verboden Wegens smaad op Churchill TOPDRUKTE TIJDENS LAATSTE APRIL-WEEKEINDE In Katwijk is men op alles voorbereid Oproep ooi bedden in vissers- badplaats PINSDAG 25 APRTL 1967 LEIDSCB DAGBLAD ADVERTENTIE GRATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje 'Rozegetir en Maneschijn*. Vol tips voor uw ilaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. IS I Het Stica-merk is uw garantie voor de kwaliteit van vulling en tijk. Met idealisme en goed vertrouwen gewapend hebben de Cul- rele Commissies van de Herv. Jeugdraad van Voorschoten en Weidse Oosterkerk-organist Karei van de Berg een concert de Dorpskerk in Voorschoten gewaagd. Is een orgelconcert 3.:sq kille zomerdag? „Neen" zeggen blijkbaar de meeste van april in een verwarmde kerk niet te verkiezen boven een op I,J genen op wier komst gerekend werd: na aftrek van ambts- |ve aanwezigen bedroeg het aantal luisteraars minder dan ee dozijn. Zou dit de organist ontmoedigd hebben? oj jjj denken van wel, omdat in 3hs Preludium en Fuga in C op de voordracht ineens vrijer Wl te vloeien, maar daarvóór een ingener indruk maakte. Daarna de organist in Bachs voorspel ...Kt dei- Vater wohn' uns bei" de 115 tus firmus de rechtmatige plaats wordt wel eens verwaarloosd), te de èöht mooie rekenen we voorspel niet. „Wir glautoen einen Gott' daarentegen, zeer •ekend uit dit orfgel gekomen, we onder de geniale. moesten we weer vaststel- dat „Nun komrn' der Heiden lè'ïand (in organopleno)zich niet kan met Nun kornm' der Hei- Heiland (a 2 dav. e pedale)". eerste bewerking werd ongetwij- goed in de ruimte geplaatst, die laatste (zelfs als pianisten- t naar de concertzaal gebracht) en grijpt de mensenziel door de eerstaanbare zangkracht van die htige psychische expressieve uit- ïde stem. ien we het inmiddels al niet i, liet ten slotte Bachs Prelu- en Fuga in Es. er geen twy- "ork0jjtan. dat Van de Berg in de vir- zyn stukken ^B^lAerkelijke bedrevenheid bezit, rom de concertgever echter m wat op korte snelle noten dreef, b al vrijer leek in de zegging dan itonl Italia ADVERTENTIE ALUMINIUM JALOEZIEËN D. LADAN, Leiden ttolensteeg 27 - Telefoon 21375 Èjiteraire conferentie in Wenen binder auspiicen van de Oosten vereniging van letterkunde isteren in Wenen een interna- NU k+le lette kundige conferentie be- waaraan wordt deelgenomen auteurs, critici en beoefenaars de literatuurwetenschap uit tien en Westeuropese landen en de ishd ;t thema van de conferen tie luidt: „Literatuur als traditie en li 8 iutie". Op de eerste dag van de 5 erentie werd in hoofdzaak gedachten gewisseld over het rip avant-garde. Expositie Maarten Kemper Kunstzaal Heuff, HOflaan 7, senaar, wordt zaterdagmiddag om 4 uur een expositie geopend aquarellen van Maarten Kemper. in langzame ooncertdelen, valt niet te zeggen Het langzame mag nooit traag schijnen of, hoe miniem ook, met weerstanden beladen. Het komt ons voor, dat de aanslagselas- ticiteit hier mede bepalend is en dat het tempo van een compositie niet voor elk orgel en voor iedere ruimte noodzakelijk dwingend hetzelfde dient te zijn. Vaak dunkt ons enige ver snelling wenselijk. In kleine ruimten en op orgels met scherp afgegrensde bonen lopen notenbeelden dan j.min der kans te zwaar in die ruimte te hangen. Organisten zijn zich de uit werking in de ruimte vaak niet be wust. Halverwege het programma is de .Suite évocatrice" van Tournemire uitgevoerd, de Franck-leerlimg en la tere opvolger. Deze suite zei ons heel weinig, maar we geven ons gewon nen voor beter oordeel. Waarschijn lijk zijn de kleinen van Franck's Cavaillé-Coll-orgel hier onontbeerlijk. V. Gigantische produktie van Bram van der Vlugt (Van onze correspondent) „Zoiets doe je maar één keer in je leven", zegt studio-acteur Bram van der Vlugt. Hij staat op een soort voetbaltribune in de tuin van het Nederlandse opleidingsinstituut voor het bui tenland Nijenrode en beschouwt tevreden het nijvere gedoe van enkele leerlingen van het instituut die bezig zijn met de constructie van een gecompliceerd toneel. Want op zaterdag avond 6 mei brengt Nijenrode ter gelegenheid van het vierde lustrum, in de openlucht de Nederlandse première van „The Devils" van John Whiting. Bram van der Vlugt voert de regie. Het stuk, dat 17e eeuwse maar ook nog nu geldende relgieuze pro blematiek behandelt, is in 1961 ge schreven en nog slechts te zien ge weest in Londen, New York en We nen. Dit, omdat het technisch bij zonder moeilyk te verwezenlijken is. Maar Nijenrode is met enthousiasme onder leiding van Bram v. d. Vlugt, die „The Devils" ook heeft uitgezocht aan de gang gegaan en speelt het klaar. Men heeft een toneel gecon strueerd, dat bestaat uit een stelsel van tien podia op zeven verschillen de niveaus. Op deze podia kunnen 22 lokaties worden gesuggereerd door gebruik van schijnwerpers en door het projecteren van dia's. Om de ac teurs en actrices verstaanbaar te doen zijn, wordt gebruik gemaakt van ingebouwde decors. De 45 mede spelenden, onder wie 20 man figu ratie, zullen gekleed gaan is histori sche kostuüms. De, een groot bedrag vergende, produktie wordt gedeelte lijk gefinancierd door enkele grote bedrijven, o.a. de KLM. Het lustrum behelst verder een conferentie over het thema nicatie. Deze conferentie zal w> dag 10 mei door Prins Bemhard den geopend. Hugo Claus: operalibretto (Van onze Brusselse correspondent) Hugo Claus, het niet meer zo jonge „wonderkind" van de Vlaamse let teren, werkt thans aan het libretto voor een opera die „Morituri" zal he ten. Het werk zal tot stand komen in samenwerking met Maurice Be- jart en het volgend seizoen zyn pre mière beleven in de Brusselse Munt schouwburg. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage nrjjzen. HAARLEMMERSTRAAT UI Een „oorlogsstuk" van de Duitse schrijver Hochhuth heeft gisteravond geleid tot een openlijke breuk tussen het Britse Nationale Theater en de regisseur, Sir Laurence Olivier. Het stuk, „De soldaten", doet een aanval op de politiek van Winston Churchill, die tijdens de tweede wereldoorlog de leider van Engeland was. Sir Laurence wilde het stuk op het toneel brengen. De raad van het theater sprak er zijn veto over uit. Hochhuth is de schrijver van ,Der Stellvertreter", dat in Europa in 1963 veel opschudding verwerkte. In het stuk wordt wijlen Paus Pius XII er- beschuldigd nagelaten te heb ben de nazi-wreedheden tegen de joden te veroordelen. Het was ad enige maanden bekend dat Oliver „De soldaten" op t to neel wilde brengen en stuitte op ver zet van de door de regering benoem de raad. Gisteravond heeft de raad in het theater, onder leiding van Lord Chandos, een lid van het oorlogska binet van Churchill, bekend ge maakt: „Enkele van de personen, in het bijzonder Sir Winston Churchill en Lord Cherwell (de wetenschappelijke raadgever van Churchill) worden zeer boosaardig voorgesteld. De raad is daarom unaniem van mening dat II het stuk niet geschikt is om in het Nationale Theater op te i Kenneth Tyan, de literaire advi seur van het theater, zei van de be slissing van de raad: „Ik geloof dat het een rampzalige tegenslag is voor het Engelse thea ter De artistiek leider moet de keu ze van de stukken toevertrouwd wor den. De raad moet zich beperken tot de grote lijnen van het beleid en de subsidie. Ik had gehoopt, dat ons Na tionale Theater, voor zover het de - keuze van de stukken betreft, aan de kunstenaars gelaten zou worden. Wij weten nu dat zij in handen zit van bureaucraten". Het stuk van Hochhuth is een be schuldiging van het bombarde ren van burgers, in het bijzonder de geallieerde luchtaanval op Dresden tijdens de tweede wereldoorlog waar bij tienduizenden Duitsers gedood werden. Het stuk bereikt een hoogtepunt met een Anglicaanse bisschop die in het Hogerhuis een hartstochtelijke aanval op Churchill doet om dat hij pleit voor „terreuraanval- len" op Duitse steden. Nubische tempel naar Turijn In 6 stukken, die samen 93 tem wegen, is gisteren in Turijn een complete Nubische tempel uit 1500 x>r Christus in Turijn aangekomen. De tempel ls een gift van de Ver enigde Arabische Republiek aan het museum van Turijn. Hij werd nog niet zo lang geleden door Italiaanse archeologen opgegraven aan de oevers van de Nijl. De kosten van het vervoer per schip en trein be droegen circa f 145.000,-. heeft knoijl arbeiders op hun knie- f 'aarstig bezig waren de laat- tlekken te verwijderen van de nhjoenen kleine tegeltjes sa- egeiveiii gestelde vloer, heeft de bur ster van Haarlemmermeer, *19. Th. Dijckmeester (met T ien in de zij) gistermiddag ■ens zijn gemeente in de wij- vertrekhal van het nieuwe ae cian de directie van de rengenrnhaven een bronzen plastiek leboden. Het vrijdag te ope- nieuwe Schiphol maakt deel fon de gemeente Haarlem- Het plastiek, dat op een onge veer anderhalve meter hoge sok kel op een markante plaats in de hal is neergezet, is vervaardigd door de beeldhouwster mevrouw Pearl Couzijn-Perlmuter. Zij heeft het plastiek windswept genoemd. Bij een deel van de be langstellenden, die het gistermid dag in ogenschouw namen, wekte het enige kritiek op. Zij vonden het onderwerp minder goed geko zen, aangezien het plastiek bij hen reminiscenties opwekte aan de resten van een verongelukt vliegtuig. „Wanneer het weer van nu blijft aanhouden, dan voorzie ik voor het komende weekeiride iets wat we in onze stoutste dromen nooit hebben kunnen verwachten: een stroom van vele, vele tienduizenden buitenlandse toeristen naar de kuststreek tussen Den Haag en Haarlem, waar dan de bolbloemen op z'n mcoist bloeien en het corso rijdt van Sassenheim naar Haar lem". Deze ontboezeming tekenden wij gistermiddag in het V.V.V.-kantoor aan de Boulevard van het zonovergoten Kat wijk aan Zee op uit de mond van V.V.V.-directeur Chris Ver- plancke. Tussen de besprekingen „aan de lopende band", die te maken hadden met het onderbrengen van de gas ten, door vond de heer Verplancke gelegenheid ons iets te vertellen over de „top" van het voor-seizoen. Enkele weken geleden had hy dat reeds tegenover ons gedaan, maar nu. nog maar enkele dagen voor het laatste aprilweekeinde, was hy beter in staat de zaak te overzien en tevens kon hjj iets meer mededelen over de voorbereidende werkzaamheden om al deze mensen onder te brengen. Toen eenmaal bleek, dat het bol lenstreekcorso op een vaste dag zou gaan rijden 29 april en er dus van uitstel geen sprake meer zou zijn, zoals dat in voorgaande jaren wel het geval was, zyn we begon nen met het bewerken van onze re laties in Duitsland, de Scandinavi sche landen en Frankrijk, vertelde Katwijks VVV-directeur, Zoals ieder jaar ben ik. daartoe door het bestuur in staat gesteld, ook nu weer naar deze landen ge weest om oude relaties te bezoeken en om te trachten nieuwe aan te trekken. Er is natuurlijk niet alleen gesproken over het laatste weekein de van deze aprilmaand, waarop 1 mei zo prachtig aansluit, maar ook over het hoogseizoen. Dat weekeinde met het bollenstreekcorso als hoog tepunt, was voor my. aldus de heer Verplancke, een prachtig aanknoop- punt om de eerste gasten naar Kat wijk te krijgen. De buitenlandse reisbureaus voel den veel voor het organiseren van een drie. of vierdaagse reis naar de kust- en bollenstreek. Zy namen di rect deze „tulpentochten" in hun programma op en met succes, want de belangstelling er voor bleek enorm groot te zijn. Reeds in februari kwa men de eerste aanvragen voor reser veringen binnen. Naar mate het laatste aprilweekeinde dichter en dichter naderde kwamen er steeds meer aanvragen. Het gevolg is, dat thans reeds ver over de honderd bussen naar Katwyk komen. Al de buitenlanders, die met deze bussen naar de badplaats komen, zijn bij pensions en particulieren on dergebracht. Dat was, aldus de heer Verplancke, een heel werk. We hebben het steeds straatsge- wijs gedaan, zodat men na aankomst direct met de bussen door kan rij den naar een bepaalde straat en men dus de mensen niet hier en daar behoeft af te zetten. Al de bij de VVV Katwyk inge schrevenen. die het komende week einde gasten zullen ontvangen, heb ben daarvan thans reeds kennis ge kregen door middel van het bekende gele kaartje, waarop staat op hoeveel mensen voor logies en ontbijt men kan rekenen. Oproep Het onderbrengen landers, die per bus tijdig hebben besproken, levert dus geen bezwaren meer op, zo vervolg de de heer Verplancke. Moeilijker wordt het met degenen, die vrijdag of zaterdag op goed geluk naar Kat wijk komen in de verwachting, dat er nog wel voldoende plaatsen vrij zijn. Natuurlijk is er rekening gehouden, maar of er nog voldoen de ingeschreven bedden zyn blüft een vraag. Daarom doet de VW een dringend beroep op alle Katwijkers, bij wie nog geen bedden zijn gereserveerd, dit ten spoedigste op te geven aan het VW-kantoor. Boulevard of te lefonisch onder de nummers 3045. 3650 of 200. De Katwijkers bij wie dus gereserveerd is behoeven geen bericht te zenden. De heer Verplancke verwacht de grootste drukte vrijdag en zaterdag tussen vijf uur 's middags en acht uur 's avonds. Er staat dan een le gertje van 45 helpers klaar om de gasten van het VW-kantoor zo snel mogelijk naar hun logeeradressen te brengen. Voor zover de aantallen reeds nu bekend zijn heeft men deze op lijsten verwerkt, zodat het onder brengen van de vele duizenden bui tenlanders niet veel tijd in beslag zal nemen. Zeer goed bezet De i kamers in de hotels i pensions in Katwijk zRn reeds we ken geleden besproken. Daar iRn ook de Engelse gasten, die door Friendship Tours en Clarcksons Tours via de luchtbrug van het vliegveld Londen en andere vliegvel den naar het Rotterdamse Zestien- hoven komen, ondergebracht. Voorts hebben vele hotelhouders zelf relaties in het buitenland, waar mede reeds vroeg in het seizoen con tracten afgesloten zijn voor het laat ste aprilweekeinde en voor het nu spoedig beginnende badseizoen. Dat hebben ook talrijke particulieren ge daan. Ongeveer tachtig procent van de het komende weekeinde te verwach ten buitenlandse gasten men spreekt van zo'n 25.000 zijn Duit en verder komen er Fransen, Engelsen en Scandinaviërs Ook in Noordwij k Ook in Noordwyk verwacht men dit bollenweekeinde een stroom van buitenlandse gasten. De hotels zijn grotendeels volgeboekt en ook zijn vele duizenden gasten ondergebracht in pensions en by particulieren. Wy verwachten een zeer druk weekeinde, vertelde de VW-direc teur van Noordwijk, de heer H. Dek ker. maar we zijn op alles voorbe reid en hebben alle maatregelen ge troffen om de bezoekersstroom te kunnen opvangen. Datzelfde geldt voor de ande re VVV's in de Bollenstreek: Leiden, Rijnsburg, Warmond. Voorhout, Sas senheim. Noordwykerhout, Lisse en Hillegom. Ook daar zijn reeds vele kamers besproken in de hotels pensions en bij particulieren. Nog plaats Hoewel het dus zeer druk wordt in de kust- en bollenstreek ii thans van een alarmsituatie tooi onderbrengen van de gasten nog geen sprake. Er zijn nog altijd in ruime mate bedden beschikbaar, want er zijn, vooral in de badplaatsen honderden mensen, dlie normaal zo vroeg nog niet verhuren, maar die, wan van de zyde van de VVV een beroep op hen wordt gedaan, direct bereid zyn helpende hand te bieden door alsnog logiesruimte beschikbaar te stellen. De lusthof van Jacoba van Beie ren, Lisses Keukenhof, belooft het komende weekeinde op zijn mooist te zijn. Allerlei soorten tulpen zijn dan in bloei en ook in de kassen kan men vele variëteiten bewonderen. Men hoopt, nu het bollenstreek corso van Sassenheim naar Haarlem rijdt met als trekpleister in de stoet de praalwagen met de Nederlandse schaatskampioenen Stien Kaiser, Kees Verkerk en Ard Schenk, op een enorme drukte. Dus op een weekein de met veel zon, dat de voorgaande minder stralende ook wat het be zoek betreft veruit in de schaduw stelt. Arrestaties wegens kunstroof in Cairo De Egyptische politie heeft vier West-Duitsers aangehouden in ver band met de ontvreemding van een basreliëf uit een tempel bij Assoean. Twee van de betrokkenen werden in Alexamdrië aangehouden, terwijl zij het relief in drie stukken in hun auto vervoerden. De andere twee kon den in Hoerghada, aan de kust van de Rode Zee, worden gepakt. ADVERTENTIE Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en 20 gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemlnt u doet Danseressen zochten politiek asiel Drie danseressen uit BoedapesA hbben zich „een weg gedanst" naar politiek asiel in Italië. Zij zijn Sofia Kate (25), Halina Piec (29) en Ella- na Korbowska. Zij kwamen hier met geldige Hongaarse paspoorten en ga ven de can can en Hongaarse volks dansen te zien toen zij enige weken in nachtclubs optraden. Dit weekeinde hebben zij om poü» tiek asiel verzocht. Zij werden naa* een vluchtelingenkamp gestuurd ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT De beroemde violist Yehudi I is de staatsgreep in Griekenland Menuhin arriveerde gisteren uit zeer rustig verlopzn. Athene in Londen. Volgens hem

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9