Verontruste Leidenaars protesteren tegen sloop WITTE POMPEN Lawaai wordt van bromfietsen strenger beboet LEKKER BROOD „Zoveelste aanslag op het toch al verminkte hart van de stad Fataal Bakkers dicht op 1 mei DIJSSEIBLOEM Collecte Militaire (steun) Fondsen Ds A J. Lamping wordt predikant Yredeskerk LEIDSE KANTONRECHTER DINSDAG 25 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Eind vorig jaar werd door de Leidse raad een bedrag van honderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor de sloop van het oude M.S.G.-gebouw a. d. Pieterskerkgracht en de panden aan de Lokhorststraat 18, 20 en 22. De vrijgekomen ruimte is be stemd voor autoparkeerplaats, totdat over een (nog niet be kend aantal jaren het Cultureel Centrum daar zal verrijzen. Met grote verontrusting hebben enkele Leidenaars van deze voorge nomen sloap kennis genomen. Zij hebben hun verontrusting kenbaar gemaakt aan het college van B. en W. van Leiden, de Leidse gemeenteraad, het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de Pro vinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland en de Ryksdienst voor de Monumentenzorg. In een uitvoerige brief spreken de ondertekenaars als hun mening uit, dat met de sloop van genoemde pan den de „zoveelste aanslag op het toch al verminkte hart van Leiden wordt ondernomen". Als argument voor het slopen van de panden aan de Lokhorststraat geldt", aldus de groep verontrusten", dat deze niet meer te restaureren zouden zijn". „Dit is zeer irreëel, wanneer men ziet wat elders wordt gerestaureerd en wat in deze stad de Studenten huisvesting laat restaureren. Door sloop wordt de gevelwand van de Lokhorststraat aan de kant van de Latijnse School onherstelbaar ver minkt. Het moet toch mogelijk zijn het toekomstige culturele centrum dusdanig te ontwerpen, dat boven genoemde panden op verantwoorde wijze zijn opgenomen", zo gaan de verontrusten verder. „Tevens betekent het bestemmen van de vrijgekomen ruimte als par keerplaats, dat er wéér meer auto's op een triest geplaveide woestenij de oude binnenstad zullen ontsieren, terwijl dit ten naaste bij geen op lossing bied aan de verkeerschaos in Leiden. Dergelijke in de oude stad gelegen parkeerplaatsen trekken nog ties in het bakkersbedrijf maakt be kend, dat in verband met de natio nale feestdag op maandag 1 mei door de bakkerijen geen brood wordt ge bakken en in de winkels zal worden verkocht of aan huis bezorgd. Aan de consumenten wordt verzocht hier mede bij hun aankopen op zaterdag 29 april rekening te willen houden. De brief, die een groep veront- i ruste Leidenaars aan diverse overheidsinstanties heeft verzon l den is ondertekend door de N.V. f Boek-, Courant- en Handels- l drukkerij v.h. J. J. Groen Zn, I dr. W. Ca Braat, onderdirecteur l Rijksmuseum van Oudheden, J. I van Duyvendijk, G. Groen, J. f t Ringelberg, drs. J. L. v. d. Gouw f (alg. Rijksarch.), prof. dr. H. v. f d. Waal, hoogleraar in de kunst. t geschiedenis, prof. dr. I. Schöf- t t fer, hoogleraar vaderlandse ge- t t schiedenis, T. H. Meyer, secre- t Starts van de vereniging „Oud t Leiden", dr. H. C. Blote, prof. dr. t T. H. Lunsingh Scheurleer, hoog t leraar in de kunstgeschiedenis, f Buut 110: Vereniging van Beel- dende Kunstenaars: W. F. Bred- f dels, voorzitter, C. Buurman, se- f oretaris, J. Maaskant, penning- t meester, B. G. I. Walenkamp, f galeriehouder, A. van Houwelin- f gen, beeldend kunstenaar, Stich- f ting Kunstenaarshuisvesting: W. Gerritsma, voorzitter, B. Oosterman, penningmeester, H. Groen, bestuurslid, prof. dr. P. J E. Josselin de Jong, hoogleraar i culturele Anthropologic, J. van J Kralingen, beeldhouwer. meer verkeer in de reeds overvol ge worden stad. Hierbij komt dat by de te verwachten toeneming van het aantal auto's in ons land een alge heel parkeerverbod voor de stadsker nen niet onmogeiyk is. Waar ooit regeren vooruitzien betekent, is dit het geval by het verkeersvraagstuk. De betreffende sloop zou in de oude stad een gat slaan, dat op de gehele structuur van de oude binnenstad een zeer grote nadelige invloed zou uitoefenen", aldus de briefschryvers. „Naast deze „open plekken" kwestie is er echter nog een verontrustend aspect van het bouwbeleid in de bin- Met voeten verstrikt De 32-jarige Leidse bankwerker H. Blote raakte gistermiddag om streeks half vier tydens werkzaamhe den in een fabriek aan de Osen Paardenlaan met zyn voeten ver strikt in een hoeveelheid draalafval van een draaibank. Dit afval sneed in het linkeronderbeen van de bank werker, waardoor een slagaderiyke bloeding ontstond. De E.HD. zorg de voor vervoer naar het Acade misch Ziekenhuis. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Lelden Dit zijn de oude panden op de hoek van de Lokhorststraat en de Pieterskerkgracht tegen de sloop waarvan een aantal veront ruste Leidenaars ernstig protes teert. (Foto LD/Holvast) nenstad, namely k het verbouwen of de nieuwbouw van panden, gele gen tussen de veel oudere huizen van de oude stad. Afschrikwekkende voorbeelden hiervan zü"n: Verhulst, Breestraat 103; Van Steyn. Nieuwe Ryn 2; Algemene Bank Nederland ZWO-subsidie dr. J. Voogd De Nederlandse Organisatie Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek heeft de medicus dr. J. Voogd subsidie verleend voor een onderzoek naar de overlangse indeling van de kleine hersenen, het zogenaamde ce rebellum, van zoogdieren. Door deze subsidie is het mogelyk geworden voor het bewuste onderzoek een hulpkracht aan te trekken. Dr. Voogd is wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het laborato rium voor Neuro-anatomie van de Leidse Universiteit, dat onder direc tie staat van prof. dr. W. J. C. Ver haart. NV, Breestraat 81; Sociëteit Miner va. Breestraat 48; Leidse Duinwater My. Ir. Driessenstraat 1; Langezaal, Stille Ryn 3". In met Leiden vergeiykbare ste den als Delft en Amsterdam komen volgens de groep deze fatale misgre pen niet voor. „Daar zyn de wel standscommissies gesplitst in een commissie met „modern"-ingestelde architecten voor een nieuwe stad. Een dergelyke splitsing zou in Lei den ten spoedigste moeten gebeuren". De verontruste Leidenaars verzoe ken de betrokken instanties aan het slot van hun brief „die maatregelen te overwegen, die ertoe kunnen lei den, dat de voorgestelde slopingen niet door zullen gaan, c.q. voorstel len te doen die het herstel van de oude binnenstad zullen bevorderen". ADVERTENTIE van de firma A. v. d. Pouiv Kraan Zn. te Leiden By de openbare verhuring van de volgende benzine verkooppunten op 7 april j.l. zyn de volgende jaarhuurprijzen geboden op: 1. Gouwestraat 65, 67, 69 en Plettery straat 23 te 's-Gravenhage 145.000, 2. Heemstraat 52, 54 te 's-Gravenhage f35.000, 3. Vaillantlaan 96 te 's-Gravenhage f 33.500, 4. Van Heurnstraat 3 te Voorburg f 20.200, 5. Raaltestraat 37 te 's-Gravenhage f 30.100, 6. Van Alkemadelaan 624 te 's-Gravenhage f 35.000, AFSLAG 28 april as. in het gebouw AMICITIA te 's-Gravenhage, des namiddags half drie. van de punten afzonderlijk en in totale combinatie (evt. zonder perc. 4). Inlichtingen: notaris W. S. JONGSMA te Leiden, Rapenburg 31 en notaris J. W. WORST te 's-Gra venhage, Oostduinlaan 32. Ieder jaar in de eerste week van de meimaand, maand van doden- en bevrijdingsherdenking, wordt een beroep op de bur gerij gedaan tot steun aan de Gezamenlijke Militaire Steun fondsen. De reeds jarenlang samenwerken- of om militairen, die door de organisaties op dit terrein krijgen nog steeds telkenmale verzoeken tot financiële steun voor diverse doel einden, hetzy voor oud-militairen, die in behoeftige omstandigheden zijn ko- te verkeren, hetzy tot steun aan militairen, die na de dienst weer op gang moeten komen, hetzy aan hun huisgenoten, vrouwen of kinderen, die het zonder de hulp van de man moeten doen. Het gaat hier dan om nagelaten betrekkingen, die wel pen sioen genieten, maar soms ineens grote uitgaven komen te staan, Jeugdpredikant gaat heen Ds. A. L. Lamping, die als jeugdpredikant zulk een geweldige stimulans aan het Leidse jeugdwerk heeft gegeven, wordt pre dikant van de hervormde wijkgemeente „Vredeskerk". Hij volgt in dit ambt ds. D. J. Vossers op, die in september 1965 met emeritaat ging. Opvolger van ds. D. J. Vossers Nadat de Centrale Kerkeraad in zyn zitting van j.l. vrydag reeds ak koord was gegaan met het uitbrengen van een beroep op ds. Lamping, is hiertoe in de gisteravond gehouden vergadering van de wykkerkeraad van de „Vredeskerk" besloten. Hoe wel ook aan ds. Lamping de tijd van drie weken wordt gelaten om een beslissing te nemen, is uit met hem gevoerde gesprekken duidelyk ge worden. dat hy dit beroep zal aanne- Ds. Lamping, die sinds kort in de ze wykgemeente woont (Van den Brandelerkade 25), is 37 jaar en was eerst enige tyd vicaris van de her vormde gemeente in Blaricum. Op 1 september 1957 deed hy zyn intrede als hervormd predikant in Duiven- drecht. Eind 1961 kwam hij als jeugd predikant naar Leiden, waar mede onder zyn toedoen het hervormde jeugdwerk (Hervormde Jeugdraad) LAMPING tot grote bloei is gekomen. Het is nog niet bekend wanneer ds.' Lamping, die reeds consulent van de wykge meente Vredeskerk is. zyn intrede in deze wykgemeente zal doen. Hoewel ds. Lamping zich nu los moet maken van het jeugdwerk, ligt het wel in zijn bedoeling om zich, in afwachting van de nieuwe jeugdpredikant zy 't in beperkte mate met dit werk in te laten. Het beroep van ds. Lam ping is het vijfde beroep, dat thans wordt uitgebracht. Tot vier maal toe meende een predikant voor dit be roep te moeten bedanken. i onge luk hun gebruikelijke inkomen kwijt zyn en soms niet in staat het werk van vóór hun diensttyd weer op te nemen, óf ook om kinderen van die slachtoffers.^ die zonder by steun niet in staat zyn "te gaan studeren. De G.M.F.-collecte is de enige in zameling in ons land, welke by een byzondere beschikking van de minis ter van defensie, door militairen in uniform mag plaats hebben. We zijn ervan overtuigd, dat deze jongens gaarne enkele dagen van hun dienst tijd voor dit mooie doel ter beschik king stellen, omdat ook zij bly zullen zijn. indien zij later wanneer dit onverhoopt hun deel is hiervan kunnen profiteren. De militaire autoriteiten verlenen vanzelfsprekend mede gaarne hun medewerking en de commandant der Leidse Koksschool, waaruit de col lectanten voor het Rayon Leiden ge- recruteerd worden (uitgezonderd Katwyk, Valkenburg en Wassenaar, die door de marine van Valkenburg worden bewerkt), de kolonel T.H. Wessels. is ook nu weer bezield met groot enthousiasme om zyn mensen onder leiding van de kapitein W. Harteman, alles te laten doen tenein de de 'collecte weer tot een succes te maken. Er waren dit jaar bijzondere moei- lykheden te overwinnen, omdat de eerste week van de maand mei we gens viering van Koninginnedag, Hemelvaartsdag, uitreiking van mi litaire onderscheidingen, werkzaam heden en verlof byzonder weinig ruimte over liet om de militairen uit te zenden. Dank zy de medewerking van ver schillende gemeentebesturen kon hier en daar enige grotere ruimte voor de collecte worden verkregen, zodat het schema er nu globaal als volgt uit ziet: De inzameling vangt morgen (woensdag) te Leiden aan met de huis-aan-liuis-collecte, terwyl deze week nog de volgende gemeenten worden bezocht: Bodegraven, Lei- muiden Rijnsaterwoude, Nieuwkoop Aarlanderveen, Ter Aar (Langeraar), Voorhout, Warmond, Woubrugge/Ze- venhoven (Hoogmade) en Zoeterwou- de (Dorp en H.R.). De eerste week wordt besloten met de straatcollecte in Leiden en Warmond op zaterdag 29 april. In de eerste week van mei (2 en 3 mei) volgen dan: Alphen a.d. Ryn, Boskoop, Hazerswoude (Dorp en Ryndyk), Hillegom, Koudekerk, Lei derdorp, Lisse, Moerkapelle, Noord- wyk, Noordwijkerhout (De Zilk), Rynsburg, Sassenheim, Voorschoten en Zevenhuizen. Op 5 mei: Katwyk, Valkenburg, Wassenaar. In de tweede week van mei volgen tenslotte: Alkemade (Nieuwe Wete ring, De Kaag, Oude Wetering, Ryp- wetering, Roelofarendsveen en Oud Ade)Benthuizen, Leidschendam (Stompwyk), Nieuwveen, Oegstgeest en Waddinxveen. wy hopen van harte, dat deze col lecte als steeds weer een groot suc ces moge worden. „Het lawaai van bromfietsen is tegenwoordig meer dan ergerlijk en knoeieryen aan uitlaten en pup jes intensiever te bestryden is het boetetarief met ingang van 1 januari vijfentwintig gulden op veertig gulden gebracht". Dat zei de officier justitie in de zaak tegen een 20- jarige scholier uit Oegstgeest, die gisteren voor de Leidse kantonrech ter moest verschijnen. De scholier stond terecht omdat by zyn aanhouding op de Rynsburger- weg bleek, dat ook hij aan de uitlaat zijn brommer had zitten knoeien, waardoor het aantal decibels, dat de bromfiets produceerde kunstmatig werd opgevoerd. „Ik heb er zelf niet aan geknoeid hem zo gekocht", verzekerde ver dachte de rechter. „U hoorde zelf het lawaai toch wel? De politie viel het wel op en daarom werd u aangehou den", antwoordde de kantonrechter, r. W. de Koning. „In vergelyking met andere brom fietsen liep de mijne tamelijk geruis loos", probeerde de scholier nog. Daar de overtreding op 19 decem ber 1966 werd geconstateerd bofte de scholier in zoverre, dat zowel de eis als het vonnis voor hem nog een boete van f 25 subs. 5 dagen inhield. „Als u hier weer voor een soortgelyke overtreding moet verschynen kunt u op een boete van veertig gulden re kenen", waarschuwde de kantonrech ter tot slot. Een 24-jarige bloemist uit Noordwyk stond voor de balie, om dat hy op 17 januari twee „bonnetjes" had gekregen. Toen hy in de bad plaats met zyn vrachtauto achterop een stilstaande persnoenauto was ge reden, kwam aan het licht, dat de remmen van de vrachtauto niet goed functioneerden. „M'n remmen waren best in orde", verzekerde hy de rechter. „Ik zag door het miezerige weer te laat, dat hy afremde en tot stilstand kwam". De kantonrechter, die zich toch maar aan het rapport van de politie deskundige hield, vroeg zich af, waar op verdachte zyn mening, dat zyn remmen best in orde waren baseerde. De bloemist wist het blykbaar zelf ook niet. Hy bleef het antwoord al thans schuldig. „Verdachte bewaarde kennelyk on voldoende afstand en reed bovendien met ondeugdelyke remmen rond" luidde het dubbele verwyt, dat de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen in zyn requisitoir tot verdachte richt te. Hy eiste twee geldboeten van resp. f 30 en f 40 subs. 14 dagen. De kantonrechter vond, dat het ac cent op de ondeugdelyke remmen moest worden gelegd en vonniste der halve met f 25 en f 50 subs 15 dagen. Een 31-jarige Deense automo bilist woonachtig in Kopenhagen en destyds werkzaam in Katwyk was ten laste gelegd, dat hy in oktober j.l. op de Zwarteweg in Katwijk geen voorrang had verleend. De botsing had tot gevolg, dat vijf inzittenden van de geramde auto min of meer ernstig werden gewond. Verdachte liet, om begrijpelyke re denen verstek gaan. De aangewezen vrouweiyke tolk niet. zy keerde ech ter meteen huiswaarts, na eerst te hebben opgemerkt, dat zy „haar de claratie wel heel gemakkelyk had verdiend". Gezien de ernst van het feit eiste de officier een boete van f 100 subs 20 dagen. De kantoni*echter vond de gevraag de boete te mild en vonniste by ver stek met f 150 subs. 30 dagen. Een 32-jarige grossier uit Rys- wyk, die was veroordeeld voor te hard rijden, had weer zyn race-nei gingen botgevierd, ditmaal op de Leidseweg onder Voorschoten. De officier eiste naast een geldboete van f 40 subs. 8 dagen de onvoor- waardelyke intrekking van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd van 3 maanden. Het pleidooi van verdachtes raads man omvatte voornamelyk een ver zoek tot uiterste clement! wat be treft de intrekking van het rybe- wys. „Mijn cliënt heeft zyn auto n voor zyn zaken 't zal hem duizen den guldens kosten als hy drie maan den niet mocht ryden", aldus de raadsman. Met verwyzing naar een nog lo pende voorwaardelyke intrekking van verdachtes rybevoegdheid, was de kantonrechter van oordeel, dat verdachte voldoende in de gelegen heid was gesteld om de snelheidsbe palingen na te leven. Zyn vonnis luidde wat betreft de geëiste onvoorwaardeiyke ontzegging conform. De geldboete stelde hy op f 35 subs. 7 dagen. Parencompetitie V.O.G. De uitslag van de parencompetitie van de Leidse bridge-club V.O.G. luidt als volgt: Zwart: 1. v. NcortDofferhof 182 punten; 2. Schilthuizen—Belt 173; 3. Dhr. en mevr. Smit 167; 4. Dhr. en mevr. Raar 160: 5. Mevr. Kukler—v. d. Berg 156; 6. BraakmanBoon 148; 7. Dhr. en mevr. Boogaard 147: 8. Prenen—Otto 139; 9. MeyerSelier 135; 10. Mevr. KlarenboschDe Haas 132; 11. Gans—Vogelenzang 130; 12. Dhr. en mevr. Galjaard 117; 13. KersbergenBuys 117; 14. Tjal- kensWakka 113. Rood: 1. Dhr. en mevr. Dubbelde- man 76 punten, 2. Zwetsloot Schweers 72; 3. Dam. BosseRaar 69; 4. Heemskerk—Brouwer 67; 5. Dam. Bonv. Riet 65; 6. Dhr. en mevr. Kooiker 65; 7. Dam. Paesv. Zwieten 49; 8. Mevr. BarendseWes terman 41. Groen: 1. Dam. HorreTuk 78 punten; 2. Planje—De Jong 72; 3. Dam. HilligehekkenPrenen 70; 4. Dhr. en mevr. v. d. Ende 67; 5. Grommé Terpstra 60; 6. Dhr. en mevr. Altink 55; 7. De Tombe—v. d. Burg 53; 8. v. Zantenv. Zwieten 49. Bouwkeet in brand Door onbekende oorzaak is gister avond omstreeks negen uur een bouwkeet aan de Kennedylaan in Leiden-Zuidwest in brand geraakt. De mogelykheid is niet uitgesloten, dat de keet door baldadige jeugd in brand is gestoken. De keet brandde tot de grond toe af. De brandweer heeft het vuur met een nevelspuit geblust. In Den Haag Leidenaar onder stenen bedolven De 20-jarige Leidse grondwerker C. van Meeuwen uit Leiden is gister morgen op een Haags bouwwerk on der een omvallende stapel kalkzand steenblokken gekomen. Met letsel aan de heup en inwendig letsel werd hy naar het ziekenhuis Zuidwas ge bracht. De grondwerker groef een diepe sleuf langs de hoge stapel stenen. De sleuf zakte in, de stapel stenen viel om en de grondwerker werd on der de blokken bedolven. Collega's groeven hem uit en de G G en G D bracht hem met een ambulance naar het ziekenhuis. Vijftien jaar stichting Intern. Werkkampen Ter gelegenheid van het derde lus trum van de Stichting Internationale Werkkampen houdt de heer Milo An- stadt zaterdag 6 mei in het Pryta- neum in Leiden een lezing over de politieke, sociale en culturele situatie in Polen. Dodenherdenking op 3 mei Ter gelegenheid van de dodenher denking, welke dit jaar op woensdag 3 mei plaats vindt, belegt het Leidse Comité 's avonds om half acht in de Marekerk een korte herdenkings dienst. De acteur Paul Steenbergen zal in deze samenkomst, die met or gelspel en muziek wordt molyst, het woord voeren. Na afloop van deze dienst volgt om half negen de stille tocht langs het Bevrydings monu ment. In tegenstelling met voorgaan de jaren vindt de opstelling van de stoet niet meer plaats by „De Laken hal," doch by de Marekerk. Gouden jubileum K. Mokkenstorm Het is morgen vyftig jaar geleden, dat de heer K. Mokkenstorm uit Oegstgeest, bij de N.V. Sleutels con serven in Leiden in dienst trad. De jubilaris, die als jongste bediende in dienst trad, is thans reeds vele jaren hoofdvertegenwoordiger van deze conservenindustrie. In het bericht dat het L.D. giste ren publiceerde over de vragen aan het college van B. en W. met betrek king tot de openbare verlichting en de plaatsing van straatnaamborden zyn de namen van de vragenstellers weggevallen. De betreffende vragen zyn gesteld door de raadsleden Van Aken en Van Baaren, beiden P.v.d.A.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3