herdenkt zijn oeuvre aii de macht der Rana's wam in 1951 een einde Expositie Pierre Bonnard :r: Dubbele verjaardag: driedubbel dankbaar ninkrijk op de grens van twee werelden (II en slot) Schilderkunst in Parijs Landbouw en transport zijn Nepal's grootste problemen 0 25 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het Nepalese koningspaar, dat deze week een bezoek aan Neder land brengt. Links Koning Mahendra, rechts Koningin Ratna. lichter komt S is trie op gang [ken van hun macht en ry'k- istil luwden de Rana's een reeks orme paleizen, waarvoor zij architecten lieten overkomen. delj lidige regeringscentrum, het nmi Doerbar Leeuwenpaleis), e tr dan 1400 vertrekken heeft, en goed voorbeeld van. u in 1951 kwam er aan de i ran de Rana's een einde. Het democratie begon ook in Ne- te dringen en gesteund door afhankelijk geworden India, Koning Triboebhan zich hoofd van een volksbeweging plnaharadja Mohan Shamsher >t. I ot aftreden dwong. ^fining begon toen met de by- renmenselijke taak om voor na volledig in de middeleeu- ende bevolking, aansluiting moderne tijd te zoeken. De stellingen werden gedemo rd en algemene verkiezingen voorbereid evenals een land- Vanzelf sprekend ging grote moeilijkheden gepaard overmaat van ramp overleed geziene vorst vrij plotseling mei luis ijling Mahendra o^evolgd door zijn lla8^ dra, de huidige koning. Deze vrachtvervoer in Nepal nog steeds plaats op de de mens. Dragers bren- zware last over een over een diep ravijn. lp!' bsort nj ging energiek voort op de door zijn vader ingeslagen weg en in 1959 vonden de eerste algemene verkie zingen in de geschiedenis van Nepal plaats, die de naar India's voorbeeld opgerichte Congrespartij aan de macht brachten. Onderlinge ruzies van politici, die partijbelang, lands belang en persoonlijk belang niet steeds uit elkaar wisten te houden, remden de politieke en economische ontwikkeling en in december 1960 ontbond de koning de volksvertegen woordiging en hief de politieke par tijen op. Tegelijkertijd echter be loofde hij een nieuwe constitutie. De ze werd in 1962 van kracht. De grondwet voorzag in het hou den van getrapte verkiezingen. De bewoners kiezen in eerste instantie de zogenaamde „panchajats", wel beschouwd kunnen worden als een soort gemeenteraden. Via dis tricts- en provincieraden wordt ten slotte de Rashtrya Panchajat of Na tionale Vergadering gekozen, waar in ook vertegenwoordigers van het leger, de religie, de jeugd en nog enkele organisaties zijn opgenomen, evenals een klein aantal door de koning aangewezen deskundigen. Dit parlement heeft in feite alleen wet gevende macht. De uitvoerende macht berust bij de door de koning benoemde ministerraad, die ook al leen aan hem verantwoording schul dig is. Er wordt echter in belang rijke mate met de wensen van de Nationale Vergadering rekening ge houden. In 1963 werd een grote landher vorming ingevoerd, waarbij werd be paald, dat geen familie meer dan vier tot dertien hectare land kan bezitten, afhankelijk van de kwali teit. Voor een agrarisch land bete kent dit een eerste stap naar gro tere welvaart voor de landbouwende 1 bevolking. Geen weg terug isepal staat zyn nK^.~ssante historie en zijn rijke culturele erfe- op de drempel van de heden daagse wereld. De tot 1950 gevolgde politiek van isolatie en van afzijdig heid van het wereldgebeuren, is niet langer meer vol te houden. De vraag of de bevolking na het overschrij den van deze drempel gelukkiger zal worden, is niet te beantwoorden en is in feite ook niet ter zake doende. De klok kan nu eenmaal niet meer worden teruggedraaid. De problemen die deze aanpassing met zich mee brengt, zyn echter onvoorstelbaar groot, want de economie staat nog op de onderste trede van de ont wikkeling. Bijna de gehele bevolking (92 pro cent) leeft van de landbouw, maar produceert nauwelijks genoeg om zichzelf te voeden. Er blijft dus maar weinig over om te verkopen en de landbouwer krijgt derhalve .r een gering bedrag aan geld in handen. Het is te begrijpen dat deze men sen graag dienst nemen als Goerkha- soldaat. Wil men de levensstandaard verhogen, dan moet men beginnen met de opbrengst van de landbouw te verbeteren, zodat er een voedsel- overschot ontstaat, dat verkocht kan worden. Moeilijk vervoersprobleem De dubbele omstandigheid dat het een eeuw is geleden dat hij geboren werd en 20 jaar dat hij stierf, heeft de directie van het Parijse Orangerie-museum aangegrepen om een royale ex positie van 270 nummers ter ere van Pierre Bonnard te organiseren. Het oeuvre van Bonnard loont nog altijd ruim schoots de moeite van een kennismaking of een hernieuwd contact- Wanneer men deze expositie heeft hekeken, dan blijkt dat Bonnards ontwikkeling zonder enige schok is verlopen, terwijl vooral de diverse revoluties van kubisme, fauvisme, ex pressionisme of surrealisme die tijdens zijn lange leven de schilderkunst hebben belaagd of ondermijnd, aan hem vrijwel onberoerd voorbij zijn gegaan. Het tweede grote probleem van Nepal is het ontbreken van wegen. Bijna alle transport vindt nog plaats op de rug van de mens. En hoe lang het loon van de drager ook is, namelijk 5 tot 7 roepies per dag voor een last van 30 kilo, het is nog steeds de duurste wijze van vervoer. Het antwoord op de vraag, hoe de levensstandaard te verbeteren is dus: verhoog de opbrengst van de boeren en zorg bovendien voor een goedkope transportmogelijkheid van het produktie-overschot door de aan leg van wegen. En dit laatste nu is een byna onmogelijke taak. Nepal wordt doorkruist door een dicht net van voetpaden, die dikwijls eeuwenoud zijn. Deze lopen hetzij JJlllllOT Cll il'OlliC 70 jaar schilderen Ook in de keuze van zyn onder werpen gedurende de 70 jaren (op zijn tiende tekende en schilderde hij al landschappen of het ouderlijke huis om toen reeds een invloed van Corot te verraden) dat hy potlood en penseel hanteerde, heeft Pierre Bonnard zich in een tamelijk be perkte kring bewogen. Het zyn de onderwerpen uit een tijd en een we reld waarin men nog een ongereser veerde vreugde aan de schoonheid van dingen en schepselen mocht be leven: een oud kasteel in de Dau- phine dat onder de grijze lucht, de talloze schakeringen van het groen van bomen en gras domineerde, een jonge, slanke vrouw zyn doch ter die in lang en gekleurd ge waad een wandeling met haar beide honden onderneemt, een amazone die de elegantie van een danseres heeft en die op een schimmel door de piste galoppeert, een boeket bijna uitda gende klaprozen dat in een open venster is geplaatst, een schaal met vruchten waarvan ge de frisse geur meent te kunnen ruiken, een naakt dat zichzelf voor de spiegel bewon dert of het bad verlaat, gezichten op de Middellandse zee, interieurs en, later óók de prachtige, gelijktijdig ingetogen en byna tragische zelfpor tretten van de oude meester. king, dan weer even terugwandelt naar de grote zalen waar de tien tallen doeken hangen, dan vindt men dat accent van humor, of juister om floerste ironie, in tal van details dui delijk terug: in de blik die u van on der een blauwe voile door een rond gezond vrouwengezicht wordt toegeworpen, de poses van een mon dain publiek bij de paarderennen een zijner favoriete onderwerpen eveneens of zo'n schilderij als de theaterloge waar twee wulps ge-of ontklede dames een staande heer flankeren die een toneelkijker in de linkerhand houdt geklemd, doch PIERRE BONNARD „De uitgang voor de haven" door dalen, hetzij over de kammen van de heuvels. De door de dalen lopende paden zijn als regel in de moesson onbruikbaar, omdat de bergketens dan plotseling tot woeste stromen aanzwellen. Een groot deel van de houten bruggetjes wordt dan weggeslagen. Ieder jaar opnieuw, na de moesson, moeten deze bruggen weer hersteld worden. De paden over de heuvelruggen zijn bijna steeds zo steil, dat er zelfs geen gebruik ge maakt kan worden van ponies of muildieren. Alleen de geduldige en vlijtige Ne- palees op zijn blote voeten is in staat houvast te vinden op de scherpe en gladde stenen en hierop dagen lang •oort te lopen met een last van Iemand heeft eens de juiste op merking gemaakt, dat geen enkele werkelijke kunst 't zonder humor kan stellen. Op het eerste gezicht zal men die humor bij Bonnard misschien niet onmiddellijk herkennen, men, aan het slot van de expositie, zyn litho's, tekeningen en vooral af fiches heeft gezien: de zwarte blan- chisseuse met zware paraplu, straattoneeltjes van marktventers, de silhouetten van rijtuigjes van aapjes, en postkoetsen die de achterlijst vor men voor een groepje wazige doch deftige dames en heren in een park, voorstellingen die, minus de agr< viteit, toch even aan een Steinlen en ook een Toulouse-Lautrec doen wiens gelaat onder de lijst schuil gaat, omdat de schilder 't blijkbaar niet ter zake diende had beoordeeld. Maar het is juist de kracht, de stille kracht van Bonnard geweest, dat hij zyn fantasie en zijn ironie nooit nadrukkelijk exposeerde of on derstreepte: ze eerder oploste in de gedempte feestelijkheid van zijn rij ke palet, om zo steeds het geluks gevoel vermengd met teerheid dat hem bijna zonder onderbreking tot op zyn oude dag beheerste, de gene reuze overhand te geven. Stille individualist Het leven van Pierre Bon nard heeft zich parallel met die har monische evolutie van zijn peuvre voltrokken. Als zoon van welgestelde ouders uit een voorstad van Parijs, moest hij van zyn vader eerst rech ten studeren, aan welke wens hij gelijk met Henri Matissen, zonder te genstand of wrok voldeed. Op zijn 20ste jaar, en nog tijdens die studie, schrijft hij zich in op een Parijse schildersacademie waar hij kennis maakt en vriendschap sluit met Vuillard, Maurice Denis en K. X. Roussel met wie hy samen de In vloed van Gauguin ondergaat. Hij treedt ook korte tijd toe tot een groep Nabi maar in fei te is hij zyn leven lang toch de stil le, teruggetrokken individualist ge bleven, wiens bestaan slechts werd gedeeld door zijn model Marthe, met wie hij later ook trouwen zou. En met wie hy zeker zéér gelukkig moet PIERRE BONNARD: „Naakt voor de spiegel" zijn geweest, want dat geluk wordt ons door vrijwel al zyn doeken en tekeningen weerkaatst en terugge schonken: een geschenk waarvoor de vele bezoekers van zyn expositie hem op zijn dubbele verjaardag nu weer driedubbel dankbaar mogen zyn. tG.-- 's^\ I ,7 zyn produkten voordelig te kunnen verkopen op een marktplaats, die soms 50 of 60 kilometer ver weg is. De eerste weg Pas in 1956 kwam de eerste weg gereed. Deze verbindt Kathmandoe met India en is het hele jaar door voor auto's bereikbaar. Het is een echte „Alpenstrasse", die zich in tientallen bochten door het Mahaba- rata-gebergte slingert. Vorig jaar kwam de door de Chi nezen dwars door de Himalaja ge bouwde weg gereed, die via een meer dan 4000 meter hoge pas by Kodari, de Nepalese hoofdstad verbindt met Lhasa in Tibet. De kosten van der- geiyke ondernemingen zyn echter enorm en Nepal zelf heeft hiervoor alleen maar goedkope arbeids krachten beschikbaar. Belangryk voor de economie zal het gereedko men zyn van de 100 kilometer lange weg van Kathmandoe naar Pokhara, de belangrykste stad in het weste- lyke heuvelland. Een gigantische onderneming is de aanleg van de Paschim Poerba Ra- ja Marga (Oost-west koningsweg) langs de gehele zuidgrens, als een onderdeel van de grote Aziatische ..highway", die van Vietnam naar Perzië moet lopen. Het gereedkomen van deze oost west verbinding (gefinancierd door buitenlandse hulp) zal nog wel vele jaren op zich laten wachten. De grootste hinderpaal voor de aanleg van wegen is natuurlyk de 800 me ter hoge wal van de Himalaja. die Nepal over zyn gehele lengte be dekt. Daarby komt nog. dat talrij- ke grote en vooral in de moesson onvoorstelbaar woeste rivieren, het land dwars doorkruisen. Deze stro men hebben diepe palen in het ge bergte uitgeslepen, die op sommige punten letterlyk duizenden meters diep zyn! Aan de aanleg van brug gen en tunnels in een dergelyk ge bied valt niet eens te denken. Iiidustrievormiiig Schuchter komt in Nepal enige industrialisatie op gang. Voor indus trialisatie is echter scholing een eer ste vereiste en dus is ook het onder- wys een knelpunt in de ontwikkeling van- Nepal. Het bewind van de Ra na's heeft gedurende honderd jaar niets aan het onderwijs gedaan. Ruim 80 procent van de bevolking kan le zen noch schrijven. Koning Mahendra heeft ook dit probleem met voortvarendheid aan gepakt en vele honderden scholen zyn er de laatste jaren opgericht. Dikwijls zyn het vroegere Goerkha- soldaten, die als onderwyzer worden aangesteld: deze genieten een Brits pensioen en hebben dus maar wei nig salaris nodig. Ook volwassenen worden in de gelegenheid gesteld om alsnog lezen en schryven te leren. De Nepalese regering probeert het onderwijs over de hele breedte te be vorderen, maar vooral by het mid delbaar onderwys bestaat een vriJ- wel onoverkomelyk tekort aan enigs zins gekwalificeerde leerkrachten Bijna de gehele bevolking va Nepal leeft van de landbouw. H berglandschap toont duidelijk hoe moeilijk de bewerking van de ak kertjes op de bergpassen moet zijn. In Kirtipoer wordt desondanks met yver gebouwd aan een universiteit, waarvan de eerste laboratoria reeds in gebruik zyn genomen. Ook hier- by is buitenlandse hulp echter on misbaar. Jonge intelligente Nepale- zen worden in de gelegenheid ge steld om in het buitenland vooral in India ervaring op te doen. Ook in ons land Is een Nepalese student aanwezig. e Maharajadiraja (koning der ïgen) Mahendra Bir Bikram Deva, de huidige heerser over miljoen inwoners van Nepal,, in rechte lijn af van Prithvi jan Sjah, die 200 jaar geleden "«land ongeveer zijn tegenwoor- grenzen gaf. Van deze 200 jaar het vorstenhuis echter onge ile helft een ondergeschikte rol gespeeld. De macht was namelijk van 1846 tot 1950 in handen van de Rana-familie. In 1846 werd de opperbevelhebber van het leger Joung Bahadour Rana ook nog be kleed met het ambt van eerste minister, nadat door een reeks bloe dige intriges de positie van het koningshuis ernstig was verzwakt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11