EIDSCH DAGBLAD Weer Rus in de ruimte na meer dan twee jaar Koning trotseert de militaire leiders NPD nu doorgedrongen in vijf parlementen JAMIN te Capsule van 30 ton en 14 meter Doel onduidelijk Tweede vlucht HONGARIJE- NEDERLAND OP DE T.V. Geruchten in Londen over staatsgreep in Griekenland Grafschenner gesignaleerd Na landdagverkiezingen in Rijnland - Pfalz en Sleesivijk - Holstein GRAPILLON (9ucJ teuivo pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 APRIL 1967 No. 31261 jrecteur: E. A. E. van Dishoeck i&ofdredacteur: J: Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ11,90 per kwartaal, ƒ3,97 per maand, ƒ0,93 per week, (bü vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro oo 57059 IV (Van onze redacteur ruimtevaart). Na een pauze van 763 dagen hebben de Russen de bemande uimtevaart hervat door de lancering van de „Sojoez I" met aan loord de veertigjarige ruimteveteraan kolonel Wladimir Ko- narow. De Russen hebben weinig houvast biedende gegevens lekend gemaakt over het doel van de vlucht, die in de nacht an zaterdag op zondag om 1.35 uur Nederlandse tijd begon .•anaf de lanceerbasis Baikonoer bij het Aral-meer. Westelijke leskundigen nemen aan, dat de Sojoez een bijzonder groot uimtevaartuig is, waarvan het gewicht ongeveer 30.000 kg be- iraagt. Het meest waarschijnlijk lijkt, dat het gaat om een «fenvlucht met een geheel nieuw type ruimtevoertuig, dat oor meer spectaculaire ondernemingen is ontworpen dan al- een een kortstondige vlucht rond de aarde. nieuwe ruimtevaartuig al in deze hui dige vlucht wordt nagestreefd. Alleen maar oefenvlueht Een zeer langdurige vlucht om de aarde als ruimtelaboratorium vergt namelijk aflossing van de bemanning waarvoor beheersing van de ontmoe- tings- en koppelingstechniek nodig is. De Russen hebben daarmee nog geen enkele ervaring, terwijl de Ameri kanen reeds negen koppelingen in de ruimte tot stand brachten. Ook met het ruimtewandelen moet men zich dan vertrouwd hebben gemaakt, en alleen Leonow heeft daarmee een ervaring van tien minuten, tegen een totale ervaring van de Amerikanen van zes uur waarbij eerst op het laatst de problemen overwonnen schenen. Voor een landing op de maan schij nen de Russen thans nog niet ge reed te zijn. Een vlucht om de maan zou nog tot de mogelijkheden beho ren. doch een dergelijke vlucht lijkt thans onwaarschijnlijk nu de maan „vol" is en derhalve de onbekende achterzijde in het duister is gehuld. De Sojoez zou nog minstens een week om de aarde moeten blijven draaien om maximaal rendement te putten uit een vlucht om de maan. Alles wijst er derhalve op, dat het uitsluitend een oefenvlucht met een nieuw type ruimtevaartuig is. De Sojoez (unie of eenheid) draait 1,6 minuten om de aarde op een oogte die varieert van 201 tot 224 _lH- Jometer. De hoek van de baan met {IJl evenaar bedraagt 51 graden en minuten. De kosmonaut Komarow, die deze a raalfde Russische bemande vlucht aakit-, was reeds eerder in de mim en wel als commandant van de lige tot dusver in de ruimte ge achte driemanscapsule Woschod 1 paardet de medicus Yegorow en de tech- anbeicus Feoktistow als andere beman- ingsleden. Deze Woschod maakte op oktober 1964 zestien omwentelin- d n^n om de aarde. Daarna maakten Russen nog slechts èèn ruimte dicht en wel in maart 1965 toen Leo- ustui :w het eerste ruimteuitstapje maak- uit de tweemans Woschod II Ko of arow is de eerste Rus, die twee- J^01 aal in de ruimte was. Er zijn reeds ven Amerikanen tweemaal in de ite geweest. De Russen hebben als doel van vlucht opgegeven het beproeven in een nieuw bemand ruimtevaar- controle van verschillende e° ^chtsystemen. wetenschappelijke technische experimenten en voort tting van biologische onderzoekin- n en bestudering van de invloed in ruimtevaart op de mens. Speculaties hoel rellec De afmetingen van het ruimteschip ïolgens westelijke waarnemers ge- op drie bij veertien meter bij gewicht van dertig ton) hebben rlei speculaties opgeworpen om- ent het doel. waarvoor het is ont- apr orPen, Een deel van de westelijke andigen meent dat het om het pro- >e van een om de aarde cirke- id ruimtelaboratorium gaat. Ande an menen, dat het een proef gel »r de lancering van een om d< cirkelend platvorm van waar- li it een vlucht naar de maan kan orden ondernomen. De mogelijk- bestaat ook. dat het vaartuig als maanvoertuig is ontworpen, wel voor een landing op of een |7[ toit om de maan. In gewichtsklas- 1 ügt het iets beneden de volledige taerikaanse Apollo-capsule met laantaxi en service-apparatuur. die tzamen ruim veertig ton wegen. Het Wicht is Veel groter dan dat van zuj$ merikaanse Gemini's, die het tot uim vier ton brachten. Het lijkt evenwel onwaarschijnlijk, it het uiteindelijk doel van het Nog meer i-9 Er is het afgelopen weekeinde zwaar gespeculeerd over de lance ring van nog meer bemande ruim teschepen, die eventueel een eerste oefening in de ontmoetingstechniek zouden uitvoeren, maar het eerste gunstige tijdstip van een tweede lancering is vannacht verstreken. Een tweede gunstig moment doet zich voor in de komende nacht tegen een uur Nederlandse tijd. De Russen maken deze eerste luimtevlucht sinds lange tijd op een moment, dat de Amerikanen zware tegenslag hebben bij de ontplooiing van hun Apollo-programma. De Ame rikanen hebben echter nog een ro yale voorsprong op de Russen in man-uren ruimteervaring. In 26 be mande vluchten kregen de Amerika nen meer dan 1993 man-uren erva ring, de Russen tot zaterdag j.l. slechts 507 uur tijdens 11 vluchten. De NTS zendt woensdag 10 mei van 16.55 tot 18.45 uur een recht streekse televisiereportage uit van de voetbalwedstrijd HongarijeNeder land, die in Boedapest wordt ge speeld. De wedstrijd CSKA SofiaInter Milaan in de halve finales van de Europa Cup voor landskampioenen zal niet door de NTS worden uitge- Oorspronkelijk was men van plan deze wedstrijd woensdagavond 26 april op het scherm te brengen. Koning Constantijn zou de nieuwe militaire heersers in zijn zün dan het aantal, dat in het bui- land trotseren en weigeren hun staatsgreep te legaliseren, zelfs als hem dat zijn troon zou kosten, aldus berichten, die van ochtend in Londen de ronde deden. In feite zou Koning Con stant ij n die zich met Koningin Anne-Marie, die de volgende maand haar tweede baby verwacht, in zijn paleis op 30 km af stand van Athene bevindt de gevangene zijn van de militaire junta, die vrijdag in zijn naam de macht greep. De vorst zou de nieuwe regering alleen beëdigd hebben om de onmiddellijke executie van anti-royalistische politici te vermijden. Daarmee was de grens bereikt van zijn samenwerking met het leger- oev/ind. Zou de koning blyven weigeren een decreet tot opschorting van de grondwet en tot uitroeping van de noodtoestand te tekenen, dan zou hjj zelfs tot troonafstand en balling schap gedwongen kunnen worden, Intussen wordt er zware druk op de koning geoefend om via de radio een toespraak tot de natie te houden om de junta te steunen. Hjj heeft dit nu toe geweigerd omdat de machtsoverneming door het leger on wettig en ongrondwettig is. In Lon den wordt ermee gerekend, dat de junta geen lang leven beschoren zal zijn, indien het verzet van de koning tegen de militaire leiders algemeen bekend zou worden. „Indien Koning Constanten het van dag tot dag weet te rekken, kunnen de gebeurtenissen zich tegen de nieuwe regering keren", aldus gezaghebbende diplomatie ke zegslieden in Londen. Op het ogenblik zitten die legerleiders echter vast in het zadel. ADVERTE NTIE pa WEERBERICHT NACHTVORST Het KNMI in De Bilt verwacht to heden- tot morgenavond: aan- tokelijk weinig, later meer bewol- fog, maar waarschijnlijk op de *este plaatsen droog weer. Overwe- tod matige wind uit oostelijke rich- Ingen. Vannacht plaatselijk nacht- frst, vooral in de oostelijke helft het land. Morgen overdag on- I iWeer dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur) op: 5.35 uur, onder: 19.33 uur; kan op: 21.48 uur, onder: 5.44 uur; •oogwater te Katwijk te 3.33 uur en uur, laagwater te 11.51 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's KONING CONSTANTIJN Gisteren was het uiterlijk volmaakt rustig in Athene. Het enige opmer kelijke was, dat vier vliegtuigen twee uur lang boven de hoofdstad vlogen, hetgeen kennelijk bedoeld was als steun van de luchtmacht aan de mi litaire staatsgreep. Ook vanochtend vlogen weer straaljagers bij wijze van demonstratie van de steun van de luchtmacht boven Athene. Een woordvoerder van het nieuwe bewind heeft toegegeven, dat de overneming van de macht was ge schied op een wijze, die duidde op een vooropgezet plan. „Gezagsgetrou we officieren", zo verklaarde hij, „wa ren er zich sinds 1964 van bewust, dat de samenzweerders van de link se organisatie Aspida (Schild) het voornemen hadden de politieke koers van Griekenland te wijzigen. Zij waren van oordeel, dat er een tegenrevolutie op touw gezet moest worden". Farmakis, woordvoerder voor de regering, heeft de pers medegedeeld, dat het leger in actie was gekomen, nadat het er van overtuigd was dat een politieke vergadering van Pa- pandreoe in Saloniki in wanordelijk heden zou zijn geëindigd. Die wanor derlij kheden zouden zijn uitgelokt door communistische sympathisanten en groepen, die tegen de monarchie zijn. De toenmalige regering zou volgens de veiligheidstroepen niet in staat zijn het hoofd te bieden aan de toestand die dan zou zijn ontstaan. „De de monstraties zouden met een massa bloedvergieten de kop zijn inge drukt", zei hij. „Hierdoor kwamen de militairen tot de conclusie dat bloedvergieten alleen voorkomen kon worden door deze militaire actie". Het aantal arrestaties van com munisten en geestverwanten zou vol gens het nieuwe bewind veel lager De geheimzinnige grafschenner, die reeds maandenlang huishoudt in zuid-Nederland, is gisteravond rond half twaalf door een inwoner van Nieuwenhagen betrapt bij zijn lugu ber werk. Het gebeurde op het kerk hof van de parochie Nieuwenhager- heide in Nieuwenhagen. Na een kor te worsteling de inwoner, die op licht afkwam, werd met een lantaarn neergeslagen wist de geheimzinni ge figuur echter te ontkomen. Op het kerkhof had hij, voor hij ontdekt werd twee graven vernield. Vanmor gen bleek, dat ook het kerkhof /an de wijk Leenhof in Schaesberg was geschonden. Daar waren 27 grafmo numenten tegen de grond gegooid. Er werden ditmaal geen opschriften ge vonden. De politie onderzoekt nu koorts achtig, wat er zich gisteravond pre cies in Nieuwenhagen heeft afge speeld. De 25-jarige man uit Nieu wenhagen, die de schenner heeft be trapt, heeft weinig zekers omtrciu het signalement van de man kunnen geven. Wel weet hij zeker, dat het een nog jonge man moet zijn ge weest. tenland bekend gemaakt is: 8.500. De arrestanten hebben zich schuldig ge maakt aan ondermijnende activiteit. Brigade-generaal Patakos, minister van Binnenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat alle arrestanten vrij gelaten zullen worden wanneer zij verklaren opstandige activiteit ach terwege te zullen laten. Patakos wordt de sterke man in de nieuwe regering genoemd. Kanelopoelos, de afgezette premier, is vrijgelaten na dat hij verklaard had zich uit de po litiek te zullen terugtrekken. George Papandreoe, de leider van de Unie van het centrum, en zijn zoon An dreas die de leider van het link se komplot van de „Aspida" zou zijn geweest zijn „thans veilig een zaam opgesloten", aldus een mede deling van Patakos. Zondag viert de Koningin haar 58ste verjaardag. Ter gelegen heid daarvan maakte Max Koot deze foto. Veel slachtoffers van wervelstormen Tornado's die eind vorige week het midden-westen van de Ver. Staten hebben getroffen, hebben tot dusver aan 53 personen het leven gekost, terwijl er ongeveer 1.500 zijn gewond. De schade wordt geschat op meer dan 50 miljoen dollar. Het zal nog enige dagen duren vóórdat men een volledig beeld van de vernielin gen in de staten Illinois, Michigan, Kansas, Iowa, Wisconsin en Missou ri zal hebben. Zondag werd de streek ADVERTENTIE van Springfield (Missouri) door wer velstormen getroffen; zeven personen werden gewond; de schade is groot. Vertr •ouwen m Kiesinger (Van onze correspondent in Bonn) De neo-nazistische partij NPD is nu ook doorgedrongen in de parle menten van de deelstaten Rijnland- Pfalz en Sleeswijk- Holstein, waar zondag algemene verkiezingen wer den gehouden. Zwaarst© nachtvorst sinds 1929 In een groot deel van ons land kenmerkte de afgelopen nacht zich door zeer zware nachtvorst. Op de vliegvelden Soesterberg, Deelen (Veluwe) en Woensdrecht vfertbrabajit) werd vier graden vorst gemeten. In De Bilt werd min drie graden waargenomen. Na 4. mei 1929, toen min 3,7 gra den werd gemeten in de Bilt, is een dergelijke temperatuur zo laat in het voorjaar niet meer voorgekomen. Aan enkele planten en vroeg- bloeiende fruitbomen kan deze zware nachtvorst schaae hebben veroorzaai.t. Op velschillende plaatsen in het midden en oosten van ons land was de grond van ochtend hard bevroren en lag er een laagre ys op slu'.en cn vijvers. Ook grote delen van midden- en zuid-Europa liggen in een koudegolf, met tot in Italic plaat selijk sneeuwval. De ontwikkeling vareen hoge diukgebied coven Ska\J<navië en V/est-Furova zal in de komende dagen i erbetering van het weer brengen, mei een geleiduijke stij ging van temperatuur. Hun winst was kleiner dan werd verwacht, maar toch kreeg de partij van Von Thadden, ondanks alle on derlinge ruzies, in elk der volksver tegenwoordigingen vier zetels. Dit kwam overeen met resp. 6.9 en 5.8 procent van het totaal aantal uitge brachte stemmen. De N.P.D. bezet nu zetels in vüf van de elf deelsta ten. De christen-democraten wisten in Rynland- Pfalz een behoorlijke ze telwinst te behalen. Ze wonnen daar drie zetels, waardoor hun totaal aantal nu kwam op 49. In Sleeswijk - Holstein bleef het zeteltal der CDU gelijk (34). De sociaal-democraten leden in Rijnland -Pfalz een gevoelig verlies van vier zetels. Ze keren nu met 39 zetels in de Landdag terug. In Slees- wijk-Holstein wisten ze hun positie met één zetel te verbeteren. De SPD kwam daar op 30 zetels. De liberale party (FDP) was voor namelijk in Rijnsland -Pfalz de gro te verliezer. In plaats van met 11 ze tels nu zal ze daar met 8 zetels in het parlement terugkeren. In Slees wijk -Holstein bleef het verlies be perkt tot één zetel, zodat de libera len daar nu 4 zetels bezetten. De voorspellingen, dat de aanhangers van Erich Mende, de vroegere vice- Bondskanselier, niet meer in beide landdagen zouden terugkeren, wer den dus niet bewaarheid. Ze kunnen een zucht van verlichting slaken. De winst van de CDU is niet het minst te danken aan de gunstige in druk. welke Bondskanselier Kiesinger op het kiezerscorps heeft gemaakt. De sociaal- democraten hebben in hem een gevaarlijke rivaal, die te- Prof. Plate even in Drakensteyn Prof. Plate, die de bevalling van Prinses Beatrix zal leiden, heeft vanmiddag een bezoek van een half uur aan kasteel Drakensteyn gebracht. genover de vice- kanselier Brandt een beslist overtuigender indruk ach terlaat. Kiesinger heeft kort geleden gezegd: „Er wordt in Bonn weer ge regeerd". Ondanks het kleine succes van gisteren, is dit wellicht de oor zaak van een langzame teruggang van de rechts-extremisten der NPD in een land waar in de Bondshoofd- stad Bonn de regering onder leiding van kanselier Kiesinger op het pu bliek iedere dag een vertrouwen wekkender indruk maakt. ADVERTENTIE Druivensap drinken-vei/ig rijden alcoholvrij druivensap (GEBR. STEUR NV) Uit het Leidsch Dagblad van 25 April 1867: Engeland staat, wat het onderwijs betreft, nog achter bij Schotland. Bij de huwe lijksaangiften is het gebleken dat in Engeland 1 van de 4 mannen en 1 van de 3 vrou wen hun naam niet schrijven kunnen, terwijl in Schotland dit slechts het geval is met 1 van de 9 mannen en 1 van de 5 vrouwen. Leldsche belangen. In de laatste maanden hoorde men weinig of niets meer over hei olan, om ook in onze stad eene duinwaterleiding te be zorgen. Gelukkig behoeven we niet te vermelden dat er niets van komen zal, zelfs niet dat het onbepaald is uil- aesteld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1