SPORT Weer een zeiltitel voor Bouw van Wijk Kustvaarder gezonken Vimus-inter-pares-strijd Winst voor Quick Boys ZOETEMELK BRAK EEN SLEUTELBEEN Nodig voor do beroepsvliegerij: stalen zenuwen, accuratesse en... Drum! U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! )AG 24 APRIL 1967 L1IDSCH DAGBLAD (Van onze zeilmedewerker) tlissing, wie zich primus inter anno 1966 mag noemen werd slotrace op het Braassemer- op twee fronten utgevochten. let veel voorkomende situatie, deze zesde primus inter pa- itrüden een pikant tintje gaf. Bulters, Twaalfvoetsjollen- >n, was na twee races een kandidaat voor de titel. Kort start kwam Bulters in con- met Heike Blok, die terstond itestvlag zette. Willems (Finn- won de race. Bulters werd Snel vonniste het pro- lité en dit betekende voor Bul die overigens bijzonder sterk orgen dat hij zyn titel aan Regen de (iampioen Bouw van Wijk moest illye. Huis Hl. uw van Wijk, trots bezitter van uropese ijszeiltitel, heeft er een gisti ie titel bij. De man uit Wou- de fi[e werkt zich in iedere klasSe 'en accuraat naar de top. Voor- Vrijheidsklassen en Regen- def siasse. Nu is een Zestienkwa- VAN VELZEN iPRINTTITEL VAN SWIFT en id bi "e zal - 001 rden ■ploe algeheel sprintkampioenschap de Leidse Ren- en Toervereni- 1 „Swift- combinatie", zaterdag- [h( sg over afstanden van 300 me- p de Wassenaarseweg verreden, trrassenderwijs op naam ge- êdsto n van de j°n&e nieuweling Ge- van Velzen. Hij bleef in de van alle zes kampioenen met tlyks waarneembaar verschil las over de rijzige amateur Pe- ;ytht ikerboom. Een dolgelukkige Ge- rschil Tan Velzen kreeg na afloop in ames ,vue" uti handen van voorzit- Vermeulen de splinternieuwe veren loenstrul. iteurs: 1. en kampioen: Peter »m, Roelof arendsveen; 2. P. Ujtjong, Roelof arendsveen; enburg, Leiderdorp; 4. C. If, Rynsburg. iwelingen: 1. en kampioen: G. Velzen. Zoeterwoude: 2. Akerboom, Roelofarends- 3. P. Scheffer, Leiden; 4. J. Voorschoten. idspiranten: 1. B. van Rijn, ulden; 2. A. Meskers. Warmond; Slingerland, Koudekerk a. d. .4 Zandbergen, Rijnsburg. idspiranten: 1. L. Riethoven, 2. in Dam. beiden Leiden; 3. Bert boom. Roelof arendsveen; 4. Fr. t Hart, Leiderdorp. nleranen: 1. Thomas Brandt, Lei- 2. J. de Jong, Roelof arendsveen; Kruit, 4. G. Mierenmet. beiden lai:; 3-7. boog lgeo artier nier: stuui ba"- <d'e: sprintfinale van alle zes toenen scheen Peter Akerboom mkelyk op de zege af te ste^ maar hij werd netaan op de i geklopt door Gerard van Vel- uitslag: 1. en algeheel sprint- ioen: Gerard van Velzen, 2. Akerboom, 3. L. Riethoven, W m Rijn, 5. Th. Brandt, 6. Riet askerk. Van der Lans winnaar zomerrit steeds beter fietsende Peter v. heeft zondag op het par- igen-|s |n Oud Ade de derde zomer de Leidse wielerclub „Swift' voordeel beslist. Hij zegevier- iiartoe in de sprint over zyn htmakkers Leo van Velzen, s Solleveldt en Gerard De jongste Van Velzen, zater- triomfator in het sprint- ploenschap, was met zijn vierde de beste nieuweling, aateurs en nieuwelingen gingen zomerrit gezamenlijk van Hvoor een koers over ongeveer kilometer. Mede door NS 3 'k wind en kou kreeg deze rit karakter van een afval- strtjd. Alleen de allersterk- konden zich op het voorplan 4 traven en dat waren de ama- Van der Lans, Leo van Velzen, iveldit en de nieuweling Gerard ï-tf -Crt itslag amateurs: 1. P v. d. Lans, doen) schoten; 2. L. van Velzen, Zoe- oude; 3. H. Solleveldte Voorscho- B—M 4. W. Opdam, Leiden; 5. Peter 'boom, Roelof arendsveen; 6. W. Dlemen, Oegstgeest; 7. P. Hoog ten, Leiden, euwelingen: 1. G. van Velzen, iwoude; 2. J. Zwaan, Voorscho- 3. C. v. d. Bent, Voor- 4. W. v. d. Kley, 5. C. Brusse, Scheffer, allen Leiden; 7. J. de tng, Roelof arendsveen; 8. J. Zui- tain, Katwijk. «spiranten: 1. B. van Ryn, Lei- -ien; 2. A. Meskers, Warmond; 3. ftngerland, Koudekerk a. d. Rijn; Blok, 5. J. Brandt, 6. T. Gor- ÜÜl7, T" Blok' 5' J' Brandt- 7. F. van Weezei, .8 F. van 3el, 8. F. van Duuren, allen fen. B-aspiranten: 1. L. van Dam, Bert Akerboom, Roelof- Wsveen; 3. A. v. d. Voet, Leiden van 't Hart, Leiderdorp. Vete- «0: 1. Th. Brandt, 2. B. Kruit, 3. Mierenmet, allen Leiden. BOUW VAN WIJK i rig naar voren en werd tweede voor Van Wyk, Van Asten en Max Beh- rend (Solokampioen). Van Wyk kwam via een goede start evenals Willems, in de kopgroep. Pas in de tweede ronde kwamen er openingen in het veld. Van Wijk en Willems streden om een ereplaats. Terwijl de eventuele primus inter pares, in de achterhoede huisde waar ook Blok rondzeilde. Willems won het duel van Van Wijk, die laverende eenmaal de fout beging om Willems z'n eigen weg te laten gaan. Bulters werd tiende, doch onmiddellijk uitgesloten. Jam mer voor de student, die met moeite deze klap verwerkte. Bouw van Wijk volgt nu de Drakenkampioen Jan Bol op in de rij der primus inter pa res van de Nederlandse zeilwereld. Eindstand: 1. Bouw van Wyk 2370 pnt.; 2. Piet Bulters 2185 pnt., 3. Hans Willems 2161 pnt., 4. Heike Blok 2090 pnt., 5. Hans v. d. Kooy 2069 pnt. draat een bijzonder schip en wel in die zin, dat men er niet zo maar mee wint. Toen Hans van der Kooij, Zestienkwadraatkampioen 1966, zijn vyfde prijs in ontvangst nam, loeide het publiek smadelijk. Het is voor de titelhouder dan ook een brevet voor een all-round zeiler, met een snel aanpassingsvermogen. Bouw van Wijk is zo'n zeiler. Ook het feit dat men een boot kan loten men zeilt immers allemaal in een Zestienkwa draat, met de eigenaar als fokkenist met een uitstekende bemanning. Dit ondervond Heike Blok, die de verhinderde Flying Dutchman-kam- pioen Ben Verhagen verving. Blok lootte de „Marco Polo" van Jan van Staveren. Blok( „Eerst dacht ik dat er een grafzerk achter mijn schip hing". Van Staveren kalmeerde de paniekerige Blok, die zijn snelle en schichtige F.D. gewend is. Anders vergaat het de kampioen uit de meer stabielere schepen. Toch blijft de eerste start altijd moeilijk, ook voor kampioenen. Valse start Het werd een valse start. De twee de ging beter. Hans Willems (Finn- kampioen) was te vroeg, doch kon met een snelle wending veel tijdver lies voorkomen. Anders ging het met Jurien Hellemans. Al gesticulerend maakte Blok de Vrijheidskampioen duidelijk, dat het een verloren zaak Halverwege het eerste rak zag Hellemans eindelijk het zinloze in, en keerde terug. Blok was toen fa voriet en won. Na één ronde maak ten Cancrinus (Stern), Hans v. d. Kooy, Willems en Jan Bol (Draken) aanspraak op de tweede en derde plaats. Het korte maar altijd uiterst moeilijke stuk te laveren tussen jachthaven Dragt en de ingang van de Wetering. Van de Kooy sloeg veel munt uit dit rakje en verbraste hier niets van. Piet Bulters kwam gelei delijk aan naar de kop en finishte als derde. Blok won met ruim twee minuten. Dezelfde Blok verdween zondag in het niet. Peter van Asten (Pampus- klasse) en Bouw van wyk namen de kop. Bulter met schip van Witte zeilde een uitnemend kruisrak en was toen niet meer te slaan. Twee van de zeventien kampioenen vielen uit. Willems beging 'n overtreding en De Ruyter (Randmeerklasse) raakte Veldhandbal Krappe HVL -zege op Vires: 9-7 In Gouda pleegt H.V.L. tegen Vi res et Celeritas altijd moeilijk tot winst te komen. Dat was ook nu weer het geval. De in degradatiegevaar verkerende Gouwenaren vochten van het eerste tot het laatste fluitsignaal en hun enthousiasme leek succes te zullen opleveren. Met de rust stond Vires met 5-2 aan de leiding en toen direct na de hervatting weer een treffer van de gastheren moest worden genoteerd gingen hun supporters langs de lij nen er eens rustig goed voor zitten in de overtuiging dat de zege veilig was. Het pakte echter heel anders uit. De byna traditionele inzinking van de roodwitten in de tweede helft, waar de Vires-aanhang wel een tikkeltje op rekende, bleef uit. Het tegenovergestelde gebeurde zelfs. H.V.L. trok het initiatief vol komen naar zich toe. De Goudse de fensie wist met de gladde manoe- vres van Hans Kagie geen raad meer en Walter Görtz had kennelijk in de rust het vizier wat bijgesteld Een en ander resulteerde in een se rie treffers die, al bleven de gasthe ren dapper volhouden, toch hun mo reel aantasten. Via 6-4. 7-4 en 7-7 drukte HVL met 'n feilloze strafworp van Walter Görtz door naar 8-7. Toen twee glaszuivere doelpunten van Hans Kagie om begrijpelijke re denen werden afgekeurd putte Vires daaruit de moed om in de laatste mi nuten nog eens alles op de aanval te gooien. Het verlossende doelpunt, dat Vires in ieder geval een gelijk spel zou hebben opgeleverd, kwam niet. H.Vi. scoorde door Walter Görtz de beslissende goal: 9-7. Vi res gaf zich gewonnen. H.V.L. hield in de resterende vijf minuten de zege bekwaam vast. De zaterdagmiddag te Deurne gespeelde hockeywedstrijd tussen de 'D-damesploegen van België en Ne derland is, ondanks een techinsche superioriteit en een veldmeerderheid de Nederlandse dames, geëindigd een boei. Hellemans werkte zich keu-in een Belgische overwinning: (01). van vandaag 5 Wielersnippers Peter Post is zondagmiddag in het Duitse Kamp Lintfort Duits cri teriumkampioen geworden. De Am- stelvener versloeg in de eindsprint van de bijna 100 km lange rit vijf andere renners met wie hij een ronde voorsprohg had opgebouwd. Piet van der Lans eindigde als tweede. Voor Post werd een tijd van 2 uur 23 min. 55 sec afgedrukt. 1. Peter Post (Ned.) 2.23.55, 26 pnt; 2. Piet v. d. Lans (Ned.) z.t. 15 pnt; 3. Streng (Did.) z.t. U pnt; 4. Wolf ..Did.) z.t. 11 pnt: 5. Rudolph (Did.) z.t. 5 pnt; 6. Junkermann (Did.) z.t. 1 pnt. De Italiaan Carmine Prezdosl heeft zondag de wegwedstrijd Brus- sel-Verviers gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van de 192 km lange rit de Belgen Willy Monty en Victor van Schil, die in deze volgorde als tweede en derde finishten. Een an dere Belg, Herman van Springel, leg de op twintig sec. beslag op de vier de plaats. De best geplaatste Neder lander was Gerben Karstens, die de spurt van het peloton, dat 27 sec achterstand had. won. De 23-jarige Brabander Matje Gerrits heeft zaterdag in de spurt van een grote groep de Ronde van Gelderland gewonnen. De uitslag luidt: 1. Matje Gerrits (Oploo) 162 km in 3 uur 42 min 46 sec: 2. Ted Blom (Haarlem); 3. Sander Douma (Grouw)4. Klaas Balk (Badhoeve dorp)5. Bart Solaro (Den Bosch). 0 De Westduitser Dieter Leitner is zaterdag winnaar geworden van de zesde internationale wegwedstrijd Enschede-Münster over een afstand van 200 kilometer. De Belg Robert Legein werd tweede, terwijl onze landgenoten Anne Koster en Fred Niemeyer zich respectievelijk als der de en vierde plaatsten. Ook reclame bij korfbal? f Tijdens de zaterdag gehouden bondsraad van de Koninklijke 1 Nederlandse Korfbalbond in het V J KNVB-sportcentrum te Zeist êi i eijn twee belangrijke zaken be- A sproken. De plannen van de -V KNKB om de bond te reorgani- <S 1 seren, waardoor in plaats van A 18 regionale bonden tien afde- V lingen zouden ontstaan, vonden J geen algehele instemming. In de najaarsvergadering zal deze V 1 reorganisatie nader worden be- l keken. Verder werd er gespro- A ken over reclame bij korfbal- T wedstrijden. Geen der bonden g i had bezwaar tegen een beperk- A te reclame. In hoeverre men dit T zal gaan toestaan, zal men na bestudering van de bepalingen A i bij andere sportorganisaties na- "i i der preciseren. Yolleybal Benauwde zege van LUSV op EVV: 3-2 De militaire sporthal In Leiden was zaterdagmiddag om vijf uur een heksenketel gelijk. De aanhang van EVV roerde zich op zuidelijke wijze. LUSV had namelijk in de vierde set verdiende en onaantastbaar lij kende voorsprong van 128 ver speeld. Zwakke momenten van de ar biter hadden het ritme uit de stu denten-formatie gehaald en de fel vechtende Eindhovense ploeg profi teerde daar onmiddellijk van: 15 12 en 22 in sets. LUSV had een dergelijk verlies al eerder in het strydverloop te incasseren gekregen. Na winst van de eerste set, 1511, stonden de pupillen van een onbe wogen toeziende coach-trainer Han van der Werff in de tweede set op 11—8. Toch ging die set met 11 15 naar de Eindhovenaren. De sup porters van de studenten zagen de beslissende set zodoende met bange gevoelens tegemoet. Zouden hun fa vorieten zich mentaal overeind we ten te houden? Zou het gemis van Van der Ven zich misschien juist in die laatste fase van het duel sterk doen voelen? Bart Ruisch en Mol hoek werden duidelijk moe. Van hen had ook hoofdzakelijk het smashge- weld moeten komen om de prima de fensie van de gasten op de knieën te dwingen. LUSV toonde zich uit het goede hout gesneden. Via 71 en 8—5 werkten zij zich naar 11—7. Weer faalde de arbiter enkele malen achtereen en weer waren het de Eindhovenaren die daarvan profi teerden. Een time-out bij 1110, goed gekozen door Han van der Werff. herstelde de rust in de LUSV- gelederen. Wel wist EVV er nog 11— 11 van te maken, maar de studen ten drukten door naar 14—11. Een laatste krachtsinspanning van EVV bracht nog één puntje op het Eind hovense debet. Toen was het ge beurd. De Eindhovense smash ging langs het gesloten blok van LUSV buiten de lijn; 15—12 voor de stu denten. Reserves KNVB Eerste klasse: Neptunus 3Feijen- oord 3 10. ADO 3Leerdam Sport 2 2—3. Res. tweede klasse A: Sparta 4 Roodenburg 2 uitg., HBS 2—RFC 2 1—3, Westlandia 2—SVV 3 2—0, Nep tunus 3—VUC 2 0—1. Res. derde klasse A: Olympia 2 UVS 2 4—1, Kranenburg 2—RVC 3 -1. ADO 4—DHL 2 2—3. Res. derde klasse B: Celeritas 2 BEC 2 1—1, Stolwijk 2Archipel 2 2—2. Westerkwartier 2RAVA 2 0—1. Delft 2—Velo 2 1—1, GDA 2— Lugdunum 2 2—2 (GDA 2 kampioen) HVV 2Verburch 2 00. Res. derde klasse D: Quick 3Lug dunum 3 7—0, HVV 3—UVS 3 1—1, GDA 3RKAVV 2 12, Wassenaar 2Altior 2 1—0. HELVETIA CUP Het Nederlandse badmintonteam. zonder Imre Rietveld. Agnes Geene en de kampioen heren enkelspel Her man Leidelmeyer. is dit weekeinde als tweede geëindigd in het toernooi de Helvetia-Cup, dat in Lausanne werd gehouden. Het Nederlandse team won met 80 van Zwitserland en met 71 van België, maar ver loor in de finale met 1—7 van het superieure West-Duitsland. Het enige Nederlandse punt werd hierin ge scoord door Felice de Nooyer en Ruud van Ginneken. die met 9—15. 15—6. 153 wonnen van Maywald/Schaf er. De eindstand werd: l. West-Duits- land, 2. Nederland, 3. Oostenrijk. 4. België, 5. Noorwegen, 6. Zwitserland ADVERTENTIE en nóeen Drum DrumEen pittige mélange van 17 soorten tabak. Lang gerijpt, kundig gemengd de handige pouch, f. 1.25 Bemanning in Vlissingen aan land gezet Toernooi om de ^Doktersbeker"1 Zaterdag werden de eerste twee wedstrijden gespeeld om het kam pioenschap van de Bollenstreek, met als inzet de „Doktersbeker", beschik baar gesteld door de artsen V. d. Laan, Bergman en Van Nes. Quick Boys klopte Rynsburgse Boys met 20, terwijl Noordwijk en Ter Leede niet verder kwamen dan een 11 gelijkspel. De technisch beter spelende Kat- w ij kers trokken tegen Rijnsburgse Boys verdiend aan het langste eind. Beide treffers werden in de tweede helft gescoord door de uitstekend spelende v. d. Plas. Overigens was het jammer, dat de met veel span ning tegemoet geziene duels tussen Pluimgraaff en Kralt achterwege moesten blijven, omdat- beiden met In de eerste helft overheersten de verdedigingen. De Rijnsburgers, die Hink van leer trokken, moesten hun meerdere erkennen Ln de hechte Kat- wijkse verdediging. De Quick Boys- voorwaartsen kwamen fysiek het een en ander te kort tegen him robuuste tegenstanders. Toen in de tweede helft Quick Boys volledig het initia tief nam, konden doelpunten niet uitblijven. Een voorzet van de op gerukte De Hollander werd door v. d. Plas bekwaam afgerond (10). Vlak voor het eindsignaal stelde v. d. Plas de zege veilig door, alvorens la coniek te scoren de hele Rijnsburgse verdediging zijn hielen te laten zien: 2—0. In de eerste helft van de ontmoe ting Ter LeedeNoordwjjk was het het Nederlands zaterdagelftal in voor de vele toeschouwers in Sas- tegen Frankrijk speel- De jonge „Swift"-amateur Joop Zoetemelk uit Rijpwetering heeft zater dagmiddag in de „klassieke" ronde van Gelderland bij 'n valpartij een gebroken sleutelbeen opgelopen. Zoetemelk kwam na ongeveer zestig kilo meter koers, toen hy met de latere winnaar Gerrits deel uitmaakte van een grotere kopgroep, over een andere renner ten val en kreeg nog enkele collega's over zich heen. Aanvankeiyk zette Joop de race nog voort, maar de pyn werd steeds ondraagiyker en tenslotte stapte hy noodgedwongen af. In het zeikenhuis bleek dat hy zyn sleutelbeen gebroken was. Voor Zoetemelk komt dit voorval viij ongelegen, want hy was juist dooi de sportcommissie van de KNWU aangewezen om van 2 tot 7 mei deel te nemen aan de Fleche du Sud in Luxemburg. De onfortuinhjke knaap uit uit Rypweterlng zal stellig niet voor die tyd hersteld zyn. senheim een vrij lusteloos partijtje. Ter Leede maakte weliswaar na een half uur een doelpunt, maar scheids rechter Tuinenburg keurde deze treffer af. Na de rust, werd de stryd wat le vendiger. Ter Leede kreeg een prach tige kans, toen de doorgebroken Van Biezen ot> ongeoorloofde wijze door de Noordwijk-defensie werd gestuit. De strafschop werd door V. d. Heiden zo nonchalant genomen, dat doel man Jaap van der Niet de bal kon vastgrijpen. Even later was het ech ter toch raak. De Noordwijk-verde-' diging treuzelde met wegwerken, waardoor Van Kesteren de Quick Bovs-doelman kon passeren: 10. Vijftien minuten voor het eimde maakte Noordwijk via Van der Lippe geiyk. In de laatste minuten knalde de Noordwyker Jan Haas noot, buiten bereik van keeper Van Leeuwen tegen de lat (Van onze Vlissingse correspondent) Op ongeveer dezelfde plaats als als waar vorige week de tanker „Diana" in brand is gevlogen, had gisterochtend omstreeks vier uur een aanvaring plaats tussen de Zweedse ertstanker „Mertainen" (24.245 brt) en de Nederlandse kustvaarder Nelly" (477 brt). Het Nederlandse schip is direct na de aanvaring ge kapseisd en gezonken. De achtkop- pige bemanning heeft zich op het laatste nippertje door middel van een zogenaamde dinghy (een op vouwbare reddingboot, die zich zelf in het water opblaast) in vei ligheid kunnen stellen en later door de „Mertainen" naar Vlissingen ge bracht. Terwyl de kapitein-eigenaar van de „Nelly", de heer P. A. Galen kamp (51) en vier andere beman ningsleden rustig in hun kooien la gen te slapen, stonden twee man on der leiding van stuurman Ph. Wie- linga (42) op wacht. De zee was rus tig en het was helder weer. Plotse ling werd kapitein Galenkamp door een geweldige klap wakker geschud en maakte de eerste aanvaring van zyn leven mee. In alleryl schoot hy zijn bed uit en rende de kajuiten langs om de bemanning aan te spo ren naar boven te gaan. De man nen klauterden voor hun leven door het kapseizende schip naar dek. Inmiddels zond de stuurman van af de brug door middel van radio en morselamp noodsignalen uit. Maar het was al te zien, dat het schip verloren was. Zonder ook maar een ogenblik in paniek te geraken besloot de kapitein, dat de beman ning het schip moest verlaten. De dinghy werd vanaf het zwaar over hellende schip overboord gegooid en een voor een sprongen de mannen in hun reddingboot. De matroos P. van Wyk sprong mis en kwam in het water terecht, maar kon door de snel toeschietende armen van zyn collega's in de reddingboot getrokken worden. De kapitein verliet zyn schip het laatst. Eerst had hy nog De bemanning van de „Nelly" stapt in Vlissingen aan land. To taal berooid, maar toch gelukkig, dat zij het hachelijke avontuur op zee hebben overleefd. de motor van zyn schip afgezet, daarna kon hy zich langs de reling van het zinkende schip voortslepend de reddingboot bereiken. In een hotel in Vlissingen vertelt de kapitein nuchter: „Het was alle maal binnen tien minuten gebeurd". De bemanning van de „Nelly" had het schip dan ook geen ogenblik la ter moeten verlaten. Binnen de kort ste tyd zagen zy de kustvaarder met de kiel naar boven dryven. zy dob berden enige tyd op zee rond om even later door de „Mertainen" aan boord genomen te worden. Deze bracht de mannen die zelfs hun paspoorten en scheepspapieren niet hadden kun nen redden, veilig naar Vlissingen. Geen van de mannen was ernstig verwond. Alleen de stuurman en de kapitein hadden een paar lichte ver wondingen opgelopen, die later in het ziekenhuis in Vlissingen verbonden werden. Oorzaak Over de oorzaak van de scheeps ramp kon kapitein Galenkamp in Vlissingen niets mededelen. „Het is net als een ongeluk op de weg. Het is gebeurd voor je er erg in hebt", vertelde de kapitein. Het ongeluk is gebeurd tussen de lichtschepen „Noordhinder" en „Goerree". Het is daar nogal een drukte met alle schepen, die van het noorden komen. De .Mertainen", die met erts gela den op weg was van Narvik naar Antwerpen, heeft zyn reis verder kunnen vervolgen. De „Nelly" was leeg op weg van Rotterdam naar Tar in Engeland. De bemanning van de „Nelly" is in Vlissingen van nieuwe kleding voorzien en voorlopig in een hotel ondergebracht, om een beet je van de emoties te bekomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11