1 Oud-ruimtevaarder Glenn deed Leiden koelkasten Nog geen hoera \wwm Prof. Havinga: super-promotor Dr. J.Voorhoeve wordt hoogleraar voor de Afrikaanse taalkunde te <S0 ZATERDAG 22 APRIL 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 1 hsn:: Snel bezoek primeur voor Sleutelstad De eerste Amerikaanse astronaut, iie een ruimtevlucht om de aarde j naakte, heeft gisteren een bliksem- >k aan Leiden gebracht tijdens eendaags verblijf in ons land. John H. Glenn Jr., die thans 45 jaar is en indertijd de oudste was van groep van zeven Amerikaanse ruimtevaarders voor het Mercury- programma, heeft na zijn historische jylucht in februari 1962 de ruimte vaart vaarwel gezegd en is thans gevolg van een reeks toevallige omstandigheden in het zakenleven actief als directeur van een Ame rikaanse frisdrankenfabriek. Hij be zocht ons land om zakelijke bespre kingen te voeren met enkele afne mers en andere relaties. Glenn deed daarbij ook als eerste ruimtevaarder Leiden de lunch gebruikte in het Pannekoe- kenhuisje en waar hij na zijn zake lijke bespreking elders in de stad de Lakenhal bezocht. Hij vertoefde Avaxidaar een klein uur waarin hij bij rondere belangstelling toonde het schilderijenbezit 5el?° Hij werd rondgeleid door de ten te van de directeur mej. drs.Thijs- Ohri >J se, die nem een kopy aanbood van I aan hy zich tegoed zou doen en la- het beroemde drieluik van Lucas ter in bewondering voor het uit 1650 van Leyden. daterende Leidse stadsgezicht van IJan van Goyen, een van de kostbare werken in de Lakelhal. (Foto's LD-Holvast) GROFVUIL: OPHAALDIENST. MAANDAG: Hoge Morsweg (ook woonschepen)Morslaan, Dr Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, wjOnixhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaas laan, Aquamarijnstraat Bothastraat, ^er™an Costerstraat, Morskade, nhofweg. MAANDAG Havenplein. Haarlemmerstraat «van laven tot Mare), Donkersteeg. Kui- perssteeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstr., Koestr., Lege Werfsteeg. Duizenddraadsteeg, Werffstraat, Bouwelouwensteeg, Meermanshof, Druckerstraat, Mare- dorpsedwarsstraat, Grevenstraat, foldersgracht, Noord- en Zuid Run- iersteeg, Janvossensteeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Hout markt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zand straat, Volmolengracht, Oostdwars- gracht, Koolstraat, Emmastraat. Baatstraat. DINSDAG: buurt: Lammenschans- weg (beide zijden van Zoeterwoudse- ADVERTENTIE BRILLANIEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met brillant reeds vanaf f 75, Ook verlovingsringen JUWELIER v. d, WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. singel tot Station), Kamerling On- nesplein, De Sitterlaan, v. d. Waals- straat, Buys Ballotstraat. Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, Van der Waalsplein, Van Bemmelenstraat, Lorentzkade (geheel), Zeemanlaan. Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rooze- boomstraat. Melchior Treublaan, Stieltjesstraat, Franchimontlaan, v.d. Hoevenstraat, Kanaalweg (van v. Vollenhovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuy- zenlaan, Beyerincklaan, Temminck- straat, Suringastraat, Burggraven- laan (geheel). Asserstraat. Scholten- straat, Moddermanstraat, Oppen- heimstraat. DONDERDAG: buurt: Lage Mors weg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan. Van Baerlestraat, Jacob Catslaan, Gerard Brandtstraat, Coornhertstr., Const. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, Roemer Visserstraat. Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat, Storm Bu singstraat. Calandsbraat.. Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstraat. DONDERDAG Haai-lemmerstraat 'van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steen straat, Beestenmarkt, Nieuwe Bees tenmarkt, Kort Galgewater, Mors- straat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le Binnenvestgracht. 2e Binnenvestgracht, St. Aagtenstraat, Lammermarkt. Marktsteeg, Lange Scheisteeg, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turfmarkt- brug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg, Dolhuissteeg, Hendrikstraat, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caecilia- straat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spy kerboorsteeg, Houtmarkt, Nieuwe Mare, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg, Langegracht, Vre dehof, Noorderstraat, Koninginne- hof. VRIJDAG: buurt: Van Vollenho- venkade, v. Vollenhovenplein, Snouck Hurgronjest-raat, Huizingastraat, Uh. lenbeckkade. Meyerskade, Colenbran- derstraat, Duyvendakstraat, Kanaal weg (van Hoge Rijndijk tot v. Vol lenhovenplein), Rijndijkstraat. Ka naalstraat, Dozystraat, De Goeje- straat. Hartmanstraat, Roomburger laan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhel minabrug) Catharinastraat, Rijn- srtroomstraat, Cosijnstraat. VRIJDAG Zoeterwoudsesingel (var. Lammen - schansweg tot Hoge - Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, Tiboel Siegenbeekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobetstraat, de Ridderstraat, Thor- beckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, Pt J. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaar- straat, Kernstraat, Verdamstraat, Catharinastraat. „De natuurvriend" amuseert zich De leden van „De Natuurvriend'' hebben zich gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" geamuseerd op een feestavond, die door het bestuur werd aangeboden als blijk van waar dering voor de medewerinkg, die de leden destijds verleenden om de ten toonstelling „Aqua Hortus" te doen slagen. De voorzitter, de heer W. Th. Nie- boer, die o.m. de ere-voorzitter, de heer W. Zwart en echtgenote, de ereleden en de leden van verdien ste mocht begroeten, dankte allen, die een bijdrage hadden geleverd tot het welslagen van „Aqua Hortus" nogmaals bijzonder hartelijk. Een bijzonder woord van hulde en dank richtte hij tot de dames S. Massaar- Van Duivenbode, M. v. d. Blom-Ver hoeven en M. Polane-Singeling, die zich, hoewel geen verenigingslid zijn de, zowel tijdens „Aqua Hortus" als de expositie op de „Leidato" verdien stelijk hadden gemaakt. Als stoffe lijk bewijs van waardering mochten de dames een geschenkbon en een boeket bloemen in ontvangst nemen. Hierna volgde een gevarieerd ca baretprogramma. Hieraan werkten mee de conferen cier Cor Martelly, die o.a. met de cabaretière Annemarie van Tol drie schetsjes voor het voetlicht bracht, de hammondorganist Harry Hamil ton met een keur van melodieën, de muzikale clown Tol Hansen, en Ted Alton met assistente in twee goed ge brachte goochelshows. Na het, cabaret-programma was er een gezellig samenzijn, waarbij het trio Aad van Heeringen de danslus- tigen volop aan hun trekken lieten komen. FEEST BIJ DE S.L.F. De personeelsvereniging van de Sied. Lichtfabrieken in Leiden hield gisteren in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse feestavond ter ere van de leden die in het tijdvak april 1966— april 1967 met pensioen zijn gegaan of een ambtsjubileum hebben gevierd. Er was voor deze gelegenheid een uitgebreid cabaretprogramma samen gesteld, waaraan onder meer mee werkten de Leidse accordeonist Hen- ny Langeveld en de Mounties met hun befaamde loodgietersnummer. Als gastvrouwe trad op de bekende t.v.-omroepster Elles Berger. De feestavond werd besloten met een uurtje dansen op muziek van The Rythm Seven. Het feest in de Stadsgehoorzaal werd voorafgegaan door een bijeen komst in restaurant Van dei- Heij den, waar het bestuur van de perso neelsvereniging aan de afscheidne- menden en de Jubilarissen en hun echtgenoten een diner aanbood. Aan dit diner zaten mede aan de direc teur van de SLF. ir. Y. Ykema. en de directiestaf alsmede wethouder S. Menken en het ere-lid van de vereni ging, de heer H. van Woudenberg, allen vergezeld van him dames. De afscheidnemenden waren: M. Lenting; M. M. Erkelens G. Veer man; J. C. Hendriks; A. Pardon; G. P. Onvlee; K. T. de Haan; B. Ooster- huis; T. J. Brugman; C. J. Biesjot; G. Crevecoeur; W. P. Dool; J. F. H. den Boer; P. J. Jansen en J. van der Waals. De Jubilarissen waren: N. Masurel (50 jaar»; Ir. Y. Ykema; A. van Egmond: T. Wiersma; J. G. Grosman; W. Brouwer en N. H. van Leeuwen (allen 40 jaar); L. Gijs man; G. van Weerlee; J. Gijsman; J. P. B. Duermeyer; J. Olivier; A. Crama en C. W. P. Vintges (allen 25 jaar) Josephine Aan Gasteren naar de Sowjet-Unie De schrijvende actrice Josephine van Gasteren vertrekt vandaag per KLM naar Moskou om gedurende 5 tot 6 weken door de Sowjet-Unie te trekken. Mevrouw Van Gasteren, die de reis maakt op uitnodiging de Russische ambassade in ons land, heeft ook Siberië op haar uitgebreide reisprogramma staan. Buitengewone leerstoel Bij Koninklijk Besluit is dr. J. Voorhoeve benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren om onderwijs te geven in de Afrikaanse taalkunde, in het by- zonder de talen van West-Afrika. Dr. J. Voorhoeve, die op 19 juni 1923 te Djombang in Indonesië werd geboren, studeerde Nederlandse taai en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 1953, een jaar nadat hij het doctoraal examen met als bijvakken sociologie van Surina me en West-Indië en Spaanse taal kunde had afgelegd, promoveerde hij op een proefschrift getiteld „Voor studies tot een beschrijving van het Sranan-Tongo". Van 1956 tot 1961 verbleef dr. Voorhoeve in Suriname, waar hy zich verdiepte in de studie van diverse talen. Gedurende de volgende vier jaren was hij als linguistisch advi seur van het Nederlands Bijbelge nootschap in Kameroen werkzaam, in welke periode hij van twee semi- Bantutalen een studie maakte. Met ingang van 1 september 1964 werd dr. Voorhoeve, van wiens hand vele publikaties zyn verschenen, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de Afrikaanse taalkunde aan de Leidse Universiteit ADVERTENTIE lekkerrrr koud Leidse veemarkt Wat betreft aanvoeren en klimaat verschilde het beeld op de gisteren gehouden veemarkt niet veel met van de vorige week, te weten bijzonder grote aanvoer in de afdeling gebruiksvee, vooral van magere koeien, en korte in alle slachtafdelingen. Hoewel er echter nog geen hoera ge roepen kon worden, was men wel wer iets optimistische met betrek king tot een in het vooruitzicht lig gende opening van grenzen voor be perkte export naar Frankrijk en Ita lië. De stemming in de handel was daardoor weer iets beter en de pry- vaster tot iets hoger, wat voor al op de afdeling vette kalveren goed merkbaar was. Onder invloed van het oude weer ging het in de han del van gebruiksvee iets kalmer toe. De totaal aanvoer bedroeg 1431 dieren. Gebruiksvee Bij een ruime vrij normale aan voer in de sector melkkoeien, was het weer de sector vare koeien, met een wel bijzonder grote aanvoer, waar door er in deze afdeling bijkans geen plaats meer te vinden was aan de balies. Het voorjaar vordert snel en de boeren willen hun dieren kwijt. De weersomstandigheden werken echter nog niet hard mee. waardoor belangstelling en handel iets kalmer waren. Het melkvee en de betere kwaliteiten vare koeien bleven goed prijshoudend, doch noteerde de mindere soorten, mede door het gro te aanbod, wel iets lager. Notering: melk- en kalfkoeien van f925,- tot f1200.- en f1500.- vare koeien van f 550,- tot f 950,- en f 1475.- Jongvee In deze afdeling een iets ruimere aanvoer maar door het slechte weer nog steeds weinig animo. De han del was uitgesproken stil en moei lijk prijshoudend. Notering: pinken van f400,- tot f550,- en f700.- graskalveren van f275,- tot f450 - Vette koelen In deze afdeling een korte aan voer. Er zijn nog maar weinig slecht- dieren waardoor het aanbod niet groot meer is. Door de hoge melk prijzen hebben vele veehouders hun slachtdieren waarvoor het aanbod niet groot meer is. Door de ho ge melkprijzen hebben vele veehou- dens hun slachtdierenstapel ingekort en zyn overgeschakeld op de mei- kerij. Hoewel het echt niet wild ii in de leeshandel zijn er maar wei nig beste kwaliteitsvleesdieren te be machtigen en is het door het korte aanbod, waardoor de prijzen zich nog goed weten te handhaven. Gis teren had de handel een vrij rede- delyk tot slepend duur verloop en weer iets aangetrokken prijzen, Notering: (per KG geslacht ge wicht) vette koeien van f3,70 tot f ,430 en f 4,80 slechtdieren van f 4,10 tot f 4,30 en f 4.60 worstkoeien 1 f3,30 tot f3,60. Vette- en Nuchtere Kalveren Geen grote aanvoer. De aangekon- dige maatregelen op de keuring var vette kalveren en de mogelijke open stelling van de grenzen van Italië deed de handel weer wat opleven. Ook de binnenlandse vraag nam weer iets toe waardoor de handel iets williger verliep en de prijzen zich weer enigszins herstellen. Op de afdeling slachtnuka's nog weinig verandering bij een luie handel. Er waren nagenoeg geen mestkal- veren aangevoerd. Notering: (per KG levend gewicht) vette kalveren van f2.60 tot f2,80 en f3,- een enkel best dier tot f3,10 slachtnuka's van f 1— tot fl,20 en f 1.45. Wolvee Er waren ln deze afdeling weinig slachtdieren aangevoerd, waaronder maar een klein aantal vette lameren. Het wachten is op heropening van grenzen. De han del speelde zich dan ook voorname lijk af rond de fokdieren, die in een ler aantal waren aangevoerd. Als gevolg van het koude weer maakt echter nog geen haast waardoor de handel nog erg rustig bleef. Bij een matige handel en kort aanbod gingen de slechtdieren nog prijshou dend van de hand. Notering: vette schapen van f90,- tot f 115.- en f 125,p vette lammeren van flOO,- tot f120,- en f140,- fok schapen en 1 lam van f 165,- tot f 190.- fokschapen en 2 lammeren van f200.- tot f290.-. Varkens (buiten de markt) Zoals in de verwachting lag liepen de prijzen voor slachtvarkens weer verder terug en wel tot plm. 1,85 tot f 1,90 per KF levend gewicht voor de lichte dieren. Velen namen echter geen genoegen met deze prijsval en hielden hun varkens weer aan, waardoor de prijzen zich aan het einde van de week weer iets her stelden tot het niveau van plm. f 1,95 tot f 2,-. Zolang er echter nog geen uitwijkmogelijkheden zyn voor de export, zullen deze prijzen zich moei lijk staande kunnen houden als het aanbod weer los komt. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (2 vac.) J. H. Boerlyst te 's-Gravenhage en P. Holst te 's-Gravenhage te Zuid- Beijerland G. J. Voortman te Dus- sen Te Nieuw Stadskanaal (2de pred. pl.) J. Dol, godsdienstleraar aan de Herv. Kweekschool te Assen te Zaltbommel (vac. Th. Rinke- ma.i (toez.) H. P. Venema te Nieu- wenhoorn door de gen. syn. als pred. voor buitengew. werkzaamh. H, Gort, laatstelijk pred. te Austerhaule. Beroepen te Delt (Wykgem. 8) J. C. Stelwagen te Zwijndrecht te Groot-Ammers (toez.) H. A. v. Bem- mel te Oldebroek. GEREF. KERKEN Beroepbaar De classis Heeren veen heeft ds. D. de Boer, laatste lijk predikant bij de vrije gere. kerk van Wolvega en voordien predikant bij de geref. kerken thans weer be roepbaar verklaard. Zijn adres is Sickengastr. 1 te Wolvega. Ds. De Boer die in 1958 het verband met de geref. kerken verbrak was voordien geref. predikant te Munnekezyl, Aal ten. Anjum en Wolvega. Aangenomen naar Emmen-Zuid G. Heijerman te Kampen. GEREF GEMEENTEN EVANG. LUTH. KERK Tweetal te 's-Hertogenbosch A. J, Allan te Heerlen en mevr. M. Mos- tert-Schendelaar, prop. te 's-Herto genbosch. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Veendam Ph. Linde man te Utrecht. De afdeling organische chemie van de Leidse Universiteit heeft zich gis teren niet zo intensief met weten schappelijk onderzoek bezig gehou den als gebruikelijk is. Oorzaak hier van was het feit, dat prof. dr. E. Havinga, hoogleraar in de organische chemie, dezer dagen zoals gemeld voor de honderdste maal als promo tor is opgetreden. Een unicum is dit aantal niet. Een nog in Amsterdam in functie zijnde hoogleraar heeft reeds meer promoties op zijn naam staan, en in het verleden, toen pro moties op stellingen plaats vonden, werd dit aantal dikwijls behaald. Niettemin is een aantal van honderd promoties zeker thans een bijzondér zeldzaam verschijnsel, hetgeen de ADVERTENTIE w Kom de volgende week luna-terra stalen meubelen bewonderen. C2T" JSL ASPA-LEIDEN NV AALMARKT 4 TELEFOON 01710- 26800 it Prof. Havinga ivordt in zijn laboratorium verwelkomd door zijn eerste -promovendus, mej. dr. E. M. Petri. (Foto LD/Holvast) chemici aanleiding gaf, gisteren wat feestelijk te doen. Prof. Havinga werd bij aankomst in z'n laboratorium gisteren begroet door z'n eerste promovendus mej. dr. E. M. Petri. Later op de dag waren er een ontvangst in fysiologie, een rondleiding door het nieuwe chemie- complex. en een receptie. Vele van de promovendi van prof. Havinga, de meeste van zyn medewerkers en vele studenten deelden bij die festivitei ten in de feestvreugde. Tijdens de receptie heeft dr. Petri namens alle promovendi van prof. Havinga hem dank gebracht voor zijn inspirerende leiding bij de stu die en wetenschappelijke vorming. Zij constateerde dat de proefschrif- ty die onder leiding van prof. Ha vinga tot stand zyn gekomen, ge kenmerkt worden door een hoge we tenschappelijke kwaliteit en mo derne inzichten. Dank zij de enorme werkkracht van de hoogleraar, die leiding gaf aan het wetenschappe lijke werk van zyn studenten, konden binnen 21 jaar honderd hunner de doctorstitel verwerven. Zij bood prof. Havinka een schilderij van Corneille en een paar tuinstoelen aan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3