mtqeBRuiken en -geileken Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er Fijlhaar onderweis (I) Turf gaf het dorp een grote welvaart ZATERDAG 22 APRIL 1967 ^ET doet altijd goed als men iemand een lans ziet breken voor het juist hanteren van onze moedertaalVooral als die iemand behoort tot de kringen van ons onderwijs, waar men vaak beter de ei-tjes van de ij-tjes, de ou-tjes van de au-tjes en de meewerkende van de lijdende voor werpjes weet te scheiden dan een betoog in be hoorlijk Nederlands op papier te zetten. Wel is het pijnlijk3 als zo'n lans breekt in een van on-zinnen wemelende circulaire (zoals de rector van een Nederlands lyceum er onlangs een rondzonden dan nog wel in een tirade als: -mf AAR mijn idee is het vak Nederlandse taal f\van dien aard, dat een belangrijke sleutel- T positie inneemt Immers, wie niet goed leest, niet goed spreekt, niet goed schrijft, heeft on miskenbaar een grote achterstand in het verwer ven en meedelen van cultuur. De wiskunde, de logica, de natuurwetenschappen, zijn bovendien ook grotendeels gebaseerd op het juiste formuleren in de taal. Daar krijgt juist het woord zijn signifi- kante betekenis en het afwegen van de rangvolg orde der woorden is hier zeer belangrijk. De h.b.s.-er neme er goede nota van! Neen, de keuze h-b.s.-gymnasium is niet bepaald door het niet zo goed ter tale zijn. Maar daarover later nog meer.*' We wachten met belangstelling af, temeer nu ons duidelijk is geworden dat de keuze van een rector blijkbaar wel bepaald wordt door het niet zo goed ter tale zijn. Van een rector die natuurlijk be doelt: de keuze h.b.s-gymnasium wordt niet bepaald do or de vraag of men al dan niet goed ter tale is" een rector die de dingen graag indrukwekkend naar voren brengt en daarbij het overbodige woord niet schuwt („b e - langrijke sleutelpositie", „signifikante betekenis„rang volgorde", „formuleren in de taal", „is het vak Nederlandse taal van dien aard dat het een sleutelpositie inneemt'' i.p.v. „het vak Nederlandse taal neemt een sleutelpositie in Naar mijn idee is een rector die zo slecht formu leert in de taal, van dien aard dat hij stilistisch op hetzelfde niveau staat als de blijkbaar goudeer lijke directie van dat Maastrichtse café, waar ik, temidden van het carnavalsrumoer, aan de wand een bordje ontdekte met het opschrift: „Voor het zoekraken van uw garderobe kan door ons niet worden ingestaanDe Directie." (Een hele gerust stelling, vooral in de carnavalsdrukte!Wie de rangvolgorde van zijn woorden zo slecht afweegt als onze rector, is geen haar beter dan die haastige journalist, die een bewusteloze dokter liet opdra ven in: „Bewusteloos naar zijn kleedkamer ge bracht, kon de arts slechts dood door hartverlam ming constateren. rIE zo slecht schrijft als onze rector, heeft een even grote achterstand in het „mee delen van cultuur", als de purist die nota bene opkomend voor de zuiverheid van het Nederlands! sprak van „gebrek aan taaibescha ving, aan onbegrip dat Nederlands geen vreemde taal is en in zijn heilig vuur vergat, na „onbe grip'' de woorden „voor het feit" te schrijven. Wie de wijsheid in pacht meent te hebben, zie toe dat hij niet valle! JAPIN Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm in het bezit te zijn van de redactie. On der de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f.5,- en twee prijzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f.5,- werd toegekend aan de heer W. van Dijk, Juliana van Stolberghof 30 te Leiden, de twee prijzen van f.2.50 aan de heer P. C. Groeneschey, Stoutendreef 73 te Bodegraven en aan mej. T. Bosch, Bethlehemhof 5, Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. aauraa uaua raama a iGiüUES giEji HBO H0QJ H00d GJ0GiE!r hlhshu aaaaa [ana i BEIHHH üiubejq Kom er ACHT-er 1. voetbal op televisie 2. lampje op televisie 3. boekje links op tafel 4. handvat van paraplu vrouw 5. etiket van fles rechts 6. schoen van man 7. raam in huis aan de overkant 8. hamer op de grond. Horizontaal t 1. infectieziekte in warme legden 5. gave aan een godheid 10. voorvoegsel 11. herenkledingstuk 13. vallende ster 15. steltlopers 18. gravin van Holland 19. fortissimo 21. vervoeging van net werkwoord „zyn" 22. voordeel 23. eerste mens 25. behoeftig 26. opgeld 27. Italiaanse munteenheid 30. durende vijandschap 81. Md van een ostpolynesisahe 32. lid van een Oost-Polynesische stam 35. gewicht 36. werk dat iemand, opgedragen 1b 37. rijstbrandewijn 39. aamborstigheid 43. eer 45. groente 48. erg groot iemand 50. gezonde drank 51. 100 gram 52. meubel 53. groot bouwveld 54. spil 56. luitenant 56. Turks bevelhebber 59. troost, bemoediging 63. stuk textiel, waarop men zich oefent in letters enz. borduren 64. vóór het andere 65. op grote afstand 66. groot nadeel, tegenvaller 67. drukte, hofstede gemeente op de Veluwe beroepsspeler korst van een wond deel van het hoofd uitroep van afkeer aangenaam koel Europese Defensie Gemeenschap het uit het gevaar helpen ontplofbaar mengsel middageten gebak bovenaards wezen Ind. bouwwerk drietal maakt het land vruchtbaar als belediging dwingeland soort Van bijl schaap hakmes gebouw voor godsdienstoefening opening in hoofd of kop vragend voornaamwoord oude Nederlandse munt opbrengst persoonlijk voornaamwoord schrede putemmer gedorste halmen deel van een uitroep pas R'damse Electr. Tramw. My. ratelpopulier Ned. Omroepvereniging r; 'jnju.u/ EIND 18DE EEUW Donkere wolken pakten zich samen boven de gezapig voort levende Hollanders, die zich veilig waanden onder de machti ge heerschappij van de roemruchte keizer Karei V. Het was de tijd dat de godsdienst-twisten zich van ons meester gingen ma ken. Alles wat Nederland te doorstaan had in de jaren die volgden, zou het echter niet halen bij de waanzinnige toestan den, die ontstonden na de opkomst van de sekte der Wederdo persIn zekere zin was de stad Leiden, zij het onbewust, de bron van de trieste situatie. Immers een van haar inwoners Johan Beukelszoon, kleermaker en avonturier van nauwe lijks 24 jaar, was de voornaamste leider van de nieuwste groe pering, die ook wel Anabaptisme werd genoemd. In feite moet men de eerste aan hangers van deze richting zoeken in Duitsland, maar Holland le verde in korte tyd zo'n enorm aan tal getrouwen, dat het haast leek of Jan van Leiden, zoals de „ko ning" der Wederdopers ook wel wordt genoemd, de oprichter van deze sekte was. Eigeniyk waren de Ideeën en doeleinden van de We derdopers nauwehjks doorgedron gen tot het westen. Maar al vlug bleek dat de gedachten, die voor namelijk in Munster waren ontwik keld en die een nieuw en zuiver op de By bel gegrondvest ryk wilden stichten, hier wel zich daar aan te sluiten by het le ger „gelovigen", dat Jan van Lei den, bygestaan door zyn beul Knip- perdolling, rond zich had verza meld. De Staten van Holland za gen deze lieden echter, niet geheel pen in het drassige Zuid - Holland hielden ook de inwoners van Ha zerswoude zich namely k bezig met het winnen van turf uit het laag- veen-gebied, dat zich rond het dorp uitstrekte. Daar turf in deze jaren en zelfs tot het eind van de vorige eeuw van groot belang was voor de huisbrand, ook voor de bemesting van tuinbouwgronden en zelfs voor de zoutwinning, bracht dit de nodige welvaart in het dorp. De turfwinning werd dan ook met zo'n voortva rendheid ter hand genomen, dat spoedig een nieuw probleem zyn intrede deed: het water. De plaats van de weggestoken turf werd, ten gevolge van de hoge grondwaterstand, onmiddeliyk in genomen door grote hoeveelheden water, die zich in de loop der jaren samengroepeerden tot de Hazers- woudse plas. Dit water, dat een oppervlakte had van by na 4000 hectaren, leverde vooral by Btorm grote moeiiykheden op, omdat de golven steeds meer land overspoel den. In het midden van de acht tiende eeuw dienden de zes be dreigde gemeenten (Hazerswou- ROERIG Hazerswoude was de eerste plaats in Holland, die met de Wederdopers te maken kreeg. In 1533 werd hier een byeenkomst gehouden van de eerstelingen van deze sekte. Het moet tydens die ontmoeting nogal roerig zyn toegegaan. We weten tenminste dat op een gegeven ogen blik de schout van Beverwyk, jon ker Pieter van den Brinckhorst door de verzamelde gelovigen „euvelmoedig" werd dood geslagen. Zonder consequenties was dit niet. Pieter van den Brinckhorst was een invloedryk man en lid van een oud geslacht, afkomstig van het geiyknamige kasteel onder Den Haag. De schuldigen werden zwaar gestraft, hetgeen de Wederdopers er niet van weerhield hun prak- tyken met verdubbelde kracht voort te zetten. LEGER ten onrechte, als staatsgevaar- ïyk en lieten de leden aan de gren zen van Holland opvangen door de Staatse huurtroepen, die in de daaropvolgende gevechten talrijke aanhangers van de ex-Leidenaar de dood in joegen. Enkele jaren la ter zouden Amsterdam, Leiden en een groot aantal andere steden de ze sekte binnen hun muren kry- gen, wat tot gevolg zou hebben dat menig onschuldig burger het leven liet -Hadden de Wederdopers de naam van Hazerswoude niet in het nieuws gebracht dan zou het dorp toch niet naamloos de geschiedenis zyn ingegaan. Zoals zovele dor de, Benthuizen, Noord-Wad- dinxveen, Hoogeveen, Zoeterwoude en Bntnorn verzoeken in om de Hazerswoudse Plas droog te malen. Op 12 mei 1759 werden die verzoe ken tenslotte toegestaan en kon met de droogmaking wor den begonnen. De drie polders, die de plaats van de plas innamen, zyn de Hazers woudse, Hoogeveense en Gelder- woudse polder. Een groot aantal molens, waaronder een zestal in Hazerswoude, zorgde voor de bema ling. De tyden van voorspoed zyn aan Hazerswoude niet ongemerkt voor bij gegaan. Aan de bloeiperio- de van de zeventiende eeuw, toen de handel in turf en landbouwpro- dukten een hoogtepunt had bereikt, worden we nog herinnerd door de fraaie toren van de her vormde kerk, die in 1646 tegen de veel oudere kerk werd aangebouwd. Het bleek al spoedig dat dit een al te grote zuinigheid was geweest, want in 1657 stortte een ge deelte van het kerkgebouw in. Men had beter direct een nieuw bede huis kunnen oprichten. Het aardi ge van deze kerk is dat de ingang onder in de toren zo'n twee meter boven de begane grond ligt, wat zyn oorzaak vindt in het feit, dat de omliggende grond, die uit zuiver laagveen bestond, in de loop der jaren deels is afgegraven en deels is ingeklonken. In deze jaren was Hazerswoude overigens al meer ,4n het nieuws geweest. Waarschyniyk op de vijf tiende maart van 1606 werd in de molen aan de Ryndyk, die wel de .Dikkemolen" werd genoemd, de zoon van molenaar van Ryn gebo ren, die later als Rembrandt door het leven zou gaan. De beroemde inwoner van dit dorp overleed in 1664. BRAND Tweesonderd Jaar later werd Hazerswoude opgeschrikt door een grote brand, die het oude weeshuis en een aantal omliggende gebou wen in as legde. De brand, kostte geen levens, maar beroofde het dorp van een belang rijke instelling van de zo bloeiende armenzorg, die de speciale bescherming genoot van de ambachtsheer. Behalve de oude Hofstede, die naar zyn eigenaar Stoopenburg werd ge noemd, stond in Hazerswoude vroe ger ook het oude kasteeltje Ry- nenburg. Dit huis moet dateren uit de veertiende eeuw en werd in 1420, tydens de twist tussen Jaco bs van Beieren en haar oom Jan, verwoest. Het nieuw gebouwde huis werd ondermeer bewoond door Rei- nier Pauw, de broer van de raads pensionaris Adriaan. Op de plaats van het oude slot ligt nu een hoeve, die ook op hoge ouderdom kan roemen. Janson

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13